Bruse Visserijdagen trekken ruim 15.000 belangstellenden Koninklijke onderscheiding voor scheidende wijkverpleegkundige 'Factor grond blijft de zwakke schakel in het mosselbedrijf' Saman b.v. AGA GASSEN Pontje DE ZIERIKZEESCHE COURANT ,,Ik weet wel dat u liever in kleine kring afscheid had genomen, maar er zijn toch veel mensen naar deze af scheidsreceptie gekomen. En zo hoort het ook", aldus burgemeester Nie- mantsverdriet. ,,Ik ben blij dat u zich BRUINISSE - Hoewel het toch uitgebreid in het nieuws is geweest blijkt nog niet ie dereen op de hoogte van het feit dat het pontje tussen Zijpe en Anna Jacobapolder niet meer vaart. Dat bleek onder andere tij dens de Bruse Visserijdagen. Voor afgelopen vrijdag stond om 10.30 uur een optreden ge pland van het Belgische loop- orkest The Saints. Naar later bleek had dit gezelschap uit Lokeren in Anna Jacobapolder zo'n slordige drie kwartier op de pont staan wachten. Wel een beetje lang vond het gezel schap en men besloot maar eens te informeren hoe dat kwam. Waarop men te horen kreeg wat er aan de hand was. Maar gespeeld hebben The Saints. Al zij het wellicht met enig schaamrood op de kaken. hebt laten overhalen om toch deze re ceptie te houden". 40 jaar In haar toespraak memoreerde bur gemeester Niemantsverdriet het feit dat 'zuster' Steutel in totaal 40 jaar in de gezondheidszorg heeft gewerkt, waarvan 25 jaar als wijkverpleeg kundige in Burgh-Haamstede. Daar heeft zij gewerkt sinds 29 juli 1963. ,,En we hebben u leren kennen als plichtsgetrouw en bekwaam". „En niet alleen in uw werktijd, maar ook daarnaast zag u het als een morele plicht om mensen te helpen. Niets was u teveel en de bevolking van Burgh-Haamstede is u veel dank verschuldigd", aldus de burgemees ter. Na deze loftuitingen aan het adres van zuster Steutel speldde burge meester Niemantsverdriet de ko ninklijke onderscheiding op. „En ik wil ook van de gelegenheid gebruik maken om uw opvolgster veel succes toe te wensen. Dat zij maar mag door gaan in de door zuster Steutel in geslagen weg". Cadeaus Namens de contactcommissie voor het kruiswerk werd het woord ge voerd door J. C. de Feijter. Hij stelde dat zuster Steutel de onderscheiding Soiindmix-playbackshow en watersportdemonstratie afgelast BRUINISSE - Hoewel het weer dit jaar niet echt mee zat kwamen er in totaal toch zo'n 15.000 mensen naar de Bruse Visserijdag-en. „We hadden er meer verwacht, ze ker in verband met de openstelling van de weg over de Philipsdam. Maar het was geen best weer, en daar doe je niets tegen", aldus C. J. van Liere, voorzitter van de Stichting Festiviteiten Bruinisse. In verband met het slechte weer moesten vrijdag zowel de soundmix-play- back Show als de watersportdemonstratie afgelast wor den. De geur van vers gekookte of ge bakken mosselen vermengde zich za terdag met de geur van natte regen jassen. Sommige standhouders op de grote braderie in het Bruse centrum stonden ietwat rillend achter hun koopwaar. Desalniettemin was hét zaterdag druk in Bruinisse, al moet vastgesteld worden dat er aanmerke lijk minder animo voor een gratis tochtje aan boord van de gepavoiseer- de mosselkotters was. Bedrijfspresentatie Het overgrote deel van de bezoe kers begon het 'rondje Bru' op de ma ritieme bedrijfspresentatie op het ha venplateau. Een van de trekpleisters daar was het grote bassin waarin le- den^van modelbouwclub Flakkee de mogelijkheden van hun radiogra fisch bestuurbare boten toonden. On der de schaalmodellen ook een onder zeeër. „Natuurlijk kan hij echt duiken", aldus de eigenaar/bestuurder van de onderzeeboot. „Alleen is dit bassin niet diep genoeg. Als ik hier duik zit ik zo aan de grond". Fraai werkstuk van één van de le den van de modelbouwclub is een ge heel zelfgemaakte baggermolen. Na vraag leert dat het werkstuk twee jaar noeste huisvlijt heeft gekost. Waarbij aangetekend dient te worden dat zelfs alle bagger-bakjes met de hand uit tin geklopt zijn. Verder on der andere modellen van sleepboot Zwarte Zee en een kotter met de naam Eben Haezer. Alles stond drie dagen lang in het teken van mosselen en water. En dus Advertentie Zierikzee constructeurs/installateurs Tel. 01110-12647 Julianastraat 40, 4301 NC ZIERJKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 18 JULI 1988 144ste jaargang Nr. 24371 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Rommelmarkt De opbrengst van de rommelmarkt ten bate van de Nederlandse Hervormde kerk in Haam stede is boven verwachting. (Pag. 3). Kindermarkt Aan de kinder-feestmarkt in Brouwershaven deed een record-aantal kinderen mee. (Pag. 4). Postbode In onze serie een dag op stap met dit keer de wederwaardigheden van een postbode. (Pag. 5). Tennis Jan Goense boekt tweemaal winst bij Mossel- toernooi. (Pag. 6). De wet neemt ook van diegenen de eer in bescher ming die er geen eer op na houden. Otto Weiss was het vanzelfsprekend dat de door de heren Clerx en Boogerd geheel ge restaureerde uit 1928 daterende- scheepsmotor ook dit jaar weer pre sent was. Op de maritieme bedrijfs presentatie was ook plaats vrijgehou den voor ideële instellingen. Zo was er een stand van Greenpeace terwijl de bezoeker een eindje verder werd gemaand om voorzichtig te zijn met het wad. vervolg pagina 2 Wijkzuster Steutel werd bij haar afscheid onderscheiden met de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Veel belangstellenden op afscheidsreceptie mevrouw W. C. Steutel BURGH-HAAMSTEDE - „Niets was u teveel en de be volking van Haamstede is u dan ook veel dank verschul digd. Daarom doet het mij veel plezier u deze onderschei ding op te mogen spelden". Dat zei burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer op de afscheidsreceptie van mevrouw W. C. Steutel. Op 1 augustus legt zij na 25 jaar haar werk als wijkverpleegkundige neer. Voor haar ver diensten kreeg zij de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld door burge meester Niemantsverdriet. ten volle verdiend heeft. „Daarom hebben wij als contactcommissie alle inwoners van Burgh-Haamstede iii kennis gesteld van uw afscheid en een beroep op hen gedaan. En die vraag is niet onbeantwoord geble ven", aldus De Feijter. Vervolgens mocht zuster Steutel haar eigen cadeaus onthullen en die waren niet mis. Door een doek weg te trekken werd allereerst een stereo- vervolg pagina 2 Ondanks het regenachtige weer was er nog genoeg belangstelling vooreen gratis boottocht met een Bruse mosselkot- ter die deelnam aan de vlootshow. WA> Wh PÊ Bitr Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Opklaringen Eerst passeert een hogedrukuitlo- per met opklaringen. Later op de dag trekt bewolking binnen van een vol gende storing. De wind draait naar zuidwest en is meest matig. Mini mumtemperatuur komende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 22 juli: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: west 4 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.; 12 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 19 juli Zon op 05.44, onder 21.49 Maan op 11.38, onder 23.43 Eerste Kwartier: 22 juli (04.14) Temperatuur kustwater: 17 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - De weersvooruitzichten voor het komende etmaal lijken rede lijk gunstig. Een hogedrukgebied trekt de komende 24 uur van West- Frankrijk naar Zuid-Duitsland en gaat ook ons weer tijdelijk in gunsti ge zin beïnvloeden. De regenkansen zijn zowel in de komende nacht als op dinsdag klein. De zon zal zich dan af en toe laten zien. De langdurigste opklaringen wor den in het zuiden van het land ver wacht. Met een zwakke tot matige wind uit zuidwest tot zuid wordt tij delijk wat warmere lucht aange voerd. In de middag loopt de tempe ratuur in Brabant en Limburg tot 23 graden op, elders blijft het kwik tus sen de 20 en 22 graden steken. Een nieuwe Oceaanstoring brengt donderdag echter weer een, waar schijnlijk kortdurende, weers- verslechtering in ons land. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Voorzitter Zevibel tijdens reünie mosselsector: BRUINISSE - „De factor grond blijft de zwakke scha kel in het mosselbedrijf. De noodzaak van vervanging van instabiele mosselpercelen, dit seizoen geeft het weer overduidelijk aan, verdient de hoogste prioriteit". Dat stelde Zevibel-voorzitter J. van den Bos in zijn toespraak ter gelegenheid van de reünie van de mosselsector die za terdag gehouden werd in het Bruse dorpshuis. Van den Bos liet in zijn toespraak weinig heel van het regerings beleid. „De ogen van de overheid voor dit levensbelang van het mosselbedrijf gaan nauwelijks open". Van den Bos doelde met die opmer king op de door loting beschikbaar gestelde mosselpercelen: 46 in Zee land. „Dat biedt slechts de helft van de bedrijven enig soelaas. Van een fundamentele verbetering is geen sprake", aldus Van den Bos. Hij schaarde zich achter de woorden van burgemeester T. C. Hekman die bij de openstelling van de weg over de Phi lipsdam stelde dat de uitvoering van de Deltawerken een groot verlies aan het produktie-areaal heeft toege bracht. Tol Van den Bos: „De Bruse mosselvis sers hebben door het verlies van Gre- velingen en Krammer-Vol kerak-per- celen een zware tol betaald". Hij stelde verder dat er een permanente teruggang in de mosselproduktie plaatsvindt. „De terulopende aanvocrcijfers van de respectievelijke mosselseizoe- nen en de sterk gestegen en nog stij gende vraag naar mosselen veroorza ken een wanverhouding tussen het produktievcrmogcn van de bestaan de mosselpercelen en de behoefte aan mosselen". „Deze conclusie is des te schrijnen der als je bedenkt dat een oplossing van dit probleem zeer wel denkbaar is", aldus Van den Bos. Hij stelde ver volgens dat uitbreiding van 46 perce len tot 80 percelen in zijn ogen moge lijk is. „En gezien de vraag naar mosselen is kwalitatieve verbetering van de cultuurgrond zeer noodzake lijk, niet in het minst voor het be houd van de afzetgebieden". Geen ervaring Weinig goede woorden had Van den Bos over voor de onderzoekers van het Rijksinstituut voor Natuurbe heer (RIN) „Zij zijn, met uitzonde ring van dr. Drinkwaard, gespeend van elke praktische ervaring". Vol gens Van den Bos is het allemaal heel simpel: „Natuurprodukten zijn niet vijandig voor de natuur, de mossel is een natuurprodukt en de mossel is dus niet vijandig voor de natuur". Van den Bos stélde vervolgens dat men bij de mossclteclt niet alleen te maken heeft met natuurlijke vijan den als storm en ijsgang maar ook met 'bestuurlijke vijanden'. Volgens Van den Bos heerst er bij een aantal bestuurderen veel onbe grip en zijn er veel misverstanden. Hij verhaalde van bezoeken aan Schiermonnikoog en Ameland. „La ter is er nog een vaartocht gehouden om de bestuurders meer praktisch op de hoogte te brengen. Hopelijk heeft dit alles tot verbetering van de rela ties geleid". Extreem De recente verhoging van 333 pro cent van de huurprijs van de mossel percelen kenschetste Van den Bos als overschrijdende de grenzen van bil lijkheid en redelijkheid. Inmiddels hebben de mosselvissers een kort ge ding aangespannen tegen de minister in verband met deze verhoging. „De uitspraak van de onafhankelijke rechter dient te worden afgewacht", aldus Van den Bos, Hij stelde verder dat de rechtsposi tie van de huurder van mosselperce len wel de nodige versterking kan ge bruiken. „Vergelijking in dit ver band met de positie van de pachter van landbouwgrond ligt voor de hand". Als positieve ontwikkeling noemde Van den Bos de recente oprichting van de producenten-organisatie voor het mosselbedrijf. Hij maakte daar bij de kanttekening dat het bestaan van het mosselkantoor in Bergen op Zoom 'nooit ofte nimmer' in de knel mag komen. Van den Bos stelde tot slot dat verbetering van het produk tie-areaal een zaak van sociale recht vaardigheid is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1