Kinderboerderij De Punt viert één-jarig bestaan Bijna 500 arbeidsplaatsen minder door afloop Oosterscheldewerken BffHHfH Baby dood na vijf uur in snikhete auto Verzekeraars Piper Alpha moeten miljard dollar uitkeren Produktschap Veevoeder op de milieuvriendelijke toer WATERSTANDEN Koninklijk gezin op vakantie Bij bouw en bouwinstallatiebedrijven ZIERIKZEE - De bouw en de bouwinstallatiebedrij ven. Dat is de bedrijfstak waarin de werkgelegenheid in de regio vorig jaar het hardste terugliep. Zo blijkt uit het jaarverslag over 1987 van het gewestelijk arbeidsbureau in Goes waaronder ook Schouwen-Duiveland valt. Als gevolg van het beëindigen van de Oosterscheldewerken gingen in deze bedrijfstak 465 arbeidsplaatsen verloren bij Dosbouw. In de statistiek van de verschillen de bedrijfstakken staan de bouw en bouwinstallatiebedrijven daarmee bovenaan wat de terugloop van werk gelegenheid betreft: 9,8 procent min der banen dan het jaar daarvoor. Tbch geeft deze terugloop een vertekend beeld. „Wanneer het Oosterschelde- project buiten beschouwing wordt ge laten, dan heeft de werkgelegenheid in de bouw zich goed gestabiliseerd. Er is zelfs sprake van een lichte stij ging", aldus een toelichting in het jaarverslag. Kolencentrale De openbare nutsbedrijven komen in het jaarverslag heel gunstig uit de verf. In deze bedrijfstak kwamen er 70 arbeidsplaatsen bij, ofwel 8,9 pro cent. Dat was vooral een gevolg van de bouw van de nieuwe kolencentrale van de PZEM te Borssele. De bouw le verde ongeveer 300 mensjaren werk op. Daarnaast kwam de structurele uitbreiding van de werkgelegenheid met voorgenoemde 70 arbeidsplaat- Afgezien van deze twee uitschie ters naar beneden en naar boven heeft de werkgelegenheid in het ge west zich tussen één mei 1986 en één mei 1987 in grote lijnen gestabili seerd. „Er is sprake van een toename van ongeveer 410 arbeidsplaatsen of wel één procent", aldus de toelich ting. Een stijging die belangrijk min der is dan het jaar daarvoor toen de werkgelegenheid nog steeg met on geveer 1000 arbeidsplaatsen ofwel 2,5 procent. De stabilisatie of lichte stijging van de werkgelegenheid deed zich voor in de bedrijfstakken landbouw/visserij (plus 0,4 procent), handel, horeca en reparatiebedrijven (plus 1,3 procent), transport, opslag en communicatie (plus 4,8 procent), zakelijke dienst verlening (plus 4,5 procent) en de ove rige dienstverlening (plus 0,3 pro cent). Industrie De enige bedrijfstak waarin zich (behalve in de bouw en bouwinstalla tiebedrijven) ook een daling van het aantal arbeidsplaatsen voordeed was de industrie. Het aantal banen daalde met 75 ofwel 1,2 procent. Een daling die, volgens de toelichting in het jaar verslag, vooral werd veroorzaakt door de sluiting van een bedrijf in de uienverwerkende sector (Van Dijk Sirjansland red.) De voedings- en ge notmiddelenindustrie waaronder dit bedrijf valt gaf vorig jaar nog een stijging te zien van 125 arbeidsplaat sen. Ook in de periode waarop het jaar verslag van toepassing is, bleef er een toenemend tekort aan vakbe kwaam personeel. Dit blijkt onder meer uit het nog grotere aantal lang durig openstaande vacatures. Het verschijnsel van de moeilijk vervul bare banen doet zich in alle be drijfstakken voor. Met name in de bouw GWVV en de landbouw groeide het aantal vacatures. Het bestuur van het gewestelijk ar beidsbureau noemt het een verheu gende ontwikkeling dat tegenwoor dig ook de mensen die een baan hebben kunnen worden bijgeschoold. „Dit is noodzakelijk om op de ont wikkelingen en veranderingen op de markt te kunnen reageren, om tech nologische vernieuwingen in te voe ren en adequaat te reageren op maat schappelijke ontwikkelingen". Daling werkloosheid Uit het jaarverslag blijkt verder dat de gemiddelde werkloosheid in het gewest Goes in 1987 verder is ge daald. Van 1980 tot 1983 was er sprake van een trendmatige stijging (van 1750 tot 5200 mensen in 1983). In 1984 werd voor het eerst een stabilisatie» gesignaleerd op het aantal van 5200 en in 1985 daalde de werkloosheid met 20 procent naar 4100. Een daling die zich in 1986, zij het in mindere ma te voortzette tot 3650 mensen (min 12 procent). In 1987 is de daling nog een stuk geringer geworden. Namelijk min 3,3 procent tot 3533 werklozen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SeHUOBEBEyBSsTE£3Ha0462i»fa WASHINGTON - Een baby van drie maanden is slachtoffer gewor den van de hittegolf in de Verenigde Staten. Bij een buitentemperatuur van bijna 40 graden lag de zuigeling bijna vijf uur op de achterbank van een geparkeerde auto. De moeder verklaarde tegenover de politie in In diana County in de staat Pennsylva nia, dat zij gedacht had dat het kind bij de oppas was. Van het midden-westen tot de oost kust van de Verenigde Staten steeg de temperatuur vrijdag tot ongeveer 40 graden. Boven een flink aantal grote steden hing een dichte smog-golf. In Chicago gaven de autoriteiten voor het eerst in tien jaar 'geel alarm'. De bewoners kregen de dringende raad, alleen in uiterste noodzaak hun auto te gebruiken. LONDEN - Het ziet er naar uit dat de verzekeringsmaatschappijen om streeks een miljard dollar (twee mil jard gulden) zullen moeten uitkeren wegens de schade die de ramp op het olieproduktie-eiland Piper Alpha in de Noordzee heeft teweeg gebracht. Dat is op de Londense verzeke- ringsmarkt vernomen. Het eiland zelf was verzekerd voor iets meer dan 800 miljoen dollar, maar er zijn ook omvangrijke polis sen inzake bedrijfsonderbreking. In totaal kunnen de vorderingen van Oc cidental Petroleum boven het miljard dollar uitkomen. In Los Angeles liet de getroffen oliemaatschappij weten dat haar verzekeringsdekking voor Piper Alpha „voldoende is om de si tuatie op de Noordzee het hoofd te bieden". Ruim de helft van de verzekering van het eiland is via de Londense markt geregeld en de rest is terecht gekomen bij verzekeraars op Bermu da, in de Verenigde Staten en in Scan dinavië. Er loopt een groot aantal po lissen. Assurantiemakelaar Willes Faber, die de coördinatie van de af doening voor zijn rekening heeft ge nomen, stelde het verlies voor de ver zekeringsmaatschappijen op tenmin ste verscheidene honderden miljoe nen dollars. Volgens hem vormt de ramp zeker het grootste verlies aller tijden op energieverzekeringen. In Brussel deelde de Europese Commis sie mee dat de Europese Economische Gemeenschap, voor de gezinnen van de slachtoffers eerste noodhulp van 1,8 miljoen gulden beschikbaar stelt. Een van de grote publiekstrekkers tijdens de verjaardag" van kinderboerderij De Punt in Zierikzee toas de geiten keuring. Het verhaal van De Rijke was des tijds doorspekt met waardering en complimenten voor het handjevol vrijwilligers, waarmee de kinder boerderij in vijf jaar tijd werd opge bouwd. Op dat punt is er in één jaar tijd weinig veranderd. „We kampen nog steeds met een tekort aan vrij willigers en ook een tekort aan geld. Verder kan ik wel stellen dat het goed gaat", concludeert vrijwilligster Rian Douma. Schoolkinderen De Punt beschikt over ongeveer acht vaste vrijwilligers met daar naast een aantal vrijwilligers, dat af en toe eens komt helpen. „Nu de va kanties begonnen zijn hebben we ook aardig wat toeloop van de schoolkin deren. Zij willen altijd wel graag hel pen", aldus Rian Douma. Daarnaast heeft de kinderboerderij aan de Scheldestraat ook nog de beheerder, die voor zijn werk een financiële bij drage krijgt. Tijdens de viering bleek wel dat het handjevol vrijwilligers aardig wat had gedaan om alles er fris en feestelijk uit te laten zien. Een grote Oplossing van de mest- en verzurings- problematiek Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. ZIERIKZEE - Het bestuur van het Produktschap voor Veevoeder heeft een beleidsnota vastgesteld over de mogelijkheden om via de veevoeding een bijdrage te leveren aan de oplos sing van de mest- en verzuringspro- blematiek. Dr. M. P. M. Vos, voorzit ter van het produktschap, heeft de nota één dezer dagen aan de minis ters van landbouw en milieubeheer "aangeboden. Maatregelen nemen in de veevoe ding is één van de drie oplossings richtingen (naast verbeteren van mestafzet én mestverwerking) om de mestproblematiek terug te dringen. Het veevoederbedrijfsleven is reeds in de achterliggende jaren actief ge weest in het op gang brengen van on derzoek en ook in het zo snel moge lijk toepassen van nieuwe inzichten en mogelijkheden. bij de veehouders te bevorderen door deze systemen zodanig financieel te honoreren dat investeringen binnen een redelijke termijn terugverdiend kunnen worden. Zo'n „marktcon- DEN HAAG - Koningin Bea trix en prins Claus zijn met hun drie zonen voor een vakan tie naar Italië vertrokken. Be gin augustus komt het gezin te rug, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst. Prins Willem Alexander zal zijn vakantie in Italië van 19 tot 21 juli onder breken voor een bezoek aan Engeland. Als gast van ko ningin Elizabeth zal hij aanwe zig zijn bij de herdenking van de Bill of Rights (de wet die de Engelse koning zijn absolute macht ontnam) in Westminster Hall. Verder bezoekt hij de vloot- schouw van de zeiljachten die hebben deelgenomen aan de herhaling van de historische overtocht van stadhouder Wil lem III van Hellevoetsluis naar Torbay. In het British Museum in Londen zal de; kroonprins de tentoonstelling „All the King's men" openen. Willem Alexander, die reser ve-officier is bij de marine, is voor herhaling opgeroepen. Hij zal van 11 tot 28 augustus dienst verrichten aan boord van het fregat van Kinsbergen, dat op 11 augustus uit Wil lemstad op Curagao vertrekt naar Nederland. Rond de achthonderd belangstellenden trekpleister was wel de geitenkeu ring, die door een keurmeester en twee adspirant-keurmeesters werd uitgevoerd. De geitenfokvereniging De Drie Eilanden koos dit jaar de kinderboerderij in Zierikzee als lo catie om haar jaarlijkse keuring te verrichten. Een andere keuring op het terrein van De Punt betrof het melken. Alle daarvoor bekwame vaste medewer kers van de kinderboerderij konden bij dit onderdeel hun kunnen tonen. Een groep deskundigen beoordeelde hen op de onderdelen, zoals de om gang van de melker met de geit en de hoeveelheid melk die er na afloop nog in de uier aanwezig was. En om alles toch in het geitengebeuren te houden was er een stand, waar die smeuïge geitenkaas van de hand ge daan werd. ZIERIKZEE - Het is al weer ruim een jaar geleden dat de Zierikzeese wethouder P. de Rijke vijftig duiven uit een kooi verloste. Dat deed hij ter gelegenheid van de offi ciële opening van kinderboerderij De Punt in Zierikzee. De Punt wilde niet zomaar aan die eerste 365 dagen voorbij gaan. Iedereen werd weer eens extra duidelijk ge maakt dat de 'boerderij' nog steeds een educatief, maar bovenal een speels produkt voor jongeren is. In totaal kwamen er ongeveer achthonderd belangstellenden een kijkje nemen. De taak van de keurmeesters hield in, de geiten, bokken en lammeren op grond van hun uiterlijk te klassifice- ren. Daarbij wordt onder meer gelet op de poten, uiers en de bouw. In feite worden alle onderdelen van de voor noemde dieren onder de loep geno men. Melkrassen Bij deze keuring waren vier melk rassen vertegenwoordigd, te weten de Toggenburgergeit, de Witte Saane- geit, de Nederlandse Nibische geit en de bonte geit. Daarnaast werd er ook nog een schifting gemaakt uit alle ru brieken om de viervoeter met de beste uiers eruit te halen. In totaal waren er negentig inschrijvingen voor deze keuring. Datum Hoogwater tijd stand Zierikzee 12 juli 03.15 145 15.45 142 Oosterscheldemond 12 juli 01.45 139 14.20 135 Philipsdam West 12 juli 03.25 153 16.00 151 Wemeldinge 12 juli 03.20 164 15.55 160 Springtij: 16 juli Actuele informatie over afwijkingen: 01184-14420 Laagwater tijd stand 09.25 -135 21.55 -139 08.15 -124 20.35 -128 09.25 -144 21.50 -148 09.25 -148 21.55 -152 Bevorderen Het is van belang de ontwikkeling van milieuvriendelijke voersystemen MAASTRICHT - Twee getuigen in de geruchtmakende ABP-affaire, de 45-jarige C. de Ruiter, voormalig di recteur van bouwbdrijf J. P. A. Nelis- sen in Haarlem, en de 60-jarige Am sterdamse architect P. Selle, zijn buiten vervolging gesteld. Het Produktschap Veevoeder wil met haar nieuwe beleidsnota onder meer een bijdrage leveren aan de mestproblematiek. Daarnaast waren er ook volop an dere zelfgebouwde stands aanwezig. Bij de feestelijkheden hoorden ook de kansspelen, zoals het rad van avontuur. Bij binnenkomst in de kin derboerderij werd menig belangstel lende verleid tot het kopen van loten. Wie een paard nog te groot vond was zeker blij met de pony, die tijdens de ze 'verjaardag' van stal was gehaald om de geïnteresseerden even een ritje te laten maken. Kortom, een feeste lijk dag in het teken - hoe kan het ook anders - van het dier. PARIJS - De Internationale Ttennis- federatie (ITF) heeft op haar congres in Parijs Zuid-Afrika uitgesloten van de drie belangrijkste landentoernooi- en, de strijd om de Davis-, de federa tie- en wereldjunioren-beker. Het be treft echter slechts een officiële bevestiging van een regel, die al sinds tien jaar officieus wordt gehanteerd. form" milieubeleid prikkelt de indi viduele veehouder en de veevoeder sector om steeds naar nieuwe mogelijkheden te zoeken. Het thans in voorbereiding zijnde „mineralen- aanvöer en -registratiesysteem" van de Werkgroep Mineralenbalans biedt hiervoor mogelijkheden. Het bestuur van het produktschap wil de komende jaren een actief be leid voeren om milieuvriendelijke voersystemen te bevorderen. Dit wil het produktschap realiseren door sti muleren van onderzoek, voorlichting en actieve participatie in de beleids vorming omtrent de verzurings- en mestoverschotproblematiek. Tot en met 23 juli Zierikzee Grote Kerk. Zomerexpositie Zeeuwse Kunstkring. Maandag tot en met za terdag van 11.00 tot 17.00 uur. T/m 5 augustus maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag Zierikzee Gasthuiskerk. Open Kerkdagen: boe kentafel, Rembrandttentoonstelling, diaserie over geschiedenis Gasthuis- kerk en orgelbespeling. 13.00-17.00 uur. T/m 15 juli Burgh-Haamstede Bibliotheek De Schutse. Tentoonstel ling Zelden Rust, vrouwenarbeid in Zeeland van 1900-1940. Tijdens ope ningsuren bibliotheek. T/m 23 juli Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie werk Wiebe Keikes en Mies Bakker. Dage lijks, behalve zondag. Van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met zaterdag 17 september Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Tentoonstel ling onder de titel van radarboot tot Jumboferry. Maandag 11 juli Scharendijke Vanaf Gereformeerde kerk. Kerke- pad. 18.45 uur. Dinsdag 12 juli Zierikzee uyv-gebouw. Bazar ten behoeve van vrijwilligerswerk ziejten en bejaar den. Scharendijke W. M. A. van de Weele. Veldbijeen- komst. 9.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Dia serie Schouwen-Duiveland eiland tussen 20.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Orgelconcert. 20.00 uur. Woensdag 13 juli Burgh Nederlandse Hervormde kerk. Start expositie. 10.00 uur. Renesse Nederlandse Hervormde kerk. Sna renspel. 20.00 uur. Scharendijke Hervormde kerk. Zangavond. 20.00 uur. Donderdag 14 juli Haamstede Ring. Ring Promotiedag. Van 13.00 tot 21.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Vos senjacht. 10.00 uur. Vanaf Hervormd Verenigingsgebouw. Fietspuzzeltocht. 19.00 uur. Zaterdag 16 juli Zierikzee Onder de Beuze. Boekenmarkt van All Ready. 08.30 uur. Haamstede Ring. Bazar/rommelmarkt ten bate van Nederlandse Hervormde Kerk. 8.30 uur. Brouwershaven Markt. Kindermarkt. Van 9.00 tot 12.00 uur. Maandag 18 juli Renesse Circus Holiday, voorstellingen om 16.00 en 20.00 uur. Scharendijke Gereformeerde kerk. Kerkepad. 18.45 uur. Dinsdag 19 juli Renesse Circus Holiday, voorstellingen om 16.00 en 20.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Le vend ganzebord. 20.00 uur. Woensdag 20 juli Renesse Nederlandse Hervormde kerk. Orgel klanken. 20.00 uur. Scharendijke Hervormde Betlehemkerk. Zang- en samenzangavond. 20.00 uur. Donderdag 21 juli Burgh Nederlandse Hervormde kerk. Con cert door Jan van Dijk en Marry Jongsma. 20.00 uur. Haamstede Ring. Ring Promotiedag. Van 13.00 tot 21.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Kin derfilm. 16.00 uur. Vanaf Hervormd Verenigingsgebouw. Fietspuzzeltocht. 19.00 uur. Vrijdag 22 juli Brouwershaven Markt. Feestmarkt. Maandag 25 juli Scharendijke Vanaf de Nederlandse Hervormde Betlehemkerk. Kerkepad. 18.45 uur. Dinsdag 26 juli Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Dia serie Schouwen-Duiveland, eiland tussen lucht en water. 20.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Orgelconcert. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2