ZLM- manifestatie Zonzee en de geur van vee en dieselolie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 juni 1988 Nr. 24358 Niemand, hoefde honger te lijden. maar ik wil toch proberen om nog een gaatje in het programma te vinden". Op het manifestatieterrein is veel ruimte uitgetrokken voor bedrijfs- en produktinformatie. Kweekbedrijven tonen er hun nieuwe rassen, banken proberen potentiële cliënten duidelijk te maken'dat een lening bij hun bank toch het voordeligste uitpakt en Weer anderen wijzen de bezoekers op de mogelijkheden van een computer in het boerenbedrijf. Verschillende adviesbureaus zijn present evenals een aantal belangenorganisaties. Waaronder uiteraard de ZLM zelf die in een aparte tenthal haar verschillende takken heeft ondergebracht. Ook het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) en de Nederlandse Bond van Plattelandvrouwen (NBvP) hebben in de tenthal een plaatsje gevonden evenals de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ). Verder in de verschillende tenthallen een groot aantal bedrijven, waaronder sommigen die je niet direct op een manifestatie van een landbouwmaatschappij zou verwachten. „En waarom zou je hier niet staan met een stand met naaimachines? De boerenvrouwen horen er toch net zo goed bij?". Er is nog geen naaimachine verkocht maar ook-hier geldt weer dat men van de manifestatie geen direkte revenuen verwacht. „Maar je maakt wel afspraken om bij mensen thuis te komen, dus uiteindelijk hou je er toch wel orders aan over". Eenzelfde geluid komt van een gereedschappenfabrikant. „We hebben een uitgebreid assortiment meegebracht en ik moet zeggen dat de belangstelling boven verwachting is. Je moet natuurlijk ook bedenken dat landbouwmachines duur zijn. Het zijn echt behoorlijke investeringen en dan is de boer er zeker bij gebaat dat hij zijn apparatuur goed onderhoudt. En daar proberen wij zo goed mogelijk op in te spelen". Overigens niet alleen commmerciële stands op de manifestatie. Zo is er een plaatsje ingeruimd voor het ontwikkelings samenwerkingsproject Trekkracht in Kenia. Een gezamenlijk project van ZLM, CBTB en NVB. Zij presenteren zich in een aparte tent met een fototentoonstelling, werktuigen voor dierlijke trekkracht (Wat heb je aan een prachtige tractor als er geen monteur en reserve-onderdelen bijgeleverd worden?) en een in Kenia gemaakt tuig voor ezels. Op een heel ander gebied beweegt zich de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. Zij zet zich in voor het behoud van kleine landschapselementen. Ook vertegenwoordigd is de boerderijenstichting. Zij is al geruime tijd bezig karakteristieke boerderijen op onder andere Schouwen-Duiveland te inventariseren. Er wordt dan aan de hand van die inventarisatie geprobeeerd om de boerderijen te behouden en om een goede streekeigen agrarische bouwstijl te bevorderen. Wie eenmaal op de manifestatie is aangeland komt er de eerste paar uur niet meer weg. Het voert te ver om alle organisaties en bedrijven hier op te noemen maar de stelling dat er voor elk wat wils is gaat hier zeker op. We eindigen de rondgang waar we deze begonnen zijn: bij de vliegers. Helemaal vooraan het terrein is een flink stuk weide vrijgehouden voor de mensen van de Vliegerkring van Midden- Zeeuwse Vliegervrienden. Algemeen coördinator is P. W. H. Kranendonk. Hij is bezig zijn eigengemaakte vlieger in elkaar te zetten. Een Deltavlieger met een spanwijdte van bijna 5 meter. De vereniging is met tien man sterk naar Neeltje Jans gekomen en ze hebben het bepaald getroffen met het weer. Zon, maar ook wind. Een flink aantal vliegers staat dan ook in de lucht. De grote hexagons, maar ook de kleinere sleetjes en een aantal .doosvliegers. Een eind van Kranendonk verwijderd zijn een paar vliegerenthousiasten bezig met hun stuntvliegers. Duidelijk is dat zij het vaker gedaan hebben. „Wist je dat de vliegers waar ze daar mee bezig zijn snelheden van bijna honderd kilometer kunnen bereiken bij het stunten. Daar moet je echt wel een beetje bij uit de buurt blijven hoor". Kranendonk benadrukt dat het allemaal zelfgemaakte vliegers betreft en wie een beetje thuis is in het vlieger wereld je weet dat het tegenwoordig niet meer gaat om papieren kruisvliegers, maar om veelkleurige en vaak van parachutestof of spinnakerdoek. Licht maar tegelijkertijd ijzersterk materiaal dat gebruikt wordt in combinatie met fiber stokken voor de kleinere en houten stokken voor de grotere vliegers. Kranendonk mag met zijn 150 vlieger met gerust hart tot de de vliegerenthousiasten gerekend worden. „Ik vind het gewoon een mooie hobby", aldus Kranendonk, die benadrukt dat je met een vlieger ook alle kanten uitkunt. „Ik vind het zelf altijd het leukst om een paar stabiele vliegers in de lucht te zetten en dan met een stuntvlieger aan de gang te gaan. Het mooiste vind ik een bestuurbare Delta-vlieger met een lange staart. Dan zwiert die staart er zo mooi achteraan" Voor het eerst in de lange en rijke geschiedenis van de ZLM- tentoonstellingen en manifestaties is er ook voorzien in een avondprogramma. Dit is onder meer gedaan ten gerieve van mensen die overdag niet in de gelegenheid zijn om de manifestatie te bezoeken. Zo was er gisteravond, donderdag, de ZLM-Neeltje Jansloop, georganiseerd in samenwerking met de atletiekvereniging AV '56 uit Goes en verzorgde de Koninklijke Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen een spectaculiare reddingsdemonstratie. Overigens bleek de belangstelling voor de avondlijke evenementen tamelijk gering. „Maar we hebben wel gemerkt dat er tot laat in de middag nog kaartjes werden verkocht, dus ik denk wel dat het een positief effect heeft op het aantal bezoekers", aldus ZLM- zegsman Oggel. Hij weet tenslotte nog goed nieuws te melden voor diegenen die aarzelen tussen een bezoek aan de ZLM-manifestatie en de finalewedstrijd tussen de Nederlandse nationale voetbalploeg en die van de Sovjetunie. „Het is niet zo dat we er evenementen voor verzetten, maar we spelen er wel een beetje op in. In de kantine komt een grootbeeld televisietoestel zodat de voetballiefhebbers naar de manifestatie kunnen komen en toch hun voetbalwedstrijd niet hoeven te missen". Tbkst: Piet Kleemans Foto's: Johan Junior Oud en nieuw naast elkaar. NEELTJE JANS - Zon, zee en de geur van vee en dieselolie. Dat zijn een paar van de ingrediënten van de driedaagse ZLM- manifestatie die gisteren, donderdag, van start ging. Op de eerste dag kon men ruim drieduizend bezoekers verwelkomen. Boven verwachting volgens mr. J. Oggel van de ZLM. „Meestal komen er minder op zo'n eerste dag". Men kwam zeker niet voor niets, want er was van alles te beleven op deze eerste dag. Uiteraard present op de ZLM-manifestatie: vee. men van een kip mag verwachten, maar de kop is getooid met een flinke bos wijduitstaande veren. Een waar punkkapsel. Wat minder tot de verbeelding spreken de verschillende rassen varkens. Voor de geïnteresseerden worden er op gezette tijden demonstraties gegeven. Eén voor één worden de varkens in een grote box gelaten waar ze geacht worden rond te lopen zodat het publiek hen van alle kanten kan bekijken. Deskundig commentaar wordt bijgeleverd, met name over de voortplantingseigenschappen. Veel bezoekers lopen er rond, maar ook zijn er veel neergestreken op de verschilllende terrasjes. Frisdrank blijkt zeer in trek en ook aan de bierpomp worden goede zaken gedaan. Opvallend veel mannen hebben zich verzameld rond de bonte verzameling landbouwwerktuigen. Oud en nieuw kan vergeleken worden want op een steenworp afstand van de nieuwste creaties op het gebied van tractoren en landbouwmachines staat een aantal oude tractoren te pronk. Voor het overgrote deel opmerkelijk klein, tenminste in vergelijking met de mastodonten elders op het terrein. Hier en daar wordt door de trotse eigenaren van de oude tractors nog, driftig gepoetst. Nog even en dan mogen ze, onder het toeziend oog van een deskundige jury, een rondje rijden over het manifestatie-terrein. De oude tractoren komen uit heel Nederland en ook op Schouwen- Duiveland blijken verschillende liefhebbers van oude tractoren te huizen. Het aanbod is gevarieerd. Eén van de kleinste tractoren is de Porsche diesel Junior uit 1958. De Allis Chalmers uit 1954 is wat groter en de John Deere uit 1938 is zelfs groot te noemen. Voor de liefhebbers is de Lanz Bulldog een bekende verschijning. Minder bekend is wellicht de Zweedse Bolinder Munkell. Ford is vertegenwoordigd met twee exemplaren van de Fordson Major, een tractor die indertijd het koosnaampje 'blauwe reiger' kreeg. Naast tractoren ook enkele fraai gerestaureerde stationaire motoren van het merk Lister. Bekend bij de liefhebbers. Het 'parkeerterrein' is overvol en het eerste dat opvalt zijn de kleurrijke vliegers in de lucht die boven alles uit torenen. Zelfs boven de enorme kraan van een Zierikzees bedrijf dat tussen de werkzaamheden door kans zag de mobiele kraan veilig en wel naar het manifestatieterrein te loodsen. Voor de eerste keer wordt er op Neeltje Jans iets anders gedaan dan rondleidingen en wandelingen. Voor de eerste keer wordt het terrein benut voor een grootscheepse manifestatie van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Op het terrein vermengen verschillende geuren zich met elkaar. Wat allereerst doordringt in de neusgaten is de geur van vlees dat op een barbecue geroosterd wordt. De organisatoren hebben zich verzekerd van een grote variëteit in hapjes en snacks. In een speciaal ingericht paviljoen wordt door chefkoks en slagers van het bedrijfsschap slagersbedrijf een aantal lekkernijen klaargemaakt voor de bezoekers en voor de fijnproevers is er een wedstrijd uitgeschreven voor het braden van rosbief en lamsbout. Maar er is ook frites te krijgen en wie de voorkeur geeft aan een sappige Hollandse Nieuwe komt ook aan zijn trekken. Hoe dichter men exposantenhal A nadert hoe sterker de geur van vee wordt. Het reukorgaan bedriegt niet. In de hal een fors aantal koeien. Verschillende rassen zijn vertegenwoordigd met namen als Limousin en Nederlands Stamboek De belangstelling- voor het défilé blijkt bijzonder groot. Menigeen veert op van zijn stoel als de bonte stoet in een bedaagd tempo voorbij trekt. Echt geruisloos is de stoet niet, maar wel kleurrijk en gevarieerd. Sommige van de tractoren zijn uitgerust met een ploeg of een ander landbouwwerktuig. Ook J. Oggel is het opgevallen dat de optocht van de oude beestjes veel publiek trok. „Ik vraag me af of we er op de een of andere manier niet voor kunnen zorgen dat die er morgen ook nog zijn. Het staat wel niet gepland. Verbeterd. De koebeesten vertonen geen enkel spoor van nervositeit en gedragen zich alsof het voor hen de normaalste zaak van de wereld is om door duizenden mensen van alle kanten bekeken te worden. Een van de koeien valt onmiddellijk op door de bijzondere uitmonstering. In sappig Belgisch, met een sterk Frans accent, legt een jonge vrouw uit wat een en ander betekent. „Dit is een apparaat dat de spieractiviteit van de koe meet over een bepaalde periode. Die gegevens stuurt het systeem door naar een computer die deze analyseert. Ook gemeten wordt de spieractiviteit van de baarmoeder. Op die manier kun je met dit apparaat precies zien wanneer een koe op kalven staat" De boer in kwestie luistert geduldig. Zijn reactie is typisch Hollands: „En wat moet dat dan allemaal kosten, dat zaakje?". Vooralsnog worden er geen zaken gedaan. „Maar we doen op manifestaties als deze wel contacten op. Je kunt pas een hele tijd later zeggen of het wel of niet zin heeft gehad dat we hier naaf toe zijn geweest". Een eindje verder schapen. In niet al te grote boxen zijn verschillende rassen in verschillende leeftijden te zien. Uiteraard ontbreekt de overbekende Texelaar niet, maar er is ook een plaatsje ingeruimd voor het Zeeuwse Melkschaap. „Het is inderdaad niet zo'n bekend ra/- aldus een vertegenwoordigste'van de Vereniging het Zeeuwse Melkschaap, „En het is nog iinder bekend dat je van schapem^k ook heel lekkere kaas kunt ma£n> maar toch is het zo". De scPtici kunnen zichzelf overtuige/van de kwaliteiten van de schapekaas. De bezoekers wandelen lang/de verschillende hokken etJe kinderen die eerder watAngstig naar de grote koebeest© keken moeten en zullen een s/iaap aaien. Niet ieder schaap is d«*rvafl gediend, maar niettert" blijft een schaap bij kinderen asociaties oproepen met knuffePeesten. Het is warm in de tenthal A de schapen hebben daar met hu dikke vacht duidelijk last van./Ja, eigenlijk zouden ze voor zoi/s geschoren moeten worden". Ook goed in de ve®n zitten de kippen die wat v/derop in hun hokken zitten, „jet is eigenlijk puur liefhebbery want deze kippen worden niet gekweekt voor de leg. Maar het zijn ode rassen en het zou zonde zijn/hi die te laten uitsterven", al/us de standhouder. „De wyandot/s bijvoorbeeld komen oorsp/>nkelijk uit Amerika. Er zijn ook /ssen die uit Nederland pmen. Het Hollands Hoen bijvoorbeeld". De laatste zou betiteld kiAnen worden als een zeer eigentijds/kip- Voor het overgrote deel ziet t verenpak eruit zoals

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2