i Shirt Hans van Breukelen in winkel Burgh-Haamstede streëknieuws Veerberichten Zijpe-Anna Jacobapolder Fusie Gratis tochtje met laatste pontje van Zijpe Cursussen Stichting Jeugd Afscheid van leerkrachten Ds. J. Boger- manschool ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE mm I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 juli 1988 Nr. 24364 3 Kersverse eigenaar C. Aerts (rechts) krijgt uit handen van Mens in Nood-voorlichter Hooglugt het shirt van Van Breukelen. BURGH-HAAMSTEDE - Het shirt, dat keeper Hans van Breukelen droeg tij dens de EK-finale tegen de Sovjet-Unie is 7000 gulden waard. Althans, dat heeft C. Aerts uit Burgh-Haamstede voor het kledingstuk betaald. Het werd te koop aangeboden door dagblad de Stem, die mede door soortgelijke acties geld inza melt voor de Stichting Mensen in nood. Aerts, die in het dagelijks leven de winkel op camping Duinrand te Burgh-Haamstede exploiteert, is erg gelukkig met zijn sportieve aanwinst, die per opbod verkocht werd. ,,Ik las het in de krant en dacht meteen er goed aan te doen om mee te doen. Ik had me voorge nomen niet meer dan tienduizend gulden te geven". Maar zevendui zend bleek voldoende om het fel begeerde kampioensshirt in han den te krijgen. Cees Maas, verslaggevèr bij dag blad de Stem, en Willem Hooglugt van Mensen in Nood hebben het shirt afgeleverd bij Aerts, die ter gelegenheid hiervan de champag nefles ontkurkte. Maas: ,,We heb ben het shirt als krant eigenlijk bij toeval weten te bemachtigen. Gedurende de actie hebben we prominenten in de krant, die de actie ten behoeve van de hongers nood in Mexico aanprijzen. We kwamen op het idee om een po ging te ondernemen Ruud Gullit iets in de krant te laten zeggen. Dat lukte niet, maar Van Breuke len bood spontaan zijn shirt aan". De krant had gedurende het EK een eigen verslaggever in Duits land. Blij Hooglugt zegt blij te zijn met de publicitaire ondersteuning van de Stem, waardoor nu in enkele we ken 114.000 gulden is binnengeko men op giro 1111222 ten name van Mensen in Nood, Den Bosch o.v.v. Actie Mexico. Aerts laat desgevraagd weten die zevenduizend gulden niet echt veel te vinden. ,,Voor mij is het na tuurlijk goede reclame. Je naam wordt vaak genoemd en zelfs tele tekst heeft er aandacht aan be steed. Maar natuurlijk doe je zo iets ook om mee te doen aan de actie. Als je die foto's in de krant ziet staan, dan weet je dat er iets moet gebeuren". Even leek het erop alsof Aerts met zijn 7000 gulden naast het net viste. Formido Breda zou name lijk 8000 gulden geboden hebben, maar bij navraag bleek het te gaan om een flauwe grap. Nu komt het shirt dus ingelijst in de winkel van Aerts te hangen en zal ook zijn zoon, die keeper is bij DFS in Burgh-Haamstede, het shirt weieens aan willen trekken. Eens in de zoveel tijd worden di verse maatschappelijke verworven heden drastisch aangepakt, alsof ze niet bestaan hebben. Zo'n verwor venheid is de sociale werkvoorzie ning, die op Schouwen-Duiveland als de Zuidhoek opereert. Mensen, die om welke reden dan ook moeilijk te plaatsen zijn in het reguliere be drijf, hebben op deze manier de mo gelijkheid om betaalde arbeid te ver richten. En zolang arbeid door de samenleving als zaligmakend gezien wordt, is dit voor bovengenoemde groep van wezenlijk belang. In het verleden werd die sociale werkvoor ziening als een vanzelfsprekendheid beschouwd en niemand haalde het in zijn hoofd om juist deze - maatschap pelijk vaak kwetsbare - groep men sen hun levensvreugd af te pakken. En nu is er dan een overheid aan het bewind, die de werkvoorzienings schappen als een financieel blok aan het been ervaart. Fusies moeten een efficiënt beleid waarborgen en eco nomische factoren wegen vandaag de dag zwaarder dan sociale. Met de in gestelde budget-financiering komt de directe verantwoordelijkheid voortaan bij de gemeenten te liggen. Direct gevolg zal wel zijn, dat de ge meenten - toch al danig gekort door diezelfde rijksoverheid - de sociale werkplaatsen onder druk gaan zet ten. Er moet produktie komen en nu worden er steeds hogere eisen ge steld aan de medewerkers. De ge meenten - ook op Schouwen-Duive land - moeten zich of distantiëren van het rijksbeleid met een krachtig nee, of verplichten zichzelf de Zuid hoek op sociaal peil te houden. Di rect kan dat door het uitbestedeii van werkzaamheden aan die sociale werkvoorziening en indirect kan dat door als financiële steunpilaren niet al te veel te hameren op economische rentabiliteit. De samenleving heeft in deze een taak. Een taak, die geen rijksoverheid van haar zorgzame sa menleving' kan afnemen. AvdW ZIERIKZEE - De nv Streekvervoer Zuidwest Nederland biedt belang stellenden (voetgangers en fietsers) de mogelijkheid om woensdag 6 juli tussen 17.45 en 19.00 uur voor niets mee te varen met de pont tussen Zij pe en Anna Jacobapolder. Zoals bekend wordt deze veer dienst ten gevolge van het gereedko men van de weg over de Philipsdam opgeheven. Voor hen die het pontje een warm hart toedragen biedt de ZWN woensdag tussen 17.45 en 19.000 uur de mogelijkheid van een gratis overtocht met het motorschip De Zij pe, dat hierna uit de vaart wordt ge nomen. Gelijkertijd zullen vijf extra bussen tussen Zijpe en Anna Jacoba polder op en neer rijden om belang stellenden kosteloos te vervoeren r.aar beide veerhavens. De kernen Sint Philipsland-Anna Jacobapolder en Bruinisse zijn in deze extra route opgenomen. ZIERIKZEE - Wat gaan we doen deze winter? Een vraag die menigeen zal stellen. De Stiehting Jeugd probeert daar een antwoord op te geven en start met een aantal cursussen. De Stichting Jeugd biedt al jaren aan groepen in het jeugd werk de mogelijkheid goed koop hun posters, affiches, krantjes en dergelijke te kopië ren of te stencillen. Uit Doe- contacten ontstonden gesprek jes over hoe je een en ander er uit kunt laten zien. Daaruit werd het idee geboren om een cursus van vier avonden te or ganiseren over het maken van een krantje, affiches, folders. Uiteraard komt daarbij aan de orde de vormgeving en het ge bruik van verschillende letter types en illustraties. ZIERIKZEE Kwibus Nijntje vierde haar zomerfeest bij de peuterspeelzaal Kwibus te Zierik- zee. Met groot enthousiasme deden de kinderen een tiental spelletjes op het schoolplein. Ze hingen de was op van Nijn, ze lieten bootjes en visjes op Nijntje's glijbaan naar beneden roet- sen. Er was ook een tractorrace met Nijntje en ook het dozen omgooien sloeg aan. Koffie met konijnenkoek jes en een bekertje ijs besloten de pret. Geslaagd Aan de technische universiteit te Delft is Wim den Boer uit Zierikzee cum laude geslaagd voor het docto raal examen civiel-ingenieur. Herexamens Aan de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman is alsnog een aan tal leerlingen geslaagd voor het (her)examen. Atheneum: Ernst Pols, Martine Strikwerda (Zierikzee), Ro nald van de Sande (Oosterland) en Ilonka van de Velde (Noordgouwe); HAVO: Marieke Geene (Burgh-Haam stede), Rianne van der Velde (Drei- schor) en Annette van Wanrooy (Zie rikzee) en MAVO: Esther Snoek (Zie rikzee), Annemiek Bezemer (Ouwer- kerk) en Astrid Knaape en Marco Rensma (Burgh-Haamstede). Zeehonden De tentoonstelling Zeehonden in de Zeeuwse wateren is tot en met 26 juli dagelijks te bezichtigen aan de Scheepstimmerdijk 4. Dat kan tussen 14.00-19.00 uur. Met de tentoonstel ling wordt beoogd de watersporter op de hoogte te brengen van de (her nieuwde) aanwezigheid van de zee hond in de Zeeuwse wateren en de voorwaarden voor een herstel van de zeehonden-populatie. Met name in de komende weken - de zoogtijd - is de rust van levensbelang voor de zee honden. UVV-verkoopdag In het UVV-gebouw wordt dinsdag 12 juli weer een bazar gehouden. Naast de verkoop van handwerken zijn er diverse attracties, waarmee prijzen te winnen zijn. Tevens is er een boekenstand en zijn er allerhan de rommeltjes. De hoofdprijs van een loterij is een gehaakte sprei en de op brengst komt ten goede aan het vrij willigerswerk voor zieken en bejaar den. Rommelmarkt Het video-team van de Wieken in Zierikzee houdt 23 juli een rommel markt met een rad van avontuur. Wie nog spulletjes heeft kan bellen met 01110-13380. BURGH Kunst en muziek De Nederlandse Hervormde kerk in Burgh staat ook deze zomer weer in de belangstelling. In de eerste plaats vanwege een expositie van teken- en schilderwerk van Hetty de Wette, Guus de Jong en Miems van Citters en leerlingen. Voor muziek liefhebbers is er een serie concerten op het Albertus Gruisenorgel uit 1794. Het samenbrengen van muziek en beeldende kunst onder één dak vindt de commissie van expositie en concerten een verantwoorde keuze. ,,Men bedenke dat beide vormen van kunst elkaar kunnen inspireren en beïnvloeden. Toonaard, beweging, ritme en kleur zijn op verschillende wijze in beide aanwezig en dienen ook een gemeenschappelijk doel, na melijk het overbrengen van een in nerlijke emotie". De expositie is te bezichtigen van woensdag 13 tot en met zaterdag 30 juli van 10.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur (met uit zondering van de zondagen). De con certen zijn op 21 juli (Jan van Dijk, orgel en Marry Jongsma, hobo), 28 ju li (Kees van Eersel, orgel en Titia Dijkstra, zang), 4 augustus (Bram de Wolf, orgel en Marja Smet, blokfluit) en 11 augustus (Wilfried Promnitz, orgel en zang). De concerten beginnen om 20.00 uur. ELLEMEET Concert Muziekvereniging Nut en Uitspan ning uit Zonnemaire verzorgt zater dag 9 juli een concert op het plein voor het dorpshuis te Ellemeet. Voor af wordt een muzikale rondgang door het dorp verzorgd. Het concert zelf begint om 19.30 uur. KERKWERVE, NOORDGOUWE EN SCHUDDEBEURS Oud papier Sportvereniging WIK haalt zater dag 9 juli oud papier op in Kerkwer- ve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Vanaf 9.30 uur komen ze bij u langs en verzocht wordt het papier gebun deld gereed te zetten. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Vervolg van pagina 1 ste schooldag in Oosterland. Na ze ven jaar als onderwijzeres bij de ds J. Bogermanschool te hebben gewerkt vertrekt zij naar Scherpenzeel waar zij een functie heeft aanvaard aan de Wittenbergschool. T. van Duinker ken was vroeger kleuterleidster en had ook na het invoeren van de basis school de groepen een en twee onder haar hoede. Tijdens haar betrekking in Oosterland woonde zij samen met enkele andere onderwijzeressen in de leegstaande pastorie van de Oud- Gereformeerde Gemeente. ,,Ik koos voor het kleuteronderwijs omdat ik het omgaan met jonge kin deren leuk vond. Ze zijn nog zo spon taan ep hebben iedere dag weer wat nieuws te vertellen. En in je werk heb je een grote mate van vrijheid", aldus de vertrekkende onderwijzeres. Zij vertrekt uit Oosterland vanwege de grote afstand naar Soest waar haar ouders wonen die zij elk weekend be zoekt. „Maar het komt ook door de pastorie waar veel andere mensen graag inwillen. Als ik hier zou blij ven zou ik andere woonruimte moe ten zoeken en me weer opnieuw vesti gen. Dan zou ik misschien bij leven en welzijn wel tot mijn 65ste jaar hier blijven plakken. Daarom dacht ik dat het tijd werd om weg te gaan. Je moet een keer de knoop doorhak ken". Spelletjesochtend De leerlingen van de groepen een en twee namen afscheid van hun juf met een spelletjesochtend. Er was on der andere een puzzel met foto's van de leerkrachten en er werden liedjes gezongen. Als cadeau van haar leer lingen en haar collega's kreeg juf frouw Van Duinkerken een lamp, een spiegel en een rieten stoel. De ds J. Bogermanschool werd in de vijftiger jaren opgericht in Oos terland. Na de opening van de ds Pie- ter van Dijkes,chool vorig jaar in Bruinis^v^rlpprj (je schoo) pgg^v^er vijf tigïeërlingen.Maar er zijn ér nog altijd ongeveer 225 over. Eeir aantal dat precies voldoende is voor het mo derne schoolgebouw waarin de school is gehuisvest. Mede door de te rugloop van leerlingen worden de drie leerkrachten die nu afscheid ha men vervangen door één nieuwe groepsleidster. Dat is mejuffrouw J. J. de Jonge uit Bruinisse. Momenteel verblijft zij nog in Canada waar zij sinds een aantal jaren woont, maar na de zomervakantie wordt zij de nieuwe leerkracht van groep drie. Daarnaast zal mejuffrouw De Jonge de wekelijkse lessen Engels gaan ge ven aan de groepen zes, zeven en acht. Sinds de invoering van de ba sisschool in 1985 is Engels een ver plicht vak geworden. Behalve de afscheidsbijeenkom sten met de leerlingen werd ook een aparte bijeenkomst gehouden waar bij het bestuur van de school afscheid nam van de vertrekkende leerkrach ten. Voorzitter M. Stouten sprak hier bij een dankwoord. Uitgever: B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-rédactie: A. van der Wouden Kantoor: JannewekkQp 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161.20; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; succesjes(Vm 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Ter gelegenheid van het afscheid van de laatste pont van Schouwen- Duiveland heeft W. J. J. Boot in samenwerking met de ZWN en verschil lende bemanningsleden van de Zijpe een speciaal herdenkingsboe kwerk samengesteld. Het boekwerk, dat specifiek de veerverbinding Zijpe-Anna Jacobapolder behandelt, is speciaal gemaakt voor mede werkers en oud-medewerkers van de RTM-ZWN, maar zal ook in de win kel verkrijgbaar zijn. Al enige tijd zijn de echte pontkaartjes niet meer voorhanden bij de conducteurs op de Zijpe. Toen de echte Zijpe-kaartjes uitverkocht waren heeft de ZWN een restant kaartjes opgekocht van een Limburgs Streek- vervoersbedrijf om zelf geen nieuwe kaartjes meer te hoeven kopen voor de verdwijnende pont. Zuinige Zeeuwen! De ouderen weten het allemaal, dus speciaal voor de jeugd: de motor veerpont Zijpe zoals we die nu allemaal kennen werd in 1930 gebouwd bij scheepswerf De Biesbosch in Dordrecht als stoomboot Willemsdorp en werd ingezet tussen Willemsdorp (splitsing Kil-Hollands Diep) en Moerdijk. Sedert 1954 was de pont reserve voor Kruiningen-Perkpolder en Zijpe-Anna Jacobapolder. In 1971 werden de stoomketels afgekeurd door het Stoomwezen. In 1972 werd in Terneuzen de pont voorzien van twee Bolnes-diesels van elk 375 pk, en omgebouwd tot z'n huidige vorm. De nostalgie viert hoogtij. De vaderlandse pers in de vorm van de gro te landelijke dagbladen, radio en tv hebben zich de laatste dagen mas saal gestort op het afscheid van het zeer Zijpe-Anna Jacobapolder. Alge mene tendens over die arme eilandbewoners: Als dat veer niet voer trad een algeheel isolement in. De regio weet wel beter. Als door storm of mist het grote veer buiten bedrijf was, waren daar altijd nog de gebroe ders Maas of Westbroek die bij nacht en ontij met hun kleine voetgan gerspontjes de verbindingen onderhielden, dag en nacht als het nodig was. Waarvan akte. Woensdag 6 juli wordt voor Kees de Keijzer uit Bruinisse en Lieven El- vé uit Middelharnis wel een heel bijzondere dag. Ze gaan dan namelijk voor de tweede keer met pensioen. De Keijzer (71 jaar) en Elvé (69 jaar) en respectievelijk al negen en zeven jaar met de VUT, werden begin dit. Omme (St. Philipsland). En de Vromme (Zijpe). jaar door de ZWN „van stal" gehaald om weer als kapitein op „hun" boot te functioneren. Er waren tijdelijk vacatures ontstaan doordat en kele van de bootbemanning al elders in het bedrijf waren te werk ge steld. „Het Veer Zijpe-Anna Jacobapolder vaart niet". Dit radiobericht dat nogal eens volgde op file-berichten zal na woensdag niet meer te horen zijn. De oorzaak dat de „Omme en vromme" voor de kant bleef kon ech ter tweeledig zijn. Bij stormweer, vooral uit het zuidwesten, liep er een enorme zwel in het smalle Zijpe. Vooral als de sterke ebstroom zich er door perste en stroom en wind elkaar tegen kwamen in een furieus ge vecht der elementen kon het flink spoken in het nauwe water. Een ander natuurverschijnsel dat roet in het kapiteins-eten kon gooien was mist. In de 70-er jaren is nog wel overwogen om de pont van radar te voorzien maar toen eenmaal de beslissing was gevallen dat de Philipsdam zou worden aangelegd werd voor de resterende jaren radar niet rendabel meer geacht. Een van de gevolgen van de Philipsdam is de opheffing van de pont. Een ander gevolg is de verzoeting van het daarachter gelegen Zoommeer wat weer tot gevolg had de grote overlast van muggen wegens het nog ontbreken van zoetwatervissen die de muggelarf als voedsel gebruikt. Tijdens de ingebruikstelling van de Philipsdam zal gedeputeerde De Voogd symbolisch een aantal zoetwatervissen in het Zoommeer uitzet ten zodat het natuurlijk evenwicht weer hersteld kan worden. De 58-jarige pont Zijpe, verbouwd van stoom naar diesel, van zijlader naar koplader en van twee stuurhutten naar één centrale stuurhut, zal bij inschrijving worden verkocht. Soms kan het leven van een pont nog avontuurlijk eindigen. Zo werd het casco van de Krammer, het zuster schip, nog gebruikt in de off-shore terwijl de Haringvliet nog dienst deed op Terschelling en daarna zelfs op Cyprus. Uiteraard houden we u op de hoogte van de bestemming van de Zijpe. Hun illustere voorganger, dc Minister C. Lelij, onderging een ander lot. Na eerst tot twee keer toe in de oorlog tot zinken te zijn gebracht, werd deze roemruchte pont tus sen Zijpe en Numansdorp in 1966 gesloopt in Hendrik Ido Ambacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3