Reinigingsheffing- stijgt komende jaren tot minstens 160 gulden Oosterlandse jeugd kan spelen Ook voor publiek mogelijkheid om afscheid van pont te nemen LÖODGIETERSBEDRIJF DEURLOO B.V. Woningbouwmogelijkheden Renesse zijn over vijf jaar zeker uitgeput Midzomernacht- festiviteiten in Ouwerkerk De Zierikzee tijdelijk uit dienst Geen advies Zierikzeese commissie over VVV-aanvraag Technische dienst van Bruinisse en Midden- schouwen komt bijeen 4 Den Boer en Landman: Kosten komen eraan als vuilstortplaats Serooskerke wordt gesloten KERKWERVE - Hoewel het bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland met vele onzekerheden kampt (betreffende de afvoer van afval nadat de vuilstort plaats in Serooskerke in 1992 wordt gesloten) staat één ding als een paal boven water. De reinigingsheffing gaat de komende jaren drastisch omhoog. „Het wordt verschrik kelijk duur, minstens 160 gulden per huishouden", aldus de directeur van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland, J. Landman. De reinigingsheffing gaat belangrijk omhoog wanneer de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg wordt gesloten in 1992. Een verhoging die zich niet beperkt tot Schouwen-Duiveland, maar die alle inwoners van Nederland boven het hoofd hangt. Dat heeft alles te maken met de groeiende afvalberg in Nederland. Om te voorkomen dat het afvalprobleem helemaal uit de hand loopt, worden momenteel door het ministerie plannen gemaakt voor een andere manier van afvalverwerking waarbij de nadruk zou worden ver legd van storten naar verbranden. Als het aan minister Nijpels ligt wor den in heel Nederland op diverse plaatsen verbrandingseenheden ge realiseerd waar het afval vanuit de diverse gebieden naar toe wordt ge bracht. 40.000 ton afval Op Schouwen-Duiveland wordt door de reinigingsdienst per jaar 40.000 ton afval per jaar opgehaald en gestort op de belt bij Serooskerke. „Dat kost ons 20 gulden per ton. Het tarief voor verbranding van één ton afval is 120 gulden. En daar komen dan nog de vervoerskosten bij", aldus Landman en de voorzitter van de rei nigingsdienst, W. den Boer. Overigens is het voor hen nog een groot vraagteken waar de reinigings dienst na 1992 het afval moet depone ren wanneer de vuilstort in Seroos kerke wordt gesloten. Het uitsluitsel daarover zou moeten komen van het provinciaal bestuur dat altijd een provinciaal afvalstoffenplan vaststelt. Minister Nijpels wil echter op zo kort mogelijke termijn met een nationaal milieubeleidsplan komen waarin de voorschriften en het be leid voor heel Nederland wordt vast gelegd zodat de diverse provinciale afvalstoffenplannen zouden verval len. „Bij de provinciale afvalstoffen- plannen werd over het algemeen te veel rekening gehouden met locale belangen. Het is de bedoeling dat het milieu voorop komt te staan bij het beleid voor de verwerking van afval", aldus Den Boer en Landman. Zij zijn van mening dat er ook een positieve kant zit aan de komende tariefsver hoging. „Hoe meer men moet betalen hoe bewuster men met het afval zal omgaan. En ook de alternatieven worden interessanter". Gescheiden inzamelen Den Boer en Landman denken daarbij aan het mogelijk gescheiden inzamelen van afval. „Maar we weten pas zeker of dat kan worden inge voerd als we uitsluitsel hebben over de methode van afvalverwerking na en het sluiten van de vuilstortplaats. Het is mogelijk dat de diverse soor ten afval apart worden verwerkt in de toekomst. Maar het kan ook dat al les samen moet worden vervoerd naar de vuilverbrandingseenheden. Dat is nog niet bekend. Maar wat voor oplossing het ook wordt, het is altijd een stuk duurder dan de ma nier waarop het nu nog gebeurt hier op Schouwen-Duiveland". Volgens beide heren van de reini gingsdienst is voor het gescheiden ophalen van afval ook een mentali teitsverandering nodig. „Herge bruik van grondstoffen is interes sant maar de mensen moeten er wel aan willen meewerken". Het plan van G. P. van Bragt uit Burgh- Haamstede om het ophalen van oud papier te subsidiëren zien beide he ren van de reinigingsdienst op dit moment niet zitten. „Het betreft zul ke kleine hoeveelheden die tussen het afval terecht komen dat er niet minder vuilnisauto's zouden moeten rijden. Het zou ons dus wel 30.000 gulden aan subsidies kosten maar in de huidige situatie geen winst ople veren". Landman en Den Boer den ken dat dat wellicht anders kan wor den als het afval na 1992 met auto's van Schouwen-Duiveland moet wor den afgevoerd. „Dan kan het wel licht een besparing op de vervoers kosten betekenen". De Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland is een instelling die is op gericht door de zes gemeenten in de regio. Zij is niet gericht op het maken van winst. „Wij proberen alleen kostendekkend te werken. Dat bete kent dat de reinigingsheffing om hoog gaat als onze kosten stijgen". Behalve door de plannen van minis ter Nijpels stijgen die kosten ook door de investeringen die de reini gingsdienst moest doen om te voor komen dat het grondwater onder de vuilstortplaats bij Serooskerke wordt verontreinigd. „We moeten nu bijvoorbeeld ook verontreinigings rechten daarvoor betalen". Kwijtschelding De reinigingsheffing gaat dus door verschillende oorzaken omhoog. In 1985 en de jaren daarvoor lag het be drag op ongeveer 110 gulden. In 1986 steeg het naar ongeveer 125 gulden in 1988 bedraagt de reiningingsheffing 129 gulden per gezin per jaar. Uit de woorden van Den Boer en Landman blijkt dat er weinig alternatieven zijn voor de mensen wiens beurs die stij ging tot minstens 160 gulden in de ko mende jaren moeilijk kan hebben. „De reinigingsheffing is een belas ting. Daar is geen korting of kwijt scheldingsregeling op van toepas sing. Dat zou trouwens alleen kosten verhogend werken voor de reini gingsdienst. Alleen al omdat al die uitzonderingen moeten worden ge controleerd. Een controle die geld kost en niet achterwege kan blijven. Dat weet ik omdat ik al zo vaak ben bedonderd door mensen die iets be weerden dat niet waar bleek te zijn", aldus Landman. OUWERKERK - De Culturele Ver eniging Ouwerkerk houdt vrijdag 1 juli weer een zogenaamd Midzomer nachtfeest, dat om 22.00 uur begint en om ongeveer 02.00 uur eindigt. De activiteiten vinden plaats op en rond de Ring. Onder muzikale begeleiding van Nieuw Leven start een en ander om 22.00 uur met een lampionnenop- tocht, waarna majorettenvereniging Apollonia uit Brouwershaven om 22.30 uur een staaltje van haar kun nen laat zien. De sportschool van de Zierikzeese Josef Tbl laat een demon stratie karate zien om 23.00 uur. Een half uur later is het eerste optreden van de band Different style. Om 24.00 uur is het aan Rijn en Trijn om de aanwezigen te vermaken, waar Different style het weer over neemt. Dat doet de band ook nogeens om 01.30 uur na een optreden van ca baretière Ans Schilders uit Kapelle. De lampionnen zijn vanaf 21.30 uur te verkrijgen bij het dorpshuis en de prijzen van de verloting zijn na 01.30 uur af te halen. Advertentie ZIERIKZEE - De mijnenja- ger M862, beter bekend als de hr. ms. Zierikzee, is met ingang van 10 juni tijdelijk uit dienst genomen. Dit in verband met het vertrek van de bemanning van de Zierikzee naar de Perzi sche Golf. De Zierikzee, die begin okto ber '86 door het Zierikzeese raadslid, mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) werd gedoopt en begin mei '87 door de werf Van der Giessen-de Noord Marinebouw in Zierik zee werd overgedragen aan de Koninklijke Marine blijft tot medio oktober uit de vaart. Dan gaat de huidige beman ning van de hr. ms. Urk aan boord van de Zierikzee. De huidige bemanning van de Zierikzee gaat op zijn beurt over naar de hr ms. Urk. Deze mijnenjager bevindt zich mo menteel in de Perzische Golf. INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL, 01110-16255 Vervolg van pagina 1 VVV. „Jammer, dat de VVV in zijn schrijven fikse uitspraken doet zon der dat de gemeente hierin wordt ge kend. De gemeente heeft steeds wil len praten en uit alles bleek dat die opening er was om op grond van steekhoudende argumenten met el kaar te praten" vatte de liberaal zijn ongenoegen samen. Ofschoon Geleijnse en de christen democraat C. Bij de Vaate niet a prio ri afwijzend zeiden te staan tegen over het verhogen van de gemeente lijke bijdrage aan de VW wensten ook deze commissieleden eerst een begroting voor '89 en een beleidsplan van de WV te zien. Evenals van der Wekken stelden zij dan ook voor om deze aanvraag aan te houden totdat meer cijfers boven water gehaald zijn. BRUINISSE - Het algemeen be stuur van de Gemeenschappelijke re geling technische dienst Bruinisse en Middenschouwen vergadert vrijdag 1 juli in het gemeentehuis te Bruinis se. Deze openbaar toegankelijke ver gadering begint om 16.00 uur. Ge sproken wordt ondermeer over de begroting voor 1989. Gemeente Westerschouwen moet nieuw bestemmingsplan ontwikkelen BURGH-HAAMSTEDE - Voorlopig is in Renesse nog woningbouw mogelijk. Aan de Mauritsweg via verdere uitbreiding van de zogeheten fase drie. Maar over vijf jaar zijn de mogelijkheden uitgeput. De kern is dan rondom ingesloten door bebouwing. Dat bleek uit een overzicht van de afdeling ruimtelijke ordening van de dienst gemeentewerken Westerschouwen. Het stuk kwam aan de orde bij de openbare vergadering van de commissie ruimtelijke ordening in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. voor te maken. Het is toch de bedoe ling dat in elke kern van de gemeente bouwgrond aanwezig is". Burge meester Niemantsverdriet vertelde dat aan een stedebouwkundig bu reau advies is gevraagd over mogelij ke plaatsen in Noordwelle die het meest geschikt zouden zijn voor wo ningbouw. De commissieleden bleken nogal aarzelend te staan ten aanzien van de bouwaanvrage van de ABN om op haar caravanpark Schouwenduin aan de J. J. Boeyesweg een nieuwe anten nemast van 15 meter hoog te mogen plaatsen. Een bouwaanvrage die al leen via een artikel 19-procedure ge realiseerd kan worden. Hendrikse (PvdA) vond 15 meter nogal hoog, J. van den Berge (RU) vond het geen verfraaiing van het landschap en W. D. Scheele (CDA) vreesde een prece dentwerking wanneer de gemeente akkoord zou gaan. De commissiele den konden zich vinden in een tussen oplossing die werd voorgesteld door Veerhoek (WD). Geen artikel 19 maar een artikel 17-procedure. Dat wil zeggen dat de toestemming maar wordt verleend voor de duur van vijf jaar. Dit in de verwachting dat in die tijd de kabel voorziening zal worden gerealiseerd zodat een antennemast overbodig wordt. Ontwerpstreekplan De commissieleden bespraken ten slotte de beantwoording van het pro vinciaal bestuur die volgde op de reactie van de gèmeente op het ont werpstreekplan Zeeland. Het plan waarin door het provinciaal bestuur globaal wordt aangegeven in welke gebieden van Zeeland uitbreiding van de recreatie zou kunnen plaats vinden. Het is dan aan de gemeente zelf om die mogelijkheden al dan niet te gebruiken. „We gaan voorlopig niet verder dan de Helleweg", verzekerde burgemeester Niemantsverdriet in antwoord op een uitvoerige discussie waarbij Hendrikse zijn bezorgdheid uitsprak over de mogelijke ontwik keling van de als compensatie-loca ties aangegeven gebieden langs de Rampweg en ten zuiden van Westen- schouwen. De commissieleden ble ken zich te kunnen vinden in de reac tie op het ontwerpstreekplan zoals dat door het dagelijks bestuur van de gemeente Westerschouwen werd ge geven. Zij bracht geen aanvullingen op dat antwoord naar voren. ,*Ik denk dat de situatie in Renesse van dien aard is dat we er snel wat aan moeten doen", aldus ir. C. W. Veerhoek (VVD). „Renesse raakt in gesloten. Eens te meer wanneer de rondweg om het dorp wordt gereali seerd". Commissievoorzitter J. L. Niemantsverdriet dacht dat dat wel. zou meevallen. „De randweg is geen provinciale maar een gewone weg. Het is heel goed mogelijk om aan de buitenzijde daarvan nieuwe bouw mogelijkheden te creëren. Vanaf de Roelofsweg bijvoorbeeld. Bij voort durende bebouwing wordt de rond weg dan op den duur weer in de kern opgenomen". Veerhoek drong erop aan om op korte termijn te beginnen met de ont wikkeling van een nieuw bestem mingsplan waarin verdere bebou wingsmogelijkheden kunnen worden gecreëerd. „We moeten snel wat doen want het duurt zeker weer vier a vijf jaar voor zo'n nieuw bestemmings plan weer op de rails staat". J. C. Hendrikse (PvdA) wees op en kele knelpunten die via het overzicht duidelijk werden. „Het is niet duide lijk waar in Noordwelle en Burgh over enkele jaren woningen gebouwd kunnen worden. We moeten er niet lang mee wachten om daar plannen BRUINISSE - De publieke belangstelling voor het veer Zijpe-Anna Jacobapolder is zo groot, dat de gemeen ten Bruinisse en Sint-Philipsland samen met de bus maatschappij ZWN voor woensdag 6 juli een feestelijk programma hebben samengesteld. Centraal staat de mo gelijkheid om in de avonduren gratis én op het veer te komen én in een bus, die over de Philipsdam teruggaat naar het vertrekpunt. Zowel de burgemeester van Sint- Philipsland, T. A. Vogel, als diens Bruse collega T. C. Hekman hechten er waarde aan om ook de bevolking van beide gemeenten te betrekken bij de feestelijkheden. Het officiële pro gramma in de middaguren is immers alleen voor genodigden. „Het is op vallend hoe groot de belangstelling voor het veer is", aldus Hekman. Met name voor de autochtone be volking heeft het pontje een bijzon dere betekenis. Zeker voor de komst van de Grevelingendam in 1966 was de bevolking aangewezen op deze ver binding met 'Holland'. Nu de Philips dam op 6 juli voor het autoverkeer wordt opengesteld heeft het pontje geen enkele betekenis meer en wordt dan ook uit de vaart genomen. Ook landelijk is de belangstelling voor het veer groot. Dat is mede te danken (of te wijten?) aan het feit, dat de ra dionieuwsdienst van het ANP nogal- eens moest verkondigen dat er ver tragingen waren van enkele uren. Tabel Belangstellenden kunnen (zie bij gevoegde tabel met vertrektijden van het veer) die zesde juli gratis mee met de laatste extra vaartochten van de pont. Op zowel Zijpe als Anna Jaco bapolder staan bussen van de ZWN gereed, die de passagiers van het veer over de Philipsdam terugbrengen naar respectievelijk Bruinisse en Sint-Philipsland. Het Fliplandse muziekgezelschap Concordia en het Bruse Nu met Hope worden beide ingescheept en spelen op de boot hun repertoire. De vaar tocht voert richting Sint-Philipsland, waar door nautische beperkingen niet afgemeerd kan worden. Saluut schoten completeren het geheel, waarna de pont om 21.00 uur defini tief wegvaart. Met dat wegvaren stopt een bewogen geschiedenis. De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft in samenwerking met de Eendrachtbo- de een speciale bijlage in bewerking, die donderdag 30 juni verschijnt. Extra vaarten veerdienst Anna Jacoba-poldcr - Zijpe op 06 juli 1988. Zijpe V. 17.45 18.00 18.15 18.30 18.45 Anna Jacoba-Polder A. 17.52 18.07 18.22 18.37 18.52 Anna Jacoba-Polder V. 17.53 18.08 18.23 18.38 18.53 Zijpe A. 18.00 18.15 18.30 18.45 19.00 OOSTERLAND - Vooral voor de bewoners van de Margrietstraat en wijde omgeving in Oosterland was het maandag een historische dag. De reden daarvan toas het eerste speelwerktuig dat werd geplaatst bij het pleintje aan de Mar grietstraat. In de loop van deze week volgen er nog meer zodat de speeltuin, waarvoor een deel van de Oosterlandse bevolking ijverde, zijn voltooiing nadert. Vrijdagavond om 19.00 uur is de officiële opening gepland. Hieraan wordt meegewerkt door het muziekgezelschap Oosterlands Fanfare onder leiding van Jaap Knuist. De opening van de speel tuin komt ongeveer een half jaar nadat de bevolking het initiatief nam. In januari werd aan de burgemeester van Dui- veland A. Bergshoeff een petitie aangeboden met 140 handtekeningen van dorpsbewoners die daarmee de wenselijk heid van meer speelvoorzieningen voor de Oosterlandse jeugd aangaven. Eind maart besloot de gemeenteraad van Duiveland unaniem om 12.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van twee speeltuinen in de gemeente, een in Oosterland en een in Nieuwerkerk. De reden waarom men dat deed was onder andere dat een aantal ouders zich bereid verklaarde om toezicht te houden bij de speeltuin. Zodat er rustig gespeeld kan worden en geen vernielingen worden aangericht. De nieuwe speeltuin komt gereed op het meest gunstige tijdstip in het jaar Over anderhalve week begint de grote vakantie. Dan kan de jeugd van Oosterland naar hartelust klimmen en schommelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4