bet verleden stukken SAMAN BV Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten één van hen Industriële verwerking akkerbouw- produkten Agrarische opleidingen Zeeuwse vissers lossen niet, AID en ME kijken werkloos toe Protest tegen verbod op garnalenvisserij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 juni 1088 Nr. 24350 7 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. K. Hendrikse, zondagsuur/kinderne- vendienst. 11.00 uur ds. N. de Boo, viering H.A., kinder(neven)dierist; 19.00 uur ds. N. de Boo, viering H.A. en nabetrachting. Kerkwerve: 11.00 uur ds. Wassenaar, Haamstede, voor bereiding H.A. Serooskerke: 10.00 uur ds. O. C. Kerssen. Burgh: 10.00 uur dr. H. E. Faber v. d. Meulen. Haamstede: 10.00 uur ds. J. van Ho ven, Numansdorp; 19.00 uur ds. L. den Breejen, Kapelle. Renesse: 9.30 uur ds. C. Bregman, viering H.A. Noordwelle: 11.00 uur ds. C. Breg man, viering H.A. Scharendijke: 9.30 uur ds. Wassenaar, Haamstede, voor bereiding H.A., kindernevendienst. Brouwershaven: zie Zonnemaire. Zonnemaire: 9.30 uur ds. D. R. Jon ker, Dreischor, gez. dienst met Brou wershaven, bevestiging ambtsdrager, afscheid kinderen zondagsschool. Noordgouwe: 11.00 uur ds. D. R. Jon ker, gez. dienst met Dreischor. Drei schor: zie Noordgouwe. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. E. P. Kuin. Nieuwer- kerk: 10.00 uur ds. Kleinsma, Middel burg, viering H.A. Oosterland: 10.00 uur ds. W. Vijfvinkel; 18.00 uur ds. C. Bregman, Renesse; 10.00 uur jeugd- kapel; 11.30 uur zondagsschool. Sir- jansland: in kerk Dreischor: 9.15 en 18.30 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 10.00 uur kand. D. Snijders, Numans dorp; 17.00 uur dhr. A. v. d. Ploeg, Goes. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur dienst; 18.30 uur ROME - Naar aanleiding van het mariale jaar van de Rooms-Katho- lieke kerk wordt het Sint-Pieters plein in Vaticaanstad op 30 juni ver anderd in een Concertzaal. Het Lon- dense filharmonisch orkest en het or kest van de Italiaanse omroep RAI, zullen onder leiding van de dirigent Giuseppe Sinopoli de Missa Solem- nis van Ludwig van Beethoven uit voeren. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Woensdag 15 juni 19.30 uur student Klok, Harskamp. Ned. Herv. Kerk. Beroepen door de gen. syn. tot pre dikant voor buitengewone werk zaamheden (pred. inrichtingen Minis terie van Justitie): F. Don te Gasselte (part-time). Aangenomen naar Deventer: mevr. J. van der Velden, wonende te Holten, voorheen predikant te Metslawier- Niawier. Geref. Kerken Beroepen te Wöudsend c.a. (Herv. Geref. federatie): drs. T. Wever te Meerkerk. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bergentheim: J. van de Wetering te Haulerwijk. drs. A. Jobsen, Grijpskerke, viering H.A. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. J. C. Eikelboom, Den Haag. Scha rendijke: 10.00 uur ds. R. Kamer mans, viering H.A.; 19.00 uur dé. R. Kamermans. Brouwershaven/Zonne- maire: Bostonpleinkerk: 10.00 uur da. J. J. van Zoelen; 18.30 uur ds. W. v. d. Hoek, Middelharnis. Nieuwer- kerk: 10.00 uur ds. Y. J. Tiemersma, Vlaardingen, kindernevendienst; 17.00 uur avondgebed. Bruinisse: 10.00 uur dhr. J. van Leerdam, Seroos kerke (W.); 17.00 uur ds. P. Paulus, Middelburg. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. Wisselink, viering H.A. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. B. de Graaf. Kerkwerve: 10.00 en 15.00 uur ds. M. van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. R. Soeters, Gro ningen. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur leesdienst; 15.00 uur ds. P. van Ruitenburg. Nieu- werkerk: 9.30 en 15.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: Lutherse kerk: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinis se: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19.00 uur Eucha ristieviering; zondag 10.00 uur Eu charistieviering met jongerenkoor Franciscusparochie uit Breda. Haam stede: zondag 10.00 uur dienst. Renes se: zaterdag 19.00 uur dienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur da. Berk- vens-Stevelinck, Delft. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Apostolische Kerk Zierikzee: U W-gebouw, Kerkhof Z.Z.: zaterdag 19.30 uur dienst; zon dag 9.30 uur dienst. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.00 uur ds. M. van der Sluys. «pi*, s r rni 1 kt!* s **1?' v*' - - 88/164. Panorama van de binnenduinen te Renesse gezien vanaf de huidige duinovergang Oude Moolweg - Jan van Renesseweg aan het begin van de jaren dertig. Het was in een tijd dat de prijs van de bouwgrond hier varieerde van twee kwartjes tot één gulden per vierkante meter. Helemaal links boven zien we het zo merhuis Het Elzenhoekske, destijds eigendom van de familie Simons uit Brabant en tegenwoordig eigen dom van mr. C. Overwateruit Breda. Bij dat huis behoorden ook de Elzenmeetjes, die waren gelegen tussen de Bremweg, Oude Moolweg en de polderwatergang. Een gedeelte van deze meetjes is enkele jaren geleden verkocht aan de toen plaatselijke huisarts H. J. Simons, die ze daarna weer heeft doorverkocht. Op de voor grond staan drie zomerhuizen en het meest linkse daarvan is De Schelp, oorspronkelijk eigendom van de ex-zeekapitein Van Hemert uit Sliedrecht en later van de Erven Cramer te Amersfoort. Nu is De Schelp ei gendom van Scholten uit Tilburg. Het huis op de voorgrond - het middelste van de drie - is De Krekel. Dat was in het begin eigendom van de familie Grauenkamp uit Zierikzee en is nu van mr. dr. A. Kammer uit Ter- heijden. Het meest rechtse huis is Huis ter Duin. Dat was eerst eigendom van Kesnich te Sliedrecht en is in 1947 door mevrouw Kesnisch verkocht aan S. Rosmolen (Oude Moolweg 60). De familie Rosmolen woont hier sinds 1947 permanent en heeft later aan de noordkant een garage laten bouwen. De andere drie van de vier genoemde huizen zijn nog steeds als zomerwoning in gebruikt. Ze behoren tot het zelfde type: tentdak, rode sterrersberger dakpannen, overstekende goten, ontworpen door architect Oudkerk uit Goes en gebouw tussen 1930 en 1935 op zeer goedkope bouwgrond van Beije Co. Nico Beije, eigenaar van Beije Co, ver kocht deze grond in bouwkavels van verschillende grootte. Beije had in deze omgeving alle grond die gele gen was tussen de Oude Moolweg en de Scholderlaan. Deze grond had aanvankelijk behoord tot de bouw grond van de voormalige boerderij Strandhoeve. Dat was een duinhoeve, die omstreeks 1932 door Nico Beije was aangekocht. Het huis met het zadeldek, dat we boven de drie huizen op de voorgrond uit zien steken, is De Vlucht. Aan vankelijk eigendom van Hack te Renesse en later verkocht aan aannemer Bos uit Brabant. Nu is het eigen dom van P. Noordzij (Vlierweg 2). Het huisje geheel rechts bovenaan op de foto is De Kapel, destijds eigen dom van Van Nieuwenhuijzen uit het Westbrabantse De Heen. Later werd het eigendom van R. C. Jellema. Tegenwoordig is J. van der Made eigenaar van De Kapel. Links daarvan zien we de Oosteren Ban, dat vroe ger toebehoorde aan W. L. Kristalijn, voorheen onderwijzer te Renesse. Later is het in eigendom overgegaan naar C. J. van Malland uit West-Brabant. Voor de Oosterenban is nog net het dakje te zien van De Fazant: een houten zomerhuisje, eertijds bewoond door de familie Breuking. Later werd het van slager R. Ornée te Zierikzee en momenteel is G. S. M. Kwaaitaal van Aannemingsmaatschappij Kwaaitaal uit Rotterdam eige naar. In het midden van de foto het zadeldak van het houden zomerverblijf voorheen Het Hoekje en door eigenaar dokter Hage uit Angerlo, later vertrokken naar Spanje, omgedoopt in De Beimer. De witte streep op de foto rechts van De Beimer en Oosterenban is stuifzand van het bouwland dat rechts is gelegen. Dit bouwland behoorde voorheen tot de hofstede van Harman Fasol, gelegen aan de Hogezoom, die later is afge brand en waar later de bloemenwinkel van P. Verton werd gebouwd. Op deze plaats vindt men tegenwoordig de Jan van Renesseweg en het stuk bouwland is verandèrd in parkeerterrein en waar ook het kantoorge bouw van de Stichting Renesse staat. (Jan van Renesseweg 25). De koeien liggen op domeingrond en behoren waarschijnlijk tot de veestapel van landbouwer Van Splunter, wiens hofstede destijds aan de Oude Mool weg stond (naast J. Zwiers). Waar de koeien liggen is nu weiland te vinden en tussen de koebeesten en de Oude Moolweg ligt nu de eindlus van de Jan van Renesseweg. Tenslotte loopt boven het weiland waar de koeien liggen het huidige Duinwekken (voorheen Motelweg), waar we tegenwoordig hotel-congrescentrum De Zeeuwse Stromen kunnen vinden (Duinwekken 5). In 1958 werd de grond voor de bouw van De Zeeuwse Stromen door de Stichting Renesse in erfpacht uitgegeven aan de Gebroeders Breekweg en de héren Haze- broek en Van Pesch. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Uit de krant v.an 50 jaar geleden ZIERIKZEE - Het aantal schilderij en-exposities neemt den laatsten tijd toe. In vele etalages staan doeken van uiteenloopenden aard, van verschil lende meesters op 't palet, en pas heeft het 's-Gravensteen zijn zware deur gesloten van een groote exposi tie. Thans vraagt ook eens een oud- Zierikzeeënaar de aandacht, n.l. de heer P. C. Stamperius, die vnl. doe ken uit België meebracht. Vooral Brugge en de Vlaamsche kust trok ken zijn aandacht. Het middeleeuw- sche karakter van het oude Brugge komt in de doeken stoer en verweerd te voorschijn, vooral in dat, hetwelk met twee kleuren krijt is opgezet. En toch is dat geen pastel! Ook de Vlaamsche visschersschepen, hier zoo bekend uit de oorlogsjaren, vormden gewillige objecten voor dhr. Stamperius, die ze, opgetuigd voor den steiger, forsch en kleurig op het doek bracht. Bij den heer F. Murk zijn deze schilderijen ten toon ge steld. BROUWERSHAVEN - Vrijdag avond hield de brandweer alhier een oefening in groot formaat. Veron dersteld was een brand in de garna- lenpellerij in de Poortdijkstraat. Het personeel werd te 6.45 gealarmeerd en reeds 10 minuten daarna werd wa ter gegeven. Een kwartier na het alarm was al het materieel in bedrijf. BRUINISSE - De Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland, Ir. van Leeuwen, heeft gistermiddag, vergezeld van zijn col lega's, de onderscheidene hoofdinge nieurs van iedere Provinciale Water staat in Nederland, een bezoek gebracht aan de werken in uitvoering voor de dijksverbetering aan het Wa terschap alhier. Zulks geschiedde ter bezichtiging van de betonblokglooiing volgens het systeem-Leendertse, dat daar wordt toegepast. SIRJANSLAND - Zaterdagavond werd door het muziekgezelschap ,,Oosterlands Fanfare" een uitvoe ring gegeven op ons dorp. Het zelden hier voorkomend muziek bracht veel volk op de been, zoowel van hier als van elders. De verschillende stukken werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Bij enkele num mers kwam de stemming er al heel vlug in, het was tenminste de jeugd rondom de tent aan te zien, dat ze het springen nog niet afgeleerd waren. Na de uitvoering op het dorp kwam er nog een dansje na in de café's. Vé len hebben ongetwijfeld genoten en het werd heel laat eer alles stil werd. Mattheüs 26 73 Schouwen-Duivelanders zijn niet zo scheutig met het spreken van hun dialect. Het is meer een eau de toilet- te dan een parfum: een lichte geur, die zo vervluchtigt als er Hollanders op de kust komen. Jammer, want het klinkt zo gemoedelijk en het is meestal nog wel goed te volgen ook voor „dien Ollanders". Tbch blijven de echte Schouwen- Duivelanders herkenbaar aan de klank van de klinkers, de toon van hun taele. Daar had Petrus ook last van. „Jij bent ook een van hen, want je uitspraak verraad je". Zo góót dat met volgelingen van Je zus: als het goed is zijn ze herkenbaar en bovendien weet „de buitenwereld" ze precies aan te wijzen en daarbij nog te zeggen ook hóe ze hebben te zijn, wót ze te doen hebben en wét na te laten. Adeldom verplicht. Hoort u ze ook wel eens beschuldi gend praten over „die kerkgangers"? Net als bij Petrus: kijk maar uit, bij wat u zegt en wat u doet! „Je uitspraak verraad je". Eigen lijk iets om juist trots op te zijn: we zi jn toch van Schouwen, we zi jn toch van Duiveland? Nou dan! Maar Petrus had niet eens in de gé- ten dat zijn uitspraak hem verried. Zo moet iemand die de naam „Christen" draagt, onbewust een aanbeveling voor Christus zijn. Van Mozes wordt ons gezegd: ,/Iben hij de berg afdaalde, wist hij niet, dat de huid van zijn gelaat straalde". En van de ergste vijanden van de eerste christengemeente wordt ge zegd: „Zij herkenden hen, dat zij met Jezus geweest waren". Er is heiligheid, waarvan men zich niet bewust is. Alleen ónderen wor den deze heiligheid gewaar, niet wij zelf. Deze heiligheid verspreidt zich als de kostelijke geur van de mirre die het hele huis vulde, toen Maria de albasten kruik brak. Christus wil in ons wonen en wer ken. Wij moeten zorgen „in Hem" te blijven. Daarbij kunnen we ontspan nen en menselijk zijn, zonder een be paald vroom dial«:t te gaan spreken, maar onze eigen taal - in Zijn Geest. Een vraag: Zijn wij óók één van hen? Verraadt uw spraak u? Dat is dan de mooiste taele van oallemaele! Tbt lof van Jezus Christus. O. C. Kerssen ZIERIKZEE - Geerlings, voorzitter van de telers aangesloten bij de Sui ker Unie pleit voor industriële ver werking van landbouwprodukten wij men de akkerbouw niet in de hoek dringen, van lange urige finan ciële resultaten die de kosten niet dekken. „We produceren niet te duur, maar we produceren teveel", aldus Geer lings die als voorbeeld de tarweteelt aanhaalde. Vijf ton per ha was voor de oorlog normaal, thans is 7V2 ton per ha maar gewoon en zo gaat het ook met aardappelen en suikerbie ten. Juist uit deze produkten is etha nol te maken, een produkt dat zeker in de toekomst nog een grotere op brengst zal geven. De fabricage van een liter ethanol kost 1,05, een liter benzine 35 cent. Dat verschil is on overbrugbaar, maar als aan benzine vijf procent ethanol wordt toege voegd krijgt men een loodvrije brandstof waardoor de katalysator overbodig wordt. De prijsstijging bij de toevoeging van 5% ethanol is 3V2 cent per liter, bij de huidige dollar koers. In Brazilië rijden 70% van de auto's op ethanol. Genoemde 5% zou een enorme stimulans zijn voor de prijs en de verbouw van produkten waaruit ethanol kan worden gewon nen, met eveneens het scheppen van een aantal nieuwe arbeidsplaatsen. ZIERIKZEE De aankondiging van minister Braks dat er in Neder land 35 agrarische opleidingscentra zullen komen is wat voorbarig ge weest. Door veel meer fusies met an dere onderwijsinstellingen zullen niet meer dan twintig agrarische opleidingscentra ontstaan. Deze centra zullen echter wel een aantal nevenvestigingen krijgen, wat in het belang is van de leerlingen die dan niet verder behoeven te reizen dan nu het geval is. De nevenvestigin gen kunnen niet worden opgeheven wegens het niet voldoen aan de leer lingennorm. Zo krijgt Flevoland een AOC in Emmeloord, met een neven vestiging in Lelystad. Moeilijker is het probleem van de leraren die vrij komen en waarvoor geen plaats meer zal zijn. Verwacht wordt dat het zal gaan om 500 leraren. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-12647-13909 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de Inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Dieren en de vakantie Voor veel mensen en hun dieren staat de vakantie 1988 weer voor de deur. En natuurlijk zijn er voor deze vakantieperiode ook weer veel plan nen gemaakt. Maar is er in die plan nen ook rekening gehouden met de huisdieren? Dat blijkt helaas niet al tijd het geval te zijn, want weer ieder jaar krijgt de Sophia-Dierenbescher- ming opnieuw te maken met achter gelaten huisdieren. Op allerlei plaat sen worden de huisdieren soms door hun baas achtergelaten. Zoals langs de snelwegen, maar ook op het strand of in het bos. Veel dieren lopen dagen lang wanhopig te zoeken naar hun baas, totdat ze door dierenvrienden worden gevonden en meegenomen. Elk jaar betalen weer veel mensen flinke bedragen voor hun vakantie. Maar geld uitgeven voor de verzor ging van hun dieren in de vakantie vindt men dikwijls te duur. Men kan zich afvragen waar is het verantwoor delijkheidsbesef van deze mensen. Het zijn echter niet alleen de hond of kat die goed verzorgd moeten worden achtergelaten, ook het kleingoed on der de huisdieren zoals konijnen en cavia's, maar ook vogels en vissen hebben hun dagelijkse verzorging no dig. Gelukkig hebben echte dieren vrienden alles geregeld voor ze op va kantie gaan. Ook zijn er mensen die hun huisdier wel meenemen naar het vakantie-adres. Maar ook op zo'n va kantie-adres hebben de dieren aan dacht en verzorging nodig. Helaas ge beurt dat niet altijd even goed. Het is namelijk gebleken dat men er zelf op uittrekt en de dieren de gehele dag opsluit in de warme caravan. Als u dus plannen maakt voor de vakantie, regel dan gelijk ook alles goed voor de verzorging van de dieren. Want juist in de vakantietijd is er zoveel dierenleed. Laten wij met elkaar pro beren om dat zoveel als mogelijk is te voorkomen. Geef daarom verwaarlo zing of slechte verzorging van dieren direct aan ons door. De Sophia-Ver- eeniging tot bescherming van dieren (opgericht 1867) zet zich in voor de noodlijdende dieren. Wij doen ons best om zoveel mogelijk dierenleed te voorkomen of te verzachten. Veel die ren verwachten onze hulp, mogen wij op uw steun blijven rekenen? P. I. HEIJBOER vertegenwoordiger van de Sophia- Vereeniging tot bescherming van dieren, Nieuwerkerk. VLISSINGEN - De Vlissingse en Arnemuidense vissers hebben een nieuw middel gevonden in hun actie tegen het optreden van AID en ME. De hele vloot van 26 schepen, die nor maal meteen bij binnenkomst in de nacht van donderdag op vrijdag de lading lost op de vismijn in Vlissin- gen, ligt nu geladen en al langs de kant. De vis in de schepen ligt vol gens de vissers in het ijs onder koe ling en zal geen kwaliteitsverlies lij den als die een paar dagen langer in de schepen blijft. De 200 ME'ers die voor de bescher ming van de AID-controleurs van het ministerie van landbouw en visserij iedere week op de vismijn van Vlis- singen worden samengebracht, heb ben nu niets te doen. Het is niet bekend wanneer de vis sers hun vis aan land brengen. „Dat zou best eens maandagmorgen om vier uur kunnen zijn, voor we weer uitvaren", liet een van de vissers we ten. De actie van Vlissingse vissers is een protest tegen het grote vertoon van macht dat de overheid ten toon spreidt sinds de vechtpartij tussen vissers en AID en politie in maart van dit jaar op de Vlissingse vismijn. Het iedere week opnieuw laten op draven van 200 ME'ers bij de Vlising- se vismijn kost de overheid zo'n een miljoen gulden per week. De overleggroep, met daarin staf functionarissen van politiekorpsen uit het hele land, de Middelburgse of ficier van justitie en de Vlissingse burgemeester Van der Doef, zoekt naar een controlesysteem dat voor zo wel de AID als de vissers acceptabel KORTGENE - Burgemeester E. J. Hoogendijk-van. Duin van de ge meente Kortgene heeft in de vergade ring van de Stuurgroep Oosterschel- de geprotesteerd tegen de beslissing dat van 1990 af de visserij op garna len op de Oosterschelde verboden zal zijn. Door deze beslissing, die volgens haar door de Stuurgroep onnaden kend is genomen, worden dc vissers in haar gemeente in hun bestaan ge troffen. Een economisch belang wordt aan de kant geschoven. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes wilde wel aandacht schenken aan de belangen van de gar- nalenvissers, die per jaar drie maan den de Oosterschelde bevissen, maar wees er op dat het verbod is uitge vaardigd omdat garnalenvissers veel jonge vis in hun netten krijgen, vis die verloren gaat en de functie van dc Oosterschelde als kraamkamer van de platvis geen goed doet. De twee boekenbonnen van 10,- als prijs van de vorige weekpuzzel gaan naar: Mevr. C. M. Berrevoets-Versteeg Korte Groendal 11 Zierikzee Jerry Verwest Heshuijzenstraat 2 Dreischor De oplossing van vorige week, vrij dag 3 juni, luidt als volgt: Badseizoen en dakvenster. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA Zierikzee. De envelop pe kan natuurlijk ook in de brieven bus van het kantoor aan het Janne- wekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk woensdag 15 juni in ons be zit zijn. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. land in Euro pa; 6. klein vaartuig (fig.); 12. bemin de van Zeus; 14. laddersport; 15. maangestalte (afk.); 17. tak van sport; 20. walkant; 21. zwaardwalvis; 23. kleurling; 24. ingezet stuk; 25. persoonsaanduiding; 27. makker; 28. altijd; 29. weefsel van een spin; 31. volksnaam voor kattekruid; 32. kip- peprodukt; 33. Europese hoofdstad; 35. oude lengtemaat; 36. hevige stormwind; 37. voornamelijk; 39. symbool van helium; 40. glassoort voor imitatie-edelstenen; 42. met na me (afk.); 44. zangspel; 46. muziek noot; 47. drank; 49. bedwelming door sterkedrank; 52. wreedaard (fig.); 53. alvorens; 54. acrobatische toer van een vliegtuig; 58. tocht; 59. hoewel; 60. wratmeloen; 62. syrdbool van ne on; 63. onduidelijk; 64. part; 66. zon der onderbreking; 67. bespeler van zeker muziekinstrument. VERTICAAL: 1. trouwbreuk jegens de leenheer; 2. namelijk (afk.); 3. middel om melk te stremmen; 4. bij belse naam; 5. dichterbij; 7. roofdier; 8. bloeiwijze; 9. telwoord; 10. lid woord; 11. vreemde munt; 13. smaak- gewaarwording; 16. hoefijzervormig staafje; 18. motorschip (afk.); 19. sym bool van nikkel; 20. in zee uitlopend gebergte; 22. titel aan het pauselijke hof; 24. bewoner van het hoge Noor den; 26. vrucht; 27. in zee wonend we zen; 29. insekt; 30. instemming; 33. identiteitsbewijs; 34. noodsein (afk.); 38. Aziaat; 41. spreektrompet; 43. vorm van bezwaar; 45. ondiep stilstaand water; 48. in iets; 50. met de hand bespeelde trommel; 51. de elektrode aan de positieve pool; 54. vergevorderd in tijd; 55. bijbeldeel (afk.); 56. in loco (ter plaatse) (afk.); 57. kleur; 60. oogholte; 61. soort kip; 63. wereldorganisatie (afk.); 65. Chi nese afstandsmaat. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes: 50, 51, 6, 38, 57, 53, 39, 48, 28, 27 en 47, 4, 67. 59. 36, 26, 44, 54. 9, 52? i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7