Vraag naar gezinsverzorging overtreft de mogelijkheden Van der Mark, auteur van ruim zestig vogelboeken c Stichting Ouwerkerk komt zelf met plan verbouwing Dorpshuis rc? DE ZIERIKZEESCHE COURANT ffir Diefstal uit loods Sleutels in het zand AUTOVERHUUR AUTO LOUIS GOEDBLOED ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 17 JUNI 1988 144ste jaargang Nr. 24354 Massaal Mens en Dier Vakantietijd Uitbreiding Massale belangstelling voor de afsluiting van In de serie Mens en Dier poseerden Cobi van Nog eventjes en dan breekt de vakantietijd Delta Sport heeft een plan opgesteld voor het Dienst en haar kakatoe Ricardo. (Pag. 3) weer aan. Schouwen-Duiveland aan de voor- uitbreiden van de competitie. (Pag. 9). avond van de grote vakantiedrukte. (Pag. 4). de Zierikzeese avondvierdaagse. (Pag. 2). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Slechts de grote schrijvers duren eenvoudig te schrij ven. Etienne Rey Commissieleden bedenkelijk over de kosten van naar schatting 800.000 gulden NIEUWERKERK - „Ons grootste bezwaar tegen het herbouwingsplan zoals dat door u wordt gepresenteerd is dat er niets wordt gedaan aan het achterste gedeelte van het Dorpshuis. Dat staat op een slechte fundering zodat het verzakt. Daardoor zitten we nu al regelmatig met lekkages". Namens de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk pre senteerde waarnemend voorzitter W. H. Kuiper een alternatief plan voor de verbou wing van het Dorpshuis te Ouwerkerk. Hij deed dat tijdens de openbare vergadering van de Duivelandse commissie financiën en onderwijs in het gemeentehuis te Nieu wer kerk. Bij de vergadering werd een plan gepresenteerd voor de verbouwing van het Dorpshuis aan de Ring te Ouwerkerk. De gemeente wil daarbij de zaal verlengen met de ruimte van de huidige toiletgroep, keuken en gang. Het huisje rechts naast het Dorpshuis zou bij de verbouwing in het Dorpshuis worden opgenomen. In deze nieuwe ruimte plus de vroegere hal ziflfc volgens het gemeenteplan een ruii*e garderobe, een toiletgroep, keuken en magazijn gepland. Mankementen Hoewel de Ou werkerkers (die met bijna twintig man sterk de publieke tribune bevolkten) zich verheugd toonden met de plannen van het ge meentebestuur om het Dorpshuis in hun kern te verbouwen, bleken ze zelf heel andere ideeën te hebben over de wijze waarop dat zou moeten gebeu ren. „Wij vinden het jammer dat in uw plan niets wordt gedaan aan de achterzijde van de zaal. Het toneel blijft even smal, klein en laag als het nu is. En als de verzakking niet wordt aangepakt komen er steeds meer mankementen", aldus Kuiper. Hij was ook niet onverdeeld gelukkig met de rest van de plannen. „Met het langer maken van de zaal worden wel meer plaatsen gecreëerd, maar de ruimte lijkt daardoor nog smaller dan nu. En achterin is hetgeen op het podium wordt gepresenteerd moei lijk te zien en te verstaan", aldus de waarnemend voorzitter van de Stich ting Ontwikkeling Ouwerkerk. Hij wees er tenslotte op dat de stichting van mening is dat de kleed- en was ruimte beneden onder het toneel vol strekt onvoldoende is. Kuiper uitte niet alleen kritiek maar kwam ook met een alternatief plan. Daarbij zou niet alleen het huisje aan de linkerzijde van het Dorpshuis bij de verbouwing moeten worden betrokken, maar ook de ruimte daarachter. Door de buiten muren van het Dorpshuis op deze wijze uit te breiden zou men één gro te en vooral bredere ruimte krijgen waarin een ruimer toneel en een bre dere, kortere zaal zou kunnen wor den gemaakt. In het plan ook een grotere keuken, toiletgroep en een vergaderruimte die ook als rouwka mer zou kunnen worden gebruikt. „Wij willen geen luxe, overdadig groot dorpshuis, maar wel een goed, functioneel gebouw waar we de men sen goed en netjes kunnen ontvan gen. Het wordt tenslotte veel ge bruikt", aldus Kuiper. Zijn plan oogstte bewondering bij de commis sieleden maar ook bedenkingen. „Het plan van de gemeente ziet er wel verschrikkelijk hoekerig uit. Het al ternatieve plan is veel royaler en mooier. Maar wat zal het gaan kos ten? Dat wil ik eerst wel eens weten voor we erover gaan discussiëren", al dus L. Meerman (SGP/RPF). Draagvlak In verschillende bewoordingen ga ven ook de drie andere commissiele den uiting aan eenzelfde mening. „We moeten rekening houden met het draagvlak van de kleine kernen. Maar dat neemt niet weg dat we de verbouwing zo goed mogelijk moeten aanpakken binnen de financiële mo gelijkheden", aldus commissievoor zitter A. Bergshoeff. Hij vertelde dat realiseren van de verbouwing zoals de stichting dat wil naar schatting 800.000 gulden zou kosten. De helft meer dan het verbouwingsplan van de gemeente waar een prijskaartje van 400.000 gulden aanhangt. Na enig heen en weer gepraat be sloot de commissie dat het alterna tieve plan van de Stichting Ouwer kerk eerst nog eens goed moet worden doorgepraat, bekeken en vooral doorgerekend. Het is moge lijk dat de gemeente in de tijd dat dit gebeurt alvast een verbouwingsplan indient bij het provinciaal bestuur om geen subsidie mis te lopen. AMSTERDAM - De Landelijke Stu denten Vakbond (LSVB) heeft de Am sterdamse politie verweten onnodig hard te hebben opgetreden tegen stu denten die na terugkeer uit Den Haag een kantoor van de spoorwegpolitie op het Amsterdamse centraal station wilden bezetten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Uit jaarverslag van Federatie Maatschappelijke Dienstverlening ZIERIKZEE- Het afgelopen jaar is voor de Federatie van Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland in Zierikzee niet een van de gemakkelijkste geweest. Het rondkomen met de beschikbare financiële middelen en het feit dat in een aantal gevallen minder uren hulp kon worden verleend dan gewenst zou zijn hebben, zo blijkt uit het onlangs gepubliceerde jaarverslag van deze in stelling voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging een zware wissel op deze instelling getrokken. Uit dit jaaroverzicht blijkt dat met name op het gebied van de gezinsver zorging de hulpverlening onder druk kwam te staan. Ondanks het feit dat alle beschikbare mogelijkheden wer den aangewend deed zich desondanks het verschijnsel voor dat minder uren hulp kon worden geboden dan eigen lijk nodig was. De. gemiddelde hulp- duur aan bejaarden, langdurig zie ken en andere cliënten werd conform de ontwikkelingen van de afgelopen vijf jaar verder teruggebracht. Een verdere vermindering van de gemid delde hulpduur is volgens de Federa tie geen haalbare kaart. Door de duur van de hulpverlening terug te bren gen werd voorkomen dat in '87 een lange wachtlijst ontstond. Ouderen Het aantal aanvragen voor hulp stabiliseerde zich nagenoeg op het ni veau van 1986. Wel werden in het af gelopen jaar bijna tienduizend uren in de traditionele hulpverlening min der gegeven dan in het jaar daarvoor. Ook bij de Alpha-hulp werd het aan tal uren met 6000 verlaagd. Dat toch een zelfde aantal cliënten kon worden geholpen is toe te schrijven aan het terugbrengen van het aantal uren hulp per cliënt. Een blik op het cliëntenbestand leert dat ouderen in toenemende ma te een beroep doen op de hulpverle ning van de Federatie. In '87 was 827o van de cliënten ouder dan 65 jaar, ter PÊ 61LT wijl 67% van het aantal hulpuren ten goede komt aan deze ouderen. Het aantal nieuwe aanvragen daalde in '87 met tien. Een aantal aanvragen kon niet in behandeling worden geno men. In twaalf gevallen bleek dit te wijten te zijn aan de hoge kosten waardoor de cliënten de hulp uitein delijk niet konden aanvaarden. Nieuwe taak Het Algemeen Maatschappelijk Werk van de Federatie kreeg er het afgelopen jaar een nieuwe taak bij: de coördinatie van de opvang en bege leiding van asielzoekers, die zich in de regio vestigden. Deze tot nu toe voor de Federatie onbekende taak vergt een specifieke werkwijze. Niet alleen behoort het tot de taak van de maatschappelijke dienstverle ning om deze asielzoekers te helpen bij het verwerken van traumatische en vaak ook pijnlijke belevenissen (gevangenschap, martelingen), maar ook bij het verzamelen van die docu menten die voor de asielzoekers noodzakelijk zijn om de legitimiteit van de asielaavraag aan te tonen moet de Federatie bijspringen. Daar naast berust op deze instelling ook de taak om de vrijwilligers in de ver schillende gemeenten, die zich bezig houden met de directe opvang van de asielzoekers waar nodig bij te staan. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Wolkenvelden In het weerbeeld komt nauwelijks verandering. Wolkenvelden en moge lijk een enkele opklaring. Matige noordelijke wind in de loop van de dag toenemend tot vrij krachtig. Mi nimumtemperatuur komende nacht 12 graden. Temperatuur kustwater: 15 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 21 juni: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noord 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 4 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 4 HET WEEKOVERZICHT DE BILT - In de heersende weerssi- tuatie verandert nog maar weinig. Een uitloper van het Azorenhoge- drukgebied, boven de Noordzee, houdt in onze omgeving een noorde lijke stroming in stand. In deze stro ming passeert morgenochtend een zwak front, neerslag wordt niet ver wacht. In de loop van de dag zullen vooral landinwaarts opklaringen ontstaan. Vooral op de Waddeneilan den kan de bewolking echter hard nekkig zijn. De minimumtempera tuur vannacht wordt ongeveer 11 graden, terwijl de middagtempera- tuur morgen varieert van 16 graden aan zee tot 20 graden in het binnen land. De wind is matig en waait uit noord tot noordoost. DREISCHOR - Tussen woensdag avond en donderdagmiddag werd aan de Nieuweweg te Dreischor een loods opengebroken. Er werd voor enkele duizenden gulden aan goede ren gestolen. Het betrof de loods van F. K. uit Dreischor. De deur werd met een breekijzer of een schroevedraaier opengebroken. De dieven namen voor een waarde van ongeveer 3500 gulden aan gereedschap mee, geluidsappara tuur en een takel met een hefvermo gen van een ton. Behalve F. K. is ook zijn zoon R. K. benadeeld door de in braak. RENESSE - Donderdagavond moest de politie in actie komen om met een terreinvoertüig de auto van een vakantieganger van het strand te slepen. De aanleiding van dat alles was een zoekgeraakte sleutel. De onfortuinlijke toerist had tij dens een avondwandeling langs het strand ter hoogte van de Hoogen- boomlaan zijn sleutels verloren. Toen het zoeken hiernaar door de invallen de duisternis onmogelijk werd be sloot hij met zijn auto het strand op te rijden om in het licht van de kop lampen verder te zoeken. Ook hierin was hij niet fortuinlijk want het voer tuig liep vast in het losse zand. Met een terreinvoertuig van de politie werd de auto weer op de harde grond getrokken. Advertentie personenwagens bestelwagens personenbusjes Infolijn 01110-14951 Schrijven vind ik prachtig, maar zachtjesaan ben ik op" ZIERIKZEE - Een serie vogeleieren en een paar houten vogels op de vensterbank laten er geen twijfel over be staan. In de woning op nummer 14 van de Roggenplaat huist een groot vogelliefhebber: R. R. R van der Mark, vermaard siervogelexpert en auteur van ruim zestig boe ken over kippen, eenden, fazanten, papegaaien en tal van andere gevederde exemplaren. De inrichting van de huiskamer vroegere siervogelkweker alom be- verraadt dat hier een man huist, die kendheid. Tbt die tijd was immers zijn dagen doorbrengt met het bestu deren van allerlei studieboeken en het schrijven van vogelboeken. De boekenkast met hoofdzakelijk vakli teratuur en een vol bureau voor het raam geven de huiskamer de aanblik van een studeerkamer. Een ouder wets ogende maar van alle electroni- sche snufjes voorziene Succes-M broedmachine in de hoek van de ka mer wijst op een andere activiteit van deze 68-jarige vogelexpert: de verkoop van broedmachines. Siervogels Vogels...Van der Mark, die in 1919 in Amersfoort werd geboren was er als achtjarig knaapje al helemaal vol van. „Op achtjarige leeftijd hield ik mij al bezig met het fokken van sier- duiven" aldus de vogeldeskundige die als kleine jongen reeds een vaste bezoeker van duivententoonstellin- gen was. Na zijn HBS-jaren wierp hij zich dan ook helemaal op de gehei men van goed en verantwoord fok ken. Halverwege de jaren vijftig ver plaatste Van der Mark zijn activitei ten naar het westen van het land. In de waterrijke omgeving van Woerden begon hij een siervogelkwekerij. waar hij niet alleen ganzen en eenden maar ook zwarte zwanen en zwart- halszwanen fokte. Met het fokken van Tragopanen, een fazantensoort die in het Himalayagebied voorkomt en zwarthalszwanen verkreeg de nog niemand erir) geslaagd om deze beesten te fokken. Schrijverij Door veel lezen maar meer nog door er dag in dag uit mee bezig te zijn kreeg Van der Mark steeds meer kennis over het reilen en zeilen van zijn gevederde vrienden. Die kennis verwerkte hij in de vele artikelen die van hem in tijdschriften als Avicultu- ra werden gepubliceerd. Nadat Van der Mark zijn schrijverspen eerst aan deze artikelen had geslepen waagde hij zich in '57 aan het schrijven van een boek dat de titel Sierduiven als liefhebberij meekreeg. Die boeken- schrijverij beviel Van der Mark blijk baar zo goed dat er nog zo'n zestig exemplaren van zijn hand zouden vol gen. Uitgever Het probleem om een uitgever te vinden die bereid is het risico te ne men om een eerste werk van een nog onbekend auteur uit te geven is voor Van der Mark onbekend. „Ik heb nooit iets geschreven voordat ik er ze ker van was dat het ook uitgegeven zou worden. Want er mee leuren, daar heb ik geen trek in" Met zijn manus cripten van de ene naar de andere uit gever zwerven is de vogelexpert dan ook altijd bespaard gebleven omdat hij zich dankzij zijn artikelen reeds Schrijver K. R. P. van der Mark: ..ik schrijf wanneer ik zin heb enige bekendheid op dit terrein had verworven. Sinds 1957 toen Van der Mark zijn debuut als schrijver van vogelboeken maakte hebben de uitgeverijen Thie- me, Hollandia en Zuid Boek produc ties in Almere heel wat copy van Van der Mark aangeleverd gekregen. Een paar ervan, zoals het boek over Jacht en siervogels en het werk over de Tra gopanen waarvan tevens een Engelse, Franse en Duitse is verschenen heb ben ook internationaal lof geoogst. Ofschoon Van der Mark zijn boek over Jacht- en siervogels als zijn meest geslaagde geesteskind be schouwt is het het boek over Kippen en krielen dat bij het brede publiek het beste is aangeslagen. Inmiddels zijn zo'n 25.000 exemplaren van dit samen met compagnon én vriend A. S. Heijboer geschreven werk over de toonbank gegaan. „Dat komt door de populaire schrijfstijl. Wil je een breed publiek bereiken dan moet je niet te diep graven, niet moeilijk gaan doen" aldus de auteur, van wie dit najaar twee uitgaven te verwach ten zijn, te weten een 125 bladzijden tellend boekwerk Fazanten in Kleur en een herdruk van zijn standaard werk over de papegaaien. Ofschoon Van der Mark het schrij ven van boeken als een prachtige be zigheid bestempelt geeft hij toe dat de schrijverspen een beetje aan het opdrogen is. „Kijk, ik raak op" zegt de vogelexpert, die met name in de vroege ochtenduren inspiratie heeft om achter zijn bureau te kruipen om zijn kennis over zijn gevederd volkje aan het papier toe te vertrouwen. Minder enthousiast is deze vogelken ner over de uitnodigingen voor het geven van lezingen, het bezoeken van tentoonstellingen en het signeren van boeken. Bezigheden die Van der Mark alleen als zijn aanwezigheid dringend gewenst is verricht. Steeds maar weer dezelfde vragen beant woorden is iets dat hem vermoeit zo laat Van der Mark doorschemeren. Wat deze Zierikzeese auteur echter des te liever doet is afreizen naar ver re oorden om er vogels te zien en om daar inspiratie op te doen voor een nieuw boek. India. Indonesië. Thai land Afrika en Amerika en Bonaire... Van der Mark is er geweest. Ook voor dit jaar heeft hij zijn reisdoel al weer bepaald. Als het maar even kan ver trekt deze Zierikzeese auteur dit jaar naar de Seychellen om zijn kennis over de gevederde bevolking van deze eilandengroep in de Indische Oceaan te vergroten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1