Eerste fase recreatiegebied Schelphoek officieel geopend (,r4 C. Commissie wil naast schietbaan ook een voetbalveld handhaven Gedeputeerde De Vries-Hommes opent expositie Zeeuwse musea DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kop/staart- aanrijding BILT* Vallende boom verwondt meisje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Restaurantje Leefbaarheid Acquisitie Transfers Het dak van het gasthuis in Oosterland is aan Een breed scala van onderwerpen kwam aan Binnen de commissie ruimtelijke ordening Ie- Zierikzee zoekt naarstig op de transfermarkt restauratie toe. De commissie algemene zaken de orde tijdens een forumdiscussie over leef- ven vele gedachten over het acquisitiebeleid naar een vervanger voor Ronald van Oeveren. adviseert b en w van Duiveland hiervoor bijna baarheid in het dorpshuis in Serooskerke. van de gemeente Zierikzee. (Pag. 5). (Pag. 9). 40.000 gulden uit te trekken. (Pag. 2). (Pag- 3). VRIJDAG 10 JUNI 1988 144ste jaargang Nr. 24350 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een welsprekend stilzwijgen is evenveel waard als een lang betoog. Montalée Op oude sportveld Nieuwerkerh Gedeputeerde G. de Vries-Hommes verrichtte de officiële opening van de tentoonstelling in de Grote Kerk in Zierik zee. Zierikzee eerste plaats waar expositie te zien is NIEUWERKERK - Na een uitvoerige discussie, waar bij allerlei belangen de revue passeerden, heeft een meerderheid van de Duivelandse adviescommissie alge mene zaken zich uitgesproken voor de aanleg van een overdekte schietbaan op het oude sportveld te Nieuwer- kerk op een zodanige plaats dat ook een volledig voet balveld over blijft. Het bleek niet gemakkelijk om re kening te houden met alle belangheb benden: de omwonenden die geen ge luidsoverlast mogen hebben van de schietbaan, de voetbalvereniging SKNWK die een oèfenveld nodig heeft en natuurlijk de Schietvereni ging Schouwen-Duiveland die in Nieuwerkerk een goede accommoda tie hoopt te vinden. Dat laatste staat vast omdat zij vergunning heeft ge kregen voor de bouw van een over dekte schietbaan op het oude sport veld. De discussie binnen de commissievergadering spitste zich dan oOk toe op de plaats waar deze zou moeten komen. ZIERIKZEE - Met een druk op de knop van een rode lichtboei heeft gedeputeerde G. de Vries het officiële startsein gegeven voor de reizende tentoonstelling Zeeuwse musea tentoongesteld, die in het kader van de actie Nederland Museumland tot en met 2 september in een aantal Zeeuwse plaatsen te zien zal zijn. De gedepu teerde verrichtte deze openingshandeling in de Nieuwe Kerk in Zierikzee, waar deze overzichtstentoonstelling tot en mët 2 juli is ondergebracht. waarin alle musea, dus ook die welke zich niet in een massale publieke be langstelling vertonen, in het zonnetje worden gezet. Met name het belang van de streek- en plaatselijke musea zijn de locaties waar het specifieke van zowel streek als plaats tot uiting komt, onderstreepte de gedeputeerde die tevens de grote variëteit van de musea roemde. Woorden van lof richt te zij in het bijzonder aan het adres Deze overzichtstentoonstelling waarvoor zo'n dertig musea een of meerdere stukken uit hun collectie hebben hebben afgestaan is door toe doen van de Vereniging Federatie Zeeuwse Musea en Oudheidskamers en de provinciaal museumconsulent Wim Scholten samengesteld. Mede werkers van het Zeeuws Museum hebben de opzet van deze bonte ver zameling waardevolle attributen voor hun rekening genomen, terwijl de provincie Zeeland en een aantal sponsors deze happening financieel mogelijk hebben gemaakt. Plumpudding In zijn welkomstwoord noemde de voorzitter van deze Federatie van Zeeuwse Musea. mr. J. J. P. M. Assel- bergs, tevens burgemeester van Zie rikzee, 1988 een bijzonder jaar voor de musea. .Alles blijkt nu mogelijk tezijn wat in de afgelopen tien jaar onmogelijk was". Volgens Asselbergs zijn de musea maar wat blij met dit jaar. De voorzitter van de Federatie sprak dan ook de hoop uit dat die blijdschap na dit museumjaar niet als een plumpudding ineen zou zak ken en dat de externe hulp (provincie en sponsor) van blijvende aard zou zijn. Asselbergs beschouwde deze over zichtstentoonstelling van zo'n dertig Zeeuwse musea als een hoogtepunt in de geschiedenins van de Federatie. Een hoogtepunt dat niet zonder moei te is bereikt, zo bleek uit de woorden van de voorzitter. Het verzamelen van de meest uiteenlopende attribu ten en het bundelen ervan tot een aantrekkelijk geheel heeft veel tijd en energie gevraagd. Première Na dit welkomstwoord beleefde Zierikzee een tweede primeur. Het koperensemble Sint Juttemis speelde de Museumsuite. Een stuk dat in het kader van Nederland Muziekland en in opdracht van de provincie door de Zeeuwse componist en uitvoerend musicus Dies le Due is geschreven. Deze suite, een modern muziekstuk, bestaande uit zeven delen gaf via een scala van tonen aan welke massa in drukken de bezoeker van een mu seum te verwerken krijgt. Daarnaast interpreteerden de Sint Juttemissers ook enkele thema's uit de expositie. Druk Na dit optreden van Sint Juttemis brak het moment van de officiële ope ning door gedeputeerde De Vries- Hommes aan. In een korte en moei lijk te volgen toespraak beklemtoon de ook zij het belang van dit jaar, van de museumconsulent die door haar als de drijvende kracht achter de museumactiviteiten in het Zeeuw se werd omschreven. De Vries-Hom mes ging kort in op de plaats die het museumgebeuren inneemt binnen de toeristisch recreatieve sector. Om die reden achtte zij het dan ook van be lang dat de musea zich goed presente ren en sprak zij tevens de hoop uit dat deze gezamenlijke tentoonstelling een aanzet zal geven tot een intensie vere samenwerking. De schilderijen met veelal maritie me onderwerpen, de kanten mutsen, topografische kaarten en scheepsmo dellen, waaronder ook de nieuwste aanwinst van Zierikzee, een vrach thoeker en een aantal vondsten uit de Romeinse tijd zijn nog tot en met 2 juli te zien in de Grote of Nieuwe Kerk. Daarna is deze reizende ex- postie van 8 juli tot en met 6 augus tus te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Goedkoopste oplossing Het college van b en w had een voorkeur voor de goedkoopste moge lijkheid waarbij de schietbaan aan de rand van het sportveld zou worden geplaatst. Dat zou inhouden dat het voetbalveld wat korter zou worden en daardoor niet meer geschikt zou zijn voor officiële wedstrijden. Het zogenaamde plan B. Maar dat viel niet in goede aarde bij de commissie leden. Commissielid A. R. I. van den Hoek (CDA) plaatste zijn vraagte kens bij de aanleg van een schiet baan vlak bij de woonkern. Uit zijn verhaal bleek dat het voor hem een gevoelsmatige zaak was. ,,Er spelen daar kinderen en alleen het feit al dat ze weten dat daar een schietbaan ligt. Ik weet het niet". Waarop com missielid W. P. Stouten (VVD) rea geerde: ,,Ik heb vroeger ook indi aantje gespeeld". De voorzitter van de voetbalvereniging SKNWK de heer Schietekatte, die gebruik maak te van het spreekrecht voor publiek, stelde dat SKNWK het oude voetbal veld absoluut nodig heeft. „Ze zijn nu bezig met het ophogen van het tweede veld en er is dus maar een veld bespeelbaar. Dat houdt in dat we het oude voetbalveld nodig hebben voor de competitie". Schiete katte stelde verder dat SKNWK de oudste rechten toekomt. „Een plaat selijke vereniging moet nu wijken voor een eilandelij ke vereniging". Welles/nietes Daarop ontspon zich een wel- les/nietes-discussie tussen Schiete katte en wethouder J. op 't Hof (CDA). Schietekatte stelde dat de ont stane situatie het gevolg lts van het ge- DEN HAAG - Minister Nijpels van milieubeheer wil het gebruik van een aantal milieugevaarlijke stoffen Dat wordt gebruikt als brandvertrager, beperken. Dit heeft het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer meegedeeld. AMSTERDAM - Een deel van het team van de hulporganisatie Artsen zonder grenzen mag in Somalia blij ven. Dit heeft Artsen zonder grenzen meegedeeld. Woensdag meldde de or ganisatie dat alle vertegenwoordi gers van buitenlandse hulporganisa ties dit land moesten verlaten in verband met de hevige gevechten tus sen militairen van de Somalische overheid en de rebellenbeweging So- malian National Movement. ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Haven te Zierikzee vond donderdagmiddag een kop/staart-aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden beschadigd. Mevrouw C. E. uit Zierikzee reed achter een lesauto van F. B. bestuurd door A. K. uit Ellemeet. Zij zou niet tijdig hebben gemerkt dat de lesauto moest afremmen en reed er achterop. Beide voertuigen liepen materiële schade op. Er waren geen persoonlij ke verwondingen. Burgemeester Niemandsverdriet: Wij zijn niet in voor plannen om het hele Oosterscheldegebied tot natuurgebied te maken'' SEROOSKERKE - Een splinternieuw bord waarop met twee pijlen wordt aangegeven welke richting men moet uitgaan voor dagrecreatie of naar de invaliden vis- plaats. Een symbool van de nieuwe bestemming van een gedeelte van het Schelphoekgebied bij Serooskerke: de recreatie. In het bijzijn van de burgemeester van Wester- schouwen J. L. Niemantsverdriet opende gedeputeerde J. B. Ventevogel het eerste gedeelte van het gebied dat in de afgelopen maanden werd ingericht voor deze nieuwe bestemming. ging aan de officiële opening van het eerste gedeelte van het recreatiege bied. Zij benadrukte dat het Schelp hoekgebied (dat ontstond na de wa tersnoodramp van 1953) grotendeels natuurgebied blijft. Mens in de natuur „Maar ook voor de mens moet een plaats zijn binnen de natuur. Die mo gen we niet wegcijferen". Niemants verdriet zei daarom geschrokken te zijn van de plannen van het ministe rie om het hele Oosterscheldegebied- tot natuurgebied te maken. „Daar zijn wij niet voor in. Wij zijn niet van plan om dat te accepteren". Niemantsverdriet wees erop dat de gemeente Westerschouwen jarenlang heeft gedaan over de plannen om het Schelphoekgebied in te richten. „Wij willen zorgvuldig omgaan met natuur- en landschapswaarden. Maar er moet ook plaats blijven voor re creatie, Dc voorziening zoals die nu is uitgevoerd zal leven in de brouwe rij brengen in Serooskerke en is goed voor de mensen die recreëren". Gedeputeerde Ventevogel bena drukte dat de planning van open- vervolg pagina 2 Het is de bedoeling van de gemeen te Westerschouwen om ongeveer 15 hectare van het 240 hectare grote na tuurgebied te bestemmen voor re creatieve doeleinden. In de afgelopen maanden werd het eerste gedeelte hiervan gerealiseerd met de aanleg van een vissteiger voor gehandicap ten, drijvende steigers voor 200 lig plaatsen voor watersportpassanten, een trailerhelling, speelvoorzienin- gen voor kinderen, een openbaar toi let en een tijdelijk gebouwtje waar visaas en frisdranken worden ver kocht. Tweede fase De tweede fase van het plan omvat de bouw van een aantal trekkershut ten, kampeereenheden voor mensen die kort willen kamperen en een voorlichtingscentrum over alles wat met de Oosterschelde heeft te maken. Als het aan de gemeente Westerschou wen ligt kan met de uitvoer van dit tweede gedeelte na de zomer van 1988 worden begonnen. Maar zover is het nog niet. De Zeeuwse Milieu Federa tie heeft een beroepschrift ingediend bij de Raad van State omdat zij vindt dat het hele plan nadelig is voor de natuur- en landschapswaarde van De Schelphoek. Een eerder bij het pro vinciaal bestuur ingediend bezwaar schrift werd afgewezen zodat de eer ste fase van het recreatieproject Schelphoek (via een artikel 19 proce dure) toch kon worden gerealiseerd. Dat had ook alles te maken met de voorwaarden die door het ministerie van visserij en landbouw werden ge steld indien men voor subsidie in aanmerking wilde komen. Men moest dan onder meer voor oktober 1987 met de uitvoering van dc werk zaamheden beginnen. Dat gebeurde ook en daardoor heeft de gemeente Westerschouwen van rijk cn provin cie 600.000 gulden ofwel 75 procent teruggekregen van de kosten die no dig waren voor het realiseren van de eerste fase. „Het heeft heel wat voeten in aarde gehad", zei burgemeester Niemants verdriet tijdens de bijeenkomst in restaurant De Schelphoek die vooraf boerde gemeentelijk beleid. Op 't Hof stelde daar tegenover dat er nu eenmaal iets aan het tweede veld moest gebeuren. Ook benadrukte hij dat het oude veld al tien jaar geleden is afgeschreven. „En moet alles dan nu maar weer wijken voor het voet bal?". De commissieleden bleken toch meer te neigen naar het plan D. Een duurdere oplossing waarbij het voet balveld gespaard zou blijven. Burge meester A. Bergshoeff kwam nog met een alternatief plan waarbij bei de voordelen gecombineerd konden worden. Maar de commissie kwam er toch niet helemaal uit. De meerder heid leek een positief advies te wil len uitbrengen voor plan D. Maar men besloot uiteindelijk zich nog eens nader in de plannen te zullen verdiepen en er dan op terug te ko- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wh PÉ A' Vergezeld van een aantal mensen dat bij de realisatie is betrokken, gaan ge deputeerde Ventevogel (rechtsvoor) en burgemeester J. L. Niemantsverdriet op weg om het eerste gedeelte van een recreatiegebied in de Schelphoek te openen. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Zonnige perioden In de nacht en vroege ochtend mist banken. Later zonnige perioden. De noordelijke wind neemt toe tot 3 a 4 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 12 graden. Temperatuur kustwater: 15 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 14 juni: Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 107c. Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noordoost 4 Maandag: Zonpig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordoost 4 Dinsdag: Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordoost 3 HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen dringt, uit Scan dinavië afkomstige, droge lucht ons land binnen. Het klaart dan ook in de loop van de dag op, het eerst in het noordoosten. Vannacht echter is het nog vochtig genoeg voor het opnieuw ontstaan van mist. Regen valt er nau welijks te verwachten, hooguit in het begin van de dag nog wat motregen in het zuiden van het land. De tempe ratuur daalt vannacht tot omstreeks 13 graden. Morgenmiddag lopen de tempera turen uiteen van 18 graden vlak aan zee tot 23 graden plaatselijk in het binnenland. Eerst is er maar weinig wind. In de middag wordt de wind matig, uit het noordoosten. Het begin van de komende week is zonnig met nog iets verder oplopende temperaturen. BROUWERSHAVEN - Donderdag middag werd mejuffrouw v. B. uit Dreischor verwond aan het hoofd toen zij een tak van een vallende boom op zich kreeg. Dat gebeurde op de Schouwsedijk tussen Brouwershaven cn Den Osse. Het meisje zat achterop een brom fiets die over die weg reed. Een aan nemer was langs de weg bezig met het rooien van bomen. Op het moment dat de bromfiets langsreed viel een boom over de weg. V. B. werd geraakt door een zijtak van het gevaarte. Zij werd behandeld in het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. Achter de bromfiets reed nog een andere brom fiets bestuurd door mejuffrouw J. B. uit Zierikzee. Ook zij liep schade op door de vallende boom. Het gevaarte beschadigde het voorwiel, de cylin der en het stuur van haar voertuig. J. B. liep geen persoonlijke verwondin gen op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1