Hockeykenner Bonne Brouwer: 'Niet klooien met de bal' Wandelaars welgemoed op pad in laatste etappe vierdaagse NIEUWSBODE Mevo-veteranen lopen in door nederlaag van SKNWK Van der Vegt naar nieuw clubrecord speerwerpen Resultaten jong Delta Sport Dekker wint viswedstrijd Van der Gijp overbodig Familietoernooi 10 üuwerkerker stelt jeugdplan op voor HSD OUWERKERK - Het ritselt tegenwoordig van de papieren jeugdplannen op sportief vlak in Schouwen-Duiveland. Sommige verenigingen werken al lang volgens een van tevoren uitgestippelde lijn voor de jeugd, andere zijn net toe aan het doorhalen ervan. Zo overweegt atletiekvereniging Delta Sport uit Zie- rikzee al een tijdje het geven van zogeheten JAL-cursussen ter ondersteuning- van leiders in de jeugdatletiek. Daarentegen keert bijvoorbeeld Bruse Boys juist terug op zijn naar de mening van het hoofdbestuur wat al te ambitieus ge zette schreden op prestatief gebied. Hockey-kenner Bonne Brouwer uit Ouwer- kerk behoort tot de optimisten die nog wel wat zien in een strak begeleide ont wikkeling van sportieve jongeren. Hij stelde een jeugdplan op voor de Zierikzeese hockeyclub HSD. •»-. nöj i - - -- 1 - De toekomstvisie van HSD in beelnd gebracht: veel op doel schieten verhoogt de spelvreugde van de jeugd. „Iemand van zeventien die al tijd maar wat met de bal heeft mo gen klooien, dan in een team komt en opdrachten moet gaan uitvoe ren, dat lukt nu eenmaal niet", is Brouwer overtuigd van de zin van zijn initiatief. Voor hockeyers gaat volgens hem op wat voor alle spor ters opgaat: als je ze niet vroeg de onontbeerlijke onderdelen in techniek en tactiek bijbrengt, krijg je dat later dikwijls niet meer voor elkaar. „Er is een algemeen tekort aan gerichte informatie-overdracht", signaleert Brouwer als grootste probleem voor de clubs om hun le den voldoende opleiding over de spelbeoefening mee te geven. De oorzaak is onder meer gelegen in het veel voorkomende gebrek aan geld, want tegenwoordig wordt zelden nog iets voor niets gedaan. „Kennis wordt tegenwoordig ver kocht. Ik erger me eraan dat die daardoor in een beperkte kring blijft", zegt de 47-jarige ex-speler van eersteklasser Uden en huidige Middelburg-trainer. Overigens is betaling in de hockeywereld naar de mening van Brouwer minder aan de orde dan bijvoorbeeld bij voetbal. „Dat is de cultuur. Bij hockey is de financiële inbreng van de sponsoring aanzienlijk kleiner". Het gevolg van de trainingsver waarlozing tegen wil en dank heeft geleid tot een niveauverla ging in het spel met bal en stick, is de visie van Brouwer. „Het echte hockey zoals het moet worden ge speeld komt in het gedrang omdat die sport vrijwel helemaal self supporting is. De verenigingsle den hebben al zoveel taken op zich genomen dat er voor het nadenken over hoe je hockey moet onderwij zen aan jongeren geen tijd meer is". De behoefte aan een gestructu reerde trainingsaanpak, het vin den van één globaal tactisch con cept voor alle elftallen, is echter onverminderd groot, heeft Brou wer gemerkt. Zeker bij kleine ver enigingen als HSD die geen oefen- meester kunnen betalen. De leden en ouders van jeugdleden die de ongeveer vijftien Zierikzeese teams als trainer of coach begelei den ontbreekt het niet aan goede wil, maar voelen zich soms onbe haaglijk omdat ze door een gebrek aan practisch inzicht hun elftal niet van tactische aanwijzingen kunnen voorzien, constateerde hij. „Gelukkig, eindelijk, zeiden ze toen hen het jeugdplan werd uitgelegd". Het plan van Brouwer is breed van opzet. „Belangrijk is dat alle geledingen van de club op één spoor worden gezet", licht de uit denker toe. Een en ander betekent dat behalve trainers en begelei ders ook de clubscheidsrechters worden bijgeschaafd in de meest uiteenlopende zaken aangaande hun sport. Dat alles houdt meer in dan het leren begrijpen en (laten) toepassen van spelsystemen. Ook onderwerpen als gedrag tegenover opponenten, sportblessures en materiaalkennis worden bespro ken. Toch wordt aan techniek en tac tiek onontkoombaar de meeste aandacht besteed, bewijst een blik in het HSD-clubblad, waarin aan de leden de opzet van het jeugdplan op papier wordt ont vouwd. Brouwer omschrijft zijn taak als die van coördinator. „De hockeybond zegt, hier heb je van ons een boekje plus wat literatuur, en nu kun je zelf wel een hockey- les voorbereiden. Maar dat is te abstract. Ik leg de grote lijnen uit in verband met trainingen en wed strijden". Zelfs basisprincipes als bijvoorbeeld ruimte- en mandek king worden veelal niet begrepen, zegt hij„ zodat het wel degelijk nuttig is om ook dergelijke be grippen uit te leggen. Het is nodig om precies uit te knobbelen hoe ver begeleiders, trainers en spe lersgroepen zijn. „Je moet steeds een nieuw element inbrengen waar ze aan toe zijn, alleen zo bouw je wat op". Aan parate practische en theore tische kennis voor zijn opdracht ontbreekt het Brouwer met zijn trainersdiploma-A niet. Boven dien houdt hij zijn deskundigheid op peil door de vakliteratuur bij te houden. En als hij dan naar zijn idee nog tekort schiet, voelt hij zich niet te groot om collega's te raadplegen op terreinen waarin deze zijn gespecialiseerd. „De con ditionele aspecten liet ik uitzoe ken door ex-atletiektrainer Frans Brouwer en fysiotherapeut Marco Joosse uit Middelburg", geeft de Ouwerkerker een indruk van zijn hang naar perfectie. „Voor het on derdeel keeperstraining ging ik te rade bij Bram Sybum, die erva ring heeft als doelman in oostelij ke selecties". Over techniek hoeft niemand 'de ontzettende priege- laar' zoals hij zichzelf noemt iets te leren: „Ik heb altijd technische bewegingen geanalyseerd". Brouwer's inspanningen ten ba te van HSD zijn een vorm van lief dewerk. „HSD is in Zeeland ei genlijk altijd mijn clubje geweest. Voorzitter Alfred van Veeren vroeg.mij eens te komen praten omdat het verwachtingspatroon van het eerste herenteam en trainer-coach Marten van Krim pen niet overeenkwam. Die wrij ving met de spelers lag niet aan Van Krimpen. Het was volgens mij meer een kwestie van niet- begrijpen en het niet-coachbaar zijn van jongeren". Brouwer hoopt op een cyclus van trainingsplannen als hij zijn denkwerk in de loop van het sei zoen heeft afgerond. „Dit is geen eenmalige actie, maar coördinatie op lange termijn". Door mappen voor trainers en begeleiders met de verzamelde stof samen te stel len hoeft in de toekomst niet steeds opnieuw het wiel te worden uitgevonden. De bedoeling van het jeugdplan is niet puur gericht op de presta tie, maar vooral op spelvreugde. „Veel over hockey praten brengt inzicht, inzicht brengt plezier, ple zier betekent minder agressie in de sport. Ook spelregel-instructie mag daarom niet worden verge ten", predikt Brouwer. De losse teugel in het spel maakt jongeren beter hanteerbaar dan een strakke hand, is daarbij zijn credo. „Bij de jeugd dus geen mandekking en strikte opdrachten, dat haalt de creativiteit eruit. Ze moeten het spel zelf ontdekken. Een paar sim pele aanwijzingen is genoeg". Door regelmatig artikelen in het HSD-clubblad te plaatsen en on geveer een keer per maand bege leidingsbijeenkomsten te houden moet het jeugdplan van Brouwer tenslotte gestalte krijgen. „De eerste bijeenkomst was nog een richtingsverkeer. Dat zal verbete ren. als de kijk op het spel wat heeft ontwikkeld." Al komt het prestatieve element in dé gedachte opzet niet op de eerste plaats, een algemene niveauverbetering bij de Zierikzeeënaars zit er wel in, denkt Brouwer. „In Middelburg ben ik vorig jaar met een derge lijk plan begonnen. Elf spelers van het hoogste juniorenniveau trainen er nu met succes de nog jongeren". Dat het rendement van de ettelijke uren die Brouwer in het jeugdplan gestoken heeft bij HSD wellicht klein blijft deert hem niet. „Ik heb er gewoon lol in. Ze hebben niets aan me als ik niet overlever wat ik weet", relativeert hij. HULST - De resultaten van de Del ta Sport-deelnemers aan de Zeeuwse kampioenschappen atletiek voor C- en D-junioren zijn als volgt. Meisjes D. Sigrid van Mourik: hoog 1.25, 60m 9.8. Cindy van de Sande: speer 16.66, 60m 9.1, 600m 2.02.2. Meisjes C. Monique Schipper: dis cus 21.30, 80m 11.6, ver 3.61. Josie Kneepkens: discus 16.02, ver 3.67. Ascha Kikstra: discus 20.94, 80mh 16.01. Linda de Ligt: ver 4.06, 80m 11.8. Annemieke Klompe: ver 4.45, 80m 11.4, hoog 1.35. Jongens C. Jasja van Steyn: 100m 13.1, ver 4.87. Tam van den Ouden: 100m 12.6, ver 4.37. Rogier Izeboud: ver 4.01. Robbert de Vrieze: hoog 1.50. Jongens D. Richard Thijssen: 80m 13.8, ver 2.89. Ronald Henning: 1000m 3.35.6. Marcel Louwerse: ver 3.78, hoog 1.20, 80m 12.8. Alwin van Meete- ren: ver 3.31, speer 15.26, 1000m 3.56.4. Zoals reeds gemeld waren er zeges voor Ronald Henning op discus (24.88) en Ascha Kikstra bij het hoog springen (1.45) HSV Oosterse helde OUWERKERK - Afgelopen vrij dagavond werd aan de grote kreek bij Ouwerkerk de vierde competitie wedstrijd binnenwater van de HSV Oosterschelde vervist. De zege was voor Wim Dekker. Het aantal deelne mers was nog groter dan de vorige keer nl. 83 stuks, maar de vangst was een stuk minder, want meer dan de helft van de deelnemers wist niets te vangen. In totaal werden 46 boven maatse en 3 ondermaatse vissen ge land met een totaalgewicht van bijna vier kilo. Behalve paling werd ook een puitaal gevangen. Piet Bierings had waarschijnlijk deze wedstrijd op zijn naam kunnen brengen als hij wat geduldiger was geweest. Halfweg de wedstrijd kreeg hij een enorme aanbeet. Piet sloeg aan maar de vis (een forel?) liet zich niet zonder meer binnendraaien en nam vele meters lijn. Zoals een goed visser betaamt had Piet de slip van zijn molen keurig afgesteld en hoefde hij de vis zich maar moe te laten zwemmen. Op een bepaald moment vond hij echter dat het nu maar eens genoeg geweest moest zijn, draaide de slip vast en begon te draaien met als resultaat geen vis en een gebro ken lijn. De eerste prijs ging nu naar Wim Dekker, die met drie palingen met een totaalgewicht van 380 gram ruimschoots als eerste eindigde. Een goede prestatie leverde ook juniorlid Arjan Rossen, die met 220 gram als tweede eindigde e« hierdoor zijn voorsprong in het juniorenklasse ment fors uitbreidde. De uitslag luidt: 1. W. Dekker, 380 punten; 2. A. Rossen (eerste junior), 220 p.; 3. M. P. Smits, 215 p.; 4. E. W. Smit, 210 p.; 5. F. van Cranenbroeck, 205 p.; 6. N. Kort, 195 p.; 7. P. de Graag, 170p.; 8. J. Wessels, 155p.; 9. J. Verwest, 150 p.; 10. R. Vercruysse, 145 p.; 11. R. Timmerman, 140 p.; 12. W. Meerdink, 135 p.; 13. C. de Vries (tweede junior), 130 p.; 14. J. Vijfvin- kel, 118 p.; 15. R. v. d. Dikkenberg, 116 P- Door deze uitslag onderging het al gemeen klassement zo halfweg de competitie de nodige veranderingen en moest Frans Timmerman toezien hoe hij door zijn broer Ronald werd voorbijgestreefd. De stand luidt: 1. R. Timmerman, 820 punten; 2. F. L. Tim merman, 802 p.; 3. J. M. Dekker, 501 p.; 4. M. P. Smits, 495 p.; 5. mevr. G. Smit, 459 p.; 6. E. W. Smit, 456 p.; 7. J. de Jonge, 428 p.; 8. J. D. Geelhoed, 408 p.; 9. W. Meerdink, 395 p.; 10. W. Dek ker, 380p. Bij de junioren breidden Arjan Rossen en Costiaan de Vries hun voorsprong uit. De stand luidt: 1. Ar jan Rossen, 556 punten; 2. Corstiaan de Vries, 224 p.; 3. Remco v. d. Wek ken, 138 p.; 4. Leon v. d. Hoek, 124 p.; 5. Serge Berrevoets, 90 p. De eerstvolgende binnenwater wedstrijd is vrijdagavond 1 juli. Het vertrek naar de visstek is om 18.30 uur vanaf de Balie te Zierikzee. NEUCHATEL - René van der Gijp is overbodig geworden bij Xamax Neuchatel. De Zwitserse kampioen heeft twee andere buitenlanders ge contracteerd. Claudio Borghi, de Ar gentijn die bij AC Milan door de Ne derlanders Rijkaard, Gullit en Van Basten buiten de selectie wordt ge houden, en de Westduitser Matthias Baranowski, wisselspeler bij FC Köln. Van der Gijp, die vorig seizoen door Xamax van PSV werd overgeno men, staat in de belangstelling van enkele Italiaanse clubs. Competitie zomeravondvoetbal ZIERIKZEE - De veteranen van Mevo zijn in de competitie zomeravond voetbal van Schouwen-Duiveland opgerukt naar de tweede plaats in het klas sement. Zij wonnen in een rechtstreekse confrontatie op sportpark Bannink verrassend met 1-0 van ranglijstaanvoerder SKNWK, dat zijn derde neder laag leed. Door zijn overwinning voorkwam Velocitas Mevo niet alleen een vroegtijdig kam- Zierikzee-vet. pioenschap van de Nieuwerkerkers, Gouwe Geit maar bovendien hield het de eigen Duiveland (minieme) kansen op de titel intact. Mevo staat nu nog slechts twee pun ten achter op SKNWK, maar heeft wel een ontmoeting meer achter de rug. De spanning in de competitie zo meravondvoetbal, die al min of meer in het voordeel van SKNWK leek beslecht, is nu wat gestegen. De wed strijden van de komende week moe ten de beslissing brengen over het kampioenschap. 11 4 2 5 17-15 10 10 4 1 5 15-11 9 10 3 2 5 18-25 8 10 3 2 5 10-19 8 Donderdagavond werd een eind ge maakt aan de theoretische titelkan- sen van Velocitas. Het verloor in Zie rikzee met 3-2 van Stella Boys in een open wedstrijd. Beide formaties mo gen zich nu middenmoters noemen. De ploegen die in de onderste regio nen van het klassement vertoefden deden in de afgelopen week goede za ken. Hekkesluiter Gouwe Geit wees in Zierikzee het nog steeds verzwak kende Duiveland terug, zij het met gering verschil: 2-1. Gouwe Geit en Duiveland delen nu broederlijk de laatste plaats met acht punten. De veteranen van Zierikzee deden een stapje omhoog door een 2-0 over winning op Stella Boys. De stand SKNWK Mevo-vet. Stella Boys 10 7 0 3 17- 9 14 11 5 2 4 18-21 12 10 5 1 4 19-14 11 De zomeravondcompetitie van het district Schouwen-Duiveland wordt maandag meteen voortgezet met de wedstrijd die de ontknoping van het seizoen kan opleveren. Op het sport veld in Serooskerke ontvangt Veloci tas dan namelijk SKNWK, dat in dit duel kampioen kan worden. De ont moeting begint om 19.00 uur. Op de^ zelfde avond wordt op sportpark Den Hogen Blok in Zierikzee een wed strijd gespeeld tussen Duiveland en de veteranen van Zierikzee. Ook hier klinkt het beginsignaal om 19.00 uur. Dinsdagavond is het de beurt aan de teams van de Gouwe Geit en Stella Boys om het tegen elkaar op te ne men. De aanvang van deze krachtme ting in Zierikzee is eveneens 19.00 uur. Donderdagavond kan misschien nog de ontmoeting tussen Duiveland en SKNWK van belang zijn, indien de Nieuwerkerkers 's maandags heb ben verloren van Velocitas. De aftrap in Oosterland is om 19.00 uur, net als dat van de tegelijkertijd gespeelde wedstrijd in Zierikzee tussen Stella Boys en de Mevo-veteranen. Volgende week vrijdag sluiten de veteranen van Zierikzee en de voet ballers van de Gouwe Geit de zomer avondcompetitie af in Zierikzee, waar opnieuw begonnen wordt om 19.00 uur. VLISSINGEN - Robert van der Vegt (Delta Sport) zorgde tijdens de lande lijke competitie A/B junioren voor een nieuw clubrecord. De 16-jarige atleet kwam met de 800 gram speer tot een afstand van 48,14_ meter. De B-junior vestigde hiermee in de oudere lëeftijdscategorie (A-junioren) een uitstekende prestatie. Het oude record stond sinds vorig jaar op naam van Marc van de Riet met 47.30. Bij de meisjes was Suzanne Bergsma succesvol op de 800 meter. In een persoonlijke recordtijd van 2.36.9 verzamelde ze heel wat punten voor de ploeg. Inge Lupgens kwam bij het verspringen tot 4.22 en Jesca Does- wijk wierp de discus naar 19.12. Wen dy Hartog nam twee nummers voor haar rekening, de kogel ging naar 7,79 en de speer haalde een afstand van 17.11. Nini Schot sprong 1,20 hoog en liep op de 100 meter een matige tijd van 16.0 sec. De estafette (Inge Lupgens, Wendy Hartog, Nini Schot en Suzanne Bergsma) 4 x 100 meter ging in 56.6 sec. Marc van de Riet scoorde uitste kend op het verspringen. Hij verbe terde zijn persoonlijk record met één centimeter tot een prima afstand van 6,52 m. Op de 100 meter kwam de 18- jarige atleet tot een aardige tijd van 11.5 sec. Serge Verschuur liep de 800 meter in 2.09.0 en Danny Duinhouwer kwam op de 3000 meter in actie na een langdurige blessure in 10.39.1. De beide B-junioren Serge Schot en Werner Lodewijk kwamen respectie velijk op hoog tot 1,65 en kogel 10.02. De estafette van de jongens (Marc van de Riet, Robert van de Vegt, Danny Duinhouwer en Serge Verschuur) ging in een snelle tijd van 47.8 sec. Schitterend weer bevordert humeur BURGH-HAAMSTEDE - De avond-wandelvierdaagse in Burgh-Haamstede is donderdag letterlijk schitterend afgesloten. Met een stralende zon aan een strakblauwe hemel gingen de wandelaars welgemoed op pad in de laatste etappe van het door sportvereniging DFS georga niseerde jaarlijkse evenement. De negende editie van de vierdaag se werd gelopen onder een gelukkig gesternte, want op alle avonden wa ren de klimatologische omstandighe den voor de tocht van naar keuze acht of vijftien kilometer gunstig. Dat be vorderde uiteraard de toch al uitste kende stemming van de ongeveer driehonderdzestig vaste deelnemers, plus donderdag het humeur van de vele incidentele lopers die uit gezel ligheidsoverwegingen hun familiele den of kennissen op de laatste avond gezelschap hielden. De bonte stoet die donderdagavond bij de DFS-kantine aan de Leliënda- leweg vertrok voor een lommerrijke toer aan de noordzijde van het dorp was een mengeling van alle leeftij den. Voorzien van een kaart en verder geholpen door richtingsbordjes op de route kwamen de eerste wandelaars uiteindelijk terecht bij rusthuis Duinoord aan de Kloosterweg, waar het korps De Witte van Haamstede de aankomers vergastte op muziek. Na verzameling toog de massa uiteinde lijk weer naar de DFS-kantine, om de medailles in ontvangst te nemen en terug te blikken op de sportieve ver pozing. ZIERIKZEE - Dc Zierikzeese hand balvereniging Delta Sport houdt zondag op sportpark Bannink een fa milietoernooi ter afsluiting van het handbalscizocn. Bij het door de evenementencom missie op touw gezette toernooi staat het gezelligheidsaspect voorop. Daar om zijn de teams die in het veld ko men niet samengesteld naar sterkte, maar vormen zij een mengeling van jong en oud. Het toernooi begint om 14.00 uur en wordt omstreeks 17.00 uur afgesloten met een barbecue. De wandelaars van de DFS-avondvierdaagse welgemoed op pad. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7