Publiek laat het afweten bij start Zomerfestival De Burght „Soms is het zo druk dat men de afvalbakken niet eens ziet" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schelphoek Diefstal uit hotel ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 juli 1988 Nr. 24368 Lee Towers zingt voor enkele honderden belangstellenden in feesttent met capaciteit van 3000 mensen BURGH-HAAMSTEDE - „Lee Towers heeft altijd een gigantische aantrekkings kracht op een groot publiek. We hebben het nog nooit meegemaakt dat hij in zo'n grote tent voor zo weinig mensen optrad". De eerste dag van het vierdaagse Zomerfestival, dat gisteren, maandag, in een grote feesttent bij het christelijk conferentie- en vakan tiecentrum De Burght van start ging, heeft niet de massale publieke belangstelling ge trokken die door de organisatoren werd verwacht. Hoewel de directie van De Burght weinig manieren ongebruikt liet om de toeristen van Schouwen-Duiveland te informe ren over het evenement, liet het publiek het afweten. De feesttent met een capaciteit van 3000 bezoekers was slechts gevuld met enkele honderden belangstellenden. Een groot deel van hen maakte van de gelegenheid gebruik om het optre den van hun favoriete zanger, waar voor zij 25 gulden entree betaalden, van heel dichtbij te volgen. Zij ston den tegen het podium aan om de uit straling van Lee Towers zo intensief mogelijk te ondergaan. Achter hen waren de eerste rijen stoelen ook nog bezet. Maar daarachter gaapte de leegte van de immens grote rood/wit te gestreepte tent waarin volgens de planning van de directie van De Burght enkele duizenden belangstel lenden hadden moeten zitten. Onbegrijpelijk is ook heel enthousiast. Het zou een gigantische happening zijn geweest als de tent vol had gezeten". Alberti geeft toe dat de toegangs prijs van 25 gulden per persoon wel licht een belangrijke drempel is ge weest. Een avondje Lee Towers met het hele gezin plus nog enkele con sumpties slaat dan al snel een be hoorlijk gat in het vakantiebudget van mensen die op de kleintjes moe ten letten. En dat is toch nog altijd de grootste groep van de bevolking. ,,Wij hebben de toegangsprijs niet be paald. Wij werken in opdracht van De Burght. Die draagt ook het financiële de mensen niet eens voor ze hier ko men". Hij vertelt dat men van plan is om dinsdag (vandaag) kaarten voor de overige drie dagen van het evene ment te gaan verkopen op het strand. „Anders vrees ik dat Hennie Huis man voor het eerst in zijn carrière zal moeten optreden voor een lege zaal". Huisman presenteert vanmiddag vanaf 14.00 uur een originele sound- mixshow waarbij acht kandidaten voor het voetlicht treden. De organi satie hoopt verder op veel Duitse va kantiegangers bij de Duitse Schlage ravond die vanavond in de feesttent wordt gehouden. Men heeft daarvoor beroemde zangsterren als penny Christian en Mieke en Freddy Breek gecontracteerd. Woensdagmiddag presenteert Hen nie Huisman KRO's Minimoppen- trommel. Een optreden waarvan te vens opnamen worden gemaakt voor het gelijknamige televisieprogram ma. En woensdagavond wordt Ge rard Joling verwacht in de feesttent. Het Zomerfestival beleeft donderdag zijn laatste dag met onder andere Ed win Rutten met zijn Film van Ome Willem en de Engelse zangeres Marjo- rie Barnes en The Walstreet Crash. Olé, olé Het is voor De Burght niet te hopen dat zij bij hun optreden net zo moeten improviseren als Lee Tbwers om het toch nog gezellig te houden. Towers had daar overigens geen enkele moei te mee. Tussen zijn liedjes door com municeerde hij op een luchtige ma nier met het publiek rond zijn podium dat zelfs het olé olé aanhief om zijn waardering te laten blijken. Towers: „Dat enthousiasme vond ik het mooiste aan het hele voetbalge- beuren. Dat Nederland weer één was. Mensen die anders geen vlag uithan gen, liepen nu rond met de vlag op hun rug. Nu gaan we weer verder. Met I believe in music". Enthousiasme bij het handjevol publiek. De brandweerlieden, Rode Kruismensen, veiligheidsbeambten en personeel van de eettentjes zaten en stonden inmiddels ook op de ban ken achter de eerste rijen. Want er was verder voor hen toch niets te doen. „Ach maandagavond is geen uitgangsavond. Maar morgen komen ze wel. De Duitsers". Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: •D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. om het strand vrij van glas te hou den. „Soms, bij een bepaalde wind, vind je 's ochtends ineens hele rijen flessen op het strand. Die komen van de schepen af en belanden meestal op een van de banken voor het strand maar zo nu en dan spoelen ze van die banken en komen op het strand". „Die moet je echt snel opruimen want er zijn altijd mensen die het leuk vinden om flessen kapot te slaan. En dan kom je later met je kin dertjes naar het strand en dan trap je in het glas. Dat is gewoon gevaar lijk". „En weet je wat het ook is? Het mag natuurlijk niet maar er worden toch nogal eens vuurtjes gestookt op het strand. En als het vuur dan lek ker brandt gooien ze de lege flessen erin en die spatten dan uit elkaar. Dus je moet gewoon zorgen dat er geen flessen op het strand achterblij ven". Zwerfvuil Waar men bij gemeentewerken ook mee te maken krijgt is het zwerfvuil. Vuil dat niet in, maar naast de afval bakken beland is. „En wat een beetje in de buurt van de bakken ligt neem je natuurlijk mee, maar je hebt ge woon niet genoeg tijd om het strand over de volledige breedte helemaal schoon te vegen. Daar hebben we de mensen en de machines niet voor". In die gevallen wordt een bedrijf uit Stellendam ingeschakeld dat wel over de nodige apparatuur beschikt. „Wat voor machine? Je zou het kun nen vergelijken met een aardappel rooier. Het zand wordt opgeschept en gezeefd". „Als ze met die machine aan de gang zijn geweest is het strand echt brandschoon hoor. Als ze met het fij ne filter werken blijven zelfs de siga- rettepeukjes erin hangen, maar dat fijne filter kun je alleen gebruiken als het strand droog is. Als het 's och tends vroeg geregend heeft is het zand te klonterig en moeten ze het grovere filter gebruiken". Drukte Hoe vaak het schoonmaakbedrijf uit Stellendam ingeschakeld moet worden is geheel en al afhankelijk van de drukte. „Dat is niet van te vo ren te zeggen. Dat moet je gewoon el ke keer zelf eerst bekijken". Wat ook meespeelt is het gegeven dat de druk te zich op bepaalde stukken strand afspeelt. „Er zijn stukken bij waar je geen mens ziet", aldus Krijger Hij stelt dat de badgasten in de re gel er niet echt een bende van maken. „Ik neem vooral m'n petje af voor de Duitsers. Die zijn echt heel gedisci plineerd. Maar over het algemeen la ten de mensen weinig achter op het strand". „Als er iets loos is is het meestal 's nachts. Maar dat is ook weer iets dat moeilijk is te voorzien. Het gaat met vlaggen als het ware. Zolang^de jon gelui nog geld hebben gaat alles goed maar zo gauw het geld opraakt gaan ze lopen sodemieteren", aldus Krij ger. Hij stelt dat er in de regel geen DEN HAAG - Het systeem van Road-princing, electronische tolhef fing bij knelpunten in de Randstad, wordt in beperkte vorm mogelijk al vier jaar eerder ingevoerd dan in 1996, zoals in het mobiliteitsscenario over de bereikbaarheid van de Randstad staat vermeld. In de finan ciering van de autotunnel onder de Noord tussen Rotterdam en Dor drecht, waarover eind vorige week bekend werd dat de Postbank de fi nanciering op zich neemt, zit een gat van vier jaar waarvoor het ministerie van verkeer en waterstaat nog geen oplossing heeft gevonden. MEDEMBLIK - De Alkmaarse rijkspolitie heeft ruim vier uur lang met vrijwel alle beschikbare midde len jacht gemaakt op twee Westduit sers die kort daarvoor twee politie agenten met een pistool hadden bedreigd en er met hun politiewagen en twee dienstpistolen vandoor gin gen. De gemeente Westerschouwen heeft terecht besloten beroep aan te tekenen tegen het besluit van gede puteerde staten om niet akkoord te gaan met deelname aan de Stichting Schelphoek. Het is niets anders dan een logisch gevolg van een eerder ge nomen raadsbesluit, waarin een be- leidsovereenkomst van de Stichting Renesse werd aanvaard. Dat ambte naren van de provincie in eerste in stantie negatief adviseren en nu - na overleg - ineens positief zijn, geeft te denken. Worden gemeentelijke be sluiten zo onzorgvuldig behandeld of was het besluit niet duidelijk. Dat laatste lijkt mogelijk het geval, want zelfs tijdens de laatst gehouden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen waren er nog volop onzekerheden over de financiële risi co's die de gemeente loopt bij deelna me aan de Stichting Schelphoek. Na tuurlijk mag en moet de gemeente risico's nemen, want ze is er als geen ander bij gebaat dat er een zorgvul dig beheer van het Schelphoekge- bied wordt gepleegd. Maar met de huidige (voorlopige) afspraken lijkt de financiële positie van de gemeen te in de op te richten stichting wel erg ondoorzichtig. Wat dat aangaat is de bezorgdheid van de VVD-fractie terecht. Had het niet verstandiger geweest eerst de Stichting Renesse te horen? Naar nu blijkt is de stichting bereid mee te betalen als dit nodig is. In welke vorm en in welke omvang is nog niet bekend. Officieel heeft de stichting hierover nog niet bericht aan de gemeente. Maar uit opmerkin gen van een van de bestuurders van de stichting is duidelijk geworden, dat de Stichting Renesse wil partici peren. In de huidige constmctie lij ken de eigendommen van de Stich ting Renesse veilig gesteld, hoe staat het met de gemeentegelden? AvdW UTRECHT - De vervoersbonden van FNV en CNV zijn in Haarlem met de directie van het streek vervoerbe drijf NZH tot een principe-akkoord gekomen. Dat hebben NZH en de ver- voersbond FNV meegedeeld. Het ak koord, dat een oplossing zou kunnen zijn voor het huidige arbeidsconflict, zal door de bonden met een positief advies aan de leden worden voorge legd, aldus bestuurder J. Hengst van de vervoersbond FNV. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een inbraak in een hotel aan de Torenweg in Burgh-Haamstede is 3000 gulden buitgemaakt. P. M. J. den D. deed aangifte van de diefstal. Het geld werd ontvreemd uit de receptie van het hotel. Er wa ren sporen van braak. Achttien kilometer strand. Voor de mensen van de dienst gemeentewerken een hele klus om dat schoon te houden. Gemeentewerken-opzichter M. Krijger over de Blauwe Vlag en het schone strand: BURGH-HAAMSTEDE - „In de zomermaanden zijn er constant twee man van gemeentewerken op het strand. Soms is het daar zo druk dat de mensen de afvalbakken niet eens kunnen zien". Aan het woord is M. Krijger, op zichter bij de dienst gemeentewerken van de gemeente Westerschouwen. Een gemeente die voor de tweede keer in successie de Blauwe Vlag in de wacht heeft gesleept. Een beloning voor het feit dat de gemeente zorgt dat het strand schoon is. Een opsteker voor de mensen die het zware werk moeten doen: de mensen van de dienst ge meentewerken. De gemeente Westerschouwen gaat er maar al te graag prat op dat zij be schikt over 18 kilometer strand. Strand dat nog steeds de grootste trekpleister van de gemeente Wester schouwen is en dat er voor heeft ge zorgd dat Renesse van een klein dorp is uitgegroeid tot de tweede bad plaats van Nederland. Een strand brengt echter niet alleen lusten, maar ook lasten mee. Zwaar werk „Het is een hele opgave hoor. Alles bij elkaar staan er driehonderd afval bakken op het strand en zeker in het hoogseizoen moeten die elke dag ge leegd worden. En je moet er snel' bij zijn, want het strand moet schoon zijn voordat de badgasten komen", al dus Krijger. „Dat houdt in dat de jon gens om zes uur al op het strand staan". Sommige stukken strand zijn vol gens Krijger in het hoogseizoen zo druk bevolkt dat de afvalbakken soms twee keer op een dag geleegd moeten worden. „Die bakken zijn toch echt niet zo klein, maar je staat versteld als je ziet hoe snel ze vol zitten. En zo gauw als zo'n bak vol zit hoe meer er naast gegooid wordt. Maar het is niet alle maal mensenwerk hoor. De meeuwen staan ook 's ochtends vroeg al in de bakken te snuffelen, dan kijken ze of er nog iets- eetbaars tussen zit en als er iets in de weg zit trekken ze het er gewoon uit". Flessen Krijger is er met name op gebrand Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF problemen zijn als jongelui die op het strand willen overnachten of een kampvuur willen maken gesom meerd worden hun vertier elders te zoeken. „Vooral niet als er meisjes bij zijn. Die houden de jongens wel rustig". Samenwerking- Voor wat betreft het schoonhouden van het strand staan de dienst ge meentewerken van de gemeente Wes terschouwen er niet geheel alleen voor. Mensen van waterstaat pa trouilleren ook regelmatig over het strand en houden met name de staat van de duinbeplanting nauwlettend in de gaten. Ook de exploitanten van de strand paviljoens dragen hun steentje bij in het schoonhouden van het strand. Zij zijn verantwoordelijk voor het strand in een cirkel van honderd me ter rond hun strandtent. En dan is er nog de rijkspolitie te paard die in de zomermaanden over het strand rijdt. Zij patrouilleren ook 's nachts. „En de gasten die dan rond een vuurtje op het strand zitten schrikken zich rot van die paarden. Mij zien ze met m'n wagentje-nog aan komen, maar die paarden duiken in eens op". Overigens stelt Krijger dat het tegenwoordig in de Westhoek wel meevalt met het vandalisme. „Een paar jaar geleden was het veel erger". Tijdverschijnsel „Je hebt ook te maken met bepaal de tijdverschijnselen. Vroeger ge beurde het wel dat de mensen 's nachts op het grasveld rond de kerk neerstreken met hun slaapzak je. En dat is iets dat je nooit meer ziet". Wat niet wegneemt dat er situaties zijn waar Krijger met zijn mensen ook niet tegenop kan. „Met de Pinksteren bijvoorbeeld. Dat was gewoon een puinhoop. Als je een afvalbak leegmaakte zat hij tien minuten later weer hartstikke vol. Daar valt niet tegen op te werken". Bij grote drukte, maar zeker in de weekends wordt in Renesse drie man van de dienst gemeentewerken inge schakeld om het dorp weer toonbaar te maken. „Dan gaan we er zaterdag met de veegwagen door zodat het er zondag weer netjes uitziet. We doen ons best om. alles in goede.banen.-te leiden en de gemeente zo schoon mo gelijk te houden. En dan is het na tuurlijk leuk als je die inspanningen beloond ziet". De werknemers van Joop van den Ende Productions, die op verzoek van De Burght de artiesten-optredens tij dens het Zomerfestival organiseer den, hadden geen pasklare verkla ring voor het zwaar tegenvallende bezoekersaantal. „Als we het wisten waren we rijk. Het is onbegrijpelijk. Er zouden momenteel meer dan 100.000 mensen op Schouwen-Duive land verblijven en er zijn er maar een paar honderd gekomen naar dit eve nement. Daar zijn we natuurlijk blij mee. Maar het staat in geen vergelij king met wat we hadden verwacht", aldus Tbni Alberti (de broer van Wil- leke Alberti). Hij oppert het idee dat de directie van De Burght het evenement wel licht toch veertien dagen te vroeg heeft gepland. „Aan de artiesten kan het niet liggen. Die trekken normaal gesproken volle zalen. We hebben tot nu toe nooit gemerkt dat de belang stelling voor Lee Towers tanende zou zijn. Het publick dat nu aanwezig is. Geen bier Ook in de restauratietent, die via een zijgangetje vanuit de grote tent is te bereiken, heerst een grote rust. Slechts enkele bezoekers halen er een portie popcorn of frites. Met cola, sprite of een ander frisdrank. Want ondanks het nieuwe beleid van de di rectie van De Burght waarbij het schenken van alcoholhoudende dran ken niet langer wordt uitgesloten, wordt er tijdens het Zomerfestival geen bier of andere alcoholhoudende drank verkocht. „Daar kunnen we niet aan beginnen in een tent waarin zoveel mensen kunnen komen. Dan is het niet in de hand te houden", aldus een van de personeelsleden van De Burght. „Als de mensen bier willen moeten ze maar naar de bar gaan die hier vlakbij in de straat is bij de ma nege". Tbni Alberti ziet in het niet schenken van alcoholhoudende dran ken niet de reden van het tegenval lende aantal bezoekers. „Dat weten Alleen de voorste rijen waren bezet in de gigantische tent bij De Burght. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3