Veelzijdige jaarmarkt op de Ring Ouwerkerk Museumwetebeesje in Zeeland gesignaleerd Volwassenenonderwijs Zierikzee krijgt 8 computers en printers Commissie financiën Radio opname in Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aanrijding: in Scharendijke Diefstal surfspullen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 juni 1988 Nr. 24359 BURGH-HAAMSTEDE - Repara tie van de balkons van het gemeente huis. Dat is een van de agendapunten die aan de orde komt op de vergade ring van de commissie financiën van de gemeente Westerschouwen. De commissie vergadert op woensdag 29 juni. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda van de commissiever gadering komen ook de meest recente verkeerstellingen aan de orde, even als een subsidieverzoek voor het Any wave-festival. De orgelcommis sie Haamstede heeft een verzoek om eenmalige subsidie ingediend en ook dat verzoek komt ter tafel. Voor geïn teresseerden liggen de stukken ter in zage op woensdag 29 juni van 19.00 tot 19.45 uur. BURGH-HAAMSTEDE - In de Nederlands Hervormde kerk aan de Ring te Haamste de wordt donderdag 7 juli een radio-opname gemaakt van een zomeravondzang bijeen komst. De opnamen zijn voor het EO radio-programma Zomer- avondzangvierdaagse. Vier avonden in verschillende plaat sen in Nederland waarbij zang en muziek centraal staan. Haamstede is de eerste plaats in deze serie waar opnamen worden gemaakt. Muzikale medewerking aan de avond wordt verleend door de so praan Femmy van der Weg, de organist Arie Pronk en het in terkerkelijk koor Nieuwpoort- Langerak. De koor- en samen zang staat onder leiding van Jan van den Driest. Ds I. Hoor naar verzorgt een korte medi tatie en de presentatie van het programma is in handen van Heieen van Dijk. De avond is gratis toegankelijk en begint om 20.00 uur. Volgens de pers dienst van de EO is de exacte datum waarop het programma wordt uitgezonden nog niet be kend. Het zal zijn tussen half augustus en half oktober op de dinsdagavond tussen 21.00 en 21.30 uur. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur); 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) t 42,25; per jaar f 161.20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. De Van Gils bodywear-kollcktic blijkt een gewild kado-artikcl voor de man. Deze kollektie is helemaal in wit uitge voerd en omvat zes modellen: - Athletic shirts; - mouwloze T-shirts; -T-shirts en slips in drie modellen. SCHARENDIlKE - Zondagavond om ongeveer 19.30 uur vond op de kruising Kloosternolweg/De Bout laan te Scharendijke een aanrijding tussen twee personenauto's plaats. J. E. uit 's Hertogenbosch reed met zijn auto met daarachter een boot trailer waarop verschillende boten lagen over de Kloosternolweg en wil de De Boutlaan oprijden. Tben dat niet goed lukte, reed hij even achter uit en botste daarbij tegen de perso nenauto van N. E. die achter hem reed. De auto van N. E. werd licht be schadigd en de boottrailer bleef on beschadigd. ELLEMEET - Tbrwijl de auto van G. L. uit Spandau (Duitsland) aan de Moolweg te Ellemeet stond gepar keerd werden in de nacht van zater dag op zondag voor een waarde van 1800 DM aan surfspullen van het dak van het voertuig gestolen. Het betrof twee surfplanken, drie surfmasten en een surf zeil. Nostalgie ,,De meeste mensen die zoiets ko pen doen dat uit nostalgische overwe gingen. Om zo'n oud werktuig aan de muur te hangen", aldus de Braban der. Hij vertelde de spullen in zijn vrije tijd te verzamelen door de 'boer op' te gaan of op rommelmarkten rond te kijken. „Maar er komen er steeds minder". De belangstelling van het publiek in Ouwerkerk zater dag bleek vooral uit te gaan naar de oudejaarse gewichten die hij te koop had. leerling Chris de Jongh uit Zierikzee een cabaretachtige voorstelling. Ge kleed in een witte of zwarte outfit symboliseerden zij de cirkel waarin een mens leeft en hoe die kan groeien en worden uitgebreid. De keuzes die men kan maken voor positieve of ne gatieve dingen en hoe men elkaar kan stimuleren. Ook de docentes en de conciërge van de school werden bij het optreden betrokken. Alle teksten werden geschreven door Chris de Jongh en men maakte gebruik van muziek van Mike Oldfield. Scholenactie ter bevordering van museumbezoek hadden ze ruim 3.000 gulden bruto verdiend. De 72-jarige A. P. Lukus had geen wervend geroep nodig om de belangstellenden naar zijn tafel te trekken. Daarop stonden een grote boerenwagen en melkwagen zoals die vroeger in het boerenbedrijf werden gebruikt. Lukus werkte heel zijn le ven als boereknecht en sinds zijn 65e jaar is het zijn hobby om de oudejaar se boerenkarren op schaal na te bou wen. De bezoekers konden meedoen aan een loterij waarbij zij moesten raden hoeveel uur Lukus nodig had voor het maken van het melkwagen- tje. In een kraam aan de Ring ook ver tegenwoordigers van de Culturele Vereniging Ouwerkerk met de pos ters die werden gemaakt van pente keningen van M. A. Hage. Hij teken de de Ring van Ouwerkerk zoals die er in 1937 uitzag en zoals die er tegen woordig uitziet. „Ik verkoop de pos ters hoofdzakelijk aan de mensen die hier aan de Ring hebben gewoond", aldus de vrijwilliger in de kraam. Op de jaarmarkt ook een grote luchtspringmatras en mini-cars waarmee de kinderen zich vermaak ten. En een paardentram waarmee ie dere belangstellende een rondje Ouwerkerk kon doen. Tussen de vele kramen met kle ding, sieraden en curiosa stond op het grasveld naast de kerk een MWM 90 pk diesel scheepsmotor te prutte len. Het gevaarte werd in 1928 ge bouwd en drie jaar geleden van de sloper gered toen bij scheepwerf Pad mos te Bruinisse werd besloten dat de motor lang genoeg dienst had ge daan in het binnenvaartschip waarin hij was gebouwd. Vader en zoon Clerx en de vier broers Boogert uit Oostcrland namen het gevaarte on der hun hoede, werkten er ruim twee Er was van alles te doen op de jaarmarkt in Ouwerkerk. (Foto: Joop van Houdt). Een van de geslaagden ondertekent het deelcertificaat. 66 volwassenen behaalden via de ZDASG een of meer deelcertificaten ZIERIKZEE - „Vanaf eind augustus wordt het voor el ke volwassene op Schouwen-Duiveland mogelijk om al les te leren over het werken met een computer". Deze heugelijke mededeling deed de conrectrice van de afde ling Zierikzee van de ZDASG, Dinie van Leeuwen-Ver schoor voorafgaand aan de officiële uitreiking van een aantal deelcertificaten aan mensen die volwassenenon derwijs volgden. Het leren omgaan met een computer, ofwel het vak burgerinformatica, kan voortaan beter en vollediger worden gedoceerd doordat de afdeling Zierik zee de beschikking krijgt over acht nieuwe personal com puters plus printers. De apparatuur werd aan de ZDASG (Zeeuwse Dag en Avond Scholen Ge meenschap) afdeling Zierikzee be schikbaar gesteld door de Stichting Educatie Zeeland Noord (STEZN). Evenals de avondscholengemeen schap zelf een gemeenschappelijke regeling van de gemeenten Vlissin- gen-, Middelburg, Goes en Zierikzee. De STEZN draagt zorg voor de bij scholing van docenten en de ontwik keling van cursusmateriaal. Niet meer naar Goes of meerdere vakken op het niveau voorbereidend wetenschappelijk on derwijs. In totaal reikte zij aan 66 volwasse nen van Schouwen-Duiveland één of meer deelcertificaten uit op MAVO-, HAVO-, MEAO- en VWO-nïveau. Alle examenkandidaten kregen daarbij een rode roos. „Slechts drie kandida ten moeten het examen voor één deel certificaat nog eens over doen. We hebben dus een heel hoog percentage geslaagden". Van Leeuwen dacht dat dit vooral kwam door de grote inzet en motivatie waarmee volwassenen werken als ze eenmaal hebben beslo ten weer te gaan studeren. Zij benadrukte dat ook het onder linge contact tussen de leerlingen en de leerlingen en de docenten heel ple zierig is. „Waar vind je het dat een do cente Frans de leerlingen als huis werk recepten in het Frans meegeeft en dan wil proeven om na te gaan of ze het goed hebben vertaald". Zij prees de inzet van de leerlingen die mede tot uiting kwam in een aantal tienen dat bij de examens werd ge haald. „Ik hoop dat u het niet bij de deelcertificaten die u nu hebt ge haald wilt laten maar dat u door zult gaan. Voor uzelf, maar ook voor de school want alleen dankzij een flink aantal leerlingen kan het volwasse nenonderwijs blijven bestaan". Zwart/wit Na het officiële gedeelte, waarbij namens het bestuur van de ZDASG de heer Den Hollander uit Vlissingen aanwezig was en namens het gemeen tebestuur van Zierikzee wethouder L. J. van Gastel, presenteerden onge veer 30 leerlingen onder leiding van Dinie van Leeuwen toonde zich zeer verheugd met de toezegging van in specteur drs P. R. M. Bagchus inzake het nieuwe materiaal. „Nu kunnen een aantal cursussen, waarvoor men eerst naar Goes moest, bijvoorbeeld kantoorassistente en boekhouding, ook hier in Zierikzee worden ge volgd". Een tweede reden waarom de bijeenkomst haar verheugde was het feit dat voor het eerst ook een aantal VWO-certificaten konden worden uit gereikt aan leerlingen die met goed gevolg examen hebben gedaan in een Advertentie Samen Sterk verzamelt 3.0.00 gulden voor Nederlandse Hervormde Kerk ZIERIKZEE - Er waart geen spook, maar een beestje rond in Zeeland. Geen griezelig harig exemplaar met kriebelpoten maar een kindvriendelijk museumbeesje, dat in het kader van Zeeland Museumland tijdelijk in het Zeeuwse bivakkeert om de Zeeuwse leerlingen aan te zetten tot het schrijven van een verhaal of het maken van een tekening over een van de 29 Zeeuwse musea. Zoals bekend wordt in het kader van de actie Nederland Museumland extra aandacht geschonken aan de musea. Die extra aandacht concen treert zich elke maand op een andere provincie. In Zeeland staan de 29 mu sea in de maand augustus door een aantal activiteiten volop in de be langstelling. Ook de leerlingen van 8 tot 14 jaar worden bij de actie betrokken via een schrijf- en tekenopdracht. Deze actie, die de titel Het Museumwetebeesje meekreeg is opgezet met het doel om museumbezoek door scholen en jon geren in het Zeeuwse te bevorderen. Het Museumwetebeesje is een vin ding van de Zeeuwse Museumstich ting, de museumconsulent drs W. H. P. Scholten, de Zeeuwse Bibliotheek, de Openbare Bibliotheek in Vlissin gen, kindergalerie Bellemans uit Axel en een paar boekhandels. houden staat deze keer in het teken van Nederland Museumland. Deze speciale week waarin alle aandacht is gericht op het kinderboek heeft als motto Duizend dingen achter (mu- seum)deuren meegekregen. De teke ningen en verhalen worden in die pe riode in de Zeeuwse bibliotheken tentoongesteld. De beste inzendingen worden vervolgens tot een speciaal boek over de Zeeuwse musea voor en door kinderen gebundeld. Dit boek verschijnt eind dit jaar. De leerlingen wordt gevraagd om naar aanleiding van een bezoek aan een van deze musea een verhaal te schrijven of een tekening te maken over datgene wat ze hebben gezien. De opstellers van deze Museumwete- beesje-actie denken hierbij aan de maand augustus waarin de scholen het schooljaar weer beginnen met de zogenaamde introductiedagen. Voor het schrijven van het verhaal of het maken van hun tekening hebben de deelnemers nog een hele maand de tijd. De inzendingen kunnen tot uiterlijk 1 oktober worden ingeleverd bij de bibliotheken. Ook de bibliotheken in Zierikzee, Burgh-Haamstede en Bruinisse fun geren als inzamelpunt. Boekje Ook de kinderboekenweek die dit jaar van 12 tot 22 oktober wordt ge- Met een eigen vignet laten de 29 Zeeuwse musea zien dat ze in augus tus via allerlei activiteiten aandacht vragen voor hun collectie. DEN HAAG - Nederland doet mee aan de wereldtentoonstelling in mei 1992 in het Spaanse Sevilla. De pre sentatie op Expo 1992 is op voorstel van premie Lubbers door de mi nisterraad gefiatteerd. De tentoon stelling in Sevilla~is de eerste wereld tentoonstelling waar Nederland is vertegenwoordigd sinds die van Osa ka in 1972. De Europese Commissie heeft voor Sevilla 40.000 vierkante meter expositieruimte gereserveerd. Ring waren de leden van de kerkver- eniging Samen Sterk te vinden. Via de verkoop van allerlei tweedehands spullen en eerste hands lekkernijen zoals appelbeignets probeerden zij van het evenement gebruik te maken om geld te verzamelen voor het on derhoud van de kerk. Boerenwagens „Lekkere verse aardappelen. Het ben de nieuwe. Of wilt u een zakje tulpenbollen. Ze kunnen straks de grond in", waren enkele van de wer vende teksten waarmee Samen Sterk haar waar aan de man probeerde te brengen. Aan het eind van de dag OUWERKERK - Van oudejaarse landbouw-werktui- gen tot scheepsprenten. Van bijzondere postzegels tot pentekeningen van de Ouwerkerkse Ring. Van bloem bollen tot oliebollen. Dat alles en nog veel meer was te bekijken en te koop op de jaarmarkt die zaterdag werd gehouden op de Ring van Ouwerkerk. Enkele honderden mensen, inwo ners en bezoekers van het pittorreske ringdorp, bezochten het evenement dat de laatste jaren een traditie aan het worden is in Ouwerkerk. De kra men om de Ring werden zowel door beroepsmensen als hobbyisten be volkt. Tot de laatste categorie be hoorde een man uit Noord-Brabant die op kleden op de grond een aantal oude landbouwwerktuigen had uit gestald. Een houten zwingel waaraan in vroeger jaren een landbouwwerk tuig werd bevestigd zodat de paarden dat over het land konden trekken. Een zogeheten graaf, een soort schop waarmee de mestput werd afgesto ken en een smakzeis, een schouhaak en een baggerbeugel waarmee de boe ren de sloot schoonmaakten. jaar aan om hem te restaureren en nu is de scheepsmotor een trekpleister bij diverse evenementen op Schou wen-Duiveland. Tegenover de ingang van de Neder landse Hervormde kerk die het mid delpunt vormt van de Ouwerkerkse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3