Meeste Brouwse raadsleden zijn niet voor streekomroep Peuterspeelzaal De Kokkel viert het 15-jarig bestaan In Weg van de snelweg aandacht voor mooie plekjes in de regio 3 Winkelen Kop/staart- aanrijding Schade door aanrijding TNO ontwikkelt detectorsysteem voor bosbranden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 juni 1988 Nr. 24360 Beide CDA-fractieleden wel DREISCHOR - Tijdens de raadsvergadering van de ge meente Brouwershaven, die werd gehouden in het Dorps huis van Dreischor, werd duidelijk dat een meerderheid van de gemeenteraadsleden de oprichting van een radio- omroep speciaal voor Schouwen-Duiveland niet ziet zit ten. Met uitzondering van de twee-koppige CDA-fractie, besloten zij een afwijzend advies uit te brengen betref fende de aanvraag voor een zendvergunning die de Stich ting Streekomroep Schouwen-Duiveland heeft inge diend bij het rijk. Terwijl ondernemend Schouwen- Duiveland zich met name richt op de ontwikkelingen ten gevolge van de weg over de Stormvloedkering, be reidt de middenstand van Tholen zich voor op de komst van kooplus tig Schouwen-Duiveland. Evenals de technische waarde van het Philips- damproject blijven mogelijke wijzi gingen in het kooppatroon richting Tholen en Sint-Philipsland onderbe licht. De middenstand van Tholen echter heeft de nieuwe Schouwen- Duivelandse markt hard nodig. Op boksen tegen winkelcentra in Ber gen op Zoom en Steenbergen zet voor Tholen weinig zoden aan de dijk. De aandacht richten op Schouwen- Duiveland opent perspectieven. Dit in tegenstelling tot Sint-Philipsland waar geen noemenswaardige win kels te vinden zijn. De ondernemers in deze regio dienen zich derhalve niet alleen te richten op het aantrek ken van inwoners van Walcheren, maar ook op het vasthouden van po tentiële Tholen-gangers. Als het aan de middenstand van Tholen ligt, dan krijgt ondernemend Schouwen- Duiveland een inkomstenderving. Bekend is dat er vanuit Tholen in ie der geval initiatieven genomen gaan worden, waaronder het actief adver teren op deze eilandelijke markt. Als antwoord hierop zou Schouwen- Duiveland een deel van haar promo tie kunnen verleggen naar 'Nieuw Zeeland'. Vaststaat in ieder geval, dat de bevolking van Tholen en Sint- Philipsland mobiel is. Velen trekken met grote regelmaat richting Rotter dam en de kans om een Fliplander op de Lijnbaan tegen te komen is groot. Aan Schouwen-Duiveland om de kooproute te verleggen. Een scherp prijsbeleid is onmogelijk, maar ge zelligheid kan hét grote voordeel voor Schouwen-Duiveland zijn. AvdW HOEK VAN HOLLAND - Minister Deetman van onderwijs is bereid door te praten met de Tweede Kamer over zijn omstreden voorstel om per 1 januari 1989 de aanvullende studie beurs af te schaffen. Een advies dat (samen met dat van de overige gemeenten in de regio) van essentieel belang is omdat het Com missariaat voor de Media de zendver gunning alleen verstrekt wanneer de gemeenten dan wel de provincie van mening zijn dat de instelling aan de eisen voldoet die de nieuwe mediawet stelt. Kosten Het college van b en w van Brou wershaven was die mening niet toege daan. Omdat (mede door het geringe aantal mensen dat op Schouwen- Duiveland woont) onzeker is hoe de kosten van de omroep gedragen kun nen worden zonder dat een financiële bijdrage van de gemeenten nodig zou zijn. Want die is Brouwershaven niet van plan om te geven. Verder was het college van b en w van mening dat niet voldoende dui delijk is welk orgaan het program mabeleid van de nieuwe omroep zou gaan bepalen. En men vond dat de bestuurssamenstelling niet voldoen de representatief is omdat niet alle bestuursleden namens hun achter ban in het bestuur vertegenwoordigd zijn. De een wat aarzelend en de ander meer expliciet schaarden de PvdA- fractie, de VVD-fractie en de GPV/ SGP/RPF-fractie zich achter het voorstel van het college van b en w om de zendvergunning-aanvrage van de Stichting Streekomroep niet te on dersteunen. Op de achtergrond speel de daarbij ook het besluit van het provinciaal bestuur van Zeeland dat enkele dagen geleden het groene licht gaf voor de oprichting van een pro vinciale omroep. Niet nodig „Het is voor ons de vraag of Schouwen-Duiveland daarbij vol doende aan bod komt. Als blijkt dat dat niet zo is zouden we toch wel voor een streekomroep zijn", aldus C. J. de Munnik (PvdA) die zich met zijn par tij toch achter het afwijzende stand punt van het college van b en w stel de. De WD-fractie aarzelde daar niet over. M. C. J. Mol: „De plaatselijke pers functioneert redelijk. Wij heb ben helemaal geen omroep nodig". P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) be twijfelde of er op Schouwen- Duiveland voldoende draagvlak is om een omroep te runnen en die daar bij ook nog van voldoende kwaliteit zou kunnen zijn. Een heel andere mening kwam vanuit de CDA-fractie naar voren. R. J. van der Wekken: „Wij zien bij vele provinciale regelingen en instellin gen steeds weer dat Schouwen-Dui veland nauwelijks aan bod komt. Daarom denk ik dat een locale om roep voor Schouwen-Duiveland van nut is". Van der Wekken was van me ning dat niet de gemeenten maar de diverse culturele verenigingen in de regio over de brug zouden kunnen komen wanneer een financiële bij drage nodig zou zijn. Ondanks de toelichtingen van raadsvoorzitter burgemeester C. Slabbekoorn en wethouder S. Loschacoff-de Kanter waarbij onder andere naar voren kwam dat een streekomroep Schouwen-Duiveland een reële bedreiging kan vormen voor de regionale krant (de ondernemers besteden hun advertentiebuget bij de een of de ander) bleef het CDA bij zijn standpunt. Omdat de meerderheid van de raad de oprichting van een streekomroep niet ziet zitten, gaat er vanuit Brouwershaven toch een nega tief advies naar het ministerie. Bushokjes P. van der MeiÜe (GPV/SGP/RPF) was het enige gemeenteraadslid dat afwijzend stond tegenover het voor stel van het college van b en w om door de nv Alrecon drie bushokjes te, laten plaatsen in de gemeente. Twee aan de Oude Schouwsedijk te Brou wershaven en een aan de Stoofweg te Dreischor. Als reclame-verkoop-orga nisatie is de Alrecon bereid dat gratis te doen en ook gratis voor het onder houd zorg te dragen. Dit kan omdat in de bushokjes reclameposters wor den opgehangen die regelmatig wor den verwisseld. Dat spaart de ge meente een bedrag van 9000 gulden uit terwijl men bij het aanbod van de commerciële onderneming ook de be schikking over drie in plaats van twee nieuwe bushokken krijgt. „Ik ben er niet gelukkig mee. Ik dacht dat we ons als gemeente niet afhankelijk wilden stellen van het bedrijfsleven. Bovendien doet die re clame afbreuk aan het sterke punt van de Brouwershaven en Dreischor, de historische en culturele waarde van die kernen", aldus Van der Mei- de. Wethouder Ph. J. van Ast was van mening dat dat allemaal best mee zal vallen omdat de bushokjes aan de rand van de kernen staan. En de meerderheid van de raad was ook die mening toegedaan. Een meerderheid van de raad kon zich ook vinden in het voorstel om een orgaan in te stellen waarin 'over heid en bedrijfsleven samenwerken om in te spelen op de grotere drukte in de regio als gevolg van de opening van de weg over de Stormvloedkering en begin juli de weg over de Philips- dam. Men was van mening dat hierbij vooral de aanpassing van de wegen structuur van belang is voor Brou wershaven. Van der Meide bleek wat bevreesd dat op deze wijze de kwanti tatieve ontwikkeling van het toe risme de boventoon zou gaan voeren. „De overheid moet alleen voorwaar denscheppend bezig zijn en niet in een coöperatie met het bedrijfsleven". Wethouder Van Ast wees erop dat op deze wijze het beste het belang van een goede wegenstructuur kan wor den duidelijk gemaakt aan de hogere overheden die met de financiën moe ten komen die daarvoor nodig zijn. Afwijzing De gemeenteraad was unaniem in het afwijzen van de nieuwe gemeen schappelijke regeling Administratief Dienstencentrum Zeeland. Een rege ling waarin alle Zeeuwse gemeenten en drie werkvoorzieningsschappen, waaronder de Zuidhoek in Zierikzee, aan deelnemen. De afwijzing van Brouwershaven berustte op het feit dat slechts 19 van de 30 Zeeuwse ge meenten een vertegenwoordiger mo gen hebben in het algemeen bestuur. En omdat men van mening is dat eventuele winsten bij de exploitatie van de werkvoorzieningsschappen dienen terug te vloeien in de gemeen tekassen. Zoals het ook gebruikelijk is dat de gemeenten gezamenlijk ver liezen opvangen. Een realiteit van de laatste drie jaar waarover een hele discussie werd gevoerd tijdens de raadsvergadering. Bij alle onzeker heden die hierbij aan de orde kwa men was een ding duidelijk: Men wil dat de Zuidhoek blijft draaien. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL 01113-16255 ZIERIKZEE - Drie auto's raakten beschadigd bij een kop/staart bot sing op de Nieuwe Kooiweg. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De drie auto's reden achter elkaar over de Nieuwe Kooiweg in de rich ting Renesse. Vooraan reed M. H. uit Scharendijke. Een weer voor haar rij dende auto stopte voor een overste kende hond. H. remde tijdig af even als de achter haar rijdende A. B.-Ph. uit Zierikzee. A. U. uit Mijnsheren- land echter remde te laat, botste ach terop B.-Ph. die op haar beurt tegen de auto van H. geduwd werd. De auto van H. werd aan de achterzijde be schadigd terwijl de auto van B.-Ph. zowel aan voor als achterzijde schade opliep. De auto van U. werd door de aanrijding aan de voorzijde zwaar be schadigd. OOSTERLAND - Een personenau to en een vrachtwagen raakten be schadigd bij een aanrijding op de N 59 ter hoogte van de Blauwe Keet. Het ongeval deed zich voor om streeks 14.50 uur maandagmiddag. C. M. uit Essen bestuurde de auto van R. D. uit dezelfde plaats. Zij reed vanaf de parkeerplaats de parallel weg op en zag daarbij de juist passe ren vrachtwagen bestuurd door J. van D. uit Etten-Leur over het hoofd. De vrachtwagen liep rechtsachter schade op terwijl de auto van D. linksvoor werd beschadigd. Uitzending op dinsdag 5 juli ZIERIKZEE - Op dinsdag 5 juli staat de aflevering van het NCRV-programma Weg van de snelweg in het teken van Schouwen-Duiveland. In ongeveer een half uur wordt de kijker langs de mooiste plekjes van Schouwen- Duiveland gevoerd. „Je zou het inderdaad kunnen zien als een promotiefilm voor Schouwen-Duiveland", aldus- NCRV-voorlichter A. Everaars. „Maar wij zien het als meer dan alleen maar een reclame-spotje voor Schou wen-Duiveland. Wij willen ook gewoon een mooi televi sieprogramma maken". De NCRV afficheert Weg van de snelweg in een persbericht als 'een volwassen informatief-toeristisch programma'. Wie de beelden van de aflevering waarin Schouwen- Duiveland centraal staat ziet ont komt echter niet aan de conclusie dat de beelden, hoewel fraai, wat eenzij dig zijn. De kijker krijgt, evenals bij vergelijkbare toeristische program ma's, alleen de mooie kant van Schouwen-Duiveland te zien. Keuze Een bewuste keuze van NCRV- televisie volgens voorlichter Eve raars. „We proberen de mooie plekjes te laten zien waar de meeste toeristen zo snel aan voorbij gaan. Je kunt na tuurlijk wel beelden van de zomerse drukte in Renesse laten zien, maar goed beschouwd is die drukte ook maar een klein deel van het jaar". Het programma Weg van de snel weg startte in 1984 met de bedoeling toeristen te bewegen op weg naar hun vakantiebestemming de snelweg eens te verlaten. „Om te ontdekken hoeveel moois op het gebied van na tuur en cultuur vaak op een steen worp afstand van de betonnen linten is te vinden". Everaars stelt dat Weg van de snel weg eigenlijk in het verlengde ligt van het populaire Kerkepad. „Met dit verschil dat Kerkepad steeds vast ligt op een bepaalde datum waarop die kerken waar de route langs voert ook open zijn terwijl we in Weg van de snelweg alleen maar mogelijkhe den aangeven. De toerist bepaalt ver der zelf wanneer hij die route rijdt". WV-inbreng De Weg van de snelweg-ploeg heeft in totaal vijf dagen gefilmd op Schou wen-Duiveland. Daarbij werd samen gewerkt met de streek-VVV Schou wen-Duiveland. Informatrice M. Da lebout reisde vijf dagen lang met de ploeg mee en fungeerde als een weg wijzer in het Schouwse. Everaars: „We werken wel samen met het Ne derlands Bureau voor Tberisme, maar het is absoluut niet zo dat de VW's geld zouden betalen voor de promotie van hun gebied". „We hebben zoveel mogelijk com merciële toestanden vermeden. Dus geen plaatjes van restaurants waar je lekker kunt eten", aldus Everaars. „En wij blijven natuurlijk verant woordelijk voor de inhoud van een dergelijk programma, en niet de streek-VVV". De Weg van de snelwegaflevering over Schouwen-Duiveland is er één uit een serie van vijf nieuwe pro gramma's waarin achtereenvolgens Noord-Limburg, Schouwen-Duive land, Zuidwest-Drenthe, Gooi- en Vechtstreek en Zuidwest-Friesland aan bod komen. Ook bij deze serie verschijnt een begeleidende brochu re. Deze is te krijgen bij de boekhan del en de grote VVV-kantoren. Route De route die het NCRV-team heeft gevolgd start in Bruinisse. Beelden van visserijmuseum en oudheidska mer, maar ook van het bankje aan de haven ('is ma nae wie 't zeit) Via Drei schor, met uiteraard beelden van de Dorpsring, wordt de kijker naar Zon- nemaire en Brouwershaven geloodst. Niet alleen beelden van stadhuis, St. Nicolaaskerk en stadswaag, maar ook van de duikers bij Den Osse. Via een uitstapje over de Brouwersdam voeren de l^eelden de kijker naar Re nesse. Als trekpleister wordt genoemd het slot Moermond. Wel met de kanttte- kening dat het slot zelf niet te bezich tigen is. Van Burgh-Haamstede de te verwachten beelden: vuurtoren en vliegveld terwijl ook de Perebomen op de Burghse Ring onder de aan dacht gebracht worden. De rondgang eindigt in Zierikzee. Overigens ko men niet alle dorpen van Schouwen- Duiveland in de uitzending voor. Er zijn geen beelden van Nieuwerkerk, Oosterland en Sirjansland. Het team van Weg van de snelwegv.l.n.r. Gerard van den Berg, Piet Pons, Dick van 't Sant en Loes van Egmond. ZIERIKZEE - Het Fysisch Elektro nisch Laboratorium van TNO heeft een systeem uitgedacht waarmee het begin van een bosbrand dag en nacht kan worden ontdekt. In het voorjaar kan het systeem worden beproefd. TNO geeft daarbij de voorkeur aan de Veluwe. Het nieuwe systeem is uitgedacht op verzoek van het Bos- schap. Drs. J. de Vries van het labora torium leidde het onderzoek naar de haalbaarheid van zo'n systeem. De Vries lichtte toe dat het systeem is te vergelijken met rookmelders in grote gebouwen. Het grote verschil is dat voor gebruik in de buitenlucht veel gevoeliger apparatuur nodig is. Deze moet worden bevestigd op mas ten die juist boven de bossen uitko men en die op vijf tot tien kilometer van elkaar staan. De Europese Commisie in Brussel stuurt volgende week een vertegen woordiger naar Den Haag om op het TNO-laboratorium poolshoogte te ne men en zich te laten informeren over de opzet voor het nieuwe netwerk van rookdetectoren. De commissie drong onlangs nog aan op het voorkomen en doeltreffend bestrijden van grote bosbranden. Proeven in Frankrijk met een infraroodcamera hebben niet het beoogde succes opgeleverd, aldus De Vries. In ons land is ongeveer 300.000 hec tare bos. Het systeem is opgezet om te voorkomen dat de circa 100.000 hecta re bos van de grote aaneengesloten stukken natuurschoon wordt ver woest. Daartoe worden nu op de Velu we regelmatig vliegtülgjes ingezet. Dat gebeurt als er in tijden van droogte verhoogd gevaar voor bos brand is. In het uitgedachte nieuwe systeem tasten de rookdetectoren zonder onderbreking de omgeving af. Vroeger was het meer opvangnu is het meer begeleiding SCHARENDIJKE - „Vroeger was een peuterspeelzaal een soort kinderopvang, dat is niet meer'zo. Het is nu meer een soort begeleiding van de kinderen", aldus J. Cobussen uit Scharendijke. Zij is voorzitter van de Stich ting Peuterspeelzaal De Kokkel in Scharendijke. „Som mige mensen denken dat kinderen op een peuterspeel zaal klaargestoomd worden voor de basisschool, maar dat is dus absoluut niet het geval. Op een peuterspeel zaal spelen prestaties geen rol. Peuterspeelzaal De Kok kel viert vrijdag 1 juli haar vijftienjarig bestaan met een uitstapje en een etentje. Het initiatief voor het oprichten van de peuterspeelzaal kwam in Scharendijke vijftien jaar geleden van de wijkverpleegkundige. Zij vond een aantal enthousiaste moe ders aan haar zijden peuterspeelzaal De Kokkel was een feit. Het begon al lemaal in een ruimte van de kerk aan het Bethlehemplein. Verhuizing „En dat was op zich een heel ge schikte ruimte", aldus Cobussen. „Maar we wilden toch graag een ei gen ruimte. Want in de oude ruimte was het zo dat alles steeds weer opge ruimd moest worden. En als je ergens 'inwoont' kun je het ook niet hele maal inrichten zoals je dat zelf zou willen, en dat kan nu wel". Een kleine twee jaar geleden ver huisde de peuterspeelzaal van het Bethlehemplein naar de Middel- plaatstraat. „Wel ietsje kleiner als de ruimte aan het Bethlehemplein, maar misschien valt er ooit nog wei eens iets uit te breiden". Overigens moest het gebouwtje, een verplaatsbaar lokaal, eerst nog opgeknapt worden voordat men er in kon trekken. Er werd een beroep ge daan op de ouders en al vrij snel kon het gebouwtje in gebruik worden ge nomen. Cobussen: „Het voorziet ze ker in een behoefte. Er komen nu in totaal zo'n 27 peuters naar de peuter speelzaal". Sociaal Cobussen benadrukt dat een peu terspeelzaal meer is dan alleen op vang. „Een peuterspeelzaal zorgt voor een stukje sociale ontwikkeling van het kind. Prestaties zijn op de peuterspeelzaal onbelangrijk. Het gaat erom dat kinderen leren met el kaar om te gaan. Leren om op een so ciale manier met elkaar om te gaan". Cobussen stelt dat het effect dat een peuterspeelzaal op een peuter heeft moeilijk te .meten is. „De ene onderwijzer zegt duidelijk te kunnen merken dat de kinderen op de peu terspeelzaal zijn geweest en de ande re zegt weer dat het geen verschil maakt". Peuterspeelzaal De Kokkel is drie ochtenden per week geopend van 10 over half 9 tot 10 over 11 elf. Gemid deld komen er per ochtend zo'n 18 peuters. De ochtenden zijn volgens een vast stramien ingedeeld. „Eerst mogen ze vrij spelen. Vervolgens is er een rustmoment ingebouwd en kun nen ze even wat eten of drinken. Daarna gaan de peuters onder leiding plakken, kleuren of schilderen. En als het mooi weer is worden er bui tenspelletjes gedaan". Speelgoed Peuterspeelzaal De Kokkel krijgt van de gemeente Middenschouwen subsidie. Peningmeesteresse D. Lou- werse: „En die hebben we echt wel nodig hoor, want alles bij elkaar kost het toch aardig wat geld. In de eerste plaats moeten de twee leidsters be taald worden en ten tweede zit je met de huisvestingskosten". „En daar komt dan de aanschaf van het speelgoed nog.bij. En dat moet verantwoord speelgoed zijn en dat is zeker niet goedkoop. Het speel goed moet sterk zijn en kindvriende lijk. Er mogen geen scherpe kanten aan zitten". „Verder proberen we altijd speel goed te vinden dat de fantasie van het kind stimuleert", aldus Louwerse. „En je komt ook weieens voor onver wachte kosten te staan. Zo hebben we bijvoorbeeld het zand van de zand bak moeten vernieuwen omdat daar katten en honden in poepten. Nu spannen we een net boven de zandbak als die niet in gebruik is". Betrokkenheid De Stichting Peuterspeelzaal orga niseert elk jaar enige activiteiten om de kas wat te spekken. „Ieder jaar houden we een grote braderie en dan doen we ook altijd een beroep op de oudere. En dat loopt altijd heel goed. Het is trouwens ook belangrijk dat je de ouders zoveel mogelijk bij het werk van de peuterspeelzaal be trekt". Cobussen en Louwerse stellen dat de betrokkenheid van de ouders bij het werk van de peuterspeelzaal be hoorlijk is. „We houden ook ouder avonden en dan is het altijd behoor lijk vol". Zoals al gemeld viert de peuter speelzaal haar vijftienjarig bestaan. Cobussen: „Eigenlijk was dat in fe bruari, maar voor de peuters hebben we het verschoven naar de laatste 'school'dag", vrijdag 1 juli". Op het programma staat een bezoek aan de wolboerderij van Ans Bienefelt en aansluitend een etentje voor de peu ters in het dorpshuis van Ellemeet. Voor de peuters verder nog een but ton en een verrassingszakje. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071 of 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3