Tuinconcert in De Wieken streeknieuws DEURLOOtlI In een groen, groen knollenland Vier vergaderingen van Zierikzeese commissies Horeca Nieuwe Haven geeft Deltaweek een extra accent K0E138WSÈm Wangedrag van deelnemers schokt vierdaagsecomité Grond- en pachtzaken Westerschouwen CDA vreest nekslag onderzoek vogelsterfte 4 ZIERIKZEE - Een zomeravondconcert in de tuin. Dat beleefden de bewoners en het personeel van het Zierik- zeese bejaardencentrum De Wieken. Zij zaten op de terrasjes in de tuin, op de balkons van de aanleunwonin gen en overal gingen de ramen open om maar niets te missen van het concert van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer. Het was voor het derde achtereenvolgende jaar dat bij De Wieken een zomeravondconcert werd gehouden. Tweemaal werd de muzikale happening verzorgd door Kunst en Eer. Fragmenten van het concert werden opgenomen door het video-team van De Wieken zodat de beiooners er begin juli nog eens van kunnen genieten via hun eigen televisiescherm. Op 21, 22 en 23 juni ZIERIKZEE - In de raadzaal van het Zierikzeese stad huis worden van dindag 21 tot en met donderdag 23 juni vier openbare vergaderingen gehouden van diverse com missies van advies en bijstand. Op dinsdag 21 juni om 19.30 uur vergadert de commissie financiën. Op de agenda staat onder meer de re novatie van het gewelfriool tussen de Visstraat en de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat. Werkzaam heden die een eind moeten maken aan de hinder die omwonenden on dervinden van stank en ongedierte. De renovatie zou de gemeente Zierik- zee 60.000 gulden kosten en de com missie financiën zal zich erover uit spreken of dat al dan niet verantwoord is. Logies-Informatie- Systeem Op de agenda verder een verzoek van de ZOC aan de gemeente Zierik- zee om jaarlijks geld bij te dragen aan de exploitatiekosten van het nieuwe Logies-Informatie-Systeem. Een moderne mogelijkheid om toe risten op de hoogte te stellen van de logiesmogelijkheden in de regio. De ZOC heeft laten weten dat zij een jaarlijkse bijdrage van ruim 1200 gul den voor haar rekening wil nemen. De invoering van een subsidierege ling voor het onderhoud van kerkge bouwen, een wijziging in de legesver ordening 1988, de afrekening van de subsidie van het ministerie van WVC betreffende de restauratie van de ka demuren aan de Nieuwe Haven en de kosten van 4000 gulden die worden geraamd voor een officieel bezoek Hapje, drankje en veel muziek ZIERIKZEE - De Delta- week, het jaarlijkse zeil- festijn rondom de Ooster- schelde krijgt dit jaar een feestelijk tintje in Zierik- zee. Door toedoen van een viertal horecabedrijven aan de Nieuwe Haven komt er vier dagen lang (van vrijdag 1 tot tot en met maandag 4 juli) een grote tent op 't Luitje te staan, waar de liefhebber van een drankje en hapje en een stukje levende mu ziek terecht kan. Al jarenlang geven de vier horeca bedrijven aan de Nieuwe Haven wat extra aandacht aan dit tiendaagse zeilfestijn, waarvan het eerste ge deelte zich in en rond Zierikzee af speelt. Om dit havengebeuren wat meer te stroomlijnen maar bovenal om te voorkomen dat hot verkeer langs de Nieuwe Haven er overlast van ondervindt, hebben de Gekroon de Suikerbiet, de Banjaard, de Au- berge Maritime en Chinees restau rant Lotus besloten om dit wallekant- gebeuren dit jaar gezamenlijk te ver zorgen. Vrijdagmiddag komt er op 't Luitje een grote tent te staan waarin een handjevol bands op zal treden en waar het voor de liefhebber van een eerlijke goudbruine pint en een snack goed toeven is. Nadat de deel nemende schepen het eerste traject van Bruinisse naar Zierikzee hebben afgelegd rust op de muzikanten van de Jojo Swingband uit Breda de taak om de bezoekers op een brok dixie land te trakteren. Zaterdagmiddag wordt deze Delta- week officieel geopend. Deze ope ning wordt nu eens niet in het stad huis gehouden maar speelt zich omstreeks 18.00 uur aan de water kant bij de tent af. Voorafgaande aan deze officiële opening treedt de dixielandformatie De Keesjes uit Bergen op Zoom op. Deze zullen hun optreden 's avonds omstreeks 19.30 uur nog eens overdoen. Tijdens dit weekeinde van de Zee landwedstrijd is op muzikaal gebied nog meer te beleven. Behalve de Keesjes is ook de jazzy muziek van het trio Wim Kuijpers te horen. Dit trio treedt eveneens om circa 19.30 uur op. Een relatief vroeg begin voor een muziekoptreden maar onvermij delijk gezien de toestemming van de gemeente om tot 23.30 uur muziek in de buitenlucht te maken. Deze vier daagse manifestatie wordt maandag 4 juli, de dag van de Onrustrace, afge sloten met een optreden van het Scheldetrio. Aanvang eveneens om 19.30 uur. De tent wordt niet alleen gebruikt voor het consumeren van een hapje of een verfrissing en het luisteren naar een sfeervol muziekje, maar dient te vens als plaats waar de zeilers zich dagelijks in moeten laten schrijven en waar na afloop van de race de prij zen worden uitgereikt. DUSSELDORF - Het merendeel van de Nederlandse supporters is woensdagavond direct na de wed strijd van Oranje tegen Engeland huiswaarts gekeerd. Een klein aantal is in de binnenstad van Düsseldorf gebleven om op de zege van Oranje op Engeland te klinken. ,,Dat gebeurt tot nog toe zonder problemen. We ho pen maar dat ze het gebruik van alco hol beperken en geen gekke dingen gaan doen", zo zei voorlichter Reiner van de politie in Düsseldorf om 21.30 uur woensdagavond. Op dat moment hielden ook Engelsen en Duitsers zich vrij rustig. aan Saint-Hilaire zijn de andere pun ten op de agenda van de commissie financiën. Een dag later, op woensdag 22 juni, zal de adviescommissie voor verkeer zich verdiepen in een ongevallenstu die inzake het kruispunt Laan van Saint-Hilaire-Scheldestraat- Weststraat. Een van de maatregelen die worden voorgesteld om het .aantal ongevallen op de kruising te vermin deren is hét bol bestraten van het kruispuntvlak met een cirkelvormi ge figuratie, een zogeheten rotonde. De commissie zal tijdens de vergade ring ook advies uitbrengen over de besteding van de startgeldpremie Ac tie 25 procent. De openbare vergadering, waarbij ook het publiek spreekrecht heeft, begint om 16.30 uur. Begroting ISD Op donderdag 23 juni zijn er in Zie rikzee twee commissievergaderin gen. De commissie sociale zaken buigt zich vanaf 16.00 uur over de be groting 1989 van de Intergemeentelij ke Sociale Dienst en bij de vergade ring van de commissie publieke wer ken komt het Meerjarenperspectief 1989 aan de orde. Preciezer gezegd de commissie bekijkt welke van de pro jecten die zijn aangemeld in aanmer king komen om te worden opgeno men in het perspectief. Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE Geslaagd De Zierikzeese Marleen Maris is ge slaagd voor haar studie aan de lagere land- en tuinbouwschool te Sommels- dijk. Herman Heijermans Dé toneelgroep van de RSG Profes sor Zeeman heeft een opvoering van het stuk De Wijze Kater van Herman Heijermans op het programma staan. Het toneelstuk wordt opgevoerd in de aula van de school op zaterdag 18 juni en woensdag 22 juni om 19.30 uur voor leerlingen uit de hogere klassen, ouders en belangstellenden. Voor de lagere klassen zal onder schooltijd nog een voorstelling plaatsvinden. Iedereen die belangstelling heeft voor het stuk kan een van de voorstel lingen op woensdag- of zaterdag avond bijwonen. Klaverjassen In de kinderboerderij De Punt te Zierikzee wordt vrijdag 24 juni een prijsklaverjasavond gehouden. Een en ander begint om 20.00 uur. Belang stellenden melden zich zo spoedig mogelijk aan bij de organisatie: 01110-12376 of 01119-2126. BURGH-HAAMSTEDE EO-opnamen Ook dit jaar organiseert de Evange lische Omroep weer de zomeravond- zangvierdaagse. De grote belangstel ling van vorig jaar is aanleiding om opnieuw vier avonden op poten te zet ten. Een en ander is donderdag 7 juli in de Nederlands Hervormde kerk aan de Ring 1 te Haamstede. Van het zangfestijn worden radio-opnamen gemaakt. Muzikale medewerking wordt verleend door sopraan Femmy van der Weg, organist Arie Pronk en het interkerkelijke koor Nieuwpoort- Langerak. De koor- en samenzang staat onder leiding van Jan van den Driest. Ds I. Hoornaar verzorgt een korte meditatie en de presentatie is in handen van Heieen van Dijk. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- tcrschouwsc commissie grond- en pachtzaken vergadert woensdag 22 juni in het gemeentehuis te Haam stede. Zoals altijd is de vergadering, die om 19.30 uur begint, openbaar toegankelijk. Op de agenda staat onder meer de verkoop van gemeentewoningen, aan koop van grond ten behoeve van de randweg Renesse en de afwikkeling van de kavelruil te Haamstede. RENESSE Seniorenreis De senioren van Renesse hebben hun jaarlijkse reisje dit keer naar Gelderland gemaakt. Om half acht vertrok het gezelschap vanaf het dorpshuis. Eerste stopplaats was de Betuwe, waar koffie werd gedronken. Via Rhenen en Wageningen reed men naar de Westerbouwing. Vandaar was voor de ouderen een boottocht geor ganiseerd. Na de ontscheping in Arn hem reed me door het natuurgebied rondom Arnhem paar de Postbank. Hier werd een koffietafel geserveerd. Daarna voerde de reis over Berg en Dal en de Zevenheuvelenweg. Na een 'ijspauze' werd naar Waalwijk gere den, waar een diner werd geserveerd. Muziekvereniging Luctor et Emergo wachtte de ouderen omstreeks 21.00 uur op en verwelkomde de groep met een muzikaal onthaal. Na een drank je ging een ieder huiswaarts. BROUWERSHAVEN Kerkdienst met koor Het Gereformeerd Kerkkoor uit Zierikzee onder leiding van Mar van der^ Veer werkt aanstaande zondag mee aan een kerkdienst in de Grote of Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven. Aanvang 9.30 uur. In deze dienst zal voorgaan de vroegere predikant uit Zierikzee ds F. Spoelstra. De predi kant is de laatste jaren verbonden aan een Samen-op-weg gemeente in Swifterband. OUWERKERK Samen sterk Samen sterk voor de kerk. Onder dit motto doet de 65 leden tellende ge meente van de Nederlandse Her vormde kerk te Ouwerkerk ook dit jaar weer mee aan de Jaarmarkt die op 25 juni wordt gehouden in Ouwer kerk. Het doel hiervan is om geld te verzamelen voor een restauratiebeurt van het dak van de kerk. Daarvoor is 10.000 gulden nodig. De kerkgemeen te heeft niet de illusie dat dit hele be drag. via de kraam op de jaarmarkt bijeen kan worden gebracht maar zij hoopt wel een begin te maken met dit bedrag. Daarom roept zij iedereen op om tweede hands spullen en/of eigen gemaakte handwerken in te leveren waarmee de kraam kan worden inge richt. Deze spullen kunnen op zater dag 18 juni tussen 10.00 en 12.00 uur worden ingeleverd in de kerk. ,,We zijn maar een kleine gemeente maar desondanks een fijne gemeente. Werkt u daar ook aan mee"? aldus de oproep van de kerkgemeente. OOSTERLAND Witlof De Witlofstudieclub Schouwen- Duiveland houdt maandag 20 juni een excursie naar Goeree-Overflak- kee. Bekeken worden onder meer de wortelteelt op 50 centimeter-ruggen en de zomertrek. Plaats van vertrek is de Pleisterplaats in Oosterland (19.30 uur). BRUINISSE Gepromoveerd Aan de Universiteit van Amster dam is tot doctor gepromoveerd Tony de Ronde uit Bruinisse. De Ronde promoveerde op een proefschrift met een virologisch onderwerp (o.a. cel biologie) en deed daarvoor funda menteel onderzoek naar het aidsvi- rus. Collecte De hier ter plaatse gehouden collec te ten bate van het Nederlandse Rode Kruis bracht 2473,60 op. Collectan ten waren de dames Hanzen, Van 't Hof, Hoogerwerf, v. d. Houten, Jume- let, Knop, Krepel, Maaskant, Van Meurs, Van Popering, Steketee, De Waal en Zwiers en de heren Klop- meijer en Knop. Gevers en collectan ten hartelijk dank. Nieuwe motor Bij machinefabriek Padmos ligt momenteel de Belgische zeekotter Z 526 Flamingo uit Zeebrugge. Pad mos bouwt in de kotter een nieuwe 900 pk sterke hoofdmotor Bolnes. In de sleepboot Wijntje B van Grinwis uit Rotterdam wordt een nieuwe Mit subishi hoofdmotor van 540 pk ge bouwd. SCHOÖNDIJKE Infocentrum akkerbouw Dit najaar wordt in Schoondijke een infocentrum voor de automatise ring in de akkerbouw geopend. In het infocentrum kan men kennis nemen van wat er op een akkerbouwbedrijf mogelijk is op het gebied van de auto matisering. Het centrum is een initia tief van de Jbkorganisatie Akker bouw Zeeland en de landbouwprak- tijkschool Schoondijke. Op de ZLM- manifestatie die op 23, 24 en 25 juni wordt gehouden op Neeltje Jans krijgt het nieuwe initiatief aandacht in een gezamenlijke stand van de bei de initiatiefnemers. NEWPORT - Een man die zijn zak ken vol eigengemaakt kruit had ge stopt blies zijn jas op toen hij uit een rijdende politieauto sprong. Zo ver nam een rechtbank in Newport. Bradley Coventon, die tijdens een ru zie met zijn vader was aangehouden, was zich voor springstoffen gaan in teresseren toen hij een televisiedocu mentaire over Noord-Ierland had ge zien. APELDOORN - Het gemeentebe stuur van Apeldoorn heeft een plan voor de toekomstige stedelijke ont wikkeling van de stad gepresenteerd. Met de uitvoering ervan is zo'n 250 miljoen gulden gemoeid, of 350 mil joen als ook het plan wordt uitge voerd industrieterreinen nieuw leven in te blazen. Volgens wethouder H. F. Porringa (stadsontwikkeling) is het echter onmogelijk dat Apeldoorn de benodigde investeringen alleen op brengt. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEUFIS - TEL. ZIERIKZEE - Het CDA-Kamerlid Van Noord heeft bij minister Braks aan de bel getrokken over het drei gende vastlopen van onderzoek naar de oorzaak van sterfte van vogels in ons land als gevolg van bezuinigin gen door het departement van land bouw en visserij. Het Centraal Diergeneeskundig In stituut (CDI) in Lelystad is door de bezuinigingsmaatregelen genood zaakt de kosten van onderzoek te ver halen op de inzenders van vogels. Dat zint Van Noord niet, zo blijkt uit schriftelijke vragen aan Braks. Hij verlangt opgave van voor onderzoek aangeboden dode vogeltjes over de afgelopen tien jaar alsmede van de in die periode aan de inzenders in reke ning gebrachte kosten van die onder zoeken. De vergoeding die het CDI kan vra gen voor ingstuurde vogellijkjes kan per exemplaar oplopen tot vijfhon derd gulden per diertje. De vogelbe scherming vreest dat lieden die tot dusver vogels naar Lelystad opstuur den daarmee kappen omdat de zaak in de papieren gaat lopen. Het CDI is een landbouwkundig onderzoeksin stituut dat zich richt op de gezond heid van landbouwdieren, daarnaast onderzoekt het instituut dood gevon den vogels, bij voorbeeld dieren die blijken te zijn vergiftigd. Verkeersgevaar en milieuvervuiling ZIERIKZEE - Het gedrag van deelnemers aan de drie en veertigste Zierik zeese avondvierdaagse heeft de afgelopen dagen ernstig te wensen overgela ten. Volgens het organisatiecomité vormen sommige groepen en individuen op deze wandeltocht een gevaar in het verkeer en zijn zij bovendien een bron van milieuvervuiling. Voorzitter Geert van der Wielen van de avondvierdaagse toont zich geschokt over het genoemde wange drag. ,,Ik heb er vannacht niet van geslapen", bekent hij. Naar zijn zeg gen begeven de wandelaars zich veel vuldig buiten de gebaande paden op de aangegeven route, daardoor ge vaar veroorzakend voor zichzelf en het gemotoriseerde verkeer. ,,Als het zo doorgaat wordt er vandaag of mor gen iemand doodgereden", aldus een zorgelijke Van der Wielen. De organi sator noemt als voorbeeld het over steken van de rijksweg richting Wes terschouwen bij het benzinestation aan de rand van Zierikzee, naaf een fietspad dat parallel loopt met het voor de lopers uitgestippelde pad aan de andere kant van de weg. „Onze ei gen mensen staan er met hun vlaggen en oranje jacks blijkbaar voor niets, evenals de politie die de gevaarlijke kruispunten bewaakt". Ook andere misdragingen zijn Van der Wielen een doorn in het oog. „De goeden niet te na gesproken, maar er zijn heel veel deelnemers die zomaar lege blikjes of kartonnetjes in. de wegberm gooien. Dinsdagochtend heb ik bijvoorbeeld twee vuilniszak ken vol van dat spul opgehaald op wat wij het rondje Straalweg-De Val noemen". Niet alleen is een massa van dergelijke rommel op wegen en dijken een onaangenaam gezicht, be toogt van der Wielen. „Met name de aluminium lipjes van frisdrankblik jes zijn levensgevaarlijk voor koeien die ze met het nu pasgemaaide hooi binnenkrijgen". Het hooi zelf is trou wens al een bron van vermaak voor deelnemers, en van leed voor de orga nisatoren van de avondvierdaagse. „Op de Bettewaerdsedijk ligt bij voorbeeld al het pas gemaaide op het asfalt. We zullen nu wel reacties van boeren gaan krijgen". Van der Wielen kan niet begrijpen hoe een en ander zover heeft kunnen komen. „Dat begeleiders of ouderen niets zeggen, of soms meedoen, als ze foute dingen zien gebeuren snap ik niet. Ik heb er de afgelopen dagen zelf weieens iets van gezegd, maar dat wordt niet in dank afgenomen". Als de vierdaagse is afgelopen zal naar zeggen van de voorzitter het or ganisatiecomité zich beraden over maatregelen voor de toekomst. „Misschien moeten'1 we bij wange drag voortaan de wandelkaart af gaan nemen en mensen naar huis stu ren. Maar als het zover komen moet is dat toch eigenlijk wel treurig". MORIAANSHOOFD - ..Dat hebben we in dertig jaar nog niet meegemaakt. Wel nesten van twee of drie hazen, maar nooit van vier", aldus de gebroeders Joop en Stoffel Boot uit Kerkwerve. Daarom belden zij terstond de redactie van de Nieuwsbode toen zij bij het schoffelen van hun suikerbietenveld het dierrijke nest jonge hazen aantroffen tussen het groen. In een groen knollenland, daar lagen zij heel parmant. Maar ook heel hulpeloos want de diertjes waren nog maar pas geboren. De moeder had het hazepad gekozen toen haar kroost door mensen werd ontdekt. Maar zij hoefde niets te vrezen want de gebroeders Boot laten de dieren rustig in hun nestje liggen. ,,Niet aankomen, we zijn blij dat we een haas zien. Ze horen toch in het landschap". (Foto Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4