Tientallen oude tractoren bij jaarmarkt Oosterland Vergunning Spiegeltent ingeperkt na klachten over geluidsoverlast Bouwrijp maken Riekusweelgebied Bruinisse momenteel in volle gang DE ZIERIKZEESCHE COURANT Slechte mensen, Twintig jaar en tbr voor Heijn-ontvoerder Wir - Beste mensen, Zierikzeesche Houthandel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vakantie Radio Paarden Tennis Vakantie '88: ,,Een ticket naar de zon, het Radio maken is niet iets magisch. Volgens Met boerenpaarden werken was voor de heer Voor de eerste keer is er een B-toernooi bij de maakt niet uit waar naar toe". (Pag. 2). Veronica-presentator Van Praag doe je waar je Lukus altijd zijn lust en zijn leven. (Pag. 4). Zierikzeese tennisclub. (Pag. 7). goed in bent. (Pag. 3). DONDERDAG 14 JULI 1988 144ste jaargang Nr. 24369 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Hij doet de goede lieden kwaad, die het kwade zon der straffen laat. Spreekwoord Na een lange voorgeschiedenis vol strubbelingen en planwijzigingen BRUINISSE - Na een lange voorgeschiedenis met veel strubbelingen en planwijzigingen komt het Bruse be stemmingsplan Riekusweel steeds dichter bij haar uit voering. Het bouwrijp maken van het gebied is inmid dels in volle gang. In totaal gaan er 38 woningen verrijzen. In 1973 stelde de toenmalige gemeenteraad van Bruinisse een krediet van 20.000 gulden beschikbaar voor het ontwerp-bestemmingsplan Riekusweel. Sinds dien is het onderwerp ontelbare keren onderwerp van ge sprek geweest op openbare en besloten raadsvergaderin gen. weel ook vaak opduikt in de algeme ne beschouwingen van de verschillen de raadsfracties. Overigens stonden niet alle raadsfracties te juichen over de plannen. De SGP-fractie stelt bij voorbeeld in haar algemene beschou wingen van 1983 dat zij de noodzaak van de bouwplannen niet inziet. Het CDA daarentegen dringt er in haar algemene beschouwingen op aan dat het lage pitje waarop de plannen staan omgezet dient te wor den in een heldere vlam en ook de fractie van Lijst van der Velde dringt erop aan haast te maken. Riekusweel is ooit een water ge weest dat ontstaan is door een dijk doorbraak. Ooit stond aan de oevers van het Riekusweel het buitenhuis van Anthony Nollens, ambachtsheer van Bruinisse. Dit 18e eeuwse land huis werd tot 1793 als gevangenis ge bruikt en werd in 1804 voor afbraak verkocht. Het Riekusweel werd ge dempt. Groeiend Pas anderhalve eeuw later kwam men met het idee om wat met het nieuw ontstane land te gaan doen. De gemeente Bruinisse groeide sterk. Mede onder invloed van de ontslui ting van Schouwen-Duiveland in 1965 door Grevelingendam en Zeeland- brug. In het dorp zelf was nauwelijks plaats om nieuwe woningen te bou wen en dus besloot men het buiten het dorp te zoeken. Dat uitbreidingsplan van de ge meente begon pas in de zeventiger ja ren vastere vorm aan te nemen. Er werden excursies naar andère ge meenten georganiseerd om te kijken hoe men het elders aangepakt had. In 1974 werd een ontwerp-bestem mingsplan voor het Riekusweel vast gesteld en de toenmalige burgemees ter Hokken riep een speciale commis sie in het leven die voor de verdere in vulling van de plannen zorg zou moe ten gaan dragen. Het onderwerp was regelmatig te vinden op de agenda van een raadsvergadering. Dan weer moesten de plannen volgens de nieu- weste inzichten op het gebied van de woningbouw gewijzigd worden, dan weer bleken nieuwe kredieten nodig. Het is dus niet zo verwonderlijk dat het bestemmingsplan Riekus- Advertentie Intussen zijn de plannen al meer malen gewijzigd onder druk van de economische omstandigheden en de veranderde inzichten. Van het oor spronkelijke plan tot de bouw van 110 tot 140 woningen is een afgeslankte versie overgebleven waarin plaats is gereserveerd voor 38 woningen. Koopwoningen. Een bewuste keuze van het gemeentebestuur. Informeren In 1984 werd opdracht aan het RBOI in Middelburg verstrekt voor het opstellen van een bestemmings plan. Door allerlei omstandigheden werd dat bestemmingsplan pas in 1986 afgeleverd. In de gemeente raadsvergadering van maart 1987 stelde de raad morrend weer een kre diet beschikbaar in verband met Rie kusweel. Dit keer voor wijziging van het bestemmingsplan naar aanlei ding van bezwaren van de Provincia le Planologische dienst tegen de ca paciteit van het plan. In 1988 komt Riekusweel nog een aantal keren voor op de agenda van raadsvergaderingen en stelt de raad tijdens de raadsvergadering van april 1988 een krediet beschikbaar Er wordt druk gewerkt aan het bouwrijp maken van het Bruse Riekusweelgebied. voor het bouwrijp maken van het plan. Het college van b en w heeft dan in middels al het initiatief genomen de burgers te informeren over de moge lijkheden van Riekusweel middels een woningbouw-informatiemarkt. De belangstelling voor de informatie dag is boven verwachting. De laatste struikelblokken zijn uit de weg ge ruimd en Riekusweel kan weer, net als in vroeger tijd, een woongebied worden. Men schat ons ten onrechte in als een discotheek RENESSE - „Als de gemeente niet ingaat op ons compromisvoorstel en de vergun ning niet teruggeeft, dan vertrekken we zeker eerder. Maar dan doen we ze wel een pro ces aan. Want we zijn hier gekomen op basis van afspraken die nu niet worden nageko men". Frans de Bie uit Arnhem is niet blij. Namens de Stichting Culturele Activiteiten Arnhem exploiteert hij op non-profit basis het nostalgische, uit 1920 daterende, spie- geldanspaleis dat vorige week aan de Hogezoom te Renesse werd geplaatst. Een nieu we slechtweervoorziening voor enkele weken, die er kwam in overleg met diverse over heidsinstanties die samenwerken om de criminaliteit in Renesse terug te dringen. De eerste de beste avond dat in de Spiegeltent activiteiten werden gehouden, kwamen echter bij de gemeente Westerschouwen zoveel klachten binnen over geluidsoverlast dat het college van b en w besloot de vergunning voor het amusementspaleis drastisch in te perken. In het leven staan ze nu een maal naast elkaar. (Rechts ziet u de beste). Wat zij verdienden met zweet, greep u met de luie linkerhand. (Inbraak dinsdagnacht). Het klamme zweet volgt voor u. Direktie Zierikzeesche Houthandel „We hadden vergunning om tot één uur 's nachts dansavonden te houden. Die is op een abrupte en emotionele wijze ingeperkt. Nu mogen we nog maar tot elf uur open zijn. Dat bete kent dat we de geplande avondpro gramma's niet kunnen laten door gaan. Want je kunt niet op een avond een theaterprogramma én een dans avond houden als je zo vroeg dicht moet. Dat heeft weer tot gevolg dat het hier in Renesse financieel een on haalbare zaak wordt voor ons.De ei genaar van de Spiegeltent, de Stich ting Culturele Activiteiten Arnhem exploiteert de Spiegeltent op non profit basis om zoveel mogelijk men sen ervan te laten genieten. Maar we moeten natuurlijk wel de kosten er uit halen". De Bie geeft toe dat de muziek de eerste avond inderdaad vrij hard was. ,,Er speelde toen een rock-a-bil- dat is zeker niet terecht. ,,We zijn een voorziening voor het hele gezin. De tent is nostalgisch en de muziek die ly bandje en dat soort muziek is nu eenmaal niet zacht. Maar ik heb de indruk dat ze ons hier in Renesse nu een beetje inschatten als een zesde (niet-geïsoleerde, red.) discotheek en we draaien sluit daarbij aan". Rock-a- billy is een van de weinige soorten harde muziek". Frans de Bie heeft de gemeente HAARLEM - De 45-jarige F. E. uit Landsmeer is vanmorgen, donder dag, door de rechtbank in Haarlem veroordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering wegens de ontvoe ring van en de moord op Ahold- topman G. J. Heijn en wegens afper sing. De rechtbank zegt in de motivering van het vonnis de door E. gepleegde feiten aan te merken als uitzonder lijk ernstig", waardoor de rechtsorde in zeer ernstige mate geschokt is. De rechtbank zegt het dan ook niet ver wonderlijk te vinden dat de feiten een „ongekende afschuw in de sa menleving hebben opgewekt". De rechtbank stelt voorop dat gezien de ernst van de feiten en in het bijzonder gezien de aan de familie van Gerrit- Jan Heijn toegebrachte leed aan ver-, dachte in ieder geval een langdurige Vrijheidsstraf moet .worden opgelegd en hoewel hij hét op zich eens is met de officier van justitie dat de bewe zen verklaarde feiten op zich de oplegging van een levenslange gevan genisstraf rechtvaardigen, heeft de rechtbank toch rekening gehouden met het feit dat E. tijdens het plegen van zijn daden verminderd toereke ningsvatbaar was. De rechtbank heeft die conclusie van het Pieter Baancentrum dan ook overgenomen. Zaterdag 16 juli op Marktplein en Sint Joostdijk OOSTERLAND - Een kleine, gerestaureerde stoom lo comobiel, een stationaire motor van voor 1900, een Lanz Bulldog tractor uit 1949 met een tweetakt gloeikopmo- tor. Het zijn slechts enkele van de tientallen oude tracto ren en stationaire motoren die zaterdag een overheersen de rol spelen tijdens de jaarmarkt die in Oosterland wordt gehouden. In de afgelopen drie jaar waren tijdens het evenement altijd wel enkele van deze oudejaarse ma chines te bezichtigen. Maar dit jaar komen hobbyisten vanuit drie provincies naar Oosterland om hun pronk stukken aan het publiek te tonen. opknappen van oude landbouwmoto- ren. Verenigingen AI negen jaar is de familie Dorst lid van twee verenigingen waarin lief hebbers van historische motoren en „We hebben zeker het hele Markt plein nodig en misschien nog wel meer ook om alle machines te kunnen plaatsen", aldus mevrouw G. Dorst- Hoogvliet uit Oosterland. Haar echt genoot J. Dorst en haar zoon Jan- Joost behoren tot het sterk groeiende aantal mensen dat zich in Nederland bezig houdt met het verzamelen en tractoren zich hebben verenigd. De HMTV (Historische Motoren Tracto ren Vereniging) uit Noord-Brabant en de landelijke ÓTMV (Oude Tractoren Motoren Vereniging). Het is daarom dat de famlie Dorst dit jaar zorg draagt voor de organisatie van het 'historische motoren onderdeel' van de jaarmarkt. Tbt nu toe hebben tien leden de twee verenigingen toegezegd zaterdag in Oosterland aanwezig te zijn met minstens één, maar in de meeste gevallen meerdere tractoren en motoren. Zij zijn afkomstig uit Gelderland, Zuid-Holland en Noord- Brabant. Maar ook van Schouwen-Duive land komen verschillende trotse be zitters van historische tractoren en motoren naar het evenement. Onder andere Dorst zelf. Hij is in het bezit van zeven stationaire motoren die vroeger werden gebruikt om land bouwmachines aan te drijven en acht oude tractoren. Onder andere exem plaren die na de start op benzine op petroleum werken en een oude rupstractor. ,,We proberen ze allemaal op de jaarmarkt tentoon te stellen". Vol gens Dorst komt een groot aantal tractoreigenaren over de weg rijdend in hun historisch apparaat naar Oos terland. „Behalve de tractoren die ij zeren wielen hebben, die worden op een aanhangwagen gereden. En na tuurlijk ook de oude stationaire mo toren. Het is soms een heel gedoe om die te vervoeren, Sommigen staan op wielen, dat is gemakkelijk. Maar an deren moeten worden gereden op de manier zoals een kruiwagen. Dat is een heel gedoe". Mechaniek Ondanks deze bijkomende onge makken is Dorst al ruim tien jaar en thousiast met zijn hobby bezig. „Dat komt vanwege mijn liefde voor alles wat mechaniek is en wat draait. Voor al als het oud is. Omdat je aan die ap paraten ziet dat vroeger alles nog ont dekt moest worden. Soms zie je zo'n kne'ter van een motor die maar heel weinig kracht levert. Tbrwijl het te genwoordig omgekeerd is. Dat vind ik zo mooi om te zien. Hoe ze begon nen zijn". Er schijnen steeds meer mensen zo tc denken als Dorst want het aantal hobbyisten dat oude tractoren en mo toren verzamelt is de laatste jaren Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Westerschouwen inmiddels een com promisvoorstel gedaan. „We willen hier buiten aan de tent een decibel- vervolg pagina 4 WAh PE sterk gegroeid. „Vroeger stonden er nog genoeg van die apparaten verge ten in een hoekje van de schuur of buiten. Maar de tijd dat die voor een appel en een ei op te kopen waren is voorbij. Nu slopen de liefhebbers al les af oin ze te pakken te krijgen. Meestal lukt dat alleen nog via opko pers die ervoor naar Frankrijk en Duitsland gaan. En er moet een goe de prijs voor worden betaald". De hobbyisten die zaterdag naar Oosterland komen om hun pronk stuk te laten zien krijgen daarvoor geen geld, maar wel een aandenken in de vorm van een koperen herden kingsplaatje. „Die verzamelt men". De jaarmarkt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De oude tractoren en moto ren zullen in die tijd regelmatig draaien. En ook bestaat het plan om met de tractoren in optocht door het dorp te rijden. „Als dat organisato risch mogelijk is". Helikoptervluchten Behalve de presentatie van de oude tractoren en motoren bestaat tijdens de jaarmarkt ook de gelegenheid om een helikoptervlucht boven het dorp te maken. Tbn Prince uit Zonnemaire gebruikt het industrieterrein als vliegveld. Bij voldoende belangstel ling kunnen tot zonsondergang vluchten worden gemaakt. Natuur lijk ontbreken op de jaarmarkt ook niet de vele kramen waar bijzondere dingen kunnen worden gekocht. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Buien Een depressie boveri Denemarken zorgt voor wisselvallig weer met bui en. Een krachtige tot harde west- noordwestelijke wind zorgt ervoor dat het verre van aangenaam zal zijn. Minimumtemperatuur komende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 18 juli: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordwest 5 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 4 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15 juli Zon op 05.38, onder 21.53 Maan op 06.50, onder 23.01 Eerste Kwartier: 22 juli (04.14) Temperatuur kustwater: 17 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het koele weer met nu en dan buien houdt voorlopig aan. Op veel plaatsen in het westen en noor den van het land is de afgelopen 14 dagen al 100 mm regen gevallen. Juni was erg droog, de normale maand- som voor juli is al bereikt. Een depressie, die van de Noordzee langzaam richting Zuid-Zweden trekt, bepaalt niet alleen het weer in ons land, maar in grote delen van Eu ropa. In de hogere luchtlagen is vrij koude lucht aanwezig. Hierdoor kun nen sommige buien vergezeld gaan van onweer. De koele lucht, die giste ren over ons land is uitgestroomd, be reikt vandaag al het Alpengebied. Advertentie Onze Houthandel sluit wegens vakantie van 15 t/m 29 juli. Onze mensen hebben het ver diend! Wij wensen u allen een heel prettige vakantie en tot gauw. (Wip t'er toch ook 'ns tussen- uut). P.S.: v/d ongeduldigen dus open vanaf 1 augustus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1