Dichters van Bruinisse BECAM streeknieuws Mazda 121 Modellenserie nu compleet VENTILATIETEMEK DEURLOO B.V. EEN ANDERE AUTO KOPEN? Bel BECAM: 05270-16991* 4 Nieuwe Renault 19 in veel variaties BECAiVI maakt het SNEL mogelijk! Modern werk van jeugdige Martin van Driel BRUINISSE - Martin van Driel, 26 jaar, is dichter/schrijver pur sang. In de afgelopen 10 jaar - voorheen schrijvend onder pseudoniem H. Sunke - kwamen er 3 bundeltjes op de markt uit, te weten: Hugoo's gedichten (1980), Wakker Blij ven (1982) en gebundelde Zeeuwse auteurs 'U herkent mij wel' i.v.m. het 10-jarig jubileum Zeeuws Kunstenaars Centrum (1985). In 1986/87 schopte hij het tot de laatste 60 van de 1500 inzenders bij RVU-Taalrevue Poëzie Nationaal. Martin van Driel, een moderne Bruse dichter. Daarnaast schroomt hij niet om in den lande acte de préence te ge ven op open podia, cabaret- en poëzie-avonden. Zijn laatste live- optreden was in het Zuidplein theater te Rotterdam in 1986. Sindsdien trok hij zich terug in zijn 'laboratorium' voor nieuwe werken. Bepaalde nostalgie gaat een be langrijke rol in zijn nieuwe ge dichten spelen, vooral de Zeeuwse (zie gedicht Disco-doping). ,,De kick om verder te gaan schrijven/ dichten kreeg ik n.a.v. een brief van de Belgische auteur Tom La- noije (Slagerszoon met een brille tje, uitgeverij Bert Bakker). Na tuurlijk heb ik perioden dat ik 'literair volkomen op het droge sta', een dichter/schrijver moet vooral eerlijk tegenover zichzelf zijn en niet schromen te experi menteren tot in het commerciële toe. Mijn gedichten zijn zelden rij mend, dit omdat een dichter/ schrijver niet een gevangene moet zijn van zijn eigen woorden, als er maar een ritme in zit (klank) en een bedreven ziel". „Mijn favouriete auteurs zijn de Amerikanen: Raymond Carver, Charles Bukowski, Jane Bowles en Jack Kerouac en de Nederlan ders: Remco Campert, Cees Bud- dingh, Tim Krabbé (43 wielerver halen), W. F. Hermans". Souvenirs Alwaar mensen over mensen roddelen zodat psychologen de leugen herontdekken wat weer ge noeg leesvoer voor eeuwen zal opleveren en het Olympisch Sta dion zal worden omgebouwd tot slachtveld voor corrupte politici die het moeten opnemen tegen non-stop cocaïne-snuivende gladi atorenvechters behangen met stil le cheques en andere fraaie souve nirs en bij groot kassucces zal de Kuip en de Galgenwaard dit goede voorbeeld volgen en voortaan zal alles bespreekbaar zijn, alleen op grote afstand hè, wat zegt u? Dan maar eerder doof zei de twee ling, ze kochten de goedkoopste walkman en liepen in Chaplinpas de winkel uit op zoek naar een aë rodynamisch leven. (Fragment uit het verhaal Souve nirs.) Martin van Driel. Toejuiching publiciteit een bevangen roesdroom slapen op zacht tapijt plotseling de val de stilte en de harde kille betonnen vloer. (Uit de bundel Hugoo's gedich ten.) geoliede machine naar fantastische eindtijden. Dit kon volgens de jury absoluut niét door de beugel en bestrafte deze doping met een geldboete van 100 gulden. (Omloop Zeeuws-Vlaanderen 1985, nieuw werk.) Disco-doping Tijdens de individuele tijdrit in en om IJzendijke zweepte een ploegleider zijn wielrenners op -met discomuziek. 'Zijn coureurs stampten geleid door de ritmische beatklanken als een Die morgen in Utrecht Met een chagarijnig gezicht zócht zij haar gewenste studieboeken. Plots maakte ik haar attent op het boek 'Maag en ;Darmklachten' en, zie een glimlach kwam te voorschijn. (nieuw werk) Z1ERIKZEE Cursus Voor het bewerken van de buiten landse markt is het essentieel dat de ondernemer zijn buitenlandse talen beheerst. Met ingang van 1992 heeft iedere ondernemer meer kansen om te exporteren; een open Europa neemt de meeste protectiemaatrege- len weg. Het beheersen van buiten landse talen zal voor de ondernemer nog belangrijker worden, want een direct contact met de afnemer bete kent dat de eerste slag met de concur rent gewonnen is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland wil onderne mers helpen om de talenkennis bij te spijkeren en organiseert daarom van af september voor het tweede jaar de taalcursussen commercieel Frans en Duits. De cursus bestaat uit dertig lesavonden. De cursus is gericht op het handelsverkeer en er wordt aan dacht besteed aan de mondelijke en schriftelijke uitdrukkingsvaardig heid. Om aan de cursussen deel te ne men dient men minimaal over een di ploma MAVO-4 te beschikken met de talen Frans en Duits (of een relevante praktijkervaring). BURGH Rommelmarkt Zaterdag 30 juli is er in Burgh een rommelmarkt van de Hervormde Ge meente. Deze activiteit begint om 08:30 uur en is aan de Burghse Ring. SCHARENDIJKE Watersport De watersportvereniging Scharen- dijke heeft weer de jaarlijkse vaar tocht georganiseerd voor de ouderen uit de gemeente Middenschouwen. 110 deelnemers hadden zich aange meld voor een vaartocht met het m.s. Wilford, kap. H. van Oeveren. In ver band met de wat straffe wind, waar door verblijf op het bovendek niet steeds aangenaam was, werd twee- maal gevaren. Eerst met de deelne mers uit Scharendijke en daarna met die uit Kerkwerve en Ellemeet. De voorzitter van de Evenementen commissie van de watersportvereni ging, de heer Dua, verwelkomde de deelnemers en gaf uitleg over surfen en zeilen. De tocht ging langs de Kab* belaarsbank en de Hompelvoet. Ka pitein H. van Oeveren gaf tijdens de vaartocht de nodige uitleg. Op de Hompel voet waren oerossen en fjor- denpaarden te zien. Medegedeeld wérd dat op de Hompel voet 60 soor ten vogels broeden. Vervolgens werd -gevaren langs de slikken van Flakkee (oppervl. 1600 ha). Achter de Osse- plaat en de Archipel om werd koers gezet naar de haven van Scharendij ke. Aan boord waren 2 EHBO-sters en 2 brandweerlieden. De deelnemers werden onthaald op consumpties en hapjes. Trace Jeugdsoos Trace in Scharendijke houdt zaterdag 6 augustus een open lucht bluesfestival, waaraan vier bands hun medewerking verlenen. Een en ander voltrekt zich op de naast de soos gelegen ijsbaan. Bij slecht weer verhuist het 'openlucht' festival naar de soos zelf. De bands die optreden zijn Robin van Damme band, de Miles Browning band, Issue en The Juke Joints. Het festival be gint om 15.00 uur. BRUINISSE Zending In de afgelopen twee maanden is er in Bruinisse weer gecollecteerd voor de Mbuma-zending. De opbrengst was 265,30 gulden. Gevers en collec tanten worden namens de organisatie dank gezegd. Bevolking In de gemeente B^ruinisse zijn in de maand juni geboren Jan J. de Jonge, Maarten C. de Jonge, Dominique H. Fluijt, Hendrika J. de Bruine, Hen- drika J. van den Berge, Kevin van Bo ven, Cees-Jan Maaskant, Rudi van der Bijl. Overleden zijn Aaltje W. Jumelet-Haeck, Willem H. Lems en Maria van der Spek-van Veen. In het huwelijk getreden zijn Marinus van Boven met Anna P. A. M. Molenaar en Johannes Bal met Jobje M. Melis sant. In memoriam P. L. Krepel Op 10 juli overleed in Bruinisse Pieter Lieven Krepel in de ouderdom van 92 jaar. De heer Krepel was in le ven landbouwer op de hofstede waar nu de manege De Korenzolder is ge vestigd op het Aquadeltaterrein. Naast z'n agrarische werkzaamheden heeft Krepel zich ingezet op een breed maatschappelijk terrein, zat in talrijke besturen en organisaties en behartigde de belangen van de boe ren uit de regio. Wegens die grote ver diensten in de landbouworganisaties werd Krepel benoemd tot ere-burger van Bruinisse. De heer Krepel is vele jaren lang voorzitter van het plaatse lijk Rode Kruis geweest en na die pe riode werd hij benoemd tot ere voorzitter. De belangen van de land bouwers uit de regio verdedigde hij middels z'n functie als voorzitter van de landbouwvereniging Landbouw belang terwijl hij jarenlang voorzit ter van het bestuur van de Boeren leenbank (de huidige Rabobank) was, in een periode dat de bank nog spe ciaal gericht was op het landbouwbe drijf. Piet Krepel, zoals hij alom op het voormalige eiland bekend was, was dijkgraaf van het calamiteuze Waterschap Bruinisse en na de sa menvoeging tot het Waterschap Schouwen-Duiveland Hoofd ingeland. Tót óp zeer hoge leeftijd stond het landbouwbedrijf in z'n be langstelling en hij reed tot vorig jaar nog in z'n auto langs de gewassen op de landerijen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Toren geverfd, een uur achter De kerktoren van de Ned. Herv. kerk heeft weken in de steigers gestaan wegens verfwerkzaamheden. Nu de werklieden en de steigers weer beneden zijn en de verf droog is, blijft er nog één mankement over: na het opnieuw opstarten van het uur werk loopt dit een uur achter, dus weer op de wintertijd. Inderdaad de laatste pont Televisie-reportages, krantenpagi na's vol en Wullum, Arjaon en Leen Koelemans in kostelijk dialect, in derdaad voer woensdagavond de pont voor het laatst van Anna Jaeobapol- der naar Zijpe. Dat ondervond ook een echtpaar uit Steenbergen ten minste. Hun nostalgisch trekje om gratis met de laatste pont over te ste ken kostte hen toch nog aardig wat. Ze hadden de auto bij de steiger van Anna Jacobapolder achter gelaten en te voet op de pont overgestoken. Op Zijpe aangekomen hadden ze niet op de bussen gelet die hen terug konden brengen na'ar de polder en toen ze te rug wilden bleek het inderdaad de laatste pont te zijn geweest. Met een taxi van Bruinisse over de Philips- dam weer terug naar hun auto, een nostalgisch hoogtepunt rijker en een flinke duit uit het zakje armer.... OOST-BERLIJN - Een rechtbank in de DDR heeft een voormalige politie functionaris van de Nazi's tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op duizend Joden in de Sovjet-Unie in de Tweede Wereldoorlog. Het per sagentschap ADN berichtte dat Man fred Pholig, een voormalige onder commandant van het beruchte politiebataljon 304, ,,met eigen han den had deelgenomen aan het dood schieten van slachtoffers". DÜSSELDORF - De ex-SS'er Ri chard Schulze-Kossens, die adjudant van Adolf Hitler en een van de laatste overlevenden van de generale staf van de führer was, is op 3 juli op 73- jarige leeftijd aan longkanker overle den in Düsseldorf. Dit heeft de West- duitse zondagkrant Welt am Sonntag bericht. Na zijn SS-opleiding in Bad Tolz was Schulze-Kossens in april 1939 particulier secretaris van de mi nister van buitenlandse zaken van het Derde Rijk, Joachim von Ribben- trop. Voor wie de 323 te groot werd. heeft Mazda nu een keurige aanbieding in de vorm van de 12 l-serie. Het is een vol wassen automobiel, die te vergelijken valt met de Ford Fiësta en met de Opel Corsa. om een paar concurrenten te noemen. Dat wil dus zeggen dat het absoluut geen mini-auto is maar een kleine middenklasser, ten week bij mij te gast w as de duurste 121. namelijk de Cabrio Top en omdat ik een liefhebber ben van open auto's, ligt deze keuze misschien een beetje voor de hand. De Cabrio Top is geen Cabriolet maar gewoon een zeer luxe auto met een sehuifdak. dat ook daadwerkelijk tot achter aan toe open kan en met een druk op een knop schuift het dak elek trisch aangedreven open of dicht. Na deel van zo'n sehuifdak is wel dat men met extra windgeruis door het leven moet. zowel in gesloten toestand als ge opend. Nog een nadeel vond ik dat er af en toe de zure uitlaatgassen te ruiken zijn bij een geopend dak en dat zure kennen we allemaal wel wanneer we achter een loodvrije uitvoering rijden, die niet is voorzien van een katalysator (geregeld i en de uitlaatgassen naar bin nen komen in de stad of in een file. Fris uiterlijk Aan de buitenzijde is het een modern gelijnde auto, die bij de achterwielen wat breder uitloopt, wat een grappig effect geeft. De kunststofbumpers kun nen tegen een stootje en aan de voorzij de is er een spoiler aan de onderkant gemonteerd. Aan de zijkanten zitten stootstrips met een biesje dat op dezelf de hoogte doorloopt in de bumpers en dat de auto een langer aanzien geeft Op het linker achterscherm, vlak bij het voorportier, zit de tankdop wat ik ei genlijk een beetje raar gesitueerd vind maar dat is een kwestie van noodzaak ten opzichte van de ligging van de ben zinetank. De achterklep gaat in zijn ge heel open zonder dut er een drempel 20 mille, alleen moet u dan ook genoe gen nemen met een 1.1 liter motor. Prestaties Topsnelheid 150 km/h. Acceleratie van 0 tot I00 km/h in 12 sec. Gemiddeld brandstofverbruik I op 13.9 loodvrij normaal. Geld 23.950.- incl. BTW. Motorrijtuigen belasting van .1 372.- tol I 3N2.- per jaar. Conclusie De Ma/da 121 is een uiterst moderne auto met een heerlijke wegligging. Ver velend is bij deze Cabrio Top het wind- lawaai tijdens het rijden en dat er wat uitlaatgas af en toe naar binnen dringt. Deze auto levert ook. zeer behoorlijke prestaties en met zijn leuke uiterlijk moet hij vele vrienden kunnen vinden. Ook aan zijn pri js hoeft het niet te lig- - ,,-f gen. deze is alleszins redelijk en be draagt voor de 121 Cabrio Top J 23.950.-. Neemt u echter genoegen met een vast dak. dan zijn de andere uitvoeringen allemaal gepri jsd onder de Techniek Motor: viercilinder in lijn met bo venliggende nokkenas. cilinderin houd: 1324 cm3: boring en slag: 7lxK3.6 mm: compressieverhou- ding: 9.4:1: max. vermogen 44 k\N bij 5500 tpm: mav koppel: JOONm bij 3000 tpm: aandrijving: voorw iel - aandrijving. 5-versnellingsbak: wielophanging: voor onalhankeliik Mcl'herson veerpolen. achter tor- siegeveerde achteras: bandenmaat: 105/70 SR 12: lengte: 347.s cm; breedte: 160.5 cm; hoogte: l>0.s cm. wielbasis 229.5 cm: spoor breedte: 140 voor. achter I3X.5: draaicirkel: 9 meter: tankinhoud 3K liter; massa: 775 kg; max. aanhun- gergewieht: KSO kg geremd. Het is met automobielen al net als met mensen, de een is fotogeniek, de ander weer niet. Ik realiseerde me dit op het moment dat ik geconfronteerd werd met de nieuwe Renault 19. nadat ik eerst alleen een portret van die 19 had gezien. Natuurlijk kan het ttokzijn dat de foto graaf op de dag dat hit die foto had gemaakt een wat ongelukkige hand had maar ik was beslist niet onder de indruk van het lijnenspel van die 19 op dal plaatje. Gelukkig viel het allemaal alls - zins mee toen ik deze automobiel in levende lijve mocht aanschouwen, al blijft alles natuurlijk wel een kwestie van smaak. Het is de bedoeling dat die Renault 19 de strijd om de smaak van het publiek gaat aanbinden met de Fiat Ti po. de Golf. de Ford liscórt. de Opel Kadetl enz. Geen gemakkelijke opgaaf lijkt mij. ook al is die Renault behoorlijk bewapend voor de strijd. Hij is er in twee koefsvarianten. een drie- en vijf- deun uitvoering. F.r zijn drie nieuwe motoren, de F.nergie-motor met een zuigervcrplaatsingvan 1390em3en een vermogen van H9 pk. een zestienklep- pen motor mei 1764 cm 3 en maar liefst 140 pk plus nog een dieselmotor met IN79cm3 en 65 pk Over de priis kon den de Renault-meneren nog geen uit sluitsel geven, die zal pas worden be kend gemaakt bii de publieksintroduc- tie aan het eind van dit jaar overblijft, zodat de bagageruimte goed toegankelijk is. Deze bagageruimte kan vergroot worden door de achterbank in gedeeltes naar beneden te klappen zo dat er een twee- of driepersoons auto ontstaat mei een extra bagageruimte. De auto is op een vrolijke en gewaagde manier bekleed met een rood-grijze be kleding. die een beetje glimt maar de stoelen zitten goed zonder dat je over de /ittingcn gli|dt. Ook hebben de voor- stoelen een goede zijdelingse steun en de vcrstclmogcliikheden ziin ruim vol doende. Plezant detail is dat de achter bank voorzien is van hoofdsteunen. Het dashboard is strak uitgevoerd met al het noodzakelijke er op muur niets extra's zoals een toerenleller. die bij het open rijden eigenli jk wel bruikbaar zou zijn. vooral bij iets hogere snelheden want dan hegint de rijwind toch de boven toon te voeren. Rijden De motor starten gaat nog met een handchoke, wat ikzelf een prettig gege ven vind want ik duw de choke zo vlug mogehik weer uit. terwijl een automa tische choke er veel langer over doet. IX* 1.3 liter motor levert 44 kW en zorgt toch voor behoorlijke prestaties, mede natuurlijk door het lage eigen gewicht van deze 775 kg wegende Mazda 121. Cijfers zoals binnen de 12 sec. v an 0 tot 100 km/h accelereren ziin zeer behoor lijke waarden en ook met ziin topsnel heid kan men zonder zich te hoeven vchamen op de Duitse snelwegen goed meekomen. Deze topsnelheid bedraagt ruim 150 km/h. Het brandstofverbruik v iel ook mee want we maten tijdens de testperiode een verbruik van I liter loodvrije normale benzine op 13.9 km. wat een zeer redelijk verbruik is. IX* Ma/da 12 I stuurt prettig en licht en geelt de bestuurder een zeker gevoel, ook al omdat deze 121 een erg neutrale wegligging heeft /ell's in rare situaties breekt hij niet verrassend voor ol'achter uit. Nee. gaat hel te hard. dan beschrijft hij de bocht op vier wiclen wal ruimer, hetgeen een erg prettig weggedrag is. Ook de remmen doen hun werk voor beeldig /onder scheef te trekken of nu verscheidene vertragingen van uit hoge snelheden emgs/ms sponzig te gaan aanvoelen. (Advertentie) Doorlopende Persoonlijke leningen kredieten Leningen op maat tegen zeer scherpe tarieven Snel en diskreet binnen 4 uur geregeld Vrije besteding van het geld, geen onderpand Kwijtschelding bij overlijden Lopende leningen meestal geen bezwaar Rente fiscaal aftrekbaar Tevens 2e hypotheken Wilt u iets aanschaffen en heeft u de middelen niet direkt voor handen, pak dan nu de telefoon en bel BECAM financieringen. Daar werken mensen die snel en voordelig voor u de juiste lening verzorgen. Bel voor vrijblijvende informatie. netto looptijd looptijd* eff. in handen 48 mnd. 60 mnd. rente ISOOO 0»1V pmrwt OOO ortspmt nooo o n\ o 5.500.- 141.05 110.51 11.1 Bedrag rente en 7 500.- 189.13 158.23 10.1 aft. p.mnd. 10 500.- 262.49 219.19 9.6 10 000 - 200 -p mnd 15 000.- 374.99 313.13 9.6 15 000.- 300 -p mnd 20 000.- 499.98 417.50 9.6 20 000. 400 -p mnd 35000,- 874.97 730.63 9.6 25 000.- 500.-p mnd leder bedrag tussen 1.000,- en 50.000,- en verschillende looptijden mogelijk. 'vanaf FIN. BEMIDDELING Bedrijfsweg 26. Emmeloord a-vri j van 09.00-20.00 uur. za xan 11.00-14.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4