Autoliefhebbers op 6 De Mercedes ambulance. J. Hoogerwerf uit Bruinisse bij zijn DKW. De GMC-truck van G. de Oude uit Brouwershaven. aldus Margo Lemsom. Zij stelt dat de A-Ford zeer in trek is voor feesten en partijen. „Het is toch iets aparts hè". Rijden met een A-Ford vergt overigens wel enige techniek. Bij het schakelen is double-clutch nodig. Koppeling in, tussengas, koppeling weer in een schakelen. De A-Ford Tudor (tweedeurs) van Lemsom dateert uit 1931 en beschikt over een viercilinder zijkleppenmotor. Topsnelheid: 90 kilometer. Eén van de'meest populaire klassieke auto's is de Citroën Traction Avant. Traction Avant staat voor voorwielaandrijving en dit model was,dan ook de eerste in serie gebouwde auto met voorwielaandrijving. Destijds een gewaagd project van André Citroën. P. Manni uit Burgh-Haamstede heeft in zijn garage een Traction Avant-11 BL staan. BL staat voor Berline Légére. ,,Dat is de kleine uitvoering van de Traction Avant. Ik heb hem zelf gerestaureerd en d.aar heb ik zo'n anderhalf jaar over gedaan", aldus Manni. De Traction Avant zat vol met noviteiten. Manni: ,,Er zit een viercilinder lijnmotor in met kopkleppen, en dat was voor die tijd, 1953, behoorlijk vooruitstrevend". Manni is lid van de Traction Avant Club Nederland en betrekt daarvan ook eventueel noodzakelijke onderdelen. ,,Ik ben zelf automonteur en als je het onderhoud zelf kunt doen is het helemaal niet zo'n verschrikkelijk dure hobby", aldus Manni. Een bekende verschijning in zijn tijd was ook de DKW. Veel mensen zullen zich het pruttelende geluid van de tweetakt motor herinneren. Eén van die DKW's is te vinden in Bruinisse en wel bij J. Hoogerwerf. Vijftien jaar geleden kocht hij een uit 1961 daterende DKW 1000 S. Een min of meer druppelvormig voertuig met een tweetakt driecilinder motor van 1000 cc. Compleet met een linnen roldak. ,,We hebben er al vier bekers mee gewonnen", aldus Hoogerwerf. Naar zijn zeggen levert de 50 pk sterke motor voldoende kracht om de DKW een top van dik 150 kilometer te geven. ,,Dat haalt hij zeker nog De A-Ford van H. Smits uit Bruinisse. ZIERIKZEE - „Als je in zo'n auto stapt stap je in een andere wereld. Een auto die je helemaal zelf gerestaureerd hebt wordt ook een deel van jezelf". Aan het woord is Han Smits uit Bruinisse. Trotse eigenaar van een A-Ford uit 1930. Een auto waarin heel wat vrije uurtjes zijn gestoken. Smits is zeker niet de enige op Schouwen- Duiveland die op gezette tijden rondtoert in een bijzondere auto. Wat hij over zijn A-Ford zegt gaat op voor de meeste autoliefhebbers. En wie eenmaal met een autoliefhebber aan het woord raakt is voorlopig niet uitgepraat. Bijzonder hoeft niet altijd duur te zijn. Maar het kan wel, Eén van de duurdere bijzondere auto's op Schouwen-Duivcland is de Citroën SM van C. Wandel uit Nieuwerkerk. ,,Ik zocht in eerste instantie naar een beetje stevige auto met een zware motor om een auto ambulance achter te kunnen trekken. En toen kwam ik deze auto tegen. En later kwam ik eigenlijk pas tot de ontdekking dat het een heel zeldzame auto was", aldüs Wandel. ,,Ik wilde hem eerst alleen maar een beetje opknappen, maar uiteindelijk is het uitgedraaid op een complete restauratie". Wandel heeft in totaal vier jaar aan de restauratie van zijn SM gewerkt. ,,Als je zo lang aan een restauratie bezig bent krijg je weieens een inzinking. En het kost alles bij elkaar ook behoorlijk wat geld. Maar je gaat toch door", aldus Wandel. Onder de motorkap van de SM een 2670 cc metende zescilinder Maserati-motor. De topsnelheid van de wagen bedraagt 220 kilometer per uur. „Maar dan rijdt hij nog heel lekker", aldus Wandel. De wagen is dan ook uitgerust met het overbekende pneumatische veersysteem van Citroën. In de categorie groot en duur valt ook de Daimler Majestic Major Saloon uit *1964 van J. Koevoets uit Zierikzee. „Waarom ik hem gekocht heb? Ik kon het niet laten", aldus Koevoets. Hij gebruikt de auto niet alleen om mee op vakantie te gaan maar zo nu en dan ook om er spullen voor zijn dumpwinkel mee op te halen. „Op een goede weg rijdt het echt zalig. En de motor hoor je bijna niet", aldus Koevoets.,,Ik ben met de Daimler naar Torremolinos geweest". In het vooronder van de Daimler een 4,5 liter metende V8 motor. Goed voor een brandstofverbruik van 1 liter per 6 kilometer. „Niet echt zuinig", aldus Koevoets. In het interieur van de Britse limousine uiteraard veel notehout. „Het is echt een behoorlijk luxe slee", aldus Koevoets. Naast de Daimler heeft Koevoets ook nog een Mercedes ambulance uit 1953 in zijn bezit. „Als ik meedoe met puzzelritten of zo dan rijd ik liever met de Mercedes. Die is veel kleiner en daar kun je veel makkelijker mee manoeuvreren". Overigens zit de verpleegsterstoel nog steeds in de Mercedes van Koevoets. „Maar de brancard zit er niet meer in". Koevoets gebruikt de Mercedes ook als een soort mini- camper. De 35 jaar oude auto weegt zo'n 1400 kilo en rijdt op de grote weg rond de één op tien. Voor het vervoer van alledag beschikt Koevoets overigens ook nog over een elf jaar oude Chevrolet. „Ik.zie er niets bijzonders aan, maar toth staan er vaak mensen bij te kijken", aldus Koevoets. W. den Boer uit Brouwershaven is de trotse eigenaar van een Opel Olympia uit 1952. „Ik heb vroeger als monteur gewerkt en ik ben altijd gek geweest van oude auto's", aldus Den Boer, die tegenwoordig zijn brood verdient als chauffeur. „Ik heb deze samen met een andere gekocht en ik heb van twee slechte auto's één goede gemaakt. Alles bij elkaar ben ik zo'n anderhalf jaar bezig geweest met de restauratie, maar in feite blijf je bezig met zo'n auto", aldus Den Boer. „Het wordt wel steeds moeilijker om er onderdelen voor te krijgen en het is ook niet echt goedkoop om er zo'n auto op na te houden. Maar ik ben aan deze auto gehecht en ik vind het gewoon een erg leuke hobby". De 1500 cc viercilinder motor geeft de 950 kilogram zware Olympia een top van rond de 100 kilometer. „Ach, je kunt redelijk meekomen in' het verkeer, maar het is geen uitgesproken snelle wagen en hij heeft ook geen geweldige wegligging. Maar zo'n auto heeft iets". Een auto die zeer regelmatig rijdt en ook heel wat keertjes op de kiek is gezet is de A-Ford van taxibedrijf Lemsom uit Kerkwerve. „Mijn schoonvader heeft die auto indertijd gevonden in Middelburg. De wagen deed dienst als een kippenhok", J. Koevoets uit Zierikzee met zijn Daimler. s A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6