Delta Sport lanceert plan tot uitbreiding competitie NIEUWSBODE Meisjesteam van SV Kwiek geconcentreerd naar NK Opnieuw nederlaag voor mixed-team van Zierikzee Ministerie WVC pleit voor belang sporter bij doping Vergeefse hengelpoging van Belgische club naar Ronald van O ever en Toernooi wijkenkorfbal met achttien ploegen DFS houdt vierdaagse Delta Sport naar België FA wil niet in Europa Cup Topsportvoeding: is noodzaak ToerclKib houdt Flakkee-rit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 juni 1988 Nr. 24354 9 Voorstel aan afdeling handbalverbond ZIERIKZEE - De Zierikzeese handbalvereniging' Delta Sport heeft een plan gelanceerd om te komen tot uitbreiding van de handbalcompetitie in de afde ling Zeeland. De club is niet tevreden over de huidige seizoensopzet in het afde lingshandbal. Die hield in dat iedere ploeg anderhalve competitiecyclus speel de om aan voldoende wedstrijden te komen. Het plan van Delta Sport voorziet in een dubbele wedstrijdencyclus in een soort play-off systeem, onder meer om de vaak grote krachtsverschillen binnen een klasse te reduceren. Het voorstel wordt zaterdag besproken in een extra algemene ledenvergadering van de Zeeuwse afdeling van het NHV te Kapelle. Delta Sport-voorzitter Leen Le gemaate, aan wiens brein de nieu we competitie-opzet ontsproot, is best bereid om het plan toe te lich ten. ,,De uitbreiding van het aan tal teams waarin de afdeling in het verleden de oplossing zocht leidde niet tot een spelverbete- ring", constateert hij. Naar zijn zeggen waren de vele ontmoetin gen tussen ploegen van zeer uit eenlopende sterkte sportief gezien oninteressant. Bovendien ont stond er in de halve wedstrijden cyclus die aan het einde van de competitie werd toegevoegd onge lijkheid in thuis en uit te spelen wedstrijden. Het is voorgekomen dat een club zes van de zeven duels in eigen zaal speelde. Dat had te maken met het al dan niet kunnen reserveren van sporthallen door verenigingen". Volgens de praeses was de vorige competitie organi satorisch bijvoorbeeld een rom meltje in de eerste klasse waarin het tweede herenteam van Delta Sport uitkwam. In de halve com petitie die als toegift stond gepro grammeerd werden diverse ont moetingen niet gespeeld, en was het aantal gespeelde wedstrijden van de betrokken ploegen ver schillend. Play-off systeem Overigens verwacht Legemaate niet dat het Zierikzeese voorstel voor een play-off systeem, dat neerkomt op een herverdeling van klassen in twee helften van ster kere en zwakkere ploegen na de normale cyclus van 14 wedstrij den, zaterdag zal worden aan- Leen Legemaate vaard. Die waarschijnlijke afwij zing is geen inhoudelijke afkeu ring, zo verduidelijkt hij, doch is gebaseerd op de reglementen van het landelijke NHV. ,,Die verbiedt het spelen van play-offs. Maar misschien is er de tussenoplossing mogelijk dat het in de afdelingen wel mag". Weinig moeite Delta Sport op haar beurt heeft daarentegen weinig moeite met de veranderingen die de NHV-afde- ling Zeeland zelf voorstaat. Die betreffen onder meer een door de landelijke bond opgelegde nieuwe indeling der leeftijdscategorieën bij de jeugd, die bij sommige ver enigingen tot een ongewenste sa mensmelting van A- en B-junio- renteams leidt. Delta Sport-secre- taris Els van Zwieten hierover: ,,Bij ons is dat niet zo, want de A's en B's spelen bij ons al noodge dwongen in één team. Wij hoeven dus niet in iedere jeugdcategorie een ploeg. Ik zie het voordeel van die nieuwe maatregel niet". In het door de afdeling geuite voorne men om te komen tot een strijd om een zogeheten Zeelandcup in de veldcompetitie ziet zij wel enig heil. ,,Er zouden dan misschien meer clubs meedoen aan de veld competitie. Nu zijn er veel die zich niet opgeven omdat zij het veld- handbal niet interessant meer vin den na het zaalseizoen". Problemen Aan problemen in de NHV-afde- ling Zeeland is trouwens toch geen gebrek, zo blijkt uit de stukken die voor de extra ledenvergade ring zijn samengesteld. Het me rendeel van het afdelingsbestuur verdween in het afgelopen sei zoen. De zwaarste aderlatingen waren het opstappen van voorzit ter Henk Snijders uit Ouwerkerk en competitieleider Ad Tax. Ver der is van het ambitieuze beleids plan dat de afdeling had samenge steld uiteindelijk weinig terecht gekomen, zodat de voorzitters van de Zeeuwse verenigingen momen teel meer zien in het hanteren van een simpele activiteitenkalender. Voor wat betreft de promotie van de in ledental afkalvende hand balsport denkt het afdelingsbe stuur dat het instellen "van een schoolhandbalcommissie soelaas kan bieden, door handbalcontac ten tussen scholen en plaatselijke verenigingen te stimuleren. De extra ledenvergadering van de NHV-afdeling Zeeland wordt zaterdag gehouden in De Vroone te Kapelle en begint om 10.30 uur Vroeg vertrokken naar Brabant BRUINISSE - Het meisjesvolleybal team van de vereniging Kwiek uit Bruinisse vertrekt vandaag (vrijdag) vroegtijdig naar Noord-Brabant om er het komende Wfeekeinde in Helmond deel te nemen aan de Nederlandse kam pioenschappen topklasse. De reden van het vroege vertrek van de Bruse meisjes is dat zij zater dag en zondag een serieuze gooi wil len gaan doen naar de nationale titel. Om geen last te hebben van de ver moeienissen van de reis overnachten zij van vrijdag op zaterdag in een jeugdherberg in het niet al te ver van Helmond gelegen Valkens waard. Coach Kees Arensman is optimisti scher over de kansen van zijn team dan hij een kleine maand geleden was, na het overleven van de voorron de in Rotterdam. ,,We hebben de laat ste tijd twee keer per week keihard getraind en elke donderdag een oe fenwedstrijd tegen de damesploeg van Kwiek gespeeld. De alertheid van de meisjes op de basistechnieken is met sprongen omhoog gegaan, evenals het scherp uitvoeren van de service". Arensman is echter niet zo boud om te beweren dat "zijn talentvolle forma tie wel eventjes Nederlands kam pioen gaat worden in Helmond. ,,Het zou me niks verbazen als dat gebeurt, maar ook niet als we achtste van de acht worden". Het resultaat zal vol gens de coach in grote mate afhangen van het antwoord op de vraag of Kwiek de drempel van het opvangen van moeilijkere spelsystemen kan ne men. ,,Maar als we genoeg vastheid in ons spel hebben, kunnen we heel ver komen". Een voordeel is volgens Arensman dat)(ie meisjes van Kwiek al Vijf jaar bijjëlkaar in één plpeg zit ten. Een nadeel is het gemis,van de geblesseerde middenspeelster jMirna Geense. -W Kwiek gaat met de volgende selec tie op pad naar het NK: Marjan Schikker (17), Liselore Groeneveld (17), Christien Schot (18), Els Kik (16), Jos van de Velde (18), Lidewey Vleu gel (15), Janita de Ronde (18), Lies- beth Mol (16), Esther van den Ouden (15), Kees Arensman (28, coach). Districtscompetitie tennis KAPELLE/ZIERIKZEE - Het eerste mixed-team van Zierikzee in de dis trictscompetitie heeft opnieuw een nederlaag geleden. Werd vorige keer fors van Eegedina II verloren, ditmaal werd met iets genadiger cijfers (3-2) het on derspit gedolven in en tegen Kapelle. in het damesenkel en het dames- dubbel boekte Zierikzee nog wel suc ces. Lien Kort versloeg met 6-0 en 6-3 BURGH-HAAMSTEDE Sportvereniging DFS uit Burgh-Haamstede houdt van af maandag de negende avond wandelvierdaagse. Vier avon den achter elkaar kunnen de deelnemers een afstand van acht of vijftien kilometer af leggen. De start is steeds om 18.30 uur bij de kantine van DFS aan de Leliëndaleweg" in Burgh. Inschrijving voor de vier daagse is mogelijk op de eerste wandelavond vanaf 18.00 uur in de DFS-kantine, of eerder te lefonisch op de nummers 01115- 2155, 2700 of 2570. De laatste avond zullen de wandelaars vanaf rusthuis Duinoord voorafgegaan wor den door muziekvereniging De Witte van Haemstede. ZIERIKZEE - Drie teams van de handbalvereniging Delta Sport ne men zaterdag en zondag deel aan een tweedaags toernooi in het Belgische Middelkerke. De Zierikzeeënaars reizen naar de Vlaamse kustplaats af met het eerste en tweede herenteam, plus de dames- formatie. Het hoogste mannenteam van Delta Sport heeft de afgelopen twee jaar twee keer de wisselbeker gewonnen in Middelkerke. Als de ploeg van trainer Rob de Vos weer ze geviert, komt de trofee definitief in Schouws bezit. Overigens krijgt het toernooi van Middelkerke voor het tweede team van Delta Sport, ongeacht het resul taat. een weemoedig tintje. Trainer Piet Verrijzer neemt dan namelijk af scheid van de Zierikzeese reserves, omdat hij wegens drukke werkzaam heden geen tijd meer kan vrijmaken voor het oefenmeesterschap. De taak van Verrijzer zal met ingang van het komende seizoen worden overgeno men door de voormalige trainer van het eerste Cor Mol, die in het afgelo pen seizoen de dames van Hontenisse onder zijn hoede had. vlot W. Gijzen van de thuisploeg. Het Schouwse koppel Kort/Verburg klop te daarna met de nodige moeite het Kapelse duo Hundersmarck/Gijzen (7-5 5-7 6-3), maar daarmee was voor Zierikzee de koek op. De verdere uitslagen van Kapelle- Zierikzee zijn als volgt. Heren: R. Schrier-D. Dool 6-0 6-1, Schaier/ Willekes-Dool/Pieters 6-4 6-2. Ge mengd dubbelspel: Hundersmarck/ Willekes-Verburg/Pieters 6-4 6-1. Zierikzee II-Veere 0-5. Dames: H. ten Haaf-J. van Leeuwen 2-6 2-6, Ten Haaf/Verkaart-Van Leeuwen/Van Leeuwen 2-6 3-6. Heren: P. Schotte-T. Kienhuis 1-6 0-6, Zuiderveld/Schotte- Kienhuis/Janse 6-7 6-7. Gemengd dubbel: Verkaart/Zuiderveld-Van Leeuwen/Janse 6-4 1-6 3-6. Zierikzee IV-Zaamslag 3-2. Dames: B. van Wijk-A. de Jonge 4-6 2-6, Zuid- erveld/Van Wijk-Van den Berg/De Jonge 6-4 2-6 6-4. Heren: C. Lems-G. van den Berg 0-6 0-6, Lems/De Kreuk- Van den Berg/De Jonge 6-2 6-2. Ge mengd dubbel: Zuiderveld/De Kreuk-Van den Berg/De Jonge 6-2 6-0. Eegedina II-Zierikzee III 4-1. Da mes: M. Knop-R. de Coninck 4-6 5-7, Van Nij natten/De Goey-De Kreuk/ De Coninck 6-2 6-3. Heren: R. van Nijnatten-A. Bos 6-1 6-2, Knop/Van Nijnatten-Lagendijk/Bos 6-1 6-0, Ge mengd dubbel: De Goey/Knop-La- gendijk/De Kreuk 6-4 6-4. DAVOS - Na nog twee seizoenen zul len de verplichte figuren in de grote wedstrijden kun'strijden tot het ver leden behoren. Dat is dinsdag tijdens het congres van de Internationale Schaats Unie in Davos besloten. De maatregel gaat in per 1 juli 1990. Een voorstel om het verplichte rijden di rect te schrappen werd verworpen. Op de Europese- en wereldtitelstrij den van de komende twee winters moeten nog slechts twee in plaats van drie verplichte onderdelen worden uitgevoerd. KEVELAER - Marco Leenders van AV Nijmegen heeft tijdens interna tionale atletiekwedstrijden in Keve laar de 800 meter gewonnen in 1.48,4. Op een-tiende seconde eindigde Ton Baltus van Lycurgus als tweede. LONDEN - De Engelse voetbal bond (FA) heeft donderdag de aan vraag bij de Europese Voetbal Unie (UEFA) Engelse clubs weer toe te la ten tot de drie Europese bekertoer nooien ingetrokken. De beslissing is een direct gevolg van de ongeregeld heden, die door Engelse voetbalsup porters zijn veroorzaakt tijdens het toernooi om het Europees kampioen schap voetbal in West-Duitsland. Vo rige week kwam het in Stuttgart bij het treffen tussen Engeland en Ier land tot ongeregeldheden. Afgelopen dinsdag en woensdag misdroegen Engelse fans zich in Düsseldorf, waar Engeland tegen het Nederlands elftal speelde. Ruim drie jaar geleden werden de Engelse clubs door de UEFA uitgeslo ten na het Heizeldrama in Brussel, waar bij de finale van de strijd om de Europese beker voor .landskampioe nen tussen Liverpool en Juventus 39 Italiaanse toeschouwers om het leven kwamen. Volgende week zou de UE FA de Engelse aanvraag tot weder- toelating in behandling nemen. Sportministers bespreken dopingbestrijding ATHENE - Het internationale anti-dopingbeleid. moet niet alleen gericht zijn op het belang van de sport, maar ook en vooral op het belang van de sportbeoefenaar. Er moet meer worden gedaan dan alleen maar straffen. Tij dens een vergadering van de ministers voor sport van de Raad van Europa in Athene heeft d^,plaatsvervangend directeur-generaal welzijn van WVC, drs. B. Bothe, dit punt van staatssecretaris Dees, die verhinderd was, met nadruk onder de aandacht van de Europese ministers ge bracht. Ex-Zierikzeespeler blijft bij Vlissingen ZIERIKZEE - Ronald van Oeveren, afgelopen seizoen nog speler van Zierik zee die onlangs is overgegaan naar hoofdklasser Vlissingen, ziet af van een mogelijke overstap naar de Belgische profclub St. Niklaas. Vorige week liet de vandaag (vrijdag) van huwelijksreis terugkerende Van Oeveren via zijn broer Marco de Vlaamse tweedeklasser telefonisch weten dat hij gezien de ge boden voorwaarden bij St. Niklaas er de voorkeur aan gaf om bij Vlissingen te blijven. De genoemde Belgische ploeg bena derde Ronald van Oeveren na de wed strijd van het Zeeuws elftal tegen Club Brugge vorige maand. ,,Er kwa men twee mannen naar hem toe om Ronald te vragen of hij interesse had om naar St. Niklaas te komen", aldus de tegen Brugge eveneens in het Zeeuwse elftal spelende Marco. Tben St. Niklaas eenmaal had laten weten welke financiële tegemoetkomingen Ronald van Oeveren voor zijn voet- balarbeid zou kunnen ontvangen, ging diens belangstelling echter over. Bothe betoogde dat naar het oor deel van de staatssecretaris doping controle slechts een van de manieren is om ongewenst gebruik van schade lijke en prestatiebevorderende mid delen tegen te gaan. Controles kun nen zowel preventief wérken als dienen ter opsporing van diegenen die de regels overtreden. In dit laat ste geval zal eventueel strafoplegging kunnen volgen. Echter met de na druk op eventueel. Thans is er vol gens Dees sprake van een te automa tische strafoplegging, zonder dat de beschuldigde sporter in staat wordt gesteld zich te verweren. Nederland tekende ook bezwaar aan tegen het feit dat de lijst van ver boden middelen steeds nog wordt uit gebreid, zonder dat wetenschappelijk is vastgesteld of een stof werkelijk de prestaties verhoogt, dan wel schade lijk is in de dosis waarin het wordt gebruikt. Ook de ministers van ande re landen stelden dat een acceptabel dopingbeleid alleen gebaseerd kan zijn op gedegen onderzoek. Sporters, trainers, officials en medisch begelei ders moeten vervolgens worden voor gelicht over de lichamelijke en gees telijke gevolgen van het gebruik van niet te tolereren middelen en over de bestraffing die daarop kan volgen. Sportartsen dienen echter niet te worden gehinderd in een goede uitoe fening van hun beroep voor het feit dat er een aantal geneesmiddelen ten onrechte op de dopinglijst staat. Nieuw in de voorstellen die de Raad voor Sportministers besprak, is het idee dat dopingcontroles ook bui ten wedstrijdverband moeten kun nen plaatsvinden, dus tijdens tra- ningsprogramma's en wel zonder waarschuwing vooraf op elk gewenst tijdstip. In opdracht van staatssecre taris Dees liet de Nederlandse dele gatie aantekenen dat dergelijke con troles toch zouden moeten worden beperkt tot wedstrijden en trainin gen die tot nationale of internationa le competities leiden en wanneer er een vermoeden van dopinggebruik bestaat. Voorts dat ze alleen betrek king moeten hebben op middelen die op middellange of lange termijn een prestatieverhogende invloed wordt toegedacht, zoals anabole steroïden. De Engelse sportminister Colin Moynihan stelde verder voor het Eu ropese anti-dopingcharter van 1984 om te zetten in een conventie die de regeringen wettelijk zou binden. Hij bood aan een tekst op te stellen die op de conferentie van 1989 in Reykja vik kan worden besproken. Kwiek krijgt in Helmond te maken met de volgende tegenstanders in de poule: Verrekijker (Oirschot), Bree- zan (Barneveld) en Set Up'65 (Oot- marsum). De rest van het deelnemers veld bestaat uit Spiker (Eerbeek), Rentokil ZHV (Zevenhuizen), Hevo (Heino) en VCV (Varsseveld). Promovendus over topsporters MAASTRICHT - Eten van normaal voedsel schiet voor topsporters te kort wanneer hun energieverbruik groter wordt dan 4700 calorieën per dag. Alleen bij combinatie van nor male voeding en vloeibare koolhy draatoplossingen kan het innemen van energie gelijke tred houden met het verbruik ervan. In die situatie wordt een duidelijke prestatieverbe tering bereikt. Dit is het resultaat van een onderzoek verricht door drs. F. Brouns (38), wetenschappelijk on derzoeker op het gebied van voeding en inspanning aan de Rijksuniversi teit Limburg in Maastricht. Hij heeft een experiment uitge voerd met het nabootsen van twee Tour de France-dagen waarbij een keei- werd uitgegaan van normale voeding en de andere keer van een combinatie van normale voeding en vloeibare koolhydraatconcentraties. Volgens hem hebben hardlopers tij dens langdurige wedstrijden meer problemen met voedsel- en vloeistof consumptie dan wielrenners. Hardlo pers hebben vaker maagdarmklach ten dan wielrenners. Er bestaan aanwijzingen dat die klachten het ge volg zijn van schokbewegingen tij dens het lopen en van te geringe vochtinneming, aldus Brouns. j In mei yorig jaar constateerde TNO dat net eten van vitamines èri minera- lemen hét consumeren van grote hoe- veelheden koolhydraten vlak voor de aanvang van een duurtesport, zoals triathlon, geen effect heeft op de prestaties. Het is een soort bijgeloof, aldus het TNO-instituut voor Toxico logie en Voeding in Zeist, toentertijd. Met deze voeding wordt hooguit het zelfde effect bereikt als met het niet- kriebelende shirtje voor de mara thonloper en het nieuwe stuurlint voor de wielrenner: goed voor de mo raal maar lichamelijk geen aantoon bare invloed, concludeerde TNO. ZIERIKZEE - De rijwieltoerclub Schouwen-Duiveland houdt zondag een fietstocht over Flakkee. De club- rit heeft een lengte van tachtig kilo meter. Er wordt zondagochtend om 9.00 uur gestart vanaf tennispark 't Lapje in Burgh-Haamstede. Vanaf maandag op sportpark Bannink ZIERIKZEE - Voor het vijfde toernooi wijkenkorfbal van de Zierik zeese korfbalclub AU Ready, dat maandag om 19.00 uur begint op sport park Bannink, hebben zich achttien ploegen aangemeld. Vergeleken met vorig jaar betekent deze belangstelling een teruggang met zeven teams. De terugval is waarschijnlijk mede te wijten aan een diploma uitreiking op Rijksscholenge meenschap Professor Zeeman en een afscheidsavond op de Theo Thijssenschool. Niettemin beant woordt het deelnemersveld gezien de samenstelling daarvan geheel aan de gezelligheidsopzet van het wijkenkorfbal'. behalve een groot aantal verschillende sportvereni gingen uit Zierikzee en omgeving doen er ook een paar buurtvereni gingen en fantasieteams mee. De ploegen die de strijd met elkaar gaan aanbinden zijn Delta Sport, VAW, Waterpoort I en II, Fliere fluiters, Deurzakkers, Verliezers, Moggen, W Zierikzee en Win naars uit Zierikzee, Benekluvers I en II uit Brouwershaven, PJZ uit Ouwerkerk, de Goese zieken- huisploeg AGFA, De Blauw zwarten uit Nieuwcrkerk, ZSC uit Scharendijke, De Mol uit Drei- schor, en Noord wel le. Het programma,van het wijken- korfbaltoernooi, waarvan op vrij dag 24 juni de finalewedstrijden worden gespeeld, ziet er als volgt uit. Maandag 20 juni, poule-wed strijden van elk vijftien minuten vanaf 19.00 uur tot 22.05. Poule 1: Delta-Sport-VAW, Water poort I-Benekluvers I, PJZ-Delta Sport, VAW-Waterpoort, Beneklu vers I-PJZ, Delta Sport-Water- poort I, VAW-Benekluvers I, Wa terpoort I-PJZ, Delta Sport-Bene- kluvers I en VAW-PJZ. Gelijktijdig in poule 2: Bene kluvers II-Flierefluiters, Deurzak kers-Waterpoort II, AGFA-Bene- kluvers II, Flierefluiters-Deurzak- kers, Waterpoort II-AGFA, Bene kluvers II-Deurzakkers, Fliere fluiters-Waterpoort II, Deurzak- kers-AGFA, Waterpoort II-Bene- kluvers II en AGFA-Flierefluiters. Gelijktijdig in poule 3: VV Zie- rikzee-Blauw Zwarten, Blauw Zwarten-Verliezers, Moggen-VV Zierikzee, Verliezers-Moggen. Blauw Zwarten-Moggen en VV Zierikzee-Verliezers. Gelijktijdig in poule 4: ZSC-Dc Mol, De Mol-Winnaars, Noordwel- le-ZSC, Winnaars-ZSC, De Mol- Noordwelle en Winnaars-Noord- welle. Op vrijdag 24 juni komen de nummers een en twee van iedere poule vanaf 19.00 uur uit in twee winnaarspoules. De tien resteren de ploegen gaan naar twee verlie zerspoules. De finale begint om ongeveer 21.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 9