Veronica vanuit Renesse BROOD UIT HET WATER musicolumn Muziekagenda A 'Christelijke recreatie' in Haamstede voor kerkelijke toerist Opruiming- (1) Eindopbrengst nationaal geschenk prinselijk paar Lokale omroep wil proefproces uitlokken LP-recensies Koninginnen bezoeken in Amsterdam Willem en Mary- evenementen 6 HAAMSTEDE Het christelijke vakantie- en conferentiecentrum De Burght in Haamstede biedt deze zo mer voor de 'kerkelijke toerist chris telijke dagrecreatie'. Van 11 tot en met 14 juli zullen be kende evangelisten als Anne van der Bijl van de Stichting Kruistochten, Floyd McClung van Jeugd met een Opdracht en de Westduitser Anton Schulte van Neues Leben 's ochtends uiteen zetten wat vriendschapsevan gelisatie is. ,,We wilden de christelij ke toerist wat meer vertier geven dan bijvoorbeeld een botenshow", aldus directeur W. L. Walraven van De Burght. De presentatie van 'Good News '88' is in handen van EO-programmama- ker Jan van den Bosch. We beleven de tijden van oprui ming. Winkels beloven grote kortin gen. Moeders geven om redenen die mij ten enen male ontgaan vlak voor de vakantie het huis nog even een flinke beurt en ook leraren worden geacht hun lokalen te ontdoen van alle troep die in het afgelopen jaar in hun lokaal ontstaan is. Vandaag vindt er in deze column ook een opruiming plaats. Het hele jaar door zijn er voorbeelden en uit spraken blijven liggen die om een of andere reden niet in de musicolumns pasten. Vandaar dat we maar eens schoon schip maken en u deze en vol gende week ter overpeinzing in alfa betische volgorde enige uitspraken krijgt' rondom hetzelfde thema: mu ziek. ADVERTENTIE Eens vermeldde een bekend ochtendblad de volgende advertentie: Te koop aangeboden: een in prima staat verkerende vleu gelpiano eigendom van een bekende pianist met gebeeldhouwde poten. BACH Zelf mondharmonica-spelen is een hogere bezigheid dan het luisteren naar de muziek van Bach (Godfried Bomans). COMPONEREN Een componist komt op straat een vriend tegen die hem vraagt: Hoe gaat het met je? De laatste tijd nog wat gecomponeerd? 'Ach', antwoordt de componist, 'Het is niets meer gedaan met compone ren. Als je een inval hebt, heb je geen papier om het op te schrijven; als je iets opgeschreven hebt vind je geen uitgever; vind je een uitgever dan be taalt hij nietsis het stuk gedrukt dan koopt niemand het; koopt ie mand het toevallig, dan kan hij het niet spelen en als hij het spelen kan, vindt hij er niets aah. DIRIGENT Er bestaan geen slechte koren, er bestaan alleen slechte diri genten. (bekende uitspraak tijdens dirigentencursussen). EER Ik beschouw het reeds lang als een eer, afgekraakt te worden, want ik weet wie er allemaal kritiek schrijven (Max Reger). In verband hiermee een andere uitspraak: Zan gers lezen zogenaamd nooit kritie ken, maar de goede hebben ze altijd bij zich. FEMINITISCHE HYMNOLOGIE Vrouwen, aan het einde van onze dienst zingen wij lied 360 uit de bun del van Johanna de Dame. GESPREK Een musicus komt een vriend tegen en vraagt hoe het met hem gaat. Het antwoord luidt A groot'. De vriend keekt vreemd op. 'A groot?' de musicus antwoordt: 'Ja, A groot. Drie kruisen: een vrouw en twee huwbare dochters'. HANDEN Toen de organist met de handen goed uit de voeten kon was de voetenstudie op handen. IK Toen ik twintig was zei ik: Ik, toen ik dertig was zei ik: Ik en Mo zart, toen ik veertig was zei ik: Mo zart en ik. Toen ik vijftig was zei ik: Mozart. (Uitspraak van componist Charles Gounod). JUICHEN (uit een kranteverslag). De kerktoren van het dorp X werd afgelopen zaterdag weer voorzien van klokken. De dominee en de bur gemeester hielden een plechtige toe spraak. Daarna werden ze onder ge juich opgehangen. KNALLEN Buiten klinken kanon schoten. Jongetje: Mama, wat is dat toch voor een herrie buiten? Mama: Dat komt omdat er een prinsje is ge boren. Jongetje: Geeft dat dan zulke grote knallen? LUISTEREN Het publiek wordt al maar onrustiger. Tenslotte breekt de zanger zijn lied af en zegt, diep ge krenkt: 'Ik zou toch verwachten dat er hier in de zaal mensen zijn die met respect naar een kunstenaar willen luisteren'. Stem uit het publiek: 'Na tuurlijk, maar wanneer treedt die man eindelijk op'? MUZIEK (1) 'Muziek maakt me ziek' (inscriptie van een leerling op een schoolbank'. MUZIEK(2) De juffrouw vraagt aan de kinderen op school of ze de vol gende les iets mee willen nemen dat met muziek te maken heeft. A lie kin deren nemen een instrument(je) mee. Karei heeft echter een jeneverfles bij zich. 'Maar Karei, zegt de juffrouw, 'wat heeft zo'n fles nu met muziek te maken? Karei: Ach juffrouw, u weet niet hoe mooi er bij ons gezongen wordt als deze fles leeg is. (Wordt vervolgd MARZAS Veronica-medewerkers voor de truck. RENESSE - Woensdag 13 juli komen de radio-uitzen dingen van Veronica van uit Renesse. Veronica's gro te zomertruck brengt niet alleen diverse bekende disckjockey's mee, maar ook een lading artiesten. Er worden vijf program ma's uitgezonden vanuit Renesse, waarvan slechts twee niet voor het publiek toegankelijk zijn. Vanuit Restaurant Orisant begint de omroep om 07.00 uur met Ook Goeiemorgen. Bart van Leeuwen pre senteert dit programma, dat Veronica omschrijft als de enige remedie tegen een ochtendhumeur. Dit programma is evenals Muziek terwijl U werkt (09.00 uur) niet toegankelijk voor het publiek. Muziek terwijl U werkt wordt gebracht door Hans Mondt, die in Renesse enkele bedrijven langs gaat om er een praatje te maken met de werknemers. Vanaf 12.00 uur wordt het voor het publiek interessant, want dan start op de Lange Reke Will wil wel van Will Luikinga, die met zijn spelauto- maat Harry 'op herhaling' gaat. Bij hem zijn te gast Albert West en Brian Hyland, Arne Jansen, G'race en Jony. Karei Alberts is de gast van Bart van Leeuwen in Terug in de tijd (14.00 uur). In dit uur worden de gouwe ou wen gedraaid. Nederland Muziekland Chiel van Praag sluit de Veronica- uitzending in Renesse vanaf 15.00 uur af met het populaire Nederland Mu ziekland. Van Praag draait Neder landse produkties en interviewt de makers. Er zijn live-optredens van Het Goede doel, Grant and Forsyth, Selena, Martin Eden en Frank en Mi- rella. ZIERIKZEE - De eindopbrengst van het nationaal geschenk ter gele genheid van het vijftigjarig huwelijk van prinses Juliana en prins Bern- hard is ruim 1,1 miljoen gulden hoger dan het bedrag dat op 30 april vorig jaar aan het prinselijk paar werd aangeboden. Dit blijk^ uit het ver slag van de Stichting Gouden Huwe lijk Prinselijk Paar over de actie na tionaal geschenk. De prinses en de prins kregen tij dens de aubade ter gelegenheid van hun vijftigjarig huwelijk ruim drie miljoen gulden. Tussen 30 april 1987 en 31 december kwam nog ruim één miljoen gulden binnnen. Uitein delijk was de netto-opbrengst 4.163.891,13 gulden. De door het actie comité gemaakte kosten voor recla me en dergelijke bedroegen ruim 98.000 gulden, zo laat secretaris/pen ningmeester W. Tensen in het verslag weten. ZIERIKZEE - De lokale omroep gaat proberen een proefproces uit te lokken over de toelaatbaarheid van de samenwerking met een commer ciële radiozender. De Stichting Loka le Omroep Weesp zal haar program ma's vanaf 6 juli 'omlijsten' met de programma's van de commerciële zender Radio 10, tijdens de uren dat de omroep niet zelf uitzendt. Eerder had het commissariaat voor de me dia een dergelijke constructie verbo den. Het commissariaat meent dat de zendvergunning van de lokale om roep alleen het gebruik van een. lan delijke of regionale zender als om lijstend programma toestaat. De Organisatie van Lokale Omroepen (OLON) is van mening dat de media wet wel ruimte laat voor het gebruik van commerciële zenders. Voor de lokale omroep is een om lijstend programma van belang om dat geen mens afstemi op een lege frequentie en de lokale omroep niet de middelen heeft zelf 24 uur per dag in de lucht te zijn. Het programma van Radio 10, met populaire muziek, nieuwsbulletins en een Neder landstalige presentatie, lijkt uitste kend geschikt voor de omlijsting, zo meent de OLON. Gezien de opstelling van het com missariaat zal de loklae omroep het experiment met de samenwerking met Radio 10 beperken tot een lokale omroep. Het commissariaat heeft te genover de OLON al laten weten on middellijk stappen te zullen nemen tegen lokale omroepen die een sa menwerking aangaan met Radio 10. Via de rechter hoopt de OLON vervol gens een duidelijk antwoord te krij gen over de toelaatbaarheid. Radio 10, een commerciële zender die offi cieel vanuit Italië opereert, maar via de satel^et ook op de Nederlandse kabel is te beluisteren, heeft al direct na de uitspraak van het commissari aat gezegd met het experiment door te willen gaan. CROWDED HOUSE - Oude pop uit de tijd van 'toen' staat ook nu weer op het tweede al bum Temple Of Low Men (EMI) van de Australische formatie Crowded House. Met haar d.e- buutalbum in 1986 bewees de groep dat ze heel wat in huis had, zeker op het gebied van het componeren. Met- Don't Dream It's Over als grote winstmaker op haar debuut album wist Crowded House in Nederland al een groot aantal ogen op zich te richten. Met misschien een knipperend oog hebben de oude-Beatles-fans de muziek van Crowded House aangehoord, want de groep werkt absoluut op inspiratie van de Beatles. Ook op Temple Of Low Men komt dat weer duidelijk naar voren, hoewel componist van alle nummers, Neil Finn, zich op de tweede plaat wat volwassener voor doet. Voortreffelijke melo dieën vormen een stukje kunstwerk van hoog niveau, dat wordt geleid door Finn als schrijver en zanger. Zijn stem is nog steeds integer en dat is een heldere combinatie wan neer de luisteraar de folk- elementen op Temple Of Low Men ontdekt. Het is het draag vlak voor de tien nummers van Crowded House, die van uit gevoelens worden gezon gen en op die manier komt mu ziek toch geloofwaardiger over. Dat deed ze al op het ge lijknamige debuutalbum en het is er weer aanwezig. On danks de 'trofeeën' blijft Crowded House met dezelfde receptuur een muziekstuk ma ken. ROBERT PALMER - De nieuwe single van Robert Pal mer, Simply Irresistible, is het stukje werk, dat de treffende typering van zijn nieuwe el pee, Heavy Nova (EMI) draagt. Opvallend is op dit album, dat er gespeeld wordt in een keur aan verschillende stijlen. Niet alleen de rock of blues, maar ook electro pop, afro-beat en soul. Een leuke binnenkomer bij de nieuwe platenmaat schappij EMI, waarmee hij te vens zijn tiende solo-elpee uit brengt. Van de tien nummers op Heavy Nova heeft Palmer er zelf zeven geschreven en zijn er drie covers te herkennen. In het nummer It Could Happen To You blinkt Palmer uit in Frank Sinatra-stijl. In het ste vige Disturbing Behavior gaat hij een duet aan met Rick Dan- ko. Het nummer is een soort van bolero. De Soweto-beat van Change This Way brengt Palmer via reggae rock zelfs tot in de Zwitserse Alpen waarin hij zich jodelend be geeft. De mysterieuze num mers op Heavy Nova zijn onge twijfeld Between Us en Casting A Spell. Het laatstge noemde nummer is gebaseerd op Afro-ritmes en waarin een vreemd intro wordt gezongen dooreen Braziliaan. Het heer schapPalmer zorgt voor een variëteit aan muzikale stijlen en invloeden, waarmee Heavy Nova voor een breed publiek toegangelijk is. RV AMSTERDAM - Met een bezoek aan de speciaal voor de Willem en Mary-herdenking aangelegde Engel se tuin op de Dam in de hoofdstad is vanmorgen, dinsdag, de tweede dag van het driedaagse bezoek van ko ningin Elizabeth II van Groot-Brit- tannië en haar echtgenoot prins Phi lip aan Nederland van start gegaan. Het koninklijk paar arriveerde, ver gezeld door koningin Beatrix en prins Claus, omstreeks half elf bij de ingang van de tuin, die ter gelegen heid van het Brits bezoek de naam Queen's Park heeft gekregen. Het gezelschap werd verwelkomd door onder anderen burgemeester Van Thijri van Amsterdam, Commis saris van de Koningin van Noord- Holland De Wit en minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Twee kinderen boden de vorstinnen bloe men aan. Na de ontvangst namen de hoge gasten een kijkje in de tuin. Na de rondgang begaven ze zich naar de Nieuwe Kerk, waar ze de ten toonstelling in het kader van de Wil lem en Mary-herdenking bekeken. Tfenzij anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 6 juli: Ned. Herv. kerk, Renesse Koorklanken,. Gem. Koor Nu met Hope (Burgh- Haamstede) 11 juli: Gereformeerde kerk, Haamstede Maandagavondzang m.m.v. Margje Braspenning, zang en Frans van Tilburg, orgel. 12-juli: Nieuwe Kerk, Zierikzee Prof. Jan Valach (Antwerpen) orgel. 14.00 uur. Aansl. orgelwandeltocht Zierikzee o.l.v. Wim Boer (15.00 uur). Grote Kerk, Brouwershaven Gerard Dekker (Son), orgel en klavecimbel 13 juli: Ned. Herv. kerk, Renesse Snarenspel, Mandoline-orkest Con Amore (Vlissingen). 19 juli: Nieuwe Kerk, Zierikzee Jean Pierre Maudet (Vannes), orgel. 14.00 uur. Aansl. orgel wandeltocht Zierikzee o.l.v. Wim Boer (15.00 uur). 20 juli: Ned. Herv. kerk, Renesse Orgelklanken Jean Pierre Maudet (Vannes) orgel. 21 juli: Ned. Herv. kerk, Burgh Jan van Dijk, orgel, Marry Jongsma, hobo. 25 juli: Gereformeerde kerk, Haamstede Maandagavondzang m.m.v. Leo Thorn, trompet en Har ry Hamer, orgel. 26 juli: Nieuwe Kerk, Zierikzee Jan Walraven (Wouw), orgel m.m.v. Loes van Langerak, alt (14.00 uur). Aansl. orgelwandeltocht o.l.v. Wim Boer (15.00 uur). Grote Kerk, Brouwershaven Michel Jezo (Vannes), orgel. 28 juli: Ned. Herv. kerk, Burgh Kees van Eersel, orgel, Titia Dijkstra, zang. Ned. Herv. kerk, Dreischor Dirk J. Zwart, orgel. 1 augustus: Gereformeerde kerk, Haamstede Maandagavondzang m.m.v. Harry Hamer, orgel en Yvonne Dorr-Jonker hobo. 2 augustus: Nieuwe Kerk, Zierikzee Wilfried Promnitz, orgel, 14.00 uur. Aansl. orgelwan deltocht o.l.v. Theo Faber (15.00 uur). 4 augustus: Ned. Herv. kerk, Burgh Bram de Wolf, orgel, Marja Smit, blokfluit. Ned. Herv. kerk, Dreischor Dirk J. Zwart, orgel. 9 augustus: Nieuwe Kerk, Zierikzee Bram Beekman (Middelburg), orgel. 14.00 uur. Aansl. orgelwandeltocht o.l.v. Mar van der Veer (15.00 uur). Grote Kerk, Brouwershaven Jaap Zwart, (Amersfoort), orgel. 10 augustus: Ned. Herv. kerk, Renesse Musiconfetti, Vocaal Ensemble Ricercare (Den Haag). 11 augustus: Ned. Herv. kerk, Burgh Wilfried Promnitz, orgel en zang. Ned. Herv. kerk, Dreischor Dirk J. Zwart, orgel 17 augustus: Ned. Herv. kerk, Renesse Koperklanken, Brassband Excelsior (Kloetinge) 18 augustus: Ned. Herv. kerk, Dreischor Dirk J. Zwart, orgel. 23 augustus: Grote Kerk, Brouwershaven Maurice Pirenne, ('s-Hertogenbosch), orgel. 24 augustus: Ned. Herv. kerk, Renesse Charles de Wolff, orgel. 31 augustus: Ned. Herv. kerk, Renesse Kees van Eersel, orgel, m.m.v. Henny van Eersel, klarinet 3 september: Grote Kerk, Brouwershaven Muziek in klank, beeld en woord over Impressionisme door Mar van der Veer, m.m.v. Liesbeth Franken, Wil ly Feytel-Bout, Peter van Essen, Dik de Koning, Sjoerd Nauta, Ellengard Jense en Willie Bil. 24 september: Chr. Ger. Kerk, Zierikzee Zangavond Woord en Daad m.m.v. Gem. Koor Sursum Corda (Middelburg) en Jongerenkoor Nethanja (19.30 uur). Ned. Herv. kerk, Dreischor Zang- en muziekavond m.m.v. diverse koren en or kesten (19.00 uur). Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. Ook werd daar de eerste zilveren Wil lem en Mary-herdenkingsmunt van 50 gulden officieel geslagen. Minister Ruding van financiën was daarbij aanwezig. Daarna wordt een bezoek gebracht aan het Begijnhof, waar ook de En gelse Kerk is gevestigd. Het konink lijk gezelschap voerde daar enkele gesprekken met kerkleiders, leden van de Nederlands/Engelse Society, leraren en leerlingen van de Britse scholen en leden van de Nederlands/ Britse Kamer van Koophandel. Het door strenge veiligheidsmaat regelen omgeven bezoek aan de hoofdstad wordt afgesloten met een visite aan het historisch museum, war de schuttersgalerij zal worden bekeken en een lunch wordt aangebo den door burgemeester Van Thijn. Het is de bedoeling dat het gezel schap omstreeks half drie naar Apel doorn vertrekt. 56 I En Arend-Michiel, die er nu alles maar uit wilde gooien, zei: ,,'t Is een schande, een eeuwige schande, dat je voor een paar ton vis een oog waagt en dat je Piet laat lijen en Aai en Zo tussen al die woorden door moest hij ineens denken aan thuis, na be houwen teelt, met die kater bij de mensen, toen was-ie ook zo opgevlo gen Hij hijgde, hij keek in het rond. Ze zaten als verslagen aan tafel. Hij voer voort: ..Laat ze maar spre ken. ze zijn het daar allemaal mee eens". Hij dwong ze als het ware om instemming te betuigen met zijn woorden. Maar ze zwegen allemaal, ook Dries Storm van de bond, ook Giel van Deventer, die overal een passende tekst als een pleister voor had. Ze zwegen. Hij stond alleen en de ogen van Wijnand, waarin de drift wel een duivel scheen te jagen, waren op hem gericht. Wijnand deed niets, hij bleef staan, hij keek hem slechts aan alsof hij hem verscheuren wou met z'n ogen. Hij deed geen stap voor- of ach teruit, hij siste alleen: ,,Wat jij, snot- pork?" Het klonk zo verachtelijk als hij hem nog nooit had horen spreken. En wèg was Wijnand. Even bleef het stil voorin. Tben was de storm uitgeraasd en kwamen ze los. Van alle kanten. Niemand spaar de hem. Giel zei. dat hij gezondigd had door de machten boven hem ge steld niet de volle eer te geven en de anderen zeiden met andere woorden hetzelfde. Arend-Michiel was echter nog niet Door FENAND VAN DEN OEVER klaar. Hij raasde door. dat het alle maal schijtmelermen waren. Dat ze onder elkaar zaten te kankeren en te gen de ouwe aap-wat-hebbie-schone- jongen speelden. Dat was gemeen en daar deed hij nooit van z'n leven aan mee. En waar bleef Dries Storm nou met al z'n mooie praatjes. Dries zei, dat hij wel gelijk had, maar dat hij niet tactisch was. Zo iets kon je onder elkaar wel zeggen, maar niet tegen een schipper; als-ie zo sprak op een vergadering van de bond, zouden ze allemaal klappen. ..O, dus wel waar de man, die het betreft, niet bij is". Hij stond op en holde naar boven en op de trap schreeuwde hij: „Jullie kunnen voor mijn part allemaal stikken met je schijnheiligheid Hij ging naar het dek en bleef daar staan, telkens verachtelijk over de re ling spoegend, een tijdlang. Het was een rot dag. En toch zo fijn begonnen. In bed! Hij voelde het allang, ze had den allemaal wat tegen hem. Alle maal. op dat meisje na dan. van nacht. Hoe was het ook alweer? Het zou hem alles waard wezen. Hij kon echter alles behouden, want hij kwam er niet achter. De hele dag had-ie z'n eigen verlaten gevoeld, nu vooral. Kon-ie maar eens even bij moeder zitten, zo maar stilletjes een bakkie doen of Wil Struis even zien. Hij zou fatsoenlijk aan zijn pet tik ken, want 't was tenslotte een kan toorjuffrouw en ze zou terugblikken of misschien wel d'r hand opsteken, zoals laatst en hij zou een lekker warm gevoel vanbinnen krijgen Z'n denken werd toen weer heel an ders. Nee, matroos wou hij niet blij ven, nooit, nooit, hij haatte het volk voorin, hij haatte dat gekruip voor een schipper? Hij zou toch maar weer gaan leren, niet voor Wijnand Hoo- gendijk, o hé nee, maar voor z'n ei gen, want hij wou schipper worden. Even knap als Wijnand, maar anders, héél anders. En hij zou verzinnen naar wat nieuws, dat de visserij van Vlaardingen er weer bovenop kon helpen. Dat had Wijnand zelf gezegd: als je wat nieuws uit kunt vinden Hè, wéér Wijnand, hij had een hekel aan hem en hij kwam teilekens weer bij hem uit. De rest van de dag verliep nogal kalm. Tben Arend-Michiel weer om laag kwam, werd met geen woord meer gerept over zijn verwijt. Och, haatdragend waren ze niet en Joost had gezegd: 't Is een ankommende jongen, die dobberen tussen groot mens en kind in Wijnand zelf kwam Joost regelma tig verbinden. Hij vond, al sprak hij daar niet van, dat het er niet best uit zag. Hij zei alleen: „we zullen het nog even aanzien en anders moet je maar met een thuiszeilder mee". En Joost zei gedwee: „Best ouwe, wat bar, dat me dat nou op de laatste teelt overkomme mot". Wijnand verbond ook de vinger van Piet van der Zwan en hij gaf Aai van Noordt een kalmerend drankje. Maar tegen hen sprak hij niet over de terug tocht met een thuisvaarder. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6