'Je moet naar mijn werk durven kijken' Westerschouwen in beroep tegen standpunt gs voor wat de Schelphoek betreft Laatste sopje voor de Toeristendag DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verdovende middelen Inbraken in auto's Auto-inbraken opgelost Excuses ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zendamateur Geen publiek Dichters Enquête Zover mogelijk komen, dat is de sport van een Het publiek heeft het laten afweten tijdens het De laatste in een serie artikelen over Bruse De Zierikzeese tennisvereniging wil een en- dichters; Martin van Driel. (Pag. 4). quête onder de leden om behoefte hal te pei len. (Pag. 7). zendamateur. (Pag. 2). Zomerfestival van De Burght. (Pag. 3). DINSDAG 12 JULI 1988 144ste jaargang Nr. 24368 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Door beleid brengt men veel meer tot stand dan met geweld. Tacitus BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen gaat in beroep tegen het besluit van gedeputeerde staten om niet akkoord te gaan met het deelnemen aan de Stichting Schelphoek. De gemeente wil hierin zitting nemen om zo deel te nemen aan het beheer van het Schelphoek-gebied. Tijdens een spoedeisende raadsver gadering in het Burgh-Haamsteedse gemeentehuis keer de alleen de VVD-fractie (inclusief haar wethouder) zich tegen het in beroep gaan. PvdA, CDA en RU stemden in. De situatie is deze, dat de Stichting Renesse zich bereid heeft getoond het Schelphoek-gebied te gaan exploite ren. Echter om haar eigendommen veilig te stellen, heeft de Stichting Renesse gekozen voor een andere op zet. Er moet een Stichting Schelp hoek komen, waarin de Stichting Re nesse participeert, maar ook de gemeente Westerschouwen. De ge meente heeft alle belang bij een goed beheer van het waardevolle gebied. De gemeenteraad ging dan ook eer der akkoord met een voorlopige be- leidsovereenkomst met de Stichting Renesse. Maar gedeputeerde staten van Zeeland zien dit niet zitten. Alge mene en financiële redenen liggen hieraan ten grondslag. Na een jaar, als er meer duidelijkheid bestaat over de financiële consequenties zou een definitieve beheersovereenkomst gesloten moeten worden, waarin de precieze risico's voor de gemeente verwoorcLmoeten .worden. Tegenstander De VVD-fractie toonde zich bij monde van fractievoorzitter J. C. de Feiter tegenstander van het aanteke nen van beroep. De liberalen in de ge meente Westerschouwen hebben ove rigens altijd al bezwaren gehad tegen de constructie. „We zitten nog voor ve le problemen met de Schelphoek", al dus De Feiter die hiermee doelde op enkele financiële aspecten, die voor alsnog onzeker genoemd mogen wor den. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer (namens de gemeente ook vertegenwoordigd in de Stich ting Renesse - red) deelde De Feiter's mening over de financiële onzekerhe den, maar zei hiervoor juist gekozen te hebben voor een voorlopige be- HAAMSTEDE - Op zaterdag 9 juli werd in Haamstede een personenau to aangetroffen met daarin een twee tal inzittenden. Deze personen waren duidelijk onder invloed van verdo vende middelen. Bij controle werd in de auto heroïne en hasj aangetroffen. De inzittenden werden aangehou den en overgebracht naar het politie bureau te Zierikzee en aldaar inge sloten. Bij nader onderzoek bleek dat in de auto ook nog voor een bedrag van 1500,— gestolen goederen (af komstig ^an winkeldiefstallen) aan wezig was. De verdachten, de 37- jarige J. J. G. en de 27-jarige M. H. A. M., beiden afkomstig uit Rotterdam, voorzagen door middel van winkel diefstallen, zich van geld voor de aan schaf van verdovende middelen. Na verhoor werden de verdachten in vrij heid gesteld. De gestolen goederen werden aan de rechtmatige eigenaren teruggeven, terwijl de heroïne en de hasj in beslag werden genomen. leidsovereenkomst. De bezorgdheid van de VVD komt voort uit de bepa ling, dat de gemeente Westerschou wen een sluitende exploitatie van het gebied garandeert. Zou het slecht gaan, dan moet de gemeente diep in de buidel tasten. Inmiddels lijkt deze situatie ook weer aan een verandering onderhe vig. Stichting Renesse-bestuurder J. W. de Jonge heeft tijdens een eerder gehouden bijeenkomst gesteld, dat de Stichting Renesse een deel van het financiële risico wil dragen. Welk deel en in welke omvang is niet ge steld. Dat is inmiddels voor provin ciale ambtenaren reden geweest om gedeputeerde staten te adviseren van mening te veranderen. G. J. W. van der Salm (PvdA) heeft zich verwonderd uitgesproken over die opmerking van De Jonge. „Dat betekent dat ambtenaren van de pro vincie over zaken spreken, die wij als raad niet eens weten. Dat lijkt me wat te voorbarig". Desalniettemin is zijn fractie toch akkoord gegaan met het beroep. „Als echter blijkt, dat gs hun standpunt handhaven dan moe ten we bezien of het beroep alsnog in getrokken moet worden. Bij ellenlan ge procedures is het beheer van het Schelphoekgebied niet gediend". De mening van de VVD-fractie overi gens. Geen blanco cheque Tijdens de vergadering werd ook duidelijk, dat de gemeente Wester schouwen niet met een blanco cheque zitting wil nemen in de Stichting Schelphoek. Volgens Niemantsver- driet moeten er tijdens het onderte kenen van de beheersovereenkomst financiële afspraken gemaakt wor den. „We kunnen als gemeente een plafond inbouwen". Maar ir C. W. Veerhoek (VVD) zag daar niets in. „Als de gemeente niet betaalt, dan doet niemand het en wie betaalt dan bijvoorbeeld de leveranciers? De ge meente kan geen plafond inbouwen". J. van den Berge (RU) en J. W. Ge- leijnse (CDA) hadden slechts enkele seconden nodig om in te stemmen met het meerderheidsvoorstel van het college. Geleijnse: „We gingen als fractie eerder akkoord. Wie A zegt, moet B zeggen en ik denk dat we nu aan C toe zijn". Na stemming bleek, dat zes raadsleden voor het voorstel waren en vier (de voltallige VVD- fractie) tegen. ZIERIKZEE - In de nacht van 3 op 4 juni werd op Schouwen-Duiveland een aantal personenauto's openge broken en daaruit radio-cassettere corders en dergelijke ontvreemd. Bij één van deze inbraken werd door een oplettend buurtbewoner een kente ken van een auto genoteerd. Naar aanleiding van dit kenteken werd een nader onderzoek ingesteld door de rijkspolitie. Op 7 juli werd de 19-jarige R. P. C. V., afkomstig uit'Dordrecht, aange houden. Later werden nog twee min derjarige inwoners van Dordrecht aangehouden. Tijdens het verdère on derzoek bleek dat deze personen een zestal personenauto's hadden openge broken. Dit waren 2 auto's in Renes se, 1 in Zierikzee, 1 in Ouwerkerk en 2 in Bruinisse. Van de buit is bijna niets teruggevonden. De totale scha- dewaarde van de buit wordt geachat op ruim 15.000,—. De benadeelden zullen door de politie op de hoogte worden gebracht. De verdachten zijn reeds in vrijheid gesteld. Bij dit onderzoek is gebleken dat de medewerking (en oplettendheid) van het publiek heel belangrijk is voor de oplossing van soortgelijke feiten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's w: lm1 Foto: Johan Junior WAf" Wt* PE 81 tr Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Regen Een regen- en wolkengebied dat ge koppeld is aan een Atlantische de pressie, die vannacht Ierland zal be reiken, brengt vannacht en morgen ochtend regen. Morgen later in de middag opklaringen. De wind is mor gen vrij krachtig uit zuidelijke rich ting. De temperatuur wordt 19 gra den. Minimumtemperatuur komende nacht 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 16 juli: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 5 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 5 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 juli Zon op 05.36, onder 21.55 Maan op 04.22, onder 22.19 14 juli Zon op 05.37, onder 21.54 Maan op 05.34, onder 22.43 Nieuwe Maan: 13 juli (23.53) Temperatuur kustwater: 17 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer blijft de ko mende dagen wisselvallig. Depres sies trekken van de Oceaan naar de Noordzee. Bijbehorende wolkenge- bieden bereiken ons land en van tijd tot tijd valt hieruit regen. Een van deze depressies trekt woensdag naar de Noordzee. Bewol king hiervan bereikt reeds in de nacht ons land en morgenochtend valt hieruit enige regen. Hoewel de regenhoeveelheden niet groot zijn, is er wel veel bewolking waardoor de zon vrijwel de hele dag verstek laat gaan. De middagtemperatuur ligt dicht bij de temperatuur die normaal is voor de tijd van het jaar. In de krant van jongstleden 8 juli is een storende zetfout geslopen in de advertentie van Notariskantoor mr D. van Eek. In deze advertentie stond Ha venplein 6 in plaats van Ha venpark 6. Naast onze rectifi catie in de advertentie van jl maandag, maken wij langs de ze weg onze excuses aan de heer F. A. de Jager, eigenaar van juweliershuis De Twaalf Apostelen. De directie BURGH-HAAMSTEDE/NIEU- WERKERK/BRUINISSE - Het die vengilde is de laatste dagen weer ac tief geweest. Er werd ingebroken in drie auto's. Maandagmiddag tussen 14.45 en 15.30 werd ingebroken in een langs de Strandweg geparkeerd staande auto. Uit deze auto werd de radio-cassette speler gestolen. In de nacht van zon dag op maandag moest een langs de Greveiingendam geparkeerd staande auto het ontgelden. Ook hier ver dween de radio-cassettespeler. Van een auto die langs de Stolpweg bij Nieuwerkerk stond geparkeerd werd de kunststof achterruitjaloezie gesto len. Aan een auto van een vakantie ganger werden vernielingen aange richt. Een ruit werd ingeslagen, de ruitewissers werden verbogen en alle vier de banden werden lekgestoken. De auto stond geparkeerd langs de Hoogenboomlaan in Renesse. Schilderijen Hedi Bogaers in gemeentehuis Bruinisse en De Burght te Burgh-Haamstede BRUINISSE - Lucht en water. Dat zijn de twee elementen waardoor de Zierikzeese kunstenares Hedi Bogaerts steeds weer wordt geïnspireerd. Een aantal van de olie verfschilderijen die zij over dit thema maakte wordt gedurende de maanden juli, augustus en september geëxposeerd in de hal van het gemeentehuis van Bruinisse. Ver der is werk van de Zierikzeese kunstenares gedurende de maanden augustus en sep tember te zien in De Burght te Burgh-Haamstede. In De Burght betreft het een exposi- tie van vooral krijttekeningen en beelden met als onderwerp de mens. Hedi Bogaerts beeldt via elementai re, figuratieve lichaamsvormen, ge voelens en situaties uit. Zij exposeert in De Burght samen met Ed van den Bogaerdt uit Kruiningen die glas in lood beeltenisssen en objecten maakt. Hedi Bogaers kwam twaalf jaar ge leden in Zierikzee wonen. „De ruimte en de rust op Schouwen-Duiveland trok mij". De 32-jarige kunstenares vertelde dat zij van jongsaf aan bezig was met tekenen en schilderen. Na een opleiding via de vrije academie en jarenlange teken- en schilderles sen ging zij, kort na haar vestiging in Zierikzee, de opleiding beeldhouwer volgen aan de Academie voor Beel dende Kunsten te Rotterdam. Hedi Bogaers exposeerde de afgelopen ja^ ren regelmatig op Schouwen- Duiveland, onder andere in De Bc- waerschole te Burgh-Haamstede. „Ik zie mijn werk als een mogelijk heid tot communicatie cn er valt na tuurlijk weinig tc communiceren als het in de kast blijft liggen", aldus de 32-jarige kunstenares. Mede daar door hangen in het gemeentehuis te Bruinisse drie maanden lang onge veer 15 werken tentoongesteld. Be halve olieverfschilderijen ook krijt en potloodtekeningen. Het thema lucht cn water inspireerde Hedi Bo gaerts niet alleen vanwege de uiter lijke vorm maar ook door hetgeen er door kan worden gesymboliseerd. „Als je naar de zee kijkt zie je de oppervlakte van het water. Wat zich daaronder in de diepte afspeelt is niet direct zichtbaar. Maar dat is vooral ook wat mij boeit. Ik werk heel elementair. Ik houd me bezig met de diepgang van dingen, ik beeld ze uit met mijn eigen visie, met mijn eigen gevoel". Eenheid Op dezelfde manier als door water wordt Hedi Bogaersook geïnspireerd door de lucht. „Die twee horen bij el kaar. Vooral hier op Schouwen-Dui veland komt die eenheid heel mooi uit. Vaak zie je nagenoeg geen ver schil tussen water en lucht, de hori zon is niet duidelijk. Daardoor komt de grootsheid van de zee en de lucht nog beter naar voren". Voor het maken van haar olieverf schilderijen over dit onderwerp ge bruikte Hedi Bogaers.allccn blauwe verf. „En af en toe wat groen. Dat geeft het beste de sfeer weer". De kleurenkeuze betekent zeker niet dat de olieverfschilderijen een kopie pre tenderen te zijn van het vergezicht waardoor de kunstenares werd geïn spireerd. „Het uitgangspunt is figu ratief maar ik voeg er mijn eigen vi sie aan toe. Ik wil met mijn werk vooral gevoelens en sfeer uitbeel den". Dat geldt ook voor de krijttekenin gen die worden geëxposeerd in De Burght. Hierin staat vooral de mens centraal. „De mens op de vlucht voor de hokjesgeest. En recht en onrecht". Onderwerpen die onder andere tot uitdrukking worden gebracht door de elementair getekende mensfigu ren veelvuldig in 'hokjes' te plaatsen. Via het uitbeelden van lichaamshou ding en het gebruik van bepaalde kleuren wil de kunstenares sfeer en emoties overbrengen. „Je moet even naar mijn werk durven kijken". Veertig werken In De Burght worden ongeveer veertig werken van Hedi Bogaers geëxposeerd. Zij zijn vanaf één augustus dagelijks (ook zondags) te zien tussen 9.00 en 12.00 uur, 14.00 en 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Het werk in het gemeentehuis te Bruinisse is (vanaf begin juli) dagelijks te zien tussen 8.00 en 17.00 uur. Behalve op zaterdag en zondag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1