'Met boerenpaarden werken was altijd mijn lust en mijn leven' Prijswinnaar naar Parijs El Ouwerkerker Lukus houdt herinnering aan vroeger levend met het maken van boerenwagens Voor 13.000 gulden aan apparatuur gestolen Uitwijk manoeuvre veroorzaakt aanrijding Vergunning Spiegeltent ingeperkt na klachten Dieven laten oog vallen op radiocas setterecorders Drie auto's beschadigd bij een aanrijding na alcohol gebruik Veel fietsen gestolen Door het rode licht gereden 4 OUWERKERK - Ruim zestig jaar geleden begon A. P. Lukus uit Ouwerkerk als twaalf jarige jongen te werken als landbouwersknecht. Werk dat hij bleef doen tot na zijn zestigste. Hoewel het leven als boerenknecht in vroeger jaren zwaar en soms hard was, bewaart de nu 72-jarige Ouwerkerker goede herinneringen aan die tijd. Vooral aan de omgang met de Belgische boerenpaarden die tot de Tweede Wereldoorlog on misbaar waren bij het bewerken van het land. Lukus houdt zijn herinneringen daar aan levend door het op schaal namaken van de boerenwagens en werktuigen die vroe ger werden gebruikt bij het bewerken van het land met behulp van paarden. Met he_t op schaal namaken van boerenwagens houdt A. P. Lukas uit Ouwerkerk de herinnering aan vroeger levend. Vooral in de wintermaanden is hij te vinden in het schuurtje achter zijn huis waar hij met uiterste precisie de veewagens, boerenwagens, përrewep- karren, vrachtkarren, rolblokken en bak/sieepcombinaties namaakt die vroeger op elk boerenbedrijf op Schouwen-Duiveland waren te vin den. Tot in de kleinste details, want dat is een absolute voorwaarde voor Lukus. Zijn werkstukken moeten er precies zo uitzien als dat vroeger in werkelijkheid ook het geval was. Een werkelijkheid die in zijn geheugen gegrift staat. In evenwicht „Het is zulk mooi werk. Ik doe het graag. Als ik ermee bezig ben schiet mij "weer van - allés te binnen van vroéger. Mijn vader was ook landbou wersknecht. Ik was nog maar eén klein jongetje toen hij mij al meenam naar het land. Dan mocht ik .tussen de benen van mijn vader zitten om de sleper waarop hij stond beter .in even wicht te houden. Die sleper werd, ge bruikt om het land te egaliseren. Hét was een onderdeel van de bak/sleep- combinatie bestaande uit een bakslee, een sleper en een eg. Dat was allës wat een boer heel vroeger had om het land te! bewerken". „En de paarden natuurlijk. Van die brede Belgische paarden. Die waren zo zacht en kalm van karakter. Je kon er alles mee doen, aan de staart of oren trekken. Ze werden nooit kwaad. Ik heb altijd met paarden ge werkt. Hét was mijn lust en mijn le ven. 's Morgens om vier uur ging ik ze uit de wei halen. Dan kregen ze eten en om vijf uur, als ik zelf ook had gegeten, werden ze ingespannen om het land te gaan bewerken". Uit de verhalen van Lukus blijkt dat zo'n werkdag doorliep tot zes uur 's avonds. Voor de 'paardeknechten kwam er nog een staartje achteraan. „Om acht uur ging ik de paarden nog een keer voeren en daarna naar de wei brengen". Het was voor Lukus een grote over gang toen na de Tweede Wereldoorlog de mechanisatie in de landbouw op gang kwam en na de ramp in 1953 na genoeg alle paarden in de landbouw verdwenen waren. „Dat vond ik heel erg". De tijd van vroeger liet hem nooit meer los. Vooral nadat hij was gepensioneerd. „Ik verveelde me na dat ik was gestopt met werken. In een .boek met oude ansichten van vroeger zag ik de paarden en ouwejaarse boe renwagens en daar ging ik over prak kiseren. Tben heb ik in Zierikzee een model gekocht van zo'n wagen. In het begin was het mooi, maar ik zag er steeds meer dingen aan die vroeger anders waren. Die niet klopten". Lukus ging aan de slag om dat te verbeteren. Hij veranderde onderde len en maakte er ontbrekende details bij. Maar hij kreeg het niet naar zijn zin. „De kleuren waren niet goed en de wielen waren te grof". Dat werd het begin van zijn hobby. Samen met zijn zoon Leen Lukus maakte hij aan de hand van modellen in boeken de eerste tekeningetjes en kartonnen mallen. Na maandenlange gezamen lijke arbeid was de eerste Schouwen- Duivelandse boerenwagen gereed. „Vooral in het begin ging het niet al tijd even goed. Maar als het tegenzat hield ik even op". Voor zoon Leen is het bij die eerste wagens gebleven. „Eén wagenmaker in huis is wel genoeg". Maar vader Lukus had zijn hobby gevonden. In -v de loop van.de jaren maakte hij in to- taal zo'n tachtig werkstukken. Vee- wagens, melkwagentjes, perrewep- karren, vrachtkarren en rolblokken, rolkarren en boerenwagens. Hij gaf zijn werkstukken weg of verkocht ze. „Ze staan nu al het hele land door". Over ieder model weet hij van alles 'te vertellen. De vrachtkar bijvoor beeld. „Vroeger hadden de mensen 'geen fietsen en auto's en door het werk hadden ze helemaal geen tijd pm naar Zierikzee te gaan. Daarom had ieder dorp zijn bodedienst. Van uit Ouwerkerk ging de bode iedere dinsdag, donderdag en zaterdag naar Zierikzee. Dan kon je zeggen wat je nodig had. Een kilo spek, kolen of manufacturen. Dat bracht hij dan mee. Met deze vrachtkar met paarden ervoor". De perrewepkarren werden gebruikt om de grond te vervoeren die uit de sloten kwam na het delven en de boerenwagens voor het vervoer /van landbouwprodukten van het land naar de schuur. Sneller Lukus is niet gauw uitgepraat over •zijn hobby en de herinneringen die A daaraan vast zitten. „Ik ben het niet gauw moe.'Ik doe het dolgraag. Het gaat nu ook veel sneller dan in het be gin omdat ik inmiddels van elk mo del mallen heb gemaakt. In mijn schuurtje zit een raam dat langs de weg uitkomt. Dat is mijn etalage. En ik heb ook op de jaarmarkt gestaan om geld voor het onderhoud van de kerk te verzamelen. Vaak krijg ik he le leuke reacties van de mensen. Dan willen ze weten waarvoor de karren vroeger werden gebruikt. Nee, verve len doe ik me niet meer". TILBURG - Verlaging'van het bru to minimumloon kan de werkloos heid aanzienlijk doen dalen. Dat kan, afhankelijk van de omvang van de daling, oplopen tot enkele tientallen procenten. Dat is een van de bevin dingen in het rapport „minimumlo nen en werkloosheid in Nederland" van het Economisch Instituut Tilburg (EITjJjdpt in opdracht van het ministe rie y^ii 'sociale zaken en werkgelegen heid^ opgesteld. ZIERIKZEE - In de nacht van dins-, dag op woensdag werd bij een in braak in het bedrijfskantoor van de Zierikzeesche Houthandel aan de Vissersdijk te Zierikzee voor een to tale waarde van 13.000 gulden aan apparatuur gestolen. Namens het bedrijf deed S. van K. uit Goès aangifte van de diefstal. De dieven drongen in de nacht van dins dag op woensdag het kantoor binnen door het forceren van een deur. Zij na men een elektrische typemachine, de faxapparatuur, een kopieermachine en twee rekenmachines mee. De tota le waarde van al deze spullen be draagt ongeveer 13.000 gulden. OOSTERLAND - Bij een aanrij ding op de Rijksweg N-59 nabij res taurant De Blauwe Keet werden twee personenauto's zo zwaar be schadigd dat zij moesten worden weggesleept. Het ongeluk gebeurde woensdag om ongeveer 20.00 uur. J. Ie G. uit Bruinisse rtféd Ih de rich ting Zierikzee toen hij werd verrast door J.'T. uit Ridderkerk die met zijn persoriènauto vanaf een parkeer plaats de weg wilde oprijden. Er van uitgaahde dat de Ridderkerker inder daad de weg op kwam maakte J. Ie G. een uitwijkmanoeuvre. Maar J. T. bleef toch staan zodat een aanrijding 'het gevolg was. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd wegge sleept. Er waren geen persoonlijke' verwondingen. ZIERIKZEE Circus Circus Holiday komt komende pe riode op diverse locaties in de regio voorstellingen verzorgen. Maandag 18 en dinsdag 19 juli is Renesse aan de beurt. De tent wordt opgeslagen aan de Stoofweg/Mauritsweg, waar beide dagen om 16.00 uur en 20.00 uur een voorstelling begint. Zierikzee is za terdag 23 juli aan de beurt. De tent staat aan de Laan van St Hilai- re/Scheldestraat (wederom 16.00 uur en 20.00 uur). De laatste voorstelling op Schouwen-Duiveland is zondag 24 juli bij manage de Korenbloem te Bruinisse (16.00 uur en 20.00 uur). Boekenmarkt Korfbalvereniging All Ready houdt zaterdag 16 juli een boeken markt onder de Beuze te Zierikzee. De verkoop start om 08.30 uur. Benoeming Oud-inwoner van Zierikzee, dr A. K. Constandse is tijdens een Congres van de European Society for Rural Sociology te Bologna gekozen tot pre sident van deze organisatie. Con standse werd in Zierikzee geboren op 13 juli 1929. Hij werkt over de gehele wereld, maar deze benoeming heeft betrekking op het Europese deel. Constandse is hoofd afdeling sociaal en economisch onderzoek bij de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders te Lelystad. De organisatie, waarvan hij momenteel president is, houdt zich bezig met het in cultuur brengen of bewoonbaar maken van nieuwe gebieden en strekbn; van plat teland en stad. Jongerenwerk Het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd- en jongerenwerk en het Zeeuws popoverleg zijn begonnen met een inventarisatie van Zeeuwse popgroepen ten behoeve van de vier de editie van het Popinfoboek. Het is de bedoeling dit popboek medio augustus te laten verschijnen. Tbnein- de ook deze editie zo compleet moge lijk te maken, worden nieuwe pop groepen gevraagd, die nog geen contact hebben gehad met het Ser vicebureau om dit alsnog te doen. Dat kan telefonisch via 01180-23475. OOSTERLAND Opbrengst collecte Epilepsie-bestrijding De collecte ten bate van de Epilep sie-bestrijding De macht van het klei ne heeft in Oosterland 1085,55 gulden opgebracht. De organisatie dankt ge vers en collectanten. BRUINISSE Epilepsie De collecte ten bate van de epilepsie-bestrijding heeft in Brui nisse 1222,60 opgebracht. Gevers en collectanten worden bedankt. MIDDELBURG Stofmetingen Op de vijf zogenaamde totaal-stof meetpunten in Zeeland zijn in de pe riode 86-87 de Amerikaanse normen voor totaal-stof niet overschreden. Dit blijkt uit een rapportage van de provinciale waterstaat. Deze dienst voert in Zeeland stofmetingen uit op plaatsen waar verhoogde stofconcen- traties in de buitenlucht zijn te ver wachten. Er staan meetpunten in Sas van Gent, Tbrneuzen (op twee plaat sen), Sluiskil en Borssele. Op het meetpunt Borssele wordt tevens fijn- stof gemeten: de stofdeeltjes met een diameter kleiner dan 10 micrometer oftewel de inhaleerbare fractie. Ook voor het fijn-stof is de Amerikaanse norm niet overschreden. Wel is er op één dag een hogere concentratie ge meten dan de Amerikaanse norm voor het daggemiddelde. Zowel voor fijn- als totaal-stof zijn in Nederland nog geen kwaliteitsnormen geformu leerd. Naar verwachting zal nog dit jaar voor fijn-stof een criteria- document gereed komen. In 1987 is de provinciale waterstaat begonnen met het analyseren van de samenstelling van het stof. Dit geeft een duidelijker beeld van de herkomst. In de volgen de rapportage wordt hierop inge gaan. Subsidie Drie basisscholen in Tbrneuzen en één in Axel hebben van het dagelijks bestuur van de provincie subsidie ge kregen in de kosten van leermateri aal voor kinderen van Turkse af komst. Het gaat om materiaal voor onderwijs in de eigen taal en cultuur. Van het geld kunnen boeken op het gebied van onder meer taal en aard rijkskunde worden aangeschaft, maar ook een landkaart van Turkije. De stuurgroep intercultureel onder wijsproject in Ibrneuzen krijgt een subsidie van bijna zesduizend gul den. Dit voor het opzetten van het programma 1988-89, waarbij weder zijds begrip wordt gevraagd van Ne derlandse en buitenlandse leerlingen in het voortgezet onderwijs. Scholen voor voortgezet onderwijs in Tërneu- zen en Axel doen - evenals vorig jaar - aan het nieuwe project mee. Gedepu teerde staten gaan ervan uit, dat de twee gemeentebesturen ook een deel van de kosten voor hun rekening ne men. Er resteert nog een kostenpost in dat verband van ruim vierduizend gulden. Vervolg van pagina 1 meter plaatsen zodat we het geluid kunnen terugschakelen als die meter aangeeft dat dat nodig is. En we heb ben het dagelijks bestuur van de ge meente voorgesteld om ons vergun ning te geven om tot 12.00 uur open te blijven". Als op die manier geen overeen stemming bereikt kan worden, kan Renesse het nostalgische spiegelpa- leis als bijzondere attractie verder vergeten volgens De Bie. „Dan zijn we weg. En veel eerder dan was ge pland. Het was voor ons een experi ment om naar Renesse te komen. Dat gebeurde mede op verzoek van het platform van overheidsinstellingen dat het onderzoek naar de oorzaken van de criminaliteit in Renesse liet uitvoeren. Men wil daar nu op diver se manieren op inspelen. Onder ande re door meer voorzieningen voor het hele gezin te creëren. Dat is de reden dat we hier zijn. Door de houding van de gemeente wordt dat experiment nu onmogelijk gemaakt". Afwijzing Chef algemene zaken van de ge meente Westerschouwen S. Meerhof vertelde desgevraagd dat het compro misvoorstel van Frans de Bie is be sproken door het college van b en w. „Men heeft besloten het verzoek af te wijzen uit vrees voor verdere geluids overlast van de Spiegeltent. Er is na melijk gebleken dat er op tijdstippen dat de tent open is toch behoorlijk wat geluid is. De Spiegeltent is in Re nesse geplaatst om bij te dragen aan een andere sfeer. Als de tent zelf een bron van ergernis wordt schiet hij na tuurlijk zijn doel voorbij". Advertentie IllIWi BROUWERSHAVEN - De familie Hakkenbrak uit Melissant heeft de eerste prijs gewonnen in de loterij, die georganiseerd werd door de organisatie van de Brouwse Dag in samenwerking met de Algemene sport vereniging Brouwershaven. Rabobank-kantoorhouder F. Slager reikte de familie het 'weekendje Parijs'uit. Hij deed ait in bijzijn van mevrouw J. van der Have (namens de gemeente), Mattie Bakker (WV Brouwers haven) en mevrouw Van Beveren (namens de ASV). Inmiddels hebben alle prijswinnaars bericht ontvangen. INSTALLATIEBEDRIJF JtaF3*» mm* m W a SCHUDDEBEURS - TEL. 0W0-1625S ZIERIKZEE - Leden van het die vengilde hebben in de nacht van maandag op dinsdag hun oog laten vallen op een drietal radiocassettere corders. H. R uit Krefeld en K. F. uit Celle (Duitsland), die hun auto op het par keerterrein aan de Hogeweg in Haamstede hadden geparkeerd con stateerden dat lieden met grijpgrage handen hun auto onder handen had den genomen. Beiden misten bij te rugkeer hun radiocassetterecorder. Beide apparaten hebben een waarde van zo'n 2000 Duitse Marken. Op het parkeerterrein aan Den Os- se (Brouwershaven) overkwam F. uit Mönchengladbach hetzelfde. Ook bij hem was een portierruit ingeslagen ten einde de radiocassetterecorder met een waarde van 1200 Duitse Mar ken mee te kunnen nemen. ZIERIKZEE - Drie personen auto's werden beschadigd bij een aanrijding maandagavond op de Varremarkt te Zierikzee. De rijkspolitie legde W. H. uit Zierikzee een rijverbod op na dat uit een bloedproef bleek dat hij met teveel alcohol op achter het stuur had gezeten. W. H. kwam met zijn perso nenauto aanrijden vanuit de richting Balie en zou ter hoogte van het huis van dierenarts Bergsma een uitwijkmanoeu vre voor een tegenligger heb ben gemaakt. Hij botste daar bij tegen de personenauto van J. O. uit Zierikzee die voor het huis van de dierenarts stond geparkeerd. Deze auto schoot weer door tegen de personen auto van mevrouw M. B. uit Ouwerkerk die daarachter ge parkeerd stond en licht werd beschadigd. De voertuigen van W. H. en J. O werden aan de lin kervoorzijde ingedeukt. De auto van W. H. bleek daarbij zo zwaar beschadigd dat hij moest worden weggesleept. Bij de afwerking van het ongeval stelde de politie vast dat hij te veel had gedronken waarna hem een rijverbod werd opge legd. ZIERIKZEE/RENESSE - Het aan tal diefstallen van fietsen en brom fietsen neemt de laatste tijd weer toe. Regelmatig komen bij de Rijks politie Schouwen-Duiveland meldin gen binnen van mensen wiens rijwiel is 'verdwenen'. De laatste dagen was het ook weer raak. In korte tijd noteerde de politie vier fietsendiefstallen in de West hoek en drie in Zierikzee. Ook werd in Zierikzee een bromfiets gestolen. ZIERIKZEE Vanmorgen (donderdag) om 7.40 uur vond op het met verkeerslichten be veiligde kruispunt de Tol bij Zierikzee een aanrijding plaats waarbij mejuffrouw E. H. uit Nieuwerkerk zodanig werd verwond dat zij per am bulance werd overgebracht naar het Rode Kruisziekrn- huis. Mejuffrouw E. H. reed over de parallelweg naast de Rijks weg N-59 in de richting Zierik zee. Tben zij bij het kruispunt de hoofdrijbaan van de N-59 overstak om in de richting van de Zeelandbrug te gaan werd zij geschept door een personen auto. Dit voertuig werd be stuurd door J. de G. uit de ge meente Middenschouwen. Vol gens de rijkspolitie is het onge luk gebeurd doordat of E. H. of J. de G. door het rode stoplicht is gereden. Zij verzoekt daar om getuigen die het ongeluk hebben zien gebeuren contact op te nemen om hierover meer duidelijkheid te krijgen. ïble- foon 01110-14055. De verwon dingen van mejuffrouw E. H. bleken mee te vallen want zij mocht na onderzoek en behan deling in het ziekenhuis naar huis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4