Moeizame discussie over besteden startgeld voor meer verkeersveiligheid Zierikzee moet meebetalen aan logiessysteem van WV Paardentram op Neeltje Jans Geen oorlog, dan geen saluutschoten Leden van ANBO-afdeling ingelicht over gezondheid Plaatsen van voorwerpen op openbare weg- beperken Zierikzee heeft nieuwe voorlichter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE zoc ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 juni 1988 Nr. 24357 3 BRU1NISSE - De opperbevelhebber der landstrijdkrachten en de provinciaal militair commandant zijn er aan te pas gekomen om een verzoek van de gemeenten Sint-Philipsland en Bruinisse in behande ling te nemen. Tevergeefs overigens, want de twee gemeen ten zijn niet in oorlog en dan blijkt iedere vorm van medewerking door het ministerie van defensie uit den boze. Wat is nu eigenlijk het geval geweest. Bru en Flipland hebben het idee opgevat om de laatste vaart van het pontje van Zijpe te begeleiden met saluutschoten. Hiervoor is een zogenaamde saluutbatterij nodig, die ei gendom van het ministerie van defensie is. Logisch dus, dat er een schriftelijk verzoek richting de provinciaal militair commandant is ge gaan. Nee, zei deze. U krijgt geen saluutbatterij, want er is geen defensiebe- lang mee gemoeid. Dat zou een van de voorwaarden zijn. Geen defensie- belang dus. Hadden Sint-Philipsland en Bruinisse beter op kwade voet met elkaar kunnen leven dus, maar niets is minder waar. De pmc riep de deskundigheid van de opperbevelhebber erbij, maar ook daar van daan kwam het zelfde antwoord: geen defensiebelang, geen saluutbatte rij. Zowel de Bruse burgemeester T. C. Hekman als zijn collega T. A. Vogel kunnen er achteraf best om lachen en het voorval ontlokt bij de Fli- plandse eerste burger nog de opmerking ,,dat we eigenlijk de NAVO nog hadden willen in schakelen, maar ja". Hij heeft een inwoner van zijn ge meente bereid gevonden om de saluutschoten te verzorgen. NEELTJE JANE - Door een initiatief van de Duivelandse stalhouderij Van der Graaf is het voortaan mogelijk om het voormalige werkeiland Neeltje Jans met zijn moderne waterbouwkundige werken te bekijken via een rit met een ouderwetse paardentram. De burgemeester van Veere G. W. van Montfrans-Hartman was de eerste aan wie dinsdag de eer te beurt viel een rit te maken met het nostaligische voertuig; een wagen met twintig zitplaatsen die wordt ge trokken door twee Oldenburg-trekpaarden. In de maand juni rijdt de paardentram allleen nog op zondagen, maar wanneer de belangstelling voorde nieuwe attractie voldoende is zullen in juli en augustus dagelijks rondritten van een half uur plaatsvinden. De paardentram begint zijn rondrit op het parkeerterrein nabij de vluchthaven op Neeltje Jans. Het voertuig rijdt over de buitenberm van het damvak Geul en over de weg aan de binnenzijde van de Storm vloedkering naar de Roompotsluis. ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van Zierikzee hebben in een schrijven de be drijven gesommeerd het plaat sen van voorwerpen (terassen, bloembakken en standaards) tot een minimum te beperken. Gebeurt dit niet, dan zal het college niet de daartoe geëi gende middelen optreden. De verkeersveiligheid dreigt in gevaar te komen door het te pas en on pas plaatsen van voorwerpen op de openbare weg. Dat is de burgemeester zelf ook opgevallen tijdens de rondwandeling, die hij enige tijd geleden met enkele gehan dicapten heeft gehad. Als de gemeente eigenhandig tot het 'opruimen' moet overgaan, dan worden de kosten voor reke ning van de betreffende onder nemer gebracht. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee hpeft een nieuwe voorlichter. Met ingang van 15 augustus volgt de heer Th. J. Rigter mevrouw I. Faass Beemster op als voorlichtings ambtenaar. De nieuwe voor lichtingsambtenaar is 32 jaar en werkt momenteel als direc tieassistent bij de VVV in Hel mond. Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01113-1766 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Zierikzeese commissie wil meer houvast educatief materiaal voor het voortge zet onderwijs leverde ook de nodige discussies op. Volgens mevrouw Schaap lag dit meer op het terrein van Veilig Verkeer Nederland. Assel bergs wees haar erop dat dit in theo rie wel zo is, maar dat de praktijk er weieens anders uitziet. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE - „Dit project is nogal onhandig op het bordje van de gemeente gescho ven. Als gemeente hebben we immers geen duidelijkheid wat we moeten betalen. Het lijkt me dan ook niet zinvol om onder deze omstandigheden over dit project te advise ren". Tot deze conclusie kwam burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee tijdens'een vergadering van de verkeerscommissie waarin een aantal ideeën over de besteding van een premie van tien mille werd besproken. Daar het, zo gaf opper Gerards aan, noodzakelijk is dat een project over verkeersveiligheid niet een keer, maar regelmatig wordt herhaald pleitte deze dan ook voor het beschik baar stellen van een bedrag hiervoor. Tfemeer daar aan het gebruik van lesmateriaal (videobanden, docu mentatie) van Veilig Verkeer Neder land nogal eens kosten zijn verbon den. Door hiervoor geld vrij te maken zou dit wellicht scholen aanzetten om regelmatig aandacht aan de verkeers veiligheid te besteden. Niet ieder commissielid vond dit een urgent probleem. Ofschoon de commissiele den Schaap-Anker en Geleijnse zich niet tegen dit idee uitspraken, von den ze het niet echt dringend noodza kelijk. leen dan mogelijk wanneer de ge meenten een intentieverklaring afge ven waarin zij zwart op wit stellen achter de doelstellingen van dit pro ject te staan. Asselbergs had zo zijn bedenkingen hiertegen. „Een intentieverklaring is alleen haalbaar als we als gemeente precies weten wat we moeten beta len" aldus Asselbergs die het een be treurenswaardige zaak zei te vinden dat dit voorstel zo laat was inge diend. Hij achtte uitvoering van dit project dan ook pas in '89 mogelijk wanneer er meer duidelijkheid om trent dit preventieproject is en wan neer gebleken is dat ook de andere gemeenten belangstelling voor dit project hebben. Ook al onderschreef de commissie de achterliggende gedachte van dit project van harte, toch vond de com missie het een moeilijke zaak om zo zonder concrete gegevens tot een ad vies te kunnen komen. De liberaal J. J. Geleijnse vroeg zich in dit verband af of het wel verstandig was om aan landelijke projecten waartoe ook al coholpreventieprogramma's kunnen worden gerekend geld te spenderen. „Nu krijgen we wat om dat vervol gens via een omweggetje weer terug te brengen" aldus de liberaal. Ge leijnse had dan ook liever gezien dat deze premie zou worden besteed aan het verhelpen van gevaarlijke ver keerssituaties in de gemeente. Een ander voorstel van de politie om een camrecorder aan te schaffen kreeg meer bijval. Deze apparatuur zou de politie graag willen gebruiken voor het in beeld brengen van plaat selijke verkeerssituaties. Ook de aan schaf van deze recorder a raison van 7500,- zou door de gemeenten geza menlijk moeten geschieden. Dit zou voor Zierikzee een uitgave van 1500,- betekenen. Geen gek idee, concludeerde de commissie. Niet iedereen binnen de commissie was overigens laaiend enthousiast. Mevrouw C. Schaap-Anker ging er mee akkoord, zolang er geen beter plan voorhanden is. In ieder geval vond de commissie het een goede Deze premie heeft het ministerie van verkeer en waterstaat beschik baar gesteld in het kader van het meerjarenplan voor de verkeersvei ligheid. Een groot aantal gemeenten, waaronder ook de zes eilandelijke ge meenten heeft zich bij dit ministerie aangemeld als deelnemer aan de Ac tie -25%. Dit levert de deelnemende gemeenten niet alleen een startgeld- premie van 10.000 gulden op maar ook een gift wanneer deze erin slaagt het aantal verkeersongevallen bin nen de gemeente met een kwart weet terug te brengen. Preventie Nu die tien mille is overgemaakt moest de commissie zijn oordeel ge ven over een drietal voorstellen dat door de rijkspolitie en door de ge meente was ingediend. De Herman dad dacht deze startgeldpremie in in tergemeentelijk verband het beste te kunnen besteden aan een alcoholpre ventieproject waaraan niet alleen de politie, maar ook organisaties als het Regionaal Orgaan voor de Verkeers veiligheid (ROVZ), Veilig Verkeer Ne derland en het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs hun medewerking hebben verleend. Gere kend wordt dat dit eenmalige project zo'n 35 mille gaat kosten. Dit bedrag behoeven de zes ge meenten niet met zijn zessen op te hoesten, daar dit project door een aantal organisaties wordt gesubsi dieerd. Zo heeft het ROVZ te kennen gegeven tien mille voor dit alcohol- preventieproject over te hebben. Onduidelijk Welk bedrag de gemeenten dan wel zouden moeten betalen, daarover kon opperwachtmeester A. Gerards op dit moment nog geen zinnig woord zeg gen, omdat de nadere uitwerking van dit project momenteel nog ontbreekt. Gezien het late tijdstip van indienen van dit voorstel (begin juni) wees de opper op de mogelijkheid om voor '88 een gedeeltelijke financiering 4200,-) te regelen. Dit is echter al De Laan van St. Hilaire. Commissie financiën meent: ZIERIKZEE - „Ik vind dat dit geen schoonheidsprijs verdient, maar gezien de gewekte verwachtingen ga ik ermee akkoord". PvdA-commissielid D. van der Wekken was de enige binnen de commissie financiën die wat kanttekeningen plaatste bij het voornemen van b en w van Zierikzee om bij te dragen in het nieuwe logies infor matiesysteem van de provinciale VVV, het zogeheten ZIEN-systeem Dit nieuwe systeem dat door de provinciale WV Zeeland in juli '87 is ingevoerd is gekoppeld aan het Vidi- telnet, waardoor vakantiegangers en dagjesmensen over de meest recente informatie kunnen beschikken over de logiesmogelijkheden. Tot dusverre heeft de gemeente Zierikzee niet bij gedragen in de exploitatie van dit sy steem, omdat deze van mening is dat het in eerste instantie een taak van de belanghebbenden is om de exploita tie van dit systeem mogelijk te ma ken. Nu de Zierikzeese Ondernemers Centrale besloten heeft om jaarlijks een bedrag van 1235,- (exclusief BTW) beschikbaar te stellen voor het in stand houden van dit systeem, wil len ook b en w over de brug komen. Gedacht wordt aan een bedrag van 250,-. De liberaal J. J. Geleijnse en de CDA-er C. Bij de Vaate vonden dat een goed idee. Minder juichend was het sociaaldemocratische commissie lid D. van der Wekken. Het in stand houden van dit moderne informatie systeem vond Van der Wekken in principe een zaak voor het particulier initiatief. Gezien de door het college gewekte verwachtingen dat de ge meente bij zou dragen als ook de Zie rikzeese Ondernemers Centrale zijn financiële steentje bij zou dragen ging Van der Wekken echter toch ak koord met het voorstel. Een andere kwestie die door de commissie positief werd beoordeeld, was het voorstel om voor monumen tale kerkgebouwen zoals de Grote Kerk, Gasthuiskerk, Lutherse Kerk en de Katholieke Kerk een gemeente lijke subsidieregeling voor het onder houd van deze kerkgebouwen in te voeren. Deze subsidie voor klein on derhoud moet voorkomen dat in een later stadium er veel geld moet wor den uitgetrokken voor groot onder houd. Preventief Een subsidieregeling met preven tieve werking dus, die bovendien ge koppeld is aan de subsidies die het rijk en de provincie hiervoor beschik baar stellen. Dit totaal aan subsidies bedraagt maximaal 25.000,-. De ge meente moet volgens de geldende verdeelsleutel voor elk van de vier kerkgebouwen jaarlijks een bedrag van 2500,- (10% van het maximale subsidiebedrag) kunnen reserveren. Aanvankelijk had commissielid Bij de Vaate liever een bedrag van vijf mille per kerkgebouw gezien, omdat hij betwijfelde of die 2500,- wel zo den aan de dijk zou zetten. Gezien de toegepaste verdeelsleutel legde de christendemocraat zich uiteindelijk neer bij die 2,5 mille zaak om deze aanschaf van een cam recorder in intergemeentelijk ver band te bespreken. Het derde idee om een deel van de ze premie te besteden aan het ver vaardigen, huren en gebruiken van Kortom, de gouden tip, waarover ieder commissielid laaiend enthou siast was, was er niet bij. Gezien de vaagheid van deze voorstellen werd dan ook besloten om een en ander wat nader te preciseren en opnieuw ter tafel te brengen tijdens de na jaarsvergadering van de verkeersbij- eenkomst. Aanpassing- Minder spraakwater vloeide er bij de bespreking van het rapport van het onderzoeksbureau Goudappel Coffeng bv. naar de verkeersveilig heid op de kruising Laan van Saint Hilaire-Scheldestraat-Weststraat. Dit rapport is in het kader van de Aan pak Ongevallenconcentratie (AVOC) uitgevoerd. Uit dit onderzoek, waar bij een overzicht van ongevallen en oorzaken van deze ongelukken is ge geven, blijkt dat het plaatsen van verkeerslichten geen soulaas biedt. Druppel De oplossing moet volgens de on derzoekers worden gezocht in het aanbrengen van zogeheten druppels en verkeersgeleiders plus het vervan gen van een stuk asfalt door een klin kerverharding. Een ruime meerder heid binnen de comrhissie sprak zich lovend uit over deze voorgestelde oplossingen. Alleen Schaap-Anker had zo haar bedenkingen jegens de druppels, terwijl haar collega Ge leijnse wat vraagtekens achter de verlichting zei te hebben. Een en an der zal nader worden uitgewerkt na dat ook een verlichtingsdeskundige is geraadpleegd. BURGH-HAAMSTEDE - De ANBO-afdeling Westerschouwen kreeg tijdens haar bijeenkomst min of meer lezing over gezondheid. De vertegenwoordiger van het natuurprodukten-bedrijf Karuna, Günter Seikritt, vertelde het een en ander over de gezondheid van mensen en hoe ze in deze tijd leven. ,,Er is een duidelijke verandering in vergelijking met enkele jaren terug. Vele zaken zijn minder goed en anderen zijn beter", aldus de vertegenwoordiger. Over het algemeen kwam zijn be toog er op neer, dat de mens niet meer zo gezond leeft. Niet alleen met het eten, maar ook met de dagelijkse be weging. Karuna uit Breda verzorgde deze ANBO-middag in de Schutse in Burgh-Haamstede. Zij heeft wat 'sponsorgeld' gegeven en als tegen prestatie mocht Karuna een promo- tieverhaal komen vertellen over na- tuurprodukten. Scheerwol Deze keer werd de scheerwol onder de loep genomen. Geen uitvoerig pleidooi over wat scheerwol is en waar het precies vandaan komt, maar wel, dat het het allerbeste materiaal is om het lichaam op optimale tempe ratuur te houden. „De allerbeste scheerwol is de eerste scheer van een schaap en dat komt met name uit Nieuw-Zeeland en Australië", aldus Seikritt. Hij noemde de scheerwol een goed produkt voor bijvoorbeeld de spie ren. „Andere dekens of dekbedden nemen over het algemeen veel vocht op en dat is vijandnummer één voor de spieren en aangezien een mens in zijn hele leven, samengevat, twintig jaar op bed doormaakt, is het een goede zaak om daar goed voor het li chaam te zorgen", aldus de vertegen woordiger. Hij toonde niet alleen een deken, maar ook een onderdeken en hoofd kussen. Alles van de zuiverste scheer wol. Hiermee is de afdeling weer in gelicht over een stukje gezondheids zorg en kon iedereen tevreden huis waarts keren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3