Bermbrand bij Zeelandbrug r> Laatste Bruse landbouwschuur Kabinet wil aantal beurs gerechtigden gaan beperken ZWEMBADTECHNIEK DEURLOO B.V. Overgrote meerderheid raad Zierikzee wil aansluiting op kabelnet realiseren Vernieling-en aan auto's in Renesse De Koning ziet weinig in vervolg terug- ploegprojeeten Schilderij uit Kröller-Muller gestolen Tanker verliest lading benzine na aanvaring Korthal Altes naar Israël Oranje vlekken in Noordzee zijn algen 4 ZIERIKZEE - Omstreeks 19.00 uur gisteravond, maandag, werd de Zierikzeese brandweer gealarmeerd in verband met een bermbrand. Over een lengte 'van ongeveer 150 meter bleek de glooiing van de zeedijk bij de Zeelandbrug in brand te staan. De brandweer was snel ter plaatse en doofde het vuur met hogedrukstra- len. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. De schade bleef beperkt tot een verbrande begroeiing van de dijk. Door verlaging leeftijdsgrens naar 27 jaar Vervolg van pagina 1 verwerken kregen was een verzoek van het Commissariaat voor de Me dia om een advies te geven over de hoedanigheid van de Stichting Streekomroep Schouwen-Duiveland. Deze stichting heeft bij de minister van welzijn, volksgezondheid en cul tuur een verzoek ingediend voor zendtijd voor locale omroep. Tfen einde dit verzoek in behande ling te kunnen nemen wilde dit Com missariaat weieens horen van de ge meente Zierikzee hoe deze dacht over de rechtsbevoegdheid van deze regio nale omroepstichting, de samenstel ling van deze omroepinstelling en het algemeen nut ervan. De commissie welzijn die hierover werd geraadpleegd vond met uitzon dering van de CDA-er C. Bij de Vaate dat deze drie punten zonder meer van toepassing waren voor deze streek omroep. De meerderheid van het col lege (alleen wethouder J. Groen deel de de mening van de commissie) was echter van mening dat deze Streek omroep Schouwen-Duiveland zeker gezien de recente ontwikkelingen, geen algemeen nut heeft. Zeker nu onlangs bekend is gewor den dat de Stichting Omroep Zee land vanaf 1990 ,,de ether ingaat" meent een meerderheid binnen het dagelijks bestuur dat de noodzaak van een eigen streekgebonden om roep niet aanwezig is. Zeeland is vol gens de meerderheid binnen het col lege nog dermate kleinschalig dat ook de Omroep Zeeland voldoende aandacht voor ontwikkelingen in de ze regio zal hebben. Om die reden heeft de meerderheid dan ook beslo ten om het algemeen nut van de Streekomroep Schouwen-Duiveland negatief te beoordelen. Wel nut Geen juiste handelwijze bleek uit de reactie van de PvdA-fractie die wel degelijk overtuigd bleek te zijn van het algemeen nut. Zierikzee zit wel niet te springen om deze omroep te subsididiëren maar hier wordt een principe-uitspraak verlangd. Een principe uitspraak over drie vragen waarop we ja moet zeggen" aldus PvdA-raadslid mevrouw M. R. de Jong-van Loo. Hand in hand De PvdA en de WD bleken in deze kwestie hand in hand te gaan, want ook de WD-fractie bleek op grond van deze drie punten een positieve mening te hebben. Zij het dat de libe raal Geleijnse in deze kwestie een af wijkend standpunt innam door ook het algemeen nut van een eigen om roep voor Schouwen-Duiveland in twijfel te trekken. De CDA-fractie en de RU-vertegenwoordiger W. F. Sprengelmeijer dachten eveens zo. Ook zij zetten een vraagteken achter dat algemeen nut van de Stichting Streekomroep Schouwen-Duiveland. Voor raadsvoorzitter Asselbergs was het een duidelijke zaak: Afge zien van het financiële argument dat naar zijn zeggen niet doorslaggevend was, leek h'et hem een slechte ontwik keling om straks twee omroepen te hebben. Asselbergs hield de deur voor deze Schouwen-Duivelandse omroep echter wel op een kiertje. ,,Als de Omroep Zeeland niet aan de verwachtingen voldoet, dan is het niet uitgesloten dat dit verzoek nog eens wordt behandeld" aldus de bur gemeester. DEN HAAG - Om tegemoet te ko men aan de wens van een meerder heid in de Tweede Kamer om de aan vullende studiebeurs te handhaven voor studenten uit financieel zwakke gezinnen wil het kabinet het aantal beursgerechtigden beperken door verlaging van de leeftijdsgrens naar 27 jaar. Studenten komen op het ogenblik in aanmerking voor studie financiering als zij hun studie uiter lijk in hun dertigste levensjaar be ginnen. Minister Deetman (onderwijs) heeft zijn voorstel vanochtend schrif telijk meegedeeld aan de Tweede Ka mer, die vorige week tijdens het de bat over de studiefinancieringsvoor- stellen moties indiende om de toe gankelijkheid tot het vervolgonder wijs te waarborgen. In de voorstellen van Deetman verdween de aanvullen de beurs en kwam de mogelijkheid om bij particuliere banken aanvul lende leningen te sluiten daarvoor in de plaats. De Kamer wilde voor de stemming over deze moties - op dinsdag 28 juni - van de minister-president vernemen hoe het kabinet tegenover deze mo ties stond. Wensen Alhoewel nog geen van de moties in stemming is gebracht en het oordeel van de Kamer nog niet vaststaat, wil Deetman bezien op welke wijze en in hoeverre met wensen uit de Kamer re kening zou kunnen worden gehou den. Het kabinet, zo schrijft Deet man, hecht aan de voorstellen tot privatisering en aanvullende finan ciering, gezien de oplossing die nood zakelijk is voor de budgettaire pro blematiek en gezien de mogelijkhe den tot vereenvoudiging als zodanig. Derhalve stapt het niet zonder meer af van de gekozen weg. De zorg voor de toegankelijkheid van het onderwijs is hierbij ook voor het kabinet een essentieel gegeven. Tegen deze achtergrond zou het in de rede liggen primair te bezien of een aanvullende voorziening mogelijk is voor de groep jongeren die voor de keuze tot toegang tot het vervolgon derwijs staat. Een dergelijke voor ziening zou bovendien het merendeel van de MBO-leerlingen in het bijzon der tegemoet kunnen komen. Voor het kabinet is het voorzien in een structurele dekking voor een der- gelijke benadering essentieel. Ge hoord de kamerdebatten van vorige week zou een beperking van het aan tal beursgerechtigden door verlaging van de leeftijdsgrens naar 27 jaar de meest begaanbare weg zijn. Uiter aard dient dit ee zorgvuldig over gangsrecht te bevatten. Deze benadering brengt wel met zich dat de structurele besparing slechts zeer geleidelijk mogelijk wordt. In 1989 zou er geen besparing zijn en in de jaren daarna zou dit langzaam oplopen tot 100 miljoen gulden in 1992. Het structurele be drag van 180 miljoen wordt pas mid den in de jaren negentig bereikt. On danks dit min of meer evenwichtige beeld of lange termijn bestaat dit ten minste in de komende vijf jaar geheel niet, aldus de minister. Dit betekent een verzwaring van de problematiek voor het begrotingsoverleg voor 1989. Reiskosten Tevens dient in acht genomen te worden dat nog op enkele andere punten de besluitvorming bemoei lijkt wordt, zoals het in de kamerde batten genoemde aspect van de reis kosten en de OV-kaart (openbaar vervoer). Ook dit brengt de noodzaak mee van bezinning op deze scholen. Na afsluiting van het begrotingso verleg, waarin deze bezinning be trokken zal zijn, zullen de Kamer de finitieve voorstellen op het terrein van de studiefinanciering worden voorgelegd. De studiefinancering zal dus niet meer voor het zomerreces van de Tweede Kamer, dat vrijdag be gint, geregeld worden, zoals al was voorspeld. nomen van wedstrijdleider W. van den Berg. Hem werd lof toegezwaaid voor het vele werk dat hij voor de ver eniging, vooral als bridge-leraar, heeft verricht. Het echtpaar Hollan der uit Zierikzee ging met de wissel beker voor de club-competitie naar huis. Er wordt gebridged op dinsdag avond in De Schutse in Burgh-Haam stede. Voor het eerst weer op dinsdag 5 juli. Aanvang 19.30 uur. Radio-opname Ook dit jaar weer organiseert de Evangelische Omroep (EO) de zomer- avond-zangvierdaagse. Deze begint donderdag 7 juli in de Nederlandse Hervormde kerk te Burgh-Haamste- de en er wordt van de zang radio opnamen gemaakt. Muzikale mede werking wordt verleend door de so praan Femmy van der Weg, organist Arie Pronk en het interkerkelijk koor Nieuwpoort-Langerak. Jan van den Driest leidt de koor- en samen zang, terwijl ds I.' Hoornaar een korte meditatie verzorgt. Heieen van Dijk tekent voor de presentatie. RENESSE Ouverture Morgen, woensdag 29 juni, wordt met de Renesse Ouvertüre een reeks van zes zomeravondconcerten in de Nederlandse Hervormde kerk te Re- nesse geopend. Het gehele program- RENESSE - Aan twee auto's wer den in Renesse volgens de politie mogelijk als gevolg van de voetbal- vreugde, in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht. Beide auto's stonden geparkeerd langs de Hogezoom bij Renesse. Zo wel bij de auto van H. K. uit Burgh- Haamstede als bij de auto van M. F. van H. uit Düsseldorf (Did) werden motorkap en dak ingedeukt. Ook de buitenspiegels en de ruitewissers moesten het ontgelden. ma is opgebouwd rond het thema vreugde. Medewerking wordt ver leend door het Hervormd kerkkoor onder leiding van Janny Lemsom, Luctor et Emergo onder leiding van H. Blom en toneelvereniging Op Drift onder leiding van Annemarie van de Wiel. A. Damman zingt en Prosper Sevestre bespeelt het orgel. De muzikale avond begint om 20.00 uur. KERKWERVE Geslaagd Aan de Hogeschool Zeeland te Vlis- singen is Jos van Langeraad uit Kerk- werve geslaagd voor de studierich ting fysiotherapie. OOSTERLAND Afscheid Op donderdag 30 juni wordt tijdens een bijeenkomst in restaurant De Blauwe Keet bij Oosterland afscheid genomen van J. van den Houten. Hij is in totaal 34 jaar, waarvan 19 jaar in vaste dienst, werkzaam geweest als vertegenwoordiger voor Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland van Koninklijk Kweekbedrijf en Zaa<}- handel D. J. van der Have BV uit Ka- pelle. Van den Houten maakt gebruik van de VUT-regeling. De receptie duurt van 16.00 tot 18.00 uur. Oud papier Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt zater dag 2 juli oud papier en vodden opge haald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. ZWOLLE - Minister De Koning voelt er weinig voor om door te gaan met de zogenoemde terugploegpro- jecten (werken met behulp van uitke ring) die met name in de bouw plaatsvinden. Op 1 juli zet het minis terie van sociale zaken er een streep onder. Het voornaamste doel, werk voor 10.000 bouwvakkers, wordt nog niet voor de helft gehaald. Dat heeft de bewindsman in Zwolle gezegd bij de beëindiging van het laatste terug- ploegproject in die gemeente. Bij terugploegprojecten moet het gaan om bouwwerken die anders niet zouden worden gebouwd en waarbij gebruik wordt gemaakt van langdu rig werklozen. Voor de financiering van de projecten mogen de uit gespaarde uitkeringen worden ge bruikt. De Koning maakte bekend dat het streefdoel om zeventig pro cent van de bouwvakkers te recrute- ren uit de groep langdurig werklozen eveneens niet is gehaald en uitkomt op ongeveer 65 procent. In.de vier grote steden lag dat percentage zelfs op 44. De Koning noemde als oorzaken de soms slechte calculatie van de op drachtgevers en het rekenen naar een zo hoog mogelijk aantal arbeidsjaren en dus een zo hoog mogelijke subsi die. Hij liet weten dat het rijk niet zal opdraaien voor de kosten van een aantal projecten, waarvan de tot standkoming niet binnen de gestelde voorwaarden blijkt te worden ge haald. Op 1 juli (al een half jaar later dan aanvankelijk afgesproken) zal de bewindsman tot .afrekening over gaan, zo liet hij weten. Naast het niet doorgaan van projecten, onjuiste ra mingen en vertragingen speelt in de bouw het probleem van een tekort aan voldoende gekwalificeerde werk lozen een rol bij het maar gedeelte lijk lukken van het terugploegen. In de kapitaalintensieve grond-, weg- en waterbouw is sprake van een in ver houding geringe financiële dekking via de bespaarde uitkeringen. Er moet dus veel extra geld bij, aldus de minister. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 OTTERLOO - Uit het Rijksmu seum Kröller-Muller in Otterloo is een schilderij van Charley Toorop verdwenen. Volgens een woordvoer der van de politie in Ede is het doek (62 x 43 centimeter) gestolen tijdens de voetbalwedstrijd tussen Neder land en de Sovjetunie. De waarde van het werk (een zelfportret) is on geveer 40.000 gulden. Volgens de politie is het nog niet ge heel duidelijk hoe het schilderij is ontvreemd. Wel staat vast dat onbe kenden het doek hebben losgeknipt van een stalen draad waaraan het was bevestigd. Volgens de Edese poli tie wijst niets erop dat bewakers van het museum tijdens de diefstal naar de finalewedstrijd van het Europees kampioenschap voetbhl zaten te kij ken. „Maar vooralsnog sluiten we niets uit", aldus de woordvoerder. HANSWEERT - De binnen- vaarttankercombinatie Linda 1 en Linda 2 van de Rederij van Linde B.V. in Raainsdonkveer heeft na een aanvaring met de sluis in de haven van Hans- weert 150.000 tot 300.000 liter benzine verloren. Volgens de rijkspolitie te water liep bij de aanvaring de Linda 2 een scheur van ongeveer een meter op, waardoor een groot deel van de lading in het water stroomde. Direct na het ongeval werden uitgebreide veiligheidsmaatre gelen genomen. Alle scheep vaartverkeer op het Kanaal door Zuid-Beveland werd stil gelegd. De brandweer van Kruiningen die snel ter plaatse was hoefde niet in actie te ko men. Na ruim een uur was alle gevaar geweken. De benzine is inmiddels verdampt. Het ongeval is volgens de po litie veroorzaakt door een ver keerd ingezette manoeuvre door de schipper. Niemand raakte gewond. De sluis werd niet beschadigd. DEN HAAG - Op uitnodiging van zijn Israëlische collega zal minister Korthals Altes van justitie van 14 tot en met 19 september in Israël werk besprekingen voeren. Dit heeft een woordvoerder van justitie verklaard. Over de precies aan de orde te stel len vraagstukken, zoals de organisa tie van de rechterlijke macht, moet nog nader overleg worden gevoerd. Het bezoek was al voor oktober 1987 afgesproken, maar kon toen geen doorgang vinden door de groot scheepse protesten van de politiebon den tegen de salariskorting. Complex Uiteindelijk bleken 8 van de 12 raadsleden tegen het voorstel van de Stichting Omroep Schouwen-Duive land te zijn en het standpunt van het college dat een eigen omroep voor Schouwen-Duiveland gezien de oprichting van een Zeeuwse omroep geen algemeen nut dient, te onder schrijven. IJMUIDEN - Rijkswaterstaat heeft vanochtend vastgesteld dat de kilometers grote oranje vlekken die maandagavond voor de kust van Scheveningen werden waargenomen, inderdaad algen zijn, zoals de kust wacht veronderstelde. Dit heeft een woordvoerster van de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat mee gedeeld. Rijkswaterstaat zegt dat de hoe veelheid algen in de Noordzee de laatste jaren toeneemt. Algen gedijen elke zomer het best bij rustig weer en stijgende temperatuur. De toenemen de omvang schrijft de dienst toe aan de grote hoeveelheden voedingstof fen en fosfaten, die de Noordzee- staten via de rivieren in zee lozen. Rijkswaterstaat acht de huidige omvang van de algen niet bedreigend voor de Nederlandse kustvisserij of de mosselcultuur, zoals enkele weken geleden wel het geval was langs de kusten van de Scandinavische lan den. Tijdens een ministersconferentie van de landen rond de Noordzee is re cent bezorgdheid geuit over de jaar lijkse algengroei. Besloten werd de lozing van voedingstoffen en fosfaten zoveel mogelijk te beperken. ZIERIKZEE ZMLK Deze zomer worden in de diverse Zeeuwse regio's weer spëelweken ge organiseerd. Een speelweek is een week, waarin dagelijks allerlei vakantie-achtige activiteiten georga niseerd worden voor verstandelijk gehandicapte kinderen, die de ZMLK-scholen bezoeken. De speel week kent een gevarieerd en afwisse lend programma en wordt uitgevoerd door vrijwilligers, die daarbij wor den ondersteund door beroepskrach ten van de Sociaal Pedagogische Zorg in Zeeland. Voor Schouwen-Duive land is de week gepland van 1 tot en met 5 augustus. Het Gespecialiseerd Jeugd en Volwassenen Werk in Zee land zoekt nog vrijwilligers en een bestuurder, die de kinderen om 09.30 uur ophaalt en om 15.30 uur thuis brengt. Belangstellenden bellen met Sophie Bin (01110-16395) of Trynie Lootens (01100-20983). Zomertentoonstelling Op 8 juli om 17.00 uur opent drs. M. C. Verburg, lid van de Raad van State in de recent gerestaureerde Grote Kerk in Zierikzee de zomerten toonstelling van de Zeeuwse Kunst kring. Naast 23 leden van de Kunst kring axposeren ook drie gasten, eveneens Zeeuwse beeldende kunste naars: Han van de Broeke uit Middel burg, Wim Hofman uit Vlissingen en Do van Rijn uit Zierikzee. De Zeeuw se Kunstkring bestaat dit jaar 30 jaar en telt op dit moment 27 kunste naarsleden. Het 30-jarig bestaan is voor de Zeeuwse Kunstkring aanlei ding geweest zich te bezinnen op de wegen naar een betere aanpassing aan de ontwikkelingen die ook in de Zeeuwse wereld van de beeldende kunsten aan de gang zijn. Uitbrei ding van het ledental met jonge veel- belovendè kunstenaars en experi menteren met andere tentoonstel lingsformules zijn onderwerpen van discussie met de leden. De zomerten toonstelling in de Grote Kerk is te zien van 9 tot en met 23 juli op werk dagen van 11.00 tot 17.00 uur. Onder de exposanten onder andere Ad en Tessa Braat, Saskia Eggi'nk-du Burck, Peter Jansen en Marja de Lan ge uit Zierikzee, Miems van Citters en Waalko Dingemans uit Burgh- Haamstede, Cócky Bruynzeel uit Noordgouwe, Ger van Dijk uit Renes se, Marijke Folkertsma uit Nieuwer- kerk en Rob Hollman uit Noordwel- le. WHSD De Werkgroep Homofilie Schou wen-Duiveland komt zaterdag 2 juli weer bijeen in het UVV-gebouw te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De avond is bedoeld voor zowel homosexuelen als bisexuelen. De werkgroep is verder bereikbaar via postbus 155, 4300 AE te Zierikzee en telefonisch via 01110-15004. BURGH-HAAMSTEDE Niet-rokers bridge-club De Bridge-club Schouwen is een niet-rokers bridge-club geworden. Dit besluit werd met overgrote meer derheid genomen op de laatstgehou den ledenvergadering. Tijdens deze vergadering werd tevens afscheid ge- BRUINISSE - Bruinisse staat sinds mensenheugenis bekend als vissersplaats met in vroeger dagen wel 150 vissersschepen voor de kant maar de landbouw is tevens van groot belang geweest. In de 19e eeuw waren er nog veel boerenhofsteden die binnen de bebouwde kom lagen en één geheel vormden met de bebouwde agglomeratie. Bekende voorbeelden daarvan vormden Lange Ring. Nieuwstraat. Deestraat en ook nog wel de Kerkstraat. Het straatbeeld werd daar dan ook grotendeels bepaald door de activiteiten op en rond de boerderijen wat uiteraard weer afhankelijk was van de seizoenen. Aan- en afrijdende paard en wagens ver levendigden dat straabeeld. Na de Eerste Wereldoorlog veranderde langzaam niet alleen het straatbeeld door verdwijnende boerderijen die het veld moesten ruimen voor woonhuizen, ook de agrarische activitei ten verdwenen uit de dorpskern. Deze week verdween de laatste landbouwschuur uit de kern Bruinisse on der de slopershamer om plaats te maken voor woningbouw. Het betreft de landbouwschuur naast de Gere formeerde kerk die bijna honderd jaar in familiebezit van de familie Okkerse (laatstelijk van mevrouw Okkerse-Beekman) was. Nadat door oorlogshandelingen de oude schuur was beschadigd, werd door de fa Van Oeveren in 1948 een nieuwe schuur gebouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4