6 1 i 1 S 1 1 J 1 M t Ring Promotion Haamstede in teken van de nostalgie Gemeentepolitiek oorzaak hiaten in ontwikkeling vrouwenbeweging 'Ik vind het heel belangrijk om mensen te boeien met mijn werk' VERWIJS VERWIJS DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOVERHUUR AUTO LOUIS GOEDBLOED Slecht zicht door regenbui banketbakker Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bier Mens en dier VARA Mossel Bierbrouwer Heineken is niet te spreken over Deze week in de fotorubriek Mens en dier de VARA-tv maakt komende week opnamen in Start zilveren mossel barst het komende week- het serveren van bier op terrassen. (Pag. 2). drie broertjes Padmos uit Burgh. (Pag. 3). Zierikzee in het kader van Nederland Museum- einde los. (Pag. 5). land. (Pag. 3). VRIJDAG 8 JULI 1988 144ste jaargang Nr. 24366 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Er zijn feestelijke plechtigheden die een diepe in druk achterlaten bij velen, die er niet bij tegenwoor dig waren. Otto Weis Ooit ligging Schouwen-Duiveland speelt een rol ZIERIKZEE - „Er zijn hiaten te constateren in de con tinue ontwikkeling van de vrouwenbeweging op Schou wen-Duiveland". Dat zegt de Stichting Vrouwenemanci patie Zeeland in haar jaarverslag over 1987. De hiaten zouden worden veroorzaakt door de ligging van Schouwen-Duiveland ten opzichte van de rest van Zee land en de Zeeuwse ondersteuningsstructuur. En door de politiek van de gemeenten in de regio. De Stichting Vrouwenemancipatie is daarom van mening dat het van be lang is dat de vrouwenbeweging op Schouwen-Duiveland zich verbreedt en verdiept. „Het toekomstig beleid in deze regio dient dan ook primair gericht te zijn op de ontwikkeling van de vrouwenbeweging". Vanuit die basis hoopt men structurele verande ringen op verschillende deelterreinen te kunnen bewerkstelligen. De func tie van de provinciale vrouwenbewe ging hierbij wordt gezien als een advies- en informatiefunctie. Geflankeerd door J. W. Geleijnse, voorzitter van de Middenstandsvereniging geeft wethouder A. J. Padmos het start schot voor de eerste Ring Promotion. Voor de eerste keer ook 's avonds activiteiten BURGH-HAAMSTEDE - De eerste Ring Promotion in Burgh-Haamstede zit er Weer op en de organisatoren mo gen niet ontevreden zijn met het resultaat. In samenwer king met de Twentsch-Geldersche Vereniging van Oude Ambachten had de Vereniging Ring Promotion een aan tal trekpleisters naar Burgh-Haamstede gehaald. Naast oude ambachten en een folkloristische dansgroep uiter aard ook een groot aantal marktkramen. Verder op de Ring Promotion ook een kinder-rommelmarkt. Het begin van de eerste Ring Pro motion in 1988 zag er niet erg hoopvol uit. Donkere wolken pakten zich sa men boven de Ring van Burgh-Haam stede en een fikse regenbui volgde niet veel later. Het weer klaarde ech ter snel weer op en hoewel het nog net iets te fris was om op een tertasje te gaan zitten was het weer toch goed te noemen. stig gesneden voorzittershamers, ei erdopjes en robuuste keukenrolhou ders. De houtbewerker wordt geflan keerd door de koperslager. Hij is Advertentie Nostalgie Vier van de leden van de Vereniging van Oude Ambachten staan gegroe peerd rond de travaille langs de Ring in Burgh-Haamstede. De houtbewer ker is bezig om op de draaibank een kantklosje te maken. Een aantal mensen staat belangstellend te kij ken. „Ik doe zelf ook aan houtbewer king, dus ik vind het interessant om naar de techniek van een ander te kij ken", aldus een van de kijkers. In het assortiment van de houtbe werker naast kantklosjes ook kun- personenwagens bestelwagens personenbusjes Infolijn 01110-14951 druk doende om van een plat plaatje koper een deksel voor een koperen doosje te produceren. Er tegenover de midwinterhoornblazer. Hij maakt, nog helemaal op de oude manier, de originele midwinterhoorn. Uithollen De midwinterhoorn is een oud hou ten blaasinstrument dat in de ad ventstijd in Twente bespeeld wordt. „Allereerst snij je' uit een massief stuk hout de vorm. Vervolgens zaag je die doormidden en dan ga je de twee helften uithollen", aldus de mid winterhoornblazer. „Dan lijm je de twee helften op elkaar. Alles bij el kaar is dat wel een paar dagen werk". Op verzoek blaast de midwinter- hoornblazer een melodie op het in strument. „Maar dat is wel een kwes tie van oefenen hoor. De meeste mensen krijgen er praktisch geen ge luid uit". „Ouderwets? Nou dat mag dan zo zijn, maar ze vegen beter dan nieu werwetse bezems", aldus de bezem binder. Hij bindt berketakken bij el kaar aan een eveneens berkehouten steel. „Met zo'n bezem kun je van al les vegen. De straat, maar bijvoor beeld ook je gazon. En 's .winters sneeuw. Als je met een gewone bezem sneeuw veegt zit die zo vol. Dat heb je met deze bezems niet". Dansen Muziek en dans was er ook op de Expositie schilderijen 19-jarige Sonja Pankow in de Eenhoorn OUWERKERK - Niets staat vast bij de negentien jarige Sonja Pankow uit Ouwerkerk wanneer zij een schilderij maakt. Olieverf, pastel, inkt. Het zijn technie ken die zij zonder schroom in combinatie met elkaar ge bruikt. In de meeste van haar schilderijen is wel een her kenbare vorm te ontdekken maar daar omheen Iaat zij haar fantasie de vrije loop. Sonja Pankow is op grond van haar werk toegelaten op de Kunstacademie in Den Haag. Zij weet heel zeker dat ze kunstenares wil worden. Van 11 tot en met 16 juli is in expositieruimte de Een hoorn aan het Havenplein te Zierikzee een tentoonstel ling van haar werk. Een gelegenheid waarbij bijna vijf tien schilderijen van Sonja Pankow worden getoond. Ingelijste tekenin gen waarbij vooral gezichtsvormen een rol spelen en de al eerder genoem de schilderijen gemaakt met verschil lende technieken. „In mijn etsen en schilderijen zijn meestal enkele on derdelen van het menselijk lichaam te herkennen en verder heb ik in de schilderijen mijn fantasie de vrije loop gelaten. Ik maak ze voor mezelf. Maar ik vind het tegelijkertijd heel belangrijk om mensen te boeien. Ik hoop dat het hen iets doet, dat ze niet zomaar doorlopen als ze mijn schilde rijen zien", aldus de negentienjarige Ouwerkerkse. Toekomstplannen Vorig jaar exposeerde zij in de Dik ke Tbren en enkele weken geleden was wat van haar werk te zien in de hal van de ZDASG-school in de Man huisstraat. Sonja Pankow werd gebo ren in Zierikzee en verhuisde tien jaar geleden naar Ouwerkerk. De be langstelling voor tekenen en schilde ren zat er al van jongsafaan in en Sonja heeft ook nooit enige twijfel gehad over haar toekomstplannen. ,,Ik wil kunstenares worden". Haar creativiteit werd de afgelopen twee jaar gestimuleerd op de Vrije Kunsta cademie te Rotterdam. In september gaat zij naar de Kunstacademie in Den Haag waar zij op grond van haar werkstukken werd aangenomen. Sonja Pankow wordt bij het maken van haar werk vooral geïnspireerd door mensen. „Naar mensen kijken. Dat vind ik het leukste dat er is. De vorm van hun gezicht en lichaam. Hoe ze kijken en bewegen". In de huiskamer van haar ouderlijk huis in Ouwerkerk maakt zij op basis van deze inspiratiebron haar schilderij en. „Soms in een dag, soms in enkele uren. Ja, ik werk in opwellingen van vervolg pagina 2 voornemen een emancipatienota te schrijven. Leden van de Stichting vervolg pagina 2 De Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland vindt dat het verzoek aan de Schouwen-Duivelandse gemeenten om tot meer eenduidigheid in het subsidiebeleid te komen tot nu toe nauwelijks resultaat heeft opgele verd. „Het subsidiëren van emanci patie-activiteiten als zodanig ont wikkelde zich in 1987 wel in positieve richting". Men tekent daarbij aan dat één gemeente (men kon bij de stich ting niet nader toelichten welke) uitermate nalatig was in de besluit vorming over subsidie-aanvragen. Met betreffende groepen werd ver schillende keren actie ondernomen naar deze gemeente. De gemeente Zierikzee heeft het Ring Promotion. De dansgroep 'Ons holt het bij het olde' bracht oude Hol landse dansen. Niet met behulp van muziek op een bandje, maar met 'live' muziek van twee accordeonistes. En om in de oud-Hollandse sfeer te blij ven onder de kramen ook een aantal met klederdrachtpoppen. In het kader van het Interkerkelijk Grote Kerk Project is de kerk op de Ring van Haamstede opengesteld. Binnen naast een boeken- en hand- werkkraam ook een tentoonstelling van Indonesische kunst. Allerlei voorwerpen uit Sulawesi (Celebes) zijn daar te zien. Voorwer pen die de To raja's uit Momasa nog steeds gebruiken, maar ook op schaal nagemaakte oude gebruiksvoorwer pen en wapens en een aantal voor beelden van de kleding zoals die daar gedragen werd en nog wordt. Avond Zoals al gemeld de eerste keer dat er ook 's avonds een en ander te bele ven was in het kader van de Ring Pro motion. Zo was er een optreden van Witte van Haemstede en gaf ook de dansgroep Ons hold het bie het olde acte de présence. Verder was er een in samenwerking met Delta Sport geor ganiseerde trimloop. Hiervoor be stond veel belangstelling. „Het is een proef en van zo'n eerste keer is er eigenlijk nog weinig te zeg gen", aldus D. N. Meulblok, secreta ris van de Vereniging Ring Promo tion. „Maar ik ben zeer tevreden met het verloop van de eerste Ring Promoti on. „Het was gezellig druk en ik denk dat het volgende week nog veel druk ker wordt want dan komt de TROS naar Haamstede. Die zijn al eens eer der geweest en toen was het ook bere- druk. Ze maken natuurlijk gratis re clame op de radio en dat scheelt". vervolg pagina 2 OOSTERLAND - Een zeer hevige regenbui zou donderdagmiddag me de de oorzaak zijn geweest van een aanrijding op de Rijksweg N-59 waarbij twee personenauto's zwaar werden beschadigd. Het ongeval gebeurde nabij De Blauwe Keet bij de afslag naar Sir- jansland. Daar stond D. R. uit Spijke- nisse met zijn personenauto voorge sorteerd om de polderweg naar Sir- jansland in te gaan rijden. R. B. uit Colijnsplaat die achter hem reed had mede door het slechte zicht vanwege de zware regen niet tijdig in de gaten dat zijn voorganger een zeer geringe snelheid had. Hij reed er achterop. Beide voertuigen werden zwaar be schadigd. Er waren geen persoonlijke verwondingen. Advertentie Vers Bakkerij gevraagd: zelfstandig met ervaring Solliciteren schriftelijk Postbus 241, 4300 AE Zierikzee Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> U6ï PÊ 8i tr Verwachting Deltagebied voor zater dag en zondag: Zaterdag: Zonnige perioden en slechts een kleine kans op een bui. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Tempe ratuur 22 graden. Zondag: Overwegend zonnig tot halverwege de middag. Daarna komt er meer be wolking en 's avonds vermoedel' ;,k regen. Minimumtemperatuur komende nacht 14 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 12 juli: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 9 juli Zon op 05.31, onder 21.59 Maan op 01.29, onder 18.28 10 juli Zon op 05.32, onder 21.58 Maan op 01.55, onder 19.46 11 juli Zon op 05.34, onder 21.57 Maan op 02.30, onder 20.52 Nieuwe maan: 13 juli (23.53) Temperatuur kustwater: 16 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een uitloper van een ho- gedrukgebied boven Frankrijk en de Golf van Biscaje bepaalt morgen en een groot deel van de zondag het weer in ons land. In de zuidwestelij ke stroming die dan over onze omge ving staat wordt toch nog vrij veel bewolking aangevoerd. Ook is er af en toe zon en blijft het op de meeste plaatsen droog. Zondag ziet het er iets beter uit maar dan wordt een onweersstoring boven West-Frankrijk weer belang rijk. Het ziet er wel naar uit dat het tot de avond vrij zonnig en warm kan worden. Sonja Pankow houdt zich bij hel maken van haar werk niet aan een bepaalde techniek of vorm. Vanaf 1 schilderijen te zien in de Eenhoorn. izijn haar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1