Italiaans orgelconcert in Grote Kerk Zierikzee Oude tractoren de belangrijkste trekker op jaarmarkt Oosterland 'De bloemen zijn vanmorgen in de tuin geplukt. Onder de paraplu' OLIESTOOKiNSTALUnB Orgelconcerten van Dirk Jansz Zwart in Dreischor Tweede Toeristendag streeknieuws 4 jaarlijkste reis. Het reisdoel was Al- tenaer in Duitsland. De tocht ging via de pas geopende weg over de Phi- lipsdam naar Putte in Noord-Bra bant waar de grens werd gepasseerd. In het Belgische pretpark Walibi werd de lunch gebruikt en de Duitse grens werd gepasseerd bij Aken. Via mooie plaatstjes reed de bus naar het hotel in Altenaer. De tweede dag werd 's middags een rondrit gemaakt in combinatie met een bezoek aan het klooster Maria Laach. De derde dag bracht het gezelschap een bezoek aan Bernkastel en Cochem. De terugtocht werd op de vierde dag gemaakt via Monchau naar Coo waar de lunch werd gebruikt. Het laatste diner werd gebruikt in Familieland in Hoo- gerheide. Via de Stormvloedkering Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 kwam het gezelschap terug op Schou- wen-Duiveland waar iedereen netjes thuis werd gebracht door chauffeur Pleun. In de Hervormde kerk DREISCHOR - Evenals dat in de afgelopen jaren het geval was zal de orga nist Dirk Jansz Zwart ook dit seizoen een aantal orgelconcerten verzorgen in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor. De concerten vinden plaats tijdens vier achtereenvolgende weken op donderdagavond vanaf 20.00 uur. Het eerste concert is op donderdag 28 juli en de daarop volgende op vier, elf en 18 augustus. Het programma van het eerste or gelconcert op 28 juli bestaat uit com posities van J. S. Bach, de Deense componist Niels W. Gade, Merkel en een fantasie over de naam Bach van de bekende componist Liszt. Verder speelt Zwart een aantal van zijn ei gen composities. Aan het derde orgelconcert op 11 augustus wordt ook medewerking verleend door de fluitiste Susan Zwart uit Rotterdam. Elk jaar wordt het orgel in de kerk van Dreischor in een betere staat gebracht door de or gelbouwer Van der Veer uit Dor drecht. Daardoor komt de prachtige akoestiek van het kerkgebouw steeds beter tot zijn recht. Z1ER1KZEE - Dinsdag 19 juli is het alweer tijd voor de tweede Toe ristendag in Zierikzee. Van 10.00 tot 17.00 uur is er weer van alles te be leven in de Zierikzeese binnenstad, 's Ochtends is er weer kinderrom melmarkt op de Balie en kan men als het weer een beetje meezit plaatsnemen op een van de vele terrasjes op het Havenplein. Om 11.00 uur volop activiteit op het Havenplein. Paracentrum Midden-Zeeland geeft daar een demonstratie parachutespringen. Tussen 11.30 en 12.00 uur verzorgt team Narvic een fietscrossdemonstratie, eveneens op het Havenplein. Frans Verhoeven geeft een staaltje motor-trial weg tussen 12.00 en 12.45 uur en tussen 13.30 en 14.00 uur is er weer een fietscross demonstratie. Een tweede motor-trial demonstratie staat gepland tus sen 14.30 en 15.30 uur. De valschermspringers zijn ook weer present tus sen 16.00 en 16.30 uur. Om 14.00 uur is er een orgelconcert in de Grote Kerk van Jean Pierre Maudet, om 15.00 uur gevolgd dooreen orgelwan deltocht. Muziek van totaal andere signatuur komt van accordeonist Voets. Ook is er muziek van orkest 'Achterste Veure' en is organist Heijermans ook weer present. Musea, molens en exposities zijn de hele dag door toegankelijk. ZIERIKZEE Geslaagd Voor het diploma algemene han delskennis (het Middenstandsdiplo ma) slaagden de volgende cursisten van de Zierikzeese Middenstands avondschool: Jos van Ast en Dries de Visser uit Brouwershaven; Marjan de Reus uit Dreischor; Mirjam Theunis- se uit Nieuwerkerk; Willy Hoogen- boom-Kort uit Noordwelle; Siem Kooman uit Renesse; Bernie Bierens, Wiets Ennenga-Steenstra, Anja van der Hoek-van den Berge, Hetty Mol, Truus Stoutjesdijk-de Rooij, Jan Tb- nis en Jacqueline Verkaart te Zierik zee. RENESSE Orgelconcert De gestaag neer druppelende regen drukte zijn stempel op de belangstelling voor de jaarmarkt in Oosterland. Publieke belangstelling valt wat tegen OOSTERLAND - De oude tractoren en stationaire motoren waren de belangrijkste trekker van de jaarmarkt in Oosterland. Erg druk was het niet op dit jaarlijks terug kerende evenement en naast het weer speelt wellicht ook het feit dat op dezelfde dag in Bruinisse de laatste visserijdag aan de gang was een rol. Het merendeel van de be zoekers bleef wel geruime tijd rondsnuffelen tussen de oude landbouwwerktuigen. Het was een gepuf en gesis van je welste in het centrum van Ooster land. Een Lister stationaire motor staat te draaien en drijft middels een leren riem een Holthaus dorsmachine aan. Wat verderop staat een Ruston- Honsby waterpomp uit 1928. ,,Ik ben er zo'n 300 uur mee bezig geweest", al dus eigenaar Dingemans uit Vierpol- ders. Hobbyisten Dingemans is één van de hobby isten die zaterdag naar Oosterland was gekomen. „Het is voor mij de eerste keer dat ik met dit apparaat naar een jaarmarkt kom. Het restau reren van dergelijke dingen is voor mij gewoon een pure hobby. Ik ben lid van zowel de Historische Motoren Tractoren Vereniging als van de Oude Tractoren Motoren Vereniging. Dat is een landelijke vereniging". Overal wordt druk gepoetst en hier en daar wordt een en ander bij gesteld. Geen nette kostuums, maar overalls. Geen ultra-moderne machi nes maar ouderwetse werktuigen. Werktuigen waaraan duidelijk te zien is dat de techniek heel wat ver anderd is. Bij een Hoffmann stationaire mo tor uit 1896 staat als bijzonderheid vermeld dat het hier gaat om een mo tor met een 'raak-mis' regeling. De ei genaar blijkt gaarne bereid tot uit leg. „Toen bestonden er nog geen valstroomcarburateurs en als deze re geling er niet op zou zitten zou deze motor steeds harder gaan lopen". „Om dat te voorkomen is er een me chanisme dat de uitlaat dicht en open zet. Als de uitlaat dicht is heeft de motor compressie, zuigt brandstof aan en maakt een slag. Als de uitlaat open staat doet hij dat niet. En zo kun je het toerental in de hand houden", aldus de eigenaar. Alles bij elkaar waren er zo'n 14 ou de werktuigen te zien op de jaar markt in Oosterland. Uiteraard gaf ook hobbyist J. Dorst uit Oosterland zelf acte de présence. Onder andere met zijn Lanz Bulldog. Tractoren van klein tot groot. Een Hummel uit 1957 behoort tot de kleinsten en doet zijn naam eer aan. Een stuk groter is de John Deere uit 1947 en weer daar tussenin zit de Deutz uit 1949. En dat is slechts een greep uit wat er te zien was. Met de tractoren werd ook nog een rondgang door het dorp gemaakt. Rustig- Zoals al gemeld was het erg rustig op de jaarmarkt en was het grootste aantal belangstellenden te vinden bij de oude tractoren en motoren. „Me neer, het is niet druk geweest en het zal het niet meer worden ook", aldus een van de marktkooplieden. Op de jaarmarkt was een grote verscheiden heid aan kramen, daar lag het niet aan. Kleding, sieraden, bloemen. Kort om van alles. Bij een van de kramen wordt onderhandeld over de eventue le aankoop van een tweedehands compressor. „Meneer, u probeert hem eerst. Niet goed, geld terug". Evenals op de Brouwse Dag was ook op de jaarmarkt in Oosterland gelegenheid om Schouwen-Duive- land of althans een deel ervan vanuit de lucht te bezien. Vlieger T. Prince gebruikte het industrie-terrein bij Oosterland als vliegveld voor zijn he likopter. Na dinsdagmiddag om 14.00 uur in de Zierikzeese Grote Kerk een orgel concert te hebben gegeven zal de in 1957 geboren Franse organist Jean- Pierre Maudet, organist-titulair van de Kathedraal van Vannes in Bretag- ne, op woensdagavond 20 juli om 20.00 uur een orgelconcert geven op het Oberlingerorgel van de Hervorm de dorpskerk te Renesse. Maudet, die al diverse eerste prijzen op concour sen heeft weggesleept, zal dan een ge heel andere programma ten gehore brengen dan in Zierikzee, n.l. o.a. Fantasie en Fuga in g van Bach, Sona te III van Mendelssohn, Prelude en Fuga in a alsmede enkele koralen van Brahms en de bekende Suite Gothi- que van Boëllman. De toegang tot dit concert is vrij. De volgende week is het de beurt aan de collega van Maudet, n.l. Mi chel Jezo, ook organist-titulair van de Kathedraal van Vannes. Dinsdagmid dag 26 juli om 12.30 uur concerteert hij in de Grote of Magdalenakerk te Goes en nog dezelfde dag verzorgt hij 's avonds om 20.00 uur het orgelcon cert in de St. Nicolaaskerk te Brou wershaven. ZONNEMAIRE Veertigste reis Nooit Gedacht De reisvereniging Nooit Gedacht, die werd opgericht in 1948, hield dit jaar voor de veertigste keer haar Recordaantal deelnemers aan kindermarkt Brouwershaven BROUWERSHAVEN - „Zijn die bloemen vers?", vroeg een bezoekster van de kinderrommelmarkt te Brouwers haven terwijl ze keurend de bossen margrieten bekeek die in een emmer stonden uitgestald naast de rabar- berstengels. „Ja, hoor. Ik heb het vanmorgen allemaal in onze tuin geplukt. Onder de paraplu". De jeugdige ver koper, die met deze toelichting weer een bos bloemen verkocht, was een van de bijna vijftig kinderen die zater dag hun spullen uitstalden in een botenloods aan de Nieuwe Haven te Brouwershaven. De overvloedige regenbuien van de laatste tijd waren voor de organisa tor van het evenement, de VVV-Brou- wershaven, reden om deze overdekte gelegenheid te verkiezen boven het Brouwse Marktplein waarde kinder rommelmarkt eigenlijk zou plaats vinden. Een goede keus, want de bo tenloods bood voldoende (droge) ruimte om alle tweede hands spullen die van zolders, uit schuren en uit kasten waren opgediept te etaleren. Record Dat gebeurde dit jaar door een re cordaantal van in totaal 47 jeugdige deelnemers. ,,Veel meer dan vorig jaar. Toen kwamen er ongeveer dertig naar de VVV om het gratis deelname pasje te halen", vertelde VW-infor- matrice M. Bakker-Midavaine en thousiast. Het assortiment artikelen dat voor kwartjes en guldens te koop werd aangeboden was dan aan ook groot. En ook de belangstelling ervoor. „De bezoekersstroom kwam wel wat laat op gang. Waarschijnlijk omdat de mensen niet zo vroeg uit bed ko men met dit regenachtige weer. Maar vanaf een uur of tien was het con stant druk", aldus een moeder die de verkoopactiviteiten van haar twee spruiten een beetje in de gaten hield. Er werden goede zaken gedaan in Brouwershaven. „Ik heb al een stapel Donald Duckjes verkocht en biervilt jes en een typemachine. Die was van mijn oom. Er was wel iets aan kapot hoor. Maar dat heb ik erbij verteld. Ik heb er vijf gulden voor gekregen", aldus een stralende verkoper. De meeste kinderen bleken aan het eve nement mee te doen omdat ze voor iets aan het sparen waren. „Ik wil een vogeltje kopen. Met een kooi. En ik spaar het geld om naar de kermis te gaan. Die komt bijna in Brouwers haven". In veel gevallen werd het pas verdiende geld ook weer onmiddel lijk uitgegeven aan de koopwaar die bij andere kinderen lag uitgestald. „Als ik twee gulden verdien, kan ik bij hem die speelgoedauto kopen". Maar ook genoeg ouderen vonden wat van hun gading dat ze voor een klein prijsje hun eigendom konden noemen. Nog een kinderrommelmarkt De kinderrommelmarkten werden door de VW-Brouwershaven voor het vijfde achtereenvolgende jaar geor ganiseerd. „En heel vaak regende het, want het evenement heeft, geloof ik, nog maar t\vee keer op de Markt kunnen plaatsvinden". De volgende kinderrommelmarkt is gepland voor zaterdag 13 augustus. Opnieuw van 9.00 tot 12.00 uur. En daar blijft het dit seizoen bij. Want in plaats van een derde kinderrommelmarkt wordt dit jaar op 27 augustus een aantal activi teiten georganiseerd door de Brouw se Knutselclub die tien jaar bestaat. Voorafgaand aan orgelwandeltocht op derde Toeristendag 26 juli ZIERIKZEE - Niet de Italiaanse professor Podavini maar de organist Jan Walraven en zijn echtgenote de alt Loes van Langerak uit Wouw verzorgen het Italiaanse orgel concert dat op dinsdag 26 juli plaatsvindt in de Grote Kerk te Zierikzee. Podavini heeft vanwege persoonlijke omstandigheden afgezien van zijn reis naar Nederland. Het Italiaanse orgelconcert vindt plaats voorafgaand aan de orgelwandeltocht langs diverse kerken en orgels in Zierikzee die op elke Toeristendag plaatsvindt onder lei ding van een deskundige. Het programma van het orgelcon cert staat geheel in het teken van Ita liaanse componisten en speciaal Mar co Enrico Rossi. Deze Italiaanse componist was onder meer organist van de dom van Milaan, leraar aan het Conservatorium te Napels en di recteur van het Liceo Musicale te Ve netië, Bologna en Rome. Hij leefde van 1861 tot 1925 en behoorde tot de beste componisten van zijn tijd. Van deze Rossi worden uitgevoerd een Ydille voor monsieur Dubois, een Piece Heroique en een Tbccate. Van de componist Dubois een Paradisum dat hij schreef voor Rossi. Verder speelt Jan Walraven werk van de Italiaanse componist Domenico Cimarosa. Daarnaast worden werken voor alt en orgel uitgevoerd. Een 19e ceuws concertprogramma dat wordt uitgevoerd in de pas ge restaureerde 19e eeuwse Grote Kerk. Walraven studeerde orgel en koordi rectie aan het Nederlands Instituut voor Kerkmuziek in Utrecht en bij Arie Keijzer in Rotterdam. Hij is or gelleraar aan diverse muziekscholen in Noord-Brabant en als kerkmusi cus verbonden aan de Lambertus- kerk te Wouw. Zijn echtgenote de alt Loes van Langerak studeerde onder leiding van Gretha Kom en Jo Bollc- kamp. Zij trad op in diverse landen en maakte een radio-uitzending met Nederlandse muziek voor de NCRV. Het concert in de Grote Kerk begint om 14.00 uur. De orgelwandeltocht De organist Jan Walraven en de alt Loes van Langerak verzorgen het Italiaanse orgelconcert dat op 26 juli wordt ge- die daarna volgt om 15.00 uur. houden in de Grote Kerk te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4