c Verplaatsen handenarbeidlokaal Johan Louis de Jongeschool moet Positief advies voor duo-baan op de Noordgouwse basisschool Rode Kruis-colonne Bruinisse is weer de beste van Zeeland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal telefoon ilr'L! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Golfbaan Boerenkost Marine Meubelstuk De plannen voor aanleg van een golfbaan bij S. van der Wekken uit Kerkwerve eet al tien Vijf eeuwen Nederlandse marine beschreven ..Meubelstuk" Jan Kostense, trainer van Bruse Burgh-Haamstede blijven de gemoederen be- jaar bij Tafeltje Dek Je. ..Echte oudejaarse boe- in Mijmeringen langs de waterkant. (Pag. 4). Boys, stopt ermee. (Pag. 9). zig houden. (Pag. 2). renkost", aldus Van der Wekken. (Pag. 3). DINSDAG 7 JUNI 1988 144ste jaargang Nr. 24348 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het nastreven geeft meer genot dan het bezitten. Shakespeare Meerderheid onderwijscommissie meent: ZIERIKZEE - De argumenten van het schoolbestuur van de Johan Louis de Jongeschool om het handenar beidlokaal op de bovenverdieping te houden hebben wei nig opgeleverd. Een meerderheid binnen de commissie onderwijs van de gemeente Zierikzee bleek tijdens zijn vergadering in het stadhuis voor verplaatsing van dit lo kaal naar de benedenverdieping te zijn. ge redenen geen wenselijke oplos sing. Een en ander zou de verpaupe ring van de school bevorderen, terwijl ook het voorste gedeelte van de school gesloten zou moeten wor den. Alleen mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozeadaal (CDA) kon met de gedach- tengang van het schoolbestuur mee gaan. Ofschoon'zij erkende dat er be neden voldoende ruimte is pleitte zij toch&jvoor het vervangen van deze zachlboardplafonds. Bij de Vaate- Rozéndaal vond het niet in het belang van verantwoord onderwijs om de bovenverdieping af te sluiten, daar dit voor haar geen zekerheid bood, dat het gevaar voor het uitbreken van brand daarmee bezworen kon wor den. Naar beneden Zowel wethouder J. Groen als de commissieleden .mevrouw J. T. Syswerda-Bos (VVD) en D. van dei- Wekken (PvdA) huldigden een andere mening. „Er is een zee van ruimte be neden, van de tien leslokalen zijn er vier als leslokaal in gebruik" aldus Groen, die de vrees van het school bestuur voor verpaupering van de le ge bovenverdieping ook niet deelde: „Het argument van verpaupering hangt af van wat je met die ruimte doet. Ik zou die zolder gebruiken voor niet lesgebonden activiteiten, zoals een archief bij voorbeeld". Ruimte over PvdA en VVD vonden elkaar in hun korte stelling dat de leegstaande leslokalen op de begane grond een CD A-commissielid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal was als enige voor het openhouden van de bovenverdie ping van de Johan Louis de Jonge school. goed en ondei-wijskundig verant woord alternatief zijn om een vrij kostbare vervanging te voorkomen. Eventuele aanpassingen, zoals het aanleggen van aansluitingen voor de televisie en de computers a raison van drieduizend gulden hadden bij de liberale en de sociaaldemocraat Commissievoorzitter J. Groen: ,,Eris een zee van ruimte op de benedenver dieping". Aanleiding voor deze verhuis- kwestie was een inspectierapport van de regionale commandant van de re gionale brandweerkring Midden- en Noord-Zeeland. Hierin werd te ver staan gegeven dat de zachtboardpla- fonds van de lokalen onder de berg zolder en het handenarbeidlokaal omwille van de brandveiligheid moesten worden vervangen. Die ver vanging zou ongeveer 25 mille kos ten, waarvan een deel circa 8500,-) door het schoolbestuur zelf zou wor den bekostigd. Verhuizing In verband met het afnemend aan tal leerlingen, waardoor een aantal leslokalen op de begane grond niet in gebruik is hébben b en w van Zierik zee het schoolbestuur voorgesteld om het handenarbeidlokaal naar de be nedenverdieping te verplaatsen. In dien de bovenverdieping buiten ge bruik zou komen zouden de plafonds niet direct hoeven te worden vervan gen door brandwerende plafonds. Ofschoon verhuizen dus goedkoper is vindt het schoolbestuur dit om een aantal praktische en onderwijskun- Brouwse adviescommissie onderwijs BROUWERSHAVEN - De adviescommissie voor on derwijs in de gemeente Brouwershaven staat positief te genover de invoering van een duo-baan voor groepslei ders op de basisschool te Noordgouwe. dat bleek tijdens de openbare vergadering van de commissie in het stad huis te Brouwershaven die maandagavond plaatsvond. Het idee voor een duo-baan kwam aan de orde in verband met een ver zoek daartoe van groepsleidster M. Kooiman-Cornelisse die op de school lesgeeft aan de groepen drie, vier en vijf. (De voormalige klassen een, twee en drie). Zij diende het verzoek in naar aanleiding van haar zwanger schap. Na de bevalling wil zij haar baan part-time voorzetten. Ingeburgerd begrip Naar aanleiding van dat verzoek vroeg de wethouder van onderwijs S. Loschacoff-de Kanter aan de inspec teur van het onderwijs wat de erva ringen elders zijn met deze manier van lesgeven waarbij een volledige baan wordt gedeeld door twee leer krachten. Uit het antwoord van de in specteur bleek dat duo-banen tegen woordig, mede door de' deeltijdar beid, een ingeburgerd verschijnsel aan het worden zijn. Mede omdat zij op grond van de wet op het basison derwijs goed zijn te organiseren. „Wij moesten als college van b en w ook even aan het idee wennen. Maar in middels heeft de praktijk de mening van de inspecteur bevestigd", aldus Loschacoff. Dat laatste was het geval omdat mevrouw Kooiman op medisch ad vies sinds november vorig jaar nog maar voor halve dagen mocht wer ken. Het delen van haar werk met een invalskracht sinds die tijd blijkt goed te bevallen. De commissie on derwijs deelde de mening van de wethouder dat het het beste zou zijn om deze invalskracht te benoemen in vaste (halve) dienst. Hierdoor ont wijkt men het gevaar dat de school duidelijk de voorkeur boven een nieuw plafond. BOVO Ook op een ander punt waren VVD en PvdA het tijdens deze vergadering roerend met elkaar eens. Die eensge zindheid betrof een subsidie van drie dubbeltjes per leerling voor het werk van de commissie BOVO Schouwen- Duiveland. Deze commissie fungeert als platform voor het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs op Schouwen-Duiveland. Binnen deze commissie worden mogelijke proble men inzake het Aansluiten van het ba sisonderwijs op het voortgezet onder wijs en nieuwe onderwijskundige ontwikkelingen besproken. Daar naast geeft deze BOVO-commissie jaarlijks een voorlichtingsbrochure uit over de mogelijkheden voor voortgezet onderwijs in de regio. Tot nu toe betaalden de scholen voor voortgezet onderwijs deze bro chure. Doordat het drukken van deze brochure duurder is geworden en ge zien het dalend aantal leerlingen wordt dat voor een aantal scholen steeds moeilijker. Om die reden heeft deze commissie de gemeenten ge vraagd om jaarlijks een bedrag van drie dubbeltjes beschikbaar te stel len. Voor Zierikzee zou dat neerko men op een bedrag van circa driehon derd gulden. vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's haar recht op drie full-time leer krachten kwijtraakt. De school heeft volgens het aantal leerlingen name lijk maar recht op 2,8 groepsleiders. „Bij het benoemen van de invals kracht kan de school tenminste vier jaar met een onveranderd perso neelsbestand doordraaien". Die mogelijkheid zou wellicht ver vallen wannneer een sollicitatiepro cedure zou worden gestart. Commis sielid J. C. van Ours (PvdA) merkte op dat een duo-baan alleen goed func tioneert wanneer de betrokken groepsleiders zo goed met elkaar kunnen opschieten dat zeer intensief overleg mogelijk is. „Hoe gaat het verder als een van de twee weggaat? Blijft het dan een duo-baan", wilde hij weten. Volgens wethouder Loscha coff zou in zo'n geval weer helemaal opnieuw moeten worden bekeken of het zinnig is met deze vorm van on derwijs verder te gaan. „Maar we ho pen dat het voorlopig enige jaren zo zal blijven". Omdat van het ministe rie nog geen positief advies is ontvan gen op het verzoek voor het creëren van een duo-baan wilde zij de naam van de groepsleidster die het lesge ven met mevrouw Kooiman gaat de len nog niet bekend maken. En na- PÊ Biir tuurlijk moet ook de gemeenteraad nog akkoord gaan met het plan. Maai de eerste stap, een unaniem positief advies van de commissie onderwijs werd maandagavond gezet. Fluoridespoelen op basisscholen Niet positief, maar sceptisch stond de commissie ten aanzien van de plannen van de DGD (Districts Ge zondheids Dienst) om stapsgewijs het fluoride-spoelen in te voeren op de basisscholen. Dit om de conditie van het gebit van de jeugd te verbeteren. Een initiatief dat de gemeente per kind per jaar 2,75 zou gaan kosten. Maar voorlopig is het nog niet zover. De DGD gaat de leerkrachten en ou- dérs eerst informeren via een voor lichtingsbij een komst Aan de leden van de Brouwse com missie onderwijs zullen zij daarbij een zware dobber hebben. „In princi pe is het natuurlijk een goede zaak, maar het gaat mij net iets te ver oin dat via de scholen te doen", aldus Van O.urs (PvdA). J. K. Goemans (VVD) vond het meer een taak voor de ouders. En P. van der Meide (SGP/GPV/RPF) wees erop dat het fluoridespoelen slechts een onder deel is van de diverse handelingen die tot een betere gebitsverzorging kunnen leiden. „Een detail van de tandzorg. Is dat de moeite waard om een dergelijke organisatie op gang te brengen", vroeg hij zich af. De defini tieve beslissing over het al dan niet invoeren van het fluoridespoelen wordt pas na de voorlichtingsavond genomen. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Weinig neersla Geen neerslag van betekenis. De noordwestelijke wind is overwegend zwak. De temperatuur wordt om streeks 17 graden. Minimumtempera tuur komende nacht 10 graden. Temperatuur kustwater: 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 11 juni: Donderdag; Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 3 Vrijdag;. Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.:' 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: noordoost 3 Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windki-acht: noordoost 3 HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vannacht en morgenoch tend is er nog vrij veel bewolking. Voornamelijk in het noorden van het land kan daaruit nog wat regen val len. De bewolking en regen hangen sa men met een kleine depressie in Duitsland. Deze depressie trekt mor gen langzaam weg naar Polen. Als ge volg van die ontwikkeling zal de zon in de loop van de dag doorbreken, het eerst in het zuidwesten van het land. De minimumtemperatuur ligt de ko mende nacht rond 12 graden. Morgen middag wordt het ongeveer 15 gra den. De wind waait uit het noorden en is matig, kracht 3 a 4. RENESSE - Uit een telefooncel op de parkeerplaats van een camping aan de Hogezoom werd een telefoon toestel met geldcassette gestolen. De dieven slaagden erin om het toe stel met geweld van zijn bevestiging te trekken. Het is niet bekend hoe veel geld zich in de cassette bevond en wat de totale schade van dit vanda lisme is. Voor de derde keer in successie BRUINISSE - „We zoeken nog een goede timmerman om een nieuwe prijzenkast te maken. Want deze past er niet in", aldus één van de leden van de wedstrijdploeg van de Rode Kruis-colonne Bruinisse. Bij de provinciale wedstrijden in Axel bleek de ploeg uit Bruinisse weer de sterkste van Zeeland. Voor het derde achtereenvolgende jaar. „Op de heenweg was de .stemming vrij mat maar op de terugweg, toen we met de wisselbeker naar huis kon den, waren we bijzonder uitgelaten", aldus instructeur en colonnecommandant H. Bontekoe. Op 15 oktober strijdt de ploeg mee om de hoogste eer bij de landelijke wedstrijden in Valkenswaard. „Ik wist dat we het goed gedaan hadden. Maar het blijft natuurlijk toch spannend", aldus Bontekoe. „En je mag gerust weten dat ik een traan tje weg pinkte toen ze bekend maak ten dat we voor de derde keer eerste waren geworden bij de provinciale wedstrijden. De landelijke wedstrij den'' We willen natuurlijk zo hoog mogelijk eindigen. Maar het mee doen blijft toch het voornaamste". Ontploffing Het is droog en zonnig weer. In het bejaardenhuis Avondrood in Axel zit ten bijna alle bewoners met hun fami lie aan de koffie. Ook de meeste ver pleegkundigen zitten in de koffieka mer. Plotseling wordt het gezelschap opgeschrikt door een explosie. In het ketelhuis dat aan koffiekamer en keuken grenst. Er breekt brand uit en er is instortingsgevaar. Dat was de situatie waar de leden van de wcdstrijdploeg van de Bruse Rode Kruis-colonnnc mee werden ge confronteerd. Om alles nog eens ex tra echt en angstaanjagend te maken speelden de leden van de afdeling Zeeuws-Vlaandcren van de Landelij ke Organisatie Tot Uitbeelding van Slachtoffers (LOTUS). „En die speelden hun rol erg reëel", aldus een van de ploegleden. „Ontzet tend knap hoor, als je nagaat dat ze hetzelfde veertien keer achter elkaar voor al die verschillende ploegen moesten doen". Op de vraag of de Lo tus-slachtoffers een belangrijke rol spelen bij een dergelijke wedstrijd wordt alom beamend geknikt. „Het maakt het een stuk echter hè". Eenheid Op de vraag wat het geheim van de Rode Kruis-colonne Bruinisse is komt het antwoord resoluut: „Een heid en doorzettingsvermogen", al dus één van de colonneleden. Een an der vult aan: „En vergeet ook de commandant niet,, want dat is een perfectionist hoor. Hij gaat door tot het goed is. Al moet het zes keer over". Iets overdoen net zo lang tot het goed is kan bij oefeningen wel. Bij wedstrijden uiteraard niet. Dan moet alles in één keer goed zijn. „Maar ik zag al gauw dat het goed zat. Het liep allemaal op rolletjes", aldus Bontekoe. Bontekoe schetst in het kort een beeld van de gevolgen van de 'ont ploffing'. „In het gewondennest bij voorbeeld lag een mevrouw met een afgerukte arm. een ander had een scheurwond. En het werd allemaal precies volgens het voorschrift be handeld. En ook in de verzamelplaats Gewonden, waar ze de slachtoffers klaar moeten maken voor verder transport, liep alles model. En daar komt heel wat bij kijken hoor. Klaar maken voor het aanbrengen van een infuus, bloeddruk meten, en de men sen op hun gemak proberen te stellen natuurlijk". Quarantaine Op het moment dat een ploeg met haar begeleiders arriveert bij een pi-ovinciale wedstrijd wordt men meteen apart gezet. „We moesten er om negen uur zijn en we hoefden pas om één uur te spelen. En dan zit je al die tijd met elkaar in een klein hokje. Zelfs als je naar de wc wil gaat dat onder begeleiding", aldus een van de ploegleden. De Bruse ploeg koos er bewust voor om niet op het laatste moment nog van alles door te nemen en te spe culeren over de mogelijke opdrach ten. „Als je dat doet loop jc gevaar dat jc tijdens de wedstrijd ineens niets meer weet. Wij zijn gewoon een potje gaan kaarten". „Zenuwachtig. Ach, ik denk dat ie dereen wel zenuwachtig is voor zo iets. Maar als je eenmaal bezig bent met de wedstrijd valt alles van je af. Dan ben je geconcentreerd bezig". Zo als gemeld werden de inspanningen van de Bruse Rode Kruis-colonne be loond met een eerste plaats. Bonte koe maakt duidelijk dat jc dat zeker niet cadeau krijgt. „We hebben de af gelopen wintermaanden voor deze wedstrijd geoefend. En dan is zo'n be ker natuurlijk een enorme stimulans om door te gaan". Kennis Bontekoe: „Kijk, zo'n wedstrijd ie bedoeld om je kennis te testen. Je strijdt niet tegen een andere ploeg, maar naast een andere ploeg". Bij de wedstrijd in Axel was uiteraard de vervolg pagina 3 Het kampioenstcam van de Rode Kruis-colonne Bruinisse met de beker: H. Bontekoe. J. de Molennaar. M. de Molennaar, W. Koolmees, P. Beye en B. Koster.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1