Mosseltoernooi in Bruinisse met stralende zon van start De Brouwersdam nog steeds een paradijs voor de Duitse surfer Blunder op onbeduidend heuveltje van Breukink Knetemann uitgevallen 6 dames enkel C leverde tot op heden de volgende halve finalisten op: M Mcwiss en M. Quartel. Bij het gemengd dubbel C spelen de volgende mensen door: M. Quartel/ H. Minnaar, Gerda Minnaar/L. van Geer, C. de Waal/R. Geense, E. Ars, P. Bek, C. Roda/J. de Vlieger en M. van Bergen/K. Pattiasina. In de strijd bij het dames dubbel D is de tweede ron de behaald door A. Admiraal/A de Looff, P. Pronk/N. Bleiji, M. Robijn/ C. Blokland, L. Kort/P. Kort, J. Bo- lier/A. Krabbedam. Moerenhout/ Kurthy, M. Speelman/M. de Vlieger. De Jager/Eversdijk, C. van Herpen/ Boom. BijdéVaate/Tbrwischa. Tfen slotte de stand bij het gemend dubbel D, waarvan de tweede ronde vandaag, maandag afgewerkt gaat worden. Dan verschijnen er op de baan de duo's Minnaar/BijdeVaate, Kuijl/Catsman, Wielaart/Klink. Kort/Hart, Groenendijk/Both, Bij- deVaate/van Rooy en Terwischa/Sa- lomons. BRUINISSE - Afgelopen weekeinde is in Bruinisse een begin gemaakt met het jaarlijks terugkerende tenniseve- nement het Mosseltoernooi. Zaterdag werden slechts en kele partijen gespeeld, maar zondag werd stevig aange pakt. Belangstellenden genoten van de prima weersom standigheden en bevolkten het terras van de Bru Tèn. In het heren enkel C is pas één wed strijd gespeeld, namelijk tussen F. van Dijk en S. van Opstal. Laatstge noemde heeft zich met een overwin ning van 7-5 en 6-0 geplaatst voor de tweede ronde. Van Opstal plaatste zich ook bij het heren dubbel C. Daar speelt hij met Piet Vreeke. Bij het heren enkel D zijn meer wedstrijden gespeeld. De volgende heren hebben zich geplaatst voor de tweede ronde, die met name maandag en dinsdag wordt gespeeld. W. Hoo- gerhuis, W. van der Pol, J. de Kreuk. K. Markusse, W. de Kreuk, A. Stoug- je, J. Jans, T. Schoots, M. Atoon. L. Hoogerhuis, C. Tilroo, R. van Dijk, J. Moerland. R. Verdam, C. Korenhof, F. Shubert, L. Olree, C. Legemaate, J. Schras, R. Huisson.'H. Franke, C. Stouten, M. Salomons, W. Hart, D. van Straalen, A. de Spirt, H. Knop en P. Moerland. Bij het heren dubbel D is de tweede ronde behaald door de duo's Hooger- huis/Moerland, Verwey/Kurth, Ver meulen/Kort, Van Geer/Huisson, Korenhof/Korenhof, Van der Veth/ Schönbcrgcr, Speelman/Kamp. Klip/Schubert en Bij de Vaate/Van Rooy. Bij het dames dubbel C is de halve finale bereikt door R. Specl- man/A. Verspcck, T. Peeman/M. Ver- schoore en C. Roda/B. Heezen. Het Ontspannen kijken naar een inspannend toernooi. Surfinstructeur Marco Stok: „Eigenlijk wordt het op den duur een soort familie''' BROUWERSDAM - In feite worden ze overal wel gesignaleerd. Vaak met één en vaak met nog meerdere surfplanken op hun auto's. Maar om die Duitse toeristen in één keer bij elkaar te zien, dan lijkt de Brouwersdam de aangewezen locatie. Ieder jaar trekken de fanatieke surfers weer naar de Brouwersdam om daar hun hobby - vaak met veel wind - uit te kunnen oefenen. Menig Schouwen-Duivelander moet zich bij het zien van de hoeveelheid Duitse surfers aan de Brouwersdam, wel eens afvragen, 'waarom ei genlijk hier en vaak nog vele weekeinden achter elkaar'. Volgens de Duitse toerist zijn er verschillende redenen aan te voeren, waarom Schouwen-Duiveland zo interessant is voor surfers. ,,In de eerste plaats is de verbin ding van de autobaan Keulen/Schou- wen-Duiveland goed", vertelt Franka Hendrof uit Keulen de enthousiaste surfster. Deze is één van de velen, die een half jaar achteréén de Brouwers dam bezoekt en hiervoor de nodige kilometers aflegt. ,,We gaan niet ie der weekeinde, maar toch wel regel matig", vertelt de surfster. Drie planken Zij komt hier al zo'n vier jaar en ie der jaar komen ze steeds vaker achter elkaar. Meestal nemen ze zeilen van verschillende groottes mee om bij el ke windkracht de plank in het water te gooien. „We staan aan de Noordzee kant, omdat er hier veel meer golven zijn en daar houdt mijn vriend vooral van. Windkracht zes is voor hem de beste. Bij mij moet het iets minder zijn", aldus de toeriste. Op de vraag of het allemaal wel be taalbaar is om zo vaak naar de Brou wersdam te komen, antwoordt ze la cherig en zegt: „Thuis geef je tenslotte ook geld uit. Het is natuur lijk wel duurder, maar het is maar net waar je het aan uitgeeft". Niet ver vanaf haar plek staat een friet tent. Eigenaar Dick Wittenberg weet na acht jaar ervaring wel het een en ander te vertellen over het wel en wee van de Duitse toerist. „Over het algemeen zijn het alle maal fanatieke surfers. Ze hebben vaak drie of vier planken op hun camper of auto liggen", aldus Witten berg. In de tijd dat hij in de friettent staat is de belangstelling vanuit Duitsland voor de Brouwersdam enorm gegroeid. „Het wordt ieder jaar drukker. Kijk maar naar vorig jaar. Zo druk als toen tijdens Pinkste ren hebben we het nog nooit gehad. Ik was blij toen ik kon gaan zitten". Bouwvak Het seizoen begint voor hem pas met de bouwvakvakanties. Afgelo pen zaterdag was het nog niet zo druk, hoewel iedereen wel verwacht had, dat er een stroom toeristen van uit Duitsland zou komen. De friet tent is niet alleen in dat seizoen open, maar om de Duitse weekeindegasten ook van het nodige te voorzien, is de friettent van april tot eind oktober geopend. „Daarna ben ik alleen in de weekeinden geopend", vertelt de on dernemer. Strandpaviljoen de Kous is vaak het drukste punt. De auto's staan er haast op elkaar geparkeerd. Op het strand noemt een andere Duitse sur fer de afstand een voordeel om hier te gaan surfen en niet in Schevenin- gen of Groningen. „Je auto staat hier direct aan het strand en in Zandvoort moet je overigens nog betalen voor het parkeren en dat kost niet wei nig", aldus een surfer uit Düsseldorf Hij is ook één van de velen, die vaak weekeinden achter elkaar naar de Brouwersdam komt. Dat doet hij samen met nog een paar vrienden. „Om een weekeinde hier te zijn komt het voor ons op ongeveer 80 DM. An dere personen komen vaak met een camper of een VW-bus. Zij nemen dan eten en benzine vanuit Duitsland mee, zodat het nog goedkoper wordt", legt hij uit. WASQUEHAL - Zijn dertiende Ronde van Frankrijk heeft Gerrie Kne- temann geen geluk gebracht. Vrijdagmorgen moest hij opgeven, omdat zijn linker sleutelbeen gebroken bleek te zijn. Knetemann was donder dag tijdens de vijfde etappe ten val gekomen door weigerende remmen, waardoor een massale valpartij ontstond. Een andere renner raakte zijn schouder, precies op de plaats waar zijn sleutelbeen in maart ge broken was. Door enkele pijnstillers van de rondedokter kon Knete mann de vijfde etappe beëindigen. In het ziekenhuis van Lille werd donderdagavond vastgesteld dat het sleutelbeen opneuw gebroken was. Knetemann ging desondanks vrijdag van start in de tijdrit naar Wasquehal. Het was een zinloze onderneming. Hij verging van de pijn en stapte gedesillusioneerd af. Op dat moment zag de 37-jarige Amster dammer het einde van zijn wielerloopbaan heel dicht nabij. Zijn vrouw Greet kwam Knetemann ophalen voor de droeve tocht huiswaarts. De Canadees Steve Bauer, etappe winnaar op de eerste dag, profiteerde dankbaar van de situatie. Hij maakte enigszins voortijdig een einde aan de Nederlandse heerschappij van ach tereenvolgens Van Vliet, Lubberding en Nijdam. Bauer had het volste recht want hij was vorige week afge zet als gele rijder. De Tour maakte in de kop van Frankrijk een landerig weekeinde door. Na het afscheid van de mijn streek brak de zon door en werd het plotseling warm, hetgeen de zuider lingen deed opfleuren. De etappe van de champagne naar Reims werd na een monstervlucht gewonnen door de Italiaan Valerio Tebaldi, een invaller, neo-prof en volslagend onbekend. Jelle Nijdam kon zaterdag zijn gele trui en Erik Breukink zijn ideale uit gangspositie voor de bergetappes ge makkelijk verdedigen. Finale Reims-Nancy over 219 kilometer had met twee heuvels een iets lasti ger finale. Het peloton stoof er in ner veuze stemming naar toe. Op dat mo ment besliste Jan Raas dat zijn ploeg meer voor een etappesucces voor Rolf Gölz dan voor de gele trui van Nij dam moest rijden. Dat bleek een goe de gok. De nerveuze Westduitser koerste attent en klopte de Belgische kampioen Etienne de Wilde in de sprint. „Nu de ploeg er weer een etap pezege bij heeft, vind ik het niet erg de gele trui kwijt te zijn", zei Jelle Nijdam gelaten. Gölz en De Wilde konden samen sprinten omdat ze nog wat krachten over hadden. Zij hadden niet voor het klassement gekoerst. Tik Herrera, Delgado, Kelly, Mottet, Bauer en Bernard hadden dat wel. Zij grepen de kans aan weer een tik uit te delen. Zimmerman,-Hampsten, Fig- non en ditmaal ook Breukink hadden de slag gemist. „Fout", erkende Breu kink onmiddellijk, „dit had me niet mogen gebeuren". Erik Breukink. „Een blunder", constateerde Peter Post. Breukink vertelde de beslissing te hebben gezien. „Er werd voortdu rend onrustig gekoerst met constante draaiingen. Het was moeilijk voort durend voorin te blijven. Ik reed in twintigste stelling toen het gebeurde. Ik kon niets beginnen, want ik zat in gesloten". „Hieraan kun je zien, dat Erik nog niet zo ver is de Tbur te kunnen win nen", stelde Peter Post eens te meer vast. „Een echte kandidaat winnaar zal zoiets nooit gebeuren. Zie Kelly. Breukink is nog niet helemaal ge rijpt, ook al is hij tweede geworden in de Ronde van Italië. Hij mocht ge woon niet in die positie van het pelo ton rijden". Jean-Francois Bernard lag zater dag na een valpartij weer eens als een kleuter te kermen om een schaaf- wondje. Zondag toonde de Franse fa voriet zich weer heel wat meer mans door de beslissing in te luiden. Ber nard demarreerde aan de voet van Cote de Chavigny uit onvrede dat zijn nationale rivaal Mottet twee se conden had ingepikt bij de laatste tussensprint. De demarrage werd beantwoord door Lucho Herrera. Het stille tuin mannetje uit Fusagasuga, fortuinlijk in de tijdrit van vrijdag, was tot top favoriet gebombardeerd in de Franse pers. „Hij heeft praktisch gewonnen spel", had Cyrille Guimard, ploeglei der met zeven Tourzeges, laten note ren. De superklimmer zou wel toe slaan in het hooggebergte. Op weg naar Nancy was hij zeker niets van plan. Enigszins getergd reageerde de Colombiaan op Guimards uitval. Al doende voelde hij zich kiplekker. Herrera vloog als het ware de heuvel op, achter hem smakte iedereen naar adem. In de afdaling kon Herrera een schaterlach niet onderdrukken. Het leger Colombiaanse volgers was aan genaam verrast. Zo uitbundig was hun vedette alleen gezien na zijn zege in de Ronde van Spanje vorig jaar. Een kwaaie In de bergen zal Herrera nog een kwaaie krijgen aan Pedro Delgado. De Spanjaard, vorig jaar tweede na Roche, week geen centimeter van Herrera. Aan de vooravond van de eerste bergrit stelde Delgado verge noegd vast: „Nooit heb ik er voor de bergen zo gunstig voorgestaan". Herrera en Delgado telden in Nan cy nog respectievelijk 2.45 en 1.11 ach terstand op Breukink. De bergetappe naar Straatsburg gaat over de Donon (2e categorie) en de Struthof (le) met een uitloop van vijftig kilometer naar de eindstreep. NANCY - Met een blunder op een onbeduidend heu veltje heeft Erik Breukink aangetoond nog een eind ver wijderd te zijn van zijn eerste overwinning in de Ronde van Frankrijk. Hij verloor weliswaar maar drieëntwin tig seconden en behield zijn derde plaats, maar toch. De nieuwe Tourwinnaar zou wel eens Spaans sprekend kun nen zijn. In Nancy kwam Pedro Delgado handenwrij vend en Lucho Herrera schaterlachend over de eind streep. In het klimmersgeweld op de slechts 380 meter hoge Cote de Chavigny sneuvelde ook de gele trui van Jelle Nijdam. Surfinstructeur Marco Stok kent de verschillende redenen van de Duitse surfer ook goed. In zijn vak geeft hij de laatste jaren alleen nog maar les aan Duitse surfers. „De voornaamste reden is wel, dat ze dicht bij het water staan, maar ook de omstandigheden zijn hier beter dan in bijvoorbeeld Zandvoort en Scheveningen. Een der- dé reden is, dat er op alle niveaus ge- surfd kan worden", aldus Stok. Beginnelingen en gevorderden kun nen op de Brouwersdam altijd wel een geschikt plekje vinden waar ze het beste kunnen surfen. Wil iemand golven, dan gaat hij of zij naar een ge deelte van de Brouwersdam waar ze het meeste voorkomen. „Toch zoekt iedereen elkaar wel op. Vaak zijn het dezelfde toeristen, die op een vaste plek te vinden zijn. Daaruit ontstaat dan ook vaak een soort kliek. Eigen lijk wordt het op den duur een soort familie. De Duitse toerist komt hier dan ook vaak om het sociale contact", antwoordt Stok op de vraag waarom de Brouwersdam ook wel de 'Duitse bocht' wordt genoemd. Zeventig procent De surfinstructeur schat zelf, dat zo'n zeventig procent Duits is wat er op de Brouwersdam komt surfen. Hij werkt zelf bij de surfshop Windmail. Het is een filiaal van Jan de Jong uit Hellevoetsluis en is gelegen naast strandpaviljoen de Kous. De surf shop heeft veel te maken met de Duit se fanatiekelingen. „Daaraan verdie nen wij ook wel het meeste", stelt hij vast. Daarnaast is het natuurlijk ook de middenstand over geheel Schou wen-Duiveland, die van de drukte aan de Brouwersdam een graantje meepikt. De Duitse toerist weet de weg wel te vinden naar de Brouwersdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6