Behoud basisschool en aantrekken jonge gezinnen sleutelbegrippen voor leefbaarheid op Serooskerke v Mens en dier ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zeeuws Rekencentrum voor Gezondheidszorg Onderwijs voor ouderen aai Erasmus Universiteit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 juni 1988 Nr. 24350 3 Uitgever: B.V. Drukkerij v/b Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-14417 of 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6o/o B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o B.T.W. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Democraten '66 pleiten in open brief voor: ZIERIKZEE - Ten einde het voor zieningenniveau binnen de Zeeuwse gezondheidszorg voor de toekomst veilig te stellen roept een aantal pro minente D'66-ers in de regio op tot nauwere samenwerking. Deze op roep doen de democraten in een open brief, gericht aan alle inwoners van Zeeland. De opstellers van de brief onder wie ook de fractievoorzitter van D'66 in de provinciale staten, A. J. Dijk- wel wijzen er in hun schrijven op dat er de afgelopen tijd in toenemende mate geluiden opgaan om naar bui ten toe meer gezamenlijk op te tre den. Ten eerste omdat voor het kun nen beschikken over hoogwaardige en eigentijdse voorzieningen een ze ker draagvlak aanwezig moet zijn. Bovendien is het bundelen van krach ten meer dan ooit noodzakelijk nu de rijksoverheid zich meer en meer te rugtrekt. Door „over de grenzen van allerlei Zeeuwse erfjes heen te kijken" zoals de briefschrijvers het typeren, moet ervoor worden gewaakt dat voor de regio belangrijke voorzieningen be houden dan wel in de wacht gesleept kunnen worden. Ook binnen de ge zondheidszorg in de provincie doet die noodzaak tot samenwerking zich voor. De D'66-ers wijzen in dit ver band op het ontstaan van drie zieken- huisgroepen in de provincie. Ofschoon deze afzonderlijke zie- kenhuisgroepen een redelijke om vang hebben, behoren ze landelijk ge zien tot de categorie klein en mid delgrote ziekenhuizen. Nauwer sa menwerken om ultramoderne voor zieningen binnen de provinciegren zen te halen is volgens de torief opstellers dan ook gewenst. Een en ander zal ook een grotere behoefte aan een eenduidig informa tiesysteem tot gevolg hebben Het vervult de Democraten '66 dan ook met zorg dat de Stichting Ooster- schelde Ziekenhuizen en de Stichting Streekziekenhuis Walcheren ieder voor zich voor een ander ZIS hebben gekozen en het niet uitgesloten is dat in Zeeuwsch Vlaanderen voor een derde mogelijkheid wordt gekozen. Met het oog op de verdergaande ontwikkelingen en de aanzienlijke hoeveelheid geld en menskracht die nodig zijn vragen de briefopstellers zich af of dat door ieder van de drie instellingen afzonderlijk kan worden gerealiseerd. Bovendien is het vol gens de ondertekenaars van de brief ook niet bevorderlijk voor de onder linge datacommunicatie. Om die communicatie van de grond te krijgen roepen de democraten de Staten van Zeeland, de Zeeuwse zie kenhuizen, gemeentebesturen en an dere belanghebbenden op om zich sterk te maken voor de komst van een Zeeuws Rekencentrum voorde Gezondheidszorg. Hierin dienen alle informatica- en automatiserings functies te worden ondergebracht. Dit is volgens de democraten onmis baar voor een efficiënte en effectieve Zeeuwse gezondheidszorg in de toe komst. Breed scala van onderwerpen aan de orde tijdens forumdiscussie in dorpshuis iets van een horeca-voorziening, maar dat zal zeer bescheiden zijn. een soort kantine", aldus Padmos. Hij stelde dat Serooskerke in principe weinig zal merken van de recreatie in het Schelphoekgebied. „Al zal het ze ker wel een bepaalde uitstraling heb ben". Melissa Born uit Bruinisse met haar kuiken. Foto: Johan junjor. SEROOSKERKE - „De leefbaarheid in een kleine kern wordt bepaald door een scala van factoren". Zo ken schetste wethouder A. J. Padmos het begrip leefbaarheid tijdens een forumdiscussie in het dorpshuis van Seroos kerke. Een discussie-avond, georganiseerd door de werk groep leefbaarheid Serooskerke, waarop de bewoners de kans kregen onder andere de bestuurderen van hun ge meente onder vuur te nemen. Tal van zaken kwam aan de orde. Zoals het belang van de school. Maar ook de klacht dat de bomen op de Ring van Serooskerke veel licht weg nemen, wat dan weer resulteert in vocht in de huizen. De vertegenwoordigers van de gemeente Westerschouwen gingen met het nodige huiswerk naar huis. De discussie-avond in het dorps- hu's had tot doel informatie verschaf fer. De forumleden werd de gelegen heid geboden meer inzicht te krijgen in le wensen van de bewoners en zij kregen op hun beurt de kans erachter te tomen welke plannen en voorne- meis er bij de verschillende bestuur- derdi leven. Overzicht kheurs, directeur van de open- ROTTERDAM - De Erasmus Uni versiteit in Rotterdam gaat in sep- tenoer speciale cursussen organise- renvoor mensen van 55 jaar en ouder. He gaat om korte afgeronde cursus- se/ en series lezingen, waarbij reke- niig wordt gehouden met de leerbe hoeften en leervermogens van oude- rn. Een bepaalde vooropleiding kan wl een voordeel zijn, maar is niet vreist. Het gaat bij dit onderwijs niet om Jet behalen van diploma's of het ver roten van kansen op de ar- icidsmarkt. maar om een zinvolle .ijdsbesteding waarbij kennisver werving centraal staat. Wie met goed gevolg een niet verplichte eindtoets aflegt, ontvangt een certificaat. Voor het studiejaar 1988/89 staan de cursussen „lokale geschiedenis: Rotterdam tijdens de WO 1 en „filo sofie van de 20e eeuw" op. het pro gramma. Zowel de cursussen als de lezingencycli zullen twee keer per jaar worden gehouden. Deelname aan een cursus kost 100 gulden, de le zingencycli kosten 50 gulden. Docen ten zijn onder anderen prof. dr. J. Spema Weiland, prof. dr. J. M. M. de Valk en prof. dr. H. H. Vleesenbeek. bare basisschool De Schelphoek fun geerde voor deze gelegenheid als dis cussieleider en hij legde eerst in het kort uit waar de werkgroep leefbaar heid Serooskerke zich tot nu toe mee bezig heeft gehouden. „We hebben eerst een inventarisatie gemaakt van de mogelijkheden en de activiteiten in Serooskerke. En dat heeft geresul teerd in een overzicht". Na een korte leespauze waarin ie dereen zich kon verdiepen in dat overzicht werd het woord gegeven aan de leden van het forum: namens de gemeente de wethouders A. J. Padmos en dr. H. J. van Zuylen, di recteur ing. Ph. H. van Doorne van Beter Wonen, jeugdwerker J. Elen- baas en P. Splunter, voorzitter van de dorpsgemeenschap Serooskerke In het kort zetten de forumleden uiteen wat zij persoonlijk onder het begrip leefbaarheid verstaan. Van Zuylen gaf een omschrijving die ei genlijk van toepassing was op het geen dat de anderen ook naar voren brachten. „Leefbaarheid is zeer per soonlijk. Wat de een een leefbare si tuatie vindt is voor de ander juist niet leefbaar". School Over een ding waren alle forumle den het eens en dat was het belang van een school op een kleine kern. En daarmee samenhangend het belang van het aantrekken van jonge gezin nen met kinderen. Op een vraag van discussieleider Scheurs antwoordde Van Zuylen dat het voortbestaan van de school voor de gemeente van pri mair belang is. „En ik wil er dc na druk op leggen dat deze school voors hands niet verdwijnt", aldus Van Zuylen. „Ik heb zelfs het gevoel dat de school in Serooskerke er goed voorstaat". Meermalen benadrukte Van Zuy len dat men geen angst hoeft tc heb ben voor eventuele opheffing van de school. „Er zijn plannèn om dc school uit te breiden met 100 vier kante meter". Van Zuylen meldde verder no'g dat de gemeente diegene die zich in de ge meente Westerschouwen wil vestigen een vestigingspremie tegemoet kan zien. En die opmerking gaf Scheurs de gelegenheid om het woord te geven aan Beter Wonen-directeur Van Door ne. Men is het erover eens dat woning bouw erg belangrijk is. „Maar wonen en leven zijn twee verschillende za ken", aldus Van Doorne Behoefte Van Doorne legde uit dat Beter Wo nen, in tegenstelling tot vroeger tij den, uitgaat van de woonbehoefte van de mensen. „Als er ergens aan toonbare behoefte is aan woningen doen wij ons best om daar dan ook te gaan bouwen", aldus Van Doorne. Hij stelde dat Beter Wonen op Schouwen- Duiveland in een aparte positie ver keert. „We moeten bouwen in kleine ker nen tn dan gaat het vaak om kleine hoeveelheden en in kleine hoeveelhe den bouwen is duur. Wij proberen het zo goedkoop mogelijk te houden door een heleboel kleine projecten samen te voegen tot één groot pro ject". Van Doorne gaf verder aan dat de gemeente in deze ook een belangrijke rol speelt. „Als zij de grondprijs laag houdt is dat ook weer in ons voor deel". In het kort legde Van Doorne vervolgens uit wat aanpasbaar wo nen inhoudt. In het kort komt het er op neer dat er woningen gebouwd worden die met simpele aanpassin gen geschikt te maken zijn voor zowel gezinnen, als bejaarden of alleen staanden. Veiligheid Ook aan de orde kwam het begrip veiligheid. Wethouder A. J. Padmos stelde dat in eerste instantie een aan tal verkeersmaatregelen is genomen om de kern Serooskerke te behoeden voor teveel verkeersdruk. Van Zuylen vulde aan dat wat hem betreft Se rooskerke het prototype is van een veilig dorp. „Natuurlijk is niet alles te voorkomen en blijf je met een aan tal risicofactoren zitten. Maar het is in ieder geval ons streven om de kern van Serooskerke verkeersarm te hou den". Op vragen vanuit het publiek over de mogelijke invloed van de ontwik keling van de Schelphoek tot recrea tiegebied antwoordde Padmos dat de Schelphoek voor het grootste gedeel te natuurgebied blijft. ,,U hoeft niet bang te zijn dat het een tweede Re- nesse wordt". In het Schelphoekgebied komen 20 trekkershutten en 60 toeristische staanplaatsen. „Maar het wordt niet echt verblijfsrecreatie. Er komt wel Leegstand Een kwestie die de Serooskerke- naars hoog zit is een leegstaand huis in het centrum. Het huis in kwestie staat al geruime tijd leeg en levert volgens de omwonenden gevaar op voor de omgeving. „Kan de gemeente daar nou echt niets aan doen"? Pad mos kwam niet verder dan de toezeg ging dat een en ander in b en w van Westerschouwen besproken zal wor den. „Maar ik denk niet dat de ge meente een bouwval zal kopen", rea geerde hij op een suggestie uit het publiek. Ook werd de bushalte bij Seroos kerke onder de aandacht gebracht. Deze bevindt zich even buiten het dorp, maar degene die daar op de bus wil wachten moet wel eerst een druk ke weg oversteken. „En dat is echt le vensgevaarlijk", aldus iemand uit het publiek. Ook op dit punt kon Padmos niet veel meer doen dan toezeggen dit punt nog eens onder de aandacht van het college van b en w te zullen bren gen. „Al denk ik niet dat de gemeente hier veel invloed op zal hebben". Bij een aantal bewoners bleken de bomen in het centrum van Seroosker ke een doorn in het oog. „Als je de helft weghaalt gaat dat zeker niet ten koste van het aanzicht van Seroosker ke", zo verzekerde een van de aanwe zigen de forumleden. „En die bomen nemen al het licht weg. Ik heb hele maal geen zon meer op mijn huis. En dat houdt ook in dat mijn huis heel vochtig is". Padmos moest toegeven dat een en ander al eerder een punt van discussie is geweest maar hij kon de vragensteller niet vertellen op welke termijn er een oplossing voor dit probleem te verwachten valt. Zo'n twintig belangstellenden kwamen naar de door de werkgroep Leefbaarheid Serooskerke georganiseerde forum discussie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3