Als u weet hoe snel er een deuk in uw auto zit, neem dan ook een verzekering die snel uitbetaalt. En het veer verdween.. Spanje en de States De bank met de S doet meer voor alle zekerheid. Geslaagden CSG Zierikzee Oudste vrouw ter wereld is Franpaise van 113 jaar, 113 dagen Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten In de Noordzee reeds 800 dode zeehonden gevonden Brand in Puttershoekse woonwijk: acht gezinnen dakloos ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 juni 1988 Nr. 24352 7 BOGOTA - De ministers van justi tie volgen elkar in Colombia in snel treinvaart op. President Virgilio Bar- co van Colombia ontsloeg de pas benoemde Jaime Bernal Cuellar. De ze had eerder maandag in een inter view met een dagblad verklaard dat hij tegen uitlevering van Colombi aanse drughandelaren aan de Ver enigde Staten was. Die uitspraak druist in tegen het beleid van presi dent Barco. In de Middeleeuwen had Zierikzee al internationale allure. Vandaag is dat nog zo. In groten getale wandelen de buitenlandse gasten door onze straten en in de zomerweken wordt er zelfs een internationale concertse rie in de Nieuwe Kerk georgani seerd. Toch verbleekt dit alles bij het bericht dat vorige week zelfs de voorpagina haalde: De echte Sinter klaas komt ditmaal in Zierikzee aan. Hoewel ik in de boeken van de Sint als een ware gelovige vermeld sta moet ik er in de maand juni eigenlijk niet aan denken. Toch kan ik er nu niet onderuit om aan dit hoge bezoek van deze toerist uit Spanje enige aandacht te schenken. De NOS zal de aankomst in Zierikzee rechtstreeks verslaan. Dat betekent voor Zierik zee een gratis reclamespot van 60 mi nuten. Er schijnt dan ook een com missie te zijn samengesteld met vertegenwoordigers van diverse ver enigingen en instanties die zelfs on der voorzitterschap van burgemees ter Asselbergs staat. Het lijkt me belangrijk oin nu al reeds aan deze commissie enige za ken ter overweging te geven. Aller eerst wil ik er toch fijntjes op wijzen dat de Sint in de eerste plaats een kerkleider is. zelfs met het predikaat heiligWaarom staat dan het hoofd van de burgerlijke overheid aan het roer van de commissie en niet de pas toor? De Sint kent geen wereldlijke macht, die kent alleen de Paus. Haalt de commissie de twee niet door el kaar en zal ze niet in de waan verke ren dat de Sint ook de Zierikzeese grond zal kussen? Een ander probleem waar de com missie zeker aandacht aan moet besteden is het feit dat de uitzending van de NOS dit keer voor het eerst op Nederland 3 is. Daar gaat dan on ze Zierikzee-promotie, want onder zoeken hebben uitgewezen dat er naar Nederland 3 geen hond kijkt, laat staan een kind. Nederland 3 is de zender van de minderheden en de cultuur en zeg nou zelf wie heeft daar nu belangstelling voor? Ik raad de commissie aan om er een nationale uitzending van-te maken die zowel op Nederland 1, 2 en 3 wordt uitge zonden. Als compensatie mogen de omroepen tussen de bedrijven door wat reclame maken. Bijvoorbeeld: De Sint.probeert het paard te bestij gen (Tekst: Je bent jong en je wilt wat: Veronica). Sint zit op het paard (Bij de AVRO zit je goed). Sint zet bril op (NCRV: Daar kijk je van op). Sint geeft burgemeester de hand (De KRO laat je niet los). Sint bestraft kind dat niet in hem gelooft. (EO: Ook voor ongelovigen). De volgende vraag die ik heb luidt: Kunnen we wel genoeg mensen op de been brengen? Het gevaar is natuur lijk aanwezig dat we allemaal zo trots zijn dat onze stad op de tv komt. dat we allemaal naar de tv gaan kijken en we straks op een ver laten Luitje slechts de eenzame zie len van Rust Roest zien blazen. Maar als we er wel allemaal zijn: hoe ge dragen we ons dan? Zwaaien we wel naar de Sint of zwaaien we naar de camera in de hoop dat de buurvrouw in de Mulockstraat ojis zal zien? Maar de belangrijkste vraag is: zal er wel worden gezongen? In deze ru briek heb ik lange tijd geleden ge waarschuwd dat de traditionele Sin terklaasliederen steeds minder bekend zijn en halverwege in een mislukking van lalala eindigen. Kunnen we hier niets aan doen? Ik stel voor dat we met elkaar gaan oe fenen. We hebben in de Nieuwe Kerk een prima ruimte gekregen en ik ben ervan overtuigd dat de Stichting Ou de Zeeuwse Kerken de kerk voor dit doel gratis te bersrhikking stelt. Vanaf oktober oefenen gewoon met de hele bevolking een uurtje per week en als dan in november de Sint aan komt varen en Zierikzee als een man zingt, dan heb je de mooiste pro motie die je maar denken kunt. Naast het bezoek van deze gast uit Spanje wil ik u vandaag ook nog aandacht vragen voor het bezoek van gasten uit de States, volgende week. Dat doe ik omdat ik nu bemerk dat ik ruim tien jaar met onverwerkte Schouwse Schuldgevoelens rond loop, die ik nodig moet verwerken. Wat is het geval. Tien jaar geleden trad in Zierikzee eefi Amerikaanse groep 'Handbell Ringers en Singers' op. Weet u nog wel? Nee, dat weet u niet want u was er niet. Er was bijna niemand, het leek wel een uitzen ding van Nederland 3. De Ameri kaanse Ringers en Singers hebben maandenlang gedroomd van een ge weldige Europees tournee, maar in Zierikzee viel de hele droom in dui- aen. Toch ivas het bijzonder aardig In prachtige kledij gestoken kwa men ze zingend en klingelend de kerk binnenschrijden en brachten een indrukwekkend programma. Handbell Ringers vormen eigenlijk een menselijk carillon. De koorleden hebben een of twee handklokken van verschillende toonhoogten en door in een enorme perfectie precies op tijd te bellen ontstaat een schitte rend effect. Volgende week zijn ze er weer, maar dan in de Grote Kerk van Brouwershaven. De organisatoren zijn erg aardig want het kost geen cent om ze te beluisteren. Maar ze zijn te aardig, want bij gratis concer ten wordt al gauw gedacht: het kost niks, dus het zal wel niks wezen. Als ze een even goed programma brengen als tien jaar geleden bezorgen de gas ten uit Florida u echter een onverge telijke avond. Ik groet u allen, op Schouwen, in Spanje (Dag Sinterklaas!), en de Sta tes. MARZAS Een ongeluk zit altijd in een klein hoekje. Of het nu gaat om uw auto, uw huis, uw inboedel of uw leven: risico's loopt ieder mens. Daarom is het ver standig om u deskundig te laten verzekeren tegen een aantrekkelijke premie. Bij de bank met de S bent u voor verzekeren aan het juiste adres. Niet alleen omdat u bij ons de premie zonder extra kosten per maand mag betalen, maar ook omdat we de tijd nemen om uw verzekeringen goed te laten aansluiten bij uw persoonlijke omstan digheden. En mocht er ooit onverhoopt iets mislopen, dan kunt u ervan op aan dat uw schade snel wordt afgehandeld. Da's toch goed om te weten. Wilt u meer informatie, kom dan even langs bij ons kantoor. spaarbank Nutsspaarbank Zierikzee, Havenpark 16, tel. 01110-14051 ZIERIKZEE - Aan de CSG voor MAVO en LHNO te Zierikzee slaag den de volgende kandidaten. MAVO: Claudia Scharff, Brouwers haven; Mariska Bal, Nathalie Delf- gaauw. Diana Hanzen, Marleen Job- se, Elles Labeur. Carina Verkamman, Marianne de Waal, allen Bruinisse; Jantina Boot, Burgh-Haamstede; Wim de Kok, Miranda Kristalijn, Mariene van der Wekken, allen Kerk- werve; Jos op 't Hof, Jolanda Schiet - tekatte, Ineke Zuidgeest, allen Nieu werkerk; Mariska Verseput, Renesse; Colinda Kurvink, Schuddebeurs; Reinier Bakkenes, Coen van Balen, Simone Bil, Michel Braai, Niek Fon- teine, JÖrgen Heming, Esther Hen- driksen, Irma den Hengst, Leon de Jonge, Marijke de Jonge, Melco Ma- ris, Johan Overbeek, Janny Panne- koek, Petra Quant, Maureen Quist, Perry Quist, Tieneke van Rijn, John van de Sluis, Els Tres, Froukje War nar, allen te Zierikzee. LBO afd. LHNO verzorgende-/tex- tielverwerkende of vrije richting: In ge Lenselink, Burgh-Haamstede; Pa tricia Berrevoets, Marleen Bijl, Elma Brouwer, allen Kerkwerve; Karin Hollander, Nieuwerkerk; Ellen Bolle, Heieen Donselaar, Jeanet Donselaar, Marja Dooge, Jannita Meerman, Ina Wesdorp, allen Oosterland; Mariëlle Hubregtse, Anja van der Linde. San dra van Oeveren, allen Scharendijke; Carla Berrevoets, Ingrid Burgmeijer, Karin Davelaar, Janny Flikweert, Hester van Maanen, Aritcia van den Ouden, Bianca Uyl, allen Zierikzee. LBO afd. Verkooppraktijk: Aneo van der Linde, Burgh-Haamstede; Kees Hanse, Marianne Klink, Jolan da van Leenen, allen Kerkwerve; Marko de Bil, Peter van de Cingel, Dijanne de Valk, allen Nieuwerkerk; Rianda den Haan, Carola de Jonge, allen Oosterland; Erik Hogendoorn, Renesse; Rachel van Beveren, Miran da Huijzer, Martin de Jong, Miranda Kort, Rosita Leipoldt, Heidi van Mee- teren, allen Zierikzee. PARIJS - De Franse president Francois Mitterrand zal vanavond, amper 48 uur na de verkiezingsuit slag, voor de televisie zijn plannen voor een nieuw kabinet ontvouwen. Dan zal blijken welke les hij heeft ge trokken uit de laatste verkiezings ronde, waarbij de socialisten noch centrum-rechts de absolute meerder heid behaalden. ARLES - Mevrouw Jeanne Cal- ment in Aries, die jarig is op de der tiende, is 113 jaar en 113 dagen oud, door het Recordboek van Guinness in Londen erkend als „oudste vrouw van de wereld". Zij volgt de Britse Anna Williams op, die in december 1987 op 114-jarige leeftijd haar lange tijdelijke met het eeuwige heeft ver wisseld. Ter gelegenheid van de proclamatie recipieerde Mme Calment in het zie kenhuis van Aries in het zuiden van Frankrijk, waar zij sinds vier jaar verblijft. Zij had er een jurk in blauw en wit voor aangetrokken. Wat is haar mooiste herinnering? vroeg een journalist. Die gaat terug tot 1883 (zij was toen acht jaar). Haar vader had zijn nieuwste kolenboot naar haar ge noemd La Jeanne. Welke historische gebeurtenissen zijn haar het meeste bijgebleven? De moord op de Russi sche tsarenfamilie in 1917 en de eerste voetstappen van de mens op de maan. Wat gaat er in haar om als oudste be woonster van onze planeet? „Niks ei genlijk. Ik raak niet zo gauw onder de indruk. Ik dank iedereen en wens toe wat mij te beurt valt". Mevrouw Calment heeft nog een paar jaar voor de boeg als zij de 120 jaar, 7 maanden en 22 dagen wil halen die de op 21 februari 1986 overleden japanner Shigechi.vo Izumi oud word. Anna Jacobapolder-Zijpe VV y ZIERIKZEE - In een waterrijk land als het onze was het enerzijds een groot voordeel dat men gemakkelijk met uiteenlopende vaartuigen bijna overal kon komen, anderzijds waren talrijke wateren ook isolement-bevorderend. Zonder gebruik te maken van een overzetveer was het doorgaans onmogelijk om de overkant te bereiken. ker niet negatief te zien maar ve len zullen te zijner tijd verbaasd zijn over de vaak vérstrekkende gevolgen van de „ontsluiting". Zo zou men deze ontwikkelingsgang wel kunnen noemen. Schouwen en Duiveland hebben iets dergelijks al meegemaakt, Sint Philipsland zal nu op gelijke wijze als het wa re worden „opengebroken". Bedrijven en middenstand zul len er wèl bij varen. De bewoners die tot dusver een over het alge meen gesloten en hechte gemeen schap hebben gevormd zullen on getwijfeld moeten wennen. Dc reiziger die op een ongelegen uur, soms bij nacht en ontij, graag overgevaren wilde worden kon dat verlangen kenbaar maken door een bel te luiden. Vooral het overvaren van de Zuidhollandse- en Zeeuwse stro men was niet altijd een plezierige ervaring. Ook op de betrekkelijk korte trajecten konden de overzet veren zodanig te keer gaan dat me nigeen een gevoel van zeeziekte voelde opkomen. Zonder gevaar waren die tochten in het verleden ook al niet zoals het gezelschap van de Friese stadhouder Johan Willem Friso ondervond toen hij stormachtig weer bij de Moerdijk in het Hollands Diep jammerlijk verdronk. Alle verandering be hoeft geen verbetering te zijn. Toch zal geen enkele bewoner van Schouwen-Duiveland een traan la ten wanneer met ingang van 6 juli 1988 het pont veer Anna Jacoba- polder-Zijpe voor altijd uit de, vaart wordt genomen.... Radio Hoe ontelbare malen heeft men over de radio het bericht kunnen horen dat de pont tussen Anna Ja- cobapolder en Zijpe tijdelijk niet kon varen. Was het niet vanwege de veelvoorkomende mist dan was het wel door de te grote wind kracht. In het winterseizoen kwam het bovendien nogal eens voor dat het veer door ijsgang was gestremd met alle nare gevolgen van dien. Op zulke ogenblikken voelden de eilandbewoners aan weerszijden van het brede water het isolement in versterkte mate. Zowel te Zijpe als in Anna Jaco- bapolder werden rond negentien honderd speciale Jeerhavens aan gelegd om de tramwegen op Sint Philipsland en Schouwen-Duive land met elkaar te verbinden. Hoewel tussen deze oevers al in een veel vroeger stadium veren de idienst onderhielden betekende de aanleg van die havens een aan merkelijke verbetering ten gunste van personen- en vrachtvervoer. De totstandkoming van de gloednieuwe Philipsdam zal we derom een diep ingrijpende veran dering teweeg brengen binnen het Zeeuwse eilandenrijk. Over niet al te lange tijd zal men er nog maar zelden bij stilstaan dat met het verdwijnen van het vaartocht je Zijpe en Anna Jacobapolder niet alleen een stukje gezelligheid en romantiek voorgoed verleden tijd is ge-worden maar dat ook an dere veranderingen na verloop van tijd merkbaar zullen worden. De neveneffecten van de verbe terde verbinding behoeft men ze- Er ligt een wereld van verschil tussen de tijd dat er met zeil scheepjes over het Zijpe werd ge varen en de toch al vrij robuuste veerponten van de afgelopen tien tallen jaren. Het is zelfs nog niet zo lang geleden dat men reeds op verre afstand kon weten waar de RTM veerpont lag vanwege de uit gebraakte rook en smook uit de hoge schoorstenen. Dat alles is voorgoed verleden tijd. Het verkennen van het land schappelijk mooie Sint Philips land kan beginnen. Voor duizen den toekomstige bezoekers zal een bezoek aan dit voormalige kleine eiland een verrassing in houden... WIEBE KEIKES 88/165. Een uniek dorpsgezicht te Nieuwerkerk. Het jaar waarin deze foto genomen werd kon niet precies worden achterhaald maar we houden het maar op de jaren rond 1910. Als we naar de boerenwagen van land bouwer Leen Tuinman kijken, moet de foto wel in de oogsttijd zijn genomen. De wagen is opgetuigd met korte en lange wieghouten en de voorladder ligt leeg op de 'boomplanke'. maar de draaiboom is er uitge haald. Kinderen gebruikten de draaiboom vaak als wip en daar was deze niet altijd tegen bestand. De straatlantaarn, geheel rechts deed goede diensten bij nieuwe maan, want bij volle maan werden de lan taarns niet ontstoken. Verder zien we het wachthuisje van de RTM-tram met wat bekende gezichten ervoor en ernaast. De derde vanaf links is Jan Dalebout en de vijfde Chris de Braai. Rechts van laatstgenoemde staat Izak de Braai. De vrouw met de emmer non haar rechterhand is Cornelia Lems, de vrouw van Jan de Haas. De vrouw helemaal rechts (bij de traynrailsis Maatje van der Wekken. Zij was gehuwd met Teeuw Slager. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30. 4300 AA Zierikzee Tel. (01110) 12754. AMSTERDAM - De hoofdstedelijke politie blijkt afgelopen donderdag een cocaïne-laboratorium te hebben opgerold. Daarbij zijn zes Colombia- non en twee Amsterdammers, in leef tijd variërend van 25 tot 35 jaar, aan gehouden. KIEL/WILHELMSHAVEN - Het sterven van zeehonden in de Noord zee gaat onverminderd door. Een woordvoerder van het secretariaat van de Waddenzee in Wilhelmshavcn, in de Bondsrepubliek Duitsland, deelde maandag mee dat er tot nu toe bij de kusten van Denemarken, dc Bondsrepubliek en Nederland al 800 dode zeehonden zijn aangespoeld. De zeehondensterfte begon vier we ken geleden in het Kattegat en heeft zich steeds verder naar het zuiden uitgebreid. De meeste zeehonden gaan dood aan longontsteking. Vol gens het Waddenzee-secretariaat zijn alleen al in Denemarken tot vorige week vrijdag 630 dode dieren gevon den. Volgens jachtopziener Otto Fric- kc in Oldenburg zijn de vermoedens dat de zeehonden uit het noorden naar het zuiden vluchten niet juist. De recente toename van het aantal zeehonden in de Noordzee is hiermee in tegenspraak. Het zeehonden bestand is op dit monent zelfs groter dan normaal. Bij een controlevlucht zaterdag zijn 2.000 levende dieren ge teld. Dat zijn er 350 meer dan in de zelfde tijd vorig jaar. Door de milde winter hebben meer zeehonden het voorjaar gehaald. PUTTERSHOEK - Een felle uit slaande brand in de gemeente Put- tershoek in de Hoekscwaard legde maandagavond acht eengezinswo ningen in korte tijd in de as. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De woningen maakten deel uit van een blok van twaalf woningen aan de Prins Bernhardlaan en ston den op de nominatie om te worden gerenoveerd. Dat heeft de politie meegedeeld. De vier woningen die reeds waren opgeknapt konden worden behouden al werden de daken daarvan ook flink beschadigd door de bluswerk zaamheden. Burgemeester mr. M. G. M. van Marwijk Kooy, die ter plaatse het bluswerk volgde, sprak van een kleine ramp daar in de gemeente geen reservewoningen beschikbaar zijn. Voorlopig zijn de acht gedupeer de gezinnen (in totaal achttien men sen) ondergebracht in een als noodop vang ingericht gemeenschapscen trum in hun woonplaats. Bij de bluswerkzaamheden kreeg de brandweer van Puttershoek as sistentie van brandweerkorpsen uit Maasdam, Dordrecht. Zwijndrecht, het regionale brandweercommando en de bedrijfsbrandweer van de in Puttershoek gevestigde Suikerunie. Deze grootschalige assistentie was noodzakelijk om te voorkomen dat het vuur zou overslaan naar naastge legen woningen. De oorzaak van de brand, diq rond half acht maandag avond uitbrak, is nog onbekend. De schade is volgens de politie 1 miljoen gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7