Willem III en Zierikzee ens en dier KI JMM TINSTALU 1 ES DEUf ïLGO B.V. 3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Durf-lijn voor betere maaltijden Vergadering commissie RO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 juni 1988 Nr. 24354 BEEK - De Vereniging „Geen uit breiding vliegveld Beek" zal op nieuw een kort geding aanspannen tegen de staat met de eis dat de nacht vluchten onmiddellijk gestaakt wor den. Twee luchtvaartbedrijven, ge vestigd op vliegveld Beek, zullen op korte termijn gesommeerd worden de nachtvluchten te staken. Zo reageer de voorzitter W. Willems van de ver eniging op de uitspraak van de presi dent van de Amsterdamse rechtbank. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01113-1766 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42.25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60 Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. De Z ierikzeese Cobi van Dienst en haar kakatoe Ricar- do. Foto: Johan Junior ZIERIKZEE - Naast alle be kende en minder bekende 06- nummers is er weer een bijge komen. Deze keer niet ont staan uit winstbejag, maar met het streven de consument van dienst te zijn. Het idee van de 'Groenteman, wat eten we vandaag'lijn komt van de Stichting Propaganda Groen ten en Fruit. Nog dagelijks ziet de huis vrouw (m/v) zich voor de keus gesteld wat te eten. Ondanks het enorme aanbod dat de doorsnee groentewinkel of af deling te bieden heeft, blijft dit een weerkerend dilemma. In sommige gezinnen is dit op gelost door vaste winter- en zo- merprogramma's te ontwikke len. Nu geeft het wel vastig heid als het woensdag is en je weet dat er dan dus bijvoor beeld spruitjes gegeten wor den, maar het is niet wat de voedingsautoriteiten verstaan onder: Eet meer plantaardig, minder vet en vooral geva rieerd. Consumenten, die verant woord en gevarieerd willen eten zonder direct dagelijks kookboeken en dergelijke te raadplegen bellen met de zoge naamde Durf-lijn (06-8212383). De durflijn kost 40 cent per mi nuut. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEB ÏURS - TEL. 01110-16255 (V en slot) BÜRGH-HAAMSTEDE - De toe passing van een artikel 19 procedure ten behoeve van de aanleg van een antennemast voor Schouwenduin. Dat is een van de agendapunten die aan de orde komt bij de openbare vergadering van de adviescommissie Ruimtelijke Ordening van de ge meente Westerschouwen. De vergadering wordt gehouden op dinsdag 21 juni in het gemeentehuis van Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. Op de agenda verder het ontwerpstreekplanZeeland. Het gaat om de reactie van de gemeente op dit ontwerpstreekplan. ZIERIKZEE - 1988 is het startjaar voor de officiële herdenking van Willem III en Mary Stuart. De overtocht van de prins naar Engeland, zijn kroning tot mo narch van Engeland en de ondertekening van de Bill of Rights zijn zaken die dit jaar centraal staan in Nederland en Engeland. In de Bill of Rights zijn de wortels te vinden van de parlementaire democratie van Engeland. Willem III kwam ver volgens met de Toleration Act waarin verdraagzaamheid, ook ten aanzien van zijn vijanden, het hoofdpunt is. Beide documenten hebben veel weerklank gevon den, onder andere in de Grondwet en de Onafhankelijkheidsverklaring van de Verenigde Staten. keurig handelen. Mogge trad ei genmachtig op, had een thesau rier laten vrvangen, een pensio naris (mr. Nicolaas Cau) laten ont slaan en een ander doen aanwij zen. De stadhouder vroeg per brief om binnen 14 dagen inlichtingen en om schorsing van een besluit tot aanstelling van nieuwe regen ten. In beleefde termen werd zijne hoogheid erop gewezen dat hij on bevoegd was zich in deze kwestie te mengen. P. D. de Vos maakt aan- nemelijk dat het de vertegenwoor diger van de Prins in Zeeland, de heer Van Odijck, is geweest, die de gemoederen tot bedaren wist te brengen. Hoffer en Cau reden naar de Prins, die in paleis Soest- dijk verbleef, waarna de verzoe ning in Den Haag ten huize van de heer Van Odijck werd bezegeld. Hoffer en Cau waren beiden hoofd van de twee partijen binnen het stadsbestuur. Het overlijden van Willem III Ds. Hulscher dichtte ook. Achter zijn preek volgde een „Vredesticht". Daarin kwamen de verdiensten van de koning-stadhouder aan de orde. De groote Batavier, de Vrijvorst van Oranje De Rijksverlosser van 't gekneveld Groot-Britanje Waakt trouiv voor Kerk en Staat, en ziet voorzigtig uit Naar Bondgenootschap, die met hem d'erfvyand stuit. Dog welk een rouwbazijn, de wereld door geblazen Komt van de Teemsstroom, Maas en Rijn en Scheld verbazen De Loir alleen tot vreugd, wat droevig lijkgerugt Ik schrik 'er van, vervuld het land, de zee en lugt! D'Hoofdschutsheer van den Staat ten rijkstroon opgeklommen Die 't aardrijk door, bij elk zijn eertrompet deê brommen Wiens Kroonzorg onvermoeid, wiens dapper Heldenwerk Altijd ten opbouw diende, of berging van Gods Kerk, Britanjes flonkerligt, Europes grootste wonder Gaat voor den bondgenoot te ras, te droevig onder: 's Rijks Gideon, 's Lands schild, een toevlugt in de nood Word ons te vroeg ontrukt door d'onverzoenbre dood. Na het overlijden van Willem III trokken de Zierikzeese stadbestuur- ders alle bevoegdheden weer naar zich toe. Het tweede stadhouderloze tijdperk was begonnen. h. UIL Het wapen van koning-stadhouder Willem III (Rijksmuseum Paleis 't Loo). Ook in een andere kwestie werd de Prins als arbiter erbij gehaald. In 1691 rezen ernstige meningsver schillen tussen zes leden van de Staten van Zeeland en de stad Goes over een subsisdie voor het Waterschap Schouwen. Meer dan enig ander Zeeuws waterschap stond Schouwen voor grote uitga ven en de overgrote meerderheid erkende dat een subsidie uit de ge westelijke kas op zijn plaats was. Goes bleef zich echter halsstarrig verzetten. Prins Willem III (Stadhuis, Kampen). Het ligt in de bedoeling dat op 18 juli in Torbay - de plaats waar Willem III in 1688 landde - een gro- i te vloot arriveert. Vele jachten gaan onder escorte van de Konink- i lijke Marine de overtocht herha- i len die Willem III in 1688 maakte i vanuit Hellevoetsluis. Twee dagen I later komen beide huizen van het Britse parlement bijeen. De voor zitters van het Hoger- en Lager huis spreken op die dag koningin 1 Elizabeth toe. In april 1989 hoopt een parle- mentaire commissie uit de Tweede en Eerste Kamer aandacht te be- i steden aan de Bill of Rights. Ook t in de Verenigde Staten wordt een l studiebijeenkomst georganiseerd. 1 Thl van andere activiteiten lich- ten de schijnwerper op de histori- i sche relaties. Speciale postzegels i en een zilveren munt van vijftig i gulden worden uitgegeven. De ze- gels werden op 14 juni in Helle- voetsluis gepresenteerd. Een i hoogtepunt wordt de overzicht tentoonstelling Glorieuze Revolu tie, de Wereld van Willem Mary 1650-1702 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Deze expositie loopt I over de periode 8 juni tot begin i september en geeft een overzicht i van de gebeurtenissen in de twee- de helft van de 17de eeuw. De le- f vensloop van het koninklijk paar I fungeert als rode draad. In de vorige afleveringen heb- 1 ben we de historische relaties tus- 1 sen de koning-stadhouder en Zie- 1 rikzee aangestipt: Het stadsbestuur streefde naar een goede verhouding met Willem III. Vooral op het gebied van de sa menstelling van de stedelijke ma gistraat had de 'stadhouder veel invloed. De relaties van de stad houder met Engeland vonden hun belangrijkste reden in het huwe lijk van Willem met Mary Stuart. Het huwelijk werd op 14 novem ber 1677 gesloten. Na de komst van het bruidspaar in Holland zond het stadsbestuur mr. Antho ny Hoffer naar Den Haag om hen namens de stad Zierikzee te felici teren. Hoffer was in dit jaar bur gemeester. Hij liet zich vergezel len van de pensionaris van de stad, mr. Nicolaas Cau. De vroege re gemeente-archivaris van Zie rikzee, P. D. de Vos, merkt in zijn niet genoeg te prijzen studie over de vroedschap van Zierikzee mr. Cau aan als een man van veel in vloed. Omdat Willem III als stadhou der de raden en schepenen van Zierikzee benoemde zagen velen hem als een soort monarch tot wie men zich kon wenden indien er problemen waren. Zo'n kwestie deed zich in 1684 voor. De gemeen te-burgemeester Cornelis Ros kam wendde zich met 12 schepe nen en raden tot de stadhouder met klachten. De hecr-burgc- mecster mr. Hubcrtus Mogge zou met 17 schepenen en raden wille- De koning-stadhouder sprak zich positief uit ten aanzien van een subsidie voor het Waterschap Schouwen groot 10.000 gulden. Zijne Majesteit gaf echter niet aan hoe die gelden uitgekeerd moes ten worden. Het stadsbestuur be sloot dit zelf te regelen. Per gemet land moest twee gulden afgedra gen worden aan het gewest. De stad besloot hiervan twee schel lingen in te houden. Men had het ook kunnen doen door middel van het geschot, de waterschapsbe lasting. Doch het merendeel had zijn aanslag al voldaan. Het overlijden van Willem III Hoewel de koning-stadhouder begin 1702 ziekelijk was kwam zijn overlijden toch onverwacht. Op 20 februari reed hij op zijn lie velingspaard Sorrel in het park van Hamptoncourt. Bij het aanne men van een galop, stapte het paard in een molshoop. Willem viel zijdelings uit het zadel en klaagde over pijn in de schouder. Het sleutelbeen bleek gebroken te zijn. Hoewel de breuk heelde ging Willem's gezondheidstoestand snel achteruit. Op 19 maart 1702 overleed de Oranjevorst. Aan zijn linkerarm boven de elleboog, was een zwart lint geknoopt, waaraan een ring met haar van zijn geliefde Mary, die acht jaór tevoren was overleden. In 1713 hield één van de Zierik zeese predikanten een gelegen- heidspreek naar aanleiding van de vrede van Utrecht. Deze predi kant was ds. Henricus Hulscher (1676-1738). In zijn preek ging de dominee ver terug in de tijd en be lichtte hij de rol van de overleden koning-stadhouder. Ook stond hij stil bij de gevaarvolle overtocht van Willem III naar Engeland in 1688. De predikant, toen nog maar elf jaar oud, kon zich de spanning nog goed herinneren. We laten hem aan het woord: In welk een bekommering waren wij, toen wij onze gezegende stadhouder Wil lem de Derde, bereid om tot af wending van het onheil in de over zeese tocht goed en bloed, en al wat hem lief was, kloekmoedig te wagen, met vloten en vrienden, met de bloem van 's lands oor logsmacht, met Godsdienst en vrijheid op de wateren van de Noordzee zagen dobberen? Hoe kromp ons hart op onze bedste den? Hoe bang was al het land te moede toen men de dierbare scheepsmacht van zo'n felle storm belopen, met ons gehele welvaren aan een zijde draad zag en de vloot eerst door storm- verstrooit, in de havens terug werd gedreven, daar ondertussen de vijandige koning zijn tijd in Duitsland verslijt, die regelrecht herwaards aangeko men, het ganse werk licht gestuit had. Doch hij sprak misschien met de ongelovige hoofdman in zijn hart: zo de Heere vensteren in de Hemel maakte, zoude die zake kunnen geschieden (2 Kon. 7 2). Maar hoe heeft God Nederlands Jeruzalem gered, wanneer hij na weinig dagen de wind deed keren, onze Oranjeheid met een ge wenste Oostenwind en voorwind naar de westkust van Engeland, beter dan de reis bij ons was be- In 1988 is het 300 jaar geleden dat de Glorious Revolution ofwel de Roemrijke Omwenteling zich voltrok. Stadhouder Prins Wil lem III verdreef in dat jaar zijn schoonvader Jacobus II van de Engelse troon. Een jaar later werd Willem III samen met zijn vrouw Mary gekroond tot koning en koningin van Engeland, Schot land en Ierland. Deze feiten zijn aanleiding voor tal van mani- 'festaties en evenementen. In een artikelenreeks wordt na der ingegaan op de historische re laties tussen koning-stadhouder Willem III en Zierikzee. grepen, als met Zijn adem en goe de hand ten rijksverlosser stuur de en die grote Vorst, de eretitel van beschermer des geloofs véél beter hierdoor verdiende, dan ie mand zijner voorzaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3