Commissie schort advies over subsidie-aanvraag op Goede resultaten van scholen en leerlingen op Schouwen-Duiveland Leesprogramma helden afgesloten met bezoek van brandweerhelden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal boottrailer WA> 1£6* DE iiur Diefstal uit auto L\ SLi C Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Visserijdagen Stadstypes Anywave Jonge atleet Het programma van de Visserijdagen in Brui- De gebroeders Van Velthoven, Piet Slootmaker Het Anywave-festival in jeugdsoos Brogum be- Robert de Vrieze ontpopt zich als sterke C- nisse is bekend Voor het eerst worden er ook en melkboer Van der Schee. Het zijn enkele looft weer een groots evenement te worden, junior atleet. (Pag. 10). playback- en soundmixwedstrijden gehouden van de markante stadstypes van Zierikzee die (Pag. 6 en 7). (Pag. 3). Anja Schoneman portretteerde. (Pag. 5). DONDERDAG 16 JUNI 1988 144ste jaargang Nr. 24353 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Op een examen vragen divazen dingen, waarop wij zen geen antwoord weten. Oscar Wilde Eindexamen: Je streeft natuurlijk altijd naar 100 proeent geslaagden ZIERIKZEE - De eindexamens zijn achter de rug en voor zowel de leerlingen als de scholen op Schouwen- Duiveland is het nu de tijd om de balans op te maken. De resultaten vertonen kleine verschillen tussen de scholen onderling, maar over het algemeen kan toch gesproken worden van goede tot heel goede resultaten. Met name het percentage geslaagden voor het MAVO-diploma is hoog: op de Christelijke Scholengemeenschap slaagden alle kandidaten voor het MAVO-eindexamen en op de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman behaalde men een percentage van 95 procent. In totaal deden op Schouwen-Dui veland 464 leerlingen mee aan het eindexamen. Omdat morgen, vrij dag, de herexamens al worden afge nomen hoopt men binnen korte tijd een complete analyse van de eindexa menresultaten rond te hebben. Nog geen exacte cijfers dus, maar wel een algemene indicatie van hoe het eind examen op de scholen voor middel baar onderwijs op Schouwen-Duive land dit jaar verlopen is. Zeer tevreden ,,Ik ben zeer tevreden" aldus P. van Donk van de Christelijke Scho lengemeenschap aan de Huy- bertstraat in Zierikzee. Van Donk mag ook tevreden zijn want alle MAVO-leerlingen slaagden voor het examen. Het resultaat van de ein dexamens van de LBO-afdeling van de school geeft te zien dat daar drie kandidaten afgewezen zijn en drie nog een tweede kans krijgen. ,,Ik kan het nog niet vergelijken met de landelijke cijfers omdat die nog niet bekend zijn, maar ik denk dat wij, en de leerlingen, heel goede resultaten hebben geboekt". SEROOSKERKE - Terwijl L. van B. uit Eindhoven was gaan vissen werd de boottrailer ter waarde van ruim 6000 gulden van achter zijn ge parkeerd staande auto gestolen. Dat gebeurde in de Schelphoekha- ven bij Scharendijke. De trailer werd vanachter de auto gehaald door het forceren van het hangslot en het door knippen van de ketting waarmee hij zat bevestigd. Het betreft een KEGA boottrailer type H 1300 met het chas sisnummer 13101. In voorgaande jaren slaagde men er op de Christelijke Scholengemeen schap in om een slagingspercentage van 100 procent te halen. Daar streef je natuurlijk altijd naar", aldus Van Donk. „Maar het zit er gewoon niet altijd in en het komt voor ons ook niet op de eerste plaats". „Je kunt natuurlijk je toelatingsei sen dermate opschroeven dat je zeker weet dat iedereen slaagt, maar onze filosofie is toch een andere. Bij ons staat een goede sfeer op de school toch voorop". Van Donk stelt dat een kleine school wat dat betreft zeker in het voordeel is. „Maar wij voelen ook het keurslijf van de bezuinigingen naderbij komen", aldus Van Donk. Rector R. Soesman van de Rijks scholengemeenschap sluit zich aan bij de opmerking van Van Donk dat een hoog slagingspercentage belang rijk is, maar niet ten koste van alles voorop mag staan. „En het is niet langer zo dat er dooi de schoolleiding opgekeken wordt te gen iemand die met een mooie cijfer lijst naar huis gaat. Vroeger werden die tijdens de diploma-uitreiking nog wel eens in het zonnetje gezet, maar dat station zijn we gepasseerd. Voor mij is een zwaarbevochten zege van een leerling die er echt heel hard voor heeft moeten werken net zo belang rijk". Goed geboerd Soesman toont zich tevreden met de resultaten van de leerlingen van de RSG. „Als ik alles overzie hebben we toch goed geboerd". Ook op de RSG een behoorlijk hoog percentage geslaagden: 95 procent. „Dat is wat beter dan vorig jaar, maar vorig jaar was het percentage geslaagde HAVO- leerlingen weer beter". Zesentachtig procent van de HAVO-leerlingen van de RSG kwam zonder kleerscheuren door het examen. Van de kandidaten voor het Athe neum slaagde 82 procent erin om het diploma te veroveren. „Maar ik denk dat je pas een echt zuiver beeld van de resultaten hebt als de uitslag van de herexamens bekend is", aldus Soesman. „Wij proberen als schoold c leerling zo goed mogelijk voor te bereiden op het examen en bij het toelatingsbe leid zoek je ook steeds naar de juiste balans. Een weloverwogen keuze is heel belangrijk. De leerling moet het uiteindelijk zelf waarmaken en het is ook een bittere pil voor de leerling als het fout loopt. Het is zowel voor ons als voor de leerlingen elke keer weer spannend". Geen machine „Ik ben zeer tevreden met dit resul taat", stelt rector C. Wagensveld van de Scholengemeenschap Schouwen- Duiveland. Voor het diploma LBO slaagden aan de school 134 leerlingen in één keer Drie leerlingen moeten eerst nog herexamen doen en 14 leer lingen dienen nog een jaartje te blij ven als ze het diploma willen halen. In totaal deden 151 leerlingen exa- „ïk moet zeggen dat er leerlingen zijn geslaagd waar ik het niet van verwacht had. Maar het is natuurlijk ook geen produkt dat je met een ma chine maakt", aldus Wagensveld. Hij stelt dat het gevaarlijk is om de kwaliteit van een school af te meten aan het slagingspercentage. Volgens Wagensveld gaat het grootste deel van de leerlingen die nu afscheid heb ben genomen van de Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland doorle ren. „Een aantal stroomt door naar het MBO en een gedeelte gaat verder in het leerlingenstelsel". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Leger des Heils moet wensen nog eens exact op papier zetten ZIERIKZEE - Ofschoon de commissie jeugd- en jonge renwerk van de gemeente Zierikzee in principe niet on welwillend staat tegenover het verhogen van de subsidis voor het peuterspeelzaalwerk onthield deze commissie zich tijdens zijn vergadering van het geven van een ad vies. Reden: het ongunstige tijdstip waarop dit verzoek (halverwege het jaar) is ingediend en enige onduidelijk heid over de exacte wensen van het Leger des Heils. Volgens club- en buurthuiswerker Rudi Prager is veertig mille nodig om beide peuterspeelzalen op verant woorde wijze draaiende te houden. Een bedrag dat volgens hem ook door de andere peuterspeelzalen in den lande wordt gehanteerd om redelij kerwijs te kunnen functioneren. Van die veertig mille moeten niet alleen de huisvesting en de organisatie maar ook de leidsters worden be kostigd. Enkele maanden geleden be sloot de Zierikzëese gemeenteraad reeds om voor het peuterspeelzaal- werk een subsidie van ongeveer 19.000,- te geven. Dit blijkt volgens de berekening van het Leger des Heils evenwel niet toereikend te zijn om de leidsters volledig uit te beta len. Volgens de club- en buurthuiswer ker zijn de leidsters dagelijks twee uur en drie kwartier in de peuterza len aan het werk, terwijl deze slechts een vergoeding voor twee uur ontvan gen. Daarnaast worden ook de nodige uurtjes gestopt in regiovergaderin gen en soortgelijke activiteiten. Met het oog op het aannemen van leid sters volgens de CAO-normen had Prager dan ook graag een vaste af spraak met de gemeente gemaakt over de functieverdeling (hoofdleid ster/leidster) en het subsidiëren van de leidsters. Prager erkende overL' gens wel dat Zierikzee inmiddels al een financiële tegemoetkoming voor een aantal uren geeft. Drie uur Daarnaast had Prager de openings tijden graag uitgebreid tot drie uur. Indien dit het geval zou zijn zou de ouderbijdrage, die momenteel 4,50 bedraagt wellicht met twee kwartjes kunnen worden verhoogd. Het verho gen van deze bijdrage zonder het uit breiden van de openingstijden achtte Prager geen haalbare kaart omdat er dan teve'el ouders af zouden haken. Bui achterop Wethouder De Rijke concludeerde met het oog op het eerdere (en inmid dels gehonoreerde) subsidieverzoek dat er nu ,,'n bui achterop komt". Ge zien het tijdstip, middenin een begro tingsjaar stelde hij dat dit verzoek om een hogere subsidie wat moeilijk uitviel. De Rijke vond het dan ook het beste om dit verzoek voor het ko mende begrotingsjaar in zijn totali teit te bezien. Het Leger des Heils zou alles dan nog eens exact op een rijtje moeten zetten. Verwarring Bij de beide commissieleden. J. Syswerda-Bos (VVD) en C. Legemaa- te (CDA) veroorzaakte dit nieuwe ver zoek enige verwarring. Legemaate vroeg zich af hoe het kon dat nu eerst blijkt dat de leidsters meer uurtjes maken. Hij verwees hierbij naar een notitie waarin wordt gesproken van tweeëneenhalf uur. Dit zou, zo wordt globaal geraamd, circa twaalf mille extra kosten. Om volgend jaar voor die tweeëneenhalve uur geld beschik- Wethouder P. de Rijke: ..Er'komt 'n bui achterop". baar te stellen, daarmee had Lege maate geen moeite, evenmin als met het idee om de ouderbijdrage met twee kwartjes te verhogen indien de openingstijd drie uur wordt. Voor Syswerda-Bos waren die ver schillende uren die tijdens de verga dering over de tafel rolden een ver warrende kwestie. „Je moet duide lijk naar voren brengen of je voor 2,5 dan- wel voor drie uur subsidie wenst" stelde zij vast. Die 2,5 uur wa ren volgens Prager ook niet juist en moet de oplossing veel meer in een openingstijd van drie uur worden ge zocht vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden en af en toe zon. Overwegend matige wind uit noord tot noordoost. Minimum temperatuur komende nacht 12 gra den. Temperatuur kustwater: 15 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 20 juni: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 4 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noord 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 4 HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De algemene druksitua- tie in een groter geheel bezien veran dert momenteel vrijwel niet. Een rug van hogedruk veroorzaakt boven on ze omgeving ook de komende dagen een stroming tussen noord en noord oost. Kleine richtingveranderingen in de wind zorgen bij ons, of voor vochtige Noordzee-lucht met bewol-. king of voor drogere lucht uit Zuid- Noorwegen met opklaringen. Boven dien lost de binnendrijvende Noord- zee-bewolking landinwaarts in de middaguren door de zonnewarmte op. Al met al maakt deze situatie een ver wachting voor de zonneschijn erg moeilijk. Het meest waarschijnlijk is op vrij dag een weertype met in het binnen land wat meer zon dan vandaag. De middagtemperatuur varieert van 16 graden bij zee tot 21 graden in het zuidoosten. De windsterkte blijft matig. SCHARENDIJKE - Uit de perso nenauto van K. G. uit Düsseldorf (Duitsland) werd voor een waarde van ongeveer duizend gulden aan ge luidsapparatuur gestolen. Het voer tuig stond geparkeerd aan de achter zijde van de haven Kloosternol in Scharendijke. De dieven kwamen er in door een raampje te forceren. ,Ik hen een boekenheld ZIERIKZEE - Drieënzestig kinderen uit Zierikzee en omstreken mogen zich sinds gisteren, woensdag, boeken held noemen. Uit handen van bibliothecaresse J. Loth ontving een deel van hen een oorkonde waarin vermeld stond dat zij waren opgenomen in de orde der boekenhel den en een button. Zij kregen die oorkonde omdat ze hadden meegedaan aan het leesprogramma helden in de Zierikzeese bibliotheek De Stolpe. Dat leesprogramma werd afgesloten met het bezoek aan De Stolpe van twee brandweerhelden. Ondereommandant M. van der Schee vertelde de kinderen een en ander over de brandweer en daarna mochten ze één van de brandweerwagens van het Zierikzeese korps bekijken. van die leesprogramma's gehad met steeds weer verschillende onderwer pen". Hoewel van de 63 kinderen die het leesprogramma afgemaakt heb ben er maar zo'n dertig present waren bij de afsluiting van hot programma was men bij De Stolpe toch tevreden met de opkomst. Ondercommandant M. van der Schee van de Zierikzeese brandweer was dan ook niet voor niets geko men. Hij begon zijn inleiding met uit te leggen wat de brandweer precies doet en wat voor gereedschap ze daarbij gebruikt. „Als iemand bijvoorbeeld ergens onder bekneld ligt en je kunt het niet Eerder wérden in De Stolpe al leesprogramma's afgewerkt met on der andere boeven als thema. Ter af sluiting van dat project kwam de po litie op bezoek en nu was het de beurt aan de brandweer. In het begin deden er 100 kinderen mee aan het leespro gramma. Uiteindelijk slaagden 63 kinderen erin het project ook hele maal af te maken. Stimuleren „Zo'n leesprogramma is bedoeld om de kinderen te stimuleren om te le2en en je ziet in de praktijk dat dat werkt", aldus één van de mensen van De Stoipe. „We hebben al een aantal brand in De Stolpe zou zijn kwamen de reacties los bij de kinderen. Naar buiten „In een wollen deken gaan zitten, want die branden niet", aldus een van de kinderen. Niet precies waar Van der Schee op doelde en hij legde uit dat als er ergens brand is je zo snel mogelijk naar buiten moet gaan. „En als je niet meer bij de deur kunt ko men gooi je een stoel door het raam en spring je door het raam naar bui ten", aldus Van der Schee. Na zijn inleiding werd nog een vi deofilm vertoond over het werk van de brandweer en kregen de kinderen de kans om een echte brandweerauto te bekijken. Onderdeel van het leesprogramma was ook de opdracht aan de kinderen om hun eigen held te tekenen. Opval lend veel kinderen bleken een stripfi guur tot hun persoonlijke held te heb ben uitgeroepen. Zowel Suske, Wiske als Jerom waren te zien op de teke ningen en ook de gallische krijger Obelix ontbrak niet. in je eentje oplichten dan hebben wij daar gereedschappen voor", aldus Van der Schee. Hij legde uit dat je de brandweer ook moet waarschuwen als er bijvoorbeeld iemand in het wa ter gevallen is of als er brand is. „Dan moet je de brandweer bellen en pre cies vertellen wat er gebeurt en waar het gebeurd is". Snel Eén van de kinderen reageerde op de woorden van Van der Schee met de opmerking: „Maar dat duurt toch veel te lang. Dan is dat huis al afge brand". Van der Schee legde daarop uit dat de Zierikzeese brandweer al tijd heel snel bij een brand is. Om zijn woorden te illustreren nodigde hij de kinderen uit om te bellen met de alarmcentrale in Vlissingen. „En dan moet je zeggen dat er brand is in De Stolpe in Zierikzee". Een beetje verlegen voldeed een van de kinderen aan het verzoek van Van der Schee en als bij toverslag kraakte de portofoon van Van der Schee en kwam de melding door. Van der Schee vertelde verder dat het heel belangrijk is dat de brand weer precies weet wat er aan de hand is. „Ze moet bijvoorbeeld weten of er in een huis dat in brand staat nog mensen zitten. Want dat is altijd het eerste dat we doen: mensen en dieren redden". Op de vraag van Van der Schee wat ze zouden doen als er echt Brandweerman M. van der Schee vertelt over zijn werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1