Alle kandidaten slagen voor het MAVO-diploma streeknieuws Idee tuinmolendag slaat aan VAN GILS Drukte van belang bij braderie in Oosterland van, mode erffin ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NEUWSBODE Maandag 4 juli 1988 Nr. 24363 3 De leerlngen van de Christelijke Scholengemeenschap in Zierikzee plaatsen hun handtekening op de felbegeerde di- ploma.j Diploma-uitreiking Christelijke Scholengemeenschap ZIERIKZEE - Alle leerlingen van de Christelijke Scho lengemeenschap MAVO en LHNO, die dit jaar eindexa men MAVO deden, hebben dit diploma ook behaald. Dat bleek tijdens een officiële bijeenkomst in de school waarbij het examenjaar definitief werd afgerond met de diploma-uitreiking. Met de uitslag wordt de traditie van een hoog aantal geslaagden op de CSG voortgezet. de die ze op deze school hebben door gebracht gezien worden als een groeiperiode op weg naar zelfstan dige mensen. Mensen die is geleerd om vanuit hun achtergrond te kun nen functioneren in de maatschap pij". De directeur ging in op wat hen in hun verdere leven te wachten kan staan. „Alleen het papiertje behalen telt niet want de mens leeft niet van brood alleen". Een uitspraak die hij toelichtte aan de hand van het Jo hannes evangelie. De voorzitter van het school bestuur J. Quist memoreerde dit feit bij zijn felicitaties aan de leerlingen, oud-leerlingen, ouders en docenten die in groten getale de bijeenkomst bijwoonden. „Over zes jaar genomen hadden we een percentage geslaagen van 94,5 procent. Vergeleken met de landelijke cijfers is dat zeer hoog". Honderd procent Schooldirecteur A. van Drie wees er in zijn toespraak op dat de school altijd streeft naar honderd procent geslaagden. „Maar dat is niet altijd realiseerbaar. De 100 procent werd dit jaar wel bereikt voor de MAVO- afdeling, doch zeven kandidaten van de LHNO-afdelingen boekten geen succes". Volgens Van Drie blijkt uit de statistieken dat de adviezen van het docentenkorps in het algemeen worden opgevolgd. Deze worden in individuele gesprekken met de leer ling en zijn ouders besproken door schooldekaan W. G. Renden. Geble ken is dat het aantal gezakten zich vooral bevindt onfier het geringe aan tal mensen dat deze adviezen niet op volgt. Die zichzelf overschatten of het examenniveau onderschatten, aldus Van Drie. Belangrijker dan honderd procent geslaagden vond hij of de leerlingen zover gebracht kunnen worden dat zij op zinvolle wijze hun leven kun nen invullen. „Daarom kan de perio- Schooldekaan Renden feliciteerde de leerlingen via een solo-cabaretach- 1ige redevoering. Hij trok daarbij dè vergelijking tussen het onderwijs vroeger en nu en de leerlingen van vroeger en nu. Gewapend met een walkman betuigde hij zijn medeleven met de ouders die worden geconfron teerd met deze generatie studenten. Renden ontpopte zich tot een echte cabaretier. Consequentie^ Na het tekenen van de overhandigde W. J. Verton- aan twee leerlingen symbi afscheidscadeau van het stuur. In zijn slotrede riep voorzitter J. Quist de oud' leerlingen op om de CSG hart toe te dragen en daaruj ge consequenties te trekke Na de uitreiking van de diploma's en cijferlijsten spraken Iieke Zuid geest en Coen van Balen d>' docenten toe over de jaren dat zij op school ver toefden. Hester van Maanoi en Carla Berrevoets zongen een zdfgemaakt lied over het schoolleven. Zij werden geassisteerd door Aritcia|van de Ou den. Tevens namen de leerlingen af scheid van de dames Maaijn-Verton en Stoop-Ponsioen die deschool ver laten. Voor de officiëlt diploma uitreiking werd ook belangstelling getoond vanuit het bedrijfsleven voor de geslaagde ex-stag/ère van de afdeling verkooppraktijl Zeventien tuinmolens naast De Gn ZONNEMAIRE Oud papier De leden van de muziekvereniging Nut en Uitspanning trekken er dins dag 5 juli op uit om oud papier in te zamelen. Vanaf 18.30 uur gaan de mu zikanten op pad om het bij voorkeur gebundelde oud papier op te halen. GOES Geslaagden Aan de Rijks Middelbare Agrari sche School in Goes slaagde een aan tal Schouwen-Duivelanders voor uit eenlopende cursussen. Voor de twee jarige richting akkerbouw slaagden: Jan Goense (Noordwelle); Cees-Jan Kooman (Haamstede); Rien Stoutjes- dijk (Nieuwerkerk) en Cor van der Wekken uit Brouwershaven. Simon Morks uit Oosterland behaalde het diploma voor de tweejarige cursus veehouderij. De driejarige opleiding akkerbouw en veehouderij werd door Willem den Boer uit Ouwerkerk met succes afgelegd terwijl Stephan Fol- mer en Marco Slootmaker (Nieuwer kerk) en Coen van den Houten (Zie rikzee) het diploma akkerbouw en fruitteelt (eveneens een driejarige op leiding) behaalden. Voor de cursus commerciële economie slaagden: S. J. Capelle uit Nieuwerkerk; W. C. Re- meeus (Ouwerkerk) en J. van Sas uit Zonnemaire. Een fiks aantal Schou wen-Duivelanders slaagde voor de cursus spuiten in de landbouw. De lijst gediplomeerden ziet er als volgt uit: C. den Boer (Zierikzee); H. Doele- man, J. M. Flikweert, W. Slootmaker en R van der Wekken, allen uit Nieu werkerk; A. Kesteloo, C. Kooman, J. W. van de Velde uit Kerkwerve en W. Knol uit Scharendijke. De vakge biedscursus economie werd door C. de Keijzer (Schuddebeurs), A. van Nieuwenhuijze (Zonnemaire) en M. W. C. Vermue (Ouwerkerk) met goed gevolg afgelgd. Voor de cursus infor matica (basis- en vervolgopleiding) vielen de volgende Schouwen-Duive- landèrs in de prijzen: M. A. Kristelijn (Noordwelle), J. de Vlieger en J. A. van de Velde uit Nieuwerkerk, J. J. de Vrieze uit Scharendijke, C. den Boer (Kerkwerve) en J. de Bakker (Scha rendijke). Relatief veel Schouwen-Duivelanders sloten de cursus kamperen bij de boer met goed gevolg af: L. E. Blikman (Drei- schor); S. L. Blom (Burgh- Haamstede); C. W. Bos-Vredebregt (Looperskapelle); G. M. van de Bijl (Zonnemaire); H. A. Geluk: Ellemeet, J. L. Hanse en M. O. Hanse uit Haam stede; A. H. Hanson (Noordwelle); C. W. Kooman (Burgh-Haamstede); C. P. van der Linde (Scharendijke); M. K. van der Maas (Burgh-Haamstede); C. D. Padmos: Scharendijke. L. van der Sluis (Zierikzee); N. M. van de Stolpe (Ellemeet); J. F. van de Velde (Kerk werve); mw. C. A. de Vrieze (Scharen dijke); J. L. Boot (Kerkwerve) en me vrouw Van de Weel-Hanse (Noordwelle). LYON - Minstens 24 mensen zijn in een dag tijd bij verkeersongelukken op de Franse verkeerswegen om het leven gekomen toen duizenden gezin nen naar hun vakantieverblijven trokken. Zeventig personen raakten gewond, zo maakte de politie bekend. Nabij Tournus in Midden- Frankrijk raakte de snelweg van Pa rijs naar Lyon geblokkeerd door twee kettingbotsingen, waarbij 20 auto's en een vrachtauto waren betrokken. Ongewoon zwaar weer eiste zjn tol op de Middellandse zee, waar drie men sen verdronken. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS .-TEL. Q1M0H6255 Opbrengst voor kas van Oosterlands Fanfare OOSTERLAND - Wil je binnen het fanfarewereldje in Nederland je partij naar behoren mee kunnen blazen, dan moet je aardig wat centjes achter de hand hebben. Dat weten de leden van Oosterlands Fanfare maar al te goed en daarom ook organiseren ze elk jaar opnieuw een rommelmarkt. Een activiteit die dit weekeinde in de CTV-loods in Oosterland werd gehouden en waarmee de vereniging zo'n vierduizend gulden rijker werd. Een lange rij geparkeerde auto's voor de grote CTV-loods aan het begin van Oosterland geeft aan dat er in die grote loods wat aan de hand is. De zoetige lucht van popcorn doet al ver moeden wat. De grote loods fungeert deze zaterdag als onderkomen voor de vele standhouders en de leden van Oosterlands Fanfare die hier probe ren afdankertjes en overtollige spul letjes zoals oude boeken, stoelen, ta fels, televisietoestellen en andere attributen ten gelde te maken. Prima onderkomen Een prima onderkomen voor de professionele braderie-handelaren en de gelegenheidskooplui, zo blijkt het wanneer grijze wolken zich samen pakken en het dreigt te gaan regenen. De cassettes, kleding, sieraden en' wat dies meer zij zijn veilig tegen het regenwater in de met rijen lampjes verlichte loods. Wat dat betreft zijn de leden van het Oosterlandse mu ziekgezelschap in de loop der jaren wel wijzer geworden. De rommelmarkt die zeven jaar ge leden voor het eerst aan de Sint Joostdijk werd gehouden kreeg tij dens een van de eerste keren reeds te maken met de grillen van het Neder landse weer, waardoor het evenement geheel in 't water viel. Via een tus senstationnetje (de garage van Vaane) mochten de Oosterlandse muzikan ten in '85 terecht in de grote CTV- loods. Een locatie waarvan zij nog steeds een dankbaar gebruik maken, zo blijkt uit de woorden van de voor zitter van Oosterlands Fanfare: Han Machielse. anhalm Advertentie De Van Gils boclyvvcar-koIJcktic blijkt een gewild kado-artikcl voor de man. Deze koliektic is helemaal in wit uitge voerd en omvat zes modellen: - Athletic shirts; - mouwloze T-shirts: -T-shirts en slips in drie modellen. BURGH HAAMSTEDE - Hij heeft het er iraar druk mee, molenaar Piet Jan Landegent uit Haamstede die achter zijn fornuis in het Pannekoekenhuis bij te Graan halm de ene goudbruine pannekoek na de andere bakt. Pannekoeken voor de „tuinmolenaars" die zaterdag in het kader van de eerste Schouwen-Duivelands tuinmo- lendag hun dierbare bezit ten toon stelden natst „grote molenbroer" De Graanhalm in Haamstede. Naast de jaarlijkse molendag, waarop molenaars de deuren van hun molen wagenwijd openzetten voor belangstellenden heeft Schouwen- Duiveland er sinds dit weekeinde een nieuwe fenomeen bij: een tuinmolen- dag. Een idee van Piet Jan Landegent die in zijn stellingmolen De Graan halm regelmatig molenliefhebbers onder wie ook mensen, die hun tuin hebben opgefleurd met een minia tuur stellingmolen, grondzeiler of wipwatermolen ontvangt. Door die contacten rijpte bij Landegent het idee om deze mensen de mogelijk heid te bieden hun pronkjuweel ten toon te stellen en om zodoende ook in contact te komen met gelijkgestemde zielen, die eveneens in vervoering kunnen raken bij het zien van zo'n ty pisch Hollands verschijnsel. Zeventien Na een kranteberichtje en een arti keltje in het vakblad De Molenaar druppelden de aanmeldingen voor deze eerste tuinmolendag bij Lande gent binnen. Niet alleen vanuit de re gio maar ook uit Zwijndrecht en Dor drecht. In totaal zeventien tuinmo lens ip verschillende grootten waren zaterdagmorgen in alle vroegte door de eigenaren op het grasveld naast De Graanhalm opgesteld. Een bonte en gevarieerde verzameling van al dan niet draaiende miniatuurmolens, waaronder ook een kopie van De Graanhalm zelf. Molens ook waaraan geen smetje of spatje te bespeuren viel. De meeste belangrijke Nederland se molens zoals een stellingmolen, een poldermolen en een wip water molen zijn door de bouwers met uiterste precisie nagemaakt. Daarbij is niet op een uurtje meer of minder gekeken. Voor het bouwen van een kopie van De Graanhalm waren tach tig uren nodig. De oud Hollandse pol dermolen van B.P. Smits uit Goes was na tweehonderd uren voltooid, terwijl de heer Jac van den Berge uit Haamstede ongeveer 950 uur nodig had om zijn ideaal, de molen De Vijf Dorpen, een achtkantige poldermo len te voltooien. Kortom een preci- sie-werkje dat bouwen van minia tuurmolens. Niet alleen Van d«i Berge weet daar uit ervaring oveimee te praten. Ook molenbouwer Var Gent uit Dor drecht, van wie er opSchouwen-Dui- veland inmiddels vier tuinmolens staan te pronken bes^edt menig uur tje om zijn molens zegetrouw moge lijk na te maken. jDat vereist, zo blijkt uit het verhall van Van Gent nogal wat rekenweif, want voordat Van Gent met zaag ér hamer aan de slag kan moet hij de bouwtekeningen die hij kant en klaar koopt uitvergro ten. Daarna is het zaak om de ver schillende elementen van de molen goed af te lijmen en de wieken soepel te laten draaien. Een inspannende maar tegelijk ook een boeiende bezigheid die veel ge noegdoening geeft, zo valt uit de en thousiaste verhalen van Van Gent en Van den Berge op te maken, ,,'t Leuke ervan is dat het leeft en dat het ook een stukje traditie is", verklaart Van Gent, die zijn molens verkoopt om daarmee de kosten van zijn hobby te dekken, deze liefhebberij. Voor Van den Berge is niet alleen het maken van molens zaligmakend. Voordat hij zich wierp op het maken van deze ty pisch Hollandse uitvinding zette hij in zijn vrije uurtjes eeii hoogaars in elkaar. „Ach, alles wat je maakt is leuk" meent de vroegere fotograaf die zijn molen De Vijf Dorpen ver noemd heeft naar de vijf kernen van Westerschouwen: Haamstede, Burgh, Serooskerke, Renesse en Noordwelle. Een model waarvan het bovenstel te zien is bij de molen van A. Verhage bij Moriaanshoofd. Niet iedereen die zijn wiekend exemplaar naast De Graanhalm heeft neergezet is ook de bouwer ervan. Niet iedereen beschikt over het ge duld, de lust of de tijd om tuinmolens te bouwen. Het echtpaar Goud zwaard uit Haamstede bij voorbeeld dacht er al een tijdje over om zo'n oer- Hollandse tuinversiering te kopen. Via een andere dorpsbewoner die reeds een molen in zijn tuin had staan kwam Goudzwaard in contact met molenbouwer Van Gent uit Dor drecht en heeft het echtpaar nu zijn eigen exemplaar in de tuin staan. Zo'n tuinmoléndag biedt model bouwers en bezitters van zo'n minia tuurmolen de mogelijkheid om el- kaars bezittingen eens goed van nabij te bewonderen en met elkaar van ge dachten te wisselen. Dat uitwisselen van wetenswaardigheden gebeurde tijdens het nuttigen van een goud bruine pannekoek, door Piet Jan Landegent op een groot molensteen fornuis gebakken. Ook volgend jaar kunnen de (tuin)molenliefhebbers el kaar naar alle waarschijnlijkheid weer tijdens een aparte tuinmolen dag begroeten. Piet Jan Landegent is immers voornemens om deze primeur een staartje te geven. Vanaf eind maart/begin april zijn de leden van Oosterlands Fanfare zo'n vier keer door het dorp getrok ken om afgedankte en overtollige spullen op te halen. Die vier „snuffel- tochten" heeft hen geen windeieren gelegd, dat blijkt wel uit datgene wat er in de grote loods staat uitgestald. Prulletje Een aantal stoelen dat ruim vol doende is om er een zaal mee te vul len, prulletjes zoals vaasjes en trom meltjes, matrassen, een wandmeu- bel, enkele strandstoelen en een lan ge rij afgedankte boeken. Kortom, te veel om op te noemen en dat alles voor een appel en een ei te koop. „Je snapt niet waar het allemaal van daan komt, elk jaar geven de mensen meer weg. Al komen echt waardevol le dingen steeds minder voor. Vroeger had je nog weieens iets zeldzaams dat dan bij opbod werd verkocht" aldus de voorzitter, die evenals een aantal enthousiaste vrijwilligers vroeg uit de veren is gekomen om alles draai ende te houden. Goede doel Het feit dat het voor het goede doel is; het spekken van de kas van Oosterlands Fanfare maakt veel goed." Voor het regelmatig vernieu wen van het instrumentarium en de outfit1 van de muzikanten is geld no dig, heel veel geld zelfs, zo blijkt uit de woorden van Machielse. „Om drie nieuwe instrumenten aan te kunnen schaffen heb je al gauw achtduizend gulden nodig. Voor een grote bas moet je al op zo'n bedrag re kenen" geeft Machielse te kennen. Oosterlands Fanfare heeft hiervoor ook reeds aangeklopt bij het Anjer fonds dat eens in de twee jaar dertig procent van de aanschafkosten voor nieuwe instrumenten vergoedt. Wel iswaar een onmisbare tegemoetko ming maar niet toereikend om alles up to date te houden. Alle kleine beetjes helpen daarbij, dat lijkt de filosofie van Oosterlands Fanfare te zijn. En ook al kun je met een netto opbrengst van zo'n vierdui zend gulden geen wonderen verrich ten, het is toch mooi meegenomen en in ieder geval zeshonderd gulden meer dan vorig jaar. Een geslaagde dag derhalve voor de „romme laars" van Oosterlands Fanfare. „De mensen hicihebben op 'n prettige wijze allemaal een tik van dc molen gehad'\ Tuinmolenbouwer Jac. van de Berge omschreefiiermee treffend de wijze waarop tuinmolenliefhebbers hun hobby beleven. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 Of 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hef einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (tlm 4 regels) f 6,60. Confractfarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% 8T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3