Zierikzee blijft ondanks een lichte daling duur met gemeentebelasting Ds J. Bogermanschool neemt afscheid van leerkrachten Kerkelijk Recreatiewerk houdt weer groot aantal activiteiten my DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Veerberichten Dichter Tractor EK Met het oog op het opheffen van het pontje en In de serie dichters in Bruinisse vandaag Ook op Schouwen-Duiveland zijn ze er nog: Adri Gerards uit Zierikzee bereidt zich voor op kele veerberichten. (Pag. 3). de laatste; mevrouw A. Wiebrens-Beekman. (Pag. 4). tractorgekken. (Pag. 5). de EK-triathlon. (Pag. 9). DINSDAG 5 JULI 1988 144ste jaargang Nr. 24364 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De staat, die zieh onderhoudt door buitensporige be lastingen, is een soort Ugolino, die zijn kinderen opeet om hun een vader te behouden. Valtour Brouwershaven eilandelijk de goedkoopste volgens CNVcijfer materiaal SCHOU WEN-DUIVEL AND - Zierikzee mag dan weliswaar als enige Zeeuwse ge meente naar beneden zijn gegaan met de gemeentebelastingen, voor bepaalde groepen blijft deze centrumgemeente een dure woonplaats. Met name de woningbezitters (zo wel alleenstaanden als gezinnen met twee kinderen) betalen in Zierikzee aanzienlijk meer dan in de overige Zeeuwse gemeenten. Alleen Goes kan aan de relatief hoge ta rieven van Zierikzee tippen. De woonlasten voor een gezin met twee kinderen dat een eigen woning bewoont bedragen voor Brouwersha ven 440 gulden, Westerschouwen 444 gulden, Middenschouwen 468 gulden, Bruinisse 495 gulden, Duiveland 508 gulden en voor*Zierikzee 558 gulden. Zierikzee is hiermee in het Zeeuwse wederom koploper en laat Goes met een verschil van zes gulden achter zich op een tweede plaats. Opvallend Opvallend gegeven voor Schouwen- Duiveland is, dat de gemeente Brou wershaven belasting-technisch het aantrekkelijkst is. In alle categorieën scoort de gemeente niet alleen eilan delijk laag, ook in het Zeeuwse weet Brouwershaven de bedragen relatief laag te houden. Het CNV constateert overigens, dat de verschillen tussen de diverse gemeenten afnemen. Goes wordt als duurste gemeente omschre ven en Zierikzee als de enige, die in belastingen naar beneden is gegaan, zonder overigens tot de goedkopere gemeenten te gaan behoren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Eén en ander blijkt uit de door het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) in Zeeland verzamelde cijfers betreffende de gemeentebelastingen. Eerder al deed de bond een Vergelij kend warenonderzoek' onder de di verse gemeenten, xvaarop kritiek werd uitgeoefend door diverse ge meenten. De vergelijkingen zouden niet volledig opgaan. Het CNV heeft de gemeenten nu in de gelegenheid gesteld te reageren op de resultaten. De gemeente Goes blijkt in alle ca tegorieën een erg dure gemeente. Ter- neuzen daarentegen blijkt.de goed koopste te zijn. Behalve Zierikzee scoort er nog een Schouwen- Duivelandse gemeente - Westerschou wen - opvallend. Deze gemeente blijkt - weer op Goes na - de duurste gemeente voor gezinnen met twee kinderen in een huurhuis. In Wester schouwen betaalt dit gezin 310,40 gul den, terwijl dat in Terneuzen maar 172 gulden is. Een behoorlijk ver schil. Waterschapslast De gemeentebelastingen zijn door het CNV samengesteld uit de onroe rend goedbelasting (getaxeerde wo- - ning op 99.000 gulden), reinigings rechten en de rioolrechten. De Waterschapslasten zijn in dit totaal niet meegenomen, al heeft het CNV ook hiervan een overzicht gemaakt. Het bedrag op Schouwen-Duiveland hiervoor is voor een alleenstaande 67 gulden en voor meer dan één persoon 201 gulden. Voor de andere regio's geldt achtereenvolgens: Tholen en Sint Philipsland 51 en 153 gulden, Walcheren 64 en 192 gulden, De Beve- landen 83 en 249 gulden, Sluis, Oost- burg en Aardenburg 104 en 312 gul den, Hulst en Hontenisse 78 en 234 gulden en Terneuzen, Sas van Gent en Axel 66 en 198 gulden. De Schouwen-Duivelandse ge meenten scoren met uitzondering van Zierikzee niet opvallend. Desal niettemin toch een overzicht van de afgeronde bedragen. Allereerst de woonlasten voor de alleenstaande huurder: Brouwershaven 232 gulden, Westerschouwen 237 gulden, Midden- schouwen 264 gulden, Duiveland 277 gulden, Zierikzee 282 gulden en het duurste is Bruinisse met 292 gulden. Duurste Zeeuwse gemeente is Goes met een jaarlast van 335 gulden. De woonlasten voor de alleenstaanT de woningbezitter en tevens bewoner: Brouwershaven 440 gulden, Wester schouwen 444, Middenschouwen 468 gulden, Bruinisse 495 gulden, Duive land 508 gulden en Zierikzee 558 gul den. Zierikzee is daarmee tevens de duurste gemeente van Zeeland in de optiek van het CNV. En d-m de gemeentelijke belastin gen vooreen gezin met twee kinderen in een huurwoning: Brouwershaven 232 gulden, Middenschouwen 264 gul den, Duiveland 277 gulden, Zierikzee 282 gulden, Bruinisse 292 gulden en Westerschouwen 310 gulden. Duurste Zeeuwse gemeente is wederom Goes met een jaarlast van 335 gulden.' Maar opvallend hierbij is de tweede plaats voor Westerschouwen. Wie in Zierikzee eigenaar van een woning is, betaalt aanzienlijk meer gemeentebelastingen dan elders in Zeeland. Van 10 juli tot 4 augustus in Scharendijke SCHARENDIJKE - De inwoners en vakantiegasten van Scharendijke en omgeving kunnen deze zomer deel nemen aan een groot aantal recreatie-activiteiten die zijn georganiseerd door het Kerkelijk Recreatiewerk Scharendijke. Een samenwerkingsverband van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk dat de laatste jaren een traditie heeft opgebouwd met het organiseren van zomer-activiteiten in Scharendijke. Het programma van dit jaar loopt van zondag 10 juli tot en met donder dag 4 augustus en omvat een veelheid aan activiteiten waarvan sommige een keer worden gehouden en andere wekelijks of om de week terugko men. Zoals Kerkepad, een tocht langs vijf kerken in Scharendijke en Zie rikzee die wekelijks op maandag op het programma staat. En de zang- en muziekavonden die elke woensdag avond, maar wel op verschillende lo caties worden gehouden. Het programma van het' Kerkelijk Recreatiewerk gaat op zondag 10 juli van start met drie kerkdiensten. Om 9.30 uur in de Nederlandse Hervorm de kerk en om 10.00 en 19.00 uur in de Gereformeerde kerk te Scharendijke. Tegelijk met de eerste twee diensten worden ook kindemevendiensten ge houden en is in beide kerken de mo gelijkheid om kinderen tijdens de dienst in kindercrèches te laten spe len. Op maandag 11 juli voor de eerste keer Kerkepad. Een tocht die om 18.45 uur start in de Gereformeerde kerk te Scharendijke. Men bezoekt daarna de Katholieke kerk, de Nieu we Kerk en de Lutherse kerk in Zie rikzee en de tocht eindigt in de Her vormde Betlehemkerk te Scharendij ke waar koffie wordt gedronken en een dagsluiting wordt gehouden. De tocht wordt op dezelfde tijd ook op maandag 11,18 en 25 juli en maandag een augustus gehouden. De laatste twee keer start de tocht vanuit de Ne derlandse Hervormde Betlehem kerk. De dia-serie Schouwen-Duiveland, eiland tussen... wordt verzorgd door de Zierikzeese streekarchivaris H. Uil en vindt plaats op dinsdag 12 juli. Twee weken later op dinsdag 26 juli presenteert Uil de dia-serie Schou wen-Duiveland, eiland tussen lucht en water. Het evenement vindt plaats in het Hervormd Verenigingsgebouw te Scharendijke, begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Zangavonden Op woensdag 13 juli is de eerste zangavond van een serie van vier die wekelijks plaatsvinden met diverse koren en op verschillende locaties. De zangbrigade van het Leger der Heils bijt het spits af in de Hervorm de kerk op 13 juli. Op de zang- en sa- menzangavond van 20 juli staan de 8 IM* organist P. van de Panne en mevrouw W. Hart centraal in de Hervormde Betlemkerk en op 27 juli verzorgen Dick en Ineke Visser een zang- en sa- menzangavond in het Hervormd Ver enigingsgebouw. De serie wordt be sloten op 3 augustus in de Hervormde kerk met een muziek- en zangavond met medewerking van organist Jan van Westenbrugge en de bas Martin Bubbert. De avonden beginnen alle maal om 20.00 uur en de toegang is gratis. Donderdag 14 juli staat een vosse- jacht voor kinderen op het program ma. Vertrek om 10.00 uur vanaf het Hervormd Verenigingsgebouw. Na afloop worden pannekoeken gege ten. Op de avond van dezelfde dag is de eerste van twee fietspuzzeltochten gepland die worden gehouden op 14 en 21 juli. De tocht is ongeveer 25 ki lometer lang en gaat langs polderwe gen. Vertrek om 19.00 uur vanuit het Hervormd Verenigingsgebouw. De deelname is gratis. Dat laatste geldt niet voor de fietstochten die op de laatste twee vervolg pagina 4 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Wolkenvelden Vannacht zijn er opklaringen. Mor gen overdag is de wind zuidwest tot zuid 4. Er zijn wolkenvelden maar het is overwegend droog en er zijn ook zonnige perioden. De temperatuur kan 20 graden worden. Minimumtem peratuur komende nacht 13 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 9 juli: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 juli Zon op 05.28. onder 22.01 Maan op 00.45, onder 14.14 7 juli Zon op 05.29, onder 22.00 Maan op 00.57, onder 15.39 Nieuwe Maan: 13 juli (23.53) Temperatuur kustwater: 16 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een storing met een uit gebreid regengebied, die vandaag ons weer bepaalde, trekt naar het Oost zeegebied weg. Een zwakke rug van hogedruk passeert het komend et maal van zuidwest naar noordoost ons land. De bijbehorende opklarin gen bepalen vooral de komende nacht en op woensdagochtend ons weer beeld. In het binnenland koelt het daarbij tot rond 10 graden af, moge lijk ontstaat hier en daar een enkele mistbank. Overdag vormen zich landinwaarts geleidelijk meer stapel wolken. In de loop van de dag kan daaruit plaatselijk een bui vallen. De middagtemperatuur varieert van 17 graden aan zee tot 20 graden meer landinwaarts. De buien hangen sa men met een oude depressie boven de Britse eilanden. Deze depressie zal vooral op donderdag en vrijdag voor enkele buien gaan zorgen. DEN HAAG - Koningin Elisabeth II van Groot-Brittannie en haar echt genoot Prins Philip zijn in ons land gearriveerd voor een driedaagse offi cieel bezoek ter hendenking van de 300 jaar oude vriendschapsbanden tussen Nederland en Groot- Brittannie. In 1688 immers trok de Hollandse stadhouder Willem III naar Londen om daar op verzoek van de Britse autorititen orde op zaken te stellen. Kort daarna werden deze prins van Oranje en zijn Britse gema lin Mary Stuart uitgeroepen tot ko ning en koningin van Engeland, Schotland en Ierland. T. van Duinkerken, I. J. van den Nieuwendijk en J. Jongeneel Groepsleidster T. van Duinkerken tussen haar leerlingen tijdens haar laatste dag op de ds. J. Bogermanschool in Oosterland. OOSTERLAND - „Ik ben in Oosterland gekomen met de gedachte dat ik hier niet weg zou gaan. Vaak gaat al les echter anders dan je denkt. Langzamerhand groei je naar zo'n beslissing toe door uiterlijke en innerlijke om standigheden". Dat zegt de adjunct-directeur van de ds J. Bogermanschool in Oosterland, I. J. van den Nieuwen dijk in de schoolkrant van deze reformatorische basis school. Evenals onderwijzeres T. van Duinkerken en pool-vervanger J. Jongeneel nam hij, vorige week aan het eind van het schooljaar, afscheid van de leerlingen en collega's van de ds J. Bogermanschool. Van den Nieuwendijk was ruim acht jaar als leerkracht aan de school verbonden. Het grootste gedeelte daarvan had hij groep zeven, de vroe gere klas vijf, onder zijn hoede. Een 'meester' die vooral de vakken Bij belse en Vaderlandse geschiedenis met veel plezier aan zijn leerlingen overbracht. Die een grote interesse toonde voor de computer die sinds drie jaar op school als hulpmiddel wordt gebruikt. Maar die dat appa raat niet ophemelde maar relativeer de. ,,De computer is slechts een hulp middel. een stel elektronische schakelingen die een bepaalde schermprojectie realiseren. Voor trai ning is het een nuttig apparaat. Maar de pedagogische relatie moet de al lerbelangrijkste zijn op een school. Ik vind het griezelig als kinderen de computer als een zelfstandigheid gaan zien zoals ik pas in een compu terblad las". Schoolbegeleidingsdienst Van den Nieuwendijk nam afscheid van de school vanwege het aanvaar den van een functie bij de schoolbege leidingsdienst. Hij gaat in Kapelle werken. De groepen drie tot en met acht namen afscheid van hem in de vorm van een spel in quizvorm dat werd gespeeld in de vergaderruimte van de school. Als afscheidscadeau kreeg hij van hen een tuinameuble- ment en van zijn collega's een boek over Zeeland Bij de afscheidsbijeen komst werd tevens aandacht besteed aan het vertrek van J. Jongeneel die een tijd als pool-vervanger werkzaam was bij de school. Ook voor 'juffrouw' T. van Duin kerken was het vorige weck de laat- vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1