WiLT U HET Na basisscholen nu ook vandalismeproject op Rijksscholengemeenschap Geld voor nieuwkomers in Serooskerke en Noordwelle Zierikzeese raad bespreekt wenselijkheid van kabeltv DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schade door aanrijding Pt Bltf* Kop/staart- aanrijding Auto zwaar beschadigd bij aanrijding Storing in zetsysteem ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Stank Play-in Gedichten Zaalvoetbal Stank en ongedierte maken het Zierikzeese De negende editie van de Muziek Play-in wordt Wederom een aflevering van de serie over Er is heel wat afgekibbeld tijdens de vergade- kerkgangers zuur. (Pag. 2). de trekker van de Brouwse Dag. (Pag. 3). dichters uit Bruinisse. (Pag. 4). ring over de zaalvoetbal^ (Pag. 7). DINSDAG 21 JUNI 1988 144ste jaargang Nr. 24356 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Geld stinkt niet. Gezegde Niet moraliserenmaar duidelijk maken wat er wordt aangericht Dit nummer bestaat uit 10 pagipa's ZIERIKZEE - Vandalisme speelt zich niet alleen langs de zijlijn van het voetbalveld of bij een wat afgelegen abri af. Vandalisme, dat is ook het lospeuteren van de plakstrip van je bank of het krassen van je naam in het tafelblad tijdens een oersaaie les. Dat hebben de tweede klassers en de derde klas opvanggroep van de Rijksscho lengemeenschap Prof. Zeeman in Zierikzee opgestoken van het project over vandalisme. Nadat de basisscholen vorig jaar reeds aandacht besteedden aan het probleem van vandalisme werd dit thema begin juni door de leraren Jo- han van de Riet (handvaardigheid) en Rob Pilgram (Nederlands van de Rij ksscholengemeenschap Professor Zeeman opgepikt. Vandalisme als on derwerp binnen de lessen Neder lands, maar ook als thema voor de twintig derdeklassers die om welke reden dan ook niet op kamp wilden of konden gaan. De thuisblijvers dus, die zich een week lang bekwaamden in het vervaardigen van pakkende af fiches. Hiermee sloot de Rijksscholenge meenschap aan bij het initiatief van Zierikzee om middels een project te proberen het maatschappelijke euvel dat vandalisme heet te beteugelen. Zonder gebruik te maken van de lesmap Vandalisme nee, die dankzij een subsidie van de gemeente Zierik zee vorig jaar werd samengesteld heeft de RSG toch aansluiting ge zocht bij dit initiatief. In het kader van de lessen Neder lands in de tweede klassen stelde do cent Rob Pilgram na maanden speu ren in boeken, tijdschriften en kranten zelf een programma samen over dit maatschappelijke gebeuren. Dit nadat Pilgram tot de conclusie was gekomen dat de bestaande werk mappen over vandalisme weinig bruikbaars bevatten. ,,Het gros was O O STEELAND - Bij een aanrij ding in Oosterland is schade ont staan aan een auto en aan een brom fiets. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Het ongeval deed zich maandag voor omstreeks 19.30 uur op de krui sing Molenweg-Groenendaal in Oos terland. Autobestuurder C. L. O. uit Oosterland verleende geen vrije doorgang aan bromfietser W. C. S. uit Oosterland en een aanrijding was het gevolg. De auto van O. werd rechts voor beschadigd terwijl de bromfiets van S. aan de voorzijde beschadigd werd. heel moraliserend en vaak ook te fei telijk" vatten Pilgram en zijn collega Van de Riet hun eindoordeel over de stapel verzamelde documentatiemap pen over vandalisme samen. Om die reden stelde Pilgram dan ook zelf een programma op voor de lessen Nederlands aan de tweede klassen. Wellicht voor een bui tenstaander een wat bijzondere taak voor een leraar Nederlands die nog maar al te vaak wordt geacht zijn tijd te gebruiken voor spelling, gramma tica en andere taaihoogstandjes. Voor de tweedeklassers was die keuze in feite de gewoonste zaak van de we reld. De geheimen van hun moers taal worden aan hen geopenbaard via maatschappelijke onderwerpen als vriendschap, verliefd zijn, discrimi natie en nu ook vandalisme. Aan de hand van interviews, lees- opdrachten, tekstverklaring en'stel- opdrachten kregen de tweede klas- sers een wat ander beeld van datgene wat tot vandalisme wordt gerekend. O zeker, wat vandalisme was dat wis ten ze wel. Dat is het grondig vernie len van een telefooncel, het kapot- slaan van de ruiten van een wat afgelegen bushokje en het rotzooi schoppen langs het voetbalveld. Dat ook het lospeuteren van de plakstrip langs de tafel, het mollen van de iso latie en het kerven van de naam in de schoolbank vormen van vandalisme zijn, daarvan waren ze zich niet be wust. Milieu En wellicht dat ook het bewust dumpen van gifvaten waardoor het milieu onherstelbaar wordt aange tast ook niet door iedereen wordt ge zien als een stukje vandalisme. Deze vorm van milieuvandalisme komt voor op de affiches die de derdeklas sers die niet mee op kamp gingen hebben gemaakt. Nadat zij aan de hand van fotomateriaal een indruk hadden gekregen van hoe een goede affiche eruit behoort te zien gingen zij zelf met papier, schaar, lijm en verf aan de slag. De resultaten mogen worden ge zien, behalve een geheimzinnig gifvat en een vervaarlijk rokende voetbal- bom is het vandalisme op allerlei ma nieren op papier gezet. Hoewel het een allesbehalve lollig onderwerp is maken de affiches, op een enkele na toch een redelijk optimistische in druk, vanwege het gebruik van fris- sel vrolijke kleuren. Deze affiches die nu nog in een bepaalde zithoek van de school hangen zijn ook vol gend jaar nog te zien, zij het dat deze dan achter glas zullen zitten. Aanzet Het project over vandalisme, waar mee de tweede klassers zich geduren de tweeëneenhalve week bezighou den blijkt geen eenmalige gebeurte nis te zijn. Ook volgend schooljaar komt dit thema weer aan de orde. Dat moet ook wel, zo blijkt uit de woor den van Pilgram en Van de Riet: een maatschappelijk gebeuren als vanda lisme waaraan iedereen zich weieens bezondigd zonder zich daarvan be wust te zijn kan niet worden afge daan met een paar weken aandacht per jaar. Daar moet een vervolg op komen. Een vervolg, waardoor de leerlingen zich hopelijk wat meer be wust worden wat er door dit moed willig vernielen van andermans ei gendommen wordt aangericht. En dat zonder dat de man of vrouw voor de klas waarschuwend het vingertje heft, van pas er op, dat mag niet, want dat is iets dat bij de veertien tot vijftienjarigen niet zo erg in goe de aarde valt. Hoe unit u het? (Foto: Joop van Houdt). Meerderheid raad kiest voor invoering met terugiverkende kracht tot 1 januari 1987 SEROOSKERKE/NOORDWELLE - Na een discussie van enkele jaren is de knoop doorgehakt. De gemeente Westerschouwen gaat nieuwkomers in de kernen Seroos kerke en Noordwelle maximaal vier keer 750 gulden ge ven. Deze stimulans moet woningzoekenden prikkelen om de kleine kernen uit te kiezen. En die prikkel geldt met terugwerkende kracht tot 1 januari 1987. Nadat de Reformatorische Unie zich als eerste had uitgesproken voor die terugwerkende kracht zijn tijdens de raadsver gadering CDA en PvdA ook meegegaan. De WD had lie ver de dag van het besluit als ingangsdatum gehad; even als het college. En daarmee is een (voorlopig) einde gekomen aan de discussie over de kleine kernen. De gemeente heeft echter nog wel allerlei zaken in voor bereiding. De vestigingspremie - zo vindt de meerderheid van de raad - moet 750 gulden per persoon bedra gen met een gezinsmaximum van 3000 gulden. Het voorstel van het col lege om de hoofdbewoner 1500 gulden te geven en dé overige drie gezinsle den 500 gulden" vond geen willig oor. Dat er voor een opzich ongebruike lijke ingangsdatum is gekozen (nor maliter wordt de besluitdatum geno men - red) is gelegen in het feit, dat er volgens de meerderheid van de raad verwachtingen zijn gewekt. Alleen de VVD - in de persoon van ir C. W. Veer- Maandelijkse bijdrage van 27 gulden onaanvaardbaar hoog ZIERIKZEE - Als het aan het college van b en w van Zierikzee ligt krijgen de Zierikzeeënaars binnen afzien bare tijd de beschikking over kabeltelevisie. Aansluiting op het kabelnet zou op basis van vrijwilligheid en tegen een tarief van maximaal twintig gulden per maand mo gelijk zijn. Al dan niet kabeltv voor Zierikzee is een kwestie waarover de gemeenteraad van deze gemeente zich maandag 27 juni tijdens zijn maandelijkse bijeen komst uit moet spreken. Deze vergadering wordt zoals altijd in de raadzaal van het stadhuis gehouden en be gint om 19.30 uur. Nu de inwoners van een aantal Zeeuwse gemeenten inmiddels aan gesloten is op het kabelnet wordt ook in de regio Schouwen-Duive- land/Sint Philipsland gedacht aan de invoering van kabeltelevisie. Hier voor is door de colleges van b en w van de verschillende gemeenten in de regio een werkgroep ingesteld die een en ander moest onderzoeken. De ze werkgroep heeft zijn voorberei dende werkzaamheden nu afgerond, zodat de kwestie wel of geen kabeltv op Schouwen-Duiveland nu veraer een 2aak van de verschillende ge- meeriteraden is. Zekatel bv, de maatschappij die door de PZEM speciaal in het leven is geroepen voor de exploitatie van de kabeltelevisie zou bij voorkeur ook op Schouwen-Duiveland en Sint Phi lipsland worden ingeschakeld bij de exploitatie van het kabelnet, dat bo vendien meer mogelijkheden heeft dan alleen kabeltelevisie. Te denken valt hierbij aan de mogelijkheid van een locale omroep en de invoering van een bejaardenalarmering. Kosten Wat de aansluitkosten op het kabel net betreft heeft Zekatel bv inmid dels berekend dat deze zo'n 27,- per maand zouden bedragen. Dit bedrag zou dan moeten gelden voor Schou wen-Duiveland en Sint Philipsland. Voor het dagelijks bestuur in Zierik zee een onaanvaardbaar hoge prijs. Gedacht wordt aan een bedrag van 20,- per maand voor een volledig pakket en 15,- per maand voor een basispakket. Voor die twintig gulden per maand kan de televisiekijker in de regio kiezen uit veertien televisie programma's en één informatieka naal, terwijl hij tevens af kan stem men op achttien radioprogramma's en vier geluidskanalen. Voor die vijf tien gulden kan de kijker en luiste raar af stemmen op vijf televisiepro gramma's. Verder biedt dit basispak ket een gelijk aantal keuzemogelijk heden wat het aantal informatie- en geluidskanalen en radioprogramma's betreft. Of Zekatel inderdaad die twintig en vijftien gulden als een heidstarief hanteert is afhankelijk van de welwillendheid van de PZEM om het exploitatietekort van 6,6 ton, dat hier in een jaar tijd zou ontstaan, uit eigen middelen te dekken. Vrijwillig Het college is voorts van mening dat het al dan niet aangesloten wor den op het kabelnet een vrijwillige zaak moet zijn. Voor de particuliere huiseigenaar is dat een logische zaak, voor de huurder die meestal aan gesloten is op een centrale antenne denken b en w van Zierikzee aan eeri viertal keuzemogelijkheden, te we ten aansluiting op het kabelnet met behoud van het huidige pakket, aan sluiting op het kabelnet voor de ont vangst van het basispakket, aanslui ting op het kabelnet voor het ontvan gen van een volledig pakket of geen aansluiting op het kabelnet dat tot in de woning wordt doorgetrokken. hoek - dacht daar duidelijk anders over. „Men kan geen rechten ontlenen aan openbare commissievergaderin gen. De besluiten worden in de raad genomen". Meegaan G. J. W. van der Salm kon zich wel iswaar achter die gedachtengang scharen, maar wilde toch meegaan met het verzoek van RU en CDA. J. van den Berge (RU) heeft het voorstel indertijd gelanceerd tijdens een com missievergadering, omdat volgens zijn zeggen het ten opzichte van hen, die zich de achterliggende periode hebben gevestigd in Noordwelle of Serooskerke niet eerlijk zou zijn als deze de premie mislopen. ,,Ik zou nog liever teruggaan naar 1 januari 1986". Dr H. J. van Zuylen ondernam nog een poging de raad ervan te overtui gen dat het collegevoorstel het beste was. „Het is op geen enkele grond te verdedigen Qm een eerdere ingangs datum te kiezen. Er is immers nooit een uitspraak gedaan door de raad en het meest eerlijk is dan ook de da tum van het besluit en dat is van daag". Maar CDA, RU en PvdA hiel den vast aan hun standpunt. Het wel of niet doorgaan van de regeling is nu afhankelijk van de goedkeuring door gedeputeerde staten. In de regeling wordt ook verwerkt, dat kinderen die reeds in Noordwelle of Serooskerke wonen - maar dan nog bij de ouders - ook aanspraak maken op de regeling als ze hun zelfstandige woonruimte in één van de twee ker nen zoeken. Ook 'emigranten' van Se rooskerke naar Noordwelle en an dersom maken aanspraak op de regeling. Tijdens de raadsvergadering werd na een*jarenlange discussie ook het tracé randweg Renesse vastgesteld. Een aantal van de ingediende bezwa ren heeft zich vanzelf opgelost of na overleg. De randweg moet in de toe komst de dorpskern van Renesse gaan ontlasten. UTRECHT - Het Centraal Orgaan Thrieven Gezondheidszorg (COTG) heeft besloten de gemiddelde kosten vergoeding van de medisch specia listen vast te stellen op 65 duizend gulden per jaar. De gevolgen kunnen per specialisme sterk uiteenlopen maar het nieuwe bedrag komt neer op een gemiddelde verlaging van 40 mille per specialist. Cardiologen gaan er veel meer op achteruit, kin derartsen en anesthesisten veel min der. WA> e i 1 el h J Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Af en toe regen Bewolkt en af en toe regen. Tegen de middag van het noordwesten uit opklaringen, afgewisseld door een enkele bui. Wind draaiend naar noordwest toenemend 5 tot 6 Beau fort. Minimumtemperatuur komende nacht 13 graden. Temperatuur kustwater: 15 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 25 juni: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordwest 3 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noord 3 HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een storing boven de Britse eilanden verplaatst zich in on ze richting en trekt het komende et maal over ons land. Vooral vannacht en morgenochtend vallen er enkele buien, maar morgenmiddag klaart het van het westen uit alweer op en breekt op veel plaatsen de zon weer door de bewolking heen. Vannacht daalt het kwik tot omstreeks 12 gra den. Morgen overdag is het tamelijk fris. Het wordt niet warmer dan een graad of 18. De wind is matig, rond kracht 4 en komt overwegend uit het noordwesten. Na morgen is het opnieuw een ho- gedrukgebied boven de Atlantische Oceaan dat zijn invloed naar ons uit breidt. Het is vanaf donderdag droog weer met af en toe zon en temperatu ren oplopend tot rond 21 graden in het weekeinde. ZIERIKZEE - Bij een kop/staart- aanrijding liep de auto van P. A. uit Zierikzee zware schade aan de ach terzijde op. A. komende uit de richting Nieu- werkerk en rijdende in de richting Zierikzee stopte voor het rode ver keerslicht. L. D. uit Oudekerk aan de IJssel, bestuurder van een vrachtwa gen met aanhanger, zag dat te laat en kon een aanrijding niet meer voorko men. De vrachtwagen liep lichte schade op aan de bumper, maar de personenauto van A. werd aan de acherzijde zwaar beschadigd. ZIERIKZEE - De auto van J. B. uit Kapelle raakte gisteren, maandag, bij een aanrijding aan de voorzijde zwaar beschadigd. De aanrijding deed zich voor op de Lange Blokweg bij Zierikzee om streeks 12.30 uur. G. A. S. uit Kwa- dendamme reed met zijn vrachtwa gen achteruit een inrit in en zag daarbij de auto van B. over het hoofd. Een aanrijding was het gevolg. De vrachtwagen liep geen schade op. ZIERIKZEE - Door een tech nische storing in het zet systeem heeft de Zierikzeesche Nieuwsbode tijdelijk gebruik moeten maken van andere ap paratuur. Dat verklaart het on gebruikelijke kleine letterty pe. Vanzelfsprekend is alles in het werk gesteld om de lezers zo snel mogelijk het vertrouw de type te geven. Ook heeft een aantal mensen de maandag krant later dan gebruikelijk ontvangen. De uitgever vraagt begrip voor deze onvoorziene storing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1