c Visserijdagen in Bruinisse beleven regenachtige start HVhH ■IjH 500 gulden boete voor aanrijden van voetgangers op het zebrapad Westerschouwen krijgt blauwe vlaggen en wimpels in handen DE ZIERIKZEESCHE COURANT PE Bltr Gestolen auto weer teruggevonden Voor 20.000 gulden aan apparatuur gestolen Op de kop in de sloot voor kat Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 15 JULI 1988 144ste jaargang Nr. 24370 Hunebedden TROS Vlasdag Paarden Hunebedden in Zierikzee? De marktkooplie- De TROS-zomertoer was dit keer in Burgh- Dreischor staat aan de vooravond van de der- in manege Grol te Renesse wordt dit weekein den weten het antwoord. (Pag. 2). Haamstede te gast. (Pag. 4). de editie van de Vlasdag. (Pag. 5). de de keuring van de Koudbloedpaarden ver richt. (Pag. 9). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het komt er slechts op aan gelijk te hebben, niet te krijgen. Hebbel Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WAl Burgemeester T. C. Hekman: Laten we er een waardig feest maken" BRUINISSE - Bruinisse stond niet op z'n kop, maar ondanks het matige weer was er toch een redelijke pu blieke belangstelling voor de officiële opening van de Bruse Visserijdagen. Na de feestrede van miss Visserij- dagen 1988 richtte hij het woord tot de aanwezigen. „Ik hoop dat evenals in voorgaande jaren alles weer in goede rust en orde mag verlopen", aldus Hekman. „We kunnen en houden in Bruinisse op zijn tijd van gezellig feestvie ren, maar dulden van niemand dat deze gezellige feest viering door wie of wat ook wordt verstoord. Laten we er een waardig feest van maken". Zowel Hekman als de jeugdige miss Visserijdagen Annemarie Padmos memoreerde in hun toespraak het feit dat het donderdag precies 20 jaar geleden was dat Bruinisse op zijn kop stond bij de viering van het 500-jarig bestaan van het dorp. Hekman liet de poëzie spreken en citeerde een ge dicht van de Bruse dorpsdichteres mevrouw Wiebrens Beekman, ge maakt in 1968. Gedicht Een gedicht dat nog steeds actueel is, getuige de laatste vier regels: Bru met zijn schippers op de kaai, dat is een mooi gezicht. Ze praten in het beusje, graag de blik op zee gericht Och 't ziet er niet best uit, blijft 't mossel vak bestaan? Wé hopen het, want zonder dat is 't in Bru niets meer gedaan. AMSTERDAM - Van de in totaal 170.000 toegangsbewijzen voor de tweede serie voorstellingen van de musical Cats in het Koninklijk Thea ter Carré in Amsterdam zijn er al 130.000 verkocht, hoewel de première pas op 18 augustus zal plaats vinden. DEN HAAG - Op uitnodiging van de Haagse wethouder van verkeer Vlaanderen, heft een gesprek plaats gevonden met vertegenwoordigers van het Scheveningse bedrijfsleven. Resultaat hiervan is dat de gemeente Den Haag zal nagaan hoe tot een be tere fasering van de werkzaamheden kan worden gekomen om de overlast voor bedrijfsleven en bewoners tot een minimum te beperken. Dit heeft de Stichting Scheveningen Bad mee gedeeld. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag werd bij een garagebedrijf aan de Boerenweg in Zierikzee een auto gestolen. De auto, een gloednieuwe Mazda 626 werd in de loop van donderdag te ruggevonden. De wagen stond gepar keerd aan de Nieuwe Haven in Zie rikzee. Hekman waagde zich niet aan toe komstvoorspellingen, maar zei wel te hopen dat het publiek niet zou aar zelen om van het genoemde zeeban ket te genieten. Ook op de eerste dag van de Bruse Visserijdagen waren er op verschil lende locaties al mosselen te krijgen. 'Namens de Bruse Vissers' werd het schelpdier a raison van één gulden aangeboden in een kraampje vlakbij de haven. Veel klandizie was er nog niet, maar dat zal meer te maken heb ben met het regenachtige weer dan met de kwaliteit van de mosselen. Fietsen Op veler verzoek had de Stichting Festiviteiten Bruinisse ook dit jaar weer beslag weten te leggen op de mini-wielerbaan. Eenieder kon daar gratis in sportief opzicht de strijd aangaan met mede-bezoekers. Burge meester Hekman mocht het start schot geven voor de eerste acht spor- tievelingen. De winnaar van vorig jaar mocht zijn titel proberen te pro longeren. Voor de winnaar was er een fraaie beker. Verder op eerste Visserijdag in Bruinisse uiteraard ook kermis. Voor de kleintjes is er de mini-car en de touwtrektent terwijl ook menige jongeling likkebaardend langs de kraam met zuur- en kaneelstokken zal lopen. Voor wie graag zijn behendigheid wil testen en zijn geluk wil beproe ven zijn er verschillende mogelijkhe den. Er is het muntenspel waarbij men moet trachten middels een schui ver munten in een bakje te duwen. Verder onder andere een schiettent en de Horror Mountain voor wie wil griezelen. Ook present is het spel met de grijpertjes. Nat Ten tijde van de officiële opening zag het weer er nog redelijk uit, maar niet al te lang daarna vielen de eerste druppels naar beneden. Desondanks trotseerde nog een redelijk aantal mensen de nattigheid. Miss Visserij dagen ging na een rondgang langs de diverse attracties met haar gevolg naar het Hervormde Verenigingsge bouw. In verband met het weer had men besloten om het kinderprogramma 'Wonderland' van Alfons Borm te verplaatsen van de mobiele podium wagen naar het Verenigingsgebouw. Een juiste beslissing, achteraf ge zien. 's Avonds kon men in het Vereni gingsgebouw terecht waar de nostal gische films 'Verse mosselen' en 'Red ders van de Zuid' vertoond werden. In de feesttent op de hoek Nieuw- straat/Dreef kon men terecht voor muziek. Het Schelde Trio, welbekend in de regio, verzorgde daar een optre den. Watersportdemonstratie Voor vanavond, vrijdag, staat een grote watersportdemonstratie achter de scheepswerf van Duivendijk op het programma. In de feesttent zorgt de vijf-mansformatie The Sprinfield Band voor vrolijke klanken. ZONNEMAIRE - In de nacht van donderdag op vrijdag is bij een in braak voor een waarde van 20.000 gulden aan apparatuur gestolen. De apparatuur werd ontvreemd uit de dienstgebouwen van Staatbosbe- heer bij het haventje van Bommenede bij Zonnemaire. Het gaat om compu terapparatuur, kettingzagen, draag bare telefoons en dergelijke. Drie dienstgebouwen werden opengebro ken. OOSTERLAND - Donderdagavond omstreeks het middernachtelijk uur belandde G. A. B. uit Oosterland met haar auto op de kop in de sloot langs de N59. Volgens de politie zou B. hebben moeten uitwijken voor een kat. Bij de uitwijkmanoeuvre stuurde B. teveel naar rechts, raakte in een slip en be landde met haar auto op de kop in de sloot. De auto raakte beschadigd en B. werd ter observatie vervoerd naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierik zee. De kat bleef ongedeerd. Kantonrechter: Een ernstige zaak' ZIERIKZEE - Een geldboete van 500 gulden of tien da gen vervangende hechtenis. Dat was de straf die kanton rechter mr W. F. van Solinge oplegde aan J. van D. uit Zierikzee voor het aanrijden van twee voetgangers op het zebrapad over de Laan van Sint Hilaire. „Het betreft een forse overtreding waarvan de schuld duidelijk bij u ligt", concludeerde de kantonrechter na de verdachte en het requisitor van officier van justitie mr H. Oppe te hebben aangehoord. regende. Bovendien droegen ze don kere kleding en hadden donkere pa raplu's bij zich", aldus J. van D. Hij gaf ronduit toe dat zijn weggedrag ook niet correct was. En op dat laat ste legden de officier van justitie en de kantonrechter de nadruk. ,,Ik snap niet waarom meneer met een snelheid van veertig a vijftig kilome ter reed op een kruising van gelijke orde, terwijl het donker en nat was. Dat zijn omstandigheden die u had den moeten nopen tot langzamer rij den. U dient een kruising zodanig te naderen dat u op allerlei situaties kunt inspelen. Ook op voetgangers. Want die behoren ook tot het ver keer". Kantonrechter Van Solinge was het met officier van justitie Oppe Op 16 november 1987 reed J. van D. 's avonds met zijn auto over de krui sing Weststraat/Laan van Sint Hilai re. Hij kwam vanuit de richting Hoofdpoortstraat en zag de twee meisjes, die het zebrapad over de Laan van Sint Hilaire naar de West- brug al voor driekwart waren over gestoken, pas op het laatste moment. Ondanks krachtig remmen vond een aanrijding plaats waarbij beide voet gangsters ernstige verwondingen opliepen waarvan ze nu nog steeds hinder hebben. Donker Beide meisjes waren moeilijk te zien omdat het buiten donker was en eens dat J. van D. een forse overtre ding had begaan. Hij vonniste con form de eis: 500 gulden of tien dagen hechtenis. Drie weken later, op 4 december 1987, vond in dezelfde omgeving op nieuw een ongeval plaats waarvoor M. B. J. R. uit Zierikzee zich moest verantwoorden. Zij raakte met haar auto in een slip toen ze uitweek van wege een voor haar rijdende fietster. De auto schoof naar de overkant van de straat en reed daar een andere fietster aan die ernstige verwondin gen opliep. ,,Ik had mijn dochtertje naar school gebracht en er niets van gemerkt dat het plaatselijk zo glad was. Het wegdek was droog. Precies dat ene stukje van de Scheldestraat schijnt zo glad geweest te zijn vanwe ge de oostenwind die naast Borren- damme vandaan kwam", aldus M. B. J. R. „Het gaat er niet om of u de glad heid gemerkt hebt of niet. Maar dat u erop berekend had moeten zijn", al dus Van Solinge. Hij haalde de ver klaringen van tw^fe getuigen aan die tegenover de politie verklaarden dat de Zierikzeese hard reed. M. B. J. R. wist zelf niet meer precies met welke snelheid ze reed. „Ik denk ongeveer vijftig kilometer. Ik rijd daar nooit - hard omdat het vlak bij een school is". Officier van justitie Oppe was toch van mening dat 50 kilometer in die situatie te hard was en dat M. B. J. R. de mogelijke gevaren van de si tuatie onvoldoende had ingecalcu leerd. Hij eiste 250 gulden boete of vijf dagen vervangende hechtenis en de kantonrechter vonniste conform. Moe „Ik was moe en wilde graag naar huis. Daardoor reed ik ongemerkt te hard", gaf J. W. van der P. uit Helle- voetsluis als verklaring voor het feit dat hij met een vaart van 140 km/uur reed op de provinciale weg waar een maximum snelheid 70 kilometer geldt. De boete was niet mis 360 gul den of acht dagen vervangende hech tenis. En dat had alles te maken met het feit dat Van der P. al twee keer eerder voor dit soort overtredingen werd aangehouden. „Justitie is een beestje dat steeds harder bijt", aldus Van Solinge voor hij een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegd heid in het vooruitzicht stelde als de overtreding binnen een jaar weer zou voorkomen. Ook M. G. de O. uit Zierikzee on dervond bij het kantongerecht dat te hard rijden duur kan zijn. Hij hoorde 140 gulden boete of drie dagen ver vangende hechtenis tegen zich von nissen omdat hij over dezelfde pro vinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede met een vaart van 99 km/uur reed. Het hielp hem weinig dat hij eerst deed alsof hij de weg waar de overtreding plaats vond niet kende. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Weinig verandering Niet veel verandering. Wel wat en kele buien en enkele zonnige perio den. De noordwestelijke wind neemt in de loop van zaterdag geleidelijk af. De temperatuur wordt 17 graden. Mi nimumtemperatuur komende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 19 juli: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 3 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 juli Zon op 05.39, onder 21.52 Maan op 08.05, onder 23.14 17 juli Zon op 05.41, onder 21.51 Maan op 09.17, onder 23.25 18 juli Zon op 05.42, onder 21.50 Maan op 10.28, onder 23.34 Eerste Kwartier: 22 juli (04.14) Temperatuur kustwater: 17 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie boven de Duitse Bocht en Zuidwest-Denemar- ken beweegt zich het komende et maal nog nauwelijks en verandert weinig in activiteit. Aanhoudend stroomt via de Noordzee vanuit het noordwesten koele en vochtige lucht naar ons land. Ook de komende 24 uur krijgen wij weer te maken met een vrijwel geslo ten wolkendek. Van tijd tot tijd valt daaruit regen. Deze regen heeft een buiig karakter zodat de neerslaghoe veelheden van plaats tot plaats sterk uiteen kunnen lopen. De minimum temperaturen blijven met zo'n graad of 13 relatief hoog, de middagmaxi ma liggen echter met 17 graden 4 a 5 graden beneden het gemiddelde voor deze tijd van het jaar. De wind is west, overwegend matig, in de kust gebieden echter noordwest en af en toe krachtig. DEN HAAG - Minister Bukman voor ontwikkelingssamenwerking brengt van dinsdag 19 tot en met don derdag 21 juli een bezoek aan Surina me in het kader van de hervatting van de ontwikkelingsrelatie tussen Nederland en Suriname. In Parama ribo zullen daartoe besprekingen worden gevoerd met de Surinaamse autoriteiten. Dit heeft de voorlich tingsdienst van het ministerie meege deeld. BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens een bijeenkomst in de raadszaal van het Westerschouwse gemeentehuis heeft burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer de blauwe vlaggen en wimpels uitgereikt. Westerschouwen is voor de tweede achtereenvolgende keer beloond met de blauwe vlag; een onderscheiding van het Nationaal Comité voor het Europese jaar van het milieu. Vertegenwoordigers van de havens, gemeentewerken, de VW's en de Stichting Renesse krijgen van burgemeester Niemantsverdriet de blauwe ulag of wimpel uitgereikt. Gemeenten kunnen zich vrijwillig aanmelden indien zij menen aan spraak te maken op deze 'Michelin- ster' in milieukringen. Een jury be zoekt dan de gemeente en beoordeelt het milieubeleid op de gesteldheid van de stranden en de eventuele ha vens. Westerschouwen krijgt dit jaar wederom de vlag voor de stranden en wimpels voor de havens van Burgh- sluis en de Schelphoek. Een afvaardiging van de gemeente heeft deze vlaggen vorige week in ontvangst genomen van de voorzitter van het organiserende comité en te vens Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr S. Patijn. Burge meester Niemantsverdriet speelde de lof op haar beurt door naar de betref fende instanties in haar gemeente. Zo kregen in Burgh-Haamstede af vaardigingen van de VW's van Re nesse en Burgh-Haamstede, beide ha vens, de Stichting Renesse en de dienst gemeentewerken een vlag overhandigd. Nu zijn ook de recrea tieve bedrijven in Westerschouwen gerechtigd de vlag te voeren. „Als hiervoor belangstelling bestaat kun nen de vlaggen bij ons worden besteld tegen betaling. Ik hoop dat velen er gebruik van zullen maken", aldus de eerste burger. Pluspunten van de zeventien kilo meter strand in de gemeente Wester schouwen zijn ondermeer de aanwe zigheid van 340 afvalbakken, toilet-units, de schoonmaakbeurten met een strandreinigingsmachine, het constante toezicht op de stran den. de aanwezigheid van EHBO en standreddingsbrigadeposten en de gehandicapten-toegankelijkheid. Met name W. Krijger van de dienst gemeentewerken werd geroemd orn zijn inzet voor de stranden. D. E. Mooij (WV Burgh-Haamste de) sloot zich bij die lofbetuiging van Niemantsverdriet aan. „Het werk is gedaan door de dienst gemeentewer ken en het gemeentebestuur, dat geld beschikbaar stelt. Als VW's hebben we er niet veel voor hoeven te doen. Ik geloof overigens ook niet dat het de bedoeling is, dat wij als WV gaan helpen het strand schoon te maken". Zoals gezegd mag iedere onderne mer in de Westhoek het vignet van de blauwe vlag voeren als een soort van hoffelijkheidspluim. In de deelne mende landen van Europa, en dat zijn België, Denemarken. Engeland, Frankrijk, Griekenland, Ierland, Ita lië, Nederland. Portugal, Spanje en West-Duitsland, is de blauwe vlag er kend. Jaarlijks publiceert de organisatie een lijst van kustgemeenten in Euro pa, die de blauwe vlag mogen voeren. Voor de toeristen is die vlag een waarborg, dat het strand waar ze hun vertier zoeken, een uitmuntend strand is. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1