Zierikzeese avondvierdaagse weer de paden op, de lanen in Sponsorloop trekt veel publiek DEURLOO B.V. Dagbehandeling Corneliastichting wordt in de toekomst uitgebreid 180 leerlingen RSG Professor Zeeman in schoolverband op kamp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gemeente politie VOLLEDIG IN INSTALLATIE TECHNIEK Zeelandbrug kaal geplukt Diefstal uit diverse auto's De Ubica collectie in onze showroom 1 UBICA MATRASSEN B. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dingdag 14 juni 1988 Nr. 24352 BURGH-HAAMS'l'tiUL - De sponsorloop georganiseerd door basisschool De Kirreweie in Burgh-Haamstede is een succes geworden. De precieze opbrengst is nog niet bekend maar bedraagt naar schatting 2000 gulden Aan de sponsorloop deden zo'n 75 kinderen mee. Zelf hadden zij naar sponsors gezocht die een bepaald be drag per rondje ter beschikking wilden stellen. Voor de sponsorloop bestond een grote publieke belangstel ling. Ouders en familie van de kinderen, maar ook andere belangstellenden waren naar het veldje naast de basisschool gekomen. (Foto: Joop van Houdt) Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D., L van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161,20; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Wie het Westerschouwse voorstel leest om geld beschikbaar te stellen uoor het openhouden van de politie bureaus, moet toch even het idee krijgen dat de Westhoek de rijkspoli tie heeft ingeruild voor gemeentepo litie. Niets is minder waar. Burge meester en wethouders willen in de buidel tasten (het gaat om 12.000 gul den) om de politiebureaus open te houden. De politie gaat meer de straat op, maar daardoor valt er een hiaat in de bemanning van de pos ten. Burgerpersoneel moet hierin verandering brengen. Het is uit den boze, dat er tussen verschillende overheden zo'n verschil van inzicht bestaat als dat het geval is bij Wes- terschouwen en het rijk. Natuurlijk moeten die politieposten open in de Westhoek. Daarvoor moet het rijk over de brug komen. Het is welis waar de districtscommandant die de uren verdeelt, maar het rijk beheert het totaalbudget. Hoe is het moge lijk, dat er aan de ene katit duizen den guldens komen van het rijk in het kader van de criminaliteits bestrijding, terwijl er anderzijds beknibbeld wordt op zaken, die ei genlijk geen enkele vorm van discus sie behoeven? Westerschouwen staat voor het blok en de raad kan niet an ders dan het krediet voteren. Zoals dat overigens ook al eerder gebeurde met bijvoorbeeld de computer voor de politie. Ook hiermee zoitden de politiemensen meer tijd krijgen voor hun eigenlijke werk. De gemeente staat met de rug tegen de muur en gaat nu zelf betalen. Dit ongetwij feld met de wetenschap, dat deze zet een kolfje naar de hand van het rijk is. Immers, het rijk houdt het geld in de eigen zak. Nog even en de gemeen ten gaan meebetalen aan het inko pen van het dienstpistool of moeten zorgen voor de zwaailichten op de dienstauto's. AvW Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL 01110-16255 ZIERIKZEE - Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde zo'n veertig bouten platen gestolen, die tijdelijk aan weerszijden van de Zeelandbrug waren bevestigd. Namens de NV PZBM heeft H. M. aangifte gedaan van deze diefstal, waarvan de schade op 1000 gulden geschat wordt. De houten platen zijn aan de brug bevestigd om te voorkomen, dat auto's schade oplopen door het gritstralen. Dit is een onderdeel van het normale onderhoud. BRUINISSE - Aan de Hageweg te Bruinisse is de wagen van J. H. uit Duitsland opengebroken. De eige naar mist gen radio-cassetterecorder ter waarde van 1800 DM. Landgenoot VV. D. overkwam op diezelfde plaats betzelfde, zij het dat het hier om een schadepost van 500 DM ging. Geen diefstal, maar wel een aan zienlijke kostenpost is G. F. overko men. Een dienstwagen van een onder neming in Rozenburg is in het afgelopen weekeinde opzettelijk be werkt met een scherp voorwerp. Het voertuig, dat geparkeerd stond aan de Zierikzeese Roggenplaat, heeft voor 3000 gulden schade opgelopen. Volgens ontwerp-verpleeghuisplan provincie Zeeland ZIERIKZEE - Maandag-avond was het weer zover. Een grote mensenmassa van een kleine tweeduizend personen stond even voor 18.45 uur soms letterlijk trappelend van ongeduld klaar op het Havenplein en Havenpark in Zierikzee voor de start van de drie- en-veertigste editie der Zierikzeese avondvierdaagse. Vier dagen, of liever avonden, om vanuit de sfeervolle monumentenstad de fraaie Schouwen-Duivelandse paden op, de lanen in te gaan. Al een half uur eerder, voordat in het oude hart van de binnenstad het begin.signaal zal worden gegeven, is het een drukte van belang in het na burige Vrije, waar in dansschool Kra mer' de startlijstcn door de deelne- Klokke kwart voor zeven komt de lange stoet precies op het geplande tijdstip op gang, in een fiks tempo voor het eerst weer op weg langs de Schouwse dijken en dreven rondom Zierikzee. Tien minuten later is het tot voor kort zo volle Havenplein 'schoon'. Alleen in de verte weer kaatst nog het geroep en de begelei dende muziek van de wegtrekkende meute. Over iets meer dan een uur zullen de snelsten van het kortste tra ject van acht kilometer terug zijn, de andere afstand van vijftien kilome ter vergt zo'n beetje het dubbele Aan 't Vrije is het inmiddels stil in de dansschool. De EHBO-post ligt er verlaten bij. Dat zal wel zo blijven, want 'de prikkers' zullen deze eerste avond nog weinig blaren moeten be handelen. ZIERIKZEE - Wanneer het ontwerp-verpleeghuisplan voor de provincie Zeeland definitief wordt zal het aantal plaatsen voor dagbehandeling in de Corneliastichting worden uitgebreid. In het plan is sprake van acht dagbe handelingsplaatsen die de exploitatiekosten van het ver pleeghuis zouden doen toenemen met een kwart miljoen gulden per jaar. ties, hun doelstellingen en hun taakstellingen vaak aan veranderin gen onderhevig zijn. „Daarom moet bij planning van voorzieningen niet in eerste instantie worden uitgegaan van bestaande organisaties, maar dient eerst te worden gekeken naar de functies die uitgeoefend moeten worden om te kunnen voldoen aan de vragen naar hulp- en dienstverle ning. Veel belangstellijig voor de avondvierdaagse. 43e editie van wandeltocht van start mers aan de wandeltocht worden opgehaald. Het hoofd van voorzitter Geert van der Wielen van het vier- daagsecomité, hij kan het regelen nu eenmaal niet laten, loopt om in de drukte. Met een scherp oog blijft hij de organisatorische gang van zaken in de gaten houden. Ondertussen stuurt hij nog van allerlei bij aan 'flankerend beleid'. Geüniformeerde leden van het Rode Kruis, maar ook willekeurige vragenstellers kunnen rekenen op snelle hulp. „Weet je waar mijn auto staat?", is zijn vingerwij zing aan iemand van de motorische volgstoet die op zoek is naar een voer tuig. Buiten op 't Vrije stroomt het lang zaam vol met deelnemers van zeer uiteenlopende leeftijden, luchtig ge kleed genietend van het aangename (bijna) zomerzonnetje. De avondvier daagse is een sociaal gebeuren: veel scholen, sportverenigingen, muziek korpsen, gezinnen of andere groepe ringen maken van deze sportieve ge legenheid gebruik om de onderlinge banden aan te halen. Bij het naderen van de vertrektijd bewegen de wandelaars zich geleide lijk naar de startplaats voor dit grootste wandelevenement in Zee land, gemeten naar het aantal deelne mers. Vaak zijn dezen voorzien van proviand, maar steevast van een goed humeur. Vaststaat dat burgemeester Asselbergs zijn vorig jaar gedane be lofte om mee te doen nakomt. Hoewel de tocht nog niet is aangevangen klin ken al de eerste aanmoedigingen van het talrijke publiek, meest familiele den, vrienden en kennissen. Men wil hiermee niet één groot schalige voorziening creëren maar de huidige functies en taken van ver pleeghuis en bejaardenoord beter af stemmen op de behoefte van ouderen. Gedacht wordt aan één organisatie op sub-regionadl niveau of eén deel van d? sub-regio. Die zou antwoord móeten kunnen geven op de hulp vraagvan ouderen variërend van een voudige verzorging en begeleiding tot behandeling en intensieve verple ging. Zowel individueel als in groeps verband. Daarbij behoren ook dien sten die vanuit deze voorziening worden geboden aan ouderen buiten het verpleeghuis. Zoals dagbehande ling, dagverzorging, hulpverlening in noodgevallen en adviseren voor de thuisorg. Kortdurende opnamen Voigens het ontwerp-plan zullen de verp.eeghuizen zich onder druk van een :oenemende vergrijzing bij een (min of meer) gelijkblijvend aantal bedcen vooral moeten gaan toeleggen op kortdurende opnamen voor behan- deliig en reactivering. „De grotere doorstroming die hierdoor ontstaat steil andere eisen aan het personeel, de iccommodatie van het verpleeg huis en de leefsfeer". Men stelt na drukkelijk dat de samenwerking tus sen verpleeghuis en bejaardenoord op korte termijn intensiever moet worden". Uit de demografische gegevens die in het plan zijn opgenomen blijkt dat de Zeeuwse bevolking eerder en ster ker veroudert dan de Nederlandse. Op een januari telde de provincie Zedand ruim 53.000 inwoners van 65 jaar of ouder ofwel 14,9 procent. In hed Nederland bedraagt dat percen tage 12,2 procent. Tot het jaar 2000 zullen deze percentages dichter naar ellaar toegroeien. Het voorontwerp-verpleeghuisplan werd opgesteld met het oog op het vtrpleeghuisplan dat in december dtor provinciale staten van Zeeland n»et worden vastgesteld. Het gaat om het tweede plan verpleeghuizen Zeeland. In het voorontwerp-plan wordt ge waarschuwd voor het gevaar van ver starring die kan optreden doordat de hulp- en dienstverlening wordt ge daan door diverse organisaties die al lemaal hun eigen werkwijzen en re gels hanteren. „Het gevaar bestaat dat de hulpvrager zich moet gaan richten naar de hulpverlenende in stanties". In het ontwerp-plan wordt aangegeven dat daarnaast organisa- Het ontwerp-plan gaat uitgebreid in op de taken en functies van een verpleeghuis en stelt daarbij vast dat de taken en functies van het bejaar denoord en het verpleeghuis naar el kaar zijn toegegroeid en elkaar over lappen. „Op langere termijn zal integratie van functies van verzor ging, verpleging, begeleiding en het bieden van een woon- en leefmilieu van beide voorzieningen meer voor de hand komen te liggen en wellicht onontkoombaar zijn". Advertentie f jFMAlPF Het- landschap van dc Ardennen was ccn week lang leerschool voor dc 43 derdeklassers die deelnamen aan het kampeerkamp. Een leerschool omdat onder vrij primitieve omstan digheden wcrcl gekampeerd op een weiland tussen de beboste heuvels waar dc paarden nog maar net weg waren. De kwartiermakers hadden al gezorgd voor keuken- en eettenten. Het landschap in de directe omge ving en wat verderaf werd te voet én met de bus verkend. In dc buurt van het kamp werden wandelingen langs de Ourthc gemaakt en veldwerk ge daan. Waterdiertjes gaven informa tie over de waterkwaliteit. Bij een ri vierbocht werd een en ander in kaart gebracht en berekend. Men verza melde informatie over het oude kasteel van La Roche. Tot de tochten per bus die wat ver der van het kamp gingen, behoorde een bezoek aan dc Duitse stad Trier Dc jongeren van het kampeerkamp voor het paleis van dc Keurvorst in Trier. ALKMAAR - De 26-jarige wacht meester le klasse Mirjam Bos- Rijkers hult zich. sinds kort in een door haar bedacht uniform voor zwangere agentes. Volgens woord voerder J. de Vries van de Alkmaarse rijkspolitie had de wachtmeester er geen vrede mee, dat zij en andere zwangere politieambtenaren door de komende blijde gebeurtenis „veroor deeld" zijn om in burgerkleding ad ministratief werk te doen bij gebreke aan een passend uniform. Leerschool Men maakte ook ccn tocht door dc grotten van Rochcfort. Het kamperen in de al eerder genoemde leerschool bleek de leerlingen goed tc bevallen. Zij opereerden vaak in groepjes met MAVO-, HAVO- en Atheneumleerlin gen door elkaar De verschillen en overeenkomsten lussen Zeeland en Wallonië worden door dc leerlingen intensief beleefd. In het hart van West-Europa waar het Nederlands, Frans en Duits elkaar ontmoeten op dc scheiding van Maas en Rijn. Op vallend was tenslotte dat het kamp vrijwel rookvrij was. Slechts tien procent van dc leerlingen stak af en toe oen sigaret op (en van dc leiding niomancl). Hot kampeerkamp werd geleid door de leerkrachten Vergeer, Beekman, Van Dijk, Keizer, Do Kreuk, Van der Roost en Timmer mans. Fiets-, expressiezwerf- en kampeerkamp fensief van 1944-1945 en naar het Eu ropese parlement in Luxemburg. Hier speelden de leerlingen in de ver gaderzaal enthousiast mee met een rollenspel over jeugdwerkloosheid. Men maakte gebruik van interruptie microfoons en tolken. Dc leerlingen kregen informatie over dc verande ringen in de Europese Gemeenschap die voor dc deur staan wanneer in 1992 do eenheid van Europa vorm krijgt ZIERIKZEE - Ongeveer 180 leerlingen en een aantal le raren van de Rijksscholengemeenschap Professor Zee man te Zierikzee namen deel aan een van de schoolkam pen die volgens traditie elk jaar worden georganiseerd voor de derdejaarsleerlingen van de school. Dc leerlingen hadden dit jaar dc keuze tussen vier kampen. Een fiets- kamp waarbij men via dagtochten in een week tijd van de Veluwe naar Zie rikzee fietste, een expressiekamp waarbij men zich in een kamphuis te Assenede (België) met creatieve za ken bezighield, een zwerfkamp dot dc leerlingen naar onbekende bestemmingen in Nederland en Bel gië voerde en oen kampeerkamp waarbij men met de bus naar de Ar dennen ging om vandaaruit tochten te maken. Aan elk kamp namen ruim veertig leerlingen deel. Het 'kam peerkamp' leverde bij de redactie van dc Zierikzeesche Nieuwsbode ccn verslag in dat hieronder volgt. met zijn Romeinse overblijfselen en oude kerken. Naar Bastognc met dc herinneringen aan het Ardennerof-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3