BROOD UIT HET WATER Brouwse Dag een familiefeest stukken berichten Bovag en RAI: geen spookbeelden oproepen over aantallen auto's Grote mosselaanvoer Over de Menister op Ziepe in nog wat Gesneden groenten Tweede tak Zomerexpo Zeeuwse Kunstkring Grote Kerk Zierikzee 4 De muziek Play-in trok al vrij vroeg een groot aantal bezoekers. Vervolg van pagina 1 'aanvalle' trokken de nodige belang stelling van Oranjefans. Drumband Apollo stond dit jaar met een stand waar iedereen zijn herinnering aan de Brouwse Dag kon vastleggen. Zeeuwse kledij Met op de achtergrond een vissers- kotter werden tientallen plaatjes ge schoten waar vooral menig toerist zich liet strikken. Voordat de foto's werden gemaakt moest (iedereen in Zeeuwse kledij gestoken worden. De dit jaar jubilerende sportvereniging probeerde dit jaar iedere voorbijgan ger te laten schieten. Niet met een voetbal, maar met een geweer op ver schillende mikpunten. De promotiebus Schouwse Kust stond dit jaar voor het eerst op de Brouwse Dag. De plaatselijke VVV gaf daar alle informatie aan de voor bijgangers die naar binnen waren ge lokt. Cafetaria 't Seepaerd uit Brou wershaven had voor de zaak een stand gebouwd waar vooral veel ijs ZIERIKZEE - Het aantal auto's in ons land zal lang niet zo snel groeien als de vierde nota ruimtelijke orde ning van minister Nijpels voorspelt. Er moeten geen spookbeelden wor den opgeroepen die leiden tot dras tische maatregelen die de automobi liteit inperken. Dat zegt de auto branche verenigd in de Bovag en de RAI in een reactie op de nota. Bovag en RAI ramen zelf dat er in 2000 zes miljoen auto's zullen zijn te gen nu vijf miljoen. Ramingen na 2000 zijn volgens de organisaties zin loos omdat zij met teveel onzekerhe den zijn omgeven. Volgens de vierde nota zullen er in 2000 tussen de 5,8 en 7,5 miljoen auto's zijn en in 2010 tus sen 7,2 en 8,9 miljoen. Afhankelijk van de mate van economische groei. De autobranche is overigens van me ning dat er maatregelen no^ig zijn om een en ander in goede banen te lei den. Volgens haar moet echter wor den erkend dat een hoog autobezit in een dichtbevolkt gebnied nu eenmaal gevolgen heeft voor milieu en leef baarheid. Men kan daar dramatisch over doen als wordt gesproken over aantasting van bereidbaarheid en leefmilieu, maar een zekere aan tasting daarvan is kennelijk de prijs die de Nederlandse bevolking voor een hoge mobiliteit wil betalen, al dus Bovag en RAI. De organisaties pleiten voor verbe tering van wegennet en openbaar ver voer met als aanvulling hierop par- keermaatregelen. De kosten van het parkeren moeten omhoog en het be taald parkeren moet worden uitge breid tot de sub-centra. BRUINISSE - Waarschijnlijk aan gelokt door de exorbitant hoge prij zen die door de handel in de eerste week van de levering van mosselen werden betaald, hebben veel kwe kers vorige week een reis naar de Waddenzee ondernomen, om ook een graantje van die hoge prijzen mee te pikken. Zo waren er alleen al woensdag 57 ladingen mosselen aan de veiling in Yerseke, samen goed voor bruto 27.244 tonnen, (netto plm. 20.000 ton nen). Niemand besomde nog 300,- of meer zoals vorige week, maar 21 par tijen verwisselden van eigenaar voor meer dan 200,-. Dal van partijen kwamen echter niet hoger dan even boven en sommigen ook beneden 100,- per ton. Aan de aanvoer van vorige week werden nog op vrijdag 8000 tonnen toegevoegd. Maandag bedroeg de aanvoer uit Zeeland 2826 tonnen (7 partijen) waarbij de ZZ 4 (B. W. Schot BV) en de ZZ 8 (Fa. J. Schot en Zn.). Dinsdag waren de ZZ 8 en de ZZ 3 (fa. Gebr. Schot de Jonge) met Zeeuwse mosse len aan de markt. De rest van de aan voer bestond op nog twee partijen na uit aanvoer uit de Waddenzee. Aange voerd werden toen 16 partijen totaal 7590 tonnen bruto (2113 tonnen uit Zeeland). Op deze dag besomden de YE. 55 (Sinke-Wisse) en H.A. 27 (Gebr. Jumelet) voor één laiding nog Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 11-7. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 206 dieren aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2750-/ 3450; ou de paarden 1875-/ 2800; 3-jarige 1875-ƒ 2875; 2-jarige 1475-ƒ 2450; veulens 625-/ 1300; hitten 725- 1625; slachtpony's 450-/ 1150; Shetlanders 350-f 650. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,50-/ 6,25 en jonge slachtpaarden 4,60-/ 6,25. De handel was redelijk, de prijzen iets hoger. van de hand werd gedaan. ,,Het is me zeer goed bevallen en daarom doe ik dit volgend jaar weer", aldus een te vreden eigenaar. Dansgroep Nehalennia voerde net als vorig jaar een aantal oude volks dansen uit. Het is maar een greep uit het grote assortiment standhouders en standwerkers, die onder goede weersomstandigheden hebben kun nen werken. Tesamen komt het evene ment neer op een dag voor het hele gezin waar naast zaken doen ook een uniek muzikaal gebeuren viel te bele ven. resp. 303,39 en 304,89 gekocht door Delta en Prins Dingemanse. Bij beide aanvoerders werd voor de achterse lading 6,- of 8,- minder besomd. Zoals iedere dag werd door Prins Dingemansenogstugingekocht, deze firma kocht maandag en dinsdag 10 ladingen en woensdag 12 ladingen, waarbij nog 4 ladingen voor Prins Zeeuwse Baniers komen. Delta en Vette Verhaert lieten eveneens ver schillende keren voor zich afdruk ken. Veemarkt Leiden LEIDEN, 11-7. Slachtrunderen: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 789, waarvan 150 stieren. Dikbillen extra kw. 8,25-f 13,00; stieren le kwal. 7,15-/ 7,75; 2e kw. 6,25-f 7,15; vaarzen le kw. 7,20- 8,20; 2e kw. 6,40-f 7,20; koeien le kw. 7,05-/ 8,10, 2e kw. 6,30-/ 7,00, ^3e kw. 5,90-/ 6,30; worstkoeien 5,40-/ 5,90. Stieren: handel redelijk, prijzen ge lijk; koeien: handel redelijk, prijzen gelijk. Slachtschapen- en lammeren (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 155. Schapen 4,50-/ 6,50; zuiglammeren 9,50-f 11,00. Schapen- en lammeren (per stuk). Schapen 160-/ 200, zuiglammeren 160-/ 205. Schapen: handel redelijk, prijzen gelijk; lammeren: handel redelijk, prijzen iets lager. Totale aanvoer 944 stuks. Dinsdag 12 juli De redactie behoudt zich het recht voor Ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam er» adres bij de redactie bekend moeten zijn 't Za raor weze, zei Wullum vorige weke, a je op Ziepe komt in je zie gêên bóót of pongt mêê vaere. Wa kan en moai schrieve over vroeher in van- daehe! Ik ben werentig een bitje gröós, dat en nog bi men vaoder in de klasse ezeten eit, a 'k men eihe nie stérk verhisse. Dat is tan wè mêêr as fuuftig jaer elee, in 't schooltje an de Schoolstraete. T\issen de kristelijke in de openbaere schole stong toen dikkels nog de veldwachter, voo datte schole anhieng. Om te zurhen dasse mekoare nie mitte klompe te lief gienge. Noe doe ze dat nie mêêr, wangt te kinders bin noe nie mêêr zo onstrangt as ons vroeher, in klompen om te slaen ze ok a lang nie mêêr an de voeten. Atte men dan een bitje te dichte bi de veldwachter kwaeme, dan zei den: jongers, noe motte je wêêr es een bitje opdondere. Dat dee men dan, want orde most er uutein- delek weze. Of nie soms? Wat noe de Menister anhaet, dat weet ik nog o zo hoed. Ik wou Wullum z'n erinneriengen ier nog even anvul- le, atte Niesbode 't hoet vindt. Wul- lem za 't zelles ök nog wè wete, dienk ik. At tan de Menister (de „Minister C. Lely") uut Numansdorp in Ziepe ank wam, dan stong et rongt 't steiger dikkels zwart van de ménsen. Oamè jong in wat aauwer volk uut Bru, die at langs 't Nieuwlandje nae Ziepe ekuiert waere om precies op tiet te wezen voo de Menister. At ter dan ménsen van de boat kwaeme die at nie wiste oe 't sat, die dochte dan: zoövee ménsen, der kom seker vanae- vent een hr^öten êêr mitte Menister mee; voo mien kan 't in ieder heval nie weze! 't Hebeurde ók wè, dat een man z'n vraauwe van de boat aelde (of omgekêêrd). In je kan wè behrie- pe, dat er dan wè 'es een kos uutewis- selt wier. Da gieng netuurlijk nie on- opemèrkt in dan kon 't hebeure, datter bie 't publiek een oeraatje op- hieng! Zoon artelijk meeleven waster in dien tiet.' Mitte Menister hieng je toen mee a je nae Rotterdam most. Twêê uur vae re nae Numansdorp in dan nog ander- olf ure mitten tram van de RTM. In saeves ök wêê vromme. In de hrööte stad köjje nog wè 's voordêêlig inkö- pe. Een vraauwe op Bru ode dae er- vaerieng mee. Op een dag wou ze op Bru een lapje stof köpe, ik weet nie mêêr in welk wienkeltje, want die waere der in Bru toen êêl wat. Et lap je was een bitje prieziger az at se docht in ze zei - want waerom zou je dat nie mahhe zè - op de Rotterdam se mart vraehe ze dè lang zovee nie voo. De vraauwe van de wienkel zat nie om d'r woordje verleehe: ja, mè je bin ier nie op de Rotterdamse mart Ik weet nie mêê, of de kop toen nog deur ehaen is. Leen Koelmans Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur James Herriot. Belevenis sen van een veearts, Engelse serie. Herh. 16.21 uur Rondom tien: Spraakstoor nissen. Herh. 17.07 uur Comedy Capers. 17.21 uur Zo klein als een erwt, Tsje chische tekenfilm. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Sport in steentjes, 7-delige serie waarin steeds een sport in lego-, animatie centraal staat. Vandaag: Ge wichtheffen. 17.46 uur Ja, natuurlijk extra, na- tuurdocumentaire over het regen woud van Belize in Centraal Ameri ka. 18.21 uur Weg van de snelweg Neder land. Vandaag: Zuid-west Drente. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Kanaal 13, Nederlandse jeugdserie. Herh. 19.45 uur Handen omhoog, serie. 20.17 uur Niet te geloven, Ameri kaanse comedy-serie. 20.43 uur Frans Filmkwartet, 4-delige cyclus Franse speelfilms. Vanavond: Het Witte Raadsel. 22.13 uur Dertien persoonlijke ont moetingen. Vanavond ds. dr. H. Vree kamp over Sifra en Pua. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Armoede, elfdelige serie ge baseerd op de gelijknamige roman van Ina Boudier-Bakker. Deel 9, herh. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Rosco, kinderserie. 15.50 uur De Jordaches, Amerikaan se serie. Afl. 9, herh. 16.37 uur TROS dinsdagmatinee: Hollandse meiden, Brits/Nederland se tv-film uit 1985. 18.00 uur Calimero, tekenfilm. 18.05 uur Artis 150 jaar, herh. 18.30 uur Groen en grondig, magazi ne waarin de agrariër centraal staat. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Bassie en Adriaan en het geheim van de schatkaart, serie. 19.25 uur TROS Zomerparade, vanuit attractiepark Walibi in België. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur De TROS Way of life Show, sportieve spelshow gepresenteerd door Ron Brandsteden 22.10 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 22.40 uur Derrick, politieserie. 23.45 uur Journaal Nederland 3 09.00 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden ■15.25 uur Studio Sport. Tour de France. 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat 19.04 uur Studio Sport. Tbur de France, samenvatting. 19.25 uur Cinemakkie, kinderpro gramma waarin je lachend alles te weten komt over het maken van films. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Van gewest tot gewest. 21.06 uur Mozarts vioolconcerten (1). 21.31 uur Kruiswegen, dubbelportret van Joseph Seremane en ds. Nico Smith, twee christenen in Zuid-Afri- ka. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, animatieserie. Afl. 13. Herh. 18.05 uur Plons, Afl. Plons en de zwarte eend. Herh. 18.10 uur Pim en Pam, kleuterserie. 18.25 uur Er was een keer.... korte verhalen verteld door Jef Burm. 18.35 uur Tour '88, samenvatting. 18.50 uur Zestien glorieuze dagen, zesdelige Amerikaanse, documentai re-reeks van Bud Greenspan over de successen en ontgoochelingen van de atleten bij de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles. Deel 2. 19.40 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur De kliniek, zesdelige Britse thrillerserie. Afl. 1. 20.45 uur Rond Daniël, praatshow met Daniël van Avermaet vanuit Brugge. 21.50 uur Uitzending door derden, programma van de Christen-Demo cratische Omroep. 22.40 uur Nieuws 22.55 uur De Vereffenaar. Ameri kaanse serie. 23.40 uur Coda: Capriccio, van Vieux- temps, uitgevoerd door Thérèse-Ma- rie Gilissen, altviool. BRT 2 15.25 uur Ronde van Frankrijk, rechtstreekse reportage. ZIERIKZEE - Het Produktschap voor Groenten-én Fruit zal 55.000,- uittrekken voor een marktonderzoek naar de toename van de omzet in ge sneden en bewerkte groenten. De vraag naar gesneden kool, gemengde sla en panklaar gemengde groenten- pakketten is de laatste jaren fors toe genomen. Men wil nu onderzoeken of door uitbreiding van deze bewer kingsactiviteiten de omzet nog noe menswaardig kan toenemen. ZIERIKZEE - Pak een tweede tak, de actie om bedrijven die in financië le moeilijkheden dreigen te komen door de quotering van de melkafzet daarvoor te vrijwaren is een succes geworden. Zo concluderen de drie standorganisaties in Friesland en het instituut voor Landbouwcoöperaties. Bloembollenteelt, groententeelt, roodvleesproduktie, schapenhoude rij, varkens, pluimvee, konijnen, een den en pelsdieren, graszaadteelt, erwten en veldbonenteelt. Alles werkt mee om het inkomen van de melkveehouders op peil te houden. Alleen de geitenhouderij liep op een mislukking uit. Nedlloyd Hollandia, 9-7 te Rotterdam Nedlloyd Neerlandia, 11-7 van Barba dos naar Curasao Nedlloyd San Juan, 10-7 te Durban Alida Smits, 9-7 te Foz sur Mer. Alsyta Smits, 9-7 te Rotterdam. Gulfspeed, 10-7 te Veracruz. Pacific Tulip, 10-7 310 ZW Ascension eilanden naar Lapaloma. Salineke, 10-7 van Rotterdam naar Barry. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Woensdag 13 juli, 19.30 uur, ds. J. Beens. Vervolg van pagina 1 ook in de Zeeuwse wereld van de beeldende kunsten aan de gang zijn. De vereniging telt momenteel 27 kunstenaarsleden en wil dat ledental uitbreiden met jonge veelbelovende kunstenaars. Verdergaat men experi menteren met andere tentoonstel lingsformules. En wil men meer in formatie geven aan het publiek en scholen, bedrijven en politieke be stuurders meer inschakelen om de Hunst respectievelijk te promoten, te sponsoren en te subsidiëren. Verburg kreeg ter gelegenheid van de opening een ets met het silhouet van Zierikzee aangeboden die is gemaakt door de Zierikzeese kunstenares Saskia Eg- gink. Regionale kunstenaars Behalve van Saskia Eggink is op de Zomerexpositie werk te zien van vol gende regionale kunstenaars: Ad Braat, Tbssa Braat-Voorhuis, Marja de Lange en Peter Jansen uit Zierik zee, Cocky Bruynzeel uit Noordgou- we, Miems van Sitters en Waalko Din- gemans uit Burgh-Haamstede, Ger van Dijk uit Renesse, Marijke Fol- kertsma uit Nieuwerkerk en Rob Hollman uit Noordwelle. Daarnaast is het werk van nog twaalf andere uit Zeeland afkomstige kunstenaars te zien. De Zomerexpositie duurt tot en met 23 juli en is geopend van maan dag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. De pas gerestaureerde Urotr Kerk te Zierikzee is tiet decor voor een zomerex positie van het werk van 23 Zeeuwse kunstenaars. 59 Of bij IJsland: aan iedere hoek ka beljauw, heilbot, vleet en rog En hij dan terug en volk lossen en roe men en aan de kant juichen en vragen waar of-ie dat vandaan haalde? Ja, naderhand kon een ander het ook. Naderhand. Maar éérst zouden ze in de boeken en couranten schrijven. Wat? Dit: de jonge schipper Arend- Michiel van Roon, zoon van een ver maard schippersgeslacht te Vlaardin- gen, heeft iets nieuws bedacht. Hij was het, die aan onze wintervaart nieuwe perspectieven opende Zó ongeveer stond het er en waar hij langs kwam in Vlaardingen, stonden ze het midden op de straat te lezen, hardop of zacht. Het volk keek hem met ijverzuchtige blikken na. En ie dere reder bood hem zijn mooiste schip en op één kantoor was een meis je met twee gittige ogen, dat hem apart riep en hem ongevraagd een zoen gaf en dat zei: met jou, Arend- Michiel, wil ik En toen kwam het grote woord: ik wil je vrouw worden, jij bent het waard. Dèt was het mooistegeschenk. Want wat kon hem alles schelen, wanneer hij Wil Struis niet kreeg. Hij wou een hoop: een prachtig schip met stoom en een berg nieuwe dingen èn Wil Struis, die overal Op dit ogenblik voelde hij zich sterk, hij was niet meer op een ouwe sloep, maar ver erbóven O, wat deden z'n gedachten soms toch gekke sprongen. En tóen schold hij zich voor ver- waandeling. Hij kwam weer tot zichzelf en schaamde zich een beetje. Tbch een Door FENAND VAN DEN OEVER beetje maar, want hij nam zich voor, die blije heerlijke vooruitzichten nooit meer helemaal uit het oog te verliezen. Aai van Noordt, met wie hij, zoge zegd, de wacht had, deed zijn behoef te over de reling. Dat was zo zijn ge woonte; de meesten gebruikten het tonnetje. Aai niet. Als hij een goede zin had, zei hij altijd, dat het op die manier van verdrukking tot vrijheid ging Er was geen wind, maar stil lag de Zorg en Vlijt niet. Integendeel, hoe minder bries, hoe meer deining. Arend-Michiel, die zag dat Aai van Noordt maar zo'n beetje dromerig zat, waarschuwde hem daarvoor. Hij zou de eerste niet zijn, die op deze wijze van Vlaardingen bleef. „Geef gedachte, Aai, een klein zetje is maar nodig Aai antwoordde: „Och, wat zou dat?" Hij was weer in die vreemde gela den sfeer. Rond hem heen. hij had het allang gevoeld, hing weer een on weerstemming. Tbrwijl Aai, onder weg zijn broek vastmakend, naar het roer kwam, begon hij al. Zijn schou ders schokten en zenuwachtig bewo gen zijn neusvleugels. „Als we niet gauw naar huis gaan, wor ik gek", zei hij. „Hoezo?" ,,'t Is niet goed thuis. Ik heb van de week zo akelig gedroomd. Ik kwam binnen en Francien was buiten en on derweg zee ze: Aai, ik verwacht een kleintje En ik zee, nee, ik zee niks. ik vóelde dat ik een kleur kreeg en sjimpend langs de kant liep. Ik dorst niet te vragen van wie het was, voel-ie, voel-ie". „Och, dromen zijn bedrog, Aai". „Er kómt toch een kleintje, Aai. Je hebt het toch zelf gezegd?" ,,Ja, ja, maar ,,'t Is nou toch weer goed?" „Ja, ja, maar mooi weer maakt de averij van slecht weer niet ongedaan, voel-ie En even later: „als het zo is, besterf ik het. Dan spoel ik maar liever over de reling". Verder kwamen ze over dat onder werp niet, want Dirk de Niet stapte aan dek. Hij lachte. Dat deed hij veel, dus verwonderen hoefde het niet. Hij was een beste zeeman, maar een slechte zwijger. Alles briefde hij over van achterin. „Die Wijnand, die Wijnand, hij stond te schuddebollen Daar zit- ie over de kaart gebogen, al maar voor z'n eigen te zeggen: dat ik nou geen kabellauw meer vat. Daar mot ik toch eens met de dokter over pra ten Hij lijkt wel „Als ik jou was. zou ik die dingen niet zo overbreed brengen. Dirk, zei Arend-Michiel". Een paar dagen terug had hij Wij nand veracht, maar dit kon hij niet verdragen. Wat was het toch, dat hem van deze man wegjoeg en naar hem toe trok? En daarna, want Dirk de Niet was helemaal geen vechtjas, stonden ze weer bij elkaar. Ze praat ten over het weer en de zee en de vis dagen die verloren gingen en ze dAch- ten aan heel wat anders. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4