De Staatsloterij berichten ®1C©D Geslaagden RSG Zierikzee Nijpels wil aantal bestrijdings middelen verbieden Sanering Cruson-terrein Breskens Resultaten le serie proefont- gravingen Zeeuwsch- Vlaanderen Vaoderdag ZIER1KZEE - De 782e Staatsloterij, le trekking 15 juni 1988, in deze trekking ruim 448.000 prijzen samen bijna 9.000.000,-. 20 prijzen van f 25.000,- op 20 prijzen van f 5.000,- op 200 prijzen van f 1.000,- op 2.000 prijzen van 250,- op 2.000 prijzen van 100,- op 2.000 prijzen van 100,- op 20.000 prijzen van f 50,- op 20.000 prijzen van 50,- op 200.000 prijzen van 15,- op 200.000 prijzen van 10,- op lotnummers 003842 lotnummers 060927 e eindcijfers 5483 e eindcijfers 533 e eindcijfers 784 e eindcijfers 005 e eindcijfers 60 e eindcijfers 05 e eindcijfers 0 e eindcijfers 8 ZIERIKZEE - Aan de RSG Profes sor Zeeman te Zierikzee zijn weer heel wat leerlingen geslaagd voor het diploma. Onderstaande lijst geeft een totaaloverzicht. Geslaagden eindexamen MAVO 1988: Oosterland: Corine van den Akker, Janita Beye, Roberto van Veldhuizen. Nieuwerkerk: Jolanda van Alphen, William Dalebout, Paula Mol, Katin- ka Radewalt, Martijn Schimmer, John Stoutjesdijk, Erwin Theunisse. Zierikzee: Angela Bakker, Patricia Bakker, Mare Berrevoets, Jacco Blan- kert, Mirte Blom, Martin Dekker, Sonja Dekker, Mark van Doorn, San dra Evertse, Marianne Fiebrandt, Isabelle Hamel, Eva van der Have, Robbie Hillebrand, Frank Huisson, Nanda Kristalijn, Ilonka Kuipers, Denny van der Linde, Jeannette Mat- thijsse, Evan Neijenhuis, Cees Noord- hoek, Annelies Polderman, Pardiep Sadhoeram, Natascha v. d. Schelde, Barbara van de Schraaf, Marco Sprengelmeyer, Xander van der Steen, Theo Strikwerda, Patrick Tem pel, Mirjam v. Tiggelhoven, Sanja van Uden, Kim bij de Vaate, Marjo lein van der Velden, Jean-Pierre Ver- schure, Caroline Vis, Pascal van Vliet, Inge-Lisa de Vries, Michel van der Wal, Herman van Weverwijk. Dreischor: Remco Bakker, Coen van den Hoek, Lenneke van Schel ven, Jos Schoonhoven, Juul Schoon hoven, Flip Smorenburg. Burgh-Haamstede: Michiel Bijle- veld, Eric Braam, Andrea van den Broeke, Sandra Broekhuis, Alle Delfsma, Mare Knoop, Jeanette van de Putte, Tom van Rees, Dagmar van der Salm, Nancy Sprakel, Geert- Bram Steyn, Angelina Versteeg, Mar co van de Zande. Serooskerke: Marcia Dalebout. Renesse: Lianne den Boer, Annette Breukels, Michel Fennet, Maurice van Goudoever, Johnny Janse. Brouwershaven: Johnny Botbijl, Saskia Faas, Arno Geluk, Antoinette de Jonge, Mark Marchand. Ouwerkerk: Arjan Brouwer, John ny Hage, Leanne Hage, Regina Kos ter. Noordgouwe: Caren van der Pols. Scharendijke: Vicky Dijksman, Ilo- na Hanson, Annet de Jonge, Serge Verschuur. Kerkwerve: Patrick Hartman, Ar jan Dominicus, Merel Koevoets, An- kie van de Panne. Bruinisse: Erwin van Gilst, Anne lies la Grand, Carina de Hertogh, Mi chel Meerman, Marjolein Padmos, Dirk-Michiel Roest, Willeke van der Spek, Giso Verschoor. Zonnemaire: Annemarie 't Hart, Karin Slangen. Schuddebeurs: Hans Loos. Ellemeet: Arjan van de Stolpe. Geslaagden eindexamen HAVO 1988: Zierikzee: Frans van den Berge, Saskia Besling, Inge Bleijenberg, Lennert Bolijn, David Bouman, Irene Buijs, Anita Deurloo, Manon Dijk stra, Jesca Doeswijk, Helga Eradus, Karin Geleijnse, Miranda Groothed- de, Lisette Hanse, Danieke Hoexum, Wybren de Jong, Natascha Lupgens, Ronny Pantekoek, Theo van de Poel, ZIERIKZEE - Minister Nijpels (mi lieu) denkt binnen afzienbare ter mijn een aantal bestrijdingsmidde len te verbieden. De minister zei dit tijdens een mondeling overleg met de Tweede Kamer over bentazon in het drinkwater. Nijpels wees erop dat hij het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) op dracht heeft gegeven onderzoek te doen naar de schadelijkheid van zo'n 150 soorten bestrijdingsmiddelen. In Nederland worden ongeveer 300 soorten gebruikt. ,,Het zit erin dat een aantal midde len zal sneuvelen", aldus Nijpels. Vol gens de minister zijn vooral de oude re bestrijdingsmiddelen belastend voor het milieu. „Sinds 1975 wordt er een strenger beleid gevoerd bij het toelaten van bestrijdingsmiddelen. Veruit de meeste soorten die in Ne derland worden gebruikt dateren echter van voor 1975: zelfs een negen tig procent", aldus Nijpels. De minister somde de nadelen van de oude bestrijdingsmiddelen op: ze zijn moeilijk afbreekbaar, ze spoelen makkelijk af naar het grondwater, er is veel van nodig per hectare en de prijs is buitengewoon laag. Reden voor Nijpels om het RIVM extra geld voor onderzoek ter beschikking te stellen. Nijpels kondigde aan nog dit jaar een notitie aan de Kamer te zullen uitbrengen over bestrijdingsmidde len en grondwater. Hij herhaalde zijn principiële uitgangspunt dat bestrij dingsmiddelen niet in het drinkwater horen voor te komen. „Een ambitieu ze doelstelling, waarvoor nog jaren Anita Quist, Serga van Roon, Mariël- le Roozemond, Gert-Jan de Ruiter, Ilona Schoonaard, Marco Schot, Syl van de Spirt, Michel Tanis, Roger van der Veken, Marco Vermeirssen, Ste ven Vis, Tilly de Vrieze, Carola van Wagtendonk, Hans Wansink, René Wansink, Michel Winkels, Alexander van der Woel, Helen Zwart. Renesse: Monique Berrevoets, Len ny Blom, Emmy Hop, Inge Schaleven, Astrid Verspeek, Yvonne Vlam. Brouwershaven: Patrick Blom- mensteijn, Wilco van Dienst, Corine van den Hoek, Leontine. van der Ruyt, Mark van der Weele. Bruinisse: Cees Bolijn, Eyleen Feij- tel, Kees Hoogerwerf, Heino de Roo, Renate Viergever, Dimitri Vleugel. Scharendijke: Serge Brondgeest, Nadja de Ceuninck van Capelle, Ca roline Mathijssen, Annet Smits. 0 Noordgouwe: Edwin Ganzeman. Oosterland: Miriam Geels, Charlot te van Marion, Ferdinand Verhoeff. Burg-Haamstede: Martin Heutink, Angelique van Noort, Walle Romijn, Dean de Winter. Kerkwerve: Annette van der Have, Johnny Luchies, Heieen Moelker, Kees van de Velde, Elmar Verhage. Nieuwerkerk: Jasper van de Hoef, Dolly Koolmees, Annet Lievense, Ni cole Snoei, Bianca Talen. Dreischor: Jaap Kappers, Bert Sandberg, Paul Sandberg, Jolanda Steenland, Monique van der Werve. Ouwerkerk: Erwin van Loo. Oude Tbnge: Mark Oele. Serooskerke: Karin van Splunter. Ellemeet: Vanessa Visser. Zonnemaire: Corine de Vlieger. Noordwelle: Sita van Weele. Geslaagden eindexamen Atheneum 1988 Renesse: Collin Anders, Margreet Moelker, Sacha van der Roest, Jack Suurland, Jean Pierre Viergever. Brouwershaven: Bas Beek, Maris- ka van Donge, Robert Douwes, Remi Lievense. Zierikzee: Martijn Beekman, Robert-Jan van Dijke, Edwin Eg- gink, Ewout Fehres, Mascha Geleyn- se, George de Graag, Tom Hanse, Pe ter Heijnen, Martin van deri Houten, Frans-Klaas de Jong, Else Kool, An gelique van der Kroon, Mark Lange- rak, John Leij dekker, Ricardo van der Linden, Mary Matthijsse, Cyn thia Plette, Anke Roks, Nini Schot, Rico Sies, Martine Vis. Oosterland: Mireille van Veldhui zen. Burgh-Haamstede: Jeanine Bijle- veld, Levien de Braai, Marcus Breek- weg, Jan-Willem Koole, Michael Kraal, Coen Rensma, Marjon Rey- don, Karen Steenstra, Jolanda Wan del. Zonnemaire: Cheryl Gerretsen. Nieuwerkerk: Karin Haak, Erik de Reus. Kerkwerve: Wibo van Hekken, Mir jam Quartel, Paul van Vugt. Scharendijke: Jeroen Immerzeel. Serooskerke: Carine Jaensch, Emi- le Jaensch. Dreischor: Hermien de Jong, John ny Kommer, Peter van langeraad, Hans Minnaar. Schuddebeurs: Marcel Mol. Ellemeet: Willeke van Oeveren., Scha Touw. Bruinisse: Anneke Okkerse, Jos van der Velde. Eikerzee: Tam Soeters. Vlissingen: Ploeke Boon. Noordwelle: Rosalie Boulonois. maatregelen noodzakelijk zullen zijn", aldus Nijpels. Hij kwam met deze stellingname in botsing met de woordvoerder van de VVD-fractie, Braams, die juist pleitte voor een „kwantitatieve in plaats van een kwalitatieve" benadering van het probleem. De aanvaring tussen de twee libera len werd nog heftiger toen Nijpels de regeringspartijen waarschuwde zijn voorstel om het tuinbouwgif methyl bromide te verbieden niet te torpede ren. Nijpels verwees naar uitspraken die de landbouwspecialisten Van CDA en WD zouden hebben gedaan tijdens een werkbezoek aan het West- land. Braams hoofdschuddend; „Wat een onzinnige discussie. De minister heeft toch zelf tal van nieuwe feiten over methylbromide aan de Kamer gemeld". Nijpels: „Geen feiten die aanleiding hebben gegeven ons standpunt te herzien". ARNHEM - Luchtverontreiniging en zuren regen zijn er de oorzaak van dat grote delen van de Veluwe op nieuw te maken hebben met een rup- senplaag. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land heeft miljoenen rupsen aange troffen in het Delerwoud en in delen van het Nationaal park Veluwezoom. Dat heeft Natuurmonumenten be kend gemaakt. AMSTERDAM - De PTT moet het bedri j fsleven telecommunicatie-ser- vice bieden tegen kostprijs. „De prijs van telecommunicatie wordt interna tionaal steeds meer in de richting van de kostprijs gedreven en wij moeten onszelf niet uit de markt prijzen". Dat betoogde R. van Ommeren, lid van de raad van bestuur van de Amro bank tijdens een symposium over de wet op de telecommunicatie in de Amsterdamse RAI. BRUSSEL - De EG-commissie in Brussel wil dat de Europese vracht wagenchauffeurs die in de regel ge vaarlijke goederen vervoeren een be tere opleiding krijgen. In geval van ongelukken met hun voertuigen moe ten ze terzake kundig kunnen optre den om erger te voorkomen. BRESKENS - Nog dit jaar willen gedeputeerde staten van Zeeland een begin maken met de sanering van het Cruson-terrein te Breskens. Het bo demsaneringsbudget 1988 biedt hier voor de ruimte. Een saneringsplan is inmiddels voorhanden. Bij de sanering zal de bovengrond op het Cruson-terrein tot een halve meter beneden maaiveld worden ont graven, op enkele plaatsen waar dat nodig is nog dieper. Op die plaatsen zal ook een drainagesysteem worden aangelegd om het grondwater in de kleilaag te saneren. Verder zal op één plaats het vervuilde grondwater wor den opgepompt: op deze plaats is het grondwater is het zandpakket sterk vervuild. Naar schatting zal ongeveer 1600 m3 met één of meer metalen en olie vervuilde grond moeten worden ontgraven. Onder het gehele terrein is verder het ondiepe grondwater ma tig tot sterk verontreinigd, vooral met aromaten. ZAAMSLAG - In de kleine Huis- senspolder bij Zaamslag moet zon der meer een sanering plaatsvinden. Dit hebben gedeputeerde staten van Zeeland besloten op basis van de re sultaten van de proefontgraving die daar eind vorig jaar heeft plaatsge vonden. Op dit moment wordt ter plaatse een zg. oriënterend onder zoek uitgevoerd. Het is echter zo dui delijk dat er iets moet gebeuren dat gs zonder de resultaten van dit on derzoek af te wachten al tot actie hebben besloten. Hoe de sanering moet worden uitgevoerd, zal door een zg. saneringsonderzoek moeten worden bepaald. Op grond van de proefontgraving en verder verkregen informatie mag er volgens gs van worden uitgegaan dat het in brief van een anonieme tip gever genoemde aantal vaten van 666 wel ongeveer klopt. Dat zou beteke nen dat er circa 140 ton met chemi sche stoffen verontreinigd afval is ge dumpt. Bij de proefontgraving zijn zes va- ten bovengehaald. Bij de analyse van de inhoud is gebleken dat er verschil lende chemische verbindingen in ho ge concentraties aanwezig zijn. Aan getroffen zijn aromaten, fenolen, gechloreerde aromatische verbindin gen, naftaleen, glycolen en olie. De meeste van deze stoffen zijn ook in het grondwater aangetroffen. Tbr plaatse van de stort is het ondiepe grondwater sterk vervuild. Gs hopen binnenkort een antwoord te kunnen geven op de vraag of gebruik van het terrein als bouwland geoorloofd is. Rond de stort valt de vervuiling van het grondwater (in vergelijking met de saneringswaarde) wel mee. Maar gs merken hierbij op dat de grondwa termonsters op relatief geringe diep te zijn genomen. Voorzover bekend zijn de vaten op grote diepte gestort. En ook over de grondwaterstroming is nog niets bekend. Duidelijkheid Op twee andere plaatsen waar vo rig jaar proefontgravingen zijn ver richt, laten gs oriënterende onderzoe ken uitvoeren. Het gaat om terreinen aan de Lovenweg (het eiland) en de Lovenpolderstraat bij het gehucht Boerengat ten noorden van Hoek. Met dit onderzoek willen gs meer duidelijkheid krijgen over de ter plaatse aanwezige vervuiling. Ook op een terrein aan de Lovenpolderseweg - dichtbij het terrein aan de Lovenpol derstraat - hebben gedeputeerde sta ten een oriënterend onderzoek ge pland. Hier heeft geen proefontgra ving plaatsgevonden. Wel was er al een globaal bodemonderzoek ge pland in het kader van het project 'bijzonder inventariserend onderzoek nabij voormalige stortplaatsen'. Het erf van Dieleman (ook in de omgeving van Boerengat) hoeft vol gens gs niet meer als verdacht te wor den aangemerkt. Bij de proefontgra ving is wel gebleken dat hier afvalstoffen zijn gestort maar deze verontreinigen de grond en het grondwater niet. Op korte termijn zijn de resultaten van de tweede serie proefontgravin gen in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzo ne te verwachten. Dan zullen gs zich erover buigen wat op deze locaties moet worden gedaan. Nedlloyd Amersfoort, 15-6 van Singa pore naar Kaohsiung Alsyta Smits, 15-6 60 zo Majorca naar Rotterdam Snoekgracht pass, 15-6 Gibraltar naar Ténerife Black Sea, 16-6 te Flensburg verw. Nedlloyd Dejima, 14-6 95 ozo Kp. St. Vincent naar Le Havre Nedlloyd Delft pass., 14-6 Kp. St. Vin cent naar Suezkanaal Nedlloyd Neerlandia, 14-6 van Fe lixstowe, 15-6 Amsterdam verwacht Nedlloyd Rotterdam. 14-6 van Dur ban naar Eastlondon Visten, 16-6 te Montrose verw. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Zijpe (part-time): W. H ten Boom, kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heet aangenomen. Aangenomen door de Generale Sy node tot predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (predikant voor de inrichtingen van het ministerie van justitie): F Don te Gasselte (part time). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Loppersum i.c.m. Westeremden: drs. E. Venema, kandi daat te Kampen; te Broek op Lange- dijk: drs. P. L. Storm, kandidaat te Kampen. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Nijmegen (Herv.-Geref.) (part time): dr. L. Schellevis, emeritus pre dikant aldaar die deze benoeming heeft aangenomen; tot vicaris te Utrecht mevr. H. K. Groen, wonende te Groningen, die deze benoeming heeft aangenomen; tot pastoraal me dewerker te Amersfoort (samenwer- kingsverband van Remonstranten, Doopsgezinden en Vrijzinnig Her vormden) (part-time): mw. C. van Eg- mond, wonende aldaar, die deze be- noeming heeft aangenomen. Beroepen te Middelburg (buiten- gew. wijkgemeente Geref. Bond): C. Trouwborst te Vlaardingen; te Dor drecht: G. F. Smaling te Rijnsburg; te Schoonoord (part-time): mevr. drs. P. A. Bakker, kand. te Veendam; te Pei- ze (Herv.-Geref.): H. Pais, cursuslei der bij de Essenburgh; te Hierden, wonende te Hai'derwijk. Aangenomen naar Hillegersberg: G. A. Koelman te Oosterwolde-Foch- teloo; naar Nijehaske-Haskerdijken (part-time): C. Wessel, kand. te Gro ningen, die bedankte voor Holwier- de-Krewerd (part-time). Gereformeerde Kerken Beroepen te Schermerhorn (part time): mevr. drs. A. G. Oosterhof, kand. te Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bedum: J. van de Wete ring te Haulerwijk. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Bennekom: B. de Graaf te Zierikzee en H. E. Sterk te Ulrum in combinatie met Lutjegast. Aangenomen naar Papendrecht: H. van de Steege, kand. te Apeldoorn. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepbaarstelling: drs. R. B. Grool, Bovenloop 17, 1354 LA Alme- re-Haven, tel. 03240-17254; mevr. C. Verwaal-Hübner, Erasmusgracht 28 I, 1055 BJ Amsterdam, tel. 020-862098. Ds. G. Aalbersberg 75 jaar J I-.'; ZONNEMAIRE - Ds: G. Aalbers-. berg, Gereformeerd emeritus predi-' kant te Vlaardingen, die de kerk van Zonnemaire enige jaren diende, wordt maandag 27 juni a.s. 75 jaar. Gerardus Aalbersberg werd in 1913 te Rotterdam geboren. Hij bezocht de MULO aldaar en enige tijd de.kweek school. Vervolgens was hij werkzaam in een administratieve functie en als directeur van een Evangelisatiebu reau. In 1946 werd hij lerend ouder ling te Zonnemaire waar hij in 1948 op grond van art. 8 van de Kerkorde (het huidige artikel 6, singuliere ga ven) beroepbaar werd. Op 31 oktober 1948 werd ds. Aalbersberg predikant te Zonnemaire. In 1949 en 1950 was hij enige tijd Iegerpredikant te Indone sië en in 1952 werd hij predikant te Nieuwdorp. Van 1956 tot 1967 was hij evangelisatiepredikant te Vlaardin gen en vervolgens diende hij de ge meenten De Glind (1967) en Stadska naal (1971). Ds. Aalbersberg ging op 1 juli 1978 met emeritaat. Van zijn hand verschenen enige brochures zoals Tot onze troost en hij vervulde diverse functies. Zo .was hij o.a. lid van het deputaatschap voor de evangelisatie in België en mentor vanwege het de putaatschap Kerkbegeleiding. Zijpe beroept kandidaat W. H. ten Boom ZIJPE - De Hervormde Gemeente van Zijpe heeft een beroep uitge bracht op de heer W. H. ten Boom, kandidaat te Amsterdam die dit be roep heeft aangenomen. Het betreft een part-time functie. De heer Tén Boom was sinds vorig jaar december beroepbaar. Hij gaat in Zijpe de vaca ture vervulen die daar in 1986 ont stond toen ds. S. den Blaauwen met vervroegd emeritaat ging. Ds. J. C. Neeleman overleden ELKERZEE - In de ouderdom van 90 jaar is 14 juni j.l. overleden ds. J. C. Neeleman, Hervormd emeritus pre dikant te Son. Jannes Cornells Neele man werd 13 december 1897 te Rotter dam geboren. Hij bezocht het gymnasium te Doetinchem en stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Na enige tijd hulppredikant in Uithuizen te zijn geweest werd hij op 14 september 1924 te Eikerzee in het ambt bevestigd. Vervolgens stond hij te Krabbendijke (1927), Pernis (1929), Baambrugge (1946), Pijnacker (1949) en Zunderdorp (1956) waar hij 1 januari 1963 met emeritaat ging. Beursbericht Markt Goes dinsdag 14 juni 1988 Aardappelen Prijzen exclusief BTW: Bintje, veld gewas, op auto geleverd, directe leve ring, droog uit de schuur 7 ¥2 tot 14 cent per kg; voeraardappelen 3 tot 4 cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 13-6-1988: Bintje 40-50 mm 5 tot 6 cent per kg; Bintje 50 mm. opwaarts 19 tot 20 cent per kg. Granerir zaden en peulvruchten Prijzén per 100 kg en exclusief BTW: Térwe (16% vocht) uit opslag handel en coöperatie 40,25-/ 41,50; tarwe (16% vocht) uit eigen opslag 42,50-/ 43,00;' brouwgerst (ge schoond) 16% vocht 52,50; voergerst (uitmaal) 38,00; haver (16% vocht) 41,25; erwten, kleine groene 69,00- 71,00; Capucijners 69,00-/ 102,50; bruine bonen, vrij van grond en hal ve, basis 18%, 185,00; Karwij, boe- renschoon 150,00; Karwij, prima doorsneekwaliteit 170,00; Blauw- maanzaad, boerenschoon 195,00; Blauwmaanzaad, prima doorsnee kwaliteit 230,00. Veemarkt Den Bpsëli DEN BOSCH, 15-6. Slachtrunde- ren: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 1319, waarvan 252 stieren. Dikbillen 9,45-/ 12,45; stieren: le kw. 7,20-/ 7,75, 2e kw. 6,20-/ 7,20; vaarzen: le kw. 7,35-/ 8,10, 2e kw. 6,20-/ 7,35; koeien: le kw. 7,10- 8,10, 2e kw. 6,10-/ 7,10, 3e kw. 5,35-/ 6,10; worstkoeien 5,00- 6,00. Stieren: handel redelijk, prij zen gelijk; koeien: handel redelijk, prijzen gelijk. Gebruiksrunderen: (per stuk). Aanvoer 948, waarvan 168 graskal- vereri. Melk- en kélfkoeien le soort 2200-/ 2875, 2e soort 1550-/ 2000; melk- en kalfvaarzen: le soort 2225- 2950, 2e 'soort 1500-/ 2225; guste koeien le soort 1650-/ 2050, 2e soort 1400.-/ 1650; enterstieren 1200- 1900; pinken 1250-/ 1850; graskal veren 850-/ 1300. Koeien: handel matig, prijzen iets lager; kalveren: handel willig, prijzen gelijk; pinken: handel rustig, prijzen gelijk; en- Wat was dat toch vroeher makke- 'lijk de meeste daehen waere vóó vee maensen êênder.'t Ei wê wist datter êên verjaerde wae atte ze pas d'n ao- ren dag om dochte, in toen nog fi- lesteerde. 't Was hoed bedoeld, vee waerk mieke ze d'r nie van. 'n Bakje sukelaode maelk, in dan was 't wee bekêke. Mê noe staet 't nie stille. Dat brienht d'n tied mee. Wéken van te voren lees je 't al in de kranten. De kedöös zoeke ze vóó je uut, 't éne is a beter beschikt dan 't a ore. 't Is mê net wat de portemênee toelaet. In of je noe van zukke dienhen oud of nie, je óór ter bie betrokke je kinders in kleinkinders eit. Weet je wat 't mooiste is bie kin ders, die kunne nie wachte, die kom- me vroeg op de slaepkaemer in maeke je wakker. Mê ja dat kdje noe vervelend vinde, mê dat móöje d'r vóó over ao. De meeste tied weet je tal, wat atter inz'n pakje zit. Ik weet nie oe at dat bie julder is mê 't is meesta 'n stropdasje, of 'n flesje van dat ruukwaeter, wat dje nae scheren op je kaeke wrieft. Noe weet ik wê 't zit nie in de dier- te mê datter nog over je e docht öört. Mê op d 'n duur krieje zóó vee strop dassen daje nie mee weet, wat aje êêst mot hebruke. Ik zaje 'n hoeie raed heve d je d'r te veel eit. Heefter dan is êên an 'n man die at heen kin ders eit. Want die misse in zulke dae hen de bóót. Ik vinde dat wê zielig. In aelk heval de middenstand speelter op in, in kan zóó doende aok nog 'n hraentje meepikke. De kran ten binder aok hoed mee, in zóó zie je mê in 't leven dat eihenlijk aolus an m'n kaore anht. In dat is mê hoed aok. Laete m'n die daehen mê he- dienke want nie alleen 'n kinderand, mê aok 'n vaoderand is hauw e vuld. Me wachte wee mê of WULLUM terstieren: handel rustig, prijzen iets lager. Vleeskalveren: (per kg levend ge wicht). Aanvoer 57. le soort 6,50-/ 7,00, 2e soort 5,90-/ 6,50, 3e soort 5,00- 5,90. Handel willig, prijzen hoger. Nuchtere kalveren: (per stuk). Aanvoer roodbont 801. Stierkalf 385-/ 580, stierkalf extra kw. 580- 695; vaarskalf 300-/ 475. Aanvoer zwartbont 605. Stierkalf 310-/ 490, stierkalf extra kw. 490-/ 600, vaars- kalf 270-/ 380. Roodbont: handel re delijk, prijzen iets hoger; zwartbont: handel redelijk, prijzen iets hoger. Varkens: (per kg levend gewicht). Aanvoer 893. Slacht varkens 2,25- 2,35; zeugen le kw. 2,15-/ 2,25, 2e kw. 2,05-/ 2,15. Handel vlot, prijzen hoger. Slachtschapen- en lammeren: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer: 1051. Schapen 4,00- 5,70, zuiglammeren 9,00-/ 11,50. Slachtschapen- en lammeren: (per stuk). Schapen 140-/ 185, zuiglammeren 140-/ 190. Schapen: handel rustig, prijzen iets lager; lammeren: handel rustig, prijzen lager. Gebruiksschapen-, lammeren en geiten: (per stuk). Aanvoer gebruiksschapen- en lam meren 610, schaap met 2 lammeren 350-/ 450, weidelammeren 110- 160. Schapen: handel rustig, prijzen gelijk; lammeren: handel rustig, prij zen gelijk. Aanvoer geiten 209. Geiten 20- 75. Handel rustig, prijzen gelijk. Totale aanvoer 6493 stuks. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 15-6. Aanvoer 1.825.200 stuks. Stemming: kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51- 52 gram bruin 6,33-/ 6,50; 55-65 gram wit 7,02-/ 7,05, bruin 6,91- 7,02; 60-61 gram wit 8,15-/ 8,28, bruin 8,50-/ 8,81; 65-66 gram wit 10,43-/ 10,52, bruin 10,09-/ 10,29. DEN HAAG - Volgend jaart zal de koopkracht voor vrijwel iedereen toenemen, de werkloosheid kan met 50.000 dalen tot 625.000 Dan lei-je wè te sprêêwieken... XII (slot) Tbgen d'n aevend was 'n aordig bekomme. Toe Ar nold in Wolf op de kaemer t'rugkwaeme adde ze wat bunzig nae z'n gekéke. Eigelijk oak"'h bitje jeloers. Ie ad 't achter de rik; ulder adde d'r nog gin nósie van wat 'r boven d'r ööd ieng. Nie de vergruzer, dat ad 'n wè begrépe. 's Aevens kwam moeder de vrouwe. Ze keek 'n 'n bitje schreiërig an toe s'n dae zö zag lègge mit z'n afwaeteriengs-zak buutenbóórd.... Ie rook de bute- lucht an d'r, in, kreeg 'n kroppe in z'n kéle toe t'n ge kust wier. Ie was eigelijk ma 'n bitje bie machte te vertéllen wat- 'n deustae ad. Zö zie je ma wi, oe êên- zaem 'n méns is, as t'r op ankomt. Oak zie ad 'r verael. Ze was mit 't openbaer vervoer gekomme. Bus in, bus uut, metro in, metro uut, in wï, bus in, bus uut. 'n Eêl andere weareld dan in Zierik- zêêë. Ze was t'r nog 'n bitje beduusd van. Vö die stadsmènsen was dat aomae: êênen koekoek, ouwen dreun, mè, as je van onder d'n Schouwsen émel komt, in ze rieë dae mit je onder de grond deu, in'je zit knel tussen aol dat vreende volk.... da gae nie in je kouwé kléêren zitte. Tuus was aolles goed, alléén, de katten adde in d'n tuun zitte krauwe. Tuus! Dat was noe 'n bitje ónwezelijk gewórre vö Merien. Ier, in 't zieken- uus wier d'r vó je gedocht. B'aolleveover j'n eige, oef- de je nèrregens zurregen over te maeken. Je wier ge leefd, in daedeu kwam „tuus" ongemèrkt.op de twééde plekke.... Tbcn 't bezoekuure afgelööpe was, ieng 'r 't gróóte vraegteken, wannéér Merien nae uus zou komme. Dae kon gin ziele wat van zégge. Saeme mit de vrouwen van Arnold in Wolf, gieng moeders wi op uus an. Gek, von Merien, 't was net of ze nae 'n andere weareld gieng. die d'n zienen nie was.... D'n anderen ochend - Merien ad frêêd slecht geslae- pe - kwam de dokter mit z'n gevolg wi de kaemer op. De pepieren kwaeme d'r wi bie in. warèntig, 'n stuit je laeter, wier de slange wegg'aeld. in was Merien wi 't mannetje. Nog 'n bitje wattig op z'n bêênen gieng 'n onder de douche. Bie de koffie kwam 't zustertje 'm 't êên in ander vertèlle. Z'n stêênen waere noe wè vergruusd, mé, dat gruus most 'n nog wè kwiet! Ze zouën in de loap van d'n dag, vanbinne, nog 's bekieke in Merien wie ange- raeië vóólööpig deu 'n zifje te waeteren om te zien of 'n 't gruus kwiet rocht. De chirurg, die t'n laeter op d'n dag sprak, keek Merien nae z'n gevoel, 'n bitje spottend an. Tja, m'n jongen, as je in mien anden was gevaolle, dan ad je gin zifje nóödig g'ad; dan stonge de stêêntjes in 'n potje op je nachkasje...! Die blieë bóóschap kwam 's aevens. Merien, mocht d'n anderen ochend a naer uus. Ie most mè véé, véé drienke... Bier zou 't beste wéze, mè ja, dan was de kans groot, dat 'n 'n êêle dag in de gloria was, dae kon 'n bie moeders nie mee an komme. 't Einde van 't verael is gauw geschréve. Bèlle mit tuus, of zwaegertje 'n mit z'n auto kwam opaele. Tbe t'n z'n eige, d'in anderen ochend, reisvaerdig an 't maeken was, kreeg 'n 't zèllefde gevoel, as toe t'n eksamen ad gedae. Ie was t'r deu gekomme in de an dere waere gezakt. Arnold zag 'n bitje witjes rond z'n neuze. Wolf, déé wat overmaetig druk in, de Kaap- Verdiaan lag nae de zolderieng te staeren. Tégen d'n tied dat Merien weggieng zat 'n op z'n stoel. Tbe Me rien 'm 'n and gaf, stong 'n wankel op... 't Was 'n af scheid vö 't leven... 't Is 'n lang verael geworre over Merien. 't Is nog mè 'n jaertje gelééje in, d'r klop weinig mi van. De ver- grüzer is wi a êêmae anders, 'k m'n eige laete vertèl le. 't Is noe nog mè 'n fluitje van 'n cent. De Kaap- Verdiaan, Arnold in Wolf: schüten, die verbie gienge in de nacht... Vó 't verael over Merien is Arjaon bepaereld in be- schéte. D'n êênen kwam mit blommen, d'n anderen noemd 't de „Schwarzwaldklinik"! Gaet 'r mè anstae... O ja, toe Merien de dikken tóren zag. was 'n goed blie! As 'n paus was geweest, ad 'n de stoepe van z'n uus gekust, los van de óndekeutels.... ARJAON

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 8