'Even de zwarte band halen is er in de judo-sport niet bij' Handboogschieten combinatie van concentratie en techniek Koning en Schelling dichtbij Olympische Spelen Jeugdhengel- wedstrijd zoete gracht Zierikzee Titel voor J. de Waal Trimloop Bruinisse Loting Europa Cup volleybal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag li juli 1988 Nr. 24367 7 ZIERIKZEE - Onder de talrijke ac tiviteiten die de hengelsportvereni ging Oosterschelde elk jaar voor jong en oud organiseert, neemt de jeugd wedstrijd in de zoete gracht een bijzondere plaats in. Niet in het minst door de gezellige en wat speel se sfeer die er tijdens dit evenement heerst. Op zaterdagmiddag 16 juli is het dan weer zover. Iedereen mag meedoen of men nu lid is van een hengelsportvereniging of niet maar men mag absoluut niet ouder zijn dan 12 jaar. Om een ieder zoveel mo gelijk gelijke kansen te geven zal ge vist worden in twee categorieën, nl. jeugd tot en met 8 jaar en jeugd van 9 tot en met 12 jaar. In de groep tot en met 8 jaar is er voor de winnaar of winnares een fraaie beker beschikbaar. Bovendien ontvangen de eerste 5 uit deze groep een gratis vergunning om in 1989 in de gracht te mogen vissen. Ook voor de groep van 9 t/m 12 jaar is een be ker beschikbaar voor de hoogstge- klasseerde. Tbvens ontvangt deze de juniorenvergunning van de HSV Oos terschelde voor 1989 gratis. Jongens en meisjes, die niet tot de ze prijswinnaars behoren of die zelfs helemaal niets vangen, hoeven echter niet te wanhopen. Voor ieder kind is er nl. na afloop van de wedstrijd toch een prijs beschikbaar. De deelname aan deze wedstrijd is geheel gratis. Deelnamekaarten kunnen op 16 juli vanaf 13.30 uur worden afgehaald op het parkeerterrein rond de garages aan de Grachtweg achter Emulsion Holland. De wedstrijd zelf duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Er wordt gevist op centi meters. Voeren voor of tijdens de wedstrijd is verboden evenals het vis sen met gekleurde maden of met drij vende broodkorst. Koning had een uitstekende start. Bij de eerste boei lag hij tweede, maar die positie verloor hij in het tweede kruisrak. Hij zakte naar de zesde plaats en zeilde verder behou dend, om zijn goede positie in het klassement te handhaven. Tbt in het laatste kruisrak lukte dat uitste kend, maar toen werd hij, curieus ge noeg, gehinderd door een binnen vaartschipper op het parcours. Koning moest van zijn ideale lijn af wijken en werd alsnog gepasseerd door een aantal boten. Haakman en Alkemade, die voor aanvang van de wereldtitelstrijd nog kans maakten op Seoul, kunnen de Olympische Spelen wel vergeten. Zij hebben zich redelijk hersteld, hadat voor de eerste race hun mast was ge broken. Toch kon Sjaak Haakman niet meer in de buurt komen van con current Koning. Vrijdag werd Haak man weliswaar achtste, maar zijn veertiende plaats in het klassement MIAMI - Chris Evert heeft zich te ruggetrokken voor het internationale tennistoernooi van Newport, dat maandag begint. De nummer drie van de wereldranglijst heeft nog steeds last van een enkelblessure, die haar al sinds het toernooi van Rome, jn mei, parten speelt. Evert neemt een maand rust. Ze hoopt op tijd her steld te zijn voor de open Amerikaan se titelstrijd. ZIERIKZEE - Duivenmelker J. de Waal uit Bruinisse is de eerste win naar van het overnacht kampioen schap van Schouwen-Duiveland ge worden. De duiven werden om 13.00 uur in Saint Vincent gelost voor hun tocht over negenhonderd kilometer. De prijsduif van De Waal legde dit traject het snelste af met een gemid delde snelheid van 905 meter per mi nuut. De volledige uitslag van deze kam- pioensvlucht ziet er als volgt uit: 1. en kampioen: J. de Waal (Bruinisse). 2. L. J. van der Wielen (Brouwersha ven)^. A. Romijn (Dreischor). 4. L. J. van der Wielen. 5. L. J. de Bruine (Oosterland). 6. J. den Hengst (Zierik zee). 7. Koning-Rouwit (Bruinisse). 8. J. Verwijs (Zierikzee). 9. Koning- Rouwit. 10. J. M. Jumelet (Bruinisse). 11. Koning-Rouwit. 12. A. Romijn 13. L. S de Bruine (Oosterland). 14. L. J. van der Wielen. BRUINISSE - De Zierikzeese atle tiekvereniging Delta Sport houdt in samenwerking met Aquadelta in Bruinisse een trimloop. Dez trimloop wordt dinsdag 12 juli gehouden en be gint om 19.30 uur. Vanaf 18.45 uur kan men zich inschrijven voor deze loop over een of zo men wil twee ronden van in totaal acht kilometer. is te weinig om in september op het Koreaanse water van Pusan te mogen zeilen. Uitslag zesde race WK FD: 1. Mc Laughlin (Can); 2. Pollen (Noo); 3. Bösjen-Möller (Den); 4. Doreste (Spa); 5. Adler (Bra); 6. Yeoman (Eng); 7. Jo nes Nzl); 8. Haakman (Ned); 9. Berger (Fra); 10. Sela (Isr); 13. Koning (Ned); 19. Van der Meulen/Mulder (Ned); 33. Schaaf/Schmal (Ned); 34. Van Via- nen/Winters (Ned); 39. Schou ten/Schouten (Ned). Algemeen klassement met aftrek van slechtste resultaat: 1. Bösjen- Möller 19,7 punten; 2. Jones 32; 3. Berger 43; 4. Mc Laughlin 47,4; 5. Bo- rodinov (Sov) 52,7; 6. Schönherr (Den) 61,7; 7. Deiage (Fra) 66,7; 8. Yeoman 74,4; 9. Pollen 83,7; 10. Hartmann (Noo) 85,7; 11. Koning 88,8; 14. Haak man 114; 29. Van Vianen 163; 35. Van der Meulen 169; 37. Schaaf 177; 41. Schouten 196. Zo vader, zo zoon. Knuist maakt onderdeel van een sportief gezin. Zijn vrouw en dochter bedrijven actief sport en zijn zoon, de 21-jarige Eric, is evenals zijn vader in het bezit van de bruine band. Eric Knuist mag zichzelf op zijn niveau tot de besten van Zeeland rekenen en ook landelijk doet deze Zierikzeeë- naar het goed. Momenteel is hij druk bezig met het trainen voor de zwarte band; een graad waarvoor hij moet afreizen naar Tilburg. Op de vraag wat judo nu precies in houdt, blijven beiden het antwoord min of meer schuldig. Het lijkt voor hen in ieder geval een soort van ver slaving. wanneer iemand een .bepaal de gevorderdheid heeft, komt de drang naar meer. Judo is in ieder ge val een bepaalde vorm van bewegen, waarbij het accent ligt op het verde digen. Voor de leek lijkt het minder spectaculair dan bijvoorbeeld karate, waarbij interessante trappen worden uitgedeeld. Niet lief Maar judo is allerminst een 'lieve' sport, getuige termen als hout- en wurggreep. Centraal bij het judo staat de concentratie. Het is funest de tegenstander ook maar één seconde uit het oog te verliezen. Maar dat is vanzelfsprekend niet het uitgangs punt bij de eerste lessen. ,,Wat je met de beginners doet is in eerste instan tie klimmen en klauteren. En het is gek om te zien hoe leuk de jonge spor ters dat al vinden. Stoeien en leren vallen is erg belangrijk. Je kunt alles leren", aldus Cees Knuist. Judo is voor iedereen weggelegd, al blijft de zwarte band als een soort magische prestatie voor velen buiten bereik. Het lijkt een kwestie van doorzettingsvermogen. Zoon Eric noemt verder belangrijke eigen schappen op als snel wezen, sterk en slim. ,,Als je een tegenstander voor je hebt, dan werk je naar een bepaald punt. Als je de zwakheden van de te genstander kent werk je naar een be paald punt. Dat betekent dat je moet nadenken bij alles wat je doet". Wie doen er eigenlijk aan judo? Die vraag lijkt niet zo eenvoudig. Het is volgens beiden zeker niet zo, dat ju doka's tot een bepaald slag mensen moeten worden gerekend. Iemand die agressief is aangelegd, kan door de judo-sport rustiger worden en ie mand die te rustig is kan er wat pit door krijgen. Het is zeker niet voor judoka's zo, dat de verdediging het belangrijkste is. Toch zijn er bijvoorbeeld wel jon geren, die in Amsterdam gaan stude ren en voordat ze afreizen wat verde digingstechnieken onder de knie willen hebben. ,,Het is in ieder geval goed voor je zelfvertrouwen. Als er zich ergens problemen zouden voor doen - ik heb het nog niet meege maakt - dan weet je wat je moet doen", aldus Cees Knuist, die de ver dediging op straat als een bij komstigheid beschouwt. Vrijetijdsbesteding Voor hem is het judo een vorm van vrijetijdsbesteding van de bovenste plank. In zijn huis heeft hij een klein sportzaaltje ingericht, waarvan de vloer volledig bedekt wordt door een grote judomat. Daar worden heel wat uurtjes doorgebracht. Vader en zoon Knuist kunnen elkaar gebruiken als hulpmiddel in de training en lijken aan elkaar gewaagd. „Maar de tijd dat ik hem nog de baas kon, is voor bij hoor", aldus vader Knuist. Judo, het begint allemaal vrij een voudig. De eerste beenworpen lijken zelfs voor de leek nog uitvoerbaar al moet men zichzelf niet overschatten. Anders wordt het met de technieken, die bruine banders zich hebben aan geleerd. Zo'n voorbeeld is de Uchi Mata. Dit is een binnenwaardse dij- worp, waarbij de judoka zijn tegen stander op een vernuftige manier op de grond werpt. Zo'n Uchi Mata kost tijd, kracht en uithoudingsvermo gen. De meeste banden (wit, geel, oran je, groen, blauw en bruin) kun je in de plaatselijke sportschool halen. Hier voor moeten examens worden ge daan. Wie de zwarte band wil hebben moet echter meer in de mars hebben. Zo moeten er alvorens het examen ge daan wordt honderd punten in de wacht gesleept worden. Die punten kun je vergaren door te vechten in wedstrijdverband. Iedere winnende partij levert tien punten op. Zijn de honderd punten binnen dan moet bin nen drie jaar het examen voor de zwarte band met succes afgelegd wor den. Lukt dat niet, dan moeten de punten wederom behaald worden. Japan De zwarte band is niet het hoogste in de judo-sport. Na deze zwarte band, oftewel de eerste dan, volgen er nog vijf. Momenteel loopt er alleen in Japan iemand rond, die alle dannen op zak heeft. Geen geringe prestatie dus. Wie echter zo hoog komt, maakt kans op ere-dannen. Soms wordt een zoveelste dan 'cadeau' gegeven voor verrichte prestaties. DEN HAAG - Landskampioen Olympus uit Sneek kan zich voorbe reiden op een lange en koude trip. De Friese dames-volleybalploeg werd in Brussel bij de loting voor de verschil lende Europese bekertoernooien ge koppeld aan de Finse titelhouder Vassa Vasama. De heren van Marti- nus mogen in de eerste ronde toekij ken. In de tweede ronde spelen de Amstelveners tegen de winnaar van het duel tussen Olympiakos Piraeus (Gri) en de Futubol Porto (Por). In het toernooi van de bekerwin naars speelt Longa '52 tegen het uit Salzburg afkomstige SG UVC Wus- tenrot. VCG uit Geldrop ontmoet in de eerste ronde de Belgische beker houder Tbrhout. In het Europa Cup 3- toemooi werd de Oud-Beijerlandse vereniging DVO aan een sterke tegen stander gekoppeld. Uit de beker kwam de Italiaanse vertegenwoordi ger Modena. Bij de heren nemen twee Nederlandse teams deel. Zevenhui zen speelt tegen de winnaar van het voorronde duel Santacruz (Spa) en Espinho (Por), Animo reist naar Is raël voor de ontmoeting met Hapoel Ha'Amapi. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF MEDEMBLIK - Als tegenslag uitblijft, voldoen de Flying Dutchman- zeilers Henry Koning en Hans Schelling aan de NOC-limiet voor de Olympi sche Spelen. De keuzeheren eisen dat het duo bij de beste acht landen eindigt. Met nog een race te gaan staan Koning en Schelling keurig op die vereiste plaats, met een ruime voorsprong op Joel Sela uit'Israël, de grootste concur rent. Vrijdag, tijdens de zesde race op het IJsselmeer onder Medemblik, wer den Koning en Schelling dertiende. De overwinning ging naar de Canadees Frank McLaughlin. Jörgen Bojsen-Möller, de aanvoerder van het klassement uit Denemarken, werd derde. Vader Cees(47) en soon Eric Knulst(21) allebei de bruine band ZIERIKZEE - „Judo is een hele leuke sport, maar het duurt toch echt wel een jaar of vijf voordat je het een beetje kunt. Eventjes een zwarte band halen is er niet bij". Aan het woord is Cees Knuist uit Zierikzee. Deze 47-jarige judoka is na zo'n tien jaar in het bezit van de bruine band en is nog iedere zaterdag 'op de mat' te vinden. Ook geeft hij les bij sportschool Geelhoed in Zierikzee. Artemis timmert aan de weg derdelen - vergt slechts enkele hande lingen. Opvallend aan de boog is het inge wikkeld ogende vizier, dat weliswaar hetzelfde principe als een vuurwapen heeft, maar meer mogelijkheden biedt. Daarnaast kenmerkt de hand boog zich door twee als voelsprieten gemonteerde stabilatoren, die de ba lans van de boog moeten garanderen. De bestuursleden zijn er overigens van overtuigd, dat alleen de ware kampioenen baat hebben bij een erg dure boog. Die schieten zo zuiver, dat de beperkingen alleen nog maar in de boog kunnen zitten. „En zover zijn wij nog lang niet", aldus Pieter Kooi man. Maar zoals gezegd, de boog Is be langrijk, maar de mens achter de boog veel belangrijker. Is de schutter moe, heeft hij of zij een vervelende dag achter de rug of misschien iets voor de boeg waar tegenop gezien wordt, dan uit zich dat in de presta ties. Zelfs een boog van zestienhon derd gulden verandert daar niets aan. Overigens er is al een hele be hoorlijke nieuwe boog voor zo'n zes honderd gulden in dc handel. Daar komen nog wat kleine attributen bij als leren beschermstukken en pijlen. Individueel wordt er behoorlijk ge presteerd bij Artemis (overigens de naam van de Godin van de jacht - red). De zes besten vormde vorig jaar een team en werden zowel districts kampioen als regionaal kampioen. Bij de landelijke wedstrijden moest genoegen worden genomen met een zevende maar niet onverdienstelijke plaats. Een en ander gebeurde in de C-klasse. De verdeling bij de teams is ere-klasse, A, B en C, Als er dan één nadeel aan het hand boogschieten kleeft dan zijn het wel de beperkte oefenmogelijkheden. Niet iedereen heeft een veilig afgeba kende tuin met eén lengte van 25 me ter. De leden moeten hun enthousias me dus voor zeven dagen botvieren op een maandagavond. Er bestaat weliswaar een mogelijkheid om al op vijf meter afstand aan het werk te gaan, maar dat vergt wel weer een in vestering in de opvangmogeüjkheid van de pijlen. Geen weg, die gebrui kelijk bewandeld wordt door de schutters. Wie belangstelling heeft voor Artemis kan iedere maandag te recht in het Tbnnenmagazijn vanaf ongeveer 20.30 uur. ZIERIKZEE - Met vier verschillende verenigingen in een relatief klein gebied als Schouwen-Duiveland, zou terecht het vermoeden kunnen bestaan dat handboog- schieten enorm populair is. En inderdaad, heel wat men sen zien in dit boogschieten dé manier van vrijetijds besteding, maar dat heel Schouwen-Duiveland 'aan de boog is' is niet waar. De jongste vereniging is Artemis. Een groep van veertien enthousiaste handboogschutters. De vereniging bestaat acht jaar. Voordat Artemis werd opgericht telde de regio al drie verschillende handboogschietverenigingen. Alle drie hadden en hebben een ballotage commissie. Gewoon lid worden is er dus niet bij. De vereniging bepaalt in overleg of iemand toegelaten kan worden. Pieter Kooiman en Petri d'Anjou, voorzitter en secretaris van Artemis, geven hiermee het wezenlij ke onderscheid aan tussen de eerste drie en hun vereniging. Daarnaast heeft Artemis een gemengd schut tersveld; mannen en vrouwen tesa- men op de baan. De contacten tussen de verenigin gen zijn goed en niet zelden maken zij van eikaars diensten gebruik. Pieter en Petri zijn beiden enthousiaste le den en blazen hun partijtje behoor lijk mee. Pieter Kooiman heeft zelfs op landelijk niveau meegeschoten. Resultaat van regelmatig oefenen op de zolder van het Brouwse Tbnnen magazijn, waar Artemis elke maan dag traint. Door vakanties begint de vereniging overigens pas weer op maandag 15 augustus. Doelschieten Binnen Artemis wordt alleen aan doelschieten gedaan. Een grote ronde schijf met tien cirkels is het doel en de bedoeling is vanzelfsprekend om - over een afstand van 25 meter - in de roos te schieten. Sommige andere verenigingen trekken er ook weieens op uit om in een bos 'houten haasjes' te schieten, maar dat is niet aan Arte- mis besteed. Als beide schutters over hun hobby praten dan blijkt al snel, dat concen tratie en techniek de magische be grippen zijn bij het handboogschie ten. Pieter Kooiman: „Boogschieten is voor mensen, die zich eens op een andere manier willen ontspannen. Het is een combinatie van sport en ontspanning, waarbij de laatste vijf jaar meer accenten zijn komen te lig gen bij de prestaties. We doen het landelijk niet slecht en als je daar mee over een bepaalde grens gaat dan ga je je meer op je prestaties toe leggen". Dat een handboogschutter over be paalde karaktereigenschappen moet beschikken, willen de twee bestuurs leden niet geloven ,,al zijn er wel mensen die het nooit onder de knie krijgen". Het handboogschieten is voor een belangrijk deel afhankelijk van het vermogen tot zelfconcentra- tie. Alvorens de eerste pijl in wedstrijdverband wordt geschoten voltrekt zich een ritueel van het aan zetten van de boog tot het richten van het schiettuig. Zeker in het begin komt de 'ge vreesde' rozenangst nog weieens voor. Rozenangst is te vergelijken met het buksschieten, waarbij de schutter het moment van het trekker overhalen niet onder controle heeft. Er wordt al geschoten voordat het doel in het vizier zit. Over het alge meen is dit vrij snel weg en kan de schutter zich gaan toeleggen op zijn hobby. Een vrijetijdsbesteding overigens, waarvan de kosten alles meevallen. De imposante handbogen zijn twee dehands al verkrijgbaar voor zo'n 300 gulden. „Dan heb je al best een goede boog, waarmee je vooruit kunt", al dus Petri d'Anjou. Zelf heeft ze in middels een duurdere boog. Het in el kaar zetten van de boog - vandaag de dag bestaat de boog uit kunststof on-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7