BROOD UIT HET WATER Record aantal bezoekers North Sea Jazz festival nmusicoiumrr Van den Ende wil groot theater in Amsterdam Opruiming (2) China beleeft eerste bierfeest Milieuvervuiling- in Sovjetunie doodt kaviaar- dragende steur Succesvolle Himalaya- expeditie op Schiphol teruggekeerd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 juli 1988 Nr. 24368 5 DEN HAAG - Het dertiende North Sea Jazz festival in Den Haag heeft dit weekeinde wederom een record aan tal bezoekers getrokken. De 48.000 festival-gangers die vrijdag, zaterdag en zondag het Haagse Congresgebouw bevolkten, overtroffen het oude record van vorig jaar met enkele duizenden, zei organisator Paul Acket. Door de bouw het afgelopen jaar van de nieuwe Statenhal, konden dit keer zo'n 5000 mensen meer het festival be zoeken. De Amerikaanse trompettist Miles Davis open de in de nieuwe hal het festival met een optreden dat niet veel afweek van die van voorgaande jaren. Die concerten vonden toen nog plaats in een grote tent op een grasveld naast het Congresgebouw. avant-garde muziek, die dit jaar orga nisatorisch moeilijk bleek in te pas sen binnen de muren van het Con gresgebouw. De krioelende menigte mensen kreeg in elk geval weer een rijk geschakeerd aanbod van mu ziekstijlen gepresenteerd waar voor iedereen wel wat bijzat. Veel bezoe kers vingen echter bot in hun pogin gen een glimp van hun favoriete ar tiesten te zien in de met mensen uitpuilende zalen. Mede naar aanleiding van klachten over geluidsoverlast door omwonen den zijn de buiten-concerten dit jaar afgeschaft. Paul Acket overweegt echter volgend jaar toch weer een tent op te trekken ten behoeve van de Vlak voor de vakantie zijn we be zig met de opruiming van overgeble ven wijsheden en wetenswaardighe den uit de wereld van de muziek. Vandaag de tweede helft van het al fabet. te beginnen bij: NOODWEER. (Verslag van een concert van organist W. G. Hauff te Groningen in de 18e eeuw). 'Wanneer het onweer moest komen stond de koster bij de gasafsluiting en draai de het licht zo laag mogelijk. Dan opeens werd het hoog opgedraaid en plotseling weer neer en dan imiteer de de organist op indrukwekkende wijze op het orgel het gerommel en .de donderslagen. OPERA. Wat zou een opera mooi zijn als er geen zangers waren PLATZ. Een lid van de gemeente raad van Leipzig leverde na de be noeming van J. S. Bach tot cantor van de Thomasschool het volgende commentaar: Daar wij niet de beste man kunnen krijgen, zullen we ons tevreden moeten stellen met een middelmatige. QUIZ. Vraag: Wat is de overeen komst tussen de volgende personen? Bontempi, Bauer, Bernard, Zimmer man en Kelly. Antwoord: het zijn wielrenners. Fout. Het juiste ant woord luidt: het zijn componisten. (Bontempi 1624-1705, Bauer 1897- 1955, Bernard 1900-1971, Zimmerman 1741-1781, Kelly 1762-1826). RUSTEN. Het fraaist van het con cert vond ik hoe het koor de rusten uitvoerde. Het waren oases in de woestijn. SCHOOLMEESTER. Een school meester moet kunnen zingen, anders kijk ik hem niet aan. (Luther). TOILET. Max Reger schreef eens de volgende brief aan een kritikus die zich zeer ongunstig over hem had uitgelaten. Geachte heer, ik zit in het meest discrete vertrek van mijn huis en heb uw kritiek over mijn laatste concert voor mij. Straks heb ik hem achter mij. UITROEIEN. 'Veele gewennen on der het speelen alderhanden missely- ke gebaardens aan, als de mond te trekken, eeven als of zy de Nooten, als zommige Dieren de spys herkaau- wen, andere flikkeren met de Oogen, of houden den Mondt open, om de klanken weer op te vangen, zo dier- gelyke zaaken Wortel gevat hebben, zyn ze niet ligt uit te roeijen'. Uit: Ge- dagten over de beginselen en onder wijzingen des Clavecimbaals. VERWACHTING. Een zangeres die in blijde verwachting is komt te laat op de repetitie. Dirigent: We zullen even wachten tot de zwangeres er is. WAGNER en het getal 13. De naam Richard Wagner heeft 13 let ters. Hij werd geboren in 1813, de som van het jaar 1813 is weer 13. Hij stierf op 13 februari 1883. Hij was 13 jaar verbannen, hij was 13 jaar ge trouwd en schreef 13 toneelwerken. Zijn zoon was 13 jaar oud toen zijn vader stierf. Ook diens zoon was 13 jaar oud toen zijn vader stierf. Op 13 april voltooide hij de muziek van de opera 'Tannhauser'. Op 13 maart 1861 vond de eerste opvoering in Parijs plaats en op 13 augustus in Bay- reuth. Op 13 januari 1882 voltooide hij Parsival en zo kunnen we nog wel 13 regels doorgaan X. Een concertgever maakte tegen zijn buurman een opmerking over het feit dat de dirigent alles uit zijn hoofd dirigeerde. Waarom doet hij dat eigenlijk? 'Och', was het ant woord, 'hij heeft die stukken al X ke ren in zijn leven gedirigeerd. Hij kan ze natuurlijk niet meer zien! YAMAHA. Een Japans bedrijf dat sanitaire artikelen maakt, badka merinstallaties, geluidsapparatuur, sportartikelen. buitenboordmoto ren, motorfietsen en piano's en vleugels. De produktie bedraagt mi nimaal 800 piano's en vleugels per dag, meer dan de overige fabrikan ten samen. ZIERIKZEE is een rustig stadje op Schouwen-Duiveland waar vanaf vandaag elke week orgelwandel tochten plaats vinden. Inwoners, gasten en vreemdelingen zijn elke dinsdagmiddag om ca. 15.00 uur wel kom om vanaf de Nieuwe Kerk an derhalf uur te genieten van de Zie- rikzeese orgelpracht. MARZAS Hectisch Het hectische festival bezorgde ook de organisatie soms kopzorgen en het eiste veel improvisatie om alles in goede banen te leiden. Zo zag Paul Acket zich genoodzaakt een speciaal vliegtuig naar Frankrijk te sturen om Carlos Santana nog op tijd in Den Haag te krijgen. Miles Davis had vrijdag een uur vertraging door pro blemen met de douane op Schiphol over papieren. En de bariton saxofonist van Supersax and L.A. Voices gleed zaterdagochtend in een Parijse hotelkamer uit in bad. Hij bleef gewond achter in de Franse hoofdstad, maar de rest van de groep kwam op tijd in Den Haag aan. Eigenlijk was het jazz-festival al iets eerder begonnen met optredens vorige week in de Haagse binnenstad van de Olympia Brass band uit New Orleans en een High in the sky con cert van de zangeres en pianiste Judy Roberts. Deze Amerikaanse die met haar trio op alle North Sea-dagen was te zien, gaf aan boord van een jumbo-jet tijdens haar vlucht van Chicago naar Amsterdam een exclu sief voorproefje van wat ze in Den Haag zou laten horem. Drie muzi kanten kregen tijdens het festival een Bird-onderscheiding uitgereikt voor hun verdiensten in de jazz muziek. De Nederlandse componist en orkestleider Willem Breuker ont ving de Bird-trofeee voor Nederland se jazz-muziek - een beeldje genoemd naar de bijnaam van de beroemde saxofonist Charlie Parker - zondag tijdens een extra gratis optreden van het Willem Breuker Kollektief. Oprichter van de Hot Club de Fran ce, kreeg de trofee voor Europese jazz en trompettist Dizzy Gillespie voor Amerikaanse jazzmuziek. Gillespie, die op het festival was te horen met zijn Big Band, zei bij de uitreiking: ,,Er is geen dag dat ik niet aan Char lie Parker denk. De uitvinder van de muziek die we nu spelen en de klas- HARBIN - Brouwers en liefheb bers van bier uit de hele wereld en heel China zijn naar de stad Harbin in het noordoosten van de Volksrepu bliek China om deel te nemen aan 's lands eerste internationale bierfeest. Voetzoekers ontploften en blaasor- kesten bliezen „The Mecican hat dan ce" en „Yankee doodle dandy". Luid sprekers verkondigen de verdiensten van verschillende biersoorten en ele gante vrouwen in lange, strakke, tra- ditionale gewaden schonken einde loos schuimige glazen vol. „Wij willen hier een Chinese okto berfeest van maken, zoals dat in München, zie organisator Li Chun- ren, voorzitter van de plaatselijke schrijvers- en ondernemersvereni ging. „We beseffen dat ons nog heel wat te doen staat", voegde hij er aan toe. Als er een stad in China is die zich de hoofdstad van de bierindustrie kan noemen, dan Harbin wel. China's eerste brouwerij verrees er in 1900 dankzij deskundigen uit wat nu Tsje- choslowakije is, zeven jaar voordat Duitse brouwers de beroemder brou werij van Dingdao neerzetten, waar Tsingtao-bier wordt gemaakt. Harbin heeft zeven brouwerijen en de provincie Heilongjiang, waarvan het de hoofdstad is, meer dan vijftig. De burgers van Harbin consume ren, misschien om de felle kou van de winter weg te drinken, gemiddeld 20 liter bier per jaar, meer dan twee keer zoveel als de tweede stad naar con sumptie, Peking. Bierbrouwen is een van de vele erfenissen die Harbin aan Buitenlanders overhield. „Het bierfeest maakt deel uit van onze economische hervorming", zegt Li Chunren. „Het zal onze plaatselij ke economie stimuleren". Gouden beer De deelnemende brouwers en leve ranciers van fabrieksuitrusting om bier te maken komen uit de Verenig de Staten, Canada, Denemarken en zelfs Zuidkorea. Op het einde van het feest op 14 juli zal worden bekendge maakt welk Chinees bier is beste wordt gevonden en het zal een „gou den beer" krijgen. Wie ook wint, Li Wuxun van de brouwerij van Harbin is een gelukkig man. „Dit was mijn idee. Ik was in München en deed het op", zegt hij. Maar Harbin moet nog wel wat aan zijn etiket poetsen, met een organisa tor die bekent dat hij eigenlijk geen bierdrinker is. sieke muziek van de toekomst. Tb- meer omdat ik hem persoonlijk her inner". Parker en Gillespie waren in de jaren veertig de grondleggers van de Bebop. Bluesgigant Naast de drie gelauwerde muzikan ten speelden er nog honderden musici op het festival. Zoals bluesgigant John Lee Hooker en z'n Coast to Coast Blues Band die jarenlang niet in Nederland meer was geweest. Of pianiste en zangeres Patti Bown, die in 1959 voor het laatst Nederland be zocht. Vrijdag en zaterdag pakte ze nog uit met haar gospel-achtige songs, maar zondag was ze haar stem kwijt. „Ik ben vanochtend op het Scheveningse strand m'n stem kwijt geraakt en ik heb hem niet meer te ruggevonden", verontschuldigde ze zich. Grote namen en publiekstrek kers als George Benson, Lionel Hampton en Herbie Hancock ontbra ken ook dit jaar niet en waarschijn lijk ook volgend jaar niet. Dan staat de veertiende editie van het festival weer op stapel op 14, 15 en 16 juli. Paul Acket zei te hopen dat de Haagse politie dan geen verkeerd geparkeer de auto's"meer wegsleept. MOSKOU - Kaviaar, een lekkernij voor internationale fijnproevers, wordt een Sovjetrussisch exportpro- dukt dat door industriële vervuiling aan het verdwijnen is. De krant van de communistische partij, Pravda, schreef dat een speciale commissie die het probleem bestudeert, had vastgesteld dat het verlies aan steur de staat bijna 35 miljoen roebel (115 miljoen gulden) had gekost. „Vast is komen te staan dat de „Rode-oktober" fabriek in Volgograd en aluminium- en verfstoffenfabrie- ken de Volga in groter mate vervuilen dan toelaatbaar is", aldus Pravda. De rivier de Volga is de broedgrond van de steur. Pravda schreef dat helikop ters bij Volvograd, gelegen 400 kilo meter stroomopwaarts van de Kaspi sche Zee, ongeveer 600 dode steuren hadden gesignaleerd. Het concen traat van schadelijke stoffen bleek stroomafwaarts toe te nemen, met 1.500 dode vissen bij Astrachan in de Volgadelta. De Kaspische Zee is het enige woongebied van de steur in de wereld. De vis zwemt de Volga op om kuit te schieten. SCHIPHOL - Ondanks val partijen en andere tegensla gen, zijn vier Nederlandse bergbeklimmers er op 25 juni toch in geslaagd, de top te be reiken van de 8.035 meter hoge berg Gasherbrum II in de oos telijke uitloper van het Hima- layagebergte. De expeditie, die 13 leden telde, is op Schiphol teruggekeerd. Het viertal be stond naast expeditieleider Hans van der Meulen (35) uit Ulvenhout, uit de 28-jarige Re ne de Bos uit Den Haag, Jeroen Jacobse (34) uit Amsterdam en de even oude Arjan van Waar denburg uit Utrecht. Met hun prestatie verdubbelde het aan tal Nederlandse bergbeklim mers dat de top van een berg hoger dan 8.000 meter heeft be haald. Hoewel de expeditie onder zijn leiding tot stand gekomen is en hij als expeditieleider aan de tocht begon, was het Ronald Naar die zijn expeditieleden op Schiphol verwelkomde. Nog voor het basiskamp was be reikt, stortte Naar met zijn glijscherm neer. Hij maakte een vlucht van een berghelling en verbrijzelde daarbij een voet, liep kwetsuren aan een aantal ruggewervels op en en kele gekneusde ribben. Het was de bedoeling van Naar om samen met Hans van der Meu len na het bereiken van de top een deel van de afdeling af te leggen met glijschermen, een fcarachute-achtige constructie. Hans van der Meulen heeft de afdaling op de traditionele manier gemaakt en bovendien met zeer veel pijn: „Ik had aan het begin van de beklimming een voet verstuikt bij een val partij. Na een week in het ba siskamp, besloot ik het toch weer te proberen. Het werd een tocht met hindernissen. We konden veel minder dragers fi nancieren door de veel langere duur van de expeditie door te genslagen aan het begin. Het weer was in het begin zeer slecht en er waren problemen met de brancards. Daardoor was het water schaars". Deze expeditie was de eerste die via een zogenoemde open inschrijving tot stand is geko men naar een berg hoger dan 8.000 meter. Van de deelne mers, inclusief het camera- team, de arts en de fysiothera peut, had behalve Ronald Naar slechts een lid ervaring bij het bekliirimen van bergen in het Himalayagebergte. Woensdag 13 juli Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Portrait of America, documentaire-serie. Afl.; Oklahoma. 16.18 uur Hallo Nederland, serie over Nederlandse kinderen in het buiten land. 16.45 uur Lassie, Amerikaanse serie. 17.10 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal. 18.30 uur Ronduit Radar, jongeren magazine. 19.00 uur Journaal 19.18 uur Avonturenbaai, Canadese serie. 19.45 uur Flap uit. 20.10 uur De visarend bespied, na tuurfilm. 20.35 uur God verandert mensen. Presentatie: Feike ter Velde en Wiesje Hoekendijk. 21.32 uur Doyl Lawson en Quicksil ver, muziekspecial. 21.50 uur Tijdsein, acutaliteitenru- briek. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Op weg naar Jeruzalem, documentaire-serie over Israël. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur My little pony, tekenfilmse rie. Dennis de bengel, serie. 15.45 uur The Jetsons, tekenfilmse rie. 16.05 uur Square Pegs, serie. 16.30 uur Transformers, tekenfilmse rie. Afl.: De ontvoering. 16.55 uur Nederlanders overzee, documentaire-serie. 17.45 uur MacGyver, serie. 18.30 uur De Heilige Koe, auto- en motorsportmagazine. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Countdown, popprogram ma gepresenteerd door Shnone Wal raven. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Moonlighting, Amerikaan se serie. 21.22 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.10 uur RUR op reis, zomerafleve ring vanuit de dierentuin in Emmen. 22.55 uur Veronica in concert: David Bowie "Glass Spider". 00.00 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.25 uur Studio Sport. Tour de France. 18.45 uur Sesamstraat 19.04 uur Studio Sport. Tour de France, samenvatting. 19.25 uur Vogels kijken op woensdag. Afl.: Geheimen van het ruisend riet. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Avondvoorstelling drama: Een nieuwe kans voor Eddie, tv-film van Bjarne en Gert Henriksen. 22.06 uur Studio Sport. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 14. Herh. 18.05 uur Triangelclub, gevarieerd programma voor kinderen. 18.35 uur Tour '88, samenvatting. 18.50 uur Seabert, 26-delige Ameri kaanse jeugdserie. Afl. 21. 19.15 uur Allemaal beestjes, van daag: Zachtjesaan met onze zoetwa tervis. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Het gaat er stuiven, Ameri kaanse speelfilm uit 1980 van Buddy van Hom. 22.00 uur Biënnale van Venetië, re portage van de 43e biënale van Vene tië met als Belgische vertegenwoordi gers de beeldende kunstenaars Guillaume Bijl, Narcisse Tordoir en Jan van Oost. Aansl. Uitslagen van de Nationale Loterij. 23.00 uur Nieuws Aansl. Paardenkoersen. 23.20 uur Coda, Toen ik een kleine jongen was, van J. C. Noordstar. BRT 2 15.25 uur Tour de France, rechtstreek se reportage. Donderdag 14 juli Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De Onedin Lijn, Engelse se rie. 16.21 uur De natuur en de mens, na tuurserie. Afl. De eikelmuis. Herh. 17.09 uur Vooruit met de geit, kinder serie. 17.18 uur Paul de Gobert, 1949 --?, portret van een graffiti-artiest. 17.30 uur Journaal VARA's Kindermenu: 17.40 uur De troetelbeertjes. 18.02 uur Jem. 18.27 uur Lucky Luke. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Labyrinth, spelprogram- ma. 19.52 uur Howard's way, Engelse se rie. Afl. 15, herh. 20.42 uur Baby's verwisseld?! 2- delige Australische tv-film naar de op historische feiten gebaseerde ro man van Colin Duck en Martin Tho mas. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Reilly, meesterspion, En gelse serie. Afl. 7. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.25 uur Die Schwarzwaldklinik, Duitse serie. 16.10 uur The Goldwyn Follies, Ame rikaanse speelfilm uit 1938. 18.00 uur The real ghostbusters, serie gebaseerd op dè speelfilm Ghost busters. Afl. 14. 18.25 uur Kokkerellen extra: Het Westland in kleur en smaak, culinair magazine. 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur Airwolf, Amerikaanse se rie. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Show van de maand, met Sandra Reemer. 21.25 uur L.A. Law, Amerikaanse po litieserie. 22.10 uur The war in Korea, vierdeli ge serie over de oorlog in Korea. Deel 1. 23.00 uur Jonge mensen op het con certpodium. 23.30 uür AVRO's column, economi sche column van E. Peereboom. 23.35 uur Ontdek je plekje, vandaag: Hasselt. Herh. 23.50 uur Journaal Nederland 3 09.00,13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.00 uur Studio Sport. Rechtstreek se reportage van de Tour de France. 16.40 uur Studio Sport. Samenvat ting van de Tbur de France. 18.45 uur Sesamstraat 19.04 uur Studio Sport. Tour de Fran ce, samenvatting. 19.25 uur Door de Himalaya met Ed mund Hillary, afl. 2. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Tand om tand, Ischa Meijer in gesprek met prof. dr. David de Le- vita. 21.21 uur De uitdaging, serie over ge zond bewegen. 21.51 uur Zakkenrollers, tv-film van Emamïel Boeck. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 15. Herh. 18.05 uur Plons, kinderserie, herh. 18.10 uur Fame, Amerikaanse serie. Met; Debbie Allen, Lee Curreri, Erica Grimpel e.a. Afl. 53. 19.00 uur Tour '88, samenvatting van de vandaag gereden rit. 19.15 uur Uitzending door derden, Programma van Tblevisie en Onder neming. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Sinja Mosa, 85-delige Brazi liaanse serie naar het boek van Maria Dennone Pacheco Fernandez. Afl. 42. 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Dallas. Amerikaanse serie. Met: Larry Hagman, Linda Gray, Vic toria Principal e.a. Afl. 253. 22.50 uur Nieuws. Aansl. Coda: So wahr die Sonne scheinet, van Schu mann Rückert, uitgevoerd door Bernadette Degelin, sopraan; Louis Devos, tenor en Jan Vermeulen, pia- BRT 2 15.00 Ronde van Frankrijk,, rechte streekse uitzending. 16.40 uur Ronde van Frankrijk, rechtstreekse reportage. AMSTERDAM - Joop van den En- de's Produkties uit Aalsmeer onder zoekt de mogelijkheid in Amster dam een theater te bouwen dat ruimte biedt aan 1600 tot 2000 bezoe kers. In dat theater wil Van den Ende langlopende theaterprodukties bren gen. Van den Ende deelde dit desge vraagd mee. „De plannen zijn in een voorberei dend stadium. We onderzoeken de mogelijkheden voor de bouw van een dergelijk theater omdat het binnen het huidige theaterbestand niet mo gelijk is produkties zoals les Misera bles te brengen die twee of drie jaar kunnen lopen, zoals dat in steden als Parijs of Londen wel kan". Van den Ende benadrukte dat de plannen in een onderzoekende fase verkeren. „We zijn op 'zoek naar fi nanciers, hebben gesprekken met ar chitecten en'we hebben overlegd met de gemeente Amsterdam. Het duurt nog zeker een half jaar voordat we definitief knopen kunnen doorhak ken". Ook een gemeentewoordvoerder bevestigde gesprekken tussen Van den Ende en ambtenaren van de afde ling kunstzaken en grondzaken. „We zijn uiteraard buitengewoon geïnte resseerd als een vrije producent plannen heeft die het huidige thea teraanbod uitbreiden. Want Amster dam heeft nu geen theater waar lang lopende voorstellingen kunnen worden opgevoerd". WARSCHAU/BRUSSEL - Sovjet leider Michail Gorbatsjov en zijn vrouw Raisa zijn vriendelijk ontvan gen in Warschau. In een toespraak tot het Poolse parlement stelde hij een „Pan-Europees Reykjavik" voor, als top van alle Europese leiders om de vicieuze cirkel bij conventionele wa pens in Europa te doorbreken en te komen tot vermindering van deze be wapening. Zijn voorstel voor zo'n top over conventionele ontwapening en een voorstel voor symmetrische te rugtrekking van gevechtsvliegtuigen maakt volgens deskundigen echter nauwelijks kans bij de NAVO, zeker als het de bedoeling zou zijn de VS en Canada uit te sluiten van deelne ming. LONDEN - Op de wereldmarkt 2ijn de olieprijzen flink gestegen naar aanleiding van de explosie en de ver nietigende brand op het booreiland Piper Alpha van Occidental Petro leum in de Noordzee. Daarbij is onge veer 12 procent van de Britse ruwe- olieprodukite komen te vervallen. 60 Met het oog van Joost Sas ging het slecht. Besloten was reeds, dat hij met een ander naar huis zou varen. Dat vlotte niet erg vanwege de blak- te. De andere morgen, toen de wind gelukkig uitschoot, kon het er pas van komen. Om een uur of negen kre gen ze Bertus van Embden in het vi zier. Hij kwam met volle lappen aan zetten. Een felle zeiler, die Bertus, dat wist elkeen. Wijnand Hoogendijk liet de vlaggen hijsen. Er werd niet veel over en weer gepraat. Bertus was meer een man van doen dan van praatjes. Het was natuurlijk goed. Bertus van Embden had er genoeg van. Ze hadden een groot half scheep je vis aan boord. Ze waren vier weken weg, het water was bijna op, 't volk had last van de vreters, ze hadden trek in een beetje vers eten, affijn, hij gaf er de brui aan. Deze lekkere gele genheid wilde Bertus waarnemen. Van Bertus vernamen ze ook nog dat hij met een hele kluit schepen had ge legen. Allemaal voor lauw-loen (wei nig of niets). Nu hoopte hij, vanwege de schraalte, op een stijve markt. Er kwam nieuwe hoop aan boord van de Zorg en Vlijt. Ze zagen na die berichten Wijnands gezicht opklaren. Vóór Joost Sas de sloep inging, die hem over zou brengen, zei Wijnand: „Joost, ik zal het wel goedmaken, maar breng ie ons lieve schip vis niet overbreed? Laat géén voortijds weten wat we aan boord hebben". Joost zei: „D'r zal uit mijn mond Door FENAND VAN DEN OEVER niet veel komme, ouwe, maar liege voor een kabellauw doe ik niet". En toen gaven ze hem een hand. Ze stonden allemaal stil aan dek. Ze zei den niets. Tbt Bertus van Embden uit zicht was, staarden ze hem na. Er was weer een bladzijde van hun reisboek omgeslagen. Een kooi voorin bleef onbeslapen, twee handen waren min der aan boord. Ze spraken de eerste dagen veel over Joost en altijd harte lijk, ze loofden hem, achter zijn rug, om de lekkere kokerij en het gezorg. Arend-Michiel, die erbij zat en soms een duit in het zakje deed, dacht, als ik binnen ben, zal ik het Joost eens gaan zeggen. Maar ze wa ren nog niet binnen! Een dik uur nadat Joost vertrok ken was, kwam Wijnand Hoogendijk bij het volk. Het liep tegen elven. Ze keken op, want ze wisten als Wijnand kwam, was er wat. Hij zei: „Na het bakkie azen, jon gens". Ze keken hem verwonderd aan. Hij lichtte toe: „We hebben een paar dagen verlegen, ik wil het ook eens overdag proberen Ze bléven hem aankijken, maar hij sprak niet meer. Aan zijn volk was hij geen verantwoording verschuldigd. Hij ging naar boven. De tongen kwa men los. Waren ze nu gek, of was hij het? Het waren toch alleen onwijzelingen die, ter zoute, overdag beug schoten? Zouden de oude schippers, als ze het hoorden, zich niet in hun kisten om keren? De kabeljauw, waarom het nu ging, beet toch alleen 's nachts. En Wijnand Nee, zij waren niet gek, hij! Dat zeiden ze niet zo duidelijk, maar het kwam erop neer. Arend-Michiel zei niets. Hij wou het volk noch Wijnand gelijk geven, omdat hij, in zijn hart, met bei over hoop lag. Maar hij zou met vreugde gaan azen, dat wel. Voor de middagschaft schoten ze nog. Natuurlijk. Wie zou een op dracht van Wijnand durven weige ren? Ruim drieduizend aasjes sneden ze. evenzoveel prikten ze aan do ha ken. Er werd gegromd, geklaagd, ge zegd dat je afgebeuld werd voor her senschimmen, maar ze sneden, ze aasden. Wijnand zelf voorop. En daarna schoten ze de lijnen. Zonder verwachting, natuurlijk zonder ver wachting. Tóen het cndeljoon te wa ter was, zeilden ze meteen naar het begin terug. Dan werd het halen. Och, ze konden de werkzaamheden langzamerhand wel dromen. Zoveel mijl heen, zoveel mijl terug Tbch werd het deze keer maar iets minder dan de helft. Want halverwe ge overviel hen weer de blakte. Dat was lelijk. Och, het gebeurde wel meer, maar het was een kwaad ding. in de winterdag in de sloep te moeten halen. De Zorg en Vlijt dobberde op nieuw en de beug moest natuurlijk binneboord komen, (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5