Kabinet zegt overeenkomst met de specialisten op Krant te huur voor 2 kwartjes Thuispelverbod garnalen nog twee jaar opgeschort - WATERSTANDEN - Nieuwe brochure om autogebruik af te remmen Provincies melden 6000 gevallen van bodem verontreiniging Arbeidsinspectie slaat nieuwe weg in 2 DEN HAAG - Het generaal akkoord dat het kabinet en de specialistenorganisatie LSV vier jaar geleden hebben gesloten hoort binnenkort tot het verleden. De regering heeft de specialisten definitief laten weten dat ze het ak koord eenzijdig zal opzeggen. Dat was het resultaat van het door de rechter opgelegde overleg tussen LSV en ka binet. Het generaal akkoord beoogde een forse bezuiniging op de kosten voor specialistische hulp, maar deze is niet gehaald. Het kabinet verwijt de spe cialisten nu gebrek aan medewer king. Voorzitter C. Piasmans van de LSV toonde zich na afloop-van de ver gadering zeer verontwaardigd over de opstelling van het kabinet. „Vol gens ons kan het kabinet het generaal akkoord niet te goeder trouw opzeg gen. We zullen de rechter daaover la ten oordelen", aldus de specialisten voorman. De acties van de specialisten gaan desondanks voorlopig niet verder, omdat een definitief besluit over de verlaging van de praktijkkostenver goeding nog enkele maanden op zich zal laten wachten. Staatssecretaris Dees zei maandag dat hij over de richtlijn van het tarievenorgaan COTG, een verlaging van de on kostenvergoeding met 40.000 gulden per jaar, niet met de specialisten wil onderhandelen. De bewindsman be slist in de komende maanden of hij het COTG-besluit goed- of afkeurt. De LSV zal deze zomer proberen de politieke besluitvorming zoveel mo gelijk te beïnvloeden, zo maakte Piasmans bekend. Acties als zondags diensten blijven echter voorlopig in de ijskast staan. Minister De Koning (sociale zaken) lichtte het besluit om het generaal akkoord op te zeggen toe, met een verwijzing naar het vonnis van de Haagse rechtbankpresident vorige week. Deze bepaalde in het kort ge ding dat de LSV had aangespannen tegen de staat, dat de regering het akkoord eenzijdig mag opzeggen, omdat over de uitvoering ervan ZIERIKZEE - Het aantal bij de overheid bekende gevallen van bo demverontreiniging bedraagt op het ogenblik meer dan 6000. Dit blijkt uit inventarisaties van de provincies. Minister Nijpels (milieu) maakt mel ding van het aantal in zijn beant woording van kamervragen van de PPR. Op verzoek van het rijk zijn de pro vincies sinds 1980 bezig met het actief opsporen van verdachte lokaties. Kort na de aanvang van deze opera tie, ingesteld op aandringen van de toenmalige milieu-minister Ginjaar, bedroeg het aantal verontreinigde lo katies zo'n 4000. Volgens Nijpels zijn de meeste van deze stortplaatsen aan een 'oriënterend' onderzoek onder worpen. Een aantal provincies heeft de mi nister laten weten bij gesloten stort plaatsen de gang van zaken ten tijde van de storting verder te willen on derzoeken. Die provinciale inventari saties en onderzoeken zijn nodig voor een systematische opsporing van strafbare feiten in het verleden. De officier van justitie heeft vol gens Nijpels de mogelijkheid bij het opsporen van milieudelicten belonin gen uit te loven. Er moet dan sprake zijn van een concreet onderzoek naar een geval van bodemverontreiniging. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF „kennelijk geen overeenstemming is". „Wij hebben dus het gevoel in ons recht te staan", aldus de minister. Over het norminkomen voor speci alisten, waarover De Koning dit na jaar een besluit hoopt te nemen, is maandag wel gesproken, maar er zijn geen knopen doorgehakt. Een verla ging van het norminkomen tot 148.000 gulden, zoals de minister vo rig jaar nog wilde, is van de baan. „Het kabinet heeft een flinke verbe tering ten opzichte van dat voorgeno men besluit toegezegd", aldus De Ko ning. Piasmans toonde zich echter ook hierover niet tevreden: „De discussie hierover is nog niet afgerond, maar wat we vanavond hebben gehoord geeft ons geen enkele reden tot tevre denheid", aldus de LSV-voorzitter. Het huidige norminkomen is 181.000 gulden. De specialisten willen dat het tot ruim twee ton wordt opgetrok ken. De ziekenhuizen vinden dat de me disch specialisten en overheid hun conflicten zo snel mogelijk moeten beëindigen. Dat heeft de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) geschreven aan de Landelijke Specialistenvere niging (LSV) en het kabinet, vooraf gaand aan bovenstaand overleg. „Tbt nu toe is ernstige schade aan patiënten- en instellingsbelangen uit gebleven, maar de NZR maakt zich ernstig zorgen over de toekomst", zo heeft de ziekenhuisorganisatie de strijdende partijen laten weten. De specialisten, die hun acties tegen het verlagen van hun praktijkkostenver goeding vorige week hebben opge schort in afwachting van de onder handelingen met 'de regering, riskeren een proces van de ziekenhui zen als ze hun acties later alsnog op voeren, zo laat de NZR hen weten. Acties Acties voor onbepaalde tijd achten de ziekenhuizen uit den boze. „De NZR kan zich dan gedwongen zien een rechterlijk verbod té vragen", al dus de brief. Overigens heeft de pre sident van de Utrechtse rechtbank bij eerdere acties van de specialisten al bepaald dat zondagsdiensten hooguit voor beperkte tijd aanvaardbaar zijn. Aan het kabinet schrijft de NZR steeds vaker geconfronteerd te wor den met „signalen waaruit blijkt dat de beroepsmotivatie van medisch specialisten te lijden heeft onder de inmiddels al jaren durende inko mensconflicten met de rijksover heid". ZIERIKZEE - De arbeidsinspectie gaat zich in de komende jaren in eer ste instantie richten op kleine bedrij ven die nog weinig deskundigheid hebben op het terrein van veiligheid, gezondheid en welzijn, en op de 'knoeiers', bedrijven die het met de arbeidsomstandigheden niet zo nauw nemen. Verzoeken van vooral grotere bedrijven zullen niet meer met het bezoek van een inspecteur worden beantwoord. Dat zei minister De Koning van so ciale zaken en werkgelegenheid maandag bij de opening van het nieu we districtskantoor van de arbeidsin spectie in Nieuwegein. De nieuwe werkwijze zal de komende drie jaar stapsgewijs worden ingevoerd. De arbeidsinspectie heeft traditio neel gehandeld volgens het principe 'u vraagt en wij draaien', aldus de be windsman. Dat betekende in de prak tijk dat 60 procent van het werk be stond uit het reageren op signalen uit bedrijven. Dat gaat nu minder wor den. In eerste instantie zullen de mensen in bedrijven concrete proble men zelf moeten oplossen, aldus De Koning. De arbeidsinspectie zal daar naast ook meer naar andere instan ties doorverwijzen. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Doodtij: 8 juli Actuele informatie over afwijkingen: 01184-14420 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 6 juli 09.35 162 03.20 -178 21.40 140 15.45 -120 7 juli 10.25 153 04.10 -174 22.35 135 16.35 -118 6 juli 08.10 165 02.05 -165 20.30 139 14.50 -108 7 juli 09.05 155 03.05 -161 21.30 135 15.40 -107 6 juli 09.50 177 03.25 -187 21.55 153 15.50 -130 7 juli 10.35 169 4.15 -183 22.45 149 16.45 -128 6 juli 09.45 183 03.25 -189 21.55 160 15.50 -132 7 juli 10.40 174 04.15 -185 22.50 145 16.45 -131 BURGH-HAAMSTEDE - Kr^nt te huur voor vijftig cent per uurop zaterdag 75 cent per uur. Wie het win keltje op camping Duinrand te Burgh-Haamstede- binnenloopt heeft de keuze. Of een gulden neertellen en een krant in eigen bezit hebben, of kiezen voor het unieke huursysteem. Onder de verhuurme de deling en hangt de wijze opmerking, dat indien het rek leeg is, de kranten op zijn. Navraag bij de exploitant van het winkeltje wijst uit, dat zijn krantenverhuur een grap is. ,,Er is nog niemand, die een krant is komen huren. Maar als er iemand'is, die het 's morgens om acht uur wil, dan is ie welkom. Kan ik hem een uur later alsnog verkopen". ZIERIKZEE - De initiatiefgroep Wijs op weg heef in een brochure alle maatregelen op een rijtje gezet die op korte termijn kunnen worden ge nomen om het gebruik van de auto terug te dringen. Milieuminister Nij pels zegt in een voorwoord dat de brochure - „Milieu en mobiliteit" - een positieve rol kan spelen in de dis cussie over milieu en verkeer. De brochure is bestemd voor be leidsmakers en andere betrokkenen. Ze herinnert er nog eens aan, dat het wegverkeer in Nederland voor 20 pro cent van de totale uitworp aan verzu rende stoffen zorgt en voor 50 procent van de uitworp van zogenoemde foto- chemisch actieve stoffen, die tot te hoge ozon-concentraties leiden. Meer belasten De initiatiefgroep pleit onder meer voor het meer belasten van het auto rijden, het afschaffen van belasting voordelen bij het autogebruik, beter openbaar vervoer, meer zeggenschap van de gemeenten over het parkeer beleid, het beter benutten van het be staande wegennet, het zoveel moge lijk bouwen van kantoren en winkels bij knooppunten van het openbaar vervoer en maximumsnelheden van 100 kilometer voor personenauto's en 80 kilometer voor vrachtwagens. Ook zal meer en betere informatie moeten worden gegeven over de kos ten van autorijden en van het open baar vervoer. Op het ogenblik heeft 65 procent van de bevolking geen spoorboekje of busdienstregeling in huis, terwijl het landelijk informa tienummer voor het openbaar ver voer bij 85 procent van de mensen on bekend is. Slechts zes op de tien automobi listen hebben enig idee van de kosten van het openbaar vervoer, terwijl ze bij de kosten van het autorijden vaak alleen letten op de prijs van de benzi ne. In Wijs op weg werken vertegen woordigers samen van NS en de bus bedrijven, de werkgroep 2000, ver schillende milieu-organisaties en organisaties op het gebied van de ver keersveiligheid, de Vereniging RO VER (Reizigers Openbaar Vervoer), de vervoersbond FNV en een aantal politieke partijen. ZIERIKZEE - Minister ir. G. Braks (landbouw en vis serij) en staatssecretaris drs. D. Dees (uTelzijn, volksge zondheid en cultuur) hebben aan het Produktschap voor Vis en Visprodukten meegedeeld, dat zij bereid zijn het thuispelverbod voor garnalen twee jaar uit te stellen. Het verbod zou begin deze maand ingaan. Zij blijven echter bij hun stand punt, dat het thuispellen van garna len binnen afzienbare termijn moet worden beëindigd. Het machinaal pellen en het handpellen in pelcentra bieden volgens hen betere garanties voor de hygiëne. Minister Braks en staatssecretaris Dees hebben reeds eerder meege deeld bereid te zijn, een uitstel te overwegen als het bedrijfsleven aan twee hoofdvoorwaarden kan vol doen, voor wat betreft de financie ring en de ontwikkeling van een gar- nalenpelmachine en de intensivering van de controle. De bewindslieden stellen echter, dat als uit de gegevens van de ver scherpte controle in de periode voor 1 oktober a.s. blijkt dat de genomen maatregelen onvoldoende zijn, ógen- blikkelijk aanvullende maatregelen genomen dienen te worden. Mocht over die maatregelen geen overeen stemming worden bereikt, zal het thuispellen van garnalen verboden worden. Het handmatig pellen van garnalen zal dan alleen in pelcentra zijn toegestaan. Financieren Het bedrijfsleven heeft zich bereid verklaard, de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van garnalen- pelmachines op zich te nemen en het project te financieren. Hiermee is aan de eerste voorwaarde van de beide bewindslieden voldaan. De bewindslieden hebben de perio de van twee jaar gekozen, omdat zij ervan uitgaan dat daarin een effectie ve pelmachine ontwikkeld moet kun nen worden. Als tweede voorwaarde hadden de bewindslieden gesteld, dat adequate maatregelen getroffen worden om in de overgangsperiode de aan het thuispellen van garnalen verbonden risico's tot een minimum te reduce ren. Zij hebben hiervoor de volgende af spraken met het bedrijfsleven ge maakt. De controle op de naleving van de hygiënische voorwaarden voor op slag, transport en pellen dient te wor den geïntensiveerd. Het Produkt schap voor Vis en Visprodukten zal hiervoor de personele bezetting van het Bacteriologisch Controle Station uitbreiden. De onderzoekgegevens zullen voor een effectieve controle tussen het Bacteriologisch Controle Station, het Produktschap en de Rijkskeurings dienst van Waren regelmatig worden uitgewisseld. Voorafgaand aan het verlenen van een vergunning voor het thuispellen van garnalen zal een gedegen contro le van de ruimtes plaatsvinden. 1b- vens zal regelmatig het gehele be stand aan adressen moeten worden gecontroleerd op de naleving van de normen. In die gevallen, waarin overtreding van de normen wordt vastgesteld, dient de vergunning te worden inge trokken. Met de preventieve controle vóór de vergunningverlening, de regelmatige controle in de periode daarna gekop peld aan het intrekken van de ver gunningen bij niet voldoen aan de normen moet het mogelijk zijn tot een kleiner opgeschoond adressen bestand te komen. Het Produktschap zal, ter onder steuning van de opsporing van illega le peladressen, controles bij de (groot) handelaren uitvoeren. Voorlopig geen pelverbod. T/m 5 augustus maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag Zierikzee Gasthuiskerk. Open Kerkdagen: boe kentafel, Rembrandttentoonstelling, diaserie over geschiedenis Gasthuis- kerk en orgelbespeling. 13.00-17.00 uur. T/m 15 juli Burgh-Haamstede Bibliotheek De Schutse. Tentoonstel ling Zelden Rust, vrouwenarbeid in Zeeland van 1900-1940. Tijdens ope ningsuren bibliotheek. Tot en met zaterdag 17 september Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Tentoonstel ling onder de titel van radarboot tot Jumboferry. Dinsdag 5 juli Zonnemaire Ophalen oud papier'door leden Nut en Uitspanning. Vanaf 18.30 uur. Woensdag 6 juli Renesse Nederlandse Hervormde kerk. Koor klanken. 20.00 uur. Donderdag 7 juli Haamstede Ring. Ring Promotiedag. Van 13.00 tot 21.00 uur. Hervormde kerk. Radio-opname Zo- meravondzangvierdaagse van EO. 20.00 uur. Zaterdag 9 juli Ellemeet Op plein voor Dorpshuis. Uitvoering Nut en Uitspanning. 19.30 uur (rond gang vooraf). Brouwershaven Markt. Braderie De Brouwse Dag. Vanaf 10.30 uur. Maandag 11 juli Scharendijke Vanaf Gereformeerde kerk. Kerke- pad. 18.45 uur. Dinsdag 12 juli Zierikzee UW-gebouw. Bazar ten behoeve van vrijwilligerswerk zieken en bejaar den. Scharendijke W. M. A. van de Weele. Veldbijeen- komst. 9.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Dia serie Schouwen-Duiveland eiland tussen 20.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Orgelconcert. 20.00 uur. Woensdag 13 juli Burgh Nederlandse Hervormde kerk. Start expositie. 10.00 uur. Renesse Nederlandse Hervormde kerk. Sna renspel. 20.00 uur. Scharendijke Hervormde kerk. Zangavpnd. 20.00 Donderdag 14 juli Haamstede Ring. Ring Promotiedag. Van 13.00 tot 21.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Vos senjacht. 10.00 uur. Vanaf Hervormd Verenigingsgebouw. Fietspuzzeltocht. 19.00 uur. Zaterdag 16 juli Haamstede Ring. Bazar/rommelmarkt ten bate van Nederlandse Hervormde Kerk. 8.30 uur. Brouwershaven Markt. Kindermarkt. Van 9.00 tot 12.00 uur. Maandag 18 juli Renesse Circus Holiday, voorstellingen om 16.00 en 20.00 uur. Scharendijke Gereformeerde kerk. Kerkepad. 18.45 Dinsdag 19 juli Renesse Circus Holiday, voorstellingen om 16.00 en 20.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Le vend ganzebord. 20.00 uur. Woensdag 20 juli Renesse Nederlandse Hervormde kerk. Orgel klanken. 20.00 uur. Scharendijke Hervormde Betlehemkerk. Zang- en samenzangavond. 20.00 uur. Donderdag 21 juli Burgh Nederlandse Hervormde kerk. Con cert door Jan van Dijk en Marry Jongsma. 20.00 uur. Haamstede Ring. Ring Promotiedag. Van 13.00 tot 21.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Kin derfilm. 16.00 uur. Vanaf Hervormd Verenigingsgebouw. Fietspuzzeltocht. 19.00 uur. Vrijdag 22 juli Brouwershaven Markt. Feestmarkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2