Bru's kinderfeest streeknieuws Zomerbloei in de duinweiden in vogelvlucht De laatste les Stichting protesteert tegen komst Britse duikploeg Kunne, of wille? BRUINISSE - De kinderen, leidsters en helpende moeders van de groe pen één en twee van de Christelijke basisschool Op Dreef vierden met een leuk kinderfeest het afscheid van het schooljaar. Weken van te vo ren waren de kinderen op school (en de moeders thuis achter de naai machine) bezig met de voorbereidingen. Het thema was sprookjesfigu ren en op het tuinfeestje waren de leukste creaties te zien uit de bekende sprookjes, zoals Roodkapje, Assepoester, de heks en de reus met de zevenmijlslaarzen. De laatste schoolweken zijn aange broken. De examens zijn achter de rug, de diploma's kunnen worden in gelijst en de school blijft achter in een chaotische sfeer van leerlingen die enerzijds in een nerveuze drukte met angst en beven de nadere over gang tegemoet zien en anderzijds met reikhalzend verlangen naar de eindeloze vakantie uitzien, een va kantie die het ware geluk zal bren gen. Ook de leraren hebben Jiiet zoveel puf meer en denken slechts aan hun caravan in Zuid-Franrijk al doen ze hun best om het niet te laten blijken. Dan breken ook nog eens de laatste lessen aan en een laatste les moet per definitie 'leuk' zijn. Mevrouw Gin jaar zou ter plekke aftreden als ze zag hoe dozen met ijsjes of tompoe zen de klaslokalen worden ingedra gen, moppen worden verteld en de leerlingen van quiz tot quiz steeds voort gaan. Een enkele degelijke col lega presteert het om de laatste les nog een overhoring'te geven, maar zover heb ik het nog niet bereikt als de leerlingen bij 'muziek' binnenko men willen ze de laatste les maar een ding en dat is: 'lekker de hele les zin gen'. Maar hoewel dit op zichzelf best aardig is heb ik er niet zoveel zin in om les in les uit een week lang dezelf de verzoeknummers van het afgelo pen jaar met de klassen te jubelen. Vrijdag had ik het laatste uur een Mavo 3 klas bestaande uit een hele boel meiden en een paar jongens die in dit edele gezelschap af en toe eens een aai over hun bol krijgen maar verder bij de meisjes niets te vertel len hebben. Daar kwam de vraag al weer 'Meneer gaan we lekker een heel uur zingen?' Maar ditmaal had ik zelfs niet de gelegenheid om nee te zeggen. De mappen werden al door gegeven en de dames begonnen zelfs zonder begeleiding het eerste lied te galmen. Ik moest me wel overgeven en begon aan de piano de liedjes te begeleideri die de dames pleegden te zingen. Als de laatste noot van een liedje nog niet afgelopen was begon nen anderen alweer een ander lied te zingen en dit alles in een steeds ster ker volume. Er was geen vat op te krijgen. Nog twee dagen en dan had den ze vrij. Dan waren ze van al dat vervelende geleer af dat MAVO 3 kinderen toch niet zo leuk vinden. De keuze vaji de liedjes werd als van ouds bepaald door slechts één thema: de liefde, want op de leeftijd van MAVO 3 beginnen de 'jongens steeds leuker te worden. Na een half uur had ik er genoeg van. Ik deed de pia no dicht en dacht deze les op een plechtige wijze te besluiten. Het was de laatste les van het jaar en boven dien voor de meesten de laatste mu ziekles van de school en misschien wel van hun hele leven. Drie jaar ge leden waren ze als bedeesde kinde ren m'n lokaal binnengekomen en drie jaar lang heb ik m'n best gedaan om ze in de geheimen van muziek binnen te leiden en drie jaar lang heb ik ook geprobeerd om ze met plezier, maar ook goed te laten zingen. 'Jongens, ik wil nog iets tegen jul lie zeggen...' begon ik op plechtige wijze. Dat had ik gedacht. Ze hadden nog lang geen zin in mijn gepreek en één begon plotseling luidkeels een lied aan te heffen dat ik niet kende. De hele klas zette vol overgave in maar ongeloof vals. Het bleek num mer twee uit de TOP zoveel te zijn. Toen deed ik iets heel doms. Ik had natuurlijk gelijk in moeten grijpen en een gele kaart moeten uitdelen, maar... ik lachte en toen was ik als muzikaal scheidsrechter verloren. De ene hit na de andere hit werd in gezet en alles wat ik geprobeerd had de dames en heren in drie jaar aan te leren werd in een keer overboord ge zet. Toen er een plotselinge stilte viel greep ik mijn kans. 'Jongelui, zelden heb ik een klas gehad die zo vals kon zingen, maar...' Het werkte precies andersom. Nog luider begonnen ze de volgende hit aan te heffen waarbij tot overmaat van ramp ook de han den op ritmische wijze op de tafels werden meegeslagen. Ik keek al naar de deur want op zulke momenten komt er natuurlijk juist iemand van de directie binnen. 'Jongelui', sprak ik, toen toevallig iedereen naar adem hapte. 'Hoewel ik zelden een klas had gehad die zo vals kon zingen... 'En daar begon het feest weer. Met een vrij weekend en een grote vakantie in zich zongen ze uit volle borst en nu werden zelfs de handen omhoog gestoken en hand in hand begon iedereen de armen heen en weer te bewegen en werd de klas een golvende massa. Gelaten wacht te ik af. toch maar glimlachend en wachtend op een geluid dat slechts de stilte kon brengen... de bel. Toen deze dan ook temidden van het feest gedruis klonk werd het langzamer hand stiller want nu het weekend be gon wilde iedereen wel weg. Ik probeerde het nog één keer en keek ze allemaal eens aan. Op de een of an dere wijze hebben niet de bollebozen van het Atheneum maar juist die heel gewone leerlingen van een mid delmatige MAVO 3 klas een speciaal plekje in mijn hart. 'Jongens', ik pro beer het nog een keer. Zelden had ik een klas die zo vals zong als jullie, maar zelden had ik ook een klas die zo enthousiast was en die ook zo aar dig was als jullie klas'. Het 'Amen' van het dankgebed werd uit volle borst beantivoord met nummer 3 uit de Top Honderd. Al zingcjid gingen ze de klas uit en stierf het' geluid langzaam weg toen ze op het schoolplein naar hun fiet sen ainqen. Toen ik zelf naar huis ging zag ik de meeste dames nog geschaard staan rond een paar stoere jongens op ronkende brommers. Ze hadden dé grootste lol. Wat zouden ze na drie jaar eigenlijk van me hebben ge leerd? vroeg ik me vertwijfeld af toen ik in m'n auto stapte. Al die feit jes, ze zijn het zo snel vergeten en bo vendien zie ik ze nog niet breef in een concertzaal zitten, maar één ding weet ik zeker., als is het nog zo vals. ze hebben geleerd hun blijdschap on geremd zingend te uiten en hoeveel volwassen mensen kunnen dat nog? HAHDENBERG - Door brand in een stal van een boerenbedrijf in Lut- ten (gemeente Hardenberg) zijn 73 kalveren, een onbekend aantal geiten en twee koeien om het leven geko men. De politie van Hardenberg, die dit heeft meegedeeld, sluit niet dat er uiteindelijk nog meer slachtoffers onder de dieren blijken te zijn. De po litie heeft direct na het uitbreken van de brand met schoten uit het dienst pistool beesten uit hun lijden moeten verlossen. De brand ontstond door dat kinderen in de stal met vuur speelden. BONN - De Westduitse minister van milieu heeft een reeks maatrege len voorgesteld om de vervuiling van de Noordzee te bestrijden. Er kan geen afval meer bij, aldus Klaus Tbp- fer. Hij wil het toezicht op de uitworp van giftige stoffen door fabrieken versterken, op zijn laatst in 1994 het verbranden van giftig afval op zee verbieden en de uitstoot van indus triële en gemeentelijke verbranding sinstallaties aan nadere regels bin den. Tbpfer wil dat afspraken om de uitstoot van fosfaten en nitraten door fabrieken en rioolzuiveringsinstalla ties te verminderen, al in 1989 een dwingend karakter krijgen. MIDDELBURG - In een open brief aan minister Brinkman van WVC heeft de Stichting tot Behoud Onderwaterschatten Zeeland (BOZ) protest aange tekend tegen de terugkomst van een duikploeg van de En gelsman Rex Cowan naar het wrak van het VOC-schip 't Vliegent Hert. Het schip ver ging in 1735 en ligt in de mon ding van de Westerschelde. Cowan verrichtte twee jaar duikwerkzaamheden op het wrak en borg drie jaar geleden een kist met gouden munten. In haar brief aan de minister vat de BOZ de kritiek samen die de afgelopen jaren is geuit op de bergingswerkzaamheden van 't Vliegent Hert. Voorzitter D. Roos van BOZ vindt dat de Nederlandse staat de bescher ming van het cultureel erfgoed van ons land verkwanselt door geen toezicht te houden op de bergingswerkzaamheden en er niet voldoende op toe te zien dat verantwoord archeologisch onderzoek plaatsvindt. „Dat is te meer bevreemdend als men constateert dat de Ne derlandse overheid zich zeer streng opstelt als het gaat om werkzaamheden van Neder landse duikgroepen met be langstelling voor de onderwa- terarcheologie, zoals de BOZ en de Stichting Maritiem On derzoek Nederland (STI- MON)", aldus Roos. BOZ dringt er bij de minister op aan de Engelse duikgroep aan de voorwaarden te onderwerpen zoals die zijn vastgelegd in het wetsvoorstel voor de vervan ging van de huidige Monumen tenwet en streng toezicht te houden op alle goederen die door de Engelsen worden ge borgen. Op grond van een contract dat de Nederlandse staat zes jaar geleden met Cowan sloot dient 25 procent van alle gebor gen goederen en waarde toe te komen aan de Nederlandse staat. De staat heeft volgens Roos nog meer zeggenschap ge kregen over de bergingswerk zaamheden van 't Vliegent Hert, doordat twee jaar gele den een uitbreiding van het Ne derlandse zeegebied tot twaalf mijl uit de kust plaatsvond. Het wrak bevindt zich daar door nu binnen de territoriale wateren. Toen ik langs de groep reed toeter de ik nog even een ritme op de claxon. Enthousiast begonnen ze te zwaaien en... ze zongen... heerlijk vals. Glimlachend reed ik terug naar huis. MARZAS SCHOUWEN-DUIVELAND Amnesty Ook in de nog resterende dagen van juni heeft de afdeling Schouwen- Duiveland van Amnesty Internatio nal nog enkele schrijfavonden op de agenda staan. Maandag 27 juni kan het in de Prinses Julianaschool te Zierikzee, de Gereformeerde kerken in Brouwershaven en Haamstede en bij de familie van der Linden aan de Baalpapenweg 2 te Ouwerkerk. Dins dag 28 juni in de Gereformeerde kerk te Scharendijke en Nieuweikerk en in de consistorie van de Hervormde kerk in Oosterland. De tijden zijn van 19.00-21.00 uur..De diaserie Goed nieuws wordt deze maand getoond in Brouwershaven (19.00 uur) en in Haamstede (20.00 uur). In verband met de vakanties is er in de maand ju li geen schrijfavond. Wel zal Amnesty met een stand aanwezig zijn op de di verse evenementen in de regio (Oos terland, Scharendijke, Bruinisse en Burgh). Ook op een van de Zierikzee- se Toeristendagen is de groep er en tijdens het Any wavefestival op zater dag 25 juni. ZIERIKZEE Ook voetbal bij Anywave De mensen die van plan zijn zater dag het Anywave-festival in jeugd soos Brogum te bezoeken hoeven dat niet te laten vanwege de finale Nederland-Rusland in het Europese kampioenschap voetbal dat dan op televisie komt. In Brogum wordt een televisietoestel opgesteld zodat de voetbal- én Any waveliefhebbers niets hoeven te missen. Het festival begint zaterdag om 13.00 uur en de finale 15.30 uur. Blij zijn De Interkerkelijke Werkgroep Zie rikzee heeft voor zondag 26 juni een dienst gepland in de Gasthuiskerk. Vanaf 17.00 uur leidt majoor A. Holland-Kooij de dienst, waaraan medewerking wordt' verleend door het jeugdkoor Joy onder leiding van Bert Gebben en de organist Mar van der Veer. Het thema is: Blij zijn. In te genstelling tot voorgaande keren is de crèche nu in het kerkcentrum ach ter de Gasthuiskerk. De dienst wordt via de kerktelefoon uitgezonden. Beheerplannen Het ministerie van landbouw en visserij heeft ook voor Schouwen- Duiveland de beheerplannen uitge breid. In geheel Zeeland gaat het om 99 hectare. De doeleinden van het be heer in deze gebieden zijn voorname lijk gericht op het handhaven en ont wikkelen van soortenrijke grasland vegetaties. De beheermaatregelen hebben onder meer betrekking op het instandhouden van het reliëf, het bo demprofiel en het verkavelingspa troon, het niet toepassen van chemi sche gewasbeschermingsmiddelen en het niet toedienen van drijfmest. Maaien, weiden, rollen en slepen zijn gebonden aan een bepaalde periode van het jaar. De vergoedingen varië ren van circa 200 gulden per héctare per jaar tot 1100 gulden. Daarnaast kan een aanpassingsvergoeding wor den verstrekt. Zomerfeest Peuterspeelzaal Kwibus houdt 28 en 30 juni een zomerfeest. Zowel de kinderen als de moeders zijn welkom van 10.00-11.15 uur. Akkerbouw In de provincie Zeeland is een stich ting in oprichting, die zich gaat bezig houden met de vernieuwing van de akkerbouwsector. De stichting is er van overtuigd, dat Nederland in de toekomst niet meer kan concurreren met bulkprodukten, waarop de ak kerbouw tot op heden is gegrondvest. De (nieuwe) teelten moeten met raad en daad worden begeleid. De enige ja ren geleden veel opgang makende Theunisbloem is er een voorbeeld van hoe het niet moet. Er wordt een coördinator aangesteld om het plan van de grond te tillen. Aan de wieg van deze stichting staan de drie land bouworganisaties en de provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling. De ZLM heeft als eerste 25.000 gulden gestort als startkapitaal voor de nieuwe stichting. RENESSE Oud papier Muziekvereniging Luctor et Emer- go haalt zaterdag 25 juni vanaf 8.30 uur oud papier op. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te leggen. ELLEMEET Rommelmarkt In Ellemeet is zaterdag 2 juli een rommelmarkt/bazar van de openba re basisschool 't Mêêtje. Een en ander begint om 09.00 uur. BROUWERSHAVEN Pensioen Vanwege het bereiken van de 65- jarige leeftijd heeft de vroegere bur- gemeester van Brouwershaven A. P. Schouwenaar besloten met pensioen te gaan. Schouwenaar komt oor spronkelijk uit Wemeldinge waar hij wethouder was. Na zijn ambtsperio de in Brouwershaven werd hij burge meester van Schoonhoven. NIEUWERKERK Oud papier Op vrijdag 24 juni wordt in de kern Nieuwerkerk oud papier opgehaald voor de zending van de Gereformeer de Gemeente. Men rijdt vanaf 18.30 uur rond om het papier en karton op te halen. Aan de bewoners wordt ver zocht een en ander voor die tijd ge bundeld langs de stoeprand gereed te zetten. BRUINISSE Uitstapje Gereformeerde Vrouwenvereniging De Gereformeerde Vrouwenvereni ging Bruinisse heeft het seizoen afge sloten met een uitstapje naar Zuid- Beveland. De tocht ging over Katten- dijke van waaruit de Oosterschelde kon worden overzien en onderaan de dijk het dorp met zijn kerktoren. Binnendoor reed men naar Kapelle waar bij de kerk juist een bruiloft koets met paarden reed. Via 's-Gra- venpolder en Hoedekenskerke ging het naar Kwadendamme waar een koffiepauze werd gehouden. Via" de Zwaakse Weel en Nisse reed men door een natuurgebied naar 's-Heerenhoek en langs het industriegebied Sloe naar Ritthem. Na hier even rondge keken te hebben ging het naar Mid delburg en Veere waar al veel toe ristenbedrijvigheid was. Via Vrou wenpolder en de stormvloèdkering bereikte de bus weer Bruinisse waar het uitstapje werd afgesloten met een pannekoekmaaltijd in de Cleene Mossel. Bejaardensoos De bejaardensoos van mevrouw Kik hield de laatste bijeenkomst van het seizoen. In verband met vakantie van de leidster stond deze middag on der leiding van mevrouw Klink die de aanwezigen welkom heette. Gezongen werd Psalm 108 1 en 2.- Na wat gezellige spelletjes en koffie volgde een potpourri van oude Neder landse liedjes waarbij uit volle borst werd meegezongen. Zeer gewaardeerd werd een spreek- woordenkwis waar de leden actief aan meededen. Alle helpsters werden door mevrouw Klink in dichtvorm bedankt voor hun hulp in het afgelo pen seizoen en kregen als blijk van waardering een presentje aangebo den. Tot slot hield de heer Abrahamse een meditatie naar aanleiding van Je- saja 40 12-31. De eerstvolgende soosmiddag is op woensdag 31 augustus, aanvang half drie. Nieuwe leden zijn welkom. Bibliotheek In de Bruse bibliotheek de Zaete wordt zaterdag 2 juli een boekenver koop gehouden van 10.00-12.00 uur. Boeken én strips (van de strip-o- theek) worden tegen lage prijzen aan geboden. Expositie In bibliotheek de Zaete te Bruinis se is van 4 tot 15 juli een tentoonstel ling met betrekking tot de Philips- dam. De expositie is samengesteld door Rijkswaterstaat. Tevens zijn er diverse boeken over de Deltawerken uitgestald. De expositie is te bezichti gen tijdens de reguliere openingstij den. Reisje De Nederlandse Christenvrouwen- bond afdeling Bruinisse hield het jaarlijkse busreisje met dit keer aan sluitend een boottocht. Nadat onder weg eerst uitgebreid koffie was ge dronken arriveerde het gezelschap in Drimmelen. Daar van uit werd een vaartocht door de Biesbosch gehou den. Aan boord werd de lunch ge bruikt. Na aankomst werd de bustocht voortgezet richting Ooster hout waar de pottenbakkerij van het St. Paulusklooster werd bezocht. De paters die daar werkzaam zijn lieten de procedure van het bakken, be schilderen en glazuren zien. In Baarle Nassau werd nog een consumptie ge bruikt waarna ter afsluiting het di ner in het Grevelingenrestaurant werd gebruikt. Geslaagd Aan de Kaderschool voor Rij-in- structeur in Best is Johan van Oeve- ren uit Bruinisse geslaagd voor het diploma rij-instructeur. Geslaagd Aan de Hogeschool Zeeland is ge slaagd Peter Coppoolse voor de Hoge re laboratorium opleiding Medische microbiologie. MIDDELBURG Kunst Op de eerste verdieping van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland aan de Kuiperspoort 22 te Middel burg is tot en met 15 juli een tentoon stelling te zien van Bea de Visser. Ze maakt schilderijen. De openingstij den van de kunstuitleen en de exposi tieruimte zijn dinsdag tot en met za terdag van 13.00-17.00 uur en donderdagavond van 19.00-21.00 uur. Aje noe mee de zeumermaenden in 't beusje zit, in je zie dan aelke kêêr, dat de sluis leeg straomt mee jach ten, hrote in kleine, dan dienk is wel lis &je dae nae kiekt haet 't zóó slecht nog nie. Noe weet ik wel 't is aole- maele heen ei hendom, veel óre d'r uurd. In dae zd dan 't vecantsjepotje wel an op hae. Uuteindelijk mot ie der maens wete oe atten 't besteedt, mê wae ik nae toe wil is kunne ze, of wille ze vaere. In at ik dan de kran ten leze, dan haet 't d'r bie sommihe mè 'n kauwe op deur. Op de Zeeuwse waeters, móje volhens mien toch we 'n bitje verstand ao van waeter in aoltied rekenienhe auwe mee stra- om, wind, in tie. Vlak de hrevelienhe aok. nie uut. Kan wé 'n méér weze, mê 't kan d'r wel spöke. Noe wilk aolus nie over ene kamme schere. Mê dae binnen d 'r bie, die ao nog minder ver stand van waeter, as 'n koeije van stoffraen. Onderden keren óóre de maensen waer schoed, deu verschillende in- stansjes in toch lees je 't here held. 'k Las datter veruurders binnen, die veruure aok nog diere jachten, in doeter dan wat op, dan is de verzeke- rienhe d'r hoed vöö, mê 't kan aok je leven koste, die eije d 'r m'r éne. Jach ten binne d'r henoeg. Mê dae binne men nie mee klaer. M'n motte aok dienke om die maensen, die atte lanks de kusten zitte, in atte d'r eihe beschikbaer stelle om in heval van nóód maensen te redden, dat kan aok hae mee 't hevaer van eihe leven. Staemen dae wellis bie stille. At 't onkunde is in &je toch wil vaere laet dan j'n eihe voorlichte, in volg de re- hels op. Is 't waeg alserie dienk dan om je medemaens, die vóó joe z'n ei he mot waeke. 't Zou nie slecht weze, datter aok in deze van oherand eisen steld óóre, want d'n hoeien nie te nae sproke, 'n maens is Hardleers in dan toch te weten datter vee onhe- lokken hebeure. Ik ao dae in 'n ander blad jaeren lee, aok wellis over schreve, dak dit noe wee opaele komt ddje d'r hereheld over leest, 't Zou anders kunne of nie? WULLUM HELMOND - Volvo Car heeft in Helmond de Volvo 440 gepresenteerd. Deze middenklasser is afgeleid van het enkele jaren geleden geïntrodu ceerde model 480. Volgens president directeur ir. A. Deleye hoopt het be drijf volgend jaar zestig- tot tachtig duizend auto's van het nieuwe model te produceren. ROTTERDAM - Het eregeld van Poetry International, de jaarlijkse prijs voor politiek onderdrukte dich ters, is in Rotterdam toegekend aan de 44-jarige Jack Mapanje uit de Afrikaanse staat Malawi. Mapanje, docent Engels aan de universiteit van Malawi. REYKJAVIK - IJsland vangt dit jaar 78 walvissen tegen 100 vorig jaar. Dit heeft de minister van visvangst, Halldor Asgrimson, meegedeeld. Hij zei dgt de vissers uit zijn land genoe gen moeten nemen met het kleinere aantal walvissen als uitvloeisel van een afspraak die IJsland in het afge lopen weekeinde gemaakt heeft met de Verenigde Staten. MOSKOU - Meer dan 10.000 men sen hebben in Koejbysjev (in het zui den van de Russische republiek, RSFSR) het ontslag van de regionale partijchef geëist. Ook willen zij dat het gebied alsnog andere vertegen woordigers naar de volgende week te houden nationale partijconferentie stuurt. ZIERIKZEE - Het kleurigste beeld biedt het duin in de zomer. Wanneer we nu langs de duinranden van Westerschouwen wandelen is het nu een pracht van jewelste. De grazige, wat meer beschutte delen van het binnenduin, meestal aangeduid als duinweiden, vertonen de eerste bloemen eind mei, maar pas in juli en augustus is de kleurenweelde hier op haar hoogtepunt. Vooral noordhellingen zijn erg 'mals'. De naar het zuiden gekeerde hellingen ontvangen al vroeg in het jaar veel zon en worden daardoor al gauw zo droog, dat er eigenlijk alleen plaats is voor droogtekunstenaars als mossen en een 'woestijn plantje' als muurpeper. Op de wat beschutte hellingen is het in het voorjaar nog lang te koud voor uitbundig plantenle ven. En zodra het warm genoeg wordt, is er al gauw gebrek aan vocht, want deze planten moeten het ook hebben van regenwater dat na een bui in de bovenste bo demlaag blijft hangen. Hun groei wisselt nogal van jaar tot jaar, af hankelijk van de neerslag in het voorjaar. Om zoveel mogelijk te profiteren van het bodemwater hebben alle planten hier een uit gebreid en diepgaand wortelstel sel. Bovendien hebben ze het voor deel dat de bodem al wat humus bevat en nagenoeg volledig door planten is bedekt. Het zand kan het water daardoor beter vasthou den. In de duinweiden overheerst het geel van de rolklaver en vooral van echt walstro. Hier en daar heb ik ook de mar kante walstrobremraap gezien, een geel-bruin of rood-bruin ge kleurde halfparasiet, die zelf wa ter uit de grond haalt, maar voe dingsstoffen onttrekt aan het walstro. De echte tijm vormt rose plek ken met dichte kussens heerlijk geurende bloemtrosjes, waarop vooral allerlei hommels verzot zijn. Op de meest beschutte, voch- tigste gedeelten van de helling is deze vegetatie vaak het rijkst aan plantensoorten. In het gezelschap voegen zich dan nog de gele wond- klaver en het bitterkruid, de tere nachtsilene en de stekelige drie distel, en op een heel enkele plaats ook de forse kruisbladgentiaan met haar prachtig-blauwe bloe men. In de duinen groeien nog heel wat meer grote, kleurige planten, maar dat zijn soorten die ook bui ten de duinen voorkomen. Gerommeld Ze staan vooral op open plekken waar wïft in de bodem is gerom meld door mensen of konijnen. De meeste van deze forse plan ten bloeien pas in het tweede jaar, na overwinterd te hebben als een vlak tegen de grond gedrukte bladrozet of op de een of andere wijze geschikt is om de hongerige konijnen te ontgaan. In het voor jaar vormen ze een hoog opgaande bloemsyengel. Vanaf eind juni verschijnen de bloemen, waarvan we dan vaak tot in september kun nen genieten, samen met talloze insecten, aan wie deze rijkbloei- ende planten volop nectar bieden. Bloembezoekende insecten zijn in de duinen erg talrijk. Bij deze bloemen kunnen we de verschil lende soorten leren kennen en hun voorkeuren voor bepaalde typen planten. Tot de forse bloeiers behoren onder meer slangenkruid, teunis bloem, zeep, kruid, koningskaars, ossetong, wegdistel en knikkende distel. Uiteraard groeien ze niet allemaal bij elkaar, maar bij een wandeling door het duin achter de vuurtoren, kun je de meeste wel zien, vooral omdat ze langs de uit gezette paden staan. bpmerkelijk lid van deze groep is ook het jacobskruiskruid, dat in sommige jaren heel massaal kan voorkomen op open plekken. Konijnen eten er nauwelijks van omdat de plant giftig is. Dat gif is echter geen bezwaar voor de ze brarupsen van de jacobsvlinder. In sommige zomers kunnen die zo talrijk zijn, dat ze de gehele plant, inclusief de gele bloemen, weg- knagen en alleen de kale stengels laten staan. Er zijn in het duin nog enkele andere insecten, die zo'n dras tische invloed kunnen hebben op hun voedselplant, zoals de basterdsatijnrupsen op duindoorn en de stippelmotjes op kardi naalsmuts. De meeste groen- etende insecten gaan echter heel wat behoedzamer om met hun 'gastheer'. Hun aantallen zijn ook nooit zo groot en omdat ze vaak goed verborgen zitten, vind je ze meestal pas na goed zoeken in de buurt van beschadigde bladeren. Wat dat betreft zijn de bloembe zoekende insecten heel wat ge makkelijker waar te nemen. ARIE HEIJBOER A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1