Gezellige drukte op eerste Toeristendag in Zierikzee Radio is niet iets magisch. We doen gewoon waar we goed in zijn 99 Alcoholcontrole rond Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 juli 1988 Nr. 24369 3 Geopend dóór loco-burgemeester L. J. van Gastel ZIERIKZEE - De eerste uit een reeks van vijf Toe ristendagen in Zierikzee zit er weer op. Loco-burge meester L. J. van Gastel gaf dinsdag om 11.35 uur mid dels het oplaten van een groot aantal ballonnen het offi ciële startsein voor de eerste Toeristendag. De officiële openingshandeling werd verricht op het Havenplein on der grote publieke belangstelling. „Het is mij een bijzon der groot genoegen deze eerste Iberistendag te mogen openen en zo te zien ontbreekt het niet aan belangstel ling", aldus Van Gastel. „Ik wens iedereen veel plezier". Hoewel de officiële opening pas aan het eind van de ochtend was be gon de eerste Toeristendag al vroeg in de ochtend. In ieder geval voor een flink aantal jeugdige middenstan ders in spé op de kinderrommel markt. Tbrwijl om een uur of acht overal nog druk gebouwd werd aan de kraampjes in de Zierikzeese bin nenstad werden er op het parkeerter rein bij de Balie al goede zaken ge daan. Aantrekkelijk Spullen die een ander als overtollig beschouwt en deze als er geen rom melmarkten zouden zijn wellicht in de rolemmer zou mikken blijken nog steeds een grote aantrekkingskracht op de toerist uit te oefenen want in de vroege ochtenduren, terwijl sommi gen het stoepje voor de winkel nog een laatste goede beurt geven, was het al druk op de Balie, Pas enkele uren later begon het Ha venplein, het centrum van de activi teiten, vol te stromen. Het weer: droog en zonnig en dientengevolge hij uitstek geschikt voor een bezoek je aan de oude binnenstad van Zie rikzee. Opvallend was dat de drukte zich met name concentreerde op en rond het Havenplein. Er was geen sprake van een enorme mensenmassa, maar eerder van een gezellige drukte. Wel iswaar moest men voor de dagelijkse boodschappen wat meer tijd uittrek ken dan gebruikelijk maar er was goed door te komen in de binnenstad. Ringrijden Naast terrasjes op het Havenplein onder ander het ringrijden. Ringrij- dersvereniging Nieuwland was aan getreden met 16 rijders en paarden die in een aantal ronden mochten pro beren in volle vaart de ring aan de puntige stok te prikken. Een evene ment waar behoorlijk wat publieke belangstelling voor bestond. Wie zelf ook actief bezig wilde zijn kon zich vervoegen bij de stand met oude volksspelen. Verder op het Havenplein actie van de Volkskunstgroep Forsela uit Rij- kevorsel: vendelzwaaien. De Babbe laars uit Heinkenszand gaven de monstraties volksdansen. Op het Havenplein kon men verder een plaatsje zoeken op een terrasje of in de paardentram die vanaf het Haven plein vertrok voor een rondrit door Zierikzee. Verder vooral veel kramen in de Zierikzeese binnenstad. Langs het Havenpark maar ook in het Haven kwartier en op de Mol. Het plein voor de Grote Kerk was voor de gelegen heid omgetoverd in een kunstmarkt. Geen grote drukte overigens in de ge noemde straten hoewel de standhou ders hun best deden hun waren aan het kooplustige publiek te slijten. Muziek Volop muziek ook op deze eerste Toeristendag. In het Havenkwartier opereerde Nikkelen Nelis die bij elke gift vanuit het publiek een dankbaar Loco-burgemeester L. J. van Gastel verrichtte de officiële opening van de eerste Toeristendag in Zierikzee middels het oplaten,van ballonnen met daaraan bevestigde kaartjes. Wiens ballon het verst komt krijgt een prijs. toetertje liet horen. Even verderop Mario's Magic Show. Vorig jaar ook al te zien op de Toeristendagen. In de Grote Kerk een orgelconcert door prof. Jean Falach. Straattheater op de hoek van Mol en Melkmarkt. Onder begeleiding) van live muziek van een draailier werd daar gedanst. Onder andere want straattheater Mang had nog veel meer op het repertoire staan. Uiteraard kon Zierikzee op deze eerste Toeristendag zijn nautische achtergrond niet verloochenen. Zo was er de mogelijkheid om zich aan de Nieuwe Haven in te schepen voor een kleine dan wel grote rondvaart en was er een zeiltocht op de Ooster- Bezoek Veronica's Grote Zomertruck trekt veel publiek RENESSE - „Kijk, ik kan geen huis schilderen en ik kijk tegen iemand op die dat wel kan. Ik kan toevallig goed praten en ik ben presentator. Ieder z'n vak". Dat zegt Chiel van Praag, presentator in dienst van de Veronica Omroep Organisatie, beter be kend als Veronica. „Radio is niet iets magisch. We doen gewoon waar we goed in zijn. Er mag geen afstand zijn tussen ons en het publiek en dat is één van de redenen dat we het hele land afreizen. Het is promotie voor Veronica, maar ook een flinke brok promotie voor Renesse". Presentator Will Luikinga in actie tijdens zijn programma Will wil wel. Hier bekommert hij zich om een jongetje dat in het gedrang zijn ouders kwijt was geraakt. Veronica gaf woensdag acte de pre sence in Renesse met haar Grote Zo mertruck. Een enorme truck, o.a. be schilderd met eén overmaatse Ghet to-blaster. Eén van die flink uit de kluiten gewassen stereo-radio's met een handvat dat een dergelijk gevaar te het predikaat 'draagbaar' verleent. Alleen de truck al trok veel belang stelling, maar nog veel meer mensen waren gekomen om hun favoriete dj aan het werk te zien of hun favoriete artiest semi-live te zien optreden. Kreet Veronica heeft met de kreet Veroni ca komt naar je toe een jarenlange re putatie opgebouwd en het hele land afgereisd met presentatoren, arties ten en de meisjes van het promotie team. Radio-locatie uitzendingen. Eigenlijk zijn we er al mee begon nen toen we nog op zee zaten", stelt Van Praag, doelend op de tijd waarin Radio Veronica nog een piratenzen der was. „Andere omroepen hebben ons na gemaakt, maar wij zijn ermee begon nen", aldus Van Praag. ,,Wat wij wil len is als programma-makers contact houden met het publiek. Hier zie je meteen hoe het publiek reageert op wat je als presentator staat te doen". ,,Ons beroep is mensen amuseren. Het publiek moet het leuk vinden wat we doen. En als het publiek niet begrijpt wat je aan het doen bent is dat heel vervelend. Wij willen geen idolen zijn. Goed, sommige dj's zijn het wel en dat is ook niet erg maar dat is niet het doel. Ik moet zelf ook niets hebben van artiesten met steral lures. Die komen bij mij niet in het programma". Artiesten Van Praag onderbreekt zijn betoog om de volgende artiesten aan te kon digen: Grant Forsyth, de helft van de vroegere Guys and Dolls. Van Praag, terug achter de coulissen: „Kijk, dat bedoel ik nou. Grant Forsyth, dat zijn toch echt geen klein tjes. Dat zijn beroemde artiesten maar die hebben totaal geen sterallu res. Het is gewoon een heel aardig stel". Voorbereiding Er komt heel wat kijken bij een live-radio uitzending op lokatie. Wie de vlot pratende presentator ziet krijgt al snel de indruk dat het alle maal heel makkelijk is en min of meer vanzelf gaat. Niets is minder waar. De mensen van Veronica zijn al zo'n drie maanden geleden begonnen met het treffen van voorbereidingen voor de tournee van de Zomertruck. Men wil liever niet al te veel aan het toeval overlaten. Van Praag; „We gaan eerst op zoek naar locaties. Het moet er gezellig zijn en het moet er druk zijn. En er moet voldoende ruimte voor onze ap- paratuurzijn. Want naast de podium- truck zijn er hier nog drie wagens van het Nederlands Omroep Bedrijf (NOB) met apparatuur". „Wij zoeken óok altijd rechtstreeks contact met de gemeenten"waar we willen staan met dc Zomertruck. Dat schept veel voordelen want dan weet je of je al dan niet welkom bent", al dus Van Praag. Hij stelt dat zijn om roep, volgens hem in tegenstelling met andere omroepen, geen geld vraagt aan de gemeente. „Tbrwijl het voor een gemeente wel een stuk pro motie is, maar dat is het voor ons na tuurlijk ook". Reclame Ellen van Trigt, zus van presenta trice Annette van Trigt, onderhoudt voor Veronica tijdens de tour met de Grote Zomertruck de contacten met de pers. „Er is altijd veel belangstel ling voor live-radio locatie-uitzendin gen. Dat komt natuurlijk ook omdat we er zelf op de zender veel reclame voor maken", aldus Van Trigt. Zij reist zelf ook mee met de Zomer truck. „Dat is best behoorlijk vermoei end hoor want de truck rijdt eigen lijk kris-kras door Nederland. Mor gen zitten we voor een locatie-uitzen ding in Groningen". Het Radio 2- team van Veronica reist in totaal tien weken lang door Nederland. „En het gekke is dat het weer ei genlijk helemaal niet zo'n- grote rol speelt. Zelfs als het regent komt er toch nog veel publiek en is er altijd een heel gezellige sfeer bij lokatie- uitzendingen. En iedereen wil voor aan staan" Hoewel Van Trigt aan geeft dat een en ander beslist niet vanzelf gaat en hoge eisen stelt aan het team stelt zij dat dat nooit proble men oplevert. Evenmin als de samen werking met de mensen van het NOB. Techniek Minstens zo belangrijk als een vlot te babbel en aanstekelijke muziek is uiteraard de techniek. En voor die techniek tekenen technici van het NOB. In de 'muziekwagen'. zit één van de technici achter een enorme hoeveelheid knoppen en meters. Hij wordt gezelschap gehouden door Hans Koekoek, produktiemedewer- ker van Veronica en betrokken bij de technische voorbereidingen. „We hebben een soort intercomver binding met de podiumwagen hier in de muziekwagen en we kunnen dus met de presentator over bepaalde dingen even overleggen zonder dat het publiek of de luisteraars thuis het horen". Vanuit de muziekwagen worden ook de orkestbanden opgestart. Want de artiesten bij de Zomertruck zingen wel live maar worden niet door een live-band maar door een muziekband begeleidt. „En we stellen daarbij heel hoge eisen aan de kwaliteit want je zit tenslotte op een fm-band op de radio en dan moet het geluid piekfijn zijn", aldus Koekoek. Bewaking Alles bij elkaar vergt de Grote Zo mertruck de medewerking van 18 mensen. Van Trigt: „Acht mensen van het NOB, vijf programma-medewer kers, twee regisseurs en twee produ cers. En de chauffeur van de truck na tuurlijk". Daarnaast loopt er ook een aantal mensen van een bewaking- dienst rond. „Dat is ook echt nodig hoor", aldus Van Trigt. Koekoek vervolgt: „Erik de Zwart bijvoorbeeld is ontzettend populair bij de meisjes. En die willen dan het podium op, maar daar kun je natuur lijk niet aan beginnen. Dan moet je ze daar toch met zachte drang van weerhouden". In de muziekwagen worden ook de verrichtingen op het podium gade geslagen via een monitor. De camera man zoomt, niet geheel discreet, in op de zangeres die op dat moment op het podium staat. „Oh, ik zie al wie er achter de camera staat", grinnikt Koekoek. Een blik vanachter de cou lissen op de podiumwagen leert dat het publiek zich kostelijk amuseert. Feest Al een tijdje voordat er op het po dium iets te beleven valt staat het al behoorlijk vol. Voor het publiek is het feest. Een groepje jongelui heeft niets aan het toeval overgelaten en heeft een kratje bier in de kring staan. Twee van hen zwaaien enthou siast met een alternatief spandoek: een slipje. Als een ode aan het vaderlandse voetbal wordt ingezet vanaf de podi umwagen blèrt de meute enthousiast ipf e. Van Praag blijkt zeer bedreven in het bespelen van het publiek en converseert ook ongedwongen met de artiesten die het podium betre den. Tbrwijl op het podium nog volop ac tiviteit is is men in café Orisant, van waaruit 's ochtends werd uigezonden, alweer druk bezig de apparatuur los te koppelen en op te ruimen. „Alles bij elkaar ben je zo'n drie uur bezig met opbouwen", aldus Koekoek. „Zie je die draad daar. Daar draait alles om. Als iemand die draad doorknipt is alles afgelopen. Dan is het stil". schelde waarna aansluitend mosse len gegeten konden worden op de ou de Vismarkt. Tevreden De organisatoren van de Zierikzee se Toeristendagen tonen zich bij mon de van Ria Geluk zeer tevreden met het verloop van de eerste Toeristen dag in 1988. „Er zijn een paar details die we bij willen stellen, maar over het geheel genomen is het allemaal prima gegaan. Het was inderdaad het drukst op het Havenplein, maar dat was ook de opzet". „Maar ik denk ook dat we er in ge slaagd zijn om tot een goede sprei ding van de mensen te komen", aldus Geluk. „Een paar dingen waren deze keer nieuw en dat is goed uitgepakt. De kunstmarkt op het plein voor de Grote Kerk bijvoorbeeld was erg ge slaagd". Voor het eerst op de Zierikzeese Toeristendagen stond bij de Westbrug een promotiebus. Mensen die zich langs die kant naar het Zierikzeese centrum begaven kregen daar een dagprogramma uitgereikt. Een novi teit die volgens Geluk ook aan de ver wachtingen voldaan heeft. Advertentie RENESSE - In de nacht van woens dag op donderdag hield de Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland een alcohol controle rondom Renesse. In totaal werden 47 voertuigen aan gehouden en gecontroleerd. Het re sultaat was hoopgevend. Slechts één bestuurder moest een rijverbod wor den opgelegd omdat hij met teveel al cohol op achter het stuur zat. En een bestuurder kreeg een proces-verbaal in verband met technische gebreken aan de auto waarmee hij rondreed. Vooral veel jongeren kwamen radio kijken bij Veronica's Grote Zomertruck. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25;. per jaar f161.20losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3