Sproeibedrijf Prince rondvluchten houdt met helikopter Mogelijk 200 doden bij ramp platform Noordzee O (/fa/M C- Hé, pontje 'Een ambachtelijke ontspanning tussen inspannende schrijfwerk' VERWIJS banketbakker VERWIJS BWt/M pe DE ZIERIKZEESCHE COURANT <v\' \\V. 1?>V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zuidhoek Medicijnen Philipsdam Singelloop De noodzaak tot een vorm van samenwerking De 85-jarige mevrouw Koets uit Ellemeet blikt Het is zover. De Philipsdam is .berijdbaar" en Een afgetekende overwinning van de Singel- dringt zich aan De Zuidhoek op. (Pag. 3). terug op haar artsentijd. (Pag. 4). Bruinisse vierde feest met een vleugje wee- loop voor Leon van der Velden. (Pag. 9). moed. (Pag. 5). DONDERDAG 7 JULI 1988 144ste jaargang Nr. 24365 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het leven is een voortdurend afscheid nemen. EUse von Heyking Tijdens braderieën en evenementen SCHUDDEBEURS - Deze zomer wordt aan een aantal braderiën en andere evenementen op Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee een nieuwe attractie toege voegd. Voor enkele tientjes kan iedere belangstellende 'de lucht in' om zijn woonplaats of vakantieverblijf van uit een hoge positie te bekijken via een rondvlucht met een helikopter. Een initiatief van Ton Prince uit Zonne- maire die in de regio bekend is vanwege het sproeivlieg- tuigbedrijf dat hij sinds 1973 runt. Prince kwam op het idee om rond vluchten voor particulieren te organi seren vanwege de enthousiaste reac ties van mensen die een keertje meevlogen met de Hughes 300 heli kopter die hij in januari van dit jaar aanschafte. In eerste instantie met de bedoeling om de helikopter in te zet- Advertentie Vers Bakkerij gevraagd: zelfstandig met ervaring Solliciteren schriftelijk Postbus 241,4300 AE Zierikzee ZWOLLE - Mr. J. A. M. Hendrikx (47) heeft tijdens zijn installatie als Commissaris der Koningin van Over ijssel aangekondigd dat hij bijzonde re aandacht zal schenken aan het wegwerken van de achterstand van vrouwen in het burgemeestersambt. Ook zal hij zich sterk maken voor de doorstroming van zittende burge meesters. „Ik besef overigens dat bei de doelstellingen wel eens met elkaar strijdig kunnen zijn", zo verklaarde mr. Hendrikx (CDA), die als Commis saris der Koningin de minister van binnenlandse zaken adviseert over de benoeming van burgemeesters. ten voor het besproeien van het bouwland van de agrariërs die daar voor een verzoek indienen bij Prince. Schitterend Hoewel die sproeiwerkzaamheden nog steeds het belangrijkste onder deel van de werkzaamheden met de helikopter blijven, heeft Prince be sloten het toestel ook in te zetten voor andere meer commerciële doelein den, zoals rondvluchten. „Iedereen die een keer meevloog vond het schit terend en ik kreeg verschillende ke ren het advies om dergelijke vluchten op grotere schaal te organiseren", al dus Prince. Hij gebruikte zijn nieuwe toestel onder andere om de televisie mensen rond te vliegen die de ver slaggeving van de marathon van Rot terdam verzorgden. De Hughes 300 helikopter werd ge produceerd in Amerika en werd door Prince aangesch uit omdat het de mo dernste. en de grootste van de kleine helikopters is die op de markt zijn. „Er kunnen tegelijkertijd twee pas sagiers plus een vlieger in". De toestellen worden gevlogen door Ton Prince zelf of zijn free-lance mede werker R. Schoenmakers uit Tilburg. „Het is de bedoeling dat we steeds vluchten van zes a zeven minuten maken. De passagiers hebben daar bij een grote inspraak over het ge bied waar we overheen vliegen. Hoe wel we natuurlijk niet het hele eiland kunnen overvliegen in die tijd. Maar het is bijvoorbeeld wel mogelijk om vlak boven het woon huis of vakantieverblijf van de pas sagiers te vliegen als ze dat willen". Volgens piloot Schoenmakers geeft een vlucht met een helikopter nog een grotere vliegsensatie dan met een vliegtuig. „Het verschil met een vliegtuig is dat een helikopter recht omhoog stijgt en het uitzicht veel mooier is. Dat komt omdat het niet zo snel gaat. En iedereen zit voor in het toestel zodat men rondom alle kanten kan uitkijken". De helikopter vliegt volgens de piloot op een gemiddelde hoogte van 200 meter maar kan heel snel dalen en stijgen. Grote belangstelling Tóen het toestel afgelopen zaterdag voor het eerst werd ingezet bij een braderie in Herkingen (Goeree- Overflakkee) bleek de belangstelling voor de vluchten zeer groot te zijn. „De mensen stonden in rijen te wach ten zodat we hebben doorgevlogen tot het donker werd. We mogen maar tot zonsondergang vliegen". Ton Prince heeft al een hele lijst van evenementen waarbij de heli- koptervluchten tot de attracties zul len behoren. De eerste daarvan is de Brouwse Dag aanstaande zaterdag in Brouwershaven. Als vliegveld fun geert daar het sportpark Onder de Molen. Verder gaat Prince met zijn toestel op 16 juli naar Oosterland waar een jaarmarkt wordt gehouden en op 6 augustus naar de Vlasdag in Dreischor. Verder bestaat de kans dat helikoptervluchten gemaakt kunnen worden tijdens de Toeristen- dagen in Zierikzee en de Havendag die op 27 augustus in Zierikzee wordt gehouden. „Dat is nog niet helemaal rond". Volgens Prince is een van de voor delen van de attractie helikopter- vluchten dat het zeer snel te organise ren is. „Als er een aanvraag binnen komt kan ik het in een week rond hebben. We hebben toestemming van de rijksluchtvaartdienst om bij eve nementen rondvluchten te maken bo ven de dorpen. Als we een evenement op het oog hebben zoeken we een veld uit om te landen. Liefst een stuk grond dat vlak bij de bebouwde kom ligt. Dan moeten we alleen nog een verklaring van geen bezwaar hebben van de eigenaar van het veld en de ge meente waarin het ligt. Dat is vol doende". 'k Zd d'r noe wè nie wakker van lègge; Dat noe Vrek wi nie Ma, dat j't 'r noe bie mó laete zitte, Kiek, dat pruum'k zó makk'lijk nie 'k Weet, m'n èbbe je nie mi nóödig, 't Eiland zit an aolie kanten vast, Dus, wier dat dobberen over 't Ziepe Vö Jan ,,Rap", eigelijk meer n last. Md, vó 'n dröömer, zöas ikke - Die ouwe meer van langsaem an - Was 't omme in vromme: Ziepe-Polder 'n Klein fêêsje! Vö de weareld, dae genoot 'k van! Toe 'k wier gebööre, ouwe stöömer. Was jie a jaeren in de wêêr! In ma ploege, deu dat ströömgat, Dag in, dag uut, in één' in wêêr Noe bi m'n dik zestig jaeren vérder! In aoltied was t'r dae ,,de pont", in; - Dat gae m'n toch éventjes an 't arte! - Die lei noe vó aoltied op z'n kont Dik tachtig jaer 'n maot, Die zöma mot verdwiene Bi je dan: „Goed Zêêuws, goed rond", Dan doet dat warentig, effen pierie Zierikzêêë ARJAON ABERDEEN - Volgens een woordvoerder van de Ame rikaanse oliemaatschappij Occidental Petroleum wer den vanmorgen, donderdag, nog 192 mensen vermist als gevolg van de ontploffing van haar olieplatform Piper Alpha in de Noordzee op woensdagavond waardoor ze ker een dode en 25 gewonden vielen. Er werden tot dan toe slechts 40 van de 23^- mensen op het platform gered. De meesten van hen hadden zware brandwonden. Red ders zeiden te vrezen dat de vermisten de ramp niet heb ben overleefd. Volgens de Britse televisie zijn er 160 vermisten. Van een ziekenhuis in Aberdeen werd vernomen dat 73 overlevenden zijn opgenomen of op dit moment worden geëvacueerd met schepen en helikopters. Een grootscheepse reddingsopera tie is nog in volle gang. Ongeveer 20 schepen, 15 burger- en militaire heli kopters en een Nimrod-verkennings vliegtuig van de Britse marine voe ren zoekacties uit in een straal van enkele kilometers rond het platform. Daarbij heeft zich ook een groep schepen van de NAVO aangesloten. De reddingsboten vrezen echter dat veel van de vermisten om het leven zijn gekomen. De weersomstandighe den in het gebied zijn goed. De zware explosie deed zich woens dagavond rond 23.00 uur onze tijd voor op het olie-boorplatform Alpha Piper, op 190 km ten oosten van de Schotse kust, waarna een grote brand uitbrak. De piloot van de Nimrod zei dat het brandende booreiland op een afstand van 90 km te zien was. „De vlammen zijn zeker 100 meter hoog". Occidental is een van de grootste maatschappijen met olie-boorplat- forras in de Noordzee. Het bedrijf wordt al 31 jaar geleid door de 90- jarige Armand Hammer, de Ameri kaanse multimiljonair die goede ban den heeft en veel zaken doet met de Sovjetunie. De ontploffing was de tweede op een boorplatform in de Noordzee in de afgelopen 24 uur. Dinsdagavond werden door een helikopter elf be manningsleden in veiligheid ge bracht nadat een explosie schade aan richtte op het platform Brent Alpha, bij de Shetland-eilanden. Functiona rissen verklaarden dat een gascylin- der ontplofte en dat de schade betrek kelijk gering was. Brandwonden Veel gewonden die naar het zieken huis in Aberdeen werden gevlogen hebben ernstige brandwonden opge lopen. Anderen werden door artsen aan boord van de Tharos, het schip van Occidental, behandeld. Niet be vestigde berichten maakten er mel ding van dat mannen op een afstand van 15 km van het platform in zee wa ren gezien. Volgens familieleden van gewon den die naar Aberdeen zijn overge bracht werd het booreiland door een reeks explosies in tweeën gereten. De brand die daar op volgde brak uit om ongeveer 22.30 uur. De meeste mede werkers op het platform sprongen in zee om aan de vlammen te ontkomen. „Het was een echte vlammenhel, een nachtmerrie", zei een van de overle venden. „Het platform is verlaten, maar we weten niet of alle werknemers heb ben kunnen ontkomen. De vraag is te weten te komen waar zij nu zijn", al dus een woordvoerder van de Britse kustwacht. Het booreiland werd be schreven als een „smeulende puin hoop". De Nederlandse marine en Smit In ternationale assisteren bij de red dingsoperatie. Dat maakten woord voerders van de marine en Smit bekend. Vroegere streekarchivaris Wie be Keikes exposeert in de Bewaerschole BURGH-HAAMSTEDE - De exposant wiens werk tot en met 23 juli is te zien in de Bewaerschole te Burgh- Haamstede is voor de meeste mensen op Schouwen- Duiveland geen onbekende. Wiebe Keikes, vanaf 1968 zestien jaar werkzaam in Zierikzee als conservator van de musea en later streekarchivaris. Na het bereiken van de VUT-leeftijd ging hij terug naar zijn geboorte- Wiebe Keikes. provincie Friesland. Duiveland bleven. Via de artikelen die hij regelmatig schrijft voor de Zierikzeesche Nieuwsbode en nu door de expositie in de Bewaerschole waar tevens werk van zijn vrouw Mies Bakker wordt tentoongesteld. Keikes heeft inder tijd actief meegewerkt aan het reali seren van de expositieruimte en was vele jaren adviseur van het bestuur van de Bewaerschole. De expositie werd gisteren, woensdag, geopend door de Friese museumconsulent Hans den Haan. Ambachtelijke ontspanning Wiebe Keikes, die nu 66 jaar is, heeft al van jongsaf aan graag gete kend. In de jaren dat hij als archiva ris werkzaam was in verschillende streken van het land had hij vanwege drukke werkzaamheden niet veel tijd voor zijn hobby. Maar sinds ongeveer tien jaar maakt hij weer regelmatig tekeningen, pastels en olieverfschil- Maar de banden met Schouwen- derijen. Daarnaast is hij actief met het schrijven van artikelen en hij heeft zelfs een boek geschreven over de Friese stad Grouw. „Het tekenen en schilderen beschouw ik als een ambachtelijke ontspanning tussen het meer inspannende schrijfwerk door", aldus Keikes. De onderwerpen van zijn werk zijn zeer verschillend maar de nadruk valt op landschappen en stillevens. Dc meeste landschappen zijn geïn spireerd op het geboortcgewest Friesland en op Schouwen. Het the ma duin, strand en zee komt veelvul dig voor in het werk van Keikes. De vrijetijdschilder heeft nu en dan pro fijt getrokken van de adviezen en aanwijzingen van professionele kun stenaars. In 1981 exposeerde hij in dc hal van het gemeentehuis te Bruinis se. Het meeste werk dat in de Bewaer schole hangt werd gemaakt na 1980. Veel potloodtekeningen en pastels en Het standaardfregat Abraham Crijnssen was als onderdeel van de Standing Naval Force Atlantic samen met andere NAVO-schepen in het noordelijke deel van de Noordzee aan het oefenen. Zij zijn door de Britse autoriteiten gevraagd in de richting van het platform op te stomen en eventueel te helpen zoeken naar ver misten, aldus een woordvoerder van de marine. Het schip van Smit, het bevoorra dingsschip de Smit Lloyd 123, dat op zo'n 10 mijl van het olieplatform aan het werk was, is volgens een woord voerder eveneens gevraagd uit te kij ken naar vermisten. Woordvoerders van Occidental Pe troleum in Aberdeen en Londen kon den njet zeggen of er Nederlanders aan boord van het platform waren. De ramp is naar het zich laat aan zien het ernstigste ongeluk met een booreiland uit de geschiedenis. Sinds 1975 hebben zich zeker vijftien ern stige rampen met booreilanden op zee voorgedaan. enkele olieverfschilderijen. „Daar ben ik aan begonnen toen ik bij mijn afscheid van Zierikzee een schilders- kistje kreeg van mijn collega's Uil en Groenleer". Ook dat kistje met bijbe horende attributen is te zien op de ex positie. Met erin het eerste olieverf schilderij van Keikes: twee appels met een mes. Kralen In enkele vitrines in de tentoonstel lingsruimte is een collectie handge maakte sierkettingen en tasjes van kralen te zien die werden gemaakt door de echtgenote van Keikes, de 60- jarige Mies Bakker. Zij is nu drie jaar actief met deze vorm van kunst. „Ja, het is een vreselijk priegel- en ge- duldwerk. Veel geduld heb ik niet maar wel als ik met mijn kralen be zig ben. Dan kan ik urenlang door gaan want je ziet het werk onder je handen groeien". De kralen beugelbeursjcs werden gemaakt volgens originele oude pa tronen. „Die grote hjngen aan de beupband van het Fries kostuum". Dc technieken die Mies Bakker ge bruikt voor het maken van haar werkstukken zijn rijgen, haken en breien met kralen. Het publiek dat dc expositie bezoekt mag raden hoe veel kralen in een antiek beursje zijn verwerkt. Degene die dat goed doet krijgt een van dc door Mies Bakker gemaakte kettingen. De expositie in de Bewaerschole is dagelijks, behal ve op zondag, geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WAt wmÈ my wr Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Een enkele bui Wisselende bewolking en een enke le bui. Een zuidenwind 4 tot 5 Beau fort, 's nachts landinwaarts 3 tot 4 Beaufort. Middagtemperatuur 19 gra den. Minimumtemperatuur komende nacht 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 11 juli: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 3 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: variabel 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 juli Zon op 05.30, onder 22.00 Maan op 01.11, onder 17.04 Nieuwe maan: 13 juli (23.53) Temperatuur kustwater: 16 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - De depressie boven de Britse eilanden, die nu al dagenlang voor een buiig weertype heeft ge zorgd, verliest langzaam maar zeker haar greep op ons weer. Ons land ligt morgen in het overgangsgebied tus sen deze, inmiddels bij IJsland aan gekomen, depressie en een opbou wend hogedrukgebied boven Frank rijk. Hierdoor zijn er morgen perio den met zon te verwachten, hoewel de kans op een enkele bui nog aanwezig blijft. De minimumtemperatuur van nacht wordt ongeveer 13 graden, ter wijl de middagtemperatuur morgen opnieuw omstreeks de 20 graden komt te liggen. De wind is zuidwest en overwegend matig in kracht. Gedurende het weekeinde komt ons land steeds meer onder hogedrukin- vloed, waardoor de buiigheid zal ver dwijnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1