Jubilerend Beter Wonen kampt met ruimtegebrek Mogelijk toch Zierikzees geld voor informatiesysteem Nieuwe slijtlaag Kloosterweg DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer Bejaarde man gewond door aanrijding Viskraam opengebroken Bolders gestolen 1 5'li C, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Haven Willem 3 Autoliefhebbers Springconcours Zierikzee wil in de toekomst voorkomen, dat er Vandaag hel derde deel van de vijfdelige serie Een ruime impressie van elt autoliefhebbers en Kees Jan van de Graaf beheerst springcon- nog auto's in de Nieuwe Haven belanden, over de relatie tussen Willem 3 en Zierikzee hun trotse bezit. (Pag. 6 en 7). cours van de PPCSO (Paq 11) (Pag. 2). (Pag. 3). VRIJDAG 3 JUNI 1988 144ste jaargang Nr. 2434G WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niets ongelukkiger dan zich niet thuis voelen, waar men thuis is. Rückert Voorzitter F. K. de Vos van Beter Wonen reikte tijdens de jubileumbijeen komst van deze jubilerende woningbouwcorporatie enkele exemplaren van het boek Werken aan wonen uit. nanciers er niets voor voelen om zon der overheidsgaranties geld beschik baar te stellen waardoor de woning bouw in het gedrang komt. Volgens Kempen is het dan ook de hoogste tijd dat de woningbouwcorporaties en de regering overeenstemming we ten te bereiken over de voorwaarden waaronder het Waarborgfonds Socia le Woningbouw ook voor de financie ring van de nieuwbouw een rol kan spelen. Dit omdat uit de praktijk is gebleken dat de meeste gemeenten geen geld beschikbaar willen of kun nen stellen om leningen aan te trek ken' die op hun beurl aan de woning bouwcorporaties worden doorge sluisd. Een andere vorm van financiering, het Centraal fonds voor de Volkshuis vesting die de rijksoverheid over weegt werd door Kempen met terug houdendheid beoordeeld. Dit fonds zijnde een soort garantie die de parti culiere financiers over de brug moet helpen bij het beschikbaar' stellen van gelden is te beschouwen als een mogelijkheid om de financiële basis van de wat zwakkere woningbouw corporaties te verstevigen. Aan deze nieuwe regeling zitten echter ook nogal wat onduidelijkheden en ook het instellen van dit fonds werd door Kempen als een noodzakelijk kwaad gezien. De Nationale Woningraad gaat dan ook alleen dan akkoord met het instellen van dit fonds indien de regering bereid blijft om steun te ge ven aan een goede waarborgregeling. Kempen achtte het verder onwaar schijnlijk dat Beter Wonen gebruik zou moeten maken van dit fonds. Hij achtte het waarschijnlijker dat deze jubilaris eerder donateur van dit fonds zou worden. Dit omdat deze woningbouwcorporatie het goed doet. De financiële positie ziet er vol gens Kempen goed uit en ook het ver schijnsel van huurachterstand en leegstand doet zich bij Beter Wonen nauwelijks of niet voor. Lof was er volgens de directeur voor de wijze waarop bestuur en directie het beleid uitstippelen en waarbij ingehaakt wordt op maatschappelijke ontwik kelingen. Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 Rf] b.g.g 1585 of 1385 MM Fina-station mogelijk als nieuwe kantoorruimte ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van de ge meente Zierikzee sluiten het niet langer uit, dat Zierik zee gaat meebetalen aan het zogenaamde Logies Infor matie Systeem, dat de toerist in één oogopslag de nog beschikbare overnachtingsmogelijkheden voorschotelt. Eerder wees het college participatie door de gemeente af, maar het feit dat de Zicrikzeese Ondernemers Centra le in de buidel tast, is voor b en w reden om in principe mee te doen. Maar niet voordat de commissie voor de ruimtelijke ordening, indu strie, recreatie en toerisme haar oor deel heeft uitgesproken. Die komt donderdag 9 juni bijeen in hot stad huis te Zierikzee. Directe aanleiding van het voorstel is het verzoek van de ZOC om een bijdrage. Dc Zierikzeese ondernemers betalen 1235 gulden. B en w zijn voornemens jaarlijks bij te springen met een vast bedrag. Wat doe je met de bepaling, dat ie mand aan de streek gebonden moet zijn wil hij of zij een stuk grond kun nen kopen van de gemeente en die ie mand is zeevarende? Geen alledaags probleem weliswaar, maar wel ver eist het een principiële uitspraak van de gemeente. Burgemeester en wet houders zijn voornemens ontheffing van de bepaling te verlenep, daar een zeeman aan niet écn streek gebonden kan zijn. Het agendapunt is gekomen naar aanleiding van een verzogk van uit Terschelling. Woningen De woningbouwvereniging Beter Wonen is voornemens 21 huurwonin gen te bouwen aan de Regenboog- straat/Raamstraal. Om dit bouw plan te kunnen realiseren verzoekt zij om een grondruil aan te gaan. Voorts vraagt zij een bijdrage ineens van 30.000 gulden teneinde 15 wonin gen bejaardengeschikt te maken. Hiervoor geldt de regeling, dat er per huis een overheidsbijdrage van 2000 gulden gevraagd kan worden. De commissie gaat verder onder meer praten over het acquisitie- en promotiebeleid van de gemeente. Dc PvdA-fractie heeft hiernaar ge vraagd en op haar verzoek heeft het college de mogelijkheden onderzocht om acte de préscncc te geven tijdens beurzen en dergelijke. Dat gebeurt echter niet zonder instemming van de raad en vandaar dat er eerst eens over gesproken gaat worden tijdens dc commissievergadering. Verder komt ter tafel het onderzoek naar de effecten van de weg over de Stormvloedkering, het meerjaren programma restauratie monumenten 1989 tot en met 1993, de herverdeling van dc middelen van het stadsver nieuwingsfonds 1988 en de eventuele invoering van een subsidieregeling ten behoeve van het onderhoud van kerkgebouwen. Die mogelijkheid be staat op grond van de rijkssubsidie regeling onderhoud monumenten. SCHUDDEBEURS - In opdracht van Provinciale Waterstaat worden op een aantal provinciale wegen op Schouwen-Duiveland onderhoudswerkzaamheden verricht. Op de Kloosterweg tussen Zierikzee en Noord- gouwe werd over een lengte van ruim 2,5 kilometer een nieuwe slijtlaag aangebracht bestaande uit een bitu men emulsie. Een soortgelijke toplaag als altijd al op de weg lag. Het betreft onderhoudswerkzaamheden die volgens Provinciale Waterstaat ongeveer om de acht jaar worden uitgevoerd. Ook op een gedeelte van de Blooisedijk bij Brouwershaven en de weg tussen Serooskerke en Rcnessc worden soortgelijke werkzaam heden uitgevoerd. Wanneer deze zijn afgerond laat men het wegdek een weck rusten zodat de verdunner die voorde toplaag werd gebruikt kan verdampen. Daarna worden de midden-en kantstrepen opnieuw op dc wegen aangebracht. ..Als we dat eerder zouden doen worden de strepen bruin vanwege de verdamping van de verdunner". Ook op de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee. waar het wegdek eveneens, maar met een ander procédé werd vernieuwd, worden naar verwachting volgende week de nieuwe lijnen op het wegdek aange bracht. (Foto: Joop van Houdt) RENESSE - Binnen het bestuur van.de woningbouw vereniging Beter Wonen leeft de gedachte om het huidige Fina-station aan de Calandweg in Zierikzee binnen af zienbare tijd bij de huidige kantoorruimte te betrekken. Met dit nieuwtje, waarover de Verenigingsraad van Be ter Wonen zich binnenkort nog moet uitspreken kwam voorzitter F. K. Vos van deze jubilerende woningbouw vereniging tijdens een bijeenkomst in congrescentrum De Zeeuwse Stromen. Vos kwam met dit idee voor de dag toen hij in vogelvlucht een aantal mo gelijke ontwikkelingen voor de ko mende vijf jaar de revue liet passe ren. Behalve de behoefte aan een ruimer onderkomen, nodig voor het uit kunnen voeren van eventuele ELLEMEET - De 87-jarige J. de G. uit Ellemeet is gisteren, donderdag, gewond geraakt bij een aanrijding. Na behandeling door dokter Flaeh kon De G. weer naar huis. De aanrijding deed zich voor op de Kuijerdamseweg bij Ellemeet. De G. stak met de. fiets aan de hand de Kuijerdamseweg over. Hij zag de auto bestuurd door J. V. uit Haamstede niet aankomen en een aanrijding was het gevolg. De auto van V. raakte aan de rechterzijde beschadigd. BRUINISSE - In de nacht van woensdag op donderdag is de vis kraam op het Havenplateau in Brui- nisse opengebroken. Ontvreemd werd onder andere een digitale elek trische weegschaal. W. v. M. uit Oosterland deed verder aangifte van diefstal van een roest vrij stalen schaal met druipbodem, vis, bier en frisdrank. Wat de precieze omvang van de schade is is niet be kend. De dieven kwamen binnen door de deursloten te vernielen. nieuwe taken en het plegen van over leg met bewonersgroepen noemde Vos ook het verschijnsel van het buurtbeheer. Hierbij wordt getracht om door intensief overleg met buurt bewoners, gemeente, politie en ande re betrokken organisaties vanda lisme, verpaupering en kleine criminaliteit een halt toe te roepen. Andere mogelijke toekomstige ont wikkelingen die door de voorzitter van de jubilerende woningbouwver eniging werden aangetipt waren de uitbreiding van de dienstverlening aan met name oudere alleenstaanden en het'verhuren van kamers als een specifieke vorm van huisvesting voor jongeren. De komende vijf jaren zullen wel licht ook het einde betekenen van de woonruimteverdeling oude stijl en het mogelijk verder uitbouwen van de wat meer makelaarsachtige activi teiten bij. de verhuur (en mogelijk ook aan- en verkoop van woningen)?' Ook de belangrijkste ontwikkelin gen van de afgelopen jaren werden door Vos in vogelvlucht gememo reerd. Aanpasbaar Een van de meest in het oog sprin gende ontwikkelingen is het aanpas baar bouwent waarmee de veertigja rige woningbouwvereniging min of meer een voorlopersfunctie in de pro vincie vervult. Een andere opmerke lijke verandering die zich de laatste jaren heeft voorgedaan is de ver schuiving van nieuwbouw naar grootonderhoud en woningverbete ring. Zo werden in het afgelopen jaar 119 woningen in het kader van het grootonderhoud en het woningverbe-t teringsprogramma aangepakt, ter wijl er 82 nieuwe woningen werden gebouwd in de regio. Ook zijn de wo ningbouwcorporaties de afgelopen jaren geconfronteerd met een terug tredende rijksoverheid, waardoor de noodzaak tot financiële zelfstandig heid zich duidelijker manifesteerde. Het verschijnsel van een zich meer bescheiden opstellende rijksoverheid werd door gastspz-eker drs B. G. A. Kempen, algemeen directeur van de Nationale Woningraad aan de orde gesteld tijdens zijn inleiding over de financiering van de sociale woning bouw die momenteel nogal wat pro blemen oplevert. Na méér dan tachtig jaar Woningwet heeft het kabinet Lubbers II volgens Kempen min-of meer een punt gezet achter de rijksfi nanciering van de woningwetwonin gen. Knelpunten Vanaf '88 zou de financiering van de nieuwbouw volledig via de kapi taalmarkt moeten gaan. Zo is finan ciering van het bouwprogramma voor '87 zelfs nu nog niet rond en dat terwijl er volgens Kempen voldoende geld en aanvaardbare voorwaarden zijn om dergelijke programma's uit te voeren. Op de vraag wat deze stagna tie dan wel veroorzaakt kon de direc teur van de Nationale Woningraad geen duidelijk antwoord geven. Mogelijke factoren die hieraan ten grondslag zouden kunnen liggen wa ren volgens de directeur van de Na tionale Woningraad de onduidelijk heid over de financiering van de Sbcialewonihjb'öirw ha' '88. Finan ciers zouden hierdoor een afwachten de houding aannemen. Mogelijk dat ook de rente- en inflatieverwachtin gen hierbij een rol spelen terwijl mo gelijk ook de strubbelingen tussen staatssecretaris Heerma en de VVD- fractie in de Tweede Kamer de finan ciers ervan weerhouden om gelden beschikbaar te stellen. Probleem Een ander probleem waarvoor de woningbouwverenigingen zich zien geplaatst is het feit dat zij het in 25% van de gevallen zonder rijkscontraga- rantie moeten stellen. Woningbouw corporaties zijn echter zelden in staat om zelf het geld bij elkaar te brengen. Dit omdat de talrijke regels van de rijksoverheid hen verhinderen om een marktgerichte bedrijfsvoering uit te stippelen. Een en ander leidt ertoe dat de fi- SCHELPHOEK - Namens de Stich ting Schelphoek deed A. v. d. B. uit Rencsse aangifte van diefstal van 16' roestvrijstalen bolders. De diefstal is gepleegd in de nacht van woensdag op donderdag. De bol ders waren al gemonteerd. De bouten zijn echter losgedraaid waarna de complete bolders meegenomen zijn. De totale schade bedraagt 2400 gul den. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Eerst nog buien Boven de Britse eilanden ontwik kelt zich een hogedrukuitloper. De storing boven de Noordzee zorgt eerst nog voor buien. Zuidwestelijke wind kracht 4, later op de dag ruimend west 4 tot 5. Vrij koud. Minimumtem peratuur komende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 7 juni: Perioden met zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: noordwest 4 Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8.graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: var 3 Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: var 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 juni Zon op 05.21, onder 21.53 Maan op 01.20, onder 09.07 5 juni Zon 'op 05.21, onder 21.53 Maan op 01.43., onder 10.39 6 juni Zon op 05.20, onder 21.54 Maan op 01.59, onder 12.08 Laatste Kwartier: 7 juni (08.21) Temperatuur kustwater: 14 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er is uitzicht op droog weer, maar vooral zaterdag zullen buien nog het weerbeeld bepalen. De reeks depressies, die afgelopen week van de oceaan over Zuid-Scandinavië naar Rusland trokken, wordt zondag afgesloten. De laatste trekt zaterdag over de Noordzee. Een randstoring er van zal de komende nacht en morgen ochtend veel buien in ons land bren gen. Na het passeren van de randsto ring draait de wind naar het noordwesten. Het blijft in het week einde vrij koud, maar zondag neemt de buiigheid snel af en krijgt de zon de overhand. Zondag gaat de lucht druk flink stijgen. De eerste dagen van de volgende week zal een hoge- drukgebied voor zonnig weer zorgen en stijging van temperatuur. Zondag: Maandag: Dinsdag: l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1