Commissie stelt advies over VVV-aanvraag uit V Taptoe tegen criminaliteit? 'Degene die bekend is met de situatie rijdt nog even hard' Zierikzee-Feyenoord in aanloop seizoen DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> Wiï pe UW Lj^i C- NIEUWSBODE Snelheden Verkeersveiligheid Expositie Atletiekbaan Oe gemiddelde snelheden op de 100- Zierikzee heeft een moeizame discussie over De leerlingen van de Beatrixschool exposeren Het werk aan de atletiekbaan Bannink nadert kilometerwegen zijn sterk afgenomen. (Pag. 2). het startgeld t.b.v. de verkeersveiligheid achter momenteel in De Eenhoorn. (Pag. 5). langzaam zijn voltooiing. (Pag. 9). de rug. (Pag. 3). DONDERDAG 23 JUNI 1988 144ste jaargang Nr. 24357 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De diensten die niet betaald worden, zijn het duurst. Boyer WV-Zieriksee moet eerst begroting en beleidsplan op tafel leggen ZIERIKZEE - De VW-Zierikzee moet eerst maar eens met een begroting voor '89 en een beleidsplan voor de ko mende jaren voor de dag komen. Dan pas kan worden ge sproken over het al dan niet verlenen van financiële steun aan de in moeilijkheden verkerende VVV. Tot deze conclusie (die ook door het college is getrokken) kwam de commissie financiën tijdens zijn vergadering in het Zierikzeese stadhuis. hij het een typisch gegeven dat in het stuk verder geen bedragen worden genoemd. Tekorten Die bedragen werden door Van Gas tel tijdens de vergadering wel ge noemd: in '87 had de VVV een tekort van 17.000,-, terwijl op basis van de begroting voor dit jaar gerekend wordt op een tekort van 18.000,-. De wethouder ging voorts kort in op de contacten tussen deze plaatselijke VW en de gemeente. Deze contacten betroffen onder meer de exploitatie van de Dikke Toren, die eind vorig jaar dicht dreigde te gaan. Volgens Van Gastel was de gemeente wel de gelijk bereid om een financiële tege moetkoming voor de exploitatie van de Dikke Toren te geven, ware het niet da^ deze van de VVV een garan tie wilde hebben voor het gebruik van dit monument. Een garantie die de plaatselijke VW niet kon geven. Merkwaardig Ofschoon het college van b en w, volgens Van Gastel in principe best bereid is om de krap bij kas zittende VW de helpende hand te reiken, heeft het college zich op het stand punt gesteld dat de VW eerst een be groting voor het komende jaar inclu sief een beleidsvisie voor de komen de jaren op tafel moet leggen alvo rens te beslissen over de subsidie aanvraag. ,,We kunnen niet zomaar eventjes een tekort van 35.000,- weg werken" aldus de commissievoorzit ter, die verder verwees naar een pro vinciaal rapport waaruit blijkt dat er nogal wat verschillen zijn tussen de Wethouder L. J. van Gastel: Eerst beginnen met het indienen van een begroting inclusief beleidsplan. Dan pas beslissen over subsidie". Op het moment dat het Nederlands elftal in Hamburg bezig was met het leveren van een historisch huza renstukje bogen de leden van de com missi e financiën zich over de aan vraag van de VW-Zierikzee voor het verhogen van de financiële bijdrage van de gemeente aan de plaatselijke VW. Een verzoek dat, zo gaf wethou der L. J. van Gastel aan, in principe eerst in de commissie ruimtelijke or dening, industrie, recreatie en toe risme aan de orde had moeten ko- Openbaarheid Ofschoon het volgens de wethouder niet tot de taak van de commissie fi nanciën behoort dergelijke verzoe ken inhoudelijk te beoordelen vond Van Gastel het gezien de wijze waar op de WV de contacten tussen ge meente en VW in de openbaarheid heeft gebracht, toch zinvol om het een en ander te verduidelijken over het standpunt van het college De wat negatieve teneur van het schrijven van het WV-bestuur aan de leden (een schrijven dat ook naar de pers is gezonden), met name waar het de steun van de gemeente betreft, was voor Van Gastel aanleiding om tijdens deze openbare commissiever gadering één en ander recht te zetten. ,,In het stuk van de WV wordt de in druk gewekt dat we als gemeente niets willen doen. Dat is niet waar, de gemeente geeft jaarlijks vijfduizend gulden aan de VW" weerlegde de wethouder deze zijns inziens niet juiste stellingname. Bovendien vond Oefenduel op 26 juli ZIERIKZEE - Fcycnoord komt dinsdag 26 juli naar Zierikzee voor een oefenwedstrijd tegen de Schouwse KNVB-tweedeklasser van die naam. De Rotterdamse eredivisieclub speelt het duel als onderdeel van de oefencampagne die deel uitmaakt van de voorbereiding op het nieu we voetbalseizoen. Zierikzee-Feyenoord begint op de genoemde dins dag om 19.30 uur. Of er rond de komst van Feye- noord iets bijzonders op touw wordt gezet is nog niet bekend. ,,Dat zullen we nog moeten bekij ken", aldus Zierikzee-secretaris Nico Timmerman. Volgens Timmerman verschijnt Feyenoord met de eerste selectie tegen Zierikzee. Na de ontmoeting tegen Zierik zee speelt de Rotterdamse eredivi- sionist nog enkele wedstrijden in Zeeland. Zo staat er voor 1 augus tus een oefenpartij tegen Arne- muiden op het programma (19.00 uUr). Een dag later treedt Feye noord aan tegen het Walcherse Se- rooskerke (19.00 uur). gemeentelijke bijdragen aan de VVV's op Schouwen-Duiveland. Af gaande op dat overzicht zijn, zo gaf Van Gastel te kennen, b en w van me ning dat het terecht is om die bijdra gen wat bij te stellen. Ook de verschillende commissiele den gewaagden van een wat merk waardige gang van zaken. PvdA-com- missielid D. van der Wekken vond het merkwaardig dat deze kwestie eerst in de commissie financiën aan de or de werd gesteld, terwijl dit een zaak van de commissie ruimtelijke orde ning, recreatie en toerisme is. Van der Wekken had bovendien zo zijn beden kingen tegen deze niet op schrift ge stelde aanvraag, waarover de com missie desalniettemin om advies werd gevraagd. Van der Wekken die van mening was dat de zaak dieper sneed dan dit tekort van 35.000,-wond het dan ook ten enenmale onmogelijk om deze aanvraag te behandelen zonder daar bij aandacht aan de inhoudelijk kant van de zaak te besteden. ,,Ik geef nu dan ook geen enkel advies en stel u voor deze zaak aan te houden" aldus Van der Wekken. Ook de liberaal J. J. Geleijnse bleek niet erg te spreken te zijn over de handelwijze van de plaatselijke vervolg pagina 4 RENESSE - Kan een taptoe een wapen zijn in de strijd tegen de kleine criminaliteit? Dat is de vraag, die het overlegplatform Renesse voorgelegd krijgt van de gemeente Westerschouwen. Als dat het geval is, dan kan die werkgroep de plaatselijke VVV een garahtiesubsidie geven voor het evenement. De gemeente Wes terschouwen doet er in ieder geval niet aan mee en zo is ook beslist door, de gemeenteraad. De VVV's zijn sinds 1985 draagkrachtig genoeg, zo luidt het argument. Maar ir C. W. Veerhoek (VVD) ziet in de taptoe hét instrument om onderdeel uit te maken van de criminaliteitsbestrijding. Voorzitter en burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer kon zich in deze gedachtengang vinden. Ondanks verkeersaanpassingen rijden automobilisten nog vaak te hard door Eikerzee ELKERZEE - „Het was hier eerst een hopeloze situatie en dat is het nog steeds. Mijn indruk is dat alleen de automobilisten die voor de eerste keer door Eikerzee rijden zich laten heinvloeden door de borden en de strepen. De mensen die vaker van de El- kerzeeseweg gebruik maken, rijden meestal nog even hard als vroeger". De 62-jarige F. van Stralen is een van de ongeveer twintig mensen die aan de Elkerzeeseweg in de gelijknamige woonkern nabij Scharendijke wonen. Uit hun reacties blijkt dat hun woonomgeving er niet noemenswaardig veiliger op is geworden nadat de gemeente Middenschouwen borden plaatste en strepen op het wegdek aanbracht om de passeren de automobilisten tot lagere snelheden te dwingen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's J. J. Geleijnse (VVD): ,,Dit is een be treurenswaardige zaak; uit alles bleek dat er bij de gemeente een ope ning is om op grond van steekhou dende argumenten te praten Begin mei werden borden aange bracht die aangaven dat men op het stuk weg door de kern niet harder dan 50 kilometer per uur mag rijden. En borden die daar extra de aandacht op vestigden met teksten als 'U na dert een woonkern, vaart minderen' en 'Denk aan onze kinderen'. Onge veer twee weken geleden werden aan de zijranden van het wegdek korte onderbroken strepen aangebracht waardoor de weg de indruk maakt smaller te zijn. Beplanting Het is de bedoeling om die visuele versmalling van de weg verder te be nadrukken door vlak naast het weg dek beplanting aan te brengen. Een idee dat nog moet worden uitgevoerd. Ondanks al deze maatregelen, waar toe de gemeente Middenschouwen na inspraak van de bewoners besloot, zijn de Elkerzeeénaars niet onver deeld gelukkig met het resultaat. Zo bleek uit verschillende reacties. ,,In het begin had ik het idee dat het wel iets hielp. Maar de laatste tijd rijdt men weer veel harder. Het gebeurt nog steeds dat hier auto's met een vaart van honderd door het dorp komen scheuren. Dat is zeer jammer", aldus C. Romijn die al 12 jaar aan de Elkerzeeseweg woont. Hij blijft voorlopig nog even opti mistisch. „Misschien helpen de maatregelen beter als ook de beplan ting langs de weg is aangebracht. Dat heeft wellicht meer effect dan alleen die strepen". „De een rijdt nu wel wat zachter en de ander niet. Maar het lawaai is er nog altijd. Vroeger werd er waanzin nig hard gereden en nu is het iets minder, maar het komt nog steeds te veel voor. Vooral de mensen die hier in de buurt wonen en vakantiegan gers die de situatie kennen komen hier nog vaak doorracen", aldus me vrouw Van Stralen. Haar echtgenoot is een van de bewoners die twee jaar geleden het initiatief nam om de ge meente Middenschouwen te wijzen op de gevaarlijke situatie. Na een jaar „Het liep toen de spuigaten uit. Na een bijna-ongeluk, waarbij een auto langs twee bomen schariipte en de gastank tegen een gevel viel, hebben we een werkgroepje opgericht. Alle bewoners ondertekenden een brief die naar de gemeente Middenschou wen werd gestuurd en na een jaar werden we uitgenodigd om de situa tie te komen bepraten", aldus F. Van Stralen. Hij is wel te spreken over de houding van de gemeente. „Zij probe ren er van alles aan te doen. Nu weer met die beplanting". De inwoner van Eikerzee zou echter blij zijn met nog enkele aanvullende maatregelen. „Het zou goed zijn om het wegdek hier en daar niet alleen visueel maar ook echt te versmallen. Zoals dat op de Calandweg in Zierikzee bijvoor beeld ook is gebeurd. Daar zijn de automobilisten over het algemeen wat banger voor. En verder zouden de automobilisten met behulp van andere verkeersborden meer langs de provinciale weg en de Stoofweg naar de Brouwersdam kunnen wor den geleid. Nu is het hier vooral in de weekends, wanneer de Brouwersdam volloopt heel druk". Tenslotte vindt Van Stralen dat de maximum snel heid van 50 kilometer per uur niet moet ophouden bij het kruispunt achter Elkcrzce, maar moet doorlo pen tot en met Scharendijke. „Nu mag men op dat korte tussenstuk 80 kilometer rijden omdat het daar pro vinciale weg is". Mevrouw J. A. Soeters-Oppeneer woont bijna twee jaar in Eikerzee. Zij ziet vooral een goede controle op de snelheid als middel om op de langere termijn de snelheid van de automobi listen binnen redelijke proporties te houden. „Er wonen nu negen kleine kinderen in Eikerzee dus er moet echt minder hard worden gereden. Anders is het absoluut onverantwoord om die kinderen op straat te laten. En het harde rijden vergalt ook het woon- plezier. Als we in het weekend lekker op het terras zitten is het niet leuk als al die auto's zo hard voorbij zoeven". Doodeng Mevrouw A. Hanson-Kloet woont aan het stuk Elkerzeeseweg dat dich ter bij Scharendijke ligt. Zij heeft de indruk dat de nieuwe maatregelen wel wat effect hebben voor Eikerzee zelf maar weinig voor de bewoners die buiten de kern aan de Elkerzeese weg wonen. „Hier zou ook wat moe ten gebeuren, want het is doodeng voor de kinderen die hier vooral in de zomer veel op straat fietsen. Het liefste zou ik willen dat er een fietspad zou worden aangelegd". Haar schoonmoeder J. A. Hanson-Van de Panne vindt de voorbijvliegende automobilisten ook niet echt leuk. „Als we uit de dam komen rijden moeten we altijd uitkijken hoor. Het is levensgevaarlijk. Ze vliegen me- kander in de bocht soms nog voorbij". Ook zij is van mening dat over de hele Elkerzeese weg, vanaf de Delingsdijk tot Scharendijke één maximum snel heid zou moeten gelden: 50 kilometer. „En drempels in de weg. Net als in Rotterdam. Daar kan het toch ook". DEN HAAG - De WD-fractie heeft zich op twee sociaal aansprekende punten gedistantieerd van het voor stel van minister Deetman om de aanvullende studiebeurs af te schaf fen. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden. Overdag af en toe zon. Een noordelijke wind afnemend 3 tot 4, landinwaarts 2 tot 3 en in de middag weer toenemend 4 tot 5 Beau fort. Minimumtemperatuur komende nacht 10 graden. Temperatuur kustwater: 15 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 27 juni: Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noord 4 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noordoost 4 HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het weer wordt de ko mende dagen, zoals zo vaak geduren de de afgelopen weken, bepaald door een uitloper van het Azorenhoog. De ze uitloper wijst vanaf het midden van de Oceaan in de richting van de Britse eilanden en de Noordzee. Bo ven onze omgeving is de wind onder deze omstandigheden noordwest. Hiermee wordt via de Noordzee koele lucht aangevoerd. Boven het zeewater vormen zich uitgestrekte wolkenvel den waaruit geen neerslag valt. Deze drijven aanhoudend met de noord westen wind ons land binnen. Voor namelijk in de middag lost deze be wolking landinwaarts plaatselijk op. De middagtemperaturen variëren op vrijdag tussen 16 graden aan zee tot 20 graden plaatselijk in het binnen land. Verwacht wordt dat de wind tij dens het weekeinde naar noordoost gaat draaien waardoor het geleide lijk zonniger wordt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1