'De gewone dagelijkse dingen zijn net zo belangrijk als medicijnen' Bruse gloeikopmotor uit 1926 in Vlaardingse visserijmuseum J ongereninstellingen willen samenwerking Twee gewonden bij kop/staart-botsing streeknieuws 4 Ruiten kleuterschool vernield Afgestaan door machinefabriek Padmos bv BRUINISSE - Sinds enkele dagen staat in de hal van het visserijmuseum te Vlaar- dingen een Kromhout ééncylinder gloeikopmotor uit 1926. Het apparaat werd aan het museum in bruikleen afgestaan door de Bruse machinefabriek Padmos bv die ook een vestiging heeft in Stellendam. De Kromhout ééncylinder gloeikopmotor uit 1926 die Padmos uit Bruinisse in bruikleen gaf aan het visserijmuseum te Vlaardingen. Brief aan gedeputeerde staten Zeeland ZIERIKZEE - Een zevental jeugd- en jongereninstellingen heeft gedepu teerde staten van Zeeland schriftelijk medegedeeld dat zij van plan zijn om met ingang van januari 1990 als federatie samen te gaan. NIEUWERKERK - Bij een kop/staart-botsing na bij de verkeerslichten in de Rijksweg N-59 bij Nieu- werkerk zijn twee mensen zodanig verwond dat ze moesten worden overgebracht naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. De aanrijding gebeurde woens dagmorgen om ongeveer 10.20 uur. Vanuit de richting Zierikzee reed een lange rij auto's over de Rijks weg N-59 in de richting Bruinisse. Volgens de rijkspolitie ging het bijna om een file Toen men weer in beweging kwam, na gewacht te hebben voor het rode verkeers licht bij Nieuwerkerk, begon P. L. uit Rotterdam met zijn personen auto om een onbekend gebleven reden opnieuw te remmen. H. K. uit Willemstad die, eveneens met een personenauto, achter hem reed reageerde nog op tijd door ook te remmen. Maar C. A. D. uit Vlissin- gen die daarachter reed had de remmanoeuvres niet tijdig in de gaten. Hij botste op zijn voorgan ger die doorschoot tegen de auto van P, L. Weggesleept De botsing kwam zo hard aan dat twee personenauto's moesten worden weggesleept omdat ze niet meer konden rijden. Het waren de voertuigen van C. A. D. uit Vlis- singen en H. K. uit Willemstad. Zij werden respectievelijk aan de voor- en de voor- en achterzijde be schadigd. In allebei de auto's zat een pas sagier die bij de aanrijding zoda nige verwondingen opliep dat op name in het Zierikzeese Rode Kruisziekenhuis nodig bleek. P. L. uit Rotterdam kwam er het beste af. Zijn auto werd aan de achterzijde beschadigd maar kon nog wel op eigen kracht voortrij den. De zeven jongerenorganisaties, te weten de Provinciaal Hervormde Jeugdraad, het Diocesaans Instituut voor Jeugd- en Jongerenwerk, de Ka tholieke Plattelands Jongeren, de Stichting Overleg Kindercentra Zee land, Scouting Zeeland, de Zeeuwse Organisatie ter Ondersteuning van het Sociaal Cultureel Werk en het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd- en Jongerenwerk willen door deze sa menwerking een grotere doelmatig heid bewerkstelligen, overlappingen voorkomen en mogelijke leemten in het jeugd- en jongerenwerk in Zee land opvullen. Die samenwerking moet gestalte krijgen in de vorm van een federatie, waarin vertegenwoordigers van de zeven organisaties zitting zullen ne men. Deze federatie, die met ingang van januari 1990 zal gaan functione ren zal zich in het bijzonder bezighou den met'het regelen van personeelsza ken, huisvesting en het opstellen van één gezamenlijke begroting. Verder zal deze federatie optreden als ge sprekspartner van de overheid bij on derhandelingen. Behalve de zeven genoemde instel lingen biedt de nieuwe federatie ook de mogelijkheid voor het toetreden van andere organisaties. De samen werking van deze jeugd- en jongeren organisaties biedt meer mogelijkhe den om als organisatie in te spelen op allerlei ontwikkelingen in de samen leving zonder dat dit ten koste gaat van de identiteit van de aangesloten organisaties. Verbreding De briefopstellers stellen in hun schrijven aan gs verder dat door deze samenwerking voldaan is aan de ver brede doelstelling: de provinciale overheid krijgt voortaan te maken met één bestuur, één begroting en één jaarplan. De zeven organisaties vra gen de provincie dan ook of deze in kan stemmen met deze samenwer kingsvorm. DEN HAAG - Koningin Beatrix en prins Claus brengen waarschijnlijk in de eerste helft van volgend jaar een staatsbezoek aan China. Direc teur F. van der Voet van de Rijksvoor lichtingsdienst wilde dit weliswaar niet formeel bevestigen, maar ook niet ontkennen. De machine is van het type M/O en heeft een vermogen van 15 pk. Hij is ongeveer een 1,5 kubieke meter groot en werd vanaf 1920 tot aan de Tweede Wereldoorlog vooral gebruikt voor de voortstuwing van vissersvaartuigen en binnenschepen. Gereviseerd Machinefabriek Padmos heeft de oude motor ter gelegenheid van de nieuwe bestemming helemaal gerevi seerd. Dat houdt in dat de machine eventueel weer zou kunnen draaien. Hoewel de directie van het visserij museum dat graag zou willen wordt er voorlopig van af gezien vanwege de ingrijpende en kostbare voorzie ningen die daarvoor nodig zouden zijn. Het in bruikleen krijgen van de motor betekent een grote aanwinst voor het museum. Eeuwenlang was de zeevisserij aangewezen op het zeil- vermogen van de schepen en daar mee afhankelijk van weer en wind. Rond de eeuwwisseling werd voor het eerst mechanische voortstuwing toegepast bij visserijschepen. Sinds dien voltrok zich geleidelijk een spectaculaire verandering die niet beperkt bleeft tot het uiterlijk van de schepen, maar ook van invloed was op het visserijbedrijf en het le ven van de vissers aan boord. Deze ommekeer is in het museum zicht baar in de schepenzaal. De gedaantewisseling van de vloot, met als feitelijke oorzaak de mecha nisering, kon tot nu toe niet in beeld worden gebracht. Een lacune in de presentatie waarin nu is voorzien dankzij de medewerking van direc teur P. Padmos. In augustus en sep tember zal het beeld van de verande ring van de vissersvloot nog versterkt worden met een expositie van etsen van de Amsterdamse kun stenaar Oscar Verpoorten die is ge wijd aan de visserij, de schepen en hun voortstuwing vooral in vroeger tijd. Mechanische krachtbron Verpoorten laat zich bij zijn werk al vele jaren inspireren door de mecha nische krachtbron van de scheep vaart 'in allerlei gedaanten. Het vis serijmuseum is geopend op werkda gen van 10.00 tot 17.00 uur en op zon en feestdagen van 14.00 tot 17.00 uur. NOORDGOUWE Collecte De collecte ten bate van het Epi- lepsiefonds heeft in Noordgouwe 192,65 opgebracht. Gevers en collec tanten wOrden bedankt. GOES Stoomtram De ANWB houdt zaterdag 16 en zondag 17 juli vanuit Goes de zoge naamde Stoomwandeling. Dit is een combinatie van een rit» met een nostalgische stoomtram en een aan tal wandelingen. Deelnemers stap pen om 11.45 uur op het station Goes op de ANWB-tram van de toeristische museum stoomtram Goes-Borssele. De rit voert door het boeiende en af wisselende landschap van Zuid-Beve land naar Oudelande. Hier wordt de loc weer opgepord en aan de andere kant van de tram gemanoeuvreerd. Vanaf dit punt kunnen wandelaars een wandeling maken van zestien ki lometer naar 's-Gravenpolder. Voor een wandeling van elf kilometer kan men met de tram terugrijden naar Baarland. Voor de kortste wandeling kan men mee terugrijden naar Kwa- dendamme en daar een rondwande ling maken van zes kilometer. Na een van de wandelingen te hebben ge maakt, kan de wandelaar weer op de tram stappen en terugrijden naar Goes, waar men om 17.45 uur arri veert. Op zaterdag rijdt een restaura tiewagen mee en op zondag wordt een restauratie geïmproviseerd. De ver- trekpost is gevestigd in de stations restauratie van het NS-station in Goes, en is geopend van 10.30-11.45 uur. MIDDELBURG Orgelconcert Onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum wordt dinsdag 12 juli in de Nieuwe Kerk te Middelburg een concert gegeven door de Haagse orga nist Sander van Marion. Nog steeds bespeelt Van Marion het orgel vanuit het ideaal dit instrument zo dicht mo gelijk bij het publiek te brengen. Het gevarieerde programma dat wordt uitgevoerd kreeg dit keer de titel Klanken uit 500 jaar orgelmuziek mee. Het concert begint om 20.00 uur. VLISSINGEN Kermis In Vlissingen is het van zaterdag 16 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF tot en met zondag 24 juli weer ker mis. Het spektakel gaat dagelijks van start om 10.00 uur en duurt tot 24.00 uur. Er worden in totaal dertig attracties geplaatst, evenals voor gaande jaren. Donderdag 21 juli is er omstreeks 22.30 uur een traditioneel groots voorwerk. Bij slecht weer schuift dit een dag op. BURGH-HAAMSTEDE - Het schoolgebouw aan de Bernhard- straat te Burgh-Haamstede waarin de jongste groepen van basisschool de Kirreweie zijn gehuisvest werd beschadigd doordat vier ruiten wer den ingegooid. Dat gebeurde tussen zaterdag 2 juli en woensdag 6 juli. De precieze om vang van de schade is niet bekend. De rijkspolitie verzoekt mensen die wat hebben gezien dat meer duidelijk heid kan geven over de daders om contact op te nemen. Tblefoon 01110- 14055. 85-jarige mevrouw Koets uit Ellemeet werd zestig jaar geleden arts ELLEMEET - Op haar 85e jaar is ze, na gevallen te zijn, wat moeilijk ter been. Maar in haar hoofd zijn de gebeurtenissen van de afgelopen tientallen jaren glashelder gere gistreerd. Tot in details weet ze te vertellen van de jaren die ze als arts, echtgenote en moeder doorbracht in Indonesië en Amsterdam. De jaren die volgden nadat mevrouw A. Koets-van Oord in juni 1928 aan de Rijksuniversiteit in Utrecht haar studie medicij nen voltooide. Zestig jaar daarna haalt zij in haar woning in Ellemeet herinneringen op aan die tijd. Het was bij Adriana van Oord geen kwestie van lang twijfelen en naden ken om erachter te komen welk be roep zij zou kiezen. „Mijn vader was arts en mijn grootmoeder was diako- nes. Ik denk dat het er een beetje in zat. Toen ik ongeveer zes jaar was, was ik nogal eens ziek. Naar later bleek door een chronische blinde darmontsteking, moest ik soms maandenlang school verzuimen. Ik vond dat niet leuk en daardoor werd ik vastbesloten om arts te worden. Ik wilde uitvinden hoe ziektes ontston den en er wat aan doen". Opleiding Ondanks het regelmatige school verzuim doorliep Adriana van Oord met goed gevolg de lagere school in Rotterdam waar zij werd geboren. En ook het gymnasium en de studie me dicijnen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht werden achter elkaar vol bracht. „Het was een hele gezellige tijd waarin we als jongens en meisjes heel open en sportief met elkaar om gingen". Een van haar medestuden ten die letteren studeerde J. P. Koets zou haar echtgenoot worden. „Hij kon een betrekking krijgen in Ban doeng Indonesië. We hadden beiden wel zin om de wijde wereld in te gaan en daarom zijn we daar naar toe ge gaan". Dat was begin 1929 weet mevrouw Koets nog precies te vertellen. Zij kreeg als arts een betrekking in een polikliniek van het universiteitszie kenhuis waar zij vooral kinderen be handelde. „Dat was niet zulk moei lijk werk. De behandeling was gra tis. Daardoor kwam het regelmatig voor dat kinderen net deden of ze erg moesten hoesten. Ze konden dan naar de polikliniek komen en daar voetballen op het veld. Dat vonden ze leuk". Korte tijd later verhuisde het echtpaar naar Djakarta waar me vrouw Koets les gaf aan de verpleeg kundigen. „Ik heb er ook erg veel ge leerd van mijn collega-artsen. Ik had natuurlijk mijn opleiding gehad. Maar lang niet alles van de huid- en geslachtsziekten die in Indonesië veel voorkwamen. De kinderen zijn daar veel eerder geslachtsrijp dan hier in het westen. Er kwamen jon getjes van 13 jaar die al een ge slachtsziekte hadden. Dan kregen ze van mijn collega een klap om hun oren. Maar ook medicijnen". Vele herinneringen heeft mevrouw Koets aan het kamp waarnaar zij werd geïnterneerd toen de oorlog met Japan uitbrak. Zij had inmiddels zes kinderen en haar man werd naar Bir ma gevoerd om aan de spoorlijn te werken. Hoewel zij niet of amper over medicijnen en medische hulp middelen kon beschikken kon zij in die tijd, mede door haar beroep, veel betekenen voor haar kampgenoten. Kwetsbaarheid „Iedereen was ziek en door de ver grote kwetsbaarheid op een andere manier, met andere symptomen, dan gebruikelijk was. Maar ik had geen boeken om wat op te zoeken. Ik moest heel goed mijn hoofd gebrui ken om de ziektes te herkennen en er wat aan te doen". Een van de belang rijkste elementen om aan de genezing bij te dragen was het medeleven en de adviezen die mevrouw Koets ver strekte aan haar medekampbewo ners. „Ik kon niet veel anders doen om dat ik de middelen niet kreeg van de 'geliefde Jappen'. Er was geen geld, geen medicijnen en geen vervoermid del. Maar meeleven kon ik wel en dat is in zo'n situatie een van de belang rijkste dingen. Ik sliep heel weinig. Ik zei altijd: als je niet goed bent mag je in mijn tenen knijpen". In die periode heeft mevrouw Koets leren improviseren. „Ik weet nog dat iemand vreselijk pijn had in de heup. Ik had het vermoeden dat er een ont steking zat. Daarom besloot ik er een grote, dikke naald in te steken om te kijken of er pus uitkwam. En dat was inderdaad het geval, twee bekkens". Mevrouw Koets gebruikte haar medi sche achtergrond verder voor het ge ven van adviezen en eenvoudige in grepen. „De meeste mensen hadden kapot gelopen voeten omdat er bijna geen schoenen te krijgen waren. Het enige wat ik eraan kon doen was het zoveel mogelijk bijschaven van het eelt. We zaten met duizend proble men. Ik was blij dat ik arts was. Als de mensen zich naar voelden kon ik met ze praten. Ze adviezen geven. Over het eten bijvoorbeeld. Dat ze dat beter gelijk konden opeten in- plaats van bewaren. Alles was name lijk zo vuil in het kamp. Zelfs de lucht. Daardoor was de kans groot dat het besmet werd bij bewaring". Ook de echtgenoot van de arts, dr P. J. Koets bewaart vele herinneringen aan die tijd. Een van de dierbaarste daarvan is aan het moment dat hij hoorde dat zijn.vrouw nog in leven was. „Ik was toen in Singapore, waar ik in de gevangenis had gezeten en daarna in dienst moest. Tben een aan tal vrouwen werd afgevoerd hoorde die hoe mijn naam was zeiden ze: We kennen uw vrouw. Ze zit in het kamp en het is zo'n bijzonder iemand. Ik was heel ontroerd". Na 1945 kon het echtpaar terugke ren naar Djakarta. De oorlog was voorbij. Maar het improviseren niet. „Het was een chaotisch geheel. Het was passen en meten want we had den niets. Waterleiding en elektrici teit werkten onregelmatig en de me dicijnen die werden aangevoerd wer den niet verdeeld. We braken gewoon de kisten open en namen wat we no dig hadden en te pakken konden krijgen. Djakarta was toen verdeeld in wijken en ik had ook een wijk on der mijn hoede om medische zorg te geven. Ik weet nog dat artsen uit het westen vol goede moed en idealisme hier naartoe kwamen. Na een half jaar waren ze weer weg. Je moest zo improviseren". Na de souvereiniteitsoverdracht van Soekarno keerde het echtpaar in 1950 terug naar Nederland. „We gin gen in Amsterdam wonen waar mijn man als lerlaar aan een gymnasium ging werken". Mevrouw Koets werkte zelf met periodes als waarneemster als hoofd van een zuigelingenbureau en als controlerend geneesheer. „Dat was erg leuk. Ik ging heel Amster dam door". Mevrouw Koets is naar haar zeggen nooit anders behandeld omdat zij een vrouwelijke arts was. „Als ik bij mannen aan hun bed kwam zeiden ze wel eens: O komt u. Dan zei ik: Ja, vindt u het goed?". Volgens de 85- jarige arts zijn vrouwen veelzijdiger in hun manier waarop ze de patiënt benaderen. „Wij schrijven niet alleen medicijnen voor maar letten ook op of de mensen goed liggen. Op wat ze eten en of de buren weten dat ze ziek zijn". Na zestig, niet altijd even gemak kelijke, jaren omschrijft mevrouw Koets het beroep arts nog steeds als 'een heerlijk beroep'. „Het is een erg menselijk beroep. Je probeert niet alleen de tenen of het hoofd te gene zen maar je hebt te maken met de he le mens. De gewone dingen van iede re dag horen er net zo bij als ingewik kelde medicijnen. Vrouwen voelen dat aan. Sommige mannen ook hoor". Mevrouw A. Koets uit Ellemeet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4