c Een man, een man Wijkbus maakt donderdag eerste rit door Zierikzee Omwonenden Dorpsplein Serooskerke klagen over overlast door bomen ear DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vocaal ensemble Renesse Wandklokken gestolen in Oosterland ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Kering Vierdaagse Inspiratie Promotie Westerschouwen moet inspelen op de veran De 43e editie van de avondvierdaagse te Zie Wouter Eggink laat zich bij zijn airbrush inspi Vijverberg haalt promotie van extra klasse- libre. (Pag. 8). dering door de weg over de Stormvloedkering. rikzee is weer van start gegaan. (Pag. 3). reren door voorwerpen in huis. (Pag. 5) (Pag. 2) DINSDAG 14 JUNI 1988 144ste jaargang Nr. 24352 WAABJN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een man een man, een woord een woord. Spreekwoord .^wm ZIERIKZEE - Een man een man, een woord een woord. Dat gaat voor wat de avondvierdaagse betreft zeker op voor burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. Samen met echtgenote en kinderen liep de eerste burger de eerste van vier avondwandelingen. Asselbergs heeft zich hiertoe verplicht na de vorige editie in 1987. Toen zegde hij na een reeks van lovende woorden richting organisatie toe mee te zullen lopen in het volgende jaar. En zo geschiedde dus koor 60-plussers en mindervaliden ZIERIKZEE - Lang gewacht, maar nooit stil gezwegen. Vurig gehoopt en nu toch gekregen. Met ingang van don derdag 16 juni gaat een lang gekoesterde wens van de'af- deling Zierikzee van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) en de Stichting Welzijn Ouderen op Schouwen-Duiveland in vervulling. Dan maakt de wijkbus voor zestigplussers en mindervaliden zijn eerste rit naar en door het centrum van Zierikzee. Wethouder J. Groen zal bij het vertrek op de Schouwenbank (tussen 8.45 en 9.00 uur) aanwezig zijn. merd op het instellen van een bus voor ouderen en mindervaliden in Zierikzee. Om aan te geven dat die behoefte wel degelijk onder ouderen en slecht ter been zijnden leefde werd eind vorig jaar een enquête onder zo'n driehonderd Zierikzeese ouderen en mindervaliden gehouden. De ge meente Zierikzee ondersteunde dit initiatief met een subsidie van 350.-. Boodschappen doen op de week markt, op bezoek gaan bij een kennis of familielid die in het ziekenhuis ligt, gebruik maken van de dagver zorging in De Wieken of een dagje op passen bij de kinderen die ergens in plan West wonen. Voor een minderva- lide of een oudere wiens benenwagen wegens het klimmen der jaren niet meer zo soepeitjes loopt, tot nu toe al- 1 ijd een hele onderneming. Zeker na dat in '86 de belbus, zijnde een goed kope mogelijkheid voor ouderen en mindervaliden om zich over een wat grotere afstand te verplaatsen, ter ziele ging. Overtuigd van de behoefte aan een dergelijke voorziening heeft de ANBO-Zierikzoe regelmatig geha- „De enige oplossing is om flink wat van die bomen te rooien SEROOSKERKE - „Die bomen zijn gewoon te hoog. Er komt veel te weinig zon op de huizen. En je kunt de kerk ook niet eens zien". Aan het woord is P. de Rijke uit Se rooskerke. Hij woont al sinds 1956 in een huis aan dé Schoolstraat en hij is een van de mensen die al herhaaldelijk bij de gemeente Westerschouwen aan de bel getrokken heeft. Volgens hem zonder afdoende resultaat. „Ze zijn weieens wezen snoeien, maar ik denk niet dat dat het probleem oplost. Volgens mij is de eiiige oplossing het rooien van een flink aantal van die bomen". De reactie van S. de Feiter, hoofd plantsoenendienst van de gemeente Westerschouwen: „Er wordt gewerkt aan een landschapsbeleidsplan en daarin is een deelplan voor Serooskerke vervat. En daarin staat dat we van plan zijn om enkele bomen weg te halen. Maar niet zoals gesuggereerd wordt de helft". Voor alle duidelijkheid de kwestie nog even in een notedop: Rond de kerk van Serooskerke werden na de watersnoodramp nieuwe bomen ge plant. Gekozen werd voor de iepen en essen. Tamelijk snelle groeiers die het gehavende aanzien van Seroos kerke binnen afzienbare tijd weer re delijk zouden herstellen. Volgens de bewoners van Dorpsplein, School straat en Frederikstraat is er nu spra ke van een overmaat aan bomen. Ze klagen dat de bómen teveel licht weg nemen. Vocht Dat zou volgens de bewoners onder andere resulteren in de vorming van vocht in de huizen omdat deze onvol doende licht en zonnestralen ontvan gen. ..Bij een ander is de kelder in de winter vochtig en bij ons in de zo mer". aldus De Rijke. ,,En dat komt door die bomen. En bij ons is het nog niet eens het ergste. De bewoners van het Dorpsplein hebben het meeste last van die bomen". RENESSE - In de Nederland se Hervormde kerk te Renesse verzorgt het vocaal ensemble onder leiding van Willie Bil za terdag 18 juni een optreden, dat 0111 20.00 uur begint. Mede werking wordt verleend door Myra van Groenendael (viool), Willy Feytel (sopraan), Reimo Faber (dwarsfluit) en Rien Balkenende (orgel en piano). FIETERBUREN - ln het Neder landse deel van de Waddenzee zijn ten minste vijftien zeehonden gestor ven aan acute longontsteking. Het rijksinstituut voor volksgezondheid en milieuhygiëne heeft bij de meeste van de gestorven dieren twee virus sen geïsoleerd. De Rijke stelt dat de bewoners tot nu toe onvoldoende gehoor bij de ge meente hebben gekregen voor hun klachten. ,,Er is weieens wat ge snoeid en er zijn ook wel wat bomen weggehaald, maar niet genoeg". Volgens Dc Rijke gaat het niet al leen om het feit dat de bomen licht wegnemen. ,,Je hebt er ook veel troep van hoor. En de wortels lichten de te gels van het trottoir op. Die worden zo langzamerhand onbegaanbaar. Ja, er speelt eigenlijk van alles. Want het feit dat je minder zon in je huis hebt houdt ook in dat je bijvoorbeeld eer der de kachel aan moet steken en heel vroeg al licht aan moet doen in huis". Antenne Eerder kwamen de bomen in Se rooskerke ook al in het nieuws. Be woners ergerden zich aan het feit dat de ontvangst van televisieprogram ma's te wensen overliet. Zij besloten toen gezamenlijk een schotelantenne aan te schaffen om toch een goede ontvangst te krijgen. Dc gemeente Westerschouwen toonde zich toen zo bereidwillig een bijdrage in de kos ten van het plaatsen van de antenne te leveren. Niettemin blijken de majestueuze iepen en essen toch nog steeds bij veel dorpsbewoners een doorn in het oog. Op de onlangs gehouden forum discussie-avond in het Serooskcrkse dorpshuis werd de kwestie nog eens onder dc aandacht van dc bestuurde- ren gebracht en wethouder A. J. Pad mos deed toen de belofte dat een en ander in b en w besproken zou wor den. ,,Ik denk dat het belangrijk is dat we dit nu warm houden", aldus Dc Rijke. ,,We moeten aan dc bel blijven trekken, want er moet gewoon iets gebeuren. Begrijp me goed, ik heb niets tegen bomen. Wij zijn allebe'i natuurliefhebbers en het is natuur lijk zo dat Serooskerke 'mede door die bomen een prachtig dorpje is. Maar we hebben er ook last van en ik vind dat dat ook hoort bij de leef baarheid van een dorp. Op die discus sie-avond werd nogal de nadruk ge legd op het behoud van de school en zo, en dat is natuurlijk ook heel be langrijk maar dit hoort er net zo goed bij". Niet serieus Volgens De Rijke hebben dc bewo ners het gevoel dat ze door de ge meente niet serieus genomen worden. ,,Op de opmerking dat je niet eens meer op de torenklok kan kijken werd van de kant van de gemeente ge zegd: 'Maar die klok slaat toch elk half uur'. Zo'n opmerking, dat slaat toch nergens op!" „Eigenlijk zou je met een groep be woners een enquête móeten houden en een petitie aanbieden of zoiets. Maar tot nu toe is het daar nog niet van gekomen". „Het is raar om te zeggen, maar in sommige dorpen hebben ze te weinig groen en hier hebben we eigenlijk te veel", aldus De Rijke. „En het is iets waar je wel elke dag mee zit". Zijn vrouw vult aan: „De eerste 15 jaar nadat die bomen geplant zijn is er niéts aan gedaan. Ze hadden die bo men van het begin af goed moeten on derhouden en moeten snoeien. Dan hadden we nu niet met deze proble men gezeten". Dc Rijke stelt dat het best mogelijk was geweest de bomen /o te snoeien dat er meer licht in de woningen was gekomen. „Vroeger stonden hier leilindes en daar had je geen last van". Te rigoreus S. L. de Feiter, hoofd van de plant soenendienst van do gemeente Wes terschouwen ontkent dat do gemeen te geen oor zou hebben voor de klachten van dc bewoners. „Er wordt zeker wel iets, aan die bomen gedaan. Elke twee jaar krijgen ze een grote onderhoudsbeurt en eerder hebben wc ook al bomen gerooid daar". Hoe wel hij geen harde uitspraken wil doen laat De Feiter wel doorscheme ren dat de gemeente niet van plan is om zoveel bomen te rooien als de be woners zouden willen. „Dat is me echt te rigoreus. De bo men die daar staan zijn gezichtsbe de 71 en 80 jaar bleken enthousiast te zijn over deze speciale bus, die hen eens per week (op donderdag) en te gen een geringe vergoeding (een gul den per rit, ongeacht de afstand) naai de markt, het ziekenhuis, de Corne- liastichting, het busstation of Bor- rendamme zou kunnen brengen. Subsidie Die uitkomsten waren voor de ge meente Zierikzee aanleiding om de ANBO-Zierikzee een subsidie van ze ven mille toe te kennen om het plan verder uit te kunnen werken. Een be drag dat nodig is voor de aanloop kosten, de administratie en de huur van het Volkswagenbusje en dat toe reikend moet zijn om deze wijkbus een jaar draaiende te kunnen hou den. Vervolg pagina 5 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Duidelijk De resultaten lieten aan duidelijk heid niets te wensen over. Van de 145 inzendingen die ingevuld werden ge retourneerd bleek ruim tweederde pal achter het idee van een wijkbus te staan. Met name de ouderen tussen WA> ffih PE palend voor Serooskerke. Zij geven het dorp de beslotenheid die het tot zo'n mooi dorpje maakt. Ze zijn nu zo'n 30 jaar oud en ze kuntien zeker nog 30 jaar mee en het zou doodzonde zijn om er dan nu veel weg te halen". De Feiter geeft toe dat er wel wat bomen tussen uit zouden kunnen maar hij benadrukt dat er niet alleen naar de korte termijn gekeken moet worden. „Je moet de beplanting in feite steeds blijven verjongen. Er staan nu vrij dunne bomen tussen die weinig kansen hebben omdat ze te weinig licht krijgen", stelt De Feiter die in dat verband stelt dat er moer mogelijk is dan botweg rooien. Snoeien „Ik ben ervan overtuigd dat je met verantwoord snoeiwerk ook tot een voor iedereen acceptabele oplossing kunt komen. Ik ben daar zelf een groot voorstander van", aldus Dc Fei ter. Hij benadrukt dat er momenteel gewerkt wordt aan landsehapsbe- leidsplan waarin ook de situatie in Serooskerke onder de loep wordt ge nomen. „En dat deelplan wordt wellicht in oktober dit jaar in de gemeenteraad besproken en ik verwacht dat daar voor de inwoners van Serooskerke op een hoorzitting de kans krijgen hun zegje te doen over de materie". Do Feiter stelt dat de gemeente Westerschouwen steeds zo goed moge lijk heeft geluisterd naar dc klachten van de mensen om tegelijkertijd ook het belang van do bomen voor het landschap niet uit het oog te verlie zen. ..En de bomen in Serooskerke zijn erg vitale en waardevolle bomen. Het is gewoon zonde om daar meer van weg te halen dan absoluut nodig Een „bedekt" Serooskerke. Verwachting Deltagebied tot. woens dagavond: Overwegend zonnig In het weerbeeld verandert weinig. Zonnig maar af en toe trekken in de hogere luchtlagen wat wolkenbanken over. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Minimum temperatuur komende nacht 13 gra den. Temperatuur kustwater: 15 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 18 juni: Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 109r Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noord 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 309r Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noordoost 4 Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10 Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: noordoost 4 HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een uitloper van het Azorenhogedrukgebied ligt over Schotland en de Noordzee. Hierdoor wordt boven ons land een noordelijke stroming in stand gehouden. In deze stroming trekt Noordzee-bewolkihg in onze richting. Vooral in het noor den van het land moet daarom met enkele wolkenvelden rekening wor den gehouden, terwijl in de rest van het land dc zon zal overheersen. Het blijft overal droog. De minimumtem peratuur vannacht wordt ongeveer 10 graden, terwijl de middagtempera- tuur morgen opnieuw rond de 23 gra den ligt. De wind is noord en overwe gend matig. ROTTERDAM - Het centrum van Rotterdam is getroffen door een om vangrijke telefoonstoring. Om streeks kwart voor zeven trad een breuk op in vijf zogeheten hoofd- draaggolfkabels. Door de storing is ondermeer alle telefoon-, telex-, data- en 06-verkeer onmogelijk geworden. Ook het internationaal en interconti nentaal verkeer ondervindt ernstige hinder. In totaal zijn 10.000 verbin dingen getroffen door de storing. Dat heeft een PTT-woordvoerder meege deeld. OOSTERLAND - Aan dc Hofweg te Oosterland hebben onbekenden 85 tot 90 dozen met wandklokken gesto len uit een aldaar geparkeerde vrachtwagen. Dc waarde is voorals nog onbekend. D. B. uit Oosterland deed aangifte namens een Rotterdamse firma. Tben de chauffeur na enige tijd terugkeer de bij zijn wagen bleek de achterzijde open.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1