/m if ,.wt A. Wiebrens-Beekman Groot aantal activiteiten Kerkelijk Recreatiewerk De Philipsdam... ■1, Opnieuw acties bij Shell-pompen Activiteit uitzendbureau Start licht gedaald in 1987 4 Nog één nachtje J j tart L gA,, - Foto Johan junior Advertentie DEN HAAG - In Den Haag zijn in de nacht van maandag op dinsdag op nieuw twee Shell-pompen vernield en beklad. Surveillanten van de poli tie betrapten om kwart voor vier twee mannen op heterdaad bij het doorsnijden van slangen van de pomp aan de Meppelweg. Een man wist te ontkomen, de ander werd aangehouden. De vuldoppen van de ondergrondse tanks bleken te' zijn verwijderd en er werden lege afwasmiddelflacons ge vonden. De politie vermoedt dat er zeep in de benzine is gedaan. Er ston den verder leuzen op de pomp ge schilderd. De arrestant doet er voor alsnog het zwijgen toe, aldus de politie. Later in de nacht werd geconsta teerd dat ook bij de Shell-pomp aan de Benoordenhoutseweg slangen wa ren doorgesneden, vuldoppen waren verwijderd en leuzen waren geschil derd. GOUDA - Het uitzendbureau Start (bestuurd door overheid en sociale partners) heeft vorig jaar 91.759 men sen aan een (tijdelijke) baan gehol pen. In 1986 waren dat er 92.371. De omzet daalde, in een licht teruglo pende markt voor uitzendwerk, van 552 naar 534 miljoen gulden. Elke derde uitzendkracht kreeg uiteinde lijk een vaste baan bij de inlener. Dat staat in het jaarverslag van Start, dat is verschenen. Start, met als hoofdzetel Gouda en met ongeveer 140 vestigingen in het land, is een zelfstandige stichting die geen subsidie krijgt. Vorig jaar be droeg het netto-resultaat ruim 11 mil joen gulden. Start werkt nauw samen met de arbeidsbureaus en richt zich vooral op de positie van de kansar men op de arbeidsmarkt. In 1987 be hoorde bijna 30 procent van de ge plaatsten tot die bijzondere doelgroe pen als langdurig werklozen, gehan dicapten, minderheden en ouderen. In 1990 wil Start dit percentage heb ben opgevoerd tot 36,5. Start verwacht dit jaar een lichte groei van de activiteiten, door de ont wikkelingen op de arbeidsmarkt maar ook door verhoging van de kwaliteit van de dienstverlening. Het is de bedoeling 800 gehandicapten te plaatsen, 7.700 mensen uit etnische minderheden, 1.900 langdurig werk lozen en 3.000 mensen die ouder zijn dan 45 jaar. Start tracht via cursussen de kan sen van werkzoekenden op een vaste baan te vergroten. Dat dit kan lukken blijkt uit de cijfers over 1987. Bijna 70 procent van de geslaagde cursisten vond binnen acht weken werk. Dit jaar is Start begonnen nog marktge richter op' te leiden. Start bestond vorig jaar tien jaar en heeft sedert de oprichting 400.000 mensen aan een plaats op de arbeids markt geholpen. Vervolg van pagina 1 donderdagavonden van het vierweke- lijkse programma worden gehouden. Zij beginnen om 18.15 uur, eveneens vanaf het Hervormd Verenigingsge bouw en voeren naar Haamstede waar een rondleiding in het slot Haamstede op het programma staat. Ook op zondag 17, 24 en 31 juli staan kerkdiensten op het program ma in de beide kerken van het organi serende Kerkelijk Recreatiewerk. Op zondag 17 juli een gezamenlijke re creatiekerkdienst in de Hervormde Betlehemkerk en om 19.00 uur een kerkdienst in de Gereformeerde kerk. Op beide daaropvolgende zon dagen is de dienst in de Nederlandse Hervormde kerk om 9.30 uur en in de Gereformeerde kerk om 10.00 en 19.00 Dinsdag 19 juli wordt om 20.00 uur levend ganzebord voor het hele gezin gehouden in het Hervormd Vereni gingsgebouw. De entree is gratis. Een evenement dat nog eens plaatsvindt op dinsdag 2 augustus op dezelfde tijd en locatie. Pepernoot en Bunny met de geruite oven. Dat is de titel van de kinder film die op donderdag 21 juli wordt gedraaid in het Hervormd Vereni gingsgebouw. Aanvang 16.00 uur en toegang gratis. Twee weken later op donderdag 4 augustus is het de kin derfilm Het toverstokje die om 16.00 uur wordt vertoond voor alle be langstellende kinderen. Op donderdag 28 juli wordt 's mor gens een kinderpuzzeltocht gehou den. Men vertrekt vanuit het Her vormd Verenigingsgebouw om 10.00 uur. De afloop van het evenement is om 12.30 uur gepland. Dan is er een gezamenlijke pannekoekmaaltijd. Een van de activiteiten in het kader van het Kerkelijk Recreatiewerk is liet Kerkepad. Een goede gelegenheid om bijvoorbeeld de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee van binnen te bekijken. Dichters van Bruinisse Als zij zich leggen in je grote hand En zorg'loos meegaan met soms onbekende mensen Naar het voor hen nog onbekende land BRUINISSE - Van de dichters van Bruinisse, is zij de bekendste. In de eerste plaats natuurlijk omdat ze in tegenstelling- tot sommige andere dichters nog in leven is. En in de tweede plaats, omdat het aantal gedichten dat zij geschreven heeft vele honderden bedraagt. Haar gedichten bleven niet in een lade of kast liggen maar zij publiceerde ze in diverse steek- bladen, onder andere de Nieuwsbode, maar ook in kranten en blaadjes ver buiten het eiland. Zij cor respondeerde met andere dichteressen. Ze had en heeft een brede belangstelling en ondanks haar bij na 86 jaren nog een uitstekend geheugen. En wie op een bruiloft of een andere feestelijke gelegenheid een ge dicht wil voordragen, hij stapt naar mevrouw Wiebrens, verschaft haar enige gegevens en succes is verzekerd. Niet alleen dat ze er altijd in slaagt een goed gedicht te maken, ook het voordragen wordt een succes, want haar gedichten spreken aan, ze weet er ernst en luim in te leggen (al naar verlangd wordt), zodat ieder er wel iets in vindt dat hem of haar aanspreekt. Hoe ontdekte ze dat ze best een gedicht kon maken? Zelf zegt ze 'het zit misschien wel in de familie, want ik hoorde eens bij een tante van mijn vader een brief voorlezen van Jan de Ronde. En ik dacht dat zou ik ook wel willen kunnen'. Het spreekwoord zegt Wie wil, die kan en zo ging het ook bij de Bruse dorpsdichter, die ze later zou worden. Ze begon aan het schrijven van een brief op rijm en het lukte. Vele jaren later sorteerden de gemeentesecretaris B. de Groot en de oud-onderwijzer wijlen Jan Kooman een aantal van haar gedichten en werden wat hen toen de beste leken, in een bundel verzameld. En er is sprake van dat binnen niet al te lange tijd opnieuw een dichtbundel van haar het licht ziet. Een bundel die ongetwijfeld zijn weg weer zal vin den, onder de Bruse bevolking maar ook daarbuiten. Ook van haar enkele gedichten, die niet in de verschenen bundel voor komen, maar die zeer zeker kunnen wedijveren met die van de andere Bruse dichters. In 1972 schreef mevrouw Wiebrens een gedicht over haar dorp: Dorpsliedje". We houden van Bruinisse Ons dorp al eeuwen oud We leven er gelukkig En zijn ermee vertrouwd We dwaalden langs de dijken We speelden bij de zee In vreugd en droefheid zijn we Toch met ons dorp tevree. Maar in die lange jaren Veranderde heel wat De vijand kwam er binnen En heeft er post gevat. De Duitse laarzen dreunden Er vielen bommen neer Het dorp werd zwaar geschonden. Er was geen leven meer. Maar na de oorlog kwamen De burgers weer naar huis De opbouw ging beginnen Dat was beslist geen kruis Maar toen kwam weer het water Het dreef ons allen heen We doolden in den vreemde En weer was 't dorp alleen. Doch 't water ging weer zakken Weer kwamen we naar huis We reinigdeif met ijver Ons dorp van veel gespuis. En wie er nu door wandelt Die ziet het echt niet aan Dat Bru, ons eigen dorpje ■Zo diep moest onder gaan. Er zijn weer nieuwe straten En huizen mooi en sterk Het lied van de arbeid klinkt weer Er is voor ieder werk En vele oude burgers Die van ons gingen heen Ze komen soms na jaren Weer naar ons dorp getreen. Om er voor goed te blijven En niet meer weg te gaan Want bij een echte Bruenaar Staat Bru steeds boven aan Graag willen wij er wonen Op de oude Zeeuwse grond Als echte stoere Zeeuwen. Nog steeds: „Goed Zeeuws, Goed rond!!" Handen: Wat zijn ze lief, die kleine babyhandjes Gebald tot vuistjes, tegen 't pril gezicht Of vrolijk uitgestrekt, wanneer een jonge moeder Zich vriend'lijk buigt over het lieve wicht. Wat zijn ze lief. die kleine kinderhandjes Wat zijn ze lief die jonge kinderhanden Van jongens en van meisjes in de kleutertijd. De jongen die de vuist balt en zegt: Ik ben al net zo sterk als vader Van t meisje, dat met warme handjes, deerste naadjes breit. Wat zijn ze mooi die sterke jongenshanden Wanneer een slanke meisjeshand er zich in sluit En als die handen vast ineen zich vouwen Als z' in de trouwzaal staan, als bruiclegom en bruid Wat zijn ze sterk, die stoere mannenhanden Die daaglijks werken voor hun brood En van de moeder die vol zorg en liefde Zorgt voor haar grote kinderen of de baby's op hun schoot Wat zijn ze mooi, die oude broze handen Gegroefd door 't werk, dat door hen is verricht En die nu biddend steunen op de Bijbel Die voor hen is, de Bron van Troost en Licht. Bereid uw huis eer gij gaat sterven Het is weer vakantie, de rusttijd breekt aan We weten al lang waar we heen zullen gaan De reis is geregeld nog even geduld Dan wordt weer ons grote verlangen vervuld We hopen dat het weer mooi en zonnig zal zijn Dat we niet moeten klagen over ziekte of pijn Dat we 't goed kunnen vinden, die tijd met elkaar Zo maken we samen ons reisschema klaar. En is dan de vreugd der vakantie voorbij Dan komen we thuis en zijn we weer blij We zeggen tot vrienden, ja hier zijn we weer En praten nog vaak over 't genot, elke keer Maar eenmaal dan breekt onze laatste reis aan De reis waar we nooit van terug kunnen gaan En maken we daarvoor de zaken dan klaar Dat is wel wat schrijnend, maar een nuttig gebaar De koffer moet. klaar staan, de zaken gereed Opdat dan een ander van 't reisplan afweet. We moeten hier allen voorgoed eens vandaan En reizen de weg die elk schepsel moet gaan. Wie alles hier plaats heeft voor de laatste reis De koffers gepakt heeft, hij handelde wijs De dood komt soms haastig, als een dief in de nacht Gelukkig de mens die hem altijd verwacht Gelukkig de mens die aan 's Vaders hand Op reis gaat naar 't hemelse Vaderland. Mevrouw H. Wiebrens-Beekman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4