Daadwerkelijk begin met realisatie kamerverhuur Gevelisolatieproject in Westerschouwen afgerond Overgrote meerderheid wil aansluiting op kabelnet IWE DE ZIERIKZEESCHE COURANT 'ly| pa Bii.r De Ubica collectie in onze showroom Q: LJUl LU 1 PAAI IWWI Z -1 jnemaire [ubica matrassen 0] Wsu C NIEUWSBODE VVV De VVV-Zierikzee wil in een nieuw in te stellen werkgroep samen met ZOC en gemeente Zie rikzee aan de slag om een oplossing te zoeken voor de financiële problemen. (Pag. 2). Streekomroep Een meerderheid van de gemeenteraad van Brouwershaven ziet de oprichting van een streekomroep Schouwen-Duiveland niet zitten. (Pag. 3). Molenbaard Tour De Nieuwerkerkse molenaar D. A. Haak heeft Ploegleider Jan Raas geeft zijn visie op de een authentieke iepenhouten baard voor de Tour de France. ,,De vlakke etappes zijn ons molen van Oosterland gemaakt. (Pag. 5). terrein in de Tour", aldus Raas. (Pag. 9). DINSDAG 28 JUNI 1988 144ste jaargang Nr. 24360 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Geld is een goede dienaar, maar een slechte meester. Spreekwoord Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WAh Wjh 't Zierikzeese raad in principe akkoord ZIERIKZEE - De aansluiting op het kabelnet mag voor de Schouwen-Duivelanders die geen behoefte aan ka- beltv hebben, niet tot gevolg hebben dat ze via een hoge re energierekening van de PZEM op moeten draaien voor de tekorten van Zekatel, de Zeeuwse Kabeltelevisie Maatschappij. Dit meende de Zierikzeese gemeenteraad tijdens zijn laatste vergadering voor de zomervakantie. Werd het vrijwillige karakter van de aansluiting op het kabelnet als een goede zaak bestempeld, minder posi tief waren met name wethouder P. de Rijke en de liberale fractiewoord voerder J. J. Geleijnse over de aan sluitingen in het zogeheten buitenge bied. Zekatel hanteert als norm dat kernen met minimaal 75 woningen in aanmerking komen voor aansluiting op het kabelnet, dat niet alleen moge lijkheden biedt om een keur van bui tenlandse zenders te ontvangen, maar dat tevens gebruikt kan worden voor de locale omroep en de invoering van een bejaardenalarmerings systeem. Bloedstollend Wethouder De Rijke ontpopte zich als een verbale vampier door te stel len dat het bloed hem in de keel stol de wanneer er in dit verband wordt gesproken over Zierikzee zonder hierbij het buitengebied te betrek ken. „Als we over discriminatie pra ten, nu dan vind ik dit discrimine rend" aldus de wethouder. In soortgelijke bewoordingen, zij het iets minder bloedstollend liet ook de liberaal Geleijnse zich uit. „Het liefste zag ik dat aansluiting voor ie dereen mogelijk is. Maar dat blijkt geen haalbare kaart te zijn en da's jammer" aldus de VVD-er. Dat een aansluiting op het kabelnet niet voor iedereen weggelegd zal zijn, bleek uit de bewoordingen van burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs: „We zouden allemaal graag willen dat iedereen in aanmerking zou kunnen komen voor een aansluiting op het kabelnet, maar gezien de praktijk elders in Ne derland blijkt dit een moeilijke zo niet onmogelijke zaak te zijn om ie dere woning op het kabelnet aan te sluiten". „We moeten dit helaas vaststel len", aldus de raadsvoorzitter die wel toezegde te trachten de norm van 75 woningen wat te verlagen. Over het tijdstip waarop ook Schouwen- Duiveland kan genieten van kabelte levisie kon Asselbergs nog niets met zekerheid zeggen, maar zoals het er nu naar uitziet zal de kabeltelevisie in 1990 zijn entree maken op Schouwen-Duiveland. Wethouder P. de Rijke: ,,het bloed stolt me in de keel". Eveneens een mediakwestie die de Zierikzeese gemeenteraadsleden te vervolg pagina 4 M. A. de Jong-van Loo (PvdA): Streekomroep Schouwen-Duive land dient wel algemeen nut". Met uitzondering van de RU- vertegenwoordiger W. F. Sprengel- meijer die om principiële redenen te gen stemde waren de Zierikzeese ge meenteraadsleden van mening dat de komst van kabeltelevisie op Schou wen-Duiveland in principe een goede zaak is. Juichten de fracties dit voor nemen zonder meer toe, meer beden kingen hadden zij inzake het dekken van tekorten die door de exploitatie van dit kabelnet tegen bedragen van 15,- a 20,- zouden ontstaan. Van de zijde van de verschillende fracties werd de vrees geuit dat deze tekorten via een hogere PZEM-rekening ook zouden worden afgewenteld op hen die geen aansluiting wensen. Zekatel bv, die speciaal door de PZEM in het leven is geroepen voor de exploitatie van het kabelnet, heeft berekend dat een maandbedrag van 27,50 per aansluiting voldoende zou zijn om uit de kosten te komen. Op grond van de tarieven die in andere Zeeuwse gemeenten gelden menen b en w van Zierikzee dat een maande lijkse bijdrage van 20,- voor een vol ledig pakket met veertien televisie programma's en achttien radiopro gramma's en vijftien gulden voor een basispakket (vijf televisieprogram ma's en achttien radioprogramma's) aanvaardbaar is. Een mening die door Zekatel wordt gedeeld. Het hanteren van dergelijke bedra gen zou Zekatel alleen al voor Schou wen-Duiveland en Sint Philipsland op een tekort van 6,6 ton per jaar ko men te staan. Indien geheel Zeeland tegen deze maandelijkse tarieven van kabeltelevisie zou worden voorzien dan zou dit een tekort van 3,4 miljoen per jaar betekenen. Over de tarieven die Zekatel in re kening moet brengen bestaat op dit moment nog geen zekerheid. Die twintig en vijftien gulden zijn bedra gen die alleen dan zouden gelden, wanneer de PZEM bereid zou zijn de ze tekorten uit eigen middelen zou dekken. Gezien het gegeven dat aan sluiting op het kabelnet op basis van vrijwilligheid geschiedt zou het in de mening van de raad geen goede zaak zijn als die tekorten via een hogere energierekening zouden worden weg gewerkt. Advertentie Ou Ubica dealer Ql' Beter Wonen realiseert vijf kamers in Zierikzeese Haringvlietstraat ZIERIKZEE - Woningbouwvereniging Beter Wonen gaat in de Haringvlietstraat een woning inrichten voor de verhuur van vijf aparte kamers. Dit is de reactie van de vereniging op de vraag naar kamerverhuur. De ka mers, die bedoeld zijn voor studenten en werkende jon geren met een basisinkomen, komen op een maandelijk se huur van 216 gulden (exclusief gas en electra). van Doorne legt desgevraagd uit, dat er van de jongeren een basisinkomen gevraagd wordt om te voorkomen, dat dezen zich in onverantwoorde las ten steken. Niet de leeftijd van de jongeren is bepalend, maar de grens van 21 jaar komt overeen met het door Beter Wonen gewenste inkomen. Een bepaling overigens, die niet geldt voor studenten. Van Doorne stelt zich bij de kamer- Een en ander is tijdens de vergade ring van de Verenigingsraad van Be ter Wonen bekend gemaakt door voorzitter F. K. Vos. Deze sluit niet uit, dat Beter Wonen in de toekomst meer kamers gaat verhuren, want volgens hem groeit de behoefte aan andere woonvormen dan de eensge zinswoning. Beter Wonen-directeur ing. Ph. H. verhuur voor, dat Beter Wonen onder de bewoners eèn 'kameroudste' zoekt. Deze kan de contacten onderhouden met de woningbouwvereniging en verricht enige algemene werkzaam-, heden. Daar staat tegenover, dat deze kameroudste een kleine vergoeding ontvangt, die - verrekend in de huur - door de andere huurders betaald wordt. De plannen zijn nog niet volle dig uitgekristaliseerd. Voorzitter Vos gaf verder duidelijk aan, dat er nog hard gewerkt moet worden aan de verhouding tussen een- en tweepersoonshuishoudens enerzijds en de bekende eensgezins woningen anderzijds. „Demogra fisch moet de verhouding 40-60 zijn. Deze is op Schouwen-Duiveland mo menteel 30-70, dus U begrijpt dat er nog wat moet gebeuren". Vos antwoordde dit op vragen van verenigingsraadslid H. Ringelberg. Deze vroeg zich hardop af of er voor de diverse plannen van de vereniging om kleinere wooneenheden te creë ren, zoals in de Zierikzeese Regen boogstraat en Raamstraat wel be hoefte bestaat. Vos maakte Ringel berg duidelijk, dat alle plannen van Beter Wonen gebaseerd zijn op de vraag vanuit de bevolking. Naast de nieuwbouw van de voor noemde 21 woningen in de Regen boogstraat en Raamstraat, ging de raad ook akkoord met de bouw van 15 huurwoningen in Haamstede en het groot-onderhoud van twee keer 38 woningen in Zierikzee, 17 in Renesse, 14 in Dreischor en 20 in Scharendijke. Wat dat betreft heeft de raad vele mil joenen guldens gevoteerd. Florisant Over geld gesproken, het gaat Be ter Wonen financieel voor de wind. Vos sprak zelfs van een florissante positie. Met een bedrijfsreserve van ruim 28 miljoen gulden en een netto resultaat over 1987 van 2,5 miljoen gulden lijkt Vos niet te overdrijven. De Verenigingsraad heeft de jaarre kening en jaarverslag over 1987 dan ook met weinig discussie kunnen vaststellen. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Veel bewolking- Veel bewolking en kans op een bui. In de nanacht mogelijk enige tijd mistbanken. Minimumtemperatuur komende nacht 13 graden. Temperatuur kustwater: 16 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 2 juli: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 HET WEEROVERZICHT 1 DE BILT - Boven Scandinavië en Oost-Europa is het nog zeer warm. Een in betekenis afnemende hoge- drukgebied bepaalt daar nog het weer. In Midden-Europa ligt een lage drukgebied met verschillende ker nen. Een daarvan beweegt zich nu langzaam van de Duitsebocht naar Noorwegen en gaat daar de warmte matigen. Bij ons brengt deze storing in de komende nacht mogelijk nog een bui. Bij een minimumtempera tuur van rond 13 graden kunnen bo vendien mistbanken ontstaan. Woensdag overdag wordt het weer geleidelijk meer bepaald door een zwakke rug van hogedruk uit de rich ting van Engeland. De temperaturen lopen dan, bij perioden met zon, op tot 17 graden aan zee tot 21 graden landinwaarts. Uit enkele stapelwol ken kan landinwaarts nog een enkele bui vallen. De westelijke wind is overdag matig, kracht 3 a 4. Pleidooi burgemeester Niemantsverdriet voor aanleg poldertracé Dammenweg BURGH-HAAMSTEDE - ,,Ik hoop dat dit de laatste is en dat andere niet meer nodig- zullen zijn". Dat zei burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer in haar toe spraak ter ere van de plaatsing van de laatste 'akoesti sche' ruit. Zij doelde daarbij op andere bewoners van de Krayesteinweg die klagen over geluidsoverlast door het flink toegenomen verkeer over die weg. „Ik hoop dat het poldertraject van de Dammenweg er snel komt", aldus de burgemeester. In het kader van een gevelisolatiepro ject zijn in de gemeente Westerschouwen in totaal 101 wo ningen voorzien van gevelisolatie. Burgemeester Niemantsverdriet memoreerde de start van het gevel isolatieproject in 1985 in de gemeente Westerschouwen. „De eerste ruit werd geplaatst in de Noordstraat in Burgh-Haamstede en daarna is men richting Burgh getrokken". Nie mantsverdriet omschreef het project als éen goed geoliede machine. een principe-uitspraak van gedepu teerde staten ligt. „Ik hoop zelf niet dat aanleg van het poldertracé nodig is want meer wegen maken een gebied altijd min der aantrekkelijk. Maar als de ver keersveiligheid het noodzakelijk maakt kunnen we niet anders", aldus De Vries-Hommes. Zij stelde dat voor een aantal bewoners van de regio de recreatie niet alleen lusten maar vooral ook lasten met zich mee brengt. „En je mag niet te lichtvaar dig oordelen over geluidsoverlast, want dat kan resulteren in psychische en lichamelijke klachten". Schadevergoeding De Vries-Hommes kon het niet la ten en maakte van de gelegenheid ge bruik een hartekreet te slaken. „Als de rijksoverheid wil dat de wet ge luidshinder correct wordt uitgevoerd zullen ze toch ook de financiële mid delen erbij moeten leveren". Het pro ject in de gemeente Westerschouwen heeft de rijksoverheid in totaal 828,942 gulden aan subsidiegelden gekost". Na dit verbale gewelde begaf een gemêleerd gezelschap zich op weg naar de laatste woning in de gemeen te Westerschouwen die in het kader van dit project van gevelisolatie wordt voorzien. Samen met gedepu teerde De Vries-Hommes plaatste burgemeester Niemantsverdriet de laatste ruit in de woning van het echtpaar Van Splunder. Het echtpaar woont al dertig jaar aan de Stoof weg bij Renesse. „En ik kan niet anders zeggen dan dat we erg blij zijn met deze ruiten. Het scheelt echt een boel en op den duur krijg je er wat van, van dat geruis van het verkeer", aldus mevrouw Van Splunder. Uit handen van burge meester Niemantsverdriet mocht het echtpaar Van Splunder een bordje met het gemeentewapen van Wester schouwen ontvangen. Na het officiële gedeelte maakte het gezelschap van genodigden nog een wandeling door Renesse. Praktisch denken „In veel gevallen zie je bij dergelij ke projecten veel concurrentiestrijd, maar in dit geval is dat niet het geval geweest. Een kwestie van praktisch nadenken". Burgemeester Niemants verdriet stak de loftrompet over al diegenen die bij het project betrok ken zijn geweest. „En daarbij zijn we ook veel dank verschuldigd aan de welstandscommissie want zij hebben er zorg voor gedragen dat het karak ter van de huizen door de maatrege len niet is aangetast". Niemantsverdriet stelde dat de ge velisolatie in een aantal gevallen gestimuleerd heeft tot het verder op knappen van huizen. „Soms zijn ge lijktijdig ingrijpende verbeteringen aangebracht". Niemantsverdriet moest toegeven dat men met het gevelisolatieproject niet iedereen van dienst heeft kun nen zijn. „Ik hoop dan ook dat de randweg rond Renesse er snel zal ko men zodat ook deze mensen verlost worden van de geluidsoverlast. Want ook zij hebben recht op rust". Onderzoek Gedeputeerde G. de Vries-Hom mes, die samen met Niemantsver driet de plaatsing van de laatste 'akoestische' ruit verrichtte stelde dat een en ander niet zonder slag of stoot tot stand is gekomen. „Maar toch is alles volgens plan verlopen". De Vries-Hommes stelde dat de ge meente Westerschouwen de eerste ge meente in Zeeland is waar een derge lijk project van start kon gaan. „Want zij waren de enige gemeente waar al een akoestisch onderzoek was ge weest". Zij reageerde op het pleidooi van burgemeester Niemantsverdriet voor een snelle realisering van het poldertracé van de Dammenweg met de opmerking dat er dienaangaande Geassisteerd door gedeputeerde G. de Vries-Hommes plaatste burgemeester J. ste akoestische ruit in de gemeente Westerschouwen. r n L. Niemantsverdriet-Leenheer de laat-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1