Feest bij echtpaar „Noodzaak tot vorm van samenwerking dringt zich steeds meer aan ons op" Blauwe vlag voor schoon strand Opnieuw oesterziekte in Ooster- schelde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 juli 1988 Nr. 24365 3 Zuidhoek-directeur P. j. de Groot over mogelijk samenwerkingsverband met Betho in Goes: Directeur P. J. de Groot: ,,Ook op lan gere termijn toekomstmogelijkhe den voor De Zuidhoek waar we als schap mee te maken krij gen", aldus C. Bij de Vaate, voorzitter van het bestuur van De Zuidhoek. „Gedeputeerde staten willen in het kader van een nieuwe gemeenschap pelijke regeling een aantal schappen samengevoegd zien. En dat moet zijn beslag krijgen voor 1990". Het personeel van De Zuidhoek verwijt het bestuur dat deze de wer kelijke problemen uit de weg zou gaan door voor een mogelijk samen werkingverband te kiezen. Bij de Vaate draait die redenering om. Hij stelt dat het bestuur in feite zijn nek heeft uitgestoken door een mogelijk samenwerkingsverband be spreekbaar te maken. „En daar is juist moed voor nodig. Maar ik be grijp dat dat bij het personeel verve lend overkomt, maar je kunt je kop niet in het zand steken en we willen ook graag in goed overleg met het personeel verder gaan. We willen ook hun visie horen". Beperkingen „Je zit binnen een werkvoorzie ningsschap gewoon met een aantal beperkingen. Je kunt niet alle soor ten werk aannemen. Gewoon omdat je de capaciteit daarvoor niet in huis hebt. Want het is ook heel belangrijk dat je voor alle personeelsleden'wérk' vindt waarin ze goed kunnen.functio,- neren. En we hebben te maken met nogal wat verschillende prestatieni veaus". De Groot stelt dat ook een concur rentie waar De Zuidhoek mee te ma ken heeft een belangrijke rol speelt. „De concurrentie is moordend. En door bezuinigingen bij de gemeenten is er bijvoorbeeld voor de buiten dienst van De Zuidhoek beduidend minder werk". YERSEKE - Bij oesters in oesterpercelen in de Ooster- schelde is opnieuw de oester ziekte Bonamia Ostrea vastge steld. Het virus waarmee de oesters zijn besmet is niet ge vaarlijk voor de mens, maar de oesters gaan er op den duur aan dood. Het ministerie van landbouw en visserij heeft de vissers van wie de percelen zijn besmet daarom opdracht gegeven de oesters op te vis sen. Probleem voor de vissers is dat er momenteel nauwe lijks oesters worden gegeten, omdat deze vol zaad zitten. De oesterziekte heeft al eer der de oesterteelt lamgelegd. Vorig jaar heeft het ministerie bij wijze van proef voor het eerst weer ongeveer tien perce len vrijgegeven voor de oester teelt. Eind maart, begin april zijn in die percelen oesters uit gezet. De oesters in vijf van de s pëfCëLen .zijn' öp hét 'virus om; el Uit het onderzoek is geble ken clat drie percelen'licht'èn één ernstig met het virus,zijn besmet. Omdat de incubatie tijd voor het virus drie maan den bedraagt, wordt niet uitge sloten geacht dat ook andere percelen zijn besmet met de ziekte. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 Of 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Het was feest bij het Zierikzeese echtpaar J: W. Stoutjesdijk en J. Stout jesdijk-v an der Panne. Samen met hun vijf kinderen, zeven kleinkin deren en een achterkleinkind vierden zij het feit dat ze 55 jaar geleden in het huwelijk traden en daar nog steeds geen spijt van hebben. ,,Als ik mijn vrouw niet meer had kon ik mezelf ook wel afschrijven", aldus de 77-jarige Stoutjesdijk. Hij is een geboren en getogen Zierikzeeënaar die vanaf zijn veertiende jaar als huisschilder werkzaam was bij verschillende bedrijven in Zierikzee. ..Het langste bij Beuzenberg". Mevrouw Stoutjesdijk werd gebo ren in Scharendijke en leerde haar man kennen toen ze kwam 'dienen in de stad'. Het echtpaar woont al vele jaren aan de ScheepstimmerdijkIn de win termaanden maken zij olieverfschilderijen en pentekeningen van Zierikzee se stadsgezichten en landschappen. Een hobby die meneer Stoutjesdijk al ve le jaren heeft en zijn echtgenote sinds kort. Een andere grote hobby van de bruidegom is tuinieren en hij speelt ook mondharmonika. Zijn vrouw houdt van borduren en kan goed breien. Het 55-jarig huwelijk werd in familiekring gevierd met een partijtje bowlen en een lekker etentje. ZIERIKZEE In memoriam Deze week is de in Leiden woonach tige ir Marinus Johannes Frans Koopman overleden. Koopman is in 1910 geboren in Zierikzee. In zijn le ven was hij eertijds opperhoutvester in Nederlands Indië. Ook was hij oud-directeur van het rijksproefstati on voor de zaadcontrole in Wagenin- gen. Geslaagd Aan de Lagere Land- en Tuinbouw school te Sommelsdijk zijn de volgen de scholieren uit Schouwen-Duive- land geslaagd voor het diploma. Hajo de Bakker (Scharendijke), Willem Charité (Bruinisse), André Joziasse (Sirjansland), Marleen Maris (Zierik zee) en Jaap van de Panne (Kerkwer- ve). Kunst In de Grote Kerk te Zierikzee is van 9 tot 23 juli een expositie van de Zeeuwse Kunstkring. De tentoonstel ling is geopend van maandag tot en met zaterdag van 11.00-17.00 uur. Gast-exposanten zijn Han van den Broeke, Wim Hofman en Do van Rijn. Ook leden van de Zeeuwse Kunst kring geven acte de présence: Leen- dert Beye, Liesbeth Binckhorst, Ad en Tessa Braat, Cocky Bruijnzeel, Bulthuis, Miems van Citters, Waalco Dingemans, Ger van Dijk, Saskia Eg- gink, Marijke Folkertsma, Tie Hof, Hansje den Hollander, Els Holle- brandse, Rob Holman, Peter Jansen, Juul Kortekaas, Ton Lamper, Marja de Lange, Gerard Menken, Renée Mink, Matthy Murre en Gerda Rut- ters. Boekenmarkt Korfbalvereniging All Ready in Zierikzee houdt zaterdag 16 juli een boekenmarkt onder de Beuze. De ver koop van de vele honderden oude en nieuwe boeken begint om 08.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Afscheid Na een vijfentwintigjarig dienst verband bij de Kruisvereniging Schouwen-Duiveland neemt wijkver pleegkundige W. C. Steutel afscheid. Ter gelegenheid hiervan is er vrijdag 15 juli een receptie in het dorpshuis te Burgh-Haamstede. Een en ander is van 20.00-21.00 uur. BROUWERSHAVEN Collecte Het Nederlandse Rode Kruis heeft in Brouwershaven met een collecte 5484,90 gulden opgehaald. De organi satie dankt collectanten en gevers. OUWERKERK Collecte Ter bestrijding van de epilepsie is in Ouwerkerk 295 gulden opgehaald door de collectanten Linda, Guusta, Mendy, Jacky, Rianne en Diana. De organisatie dankt zowel de collectan ten als de gevers. OOSTERLAND Geslaagd Jan Joost Dorst Jzn. is geslaagd voor het examen werktuigbouwkun de en motorvoertuigentechniek aan de MTS Zuid te Rotterdam. Dorst woont in Oosterland. GOES Examen Aan de Voetiusscholengemeen- schap voor Atheneum, HAVO en MA VO op Reformatorische Grondslag te Goes is ook een aantal Schouwen- Duivelanders geslaagd voor het exa men. HAVO: Annelies Walhout (Haamstede), Dies Bal (Oosterland) en Peter van der Wekken (Sirjans land). MAVO: Alinda Hilgen (Brou wershaven), Rozie de Jonge (Bruinis se), José Bil, Erik de Vlieger en Maurice de Vlieger (Kerkwerve), Co- rinne van der Wekken (Noordgouwe), Chris Bolle, Edith Dooge, Ina Han zen, Linda Meerman, Martin van Nieuwendijk, Rian Otte en Peter van Wijck (Oosterland), Silvia de Romph, Simon Schot en Martin Sprengel- meijer (Zierikzee) en Marleen Brou wer, Wim Flikweert, Margreet La beur en Rina Kik (Nieuwerkerk). VEERE Visserijdag In Veere is het dinsdag 19 juli van 11.00-18.00 uur visserijdag. Deze spe ciale thema-dag omvat ondermeer garnalen pellen, visfileren, verkoop van vis bij opbod, netten boeten, een video over de visserij, haring wedstrijd (wie er de meeste kan eten), mosselen eten en bezichtiging van een vissersschip. Concert In de Grote Kerk te Veere wordt za terdag 16 juli een concert gegeven door het kamerorkest de Drieklank uit Middelharnis en het kamerorkest KSD Den Haag onder leiding van Henk van Dijk. Het concert begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De Nederlandse afdeling van de Europese Stichting voor Milieu-opvoeding in Alkmaar heeft dit jaar de blauwe vlag toegekend aan de gemeenten Schoorl, Valkenisse, s-Gravenzandc, Noordwijk, Ameland en Domburg voor hun 'schone stranden. De gemeenten Vlieland en Lauwersoog worden onderscheiden uoor hun scho ne havens. Terschelling en Westerschouwen worden beloond voor het schoonhouden van zowel hun havens als stran den. De president van de Foundation for Environmetal Education. H. Wals, en J. Tachmintzis, die de Europese Com- ■missie - het dagelijks bestuur van dc Europese Gemeenschap - vertegenwoordigt, zullen de vlaggen vandaag, donderdag, in Noordwijk aan de betrokken gemeenten overhandigen. De blauwe vlag, ingesteld in het Europese jaar van het milieu (1987), wordt toegekend aan kustgemeenten die voldoen aan een aantal specifieke eisen. De stranden en jachthavens moeten schoon zijn. Het water mag niet zijn vervuild. De gemeenten moeten over voldoende sanitaire voorzieningen beschikken en opslagmogelijkheden hebben voor afval. Tevens moeten zij zich middels een daartoe op gericht centrum toeleggen op milieu-educatie en stimulering van milieuvriendelijk gedrag. ZIERIKZEE - „Ik wil wel vechten voor het zelfstandig houden van De Zuidhoek, maar je mag natuurlijk de rea liteit niet uit het oog verliezen". Aan het woord is drs. P. J. de Groot, directeur van het Zierikzeese werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek. Hij stelt dat de noodzaak om te komen tot een vorm van samenwerking met een ander werkvoorzieningsschap zich steeds meer opdringt. „Maar daarbij wil ik duidelijk stellen dat de locatie van De Zuidhoek op zich zeker niet in gevaar zal komen. Ik zie ook op langere termijn wel toekomstmogelijkheden voor De Zuidhoek". Vorige week ontstond op het werk voorzieningsschap nogal wat commo tie toen bekend werd gemaakt dat het bestuur van De Zuidhoek in prin cipe wel met de Betho wilde praten over een mogelijk samenwerkings verband tussen Betho en Zuidhoek. Het Overlegorgaan (OVO) belegde on middellijk een vergadering en er werd een handtekeningenactie op touw gezet. „Ik kan me die reactie wel voorstellen", aldus De Groot. Hij tekent daar wel bij aan dat er in feite nog niets besloten is. ningsschappen onbeheersbaar wer den. Men zocht naar mogelijkheden om die kosten beter in de hand te houden. „De commissie Drees heeft zich bezig gehouden met het zoeken naar objectieve verdeelcriteria voor het werk van de schappen. Maar ze zijn er nog niet uitgekomen. En daar om heeft men ervoor gekozen de fi nanciële resultaten over 1985 als uit gangspunt te nemen". Tegenvaller Onderzoek De Groot stelt dat er nu allereerst gekeken moet worden wat een even tueel samenwerkingsverband met de Betho in Goes voor De Zuidhoek voor gevolgen heeft. De Groot volgde in 1986 J. Pomper op als directeur van het werkvoorzieningsschap. Ook toen al werd er gepraat over samen werking met de Betho. In een vraaggesprek zei De Groot toen: „Samenvoegen doe je alleen als het echt moet". Ook stelde hij des tijds dat er zeker nadelen aan een eventueel samenwerkingsverband zitten. Hij voerde onder andere aan dat je als kleine partner wellicht minder te vertellen hebt in een sa menwerkingverband met een groter schap. „Ik sta nog steeds achter die uit spraken", aldus De Groot. „Maar we moeten realistisch blijven. De om standigheden zijn op het ogenblik voor de werkvoorzieningsschappen erg moeilijk. Het is niet alleen de budgetfinanciering waar we mee te maken hebber/ maar ook de wet op de gemeenschappelijke regelingen. Daarin wordt als eis gesteld dat een aantal schappen met elkaar samen moet gaan werken. Voor 1990". Voor De Zuidhoek betekende dat een financiële tegenvaller. „En in een kleine regio als deze voel je zo'n te genvaller veel sterker. Het draagvlak is veel kleiner". Dat houdt weer in dat de gemeenten het tekort moeten dekken middels een bedrag per inwo ner. Tot de invoering van de budgetfi nanciering betaalde men ih de regio tussen de 2 en 3 gulden per inwoner. Geen hoog bedrag. De gemeenten krijgen echter ook van rijkswege steeds minder geld in handen en zijn zeer voorzichtig ge worden in hun uitgaven. „Die staan echt niet te springen om een hogere bijdrage aan De Zuidhoek beschik baar te stellen". „En als je dan gaat vergelijken met het verleden dan ontkom je toch niet aan de conclusie dat de situatie van de schappen veel onzekerder is ge worden", aldus De Groot. „Eerder be taalde het rijk 80 procent van de kos ten en moesten de gemeenten de resterende 20 procent ophoesten. Dus je had in ieder geval toch voor 80 pro cent zekerheid". Samenvoeging „Maar de financiële situatie is ei genlijk maar een van de problemen Budget „Het punt is dat er een aantal din gen samenvalt", aldus De Groot. „De budgetfinanciering is een systeem waarbij de rijksbijdrage wordt geba seerd op het financiële resultaat van een schap. De minister heeft daarbij het resultaat over 1985 als uitgangs punt genomen. En dat was voor De Zuidhoek een prima jaar zodat we in feite gestraft worden voor het feit dat we goed draaien". De Groot stelt dat de invoering van de budgetfinancie ring een aantal werkvoorzienings schappen in ernstige financiële pro blemen heeft gebracht. „Ik wil niet direct zeggen dat De Zuidhoek in ernstige financiële pro blemen zit, maar ik zal niet ontken nen dat de budgetfinanciering on gunstig uitpakt voor De Zuidhoek". De budgetfinanciering werd inge voerd omdat de rijksoverheid stelde dat de kosten van de werkvoorzie- Voorzitter C. Bij de Vaate: ,,Kop niet in het zand steken". overtuigend kan aantonen dat een sa menwerkingsverband met een ander schap niet noodzakelijk en niet aan trekkelijk is bestaat er de mogelijk heid dat men zelfstandig kan blijven. Bij de Vaate: „Maar dat moet je met harde gegevens aan kunnen tonen en dat is erg moeilijk. Er zijn argumen ten tegen een samenwerkingsver band aan te voeren maar ook voor een samenwerkingsverband". Het personeel van De Zuidhoek verwijt de leiding dat er te weinig aan acquisitie gedaan is. De Groot: „Maar dat is niet zo simpel. Als je dat werkelijk goed zou willen aanpak ken zou je er iemand voor aan moeten trekken. En dat kan De Zuidhoek ge woon niet betalen. Daar zie ik echt geen mogelijkheden voor". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Uitzondering In de wet op de gemeenschappelij ke regelingen zit ook een ontsnap pingsclausule ingebouwd. Als men Ondanks de problemen waar De Zuidhoek mee te kampen heeft zien zowel Bij de Vaate als De Groot de toekomst toch met optimisme tege moet. „Ik zie ook op termijn goede toekomstmogelijkheden voor dit be drijf. We hebben altijd redelijk ge draaid en ik zie geen reden waarom dat in de toekomst zou veranderen". 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3